Gate Skroar i Stad moet van de Zeskamp Show iets groots maken IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Hwat hat üs hjoed to sizzen IIIIIIIIIIIIIIIIIM Fan de Martinytoer TeL 3044 - Na 18.30 uur 3600 «t 3335 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 108e JAARGANG NO. 66 N.C.R.V.=Televisie presenteert Bolsward, Bolsward zichzelf 8 Enthousiast breien in de tv-kamp „Eén tegen allen”. Weet u het nog? K oorn u miner een bij de pakken neerzitten, De modeshow De spraakwaterval Film met explicateur(trice) De reclameboodschap Beciame-spot. Orkestnummer een Scène Swiebertje Finale (Vervolg op pag. 2) Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 (05157) De reclamespot mag door maximaal 5 personen worden verzorgd. De spot be gint met een ster-melodie (pingel). Dit bekende melodietje, dat als introduktie Uiterlijk 14 dagen van tevoren dienen de namen van de spelers opgegeven te Hald earst josels yn frede, dan pas kinne jo oaren ta frede bringe Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Op uitsluitend op 16 mm moet een film warden gemaakt (maximaal 4 minuten). De inhoud is bedoeld als public-rela tions voor Bolsward en omgeving. Het noemen van fabrieksnamen of na men van handelsartikelen etc. is niet toegestaan. Wel zijn toegestaan namen van culturele openbare instellingen, die renparken, zwembaden (hadden we die maar!!) beeldende kunstenaars, schrij vers, historische figuren enz., evenals produkten of specialiteiten (zonder het merk te noemen). De nasynerhonisatie van geluiden en/of effecten kan via de NCRV geschieden. Filmmaker(s) en explicateur zullen hier bij aanwezig dienen te zijn. Het kommentaar van de explicateur (tri ce) moet „live” gesproken worden. De kommentator(trice) zit of staat voor de microfoon en licht de filmbeelden toe, die via een monitor door hem of haar gezien worden. De tekst kan, zoals ge bruikelijk, van papier worden gelezen. De jury beoordeelt de opzet, publiciteits- waarde, beeldkwaliteit, samenhang origi naliteit en explicatie. De rollen zijn voor 4 heren en 2 da mes, t.w.: Swiebertje, Bromsnor, Saar- tje, Burgemeester, Malle Pietje en me juffrouw (rol naar eigen keuze, leef tijd tussen 17 en 30 jaar). De speeltijd is max. 5 minuten, mini maal 3 minuten. Plaats van handeling: de keuken. Decor en rekwisieten wor den verzorgd door de NCRV. De kle ding moet warden verzorgd door spelers zelf. Make-up: grime, kap- en haarwerk worden verzorgd door NCRV. Alleen voorgeschreven is, dat de aan gegeven rollen voorkomen als perso nen in de handeling, die plaats moet vinden in de keuken van de burgemees- terswoning. De tijd, waarin de handeling plaats- De presentatie van het programma ge schiedt door de omroepster van de NCRV en bestaat uit een programma- inleiding en wedstrljd-uiteenzetting, het voorstellen van de juryleden en de an nonce van de show. Bolsward zelf moet zorgen voor een affiche met zeskamp- tune (de tune wordt door de NCRV op de band geleverd). De verplichte af meting van de affiches is 60 cm hoog en 80 cm breed (dit in verband met de af metingen van het t.v.-scherm). Deze af fiche heeft als thema: Bolsward in de Zeskamp-show. Hoewel de uitzending in zwart-wit is, is het verplicht deze affiche in kleur te maken. De jury zal de affiche name lijk reeds vóór de uitzending beoorde len (dus niet alleen via het t.v.-scherm). De affiche zal maximaal de eerste keer 15 sekonden in beeld zijn en zal aan het slot van de show bij de afkondiging nog maals in beeld komen. Om het effect van de affiche als zwart-wit-televisie- beeld te kontroleren, zou men b.v. van te voren de affiche kunnen fotografe ren. Bij de beoordeling van de jury wordt met name gelet op originaliteit en ar tistieke uitvoering. BINNE DER MEAR BISTE ANSMOOGLIKHEDEN Dy’t de gong fan saken by de greide-en boubidriuwen de léste jierren goed folge hat, sil merkbiten hawwe, dat de sti mulans ta greater bidriuw rounom to sjen is. De meohanisaesje biedt safolle mooglikheden, dat sawol op de greide as op 'e bou de bisteande bidriuwsgreat- te oan de lytse kant is. Losse stikken lan, dy’t frij fan hier binne, wurde dan ek tige djür forkoft en meast by in bisteand bidriuw lutsen. Der neist giet it ütstjitten fan arbeidskrêften jit altyd troch. In bitüfte boer, dy’t de moderne middels goed brükt kin hiel hwat pouns- mietten oan, sawol yn 'e bou as yn Voorts wordt gevraagd een koonnum- mer. Men moet een keus maken uit de volgende nummers: 1. Helloh Dolly 2. Seventy Six Trombones 3. Yesterday 4. March of the River Kwai 5. Down in the Valley 6. Deep in the Heart of Texas 7. My old Kentucky Home 8. Les Trois Cloches 9. Sammy 10. Slavenkoor uit Nabuco 11. Amsterdamse Grachten 12. De orgelman. 13. Land van Maas en Waal 14„ Katinka Van deze liederen mag ook een potpour ri worden gemaakt, of van gedeelten van verschillende nummers. De maximale duur bedraagt 3 minuten. Minimaal 20 personen en maximaal 45 personen plus dirigent(e), plus één in strumentalist, b.v. piano of electronisch orgel mogen aan het koor deelnemen. De koorleden mogen niet jonger zijn dan 15 jaar (in verband met de ar beidsinspectie) Men is geheel vrij in het transporte ren en arrangeren van de muziek. Voor de opstelling van de koorleden is een ruimte beschikbaar van 12 meter breedte bij een diepte van 5 meter. Heeft men b.v. voor „movementen” van de koorleden een grotere diepte nodig, dan kan deze tot maximaal 8 meter uit gebreid worden. Men is vrij in het al of niet toevoegen van bewegingen en/of dansfiguren tij dens het koornummer. Indien men dit voor de show-presenta- tie van het zangnummer nodig acht, mo gen de movementen of dansfiguren ook door andere dan de zangers (essen) uit gevoerd worden, mits binnen het bepaal de maximale aantal personen en max. tijdsduur. De reklameboodschap (max. tijd 45”) moet op een originele, geestige of se rieuze manier Bolsward als wedstrijd- plaats of een voor Bolsward sprekend objekt of artikel of produkt propage ren. Men mag een parodie maken op een bestaande reklamespot, mits een en ander maar betrekking heeft op de wed- strijdplaats. Het aantal medewerkers is maximaal 5, incl. de zanger(s) of in- strumentalist(e)(n) van de pingel. De maximale beschikbare ruimte be draagt 4x3 meter (indien meer ruimte noodzakelijk is, dan dient dit tijdig vóór de uitzending (30 dagen) opgege ven te worden. Bij de reklameboodschap mag gebruik gemaakt worden van muziekinstrumen ten, bijv, piano of hammond-orgel, of zang (live) of van muziek- en geluids effecten op een geluidsband. (Deze ge luidsbanden worden door de deelne mers zelf gemaakt en dienen 14 dagen vóór de uitzending ter beschikking van de NCRV te staan). In verband met de changementen dient men lichte en gemakkelijk verplaats bare decor-stukken (zetstukjes), pas send in de 4x3 ruimte, te gebruiken. Dit geldt ook voor de rekwisieten, die met het decor door Bolsward zelf ver zorgd moeten worden. Het decor mag b.v. dus ook bestaan uit een foto of foto’s, bevestigd op zetstuk- (ken) of kartonnen wandjes. Maakt men gebruik van geschilderd of getekend de cor, dan moet dit op niet gemakkelijk scheurend of te beschadigen materiaal (b.v. linnen of board) gebeuren. Het is gewenst in het decor kontraste rende tinten te gebruiken, omdat een en ander dan beter via het t.v.-beeld over komt. Vanzelfsprekend kan er ook geheel zon der decor gewerkt worden en kan er van een toneelgordijn als achtergrond ge bruik gemaakt worden. Met de camera-regisseur mogen gewen ste close-up en/of totaalbeelden etc. besproken worden. Men kan de Ster-melodie bij de afslui ting natuurlijk precies eender uitvoeren als in de opening van de reklamebood schap. Een andersoortige uitvoering is echter ook aantrekkelijk. De melodie moet uiteraard hetzelfde blijven. De beoordeling jury is afgestemd op ori ginaliteit en presentatie, alsmede op de reklame-waarde. geldt voot de reklameboodschap, kan vo- kaal door één of meer (b.v. trio) per sonen capella gezongen worden en/of door een instrument (ook door een niet-gebruikelijk muziekinstrument, dus b.v. met glaswerk-metalen pijpen) wor den uitgevoerd. Dit moet „live” gebeu ren, dus géén bandopname. Het woord „ster” of de figuur met let ters van de ster mag niet gebruikt wor den. Onmiddellijk na de pingel begint de reclameboodschap vindt, wordt aan de fantasie der tekst- schrijver(s) overgelaten. Dus in het be palen van het uur van de dag, maand, jaargetijde of jaar, realiteit, droom, ver leden of toekomst is men volkomen vrij. De toegevoegde rol van de jongedame wordt ook geheel aan de fantasie van de schrijver(s) over gelaten en kan in relatie staan met één van de andere rol len, maar behoeft dat niet. Men is vol komen vrij om de t.v.-Swiebertje e.a. rollen te imiteren, te pariodiëren of ge heel anders te interpreteren. Voor de kleding dient men zelf zorg te dragen, maar mocht men b.v. niet aan een bepaalde kleding kunnen ko men, dan zal wellicht de fantasie van de schrijver uit kunnen gaan van een si tuatie, waardoor een ander soort van kleding verklaard wordt. De spelers zullen in principe kwa gri me, make-up en haarwerk zo veel mo gelijk gelijkend gemaakt kunnen wor den aan de oorspronkelijke figuren, ten zij in verband met de situatie een ex tra of andere grime-toevoeging of weg lating wordt gewenst. Na vier minuten en 40 seconden komt er, ongeacht het feit of de scène uitge speeld is of niet, een draairol met de namen van de spelers in het beeld. Het geluid wordt dan dichtgedraaid en de te levisieregie laat via een bandopname de Swiebertjes-tune horen. De beoordeling van de jury is geba seerd op tekst, spel, mise en scène en originaliteit. In principe zal de omroepster van de NCRV de jurering inleiden met de woorden: „In 't wedstrijd-showprogram- ma Zeskamp van Bolsward werd de affiche gemaakt door (deze staat nu naast de affiche) en wordt door de ju ry achtereenvolgens met de volgende cij fers gewaardeerd. De jurycijfers ver schijnen dan op het bord). Hierna volgt eventueel in het kort kommentaar en bettere gelegenheden makke om har dividaesje en service to bieden. Dat bitsjut foar party minsken yn de sim- mermoannen in aerdige ynstruijing en wy binne der wiis mei. Mei sa’n simmer as wy dit jier hawwe, komt dat wol sterk üt. Dochs bliuwt oan dizze saek •altyd it biswier hingjen, dat it mar foar in pear moanne is, it greatste diel fan it jier smyt dit neat op. De trêdde pylk op ’e böge soe neffens sommigen de tünbou wurde kinne, dêr’t op in lyts stik groun hiel hwat wurk to finen is. Op papier is der ek al hiel hwat oan dien en slim folie oer praet, mai- it sit jit fêst op de praktyske ta- passing en ütfiering. Yn it rapport fan de kommisje foar it noarden hat men de klam tige lein op it feit, dat foar in moderne tünbou konsintraesje fan bi- driuwen en net minder fan feilingen in earste eask Wie. Grif is dat sa, mar wy draeije yn dizzen yn in rountsje om, hwant dy bidriuw en moatte om bistean to kinnen al wis wêze fan in goede ófset en mei de bisteande feilingen slagget dat net. Dy binne ynsteld op de ófset nei de omkritten, net op eksport. En hokfoar ündernimmer doart to bigjin- nen as hy yn it foar wit, dat it noch jierren duorje kin foar’t hjir yn Frys- lan in eksportfeiling komt, dy’t mei- telt. Mar der is folie mear. Dizzer da gen is der in rapport üt komd fan it Lanbou-Ekonomysk Ynstitüt, hweryn neigien is, hoe’t de ütkomsten wiene yn de forskate tünbouigebieten. Derby wiene bidriuwen üt it Westlan, Utert, Limboarch, Gelderlan en Grins bitrut- sen. Hja hiene it gewas tomaten as ob jekt fan ündersiik en dan de tomaten, dy’t yn netforwaerme kassen (waren- hüzen) kweekt waerden. By de iere to maten makken de Westlankse tünders as gemiddelde oer fjouwer jier per 100 m2, f 517,yn Utert 391,- yn Grins f 384,en yn Gelderlan mar f 326,—. By de lette tomaten wie it efkes better. Dér makke men yn it Westlün f 476, yn Limboarch 397,yn Utert 383, yn Grins f 377,en yn Gelderlan mar 289,— goune per 100 m2. Dat seit him net allinnich yn it feit, dat men yn it Westlan de greatste feilingen hie dat is bilangryk mar ek yn. bettere opbringsten en mear sprieding fan de oanfoer oer it jier. Ek foei op, dat men dêrre mear die oan de groun troch stomen, Ontsmetten en it setten fan preparearde planten, allegearre dingen, dy’t yn Gelderlan en Grins hast net dien waerden.' As léste gunstige faktor komt dan jit it klimaet, hwerby binammen de minimumtemperaturen yn de maitiid irr greate rol spilen. Mei Grins makke dat gemiddeld in forskil fan trije graden oer it hiele seizoen. Men stiet hjir dus ek al wer foar it feit, dat de tünders, dy’t it hjir bisykje wolle, it dwaen moatte mei legere op bringsten en legere prizen. Mei de fruitteelt is it sünt de EEG jit slim mer, hwant de oare lannen hawwe yn dizzen in greate pré troch it klimaet en de konkurrinsje fan dy lannen wurdt elk jier sterker. Ik soe dar. ek bang wêze, dat it mei de tünbou yn Frysl&n net botte hurd gean sil, faeks mei üt- sündering ran de blombollen, dy’t lang net sa to krijen hawwe mei in snelle ófs t. Dér sit op geskikt savelich lAn jit wol in bearske yn. Tj. de J. Zangsolist bij het koor zijn vanzelfspre kend toegestaan (eveneens binnen het max. aantal van 45 personen). Als begeleiding is band-muziek niet toe gestaan. (Uitsluitend één begeleider, piano of accordeon, gitaar, harp of xy lofoon, één blaasinstrument, enz.) De koorleden mogen hooguit gebruik maken van tamboerijnen of b.v. rum- ba-instrumenten (bongo, triangel, stok jes etc.) Ze mogen echter wel doen alsof ze een instrument bespelen met ’n rekwisiet, dat geen geluid voortbrengt of alleen door bewegingen. De jury let op kwaliteit, arrangement en presentatie. u een jaar op een onbewoond eiland moest wonen. 10. Spreek minister Luns toe bij zijn 25-jarig jubileum als minister van bui tenlandse zaken. De jury let op spreekvaardigheid, ad- rem zijn (oftewel het zich kunnen red den uit een onverwachte situatie). Door een vaste tune met een door de NCRV in beeld en woord gemaakte in leiding worden de antecedenten van de spreker (ster) en het onderwerp bekend gemaakt. De spreker of spreekster spreekt gedu rende 2 minuten over het vooraf opge geven onderwerp. Tijdens het spreken zal er een zogenaamde handicap plaats vinden om het reactievermogen (het ad- rem zijn) van de spreker te testen. Deze dient dus niet alleen goed te kun ne spreken, maar zich tevens goed te kunnen redden uit een onverwacht op tredende onderbreking of situatie door b.v. zich hierdoor in het geheel niet te laten storen en rustig voortgaan met de speech of b.v. hierbij ad rem, dus met een toepasselijke opmerking te reageren en verder z’n twee minuten volpraten. De zogenaamde handicap is in de spreek tijd van 2 minuten begrepen. De spreker (ster) moet een toespraak of een lezing houden voor het publiek in de zaal en de televisiekijkers thuis aan de hand van één van de volgende onderwerpen: 1. Als ik het voor het zeggen had. 2. Hoe voed ik het voetbalpubliek op. 3. Hoe versiert men een flinke opslag bij zijn baas. 4. Hoe wordt men hip. 5. Het belang van zogenaamde smart lappen. 6. Hoe stel ik mij de ideale echtgenoot (note) voor. 7. Het nut van de neus. 8. „Pep-talk” voor een voetbalelftal, dat in de Europacup-finale moet spelen. 9. Wat zou u meenemen en waarom als De eigen annoncetekst wordt gebracht door de NCRV-omroepster of geschiedt door middel van een zelf bedachte, ori ginele annonce. Men speelt hierna een bij de orkest- formatie passend muzieknummer van maximaal twee en een halve minuut. De orkestformatie bestaat uit maximaal 12 leden, waarin een zanger, zange res of zangduo opgenomen mag zijn. Geformeerd moet worden: een Zigeuner orkest of een Zuidamerikaans orkest, Hill Billy (cowboy) orkest, Dixieland orkest of Beierse (Tiroler) Kapel. De kleding dient bij de formatie aange past te zijn en door Bolsward zelf ver zorgd te worden. In verband met de achtergrond is een opgave van de overheersende kleur van de kleding gewenst, omdat bij donkere kleding een lichtgekleurd achterdoek en bij lichte kleding een donker gekleurd achterdoek verzorgd kan worden. zijn voor eventueel gebruik aan het slot. Orkestschilden met naam of letters zijn toegestaan. De jury let op kwaliteit, arrangement, originaliteit, kleding en presentatie. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarde/adeel, Hennaarderadeel, HindcTnopen, Wonseradeel, H orkum en Wymbritseradeel, Hier doen aan mee een lady-speaker of speaker, begeleidingspianist of organist, en 3 paren, die de beschikking hebben over een maximale tijd van 2Vi mi nuut). De lady-speaker of de speaker annonceert zelf deze korte show van de mode, die volgens de ontwerpers- (sters) van de kleding in het jaar 2000 gedragen zullen worden. Bij de beschrijvende en verklarende tekst van de lady-speaker en al of niet met begeleiding van muziek komen de drie paren in de geplande volgorde op en presenteren lopend of dansend via toneel naar plankier bij de jury hun kleding. De toneellooplengte is 8 meter, dan gaat het via een rechthoek over een plankier van 6 meter, toneel dus 14 meter, waarop retour-loop volgt. In het ontwerp en materiaal is men vol komen vrij. Het kan dus ochtend-, mid dag- of avondkleding, zowel als ruimte vaart-, reis-, beroeps-, sport-, officiële- (b.v. bruidskleding) enz. kleding zijn. Het te gebruiken materiaal mag van elke textielsoort, papier (crêpe) en des noods van metaal zijn. De jury beoordeling berust op kwaliteit Van het geheel, originaliteit en presen tatie. ’e greide. Al jierren sjocht men hjir yn it noarden dan ek mei greate bi- langstelling üt nei oare bisteansmoog- likheden. In rige fan nota's fan it mi- nistery fan ekonomyske saken oer it - noarden binne derfan it gefolg. Grif binne hjir ek wol risseltaten bi- rikt, mei troch oerheitsstipe, mar it binne mar tinne buoijen, dy’t de droege groun hjir oer him kriget, goed reine wol it mar net. It seit him seis, dat derby de measte oandacht jown wurdt oan de ütiwreiding fan de yndustry, omt hjir kontinu de minsken har brea yn fortsjinje kinne. Dat stribjen moat fan- sels trochgean, is it net mei greate yn- dustryen, dan dochs mei fabriken fan in pear hündert minsken. Lykwols kin men hjir hyltyd de süging fan de grea te sintra fiele, hwerby de sterke kon sintraesje fan dy ündernimmingen ek- stra tsjinwurket. Faeks sille de biswie- ren fan in sterke konsintraesje mei it each op milieubidjer hjir nochris in om- slach jaen, mar op it heden is it op yn- dustrygebiet hurd fjuchtsjen hjir yn it noarden. Mei de twadde, folie minder sterke fak tor, de rekreaesje giet it hwat better. Nou’t er mei faesje oan de wegen wur- ke wurdt, sawol troch it Ryk as troch de province, blykt FryslAn foar man- nichien in oantreklik fakansjel&n to wurden. Yn it bysünder de wetterre- kreaesje hat de wyn yn 'e seilen en dat is rounom to merkbiten. Sawol oan de bütenkant, sa as yn de Lemmer, Hyn- lippen, Warkum, Makkum en Harns mei de kop fan de öfslütdyk as yn it marregebiet is in sterke taname fan j rekreanten to sjen en wurde ek mear Bolsward zal in de komende zeskampstiow z(jn allerbeste beentje moeten voor zetten, zal het een wit voetje krijgen bjj het publiek. Éénmaal in de Eén tegen allen-wedstrpd is Bolsward (hoewel eervol) ten onder gegaan. Een tweede maal mag dit niet gebeuren. Burgers van Bolsward, beschouw deze gelegenheid als een kans op revanche en weet dat aller ogen op u zijn gericht. Weet ook, dat het kjjkend publiek sedert de Eén tegen allen show zeer is verwend. Wat toen nog insloeg als een donderslag bij heldere hemel, kykt men nu nauwelijks meer van op. Om onze lezers alvast wegwijs te maken in wat staat te gebeuren, laten we hieronder zoveel mogelijk gegevens volgen betreffende de zeskampshow. Bewaar dit artikel, lees en herlees het, zodat u de gang van zaken duidelijk voor ogen komt te staan. Spreek er van, droom er van. Laat het u bezig houden, laat het u inspireren, laat het u transpireren desnoods, maar in elk geval leer e.r mee te leven en te werken. Heel Bolsward mobilisere zich. Actie wordt gevraagd. Niet maar móéd oen. Spontaan, het uiterste wordt ge vergd. Bolsward zal de eer moeten verdedigen van heel Friesland, een adeldom die verplicht. Gord u aan, wet uw wapens, scherp uw vernuft, wees creatief. Rust roest, aiibeid adelt, ook in het spel. Laat zien, waarin een kleine stad groot kan zjjn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1