Foto van van de week Gaöe Shpoar Arabische beroering door brand in Moskee achtien werkt gestaag van Groep door T.V.-concert De Drun-polle Japans bezoek - iiiiiiniiiiiiiiiiiiiinninuiiiiiiiHiiiiiiiiiiii llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UIT BOLSWARD STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND •v Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. - p I VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 108e JAARGANG NO. 67 Linkse koers in India Geen verdere aftocht uit Vietnam Linkse koers in India Voorgenomen B.T.W Onrust in Tsjecho-Slowakye Overleg over- Ierland Hwat hat I verhoging uitgesteld Advertentieprijs: 16 ct per Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag zet gestuit, want deze reservisten wa ren in hun ogen de garantie, dat die pro testante machtspositie in Noord-Ierland niet zou worden aangetast. Het adres van de organisator van dit groots ondernemen is de heer J. Vermij Fam. v. d. Weystr. 39, Leeuwarden. üs hjoed to sizzen abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Faeks ek wol dreau er Sunich Heel stadich op en del Dêr wiene ek wol hoeken Dy wien ’e tlge smei. Mar sportlju, dat bin minsken Mei natür gefoel Sa swalke ’r nou al tyden De alde-brekken oer. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v^ Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Yn ’e Aldegeaster brekken Dêr dreau in pólle roun Dy wie mei hurde wyn Los rekke fan ’e groun. Dy*t it measte bisitte binne faek it minste tofreden Nieuws Ook in het buitenland verkoopt men OMO en Persil. Daarom zou deze foto best ver over de grenzen kunnen zijn gemaakt. De fotograaf suggereert ons een nauw straatje met een eindeloze rij hoge trieste huizen, ergens achteraf en wat uitgewoond, een plaats waar nau welijks verkeer is en de kindertjes volop kunnen genieten van het spel op de ro mantisch hoge stoepjes. De muur lijkt van natuursteen gemaakt, zoals men dat tegenkomt in Italië, Joego Slavië en schier overal in Zuid Europa. Boven lijken de ramen dichtgeplakt met oude kranten. We vragen ons af of we hier met deze foto niet bij de neus worden genomen, of hier geen misverstand in het spel is. De opdracht was toch Bols ward te fotograferen? Welnu, dit is Het kabinet is er nu vrywel achter wat de inhoud moet zijn van het nieuwe regeringsbeleid dat binnenkort, op de derde dinsdag van september, aan parle ment en volk moet worden gepresenteerd. Na intensief overleg met regerings fracties en bedrijfsleven is de ploeg van premier De Jong tot de ontdekking gekomen, dat zeker twee belangrijke concessies moeten worden gedaan. Wil althans dit kabinet een nieuw parlementair seizoen blijven zitten. Wat én kabinet én regeringsfracties eigenlijk wel graag willen want wat zou er gebeuren als er een crisis uitbreekt Het is een overwinning van mevrouw Gandhi, de premier van India, te noe men, dat het uit leden van het nationale parlement en van de parlementen van de deelstaten bestaande kiescollege aan de als onafhankelijke kandiderende Giri de voorkeur gaf boven de officiële kan didaat van de Congrespartij, Reddy. In de strijd tussen de linkervleugel, be lichaamd in mevrouw Gandhi, en de rechtervleugel en de gematigden, sterk in het pai tijbestuur vertegenwoordigd, was de verkiezing van de overigens po litiek minder belangrijke president een hoogtepunt geworden. Het partijbestuur wees Reddy aan, maar mevrouw Gan dhi weigerde hem te steunen, terwijl aanhangers van haar propaganda maak ten voor de links gerichte Giri, even eens lid van de Congrespartij, die zich nu als onafhankelijke aandiende. De rechtervleugel had gehoopt, dat de llllllllllllllllllllllllllll' ging van een aantal accijnzen (op bier, benzine en gedistilleerd) definitief wor den gemaakt. Zodat in elk geval uit deze bron de inkomsten voor de staat blijven doorgaan. Als extra concessie heeft minister Witteveen noodge dwongen bovendien moeten toezeg gen, dat de voorgenomen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting be doeld als compensatie voor het infla- tie-effect niet volledig per 1 januari komend jaar wordt ingevoerd. Door de toegenomen inkomsten die voor een belangrijk deel het gevolg zijn van de inflatie is de opbrengst van de loon- en inkomstenbelasting hoger. Naarmate het salaris hoger is stijgt ook het per centage dat aan de belastingen moet worden afgestaan. Van deze extra op brengsten kan de schatkist nu wat lan ger profiteren, hetgeen voor volgend jaar een meevaller van bijna vijfhonderd miljoen gulden betekent. Zo kom je als minister ook uit de zongen. Evenals vorig jaar met het t.v.-concert van het Kamper Mannenkoor in Bols ward wordt dit jaar weer door de heer Vermij uit Leeuwarden een groot con cert georganiseerd. Eveneens geschiedt de organisatie weer geheel door hem. Het concert bevat een gedeelte voor or gel, waarop concerteert de zeer begaaf de Kamper musicus Klaas J. Mulder. Klaas J. Mulder studeerde orgel en pia no aan het Amsterdams Conservatori um en voltooide zijn studie in het bui tenland bij Eduardo del Puzyo. Hij werd onderscheiden voor virtuositeit. Voor zijn mening dat hij tot de groten in de lande behoort heeft de heer Ver mij erkenning gekregen bij de Stich ting Orgelcentrum welke hem heeft toe gezegd hem volgend jaar in de serie orgelconcerten in de Martinikerk voor meerdere concerten op te nemen. Verder werkt aan dit concert mee het Mannenkoor „Sursum Corda” uit En schede (120 leden) Dit koor werd opge richt in 1927 en beleefde meerdere hoog tepunten. Enkele jaren geleden koos bestuur en leden bewust voor Klaas J. Mulder als dirigent omdat ze in hem de specialist zagen in chr. koormuziek. Onder zijn directie bereikte het koor de top op zangconcoursen wat zichtbaar is aan de le prijzen in haar medaillekast. Het koor verzorgt nu meerdere concer ten in binnen, en buitenland terwijl het ook medewerking verleende aan radio concerten. Eerst gong er oer it wetter Sa by de kanten lans En om sa te libjen Dêr foar wie wol de kans. Letter fieldie hy him sterker En gong de Brekken op Dan fierde hy syn lizen As seiltje op ’e kop. Soms seach er boatsjes kommen Mei gong sa foar de wyn Hij koe dan net üntwike Dêr siet er wol oer yn. Bolsward. Het straatje is geen achter- afbuurt, maar de hoofdverkeersader tussen stadhuis en Martinikerk. Het is ook geen dood straatje, al heerst er dan slechts eenrichtingverkeer. De win kel liigt zelfs aan een verkeersplein. U vindt dit pand naast de Openbare Lees zaal, in de onmiddellijke nabijheid van het raadhuis. Triest en donker is het er ook al niet, juist omdat de overkant ge- heei is weggebroken, schijnt er volop de zon. Deze mooie foto, een prachtige te genstelling tussen oud en jong, is niet zonder gevoel, maar wel met een vleug je heimwee en romantiek genomen door de heer J. J. Wijma, Dijkstraat alhier. (Zie ook ons artikel over „Kerkstraat verliest hun winkeltje”). De heer Eizo Itoo stond in Japanse kle dij voor een aandachtig gehoor van de Frisa Esperantista Rondo, voor welke hij het seizoen inluidde met een voor dracht in het Esperanto over Japan, met name over het Japanse theecere- monieel. Zijn interessant verhaal illustreerde hij met vele fraaie dia’s, zodat de aanwezi gen zich opgenomen voelden in het ge zelschap van de theevisites, die als voornaamste kenmerken dragen: har monie, respect, rust en zuiverheid. Zij woonden die aankomst van de gasten bij. Alle bezoekers komen langs een be paald pad binnen. (Bij het antieke ja- panse landhuisje van de heer Itoo zelf gebeurt dat per bootje over een beek, waarvan de rotsige oevers met bloeiende planten begroeid zijn). De gasten moe ten door een nauwe, lage opening de ka mer bereiken (het bukken is een teken van nederigheid), allen wassen handen en mond en alvorens het gezelschap, ge zeten op dikke matrassen, van de groe ne, lobbige en later van de eveneens groene, maar dunnere thee gaat ge nieten, wordt de lof van de kunstzin nige kakemono (wandversiering) en de fraaie, simpele bloemschikking (liefst wilde bloemen of bloemen in knop) ge zongen. De heer Itoo vertelde voorts, hoe in Japan in de laatste tijd de welvaart in de vorm van televisie, telefoon, auto’s landbouwmachines etc. sterk is toege nomen en de Amerikaanse levensstijl bepaald te sterk wordt nagebootst, maar ook, hoe de jongeren toch terugkeren naar oude tradities, zoals o.a. het thee- ceremonieel. Vóór het avondprogramma voor de Fri sa Esperantista Rondo had de heer Itoo als afgevaardigde van de van oorsprong Japanse Comoto-beweging, die ook de oecumene in haar vaandel heeft geschreven een gesprek met vertegenwoordigers van de katholieke en protestantse geestelijkheid en het Humanistisch Verbond. Hierbij trad als tolk op de heer Jo Haazen, vice-voor- zitter van de Antwerpse Esperanto- groep en stadsbeiaardier van Antwer pen. Donderdagavond jl. had de heer Haazen, tezamen met de heer Frans Tersteeg, beiaardier van Bolsward, óp het carillon van het stadhuis aldaar een concert gegeven. Gedeelten van dit Con cert worden op donderdag 28 augustus a.s. des namiddags half twee, door de Avro uitgezonden. verkiezing van Reddy aanleiding voor mevrouw Gandhi zou zijn om ontslag te nemen, waardoor die post vrij zou komen voor een rechtsere vertegenwoor diger van de partij. Nu dat niet het geval is en mevrouw Gandhi het bewijs heeft, dat de meerderheid achter haar staat, acht men het niet uitgesloten, dat zij voor haar kortgeleden aange- kondigde programma van nationalisatie van verzekeringsmaatschappijen, een agrarische hervorming en de invoering van staatshandel in industriële grond stoffen, een beroep op de stembus zal doen. In Noord-Ierland is de uiterlijke rust niet verstoord, wat nog niet wil zeggen, dat de oplossing van het vreedzaam naast elkaar leven van protestanten en katholieken is gevonden. De comman dant van de Engelse troepen, aan wie de volledige verantwoordelijkheid voor de rust was opgedragen, heeft besloten, dat de bijna uitsluitend protestantse zg. B specials, een hulppolitie van re servisten, de wapens, die zij thuis be waarden, moeten inleveren. Dat is bij de Noordierse protestanten op fel ver in Tsjecho-Slowakije is het op de 21ste augustus niet rustig gebleven. Op die dag was het een jaar geleden, dat de troepen van Rusland en vier andere landen van het pact van Warschau het land binnenvielen. Dat leidde een pro ces in van een terugdraaien van de po litieke en economische liberalisatie, die onder de naam van socialisme met een menselijk gezicht onder leiding van Dubcek in het' voorafgaande jaar tot ontplooiing was gekomen. Geleidelijk werd de censuur op pers en radio ster ker, de behoudende communisten kre gen weer de overhand en de geest van vrijheid werd steeds meer gedoofd. De regering had voor de verjaardag van de inval politie, leger en volksmili tie in volle sterkte opgecommandeerd en deze eenheden hebben in tal van ste den betogenden uiteengedreven. Zoals een jaar tevoren was Praag weer bezet door tanks, maar nu Tsjechische. In totaal zijn vijf doden gevallen en volgens de politie zijn 1400 arrestaties verricht. De regering heeft noodwetten afgekon- digd, die de verstoring van orde en rust (een bijzonder rekbaar begrip) zwaar der bestraffen. Over het Tsjechoslowaakse volk, dat het afgelopen jaar herhaaldelijk uiting aan zijn ontevredenheid over de gang' van zaken heeft gegeven, begint een soort moedeloosheid te vallen. Vrees achtigheid maakt zich van de mensen meester en ook het gevoel van machte loosheid, dat verder betogen zinloos doet lijken. Het is bijzonder verstandig dat de af gelopen zomermaanden zijn gebruikt om de diverse meningen te peilen over wat komend jaar op regeringsniveau moet gebeuren. Erg democratisch is het na tuurlijk niet, maar nood breekt wetten. Dat nu afspraken worden gemaakt houdt in, dat mits ze maar worden nagekomen het kabinet een jaar lang kan rekenen op de steun van het par lement en van het bedrijfsleven. Vorige week is een akkoord gesloten over de belastingmaatregelen, die komend jaar moeten worden genomen. Het akkoord is nog niet helemaal rond, maar een be langrijk onderdeel staat in elk geval al vast. Minister Witteveen (financiën), sleutelfiguur in dit kabinet, zal de voor genomen verhoging van de BTW-be- lasting uitstellen. Aanvankelijk luidde het plan om al op 1 januari komend jaar de BTW aanzienlijk te verhogen. Deze belasting zou volgend jaar liefst een half miljard gulden méér moeten opbiengen. Minister Witteveen heeft nu bakzeil ge haald en is akkoord gegaan met een ver hoging, die niet meer zal opbrengen dan zo’n honderd miljoen gulden. De verhoging van de BTW zal pas ingaan per 1 juli 1970. Het uitstel van de BTW-verfioging past volledig in de adviezen van de Sociaal Economische Raad (SER), die zo’n 2 I ten. Bovendien zal de tijdelijke verho- Het Midden-Oosten, en trouwens de gehele mohammedaanse wereld, is in hevige beroering geraakt, toen donderdag een felle brand uitbrak in de moskee van El Aqsa in de oude stadswijk van Jeruzalem. Deze moskee is de derde in de rij van belangrijke heilige plaatsen van de islam, want van hier is Mohammed naar de overlevering wil, ten hemel gevaren. Aangezien de moskee in het twee jaren geleden door Israël geannexeerde gedeelte van Jeruzalem ligt (een annexatie overigens die door niemand wordt erkend) sloeg deze brand snel uit tot een politiek hellevuur. De Arabieren beschuldigden de Israëlische brandweer van traagheid en zij aarzelden niet Israël voor de brand verantwoordelijk te stellen. Egyptische radiostations gingen zo ver ook nog Amerika als medeplichtige van Israël aan de kaak te stellen. Nadat in het midden van de maand de gevechten in Vietnam weer wat opge laaid waren, heeft president Nixon na lang wikken de beslissing uitgesteld, of hij na de 25.000 man Amerikaanse troepen, die nu bijna geheel gerepatri eerd zijn, een volgend contingent uit Vietnam zal terugtrekken. Dat lag wel in de bedoeling. Men verwachtte zelfs, dat er voor het eind van het jaar in totaal 100.000 man zou worden terug getrokken. Nixon meent evenwel, dat de Noordvietnamese bijdrage aan de vermindering van de strijd niet groot genoeg is en hij hoopt, dat het niet terugtrekken de communisten onder druk zal zetten om zich te matigen. Ook wil Nixon wat meer voortgang op de eindeloos voortdurende besprekingen in Parijs. Washington had gehoopt, dat de Zuid- vietnamese troepen een steeds groter deel van de taak van het Amerikaanse leger zouden kunnen overnemen, maar dat schijnt wat tegen te vallen. Boven dien is in Saigon met de vorming van een nieuwe regering onder de houw degen generaal Khiem beslist nog geen begin gemaakt met de vorming van de bredere politieke basis voor het niet- communistische regime. De kansen op een oplossing lijken hierdoor weer ver der gedaald. Bolswards Nieuwsblad Terwijl het gesprek over een linkse concentratie in het kader van het PAK (Progressie Akkoord) tussen PvdA, D’66, PPR en PSP stokt, gaat de groep van Achttien, het overlegorgaan van KVP, ARP en CHU, lustig verder. Zo is althans vorige week besloten. De eerste fase van het gesprek tussen de drie christelijke partijen is vorige week afgesloten. Er zijn een aantal nota’s opgesteld over de economische macht van ondernemingen, de herziening van de ondernemingsstructuur en het wel zijnsbeleid. De groep wil nu verder pra ten over een aantal staatsrechtelijke problemen. Waarbij vragen aan de orde moeten komen zoals de verkiezing van een minister-president, het kiezen van burgemeesters en de gang van zaken bij een kabinetsformatie. Eind volgen de maand zal de groep van Achttien gaan praten over een verdere samen werking en de vorm die deze moet krijgen. maanden geleden al waarschuwde tegen een al te grote verzwaring bij de BTW- belasting. Deze verhoging zou namelijk leiden tot een versterking van de infla- tietendens. Minister Witteveen zit nu wel met het probleem hoe hij de stijgende heidsuitgaiven voor het komend jaar moet opvangen. Algemeen wordt ver wacht, dat de overheidsuitgaven voor het nieuwe parlementaire seizoen liefst één miljard gulden hoger zullen liggen dan dit jaar. Dat betekent, dat de schat kist volgend jaar datzelfde miljard méér binnen moet zien te krijgen, tenzij mi nister Witteveen via leningen nog wat gaten wil vullen. Naast de extra be lastingopbrengst, die het gevolg is van stijgende inkomens, zou de extra BTW- pot van een half miljard een aardig middel zijn om de tekorten te dekken. Nu deze pot al tevoren minder slecht gevuld olijkt moet de minister naar an dere middelen zoeken. Ook hierover schijnt al een akkoord te zijn geslo ten. De regeringsfracties zouden hebben toegezegd weinig bezwaar te zullen ma ken als minister Witteveen om de stijgende uitgaven op te vangen een verhoging zal invoeren van de ver mogensbelasting en de successierech- Koning Feisal van Arabië riep op tot de heilige oorlog en Nasser, greep ook de gelegenheid aan om nadrukkelijk te verklaren, dat de Arabieren geen an dere oplossing hadden dan de oorlog tegen Israël. Hij verzekerde, dat de Arabieren het oude gedeelte van Jeru zalem zouden bevrijden, evenals het an dere door Israël bezette Arabische grondgebied. De Arabische soldaten, zo verklaarde Nasser, zijn niet alleen de soldaten van de Arabische landen, maar ook de soldaten van God en de bescher mers van Zijn godsdienst, bedehuizen en heilige boeken. En dat ondanks het feit, dat binnen één dag de Israëlische politie de Australiër Michael Rohen op verdenking van brandstichting had weten te arresteren, Rohen, die pas vier maanden in Israël was, is lid van de christelijke secte Kerk van God. De brand op zichzelf had de anti-Israëlische gevoelens in de Arabische wereld en vooral in het be zette gebied zo sterk aangewakkerd, dat een berechting van de dader de zaak toch niet ongedaan kan maken. In het bezette gebied werd een algemene staking gehouden die over het alge meen rustig is verlopen. Het zoeken naar een oplossing van de Middenoostelijke puzzel zal hierdoor nog moeilijken worden dan het al was, daar iedere vorm van compromis door de Arabieren, waar de militante ele menten nu de toon aanigeven, zal wor den opgevat als een verraad aan de Islam. En aan de andere kant lijkt het onwaarschijnlijk, dat Israël bv. door een voorstel tot internationalisatie van Je ruzalem zal bijdragen tot dat tenslotte toch noodzakelijke compromis. mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1