Ook Bolsward actief komende m GabeSkroar vredesweek l Opzei en organisatie van het inter- kerkelijk vredesberaad De Blauwhüster toer Fan de Mart iny toer Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 2 F 4 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 68 W ymbritseradeel. Hwat hat Tentoonstelling Markt lingslanden en de rijke landen. (vervolg op pag. 2) kXNNX.XXXXXXXNXXXNNNVSXVKNX.NVKWSXNXNNNN' KSVXW Wagenspelen Tekenwedstrijd Teach-in c.q. hearing Bolsward doet mee Winkeliers Mat tl as Verkoop Vredeskrant Activiteiten S. Schoffelmeer Tj. de J. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Vredesweek 1969 houdt het volgende in Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) FAN DE MARTINY-TOER DE HEAR K. FOPMA HAT GELYK! Yn it nümer fan de foarige wike stie in ynstjürd stik fan de hear: K. Fopma to Huns. Ik lit it hjir jitteris folgje, hwant it koe sommige lezers üntkomd wêze. Hjir is it: Oan de skriuwer fan de Martiny-Toer Foar bütensteanders liket it hwat, foar de ynsider binne it slach op slach nare stikjes. Dit skriuwt de hear Tsjebbe de Jong yn syn leste „Fan de Martiny- Toer”. Nou, dan rekkenje ik my mar by de bütensteanders, hwant ik kin fan Van zondag 21 september tot zondag 28 september wordt door het Interkerke lijk Vredesberaad, waarin acht kerken samenwerken, de derde vredesweek ge organiseerd. Dit jaar zal de aandacht gericht zijn op de verhouding tussen de ontwikke- viteiten verdeeld worden en tot fusie van de groepen overgegaan worden. Op de scholen kunnen tekenwedstrij den gehouden worden met als thema de gedachte van de Vredesweek. De beste exemplaren van iedere school kunnen op de tentoonstelling komen te hangen, of anderzins beloond worden. met collectebussen kan een klein saldo opleveren om de kosten te bestrijden. De’markt op donderdag en eventueel op Bolletongersdei kan gebruikt worden om op enkele kraampjes bv rietsuiker, cho cola, voorzien van informatie over de ontwikkelingsproblematiek, te verkopen. Ook valt te denken aan een literatuur- kraam. Al langer as in minskelibben Staan ik hjir as Blauhüster, toer. Ik wit noch skoan dat ik hjir set waerd, In elkenien, dy hde’t der oer. ’k Wie folie moaijer as myn bruorren Dy mAnske, kante sealtektuorren. Ik wie hwat bisünders, ’t pronkje fan’t gea. Nou.hündert jier letter. Ik skamje my dea! ït wie yn achttjin acht en sechtich Doe kaem ik ré, mei tsjerk’ en al. In man fan namme, doctor Cuypers, Dy skoep üs, moai fan foarm en stal. Gjin twadde toer sa rank fan line, Sa heech, sa skerp, koe men hjir fine. Doe wie ik jimm’ gloarje, ’t Roun kald oer myn lea. Nou.hündert jier letter. Ik skamje my dea! Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hoe gauwer immen misledige is, hoe lytser syn geast Bols wards Nieuwsblad Het Interkerkelijk Vredesberaad is eind 1966 tot stand gekomen met de bedoeling de verantwoordelijkheid van de kerken voor de wereldvrede tot uitdrukking te brengen. Hierbij wordt gedacht aan studie, voorlichting en gewetensvorming. Gezien het belang van de zaak achten de kerken het van het grootste gewicht zich gezamenlijk in te zetten voor de bevordering van de vrede. Op dit moment nemen de vertegenwoordigers van de volgende kerken en genoot schappen deel aan het Interkerkeljjk Vredesberaad: 1. de Doopsgezinde Broederschap. 2. de Evangelisch-Lutherse Kerk. 3. het Genootschap der Vrienden (Quakers). 4. de Gereformeerde Kerken in Nederland. 5. de Nederlandse Hervormde Kerk. 6. de Oud-Katholieke Kerk. 7. de Remonstrantse Broederschap. 8. de Rooms-Katholieke Kark. Nou stiet der foar myn doar in kape Fan planiken, gearklost rüch en rou. Sok dwaen dat skreaut dochs oan ’e protters, Jimm’ eangje my, jimm' wurde skou. Binn’ jimme Friezen? ’t Moat net gekker! Kom üt de dodze, wurdt ris wekker! ’k BIn lang al oan help ta, Sa nedich as brea. Hwêr bliuwe jimm’ dieden? Ik skamje my dea! Lit my Hgjinne de hear Fopma tige hertlik tank to sizzen foar syn ynstjürd stik, hwant troch dizze takelde rigels binne my de eagen iepen gien. Ik bin fier mis west mei myn skriuwen tsjin Jildert Zuidema. Dat sjoch ik nou klear yn. Jou stikje forklearret alles sa düd- lik, dat ik winilik net bigripe kin, hoe 't ik sa dom wêze koe om dat seis net yn to sjen. Jo sizze torjucht, dat myn stik jes de irony en de parody misse, dy’t Jildert Zuidema wol brükt. Alwer jo ha skoan gelyk. Dit mis ik alhiel. En foar minsken, dy’t graech stikken léze om it forsetsje is dat grif in great tokoart. Myn stik jes binne serieus, al to serieus foar party minsken, jo ha gelyk. Hja misse de toan en de wize fan sizzen, dy’t op ’e Fé merk hiem is. -alteast by party fêste klanten. Klaas Baarda joech der in düd- Dy sei: Fuort mei dy boelen doe wie de büterberch sa mar fuort, bigryp ik. Prachtich, hwat in keardel! En dan dy ütspraek oer dy domste boer, dy is machtich. Allinnich freegje ik my seis óf: Hwat wie dit nou, irony of parody? Soe sa’n spreuk ek like aerdich wêze as jo him omkeare. Dan soe it wurde De domste ambtner üt den Haech hat mear brein yn ’e kop as alle Fryskr ’k Stie altyd tsjinstber en réwillich Foar jimme klear, by nacht en dei. By bran, by feest, by moblisaesje, Ik joech myn lüd, ik libbe mei. Noch is myn brünzen stim to hearren By heechtijdagen en forstjerren. Stie eartiids myn flage Heech boppe it gea. Nou.hündert jier letter. Ik skamje my dea! De Jan Brugmanacademie, een discus- sieclub op de gelijknamige school zal op een voor alle scholen en anderen toegankelijke avond of middag derge lijke aktiviteiten organiseren. Contact persoon: Claes Visser, Kwartelstraat 47, Leeuwarden, tel. 05100 27129. üs hjoed to sizzen „f.,?**,. De bedoeling is, dat in de lege UNIC- zaak aan de Nieuwmarkt een tentoon stelling ingericht wordt, die in maquet te, beeld, plaat, foto en anderszins de statistische gegevens over de proble matiek Noord-Zuid uitbeeldt. Het lijkt ons een ideaal objekt, waarmee velen zelfs in teken- of handenarbeidslessen bezig kunnen zijn. Artistieke assistentie hiervoor wordt ingeroepen van bv. de tekenleraren. Statistische informatie hiervoor vindt u in de vredeskrant, ont- wikkelingssamenwerkingsliteratuur en kan verkregen worden bij drs. S. J. de Haas, S. van Haringhouckstraat 28, tel. 2163. Gepoogd zal worden de winkeliers er toe te bewegen hun etalage in de vre desweek te wijden aan het centrale the ma. De maquette, affiches e.d. zullen ze hiervoor kant en klaar aangeboden krijgen en moeten dus door de werk groep zelf uitgevoerd worden. De riet- 1 suiker en cacaoproblematiek zou bv. in de levensmiddelenbedrijven tot uitbeel ding kunnen worden gebracht. Contact persoon: drs. K. A. Duran, Poortvlietlaan 5, tel. 2805. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en die o.m. zekere doelen aangeeft en nor men van goed gedrag. De voorstellen die thans beschikbaar zijn, die van Plancommissie van de Verenigde Na ties, zijn duidelijk en krachtig. Maar nog lang niet iedere regering is al zo ver dat zij deze doelen en normen aanvaardt. De publieke opinie is veelal weifelend, indien niet regelrecht afwij zend. Hier nu ligt een grote taak voor de kerken: te helpen om onze medebur gers er van te overtuigen dat er een krachtig beleid nodig is, ook op dit ge bied, om de wereld veiliger te maken. Het gaat er in de eerste plaats om, de politieke opinie in de grote landen rijk of arm te krijgen tot deze gemeenschappelijke inspanning. Maar ook bij ons zijn er heel wat problemen; bovendien kunnen wij, als we al iets meer willen doen, een voorbeeld zijn. Daden doen veel meer dan woorden. Zijn wij bereid om de bescherming op te geven van bepaalde bedrijfstakken, zoals suikerproduktie of bepaalde de len van de textiel- en de metaalnijver heid? Wat stellen we daarnaast om op andere gebieden werk ffe bieden, waar door onze mensen kunnen worden opge vangen? Doen wij mee aan de wereld- cacao-ove reenkomst Het zijn maar een paar vragen. De kerken kunnen veel doen door aan onze mensen uit te leggen dat naasten liefde niet alleen een kwestie is van persoonlijke verhoudingen daar kan het ook nog wel beter! maar ook van rechtvaardige regelingen, voor de wereld als geheel. Van de inleiding gehouden door prof, dr. J. Tinbergen op de persconferentie Vredesweek geven we hier een samen vatting: Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is terecht gedragen door ongerustheid aangaande het handhaven, in de ko mende decennia, van de vrede en ziet een taak o.a. voor christenen om bij te dragen tot de organisatie van de vrede. Om te komen tot een vreedzamer we reld zullen op verschillende terreinen bovennationale samenwerking en uit eindelijk wetgeving en wetsuitvoering nodig zijn. Sommige van de gebieden waarvoor dit geldt, bv. dat van de be perking der bewapening bieden bijzon der moeilijke vraagstukken. Andere ge bieden. die evenzeer een belangrijke rol moeten spelen bij de organisatie van de vrede bieden meer zichtbare, reeds nu te verwerkelijken, mogelijkheden. Me de in deze gedachtengang heeft het IKV de vredesweek van dit jaar in het teken geplaatst van een dezer gebie den, te weten, de sociaal-economische samenwerking tussen rijke en arme lan den, om deze laatste in een krachtiger tempo te doen groeien in welvaart. Wij kunnen hier aansluiten bij belang rijke initiatieven genomen door de Ver enigde Naties in het algemeen en het Verruimde Program van Technische Bijstand en de Wereldbank in het bij zonder, die elk hun bijdrage voorberei den tot een nieuwe ontwikkelingsstrate gie voor de jaren zeventig. Wat de ad viseurs van deze instellingen hopen is dat een krachtiger politiek zal worden gevolgd door zowel de ontwikkelde als de ontwikkelingslanden; bovendien dat deze meer op elkaar zullen zijn afge stemd. Er moeten, naar de adviseurs menen, toezeggingen gedaan worden, van beide kanten, waaraan mén zich dan houdt en waarop ook controle zal worden uitgeoefend. Het nieuwe, Twee de Decennium, zou worden ingeluid door een verklaring van de Verenigde Naties de „Veemarkt” üt de Ljouwerter kran- te faek even smulle. Ik freegje de hear De Jong hjirby: „Gun üs alderen dit forsetsje noch. Ik lês ek graech: „Fan de Martiny-Toer” mar de toan mist nef- fens my de irony en de parody fan de „Veemarkt”. En hwa fan de twa gelyk hat, gjin mins dy’t it wit. Al wer folie jierren lyn kaem de fékeapman Klaas Baarda fan Blessum ris by üs op ’e pleats. Doe wie it ek mei de büter misére, it waeid yn ’e kuolhuzen op- slein. Baarda sei: „Fuort mei dy boel”, en hy sei ü.o. „De domste boer hat mear brein yn ’e kop as alle hearen meielkoar yn ’e Haech. Litte wy fan dit léste nou mar Brussel meitsje. Hjir hald ik mar op. Om de centrale gedachte van de Vredes week, de tegenstelling Rijk-Arm op de wereld, in Bolsward verder uit te dragen en gestalte te geven zijn in een voorlo- pik werkgroepje op het Jan Brugman college de volgende ideëen geboren. Om het thema te concretiseren hopen wij op een zo massaal magelijke deel name aan de aktiviteiten, waarbij zo veel mogelijk mensen zelf werkzaam zijn. Een eerste toezegging tot deelna me is al ontvangen van de 3 Mavo- scholen, 2 huishoudscholen en de Tech nische School. Gepoogd zal worden de werkgemeenschap van kerken, de plaat selijke afdelingen van de politieke par tijen en verschillende verenigingen tot deelname te bewegen. Een voorlopige lijst van eventuele akti viteiten vindt u hieronder. Deze lijst heeft een voorlopig karakter, omdat nieuwe voorstellen welkom zijn en even tueel niet te realiseren projecten afge voerd kunnen worden. Op het Jan Brugmancollege zijn voor al deze aktiviteiten al kleine groepjes gevormd van leraren en leerlingen, die zich aangetrokken voelen tot de uitvoe ring van de projecten. De bedoeling is, dat op andere scholen en in groepen het zelfde gebeurt. Hierna kunnen de akti- lik foarbyld fan. Dat heart blykiber by de sfear fan de fémerk, dér hat men syn eigen wize fan dwaen en sizzen. It heart der ek thüs. Dér heart men siz zen: Ik sil tsjerre as ik nou noch in sint mear bied en fiif minuten letter biedt de man fiif en tweintich goune mear. Dat is wizansje. In takelde kear ha ik ek wol ris op in fémerk west en ik wit noch, hoe’t my der in boer oanspriek, dy sei: „Jo ek op ’e merk”. Ik wie doe in jong ünderwizer, dy’t studearre foar de lanbou-akte. Ik andere fan ja en tortelde doe, hwert ik foar dwaende wie. Hy woe der mear fan witte, hwat dat ynhold en ik praette doe oer féteelt en erfeliksheitslear. By dat léste wurd sei er: „Sjoch. der laitsje wy lju om. Sil ik jo ris sizze, hoe ’t dat sit: Ik hie forline jier in süch, nou mAlder kin jo har net tinke en ik haw in team biggen krige, moaijer binne se der net, al woe- ne jo se seis meitsje!” En doe wie ik sa dom om to sizzen: „Nou, dan is it fokken foar jo tige maklik!” Hy sei: „Hoe sa?” ik sei: „Jo sykje tonei altyd om de raerste süch en jo krije altyd de moaiste biggen!” Mar dat wie mis. Hy roun lilk fuort. Sjoch dyselde flater haw ik nou wer bigien. Ik ha de stikjes fan „De Vee markt” serieus nomd. Jo dogge dat net, foar jo binne it forsetsjes mei irony en parody en dat is de krekte opfetting. Dat is my nou goed düdlik wurden en jitteris tige myn tank. Hwant tonei hoopje iik it ek sa to lézen en yn pleats fan argewaesje. sil it dan ek foar my in forsetsje wêze. Dat foarbyld fan keap- man Klaas Baarda is ek tige düdlik. Onderzocht moet worden wat de meest effectieve methode is om de krant in ieder gezin te brengen. Gedacht kan bv. ij worden aan verkoop van deze krant bij 2 de kerken. Op het Jan Brugmancollege 5 heeft zich echter reeds een werkgroepje gevormd die via een bliksemaktie van plan is de huis aan huis verspreiding S te organiseren. Contactpersoon: drs. K. 2 A. Duran. De huis aan huis verkoop y mear orein yn e Kop as ane e boeren meielkoar. Laitsje jo dan nochJ Of is de aerdichheiet der dan óf? 5 Hwant mei irony en parody is it meast 2 sa, dat de forsetsjes derfan gean to’n S koste fan takelden, dêr’t dan de man- 5 nichte om gnysket, mar dyselde mins- 5 ken wurde breinroer en stean op har 3 efterste poatsjes as harren it minste x missein wurdt. My en ek tocht ek jo, is 5 leard: Wat gij niet wilt dat u geschiedt, 5 doe dat ook aan anderen niet. 2 Mar jitteris op 'e fémerk is it in oare 3 Ik flagje nou mar mear op healwei, Dat past my, slim forware toer. Fan ’t Frysk klimc.et bin ik tramtearre, Ik kin der hieltyd minder oer. Wie 'k jierrenlang sa goed as bólle, ’t Is üt, nou lit ik stiennen félle. Lang hAldde 'k my krigei En kein wie myn lea. Nou.hündert jier letter. Ik skamje my dea! kwestje. Dér wit men wol, hwat al dy swiere wurden bitsjutte. Dér „smulle” de lju fan, hoe mélder hoe moaijer Mar it moat dan ek op ’e fémerk bliuwe en fansels yn de stikjes „De Veemarkt” fan Jildert Zuidema. It soe sünde wêze as jo en folie lêzers fan de Ljouwerter I Krante dit wikelikse forsetsje om to 1 smullen fan „irony en parody” misse moasten. Ik kin jo sizze, dat ik tonei ek ütsjoch nei it Sneonsnümer fan de Ljouwerter, al wie it allinnich mar om to learen, hwat irony en parody is. Hwant jo sjogge wol oan dit antwurd fan my, dat ik dér alhiel gjin bigryp oer ha. Mar faeks lear ik dat noch fan Jildert Zuidema. Op zondag 21 september wordt de vre- deszondag gehouden. De kerken geven een gezamenlijke boodschap uit. Er wordt een vredeskrant verspreid ta een oplage van 900.000. Prijs per exem plaar f 0,15, waarin op eenvoudige wijs» het thema van de vredesweek wordt uit eengezet. (Grote aantallen enige re ductie). Radio en televisie zullen speciale aan dacht wijden aan de vredesweek. De Novib heeft het initiatief van het Interkerkelijk Vredesberaad om de vre desweek 1969 in het teken van de ont wikkelingsamenwerking te plaatsen met enthousiasme begroet. Plaatselijke No- viibgroepen zijn verzocht medewerking te verlenen aan de organisatie van de vredesweek. In vele plaatsen ta Nederland zijn voor bereidingen getroffen om de vredes week duidelijk accent te geven. Van de vele vormen van activiteiten rijn te noe men teach-ta, forumavond, vredes- markt, walk-ta, voettocht, vredes- kraampjes, politieke café, jeugddienst, speakers-corner, rietsuikeraktie, X-Y actie etc. De groots opgezette actie vindt plaats in Dronten ta de Flevopolder, waar ta het weekend 20 en 21 september via een non-stopprogramma op speelse wijze gestalte wordt gegeven aan het werk woord vrede. Deze manifestatie, die sterk de aandacht zal trekken van de nieuwsmedia, kan worden beschouwd als het startpunt van de vredesweek. Een uitbeelding van de tegenstelling Noord-Zuid in cabaret-, toneel- of zang- spelvorm, die uitgevoerd kan worden op een platte wagen. De duur hiervoor kan beperkt blijven tot 15 minuten A een 3 half uur. Op donderdagmorgen en tij- dens de koopavond op vrijdagavond kun- I nen de wagenspelen op verschillende plaatsen uitgevoerd worden bv. voor Hotel de Wijnberg, stadhuis, Broere- plein. Mislschien is het mogelijk dat althans iedere school een eigen spel opvoert, waarbij het competatieve element niet vergeten behoeft te worden. Adviseur: de heer A. van der Werf, Sieswerder- reed 1 te Hichtum, tel. 3103. Z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1