Arabische Islamitische en conferenties 6abe Skroar Wat zijn de bevoegd heden van een Secretaris=Generaal Foto van de week r I h Mil Positie van Dubcek steeds weer be dreigd Naar een grote Christelijke partij o j IH iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Prins Claus Meeneem textiel Opbrengst collecte 0103 Hwat hat 1 i E b U3MV VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 69 Noord-Ierland Dubcek bedreigd Verkiezingen in Ghana Vliegtuig gekaapt üs hjoed to sizzen Staatsgreep in Lybië ..Ik Piet (Foto L. K. Mol) Advertentieprijs: 16 ct per Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Neisimmer en dat wol yn dübelde bi- it llbben trochbringt, leit hjir to sint- tsjutting. It rêsthfts Ny Stapert to Worn- sjen on in moaije neisimmer. mels, dër’t manniehien de neisimmer fan Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) bische wereld groeiende afkeer van de Ver. Staten, welk land geldt als de kampioen van Israël. In zekere zin is het ook een staatsgreep, dat de drie voornaamste militaire lei ders in Brazilië de macht in handen hebben genomen, nu president Costa e Silva door ziekte de leiding van het land niet meer in handen kan houden. Door hun overneming van de macht hebben de militairen de vice-president gepas seerd, die geen militair was. S'peeld dan stammen tegenstellingen, zo als gebruikelijk is in de meeste Afri kaanse landen die niet gegroeid zijn uit een nationale saamhorigheid, maar uit de toevallige grenzen die de Europese koloniale mogendheden trokken ter af bakening van hun invloedsgebded. Met de herdenking van die Russische be zetting van Tsjecho-Slowakije is de ont wikkeling in dat land niet voltooid. Het tijdperk van de zuiveringen dreigt nu aan te breken. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat de druk steeds toe neemt om Dubcek en de andere leiders van de liberale vleugel van de commu nistische partij te arresteren en te doen veroordelen. Wanneer het centrale co mité deze maand bijeen komt, zal Dub- cek zijn positie daarin wel verliezen, evenals zijn functie als voorzitter van het parlement. Naar verluidt zou slechts president Svoboda weigeren zijn toe stemming te geven tot een proces tegen de hervormers, wie verweten wordt sa botage in een hoge regeringsfunctie te hebben bedreven. Bovenstaande foto is een schoolvoor beeld van wat wij destijds eigenlijk be doelden met de toenmalig gebruikte on dertiteling: Bolsward zoals u het niet kent. Zelfs rasechte Bolswarders, zo be wees ons een kijktest, moeten even met hun ogen knipperen en zich even ach ter het oor krabben om deze foto te plaatsen. Er staat een duidelijk herken ningsteken op, de St. Fransiscustoren. Maar waar in vredesnaam leidt zo’n ge zellig straatje met stoepjes en al naar de r.k. kerk? Dat moet wel ergens aan de Dij lakker of Laag Bolwerk zijn, maar hier zoekt men het tevergeefs. Het is noch de Flipsteeg, noch de Hanekopers- steeg, noch de Brouwerssteeg. Ra, ra, wat dan wel. Och het is zoals zovaak het ei van Columbus. Als u het weet, zegt u och heden ja, dat ik dat niet zag. We zullen het maar verklappen. U ziet hier vanaf de Heremastraat de Klei ne Hoogstr. (links eindigend met boek handel Falkena). Aan de overzijde van de Jongemastraat, die u nauwelijks ziet, omdat die de foto dwars snijdt, ziet u het nieuwe gedeelte van het stadhuis, voorheen politiebureau. Daarachter het parkeerplaatsje aan de ingang van de Kerkstraat, waarover we de vorige maal schreven. De straat (of het straatje) dat u ziet is dus de Kleine Hoogstraat Claus voelde het wel heel secuur Ik lijk een omstreden figuur Echter zijn houding doelbewust heeft alle tegenstand gesust En weldra sprak men allerwegen Die jongeman valt ons niet tegen Ja wij geloven het nu heus De prinses deed een goede keus. Symboliseert oranjetrouw. Ouders met hun twee zoontjes-klein De frisse bloei van Drakenstein Eén hoop en wens klinkt allerwegen Stelle de Here hem ten zegen Een man in volle levenskracht. Waarvan men, terecht, veel verwacht. Claus verjaart en het rood-wit- blauw Hald fan alles hwat aid Is: Side freonen, aide tiden, aide seden, aide boeken, mar binammen fan jou aide heit en mem Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. In de Arabische wereld is het aantal koninkrijken met een behoudende, tra ditionalistische vorst aan het hoofd met één verminderd, nu een revolutionaire raad zich van de macht meester heeft gemaakt in Lilbië door koning Idriss te verjagen. Libië, gelegen tussen Algerije en Tunesië aan de ene, eh Egypte aan de andere kant aan de zuidelijke oever van de Middellandse zee, komt niet vaak in het nieuiws. Het heeft zijn olieindustrie flink ontwikkeld en de grote Ameri kaanse basis zorgt voor’ de nodige in komsten. Het is niet uitgesloten, dat de radicale Libiërs, die nu de macht in handen hebben genomen, mede tot hun daad zijn gekomen uit de in de Ara- zen”. Premier De Jong beloofde in elk geval dat de regering in de bestaande situatie rond het grenskonfliet met Guyana geen aanleiding ziet om extra troepen naar Suriname te sturen. De Arabische topconferentie, waar koning Hoessein van Jordanië en president Nasser van Egypte op aan hadden gedrongen na de brand in de El Aqsamoskee in Jeruzalem, gaat niet door in de vorm die zjj gewenst hadden. Toen vorige week de ministers van buitenlandse zaken van de landen van de Arabische Liga in Kaïro zich over dit voorstel beraadden, bleek koning Feisal van Saoedi-Arabië er weinig voor te voelen. De brand was niet iets wat alleen de Arabische wereld aanging, liet hij zijn vertegenwoordiger betogen, maar de gehele islamitische wereld. Derhalve zou er een islamitische topconferentie moeten worden gehouden. Dat zou haast klinken alsof de gehele islamitische wereld tegen Israël in het geweer zou moeten «orden gebracht, maar Feisal heeft er toch andere bedoelingen mee. Toen hij aan ’t land werd voorgesteld heeft rumoer zijn komst vergezeld. Enkelen schudden ’t wijze hoofd. Wat? Onze kroonprinses verloofd, Met een jongeman van Duitsen bloede Nederlanders, weest op uw hoede Ben afkeuring heeft weinig zin Maar hij komt er bij ’t volk nooit in. Vandaag is het allang zover De vreemdeling werd populair Hij veroverde stormenderhand De sympathie van ’t hele land. Hij wordt steeds hoger aangeslagen ’t Volk heeft in hem een welbehagen Men viert - in dankbaarheid vereend - Blij zes september welgemeend. Opschudding wekte eind vorige week het kapen van een Amerikaans passa giersvliegtuig, dat op weg was van Rome naar Athene door twee leden van een Palestijnse verzetsorganisatie. Zij dwongen het toestel naar Damascus in Syrië te vliegen. Aanvankelijk wer den zes Israëlische passagiers daar vastgehouden, maar vier van hen zijn met de 95 andere passagiers en de be manning vrijgelaten. Op het vliegveld brachten de Palestijnen een bom in de neus van het toestel tot ontploffing, waardoor grote schade werd aangericht. De actie tegen het Amerikaanse vlieg tuig heet ondernomen te zijn als ver gelding tegen de Amerikaanse toezeg ging 50 jachtbommenwerpers van het type Phantom aan Israël te leveren. In Ghana is zich een omgekeerde ont wikkeling aan het aftekenen. Hier had den drie jaar geleden militairen de tot een dictator uitgegroeide president Kwame Nkrumah afgezet, toen hij een officieel bezoek aan China bracht. De bevrijdingsraad had voor 30 september van dit jaar de terugkeer van de demo cratie beloofd en inderdaad zijn daar nu vrije verkiezingen gehouden. Busia, on der Nkrumah de leider van de oppositie, hoogleraar in de sociologie, heeft met ruime meerderheid zijn voornaamste te genstander Gbedemah verslagen, die tot 1961 minister van financiën van Nkru- mah was geweest. Politieke tegenstel lingen hebben een minder sterke rol ge- Kernenergie De Nederlandse activiteiten op het ge bied van de kernenergie lopen niet zo best. De uitgebreide en bijzonder kost bare research op dit terrein wordt fi nancieel een te zware last voor de Ne derlandse bedrijven die bij dit onder zoek zijn betrokken. Een ontwikkeling, die insiders al geruime tijd zagen aan komen maar die nauwelijks in de open baarheid zou zijn gekomen als niet de Tweede Kamer beschikt over een vecht lustige afgevaardigde, die de problemen rond de kernenergie als zijn specialiteit beschouwt: de heer De Goede van D’66. Dit kamerlid heeft al meermalen ge zorgd voor forse ruzies met minister De Block (Economische zaken) over het beleid van de Nederlandse regering ten aanzien van de kernenergie. Vorige week vroeg hij minister De Block wat stekelig: „Is de minister niet van me ning, dat hij niet mag volstaan met zorgvolle uitspraken over de Ontwikke ling van de kernenergie in Nederland, maar dat een actief beleid, juist met betrekking tot de industrie, van grote betekenis is?” De heer De Goede betwijfelt sterk of dat actieve beleid wel bestaat. Aanlei ding was een mededeling van Philips, dat de researchwerkzaamheden in Pet ten zullen worden stopgezet. Tenzij de regering met een subsidie over de brug komt. Phlips produceert in Petten radio-ac- tieve isotopen. Het bedrijf beschikt over een voor Nederland unieke kennis en over speciale apparatuur, die volgens de heer De Goede van groot belang is voor de werkzaamheden van het Reac tor Centrum Nederland. Het kamerlid vreest, dat deze apparatuur nu naar het buitenland wordt verkocht. Inmiddels heeft minister De Block laten weten, dat hij het ultimatum van Philips wat voorbarig vindt. Een uitgebreide amb- telijke commissie zit nog te studeren of de regering subsidies moet geven. Bij die commissie zijn de ministeries van Sociale zaken, Economische zaken, Onderwijs en Wetenschappen en Finan ciën betrokken. Dergelijke interdepar tementale commissies hebben nog nooit de neiging gehad bijzonder snel beslui ten te nemen of te adviseren. De be doeling van Philips schijnt te zijn ge weest wat spoed achter te zaak te zet ten. Die haast heeft minister De Block nu toegezegd. De heer De Goede wierp vorige week nog een andere knuppel in het ato maire hoenderhok. Nederland is ver ge vorderd bij de ontwikkeling van een goedkoop procédé voor de bereiding van Wat zijn eigenlijk precies de bevoegdheden van een secretaris-generaal op een departement? De vraag is interessant nu zich wat moeilijkheden voordoen rond de heer G. Peynenburg, secretaris-generaal van het ministerie van Defensie. De heer Peynenburg bleek vorige week op eigen houtje bevel te hebben gegeven een speciaal eskadron van de Koninklijke Marechaussee in gereedheid te brengen voor uitzending naar Suriname. De commandant van de Marechaussee verergerde de zaak nog door in een brief de „gespannen situatie in Suriname” als aanleiding voor de vorming van het speciale detachement te noemen. Het kabinet bleek bijzonder ongelukkig met deze gang van zaken. Terecht want de arme bewinds lieden wisten nergens van en ontkenden gevraagd om commentaar zelfs dat sprake was van troepenzendingen naar Suriname. Tenslotte heeft de Neder landse regering weinig behoefte aan een uitbreiding van het konflikt tussen Suriname en Guyana over een brok wildernis. Kwalitatief onberispelijke artikelen te gen scherpe prijzen om gemakkelijk mee te nemen. Dat wondt het antwoord van een aantal textielzaken op de voort schrijdende aktiviteiten van grootwin kelbedrijven en supermarkets cp hun ge bied. In hun „meeneem”-aktie zullen zij o.a. aanbieden: lakens en slopen, bad- en keukendoeken, molton dekens, was handjes, pyama’s, ondergoed, panties, kousen, anklets,overhemden e.d. De samenwerkende winkeliers, allen aan gesloten bij de Inkoopcombinatie „Ne derland” NV, zullen herkenbaar zijn aan een speciaal vignet, verbonden met de slog: i: ,,meeneem”-textiel, altijd mee genomen”. Bij deze campagne, die begin september van start gaat heeft zich ook ook aangesloten: Wolke Mode, Te.ttiel, Marktstraat 16, Bolsward. Dat idee van een islamitische conferen tie doet sterk denken aan zijn propa geren van een islamitisch blok van een drie jaren geleden, een blok dat zich zou uitstrekken van Marokko tot Pa kistan, met een uitlopertje naar In donesië. Zijn opzet was hierbij in het grotere geheel van de islamitische we reld een beter behoudend tegenwicht te krijgen tegen de vooruitstrevende Nas ser, of zelfs een beter tegengewicht te krijgen tegen Egypte, dat toen nog actief tegen hem ageerde in Jemen. Feisal’s plan is door de Liga aanvaard, terwijl de Arabische topconferentie op de lange baan is geschoven. De behoef te aan overleg bleef echter bestaan bij de aan Israël grenzende landen en der halve zal er binnenkort een kleine Ara bische topconferentie worden gehouden, waaraan dan Egypte, Jordanië, Syrië en Irak zullen deelnemen met als voor naamste agendapunt een volledige mi litaire samenwerking, een aspect dat op de islamitische top wel niet aan die orde zal komen. Coalitie De berichten als zouden KVP, ARP en OHU overwegen om voor de verkiezin gen van 1971 met één gezamenlijke kan didaat voor de post van minister-presi dent te komen hebben de nodige op schudding veroorzaakt. De berichten Zijn dan ook prompt door een KVP- woordvoerder ontkend. Maar je weet bij dit soort dingen eigenlijk nooit of het niet om een proefballonnetje gaat. Als het een ballonnetje was dan is het sneil doorgeprikt want met name de heer Biesheuvel, aanvoerder van de ARP, is zich vnld geschrokken. Ten slotte kijkt hij aan tegen een deel van de ARP, dat helemaal niets wil weten van één grote christelijke partij. Over een maandje of wat komen de grote po litieke vergaderingen van de drie grote christelijke partijen. Daar zal uitvoerig worden gepraat over de resultaten van het overlegorgaan (De groep van Acht tien). De verhoudingen zullen dan wat duidelijker worden. In Noord-Ierland, waar het enkele we ken geleden tot felle uitbarstingen tus sen protestanten en katholieken is ge komen, en waar Engelse troepen ge bruikt zijn om de orde te handhaven, heeft Callaghan, de Engelse minister van binnenlandse zaken, nu zijn licht opgestoken. De zes graafschappen van Noord-Ierland vormen nog steeds een onderdeel van het Engelse koninkrijk, zij het met grote interne autonomie. Dat betekent, dat Londen zich liever niet in de Noordierse zaken mengt, maar het in geval van nood wel kan doen. Callaghan heeft met vertegen woordigers van alle stromingen gespro ken en is tot de conclusie gekomen, dat voor een duurzame vreedzame ontwik keling grondige hervormingen noodza kelijk zijn. Het kan niet anders dan dat deze hervormingen de bevoorrechte po sitie van de protestanten zullen aan tasten. De collecte voor de Ned.\ Hartstichting bracht in Bolsward de mooie som op van f 1.557,86. In dit bedrag zit ook de opbrengst van het busje in koffiebar „De Sik” van f 48,73. Het comité zegt allen hartelijk dank. met in het verlengde ervan de Kerk straat. Het is wel een pluim (en een tientje) verdiend om de camerastand juist zo te kiezen, dat de toren juist in het midden kwam en de foto dus de il lusie geeft, dat het straatje er recht streeks heen liep, wat in feite helemaal niet het geval was. Intussen is de Klei ne Hoogstraat wel een erg nauw straat je. En dan te bedenken, dat der gelijke straatjes voorheen geen uitzondering vormden, maar schering en inslag vorm den. De maker van de foto was de heer A. Mooy, die wel eens vaker blijk heeft gegeven een scherp oog te hebben. De heer Peynenburg bleek zijn maat regel te hebben opgevat als een zuiver technisch-amibtelijke zaak. „Ik moet zxirgen dat mijn zaken in orde zijn”, gaf hij als commentaar. Later vertel de hij wel, dat het „tactisch beter zou zijn geweest als hij de regering wel op de hoogte had gesteld van zijn activi teiten”. De heer Peynenburg is geruime tijd staatssecretaris geweest, ook van het ministerie van Defensie. Hij zou dus moeten weten waar precies de po litieke bevoegdheden liggen en wat de politieke gevolgen zouden zijn van het bijeenroepen van een detachement mili tairen. De socialistische oppositieleider, de heer Den Uyl, reageerde snel met een aantal schriftelijke vragen op de acties van de secretaris-generaal. Vra gen, die even snel door minister-presi dent De Jong werden beantwoord. Pre mier De Jong antwoordde, dat het de tachement niet speciaal voor Suriname was bestemd, maar voor „alle UNO- en Koninikrijkstaken". Een antwoord, dat door de heer Den Uyl werd ge schetst als „het toppunt van ongeloof waardigheid b'jna genaat om te le- verrijkt uranium. Dit centrifugeprojekt iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniin van prof. Kisteinaker zou internatio naal hoge ogen gooien. Met Engeland en Duitsland worden besprekingen ge voerd over een technische samenwer king. Besprekingen die bol staan van de politieke moeilijkheden. Aan de ene kant wil niemand de Duitsers technische mo gelijkheden in handen spelen die d: eigen aanmaak van kernwapens moge lijk zouden maken. Aan de andere kant ziet de atoommacht Engeland alleen heil in het projekt wanneer het dienstbaar is voor de goedkope produktie van kernwapens. De heer De Goede heeft minister De Block nu gevraagd of het waar is, dat de besprekingen in feite zijn stopgezet en dat Duitsland inmid dels op eigen houtje begonnen is met een centrifugeprojelct. 'f I ’fist t h mm 3 «l't J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1