Aan de inwoners Bolsward van 6ahe Skroar ii II if Bolsward biedt scala van mogelijk heden IJ’ ’t Mooiste plekje Fan de Martinytoer f!’ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllliU STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 1 I -■■■ 108e JAARGANG NO. 64 En de vakanties namen een einde Namens gemeentebestuur en de ,Boog’: J. M. A. Mulder, burgemeester. Hwat hat Foar de wyn wol in klomp wol sile. ook A. de J. „Claudius Tj. de J. Advertentieprijs: 16 ot pw mm Ingez. mededelingen dubbel twtef Contractprijs op aanvraag Het front van de scholengemeenschap Nijenhove (met reliëfwerk van Jentje Popmaj; SCHILDERIJ UIT RUSLAND VOOR REMBRANDTTENTOONSTELLING IN RIJKSMUSEUM Waar zou het mooiste plekje staan op deze grote, schone aarde? Och, wijs me het even aan hier op deze wereldkaart. Groter onizet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert De lagere scholen buiten beschouwing gelaten - het betreft hier verplicht on derwijs - biedt Bolsward een groot scala van mogelijkheden. In de eerste plaats is dit van belang voor het kind zelf. Het kind uit Bolsward en dat van buiten. Wel even dit: De lagere scholen kunnen voortbouwen op de basis die reeds op de kleuterscholen wordt gelegd, drie mo dern ingerichte gebouwen met geschoold personeel, de St. Josephschool en de zeer oecumenisch ingestelde algemeen protestantse Paddestoel en Hummelhof. Heeft men de lagere school - basisschool - doorlopen, dan is de weg geplaveid DE BIWIZEN FAN JILDERT ZUIDEMA Of waar de grote, wijde zee zo krachtig schuimt en loeit Of in het diepe, stille bos x waar spelend een beekje vloeit. Abonnementsprijs f 8,76 p. kwmtBai (b(j vooruitbetaling) Giro 887926 Is het boven op de bergen of onder in het dal waar de stormen tergen met donderende val. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adree: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Wymbritseradeel. Zo dit al niet eerder het geval was, beginnen vandaag de scholen weer. Het straat beeld is veranderd. Geen jongeren meer in de ochtend- en middaguren, lange slier ten fietsen zo tegen half negen en half v\jf. Groentjes, uitgedoste „suvels”. Het is nauwelijks denkbaar, Bolsward zonder scholen en opleidingsmogelijkheden. Bols ward zou BolswaW niet zjjn. De scholen z|jn voor Bolsward van het allergrootste belang. Alleen economisch al. U zou versteld staan van de jaarlijkse omzet aan salarissen, over het aantal onderwijzers en docenten, dat in Bolsward „van het onderwijs leeft”. Zelfs het aantal gepensioneerden is respectabel. Naast dit zui ver economisch voordeel, geeft het Bolswards bevolking een groot potentieel aan krachten, die hun schouders mee kunnen zetten onder het culturele leven. Een groot voordeel naast de miljoeneninvesteringen is ook het feit, dat honder den en nog eens honderden leerlingen van buiten de weg in Bolsward leren vinden, er hun boodschappen doen voor thuis en er later nog graag terug komen, ook al wonen ze elders en ver van hier. U herinnert zich ongetwijfeld ’t T.V.-spel „Een tegen allen”, waarin heel Bolsward eensgezind haar spel speelde? Gezien deze plezierige ervaring, ook bij de T.V.-mensen, wer den wij de vorige week uitgenodigd als stad voor dit jaar opnieuw mee te doen. De „Boog” als overkoepelend orgaan heeft zich beraden, maar kon op zo’n korte termijn niet alles overzien en organiseren. Wel stond men op het standpunt: goed doen of niet. Welnu, na overleg met enkele mensen is men besloten deze kans te accepteren, om Bolsward in de publiciteit te brengen. We hebben dus ja gezegd! ,Boog’ en gemeentebestuur hebben daarbij in vol vertrouwen menen te mogen rekenen op de medewerking en eensgezind heid van onze gehele bevolking. Bolsward móét vooruit en dus ook in de publiciteit komen. Dit is een kans! Mag ik een beroep doen op een ieder om ideën, medewerking en steun, opdat wij goed voor de dag zullen komen? Bolswarders, wij rekenen op u! artikel fan de oare kear, dêrfoar kin ik him mar al to goed. Krekt oarsom! Hwat docht in brims as jo him fuort- jeije wolle? Hy stekt jit folie fininiger. Hjirby in blomlêzing: „Een van de a- grarische autoriteiten van de steeds af gaande generatie zal zijn uitlatingen betreuren omdat ze zijn regenten-men- taliteit onthullen. Het gaat hier om Tsjebbe de Jong van Bolsward, die in het Bolswards Nieuwsblad een rubriek heeft VOOR HET VERNISSEN VAN H.H. AUTORITEITEN. Nou de lezers. dy’t hast fiif en tweintich jier dizze stikjes lézen hawwe, moatte seis mar sizze, hwat hja fan sokke üt- littlngen tinke. Ik tocht dat dizze wur- den mear sizze oer de mentaliteit fan Jildert Zuidema en oer syn journalistyk fatsoen, dan oer it aerd fan myn stikjes mar hawar, der wol ik seis net oer oar- dielje. Dat hy jitteris myn skriuwen bi- titelt as klepperjën, dat leit him, tocht ik, mear oan syn vocabulaire as oan de ynhald. Yn frij Nederlan mei elkenien syn mie- ning sizze en dizze mei biwizen fordi- genje. Dat rjucht hat elk, dus Jildert Zuidema is folslein frij om to mienen, dat de oerproduksje fan de suvel komt fan de lytse en lytsere bidriuwen en dat dit nuodlike forskynsel minder slim wê- ze soe as it allegearre greate bidriuwen wiene. Ik tink der oars oer en haw dêr foar de biwizen oanhelle, dy’t dr. Maris yn it jierforslach fan it Lênbou-Ekono- mysk Ynstitüt dêrfoar jowt. Zuidema giet op dy b'wizen net yn, mar En ga er vrolijk heen de bagage staat gereed maar zeg het dan, waarheen! Gij zwerver, die het weet. Blijf thuis, waar zou u gaan zie slechts uw moeder aan waar aan uw ouders haard vindt u ’t mooiste plekje op aard. Wel lieflijk is het bos en dal Wel hartelijk is het stille woud Romantisch is de waterval Maar iets is er waar ik meer van houd. üs hjoed to sizzen 1 in wijselijk onbesproken), nl. op onze vakantie’ aan een groep geïnteresseer den uit het gehele land afkomstig, lie ten schatten hoeveel inwoners Bolsward telde, liepen de schattingen nogal uiteen. Merkwaardig, dat iedereen Bolsward kende, zij het niet van aanschouwen, dan toch uit de pers of van de televisie (een niet te onderschatten bron van in formatie en public relation). Het aan tal, ons toegedachte inwoners, dat in werkelijkheid nauwelijks 9000 bedraagt varieerde van een 20 tot 60.000! Een be wijs dat een kleine stad in bepaald op zicht, nl. op dat der onderwijsvoorzie ningen, groot kan zijn. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en makket dr. Marts op in skoftige wize fortocht troch to sizzen, dat hy dit skriuwt om it paed foar in takomstich ministerskip sljucht to meitsjen, hwert hy dan goed passe soe, hwant der wolle se dochs „pappen en nathouden”. Ik neam dat gemiene roddel. En hwat docht Jildert Zuidema? Nimt hy it werom en makket hy syn eksküs? Né, oarsom, hy skriuwt: Ondanks ’n scheldpartij van de kant van Tsjebbe de Jong is hij daar op niet ingegaan! Hy „skeldt” net, hy bliuwt yn gebreke mei syn biwizen, né hy draeit de saek om. Alwer, dat is Jildert Zuidema. En nou syn biwizen foar de stelling, dat greate 'bidriuwen minder produ- seare sille fan de oerskotten. Der binne, seit hy, yn Fryslan twa greate boeren, dy’t in Charolaisbolle oanskaft hawwe. „Deze vleesstier geeft in zijn nakome- lingsschap geen melkkoeien.” Né, der hat hy gelyk oan. Mar de boeren, dy’t dizze bolle brüke, melke der likefolle om, hwant hja forkeapje dy keallen foar de mesterij en keapje by oaren kal- vekij werom om har bislach op peil to halden. De produksje wurdt gjin min gel minder. Hja dogge dat allinnich omt hja foar dy grauwe keallen op it heden in dikke priis meitsje kinne en foardiel hoopje to hawwen fan dizze yn- en forkeaperij. Mar minder molke komt der net fan. Hoe’n frjemde tizebosk Jil dert Zuidema syn idéen binne, makket hy üs seis düdlik, troch yn dat selde artikel wakker to bearen oer de bou- boeien, dy’t har bou yn greide omlizze cachet geeft als onderwijscentrum is het havo en het middelbaar en hoger nijverheids- en vakonderwijs. Om met het Jan Brugmancollege te be ginnen. Het is de enige dergelijke onder wijsinrichting in onze provincie. Het geeft Bolsward iets exclusiefs. Leerlin gen komen van heinde en ver, niet enkel uit Bolsward en omgeving. Ze komen zelfs van buiten de provincie. Een jon gens- en meisjesinternaat zorgen voor onderdak en huisvesting. Ook aan deze (havo) school heerst een oecumenische geest en al blijft het een rooms katholie ke instelling, ook leerlingen uit andere milieus zijn van harte welkom. Wil men echter als inwoner van Bols ward voor zijn kinderen persé open baar middelbaar onderwijs of een ge richt protestantse opleiding, per bus of brommer is men in een kwartier in Sneek, waar een neutrale h.b.s. en gym nasium worden gevonden en het Boger- mancollege, een allrounde opleiding (v.h. chr. lyceum). In vele steden zou men blij zijn met een school zó dichtbij. De afstand speelt - ook in tijd - nauwelijks een rol. Het nijverheidsonderwijs is een hoofd stuk apart. De oudste rechten zijn aan de scholengemeenschap Nijenhove, op de voet gevolgd door de technische school, terwijl de r.k. huishoudschool (van la tere datum) toch een geducht woord je meespreekt. De scholengemeenschap Nijenhove heeft in den lande een goede naam. Niet al leen is er een brede basis met land- bouwhuishoudonderwijs vanaf de brug klassen tot en met de meer gerichte op leidingen als leerlingrverkoopster, huis- houdassistente, vooropleiding verzorgen de beroepen enz. Het feit, dat de zg. vormingsklas ook dit jaar in tweeën gesplitst moest wor den, wijst op het feit, dat er voor deze opleiding grote belangstelling bestaat. Dit is des te meer verheugend als men naar de drie ulo (mavo) scholen of de havo (Jan Brugman college). Het is een gelukkige gedachte geweest de voormalige cvo ulo en de geref. ulo te fuseren. Resultaat is een forse mavo- school, met de mogelijkheid voor alle vakken specialisten aan te trekken. De r.k. mavo (voorheen ulo) doet het in het nieuwe gebouw aan de A. H. v. d. Venstraat uitstekend. Wat zijn er pessimistische geluiden ge hoord toen er sprake was van de stich ting van een r.k. h.b.s. in Bolsward. De onheilsprofeten voorspelden het al: de uloschool gaat het loodje leggen. Het tegendeel is waar. Er ontstond een tijd van ongekende bloei. Crescendo ging het ook met de open bare uloschool, sedert een nieuw ge bouw kwam. Wat Bolsward echter een zeer bijzonder Heale wierheden, ynsinuaesjes en rod- deljen, dat binne de eigenskippen fan de rubryk, dy’t Jildert Zuidema alle wi- ken foar de Ljouwerter Krante skriuwt. Foar bütensteanders liket it hwat, foar ynsiders binne it slach op slach nare stikjes, dy’t in bulte argewaesje jowe. Hy seis sil wol net oars kinne, it skynt yn syn natuer to lizzen oare minsken to stikeljen en fortocht to meitsjen. Ik hie dan ek gjin inkelde illüzje, dat hy op in earlike wize reageare soe op it De o|>eniiig van het verpleeghuis Bloem- katnp door de staatssekretaris Bartels, o.a. in aanwezigheid van de konunissaris der koningin in Friesland. en hwert hy skriuwt: „Op ’t ogenblik is er een bouwboer, die het met 140 stuks melkvee gaat proberen.” Nou, dat is aerdich. Dat is grif ek in lytse boer, netwier, hwant de greaten, seit Zuidema, sille minder produseare. Dat is dan in lytse koumelker mei 140 melkekij! Tableau!! Soms seit hy ek wiere dingen, hwert hy fierder skriuwt: „Het is best moge lijk, dat de Oharolais-stier weer ver dwijnt als de marktprijs van het melk vee voor deze bedrijven te hoog wordt.” Ja, dat tink ik ek. En dan is it lenige „biwiis”, dat gjin biwiis wie, ek noch fuort. En hwer moat hy him dan noth efter forskülje De boeren, lyts en great, sykje alle- gear de wei, dy’t foar harren it foar- dielichste is. Dat moatte hja ek, dat is natuarlik stribjen ynpast wurdt yn de har bistean en har fak. It is oan oare lju om de nationale agra- ryske ekonomy sa to regeljen, dat dit totale nederlanske en EEG ekonomy. Dat is in poepetoer op it heden en de dreeohste en knapste koppen binne der mei oan, dat docht wol bliken. As de Fémerk-skriuwer hjir echt in oplossing foar wit, lit him dér dan mei komme. Mar leafst op in earlike en fatsoenlike manear en as it him mooglik is stïnder dy nare ynsinuaesjes. Hwant de Ljou werter Krante hat der, tinkt my, alle rjucht op. Uit de Sovjet-Unie is de toezegging ge komen, dat Rembrandts schilderij „Abra hams Offer” tentoongesteld kan wor den op de tentoonstelling „Rembrandt 16691969”, die op 12 september in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt geopend. Het schilderij is nooit buiten Rusland geweest, sinds het in 1779 door keizerin Catharina uit de Londense collectie Wal pole werd verworven. Het werk is een hoogtepunt uit Rembrandts eerste pe riode. Het behoort tot de verzameling de Hermitage in Leningrad; een ex pert van de Hermitage komt als vaste begeleider met het schilderij mee. De Rembrandt-tentoonstelling van 13 september tot en met 30 november, zal 20 topstukken van elders bijeenbrengen naast een drietal uit de collectie van het Rijksmuseum zelf. Ook worden 120 van de beste tekeningen van Rembrandt getoond. De tentoonstelling wordt gehou den ter herdenking van de 300ste sterfdag van de schilder. Tot de schilderijen behoort ook „De nachtelijke samenzwering van Claudius Civilis” uit Stockholm. Het stuk heeft in 1662 nog in het toenmalige Stadhuis op de Dam te Amsterdam gehangen, maar het is later vervangen door een werk van de thans vrijwel vergeten Jur- riaen Ovens. Rembrandts „Claudius Civilis” is in 1925 het laatst in Nederland te zien geweest. Het grote schilderij wordt per auto uit Zweden naar Nederland ver voerd, waar he* op 7 september zal ar riveren. bedenkt dat leerlingen van deze klassen J* zich na het behalen van het diploma o vaak laten inschrijven als leerling voor de opleiding N XIX of N XXI, resp. huishoudlerares en tuinbouwleraar(es) Wat de christelijke opleidingsmogelijk- heden betreft, is de eerste uniek voor het noorden des lands de laatste zelfs o voor geheel Nederland, al zijn er ook „anders denkenden” ingeschreven. Een school die wel zeer sterk de vleu- J gels heeft uitgeslagen is de uitstekend geoutilleerde technische school, die pas wat capaciteit betreft vrijwel is ver- dubbeld. Het toch al riante gebouw is J met een grote moderne vleugel uitge- breid. Met belangstelling wachten we J op de officiële heropening, wellicht een mooie gelegenheid de school van een passende naam te voorzien. De school is dominant in een groot deel van de pro- k vincie en telt tal van opleidingsmogelijk- heden. k Hoger onderwijs tenslotte wordt te Bols- ward (uniek voor Nederland, wat een o rijksinrichting betreft) gegeven aan de Rijks Hogere Landbouw Technologische o school, die sedert enige jaren een veel bredere basis kreeg toen het leerpro- j gramma niet langer beperkt bleef tot de opleiding in de zuivelsektor. Landelijk en zelfs internationaal geniet de school bekendheid. In vele schoolatlassen wordt het de kindertjes met de pap lepel ingegeven, dat de naam Bolsward gekoppeld dient te zijn aan „de zuivel- school”. Geen wonder dat deze onder wijsinrichting leerlingen trekt uit ge heel het land, al is het aandeel dat Bols ward zelf levert lager dan men zou verwachten. In dit summiere overzicht mag de mu ziekschool niet ontbreken. Het wachten is ook hier op de officiële opening van een nieuw gebouw. Het zelfde geldt het dagverblijf voor gehandikapte kinderen. Tenslotte noemen we het gymonderwijs aan kleuters en een grote verscheiden heid aan partikuliere kursissen en op leidingen. Niet onvermeld mag in dit verband ook blijven de opleiding tot zie kenverzorgster aan het verpleeghuis te Bloemkamp, waar juist deze en de vol gende week weer de overgangs- en eind- eksamens worden gehouden. Dit alles overziende, mag gerust gesteld worden, dat Bolsward (met ook een na venant groot- aantal gymzalen) op on derwijsgebied best aan zijn trekken komt en zelfs provinciale en landelijke specia liteiten kent. Toen we, na het geven van bovenstaan de schets (de zwemschool lieten we daar- -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1