de week De foto van to Winsum Gahe Skroap 1 Fierljepfestijn .<><1 I Het leven goedkoper (dank zij uit verkoop) ft lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllliilillllllllllllllllllllllllllllllllllliHIllll ■tfW I 'Wl Hoeveel fietsenhandels in Nederland Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ós hjoed to sizzen 1 f 4^1 hu ’/AAI - VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 108e JAARGANG NO. 65 Wymbritseradeel. De onlusten in Noord Ierland Incidenten Landbouw fakkel Schmelzer wil PAK overdragen Engels ingrijpen. Prijzen Oorlogsmisdadigers De spanningen, die al geruime tijd in Noord-Ierland tussen de protestantse meer derheid en de rooms-katholieke minderheid aan het groeien waren, zijn nu tot zo’n felle uitbarsting gekomen, dat de Noordierse regering Engeland heeft moeten ver zoeken de in Noord-Ierland gelegerde militairen bevel te geven de orde te her stellen en te handhaven.. De onafhankelijke republiek Ierland (Noord-Ierland is autonoom onderdeel van het Verenigd Koninkrijk gebleven) heeft van haar belang stelling blijk gegeven door een spoedzitting van de Veiligheidsraad te verzoeken in verband met de bedreiging van de vrede. Schmelzer vertelde, dat hij, voor wat terrein dat hem „geweldig boeit”: het zijn toekomst betreft, geen enkele spe- internationale. dale ambitie heeft. Al is er wel een De huidige KVP-fractievoorzitter ont- 8 IT dakpannenregen. Hierdoor kon de ge vel zelf ook van de achterzijde wind vangen. Het hele geval ging wiebelen. De straat werd afgezet wegens dreigend gevaar. Misschien herinnert u het zich nog. B. en w., die juist op dat moment in vergadering bijeen waren, werden van uur tot uur op de hoogte gehouden. Ten slotte werd opdracht gegeven de gevel om te halen. Thans is een hekwerk ter afscheiding geplaatst. Van achter dit hek KVP: „We zijn misschien niet zo inspi rerend voor de buitenwereld, maar het is wel een degelijke club. Je kan je aan ons geen buil vallen; wij lossen geen sensationele kanonschoten voor de boeg, maar we doen veel positiefs, nemen ook initiatieven die in de praktijk resultaat hebben op tal van terreinen.” Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Barmhertichheit sünder waerm- hertichheit is earmhechtichheit Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redaetie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 233S (05157) maar dat betekent ook, dat voorlopig van de nagestreefde vrije markt niets terecht komt. De maatregelen hebben een aflopend karakter en in twee ja- ren hoopt men weer een gelijk prijspeil te hebben. Binnen het Progressief Akkoord (PAK) een werkgroep van PvdA, PPR, en PSP om tot samenwerking te komen, zijn ook moeilijkheden ontstaan. Waar eigen lijk niet? De moeilijkheden zijn begon nen nadat het bestuur van de PSP in een publicatie de eis stelde, dat voor 30 augustus een beslissing moet worden ge nomen over het voortzetten van het PAK. Uit een „open brief” aan de be sturen van PPR en PvdA blijkt, dat de leiding van de PSP meent, dat beslis singen niet kunnen wachten omdat an ders de voorbereidingen voor de komen de staten- en gemeenteraadsverkiezin gen moet plaatshebben in een voor de partijen onzekere en voor de kiezer on duidelijke situatie. Uit de brief valt overigens op te maken, dat de PSP-lei- ding helemaal niet zo veel voelt voor ’n voortzetting van de pogingen om via het PAK tot een linkse concurrentie te komen. „Wij twijfelen aan de mogelijk heid om tussen onze partijen over een voldoend aantal politieke punten tot overeenstemming te komen,” aldus de brief. Het was al eerder bekend, dat binnen de PSP onenigheid bestaat over de samen werking met PPR en PvdA. Een groep linkse figuren ziet in de PSP de moge lijkheid om wat extreem linkse idealen door te voeren. De acties van PvdA en PPR vinden zjj in veel gevallen al te slappe aftreksels van de oude idealen. Het PPR-bestuur heeft dan ook op de PSP-brief gereageerd met de klacht, dat in de brief „een neiging doorklinkt het eigen gelijk opzichtig te etaleren. En dat terwijl de politieke vernieuwing, waar voor we ons hebben ingezet, juist veron dersteld. dat wij zien af te komen van de gelijkhebberige toon, die partijen zo’n slechte roep bij de kiezers heeft be zorgd”. Ook de PvdA is wat boos om de brief. Men vindt „open brieven” niet de beste methode om dit soort discussies te voeren. Bolswards Nieuwsblad De kosten van het levensonderhoud zijn in Nederland tussen half juni en half juli, zowaar omlaag gegaan: met bijna één procent. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De daling was voor al het gevolg van de traditionele zomer- uitverkoop, die in deze periode is gehou den. Tot nu toe zijn de prijzen sinds de cember vorig jaar gestegen met in to taal 4,9 procent. Het hoogste punt was bereikt in april toen bleek, dat de prij zen 6,1 hoger waren dan in december 1968. De prijsdaling van juni/Juli deed zich vooral voor in de sector kleding en schoeisel. Inmiddels heeft minister De Block (Economische Zaken) laten we ten, dat de lagere prijzen die impor teurs betalen voor Franse goederen (ge volg van de devaluatie van de Franse frank) ,n de verkoopprijzen tot uitdruk king moeten komen. Volgens niet tegengesproken berichten heeft minister Polak (Justitie) de af gelopen maanden bij verschillende poli tieke partijen geïnformeerd naar de op vattingen ten aanzien van een moge lijke voorlopige invrijheidstelling van de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda worden vastgehouden. Het drie tal (Aus der Fünten, Fischer en Kotal- la) verblijft nu 24 jaren in de gevange nis. Zij werden aanvankelijk tot de Toen verzocht de Noordierse regering de Engelsen de inzet van de Engelse troe pen. In Londonderry en in Belfast gren delden deze de katholieke wijken af met prikkeld'raad-versperringen, waardoor de de tegenstanders uit elkaar werden ge houden. De Engelse troepen werden door de katholieken met voldoening be groet, hoewel zij toch het symbool zijn van het zo lang gehate Engeland. Want men mag ook niet vergeten, dat de meeste Iers katholieken de band met Engeland graag verwisseld zagen door aansluiting bij 't rooms-katholieke Eire ofwel de republiek Ierland. Wellicht hadden zij gehoopt (en volgens sommigen willen uitlokken), dat Lon- Geen wonder als u deze foto niet direkt kunt plaatsen. U moet ook al aan de Dijlakker wonen of er dagelijks langs komen om te weten, dat halverwege aan de Grote Dylakker een lelijk „gat” zit. Hier stond eens een huis met fraaie trapgevel. Het werd echter zeer ver waarloosd, zelfs zo, dat de wind door gaten in het dak vrij spel had onder de nog overgebleven pannen. Toen het dan ook ging stormen ontstond er een ware den geheel de macht aan zich zou trek ken en de regering van Ohichester-Clark zou vervangen, maar zo ver is het nog niet gekomen. Eire, dat nog steeds niet de doelstelling heeft opgegeven het gehele Ierse eiland in één republiek te verenigen, moet zich natuurlijk als kampioen opwerpen van de Noordierse katholieken en heeft der halve de Veiligheidsraad willen inscha kelen, hoewel deze niet bevoegd is in binnenlandse aangelegenheden. De ministers van de EEG-landen hebben na intensief beraad een compromis be reikt over de landbouwprijzen, die door de Franse devaluatie een probleem wa ren geworden. Zoals wij vorige week al schreven, zijn de landbouwprijzen in de EEG vastgesteld in een rekeneenheid ter waarde van 1 dollar. Een devaluatie van de rekeneenheid een vermindering van het inkomen van de boeren in de vijf andere landen zou betekenen, wat politiek onmogelijk is. Men heeft een compromis gevonden door de Franse markt van de rest te isoleren door een heffing op de Franse uitvoer en een sub sidie bij de Franse invoer. Dan zijn de gevolgen van de devaluatie opgeheven, Roel Bokke Span en G. Valkema zijn begin deze week naar Tokio vertrokken voor een tiendaags bezoek aan Japan. Op de foto links Span en rechts Valkema (foto L. Spijksma) Ondanks het feit, dat Rusland en Chi na, weliswaar op vrij laag ambtelijk niveau, een overeenkomst hadden be reikt over de scheepvaart op de grens rivieren in het Verre Oosten, blijft het onrustig aan de lange grens. Ditmaal was het weer in Midden-Azië, aan de grens tussen Sinkiang en het Russische Kazakhstan, dat er gewapende inciden ten plaatsvonden. Rusland beschuldigde China van agressie en China Rusland. Het is moeilijk om te bepalen wie van beiden over de schreef is gegaan, want de grens in deze gebieden is vaak be twist, zodat ieder op eigen terrein meent te zijn. Het is bij incidenten gebleven en het zal vermoedelijk nog wel vaker bij incidenten blijven, maar achter deze in cidenten ontwikkelt zich toch de ge vaarlijke toestand, dat zowel China als Rusland in Kazaghstan en Sinkiang, langs de grens tussen China en de Rus sische satelliet Buiten-Mongolië en ook verder naai het oosten zich voortdurend sterker aan het bewapenen zijn. Het is niet denkbeeldig, dat er een situatie ontstaat, dat in Moskou een stemming groeit zich met een verrassende slag te ontdoen van die hinderlijke spanningen. De weerstanden hiertegen zijn nog bij zonder groot, volgens waarnemers is, ’n groeiende geprikkeldheid en ’n groeiend geloof in de noodzaak om China tot rede te brengen, opgevallen. kent, dat hij al in 1971 minister van Buitenlandse zaken zou willen worden. Misschien later als men me daarvoor nog zou willen vinden”. De heer Schmelzer Is, na zijn VVD-col- lega mr. Toxopeus, de tweede fractie voorzitter die duidelijk te kennen geeft, dat hij er mee wil ophouden. Over zijn werk zegt drs. Schmelzer: „Het is net simultaanschaken. Je bent steeds aan een aantal borden tegelijk bezig.” Hij vindt het verstandig dit werk niet lan ger dan twee parlementaire periodes (totaal acht jaar) te doen. „Er is on voldoende gelegenheid voor meditatie, verdieping en innerlijke vernieuwing op levensterreinen buiten het directe poli tieke vlak.” Tot slot drs. Schmelzer over zijn eigen Het conflict in Noord-Ierland is maar ten dele een geloofskwestie, het is meer een sociale en politieke kwestie. Het ge loof speelt een belangrijke rol bij de machtsuitoefening in Noord-Ierland en machtsuitoefening betekent ook de be schikbaarheid van woningen en betrek kingen. Hier werden en worden de pro testantse inwoners bevoorrecht boven de katholieke, die tot de armste lagen v. de bevolking behoren, waar de werk loosheid het felst woedt. Was vorig jaar nog het politieke pro bleem van een herziening van het kies stelsel, dat in feite de katholieken be nadeelde in de strijd voor gelijke bur gerrechten aan de orde, nu is vooral de aangewakkerde sociale en religieuze haat de drijfveer. Omstreeks de jaarwis seling moest de liberaal gezinde premier C’Neill het veld ruimen en de nieuwe premier Chichester Clark moest zich meer richten naar de behoudende ele menten van de protestantse Unionis tische partij. Hoewel er zoveel explosie ve stof in Noord-Ierland opgehoopt lag, meende de premier vorige week toch .de traditionele optocht ter herdenking van de mislukte poging van de katholieke Engelse koning Jacobus II om London derry op de protestanten te veroveren, niet te moeten verbieden. De optocht werd bij nadering van de katholieke volkswijk Bogside, afgesloten door bar ricaden, bekogeld met stenen en ben zinebommen. Ei- werden gebouwen in brand gestoken, de politie maakte ge bruik van traangas en de gehele nacht bleef het onrustig. Hierop verbood de regering alle beto gingen, maar het bleef roerig, zodat de politie zich de dag daarop genoodzaakt voelde van de vuurwapenen gebruik te maken. De onrust sloeg over naar ande re steden en vooral in de hoofdstad Bel fast. Er vielen vijf doden. m. terwijl Jan v. d. Werf in de groep jongens van 14-15 jaar zich als eerste wist te plaatsen door de 11 metergrens met 13 cm te overschrijden. De oudste deelnemer, de heer Jetze Jor- ritsma uit Abbega sprong nog 8.70 m. ver en oogstte een welverdiend applaus. Dat het bezoek bij dit Ijeppersfeest niet zo groot was als in 1968, mag groten deels worden toegeschreven aan ’t slech te weer in de morgen van de wedstrijd dag. Natuurlijk waren er ook ditmaal vele prominente belangstellenden, waar onder minister B. Roolvink, gedepu teerde H. M. Gerbrandy en diverse bur gemeesters, w.o. zelfs een Belgische ma gistraat. Tussen de bedrijven door stelden R. B. Span en G. Valkema zich aan het pu bliek voor als de beide fierljeppers, die ons land binnenkort in Japan zullen vertegenwoordigen in het kader van de World surprise company en op uitno diging van de Fr. Telecasting Company. Zij waren gekleed in oranjekleurige trainingspakken. Tenslotte vermelden we nog, dat George Valkema met een sprong van 14.54 m. reeds door het publiek gedoodverfd was als de nieuwe seniorenkampioen van 1969. Even later vestigde J. Boersma van f Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De heer Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, heeft in een dagbladintervieuw gezegd, dat hij het liefst in 1971 een andere taak op zich neemt. Het schijnt, dat politici dit eigenlijk nooit gewoon willen vertellen. Zjj ver sieren dit veelal met aardige woorden, alsof ze moeite hebben om ronduit te zeg gen waar het wat henzelf be treft op staat. Schmelzer zei: „In mjjn eigen politieke kringen weet men heel goed, dat ik het als een positieve zaak beschouw de fakkel van het fractievoorzitterschap na de verkiezingen van 1971 te kunnen overdragen, als zich dan tenminste een geschikte opvolger aandient”. Dat Roel Bokke Span van Stiens voor de 5e maal kampioen bij de senioren werd, behoeft niemand te verwonderen. Sinds 1962 was het in deze groep een bekeken zaak. De strijd om de hege monie ging steeds tussen Span en Geor ge Valkema van Joure. Maar de heren krijgen ongetwijfeld, misschien al vol gend jaar, ernstige concurrentie van de 29-jarige gymnastiekleraar Johan Boer sma uit Suameer en de juniorenkam pioen van dit jaar, de heer Henk v. d. Velde, die beiden de 14 metergrens pas seerden. Bij de dames bleek Hiske Penninga van Sint -Anna Par. weer onbetwist de sterk ste. Zij overklaste gemakkelijk al haar tegenstandsters en behaalde sinds 1960 ook nu weer haar zevende kampioens titel met een sprong van 10.46 m. Ook de Hollandse Ijeppers lieten in de groep van 31 tot en met 40 jaar een uitstekende indruk achter en wisten in dit milieu een eerste en tweede prijs te behalen. Bij de oudste deelnemers was de heer Watte S. Abma van Idskenhui- zen oppermachtig en klassifiseerde zich met een sprong van niet minder dan 12.20. De 12-jarige Klaas Leistra van Vrouwbuurt bleek een belofte voor de toekomst in te houden. Hij sprong 10.13 had de heer Visser van de Dijlakker (gaarne hadden we nader adres) een aardig (nou ja, aardig? Maar toch wel apart) uitzicht op de tegenoverliggen de woningen op de Kleine Dijlakker: 2 met traditionele daklijsten, de middelste - kennelijk van jonger datum - als voor beeld hoe men ook later trachtte er iets moois van te maken, hetgeen zelden ge lukte. Ondanks alle tierlantijnen ont breekt evenwicht en visie. Volgens een recente telling van het Cen traal Registratiekantoor Detailhandel- Ambacht bedroeg het totale aantal ver koopplaatsen bij de fietsen- en brom fietshandel in ons land per 1 januari 1969 7506. Dat is 365 verkoopplaatsen minder dan in 1968. Het merendeel van de ondernemingen beschikt over één verkoopplaats; 246 zaken beschik ken over één of meer filialen. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag doodstraf veroordeeld, welke later werd omgezet in levenslang. Minister Polak overweegt een mogelijke wetswijziging die het mogelijk maakt ook levenslang veroordeelden in voorlopige vrijheid te stellen. Al eens eerder zijn in het parlement gesprekken geveerd over de mogelijk heid van het vrijlaten van de Duitsers. De laatste maal in 1966 toen een vierde oorlogsmisdadiger, Willy Lages, werd vrijgelaten omdat hij ongeneeslijk ziek was. Lages leeft nog steeds in Duits land. Suameer een nieuw rekord op 14.55 m, terwijl Roel Bokke Span bij zijn laatste sprang het tot niet minder dan 14.66 m. bracht. Een machtige prestatie! De kampioenen werden na afloop gehul digd door ged. H. M. Gerbrandy, terwijl de verdere groepsprijzen door de heer Sj. Span van Stiens in zaal Slpma aan de diverse winnaars en winnaressen wer den uitgereikt. De totale uitslagen waren als volgt: Groep 1 (t.m. 13 jr.): 1 Klaas Leistra Vrouwbuur 1013; 2 Cornells Jellema te Bakhuizen 9.79; 3 Eelke Scherjon Noord- bergum 9.73. Groep 2, (14-15 jr.): 1 Jan v. d. Werf Hemelum 11.13; 2 Kees de Leeuw Ben schop 11.00; 3 Johan Kruiswijk Vlist 10.87. Groep 3 (16-18 jr.): 1 George Valkema Joure 14.54; 2 R. B. Span Stiens 14.32; 3. J. Boersma, Suameer 14.30, Groep 5 (31-40 jr.): 1 Bas Rietveld, Lexmond 13.16; 2 Jan v. d. Stok Ben- schopl2.35; 3 Jan Wynia Kempens 11.61. Groep 6 (41 jr. en ouder): 1 Watte Ab ma Idskenhuizen 12.20; 2 Jan R. Faber Vrouwbuurt 10.58; 3 Joh. v. d. Wey te Blija 8.79. Groep 7 (dames): 1 Hiske Penninga St. Anna Par. 10.25; 2 Itske Feenstra Stiens 9.96; 3 Jannie de Jong Idskenhuizen, 9.19. Kampioenswedstrijden: dames: H. Pen ninga met 10.46; junioren: H. v. d. Velde met 14.04; senioren: K. B. Span met 14.66. 4. BA- Pw «iK

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1