d’Ontspanner Nieuws van fiabe Skroar n Stadgenoten, Bouwlift stortte neer Fan de Mar tiny t oer Hwat hat us hjoed to sizzen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lm. re P H I DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 70 Wymbritseradeek Vredesweek 2b28 september Bolsward doet mee DE FRYSKE BOER EN DE TÜNBOU f. Foto L. Snijksma As jo jou selsbihearsking forlieze, forlieze jo mean Mei harkjen kin men soms mear birikke as mei tsjin sprekken Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 af 2335 (05157) teiten in andere plaatsen en aanmel dingen voor deelname in Bolsward bij S. de Haas, tel. 2163 of bij een van de andere ondertekenaars, die allen voor hun school of organisatie de contact persoon zijn. Namens de werkgemeenschap Vredes week Bolsward: worden, maar daar is iedereen volko men vrij in. U kunt blijven doorprutsen met foto’s, die op niets lijken of u kunt naar de voorlichtingsavond komen. Ons advies: van harte aanbevolen. P.S. De bij dit artikel geplaatste foto is gemaakt door het clublid S. Renema, Buren 9, Longerhouw. In het afgelopen seizoen was deze foto „de foto van het jaar”. Verleden week woensdag is de heer A. Roedema uit Makkum op een bouw werk aan de Ds. L. Touwenlaan te Mak kum, licht geblesseerd geraakt. Hij zat boven in een bouwlift toen deze plot seling naar beneden stortte. Abusieve lijk zou de borgpen onder aan de lift verwijderd zijn geweest. Toen R. zich boven in de lift bevond, is het bouw- werktuig om zijn scharnierpunt gaan draaien, met als gevolg, dat man en lift naar beneden vielen. Bolswards Nieuwsblad In het vorige nummer van het Bols wards Nieuwsblad hebt u kunnen lezen, dat eind 1966 het Interkerkelijk Vredes beraad tot stand is gekomen tussen acht grote landelijke kerkorganisaties met de bedoeling de verantwoordelijkheid van de kerken voor de wereldvrede tot uit drukking te brengen. Het Interkerkelijk Vredesberaad heeft dit jaar in de Vredesweek het thema van de groeiende kloof tussen de rijke en arme wereld, anders aangeduid als de tegenstelling Noord-Zuid, gekozen, om dat het haar overtuiging is, dat naast de bewapeningswedloop e.d. deze groei ende kloof afgezien nog van de onge rechtigdheid een ernstige bedreiging voor de wereldvrede vormt. Een groot kwaad achten de kerken ge legen in de wereldhandelsstructuur, die kort gekenschetst kan worden door te stellen, dat de arme wereld nog steeds in de nadelige positie gehouden wordt door de rijke wereld van grondstoffen leverancier. Zelfs als zij in vele geval len grondstoffen goedkoper kunnen pro duceren dan wij, verhinderen wij veel al de arme wereld eigen inkomsten te verschaffen door onze tolmuren zo hoog te maken, dat hun export gebarricadeerd wordt Hetzelfde geldt voor sommige tak ken van industrie zoals textiel-, metaal nijverheid en b.v. scheepsbouw. Zij blijven op die manier in de neteli ge positie van producent van ruwe grondstoffen. Grondstoffen, die de nei ging hebben in prijs te dalen en door onze synthetische produkten overbodig te worden. Wel een bijzonder harteloze houding van ons rijke Noorden, om dat we hen in de koloniale wereldpe riode de verbouw van deze grondstoffen opgedrongen hebben c.q. dwingend opge legd hebben. We kunnen b.v. al kunst matig cacao maken voor een betrekke lijk lage prijs. Hierdoor beheersen we de economie van b.v. Ghana, dat voor 85 pet. van zijn inkomsten afhankelijk is van cacao, omdat Ghana nooit meer ontvangt voor zijn cacao als de betrek kelijk lage prijs van de synthetische cacao. Eenzelfde verhaal valt te vertel len over rubber, een ietwat ander soortgelijke vertelling geldt voor suiker, jute, oliën en vetten, koffie en aard olie. Ons sleutelwoord voor welvaart is in dustrialisatie. Wat te denken van de kan sen van de cacaolanden, b.v. op indus trialisatie als u weet dat wij voor de cacaoboter geen invoerrecht vragen doch voor cacaoboter een halffabrikaat 135 pct. U begrijpt dan onmiddellijk dat onze chocola ten eeuwige dage goedko per blijft. Of wat te denken van onze nogal eens loze kritiek op het zgn. eco nomische wanbeleid van de arme lan den, als u weet, dat datzelfde Ghana, dat voor 85 pct. van zijn inkomsten af hankelijk is van cacao, de prijs hier van van het ene jaar op het andere van 32 naar 21 cent per pond zag zakken. Miiddels herhaald geplaatste adverten ties in dit blad en door foldertjes, die door de fotohandel werden uitgegeven, hebt u kennis kunnen nemen van de wel zeer belangrijke voorlichtingsavond op het gebied van de amateur-fotografie, welke overmorgen, donderdag 11 sep tember om 8 uur wordt gehouden in Lunchroom Huisman en Dijkstra, Skil- wijk. Omdat we niet weten, of u enig idee hebt, wat zo’n voorlichtingsavond eigen lijk te betekenen heeft, vertellen wij u er hier alvast graag even meer over. In het sedert jaren bestaan van Foto club „d’Ontspanner” wordt dit de eer ste officiële voorlichtingsavond, welke deze vereniging organiseert voor alle mensen uit Bolsward en omgeving, die ook maar enigszins door een boxje of fêst patroan ken de tünbou net. Dérom is it bigryplik, dat nettsjinstean- de alle stipe, dy’t gemeenten en provins- je togearre mei it O. en S. füns jowe oan nije tündersbidriuwen, mei namme ek it Untwikkelingsskip: De Klaeibou- hoeke, de animo by de eigen minsken sa lyts bliuwt. It binne oant nou ta frjemden, dy’t hjir en dér in fiks nij tünboubidriuw opsette, sa as de hear Hartman üt Loosduinen, dy’t yn Seis- blerrum in stookbidriuw fan 22000 m2 kassen oan it opsetten is. Dat freget in ynvestearring fan inkele tonnen jild, hwerby de maksimumsubsydzje fan 17.000 goune net iens genóch is om de architekt to biteljen. Ik bin lykwols tl- ge bliid mei sokke ynkommelingen hwant dizze kinne de Fryske bifolking sjen litte, hwat winlik in modern, tünbou bidriuw is. Dat is gjin pielderij mar in folweardich bidriuw, dêr’t net allinnich arbeide wurdt, mar fikse kapitalen en echt fakmanskip by nedich is. Mar ek in bidriuw, dêr’t yn oare dielen fan Ne- derlan hiele famyljes ta greate wolstan komd binne. len tüke fan it tünboubidriuw soe by it aerd fan de Fryske boer en gemier noch it béste oanslute en dat is de blom- bolle-teelt. Syn eigen bilangrykste pro- dukt is de ierdapel en dan binammen de setters. Dêryn hat er leard fan seleksje, spiiit- sjen, swamsykten en virnssykten, su- verjen en sortearen. Al dizze dingen fynt er werorn yn de bolleteelt. Fansels der binne ek forskillen an dêrom is it in goed ding, dat de nije bollekweker earst Prot. Chr. Huishoudschool, J. Ho- genvorst, J. Halbertsmastraat 55. R.K. Huishoudschool, Mevr. A. Ro denburg, tel. 2820. Jan Brugmancollege, S. de Haas, tel. 2163. Openbare Mavo, Mevr. A. van der Meer, tel. 2293. Prot. Chr. Mavo, S. de Jong, Boxum tel. 05107-231. R.K. Mavo, P. van der Werf, Van der Venstraat 46. Techn. school, A. Tjalsma, tel. 2259. Werkgemeenschap v. Kerken: Kap. B. Stolk, tel. 2206. Het is beter te geven dan te ontvan gen. Dat premier Ghandi van India tij dens de aktie Eten voor India de hon gersnood ontkende valt vanuit deze Oud hollandse volkswijsheid te begrijpen. Ook zal zij ongetwijfeld beseft hebben, dat een schip voedsel zenden moord met voorbedachte rade is, als er het volgen de jaar geen drie volgen. Immers met het eerste schip verhinder je slechts eni ge tijd mensen te sterven. Mensen, die ondervoed en analfabeet blijven en zich voortplanten. Voedselgiften, hoe oer- christelijk en broodnodig ook, tasten het ontwikkelingsprobleem niet in de wor tel aan. Een beter remedie is een verandering van de wereldhandelspolitiek, waardoor arm eigen inkomsten krijgt. Hiervoor is een veranderende politieke opinie nodig. Omdat dit nu een kwestie van menta- llteitsvorming is achten de kerken dit op hun terrein liggen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Klonken in het Bolswards Nieuwsblad van dinsdag j.l. de geluiden nog wat vaag in de stijl van „gepoogd zal wor den” en „gehoopt wordt”, inmiddels is op de meeste punten zekerheid verkre gen. Deelnemers: De Chr. Huishoudschool, de R.K. Huishoudschool, het Jan Brug mancollege, Prot. Chr. Mavo, Openba re Mavo, R.K. Mavo, de Techn. School de Werkgemeenschap van Kerken heb ben nu definitief toegezegd een aantal onderdelen van de verschillende aktivi- teiten op zich te nemen. Verenigingen en scholen, die zich als nog geroepen voe len de vredesweek mee te vieren zijn van harte welkom. Inlichtingen bij S. de Haas, tel. 2163. Tentoonstelling: Een veertigtal onder werpen zullen het probleem Noord-Zuid als gevaar voor de wereldvrede uitbeel den. Het is welhaast zeker, dat de ten toonstelling in de lege Uniczaak gehou den wordt. De bedoeling is, dat hij ge opend is van 9 uur tot 22 uur op alle werkdagen van de vredesweek en ge heel gratis toegankelijk is. Wagenspelen: Een tweetal scholen heeft reeds een wagenspel op zich genomen, die op donderdagmorgen uitgevoerd wor den in het centrum. Film: Een nieuwe aktiviteit vormt de film. Pater W. Saris, tel. 2966 heeft een aantal films gereserveerd voor de vre desweek, die allen de problematiek ra ken. Deze kunnen rouleren tussen de scholen. Ook zal de film „The Warga me”, die op zeer indringende wijze een beeld geeft van een gefingeerde atoom- aanval op Engeland, vertoond worden. Tekenwedstrijd: Op de scholen zullen de tekenlessen in het teken van het vre- desweekthema staan. De beste exempla ren zijn te zien op de tentoonstelling. Misschien ligt hier ook een mogelijk heid voor lagere scholen. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag **^*^***<«1^*»^^^ Dêmeist is yn syn eagen it tünderswurk tofolle nifeljen en pielen mei lytse plant- sjes, bakjes, glês, sproeijen, snoeijen, intsjen, spuitsjen en al sa mear. Der stiet de measten de kop net nei. En as trêdde faktor, dy’t lüm it tün- dersbidriuw ünsympathyk makket, is dêr it feit, dat dizze gauris foar in goed produkt mar in lyts pryske makket, omt yn dy snuorje tofolle op ’e feiling oanfierd wurdt. In tünder bart de iene dei in béste priis foar syn blomkoal en twa dagen letter draeije syn skoan- dere produkten troch. Der moat jo tsjin kinne. Folie boeren soene dat net bést fördrage, binammen de greidboeren net. Hja binne tofolle wend om har molke tsjin in reedlike priis óf to leverjen en sjogge dêrom biswier tsjin in bidriuw, dat slimme skommelingen yn ’e prizen forwurkje moat. Yn Fryslan sjocht men dan ek neist de aide tünbougebieten by Berltsum en St. Anna de measte tünboubidriuwen om de stêdden hinne. Yn en tsjin Ljouwert oan, yn en tsjin Hams en sa hjir en dêr yn de hiele provinsje in pear. In echt tünbousin- trum is yn Fryslan net to finen. Ik leau ek net, dat it aerd fan de Fryske agra riër him tige lient foar de tünbou. Hy is dêrfoar meast to sekundair yn tin ken en hanneljen, hy wol wis wèze en tünbou is riskant; hy is net biweeglik genóch, hy wol der earst ris oer tin- ke. Hy wurket graech neffens in fêst patroan mar yn de tünbou stiet hy alle dagen foar de fraech, hwat earst en hwat lést. Hy moat alle eagenblikken üt de teelt gean moat om de erkenning as bollekweker to krijen. Dy skoalle is yn Stiens fêstige mei de lessen diels oer- deis en diels jouns, in pear üre yn ’e wike. Foar in oar bouwe is lykwols frij, de saneamde kontraktteelt. Dy’t it earst ris oansjen wol, kin ek syn lan as it geskikt is foar de bolle teelt oan in tulpebouwer forhiere. For- line jier waerden yn de nije polders forskate stikken lan hierd foar twa oant trijetüzen goune de ha. Mar troch de ütwreiding rounom, de léste fiif jier is it areael yn Nederlan fordübele, binne de prizen slim sakke. Fan de fiif bi- kendste soarten: Apeldoorn fan 11.02 nei 6.66, de Brillant Star fan 27.04 nei 7.66, de Lustige Witwe fan 8.77 nei 6.96, de Paul Richter fan 9.36 nei 5.60 en de Prominence fan 16.82 nei 7.38 de hündert stiks. Dochs wize de feiten üt, dat de animo foar dizze teelt hjir tanimt. Wiene der yn 1962 noch mar 12 bollekwekers, dit jier wiene dat al 103 en ek oan de areaelütwreiding is to sjen, dat dit ünderdiel fan de tünbou der wol yn giet. Fan 1964 óf wie de biplante romte: 27 ha, 33, 55, 85, 92, 108 en nou dit jier 115 ha. De measte bouwers wie ne lytse boeren of gerniers, mar ek grea- tere bidriuwen weagen har kans mei in pear ha. tulpen. It béste is to bigjinnen mei in heal pounsmlet prima plantguod en dan seis fierder ütwreidzje mei ei gen materiael. Dan is it risico, dy’t ek hjir yn sit, net sa great. Wy hoopje fan herten, dat yn dit fak mannich fiks jongkeardel in nije takomst fine kin. Mar dan moatte de prizen ai hwat mei- een betere camera bij de huis, tuin en keuken fotografie of bij de hogere foto grafische kunst betrokken zijn. Gelooft u ons, zo’n avond is een dringende nood zaak. Hoevelen van de doorsnee bur gers weet nu eigenlijk precies wat er allemaal gebeurt in de tijd vanaf het inleggen van het rolletje film tot aan het tijdstip, dat men zijn foto’s in een zakje kan ophalen? Regelmatig krijgen wij amateurfoto’s onder handen en kunnen ons daarbij niet aan het idee onttrekken, dat het zoveel beter had kunnen zijn: bij de opname net twee passen meer naar links of rechts, even door de knieën zakken, de flitser op het plafond rich ten en meer van die ogenschijnlijk klei ne dingen, die van een kiekje een foto kunnen maken. Uiteraard kan u dat niet allemaal op die ene voorlichtingsavond worden verteld, maar u steekt er wel heel veel op. Zeg nu niet, dat dit niets voor u is. Ieder, die fotografeert, al is het nog zo sporadisch, moet zijn filmp je, het ontwikkelen en afdrukken be talen. De kosten blijven hetzelfde wan neer de foto’s genomen zijn met pure onkunde (mensen denken maar al te gauw dat ze het kunnen) of wanneer mien ze genomen heeft met gebruik making van de nodige tips, die men bij Fotoclub „d’Ontspanner” opgestoken kan hebben. Op deze avond worden fo to’s gemaakt met flitslicht; het filmpje wordt, waar u bij staat, ontwikkeld, terwijl het rolletje hangt te drogen wor den diverse foto’s besproken. Als het rolletje droog is, worden er vergrotin gen gemaakt enz. En wat zo mooi is: het kost u allemaal niets, helemaal niets. Goedkoper kunt u nooit aan foto- wijsheid komen. Fotoclub „d’Ontspan ner" vindt het nu eenmaal enig om iets te doen voor de doorsnee amateur- fotograaf. Uiteraard ziet de vereniging graag, dat u eventueel ook lid zult Teach-in en Forumavond: De Pater Brugmanacademie zal eerstgenoemde en de Werkgemeenschap van Kerken de tweede aktiviteit organiseren. Vermoede lijk op dinsdag- en woensdagavond in de vredesweek. Pers: Als de opstellen, die op de scho len nu reeds gemaakt worden, voldoen de niveau hebben, zal geprobeerd wor den er een of meer in het Bolswards Nieuwsblad te vullen. Anderzijds bie den de schoolkranten, verenigtngsorga- nen en kerkebladen voldoende mogelijk heid. Verkoop vredeskrant: Op maandag 22 september zal de Vredeskrant a 15 ct. per exemplaar via een bliksemaktie door de scholieren van alle scholen huis aan huis verkocht worden. Door met de collectebus in de hand af te rekenen wordt op een batig saldo ge hoopt om de onkosten te bestrijden van de vredesweek. Rietsuikerzakjesverkoop: Ook via een bliksemaktie wordt u op vrijdag 27 sep tember een suikerzakje met rietsuiker aangeboden voor 25 ct. per stuk. Riet- suiker-bietsuiker is wel een van de dui delijkste voorbeelden om aan te tonen hoe extreem wij onze welvaart soms be schermen ten koste van de arme we reld. Etalages: Gehoopt wordt nog steeds, dat de winkeliers bereid zijn een deel van hun etalages af te staan door er door de scholieren vervaardigde maquet tes en/of affiches in te plaatsen. Ze kerheid bestaat hierover nog niet om dat nog niet alle winkeliers bereikt wer den. Optocht: Een drietal scholen neemt hier zeker aan deel. De bedoeling is, dat op donderdagmorgen vanaf iedere school ’n optocht vertrekt met spandoeken en eventueel een praalwagen naar het cen trum, alwaar een toespraak gehouden wordt. Daarna kan nog een gezamenlij ke route afgelegd worden. Financiën: De scholen schijnen sinds de mammoetwet nogal arm te zijn. Scho len, kerken, verenigingen, politieke par tijen en bedrijfsleven zullen een brief ontvangen, waarin hen verzocht wordt een gift te storten en in te tekenen voor een garantiefonds om de onkosten van de week te bestrijden. Bij een eventueel batig saldo volgt restitutie of kan een goed doel in de geest van de vredesweek begunstigd worden. Vredesfeest: In den Hof van Holland zal waarschijnlijk een vredesfeest plaats vinden. Naast de beatmuziek zal er een speakerscorner ingericht worden, ter wijl er ook een totempaal gebouwd zal worden van ingeleverd oorlogssymboliek en welvaartssymbolen, die aan het eind van de avond op plechtige wijze ver nietigd wordt. Omliggende gemeenten: In Makkum en Blauwhuis zullen vredeskranten en riet suikerzakj es verkocht worden. Contact personen: A. Halma, Doniastraat 31, tel. 253 te Makkum en Sikke Minnema, Leane 43, Westhem. tel. 9164. Adviezen voor organisatie van aktivi- Sa fan büten bisjoen liket it foar de han to lizzen, dat de minsken, dy’t üt de lanbou wei moatte troch de ekono- myske omstannichheden, it bést en it maklikst nei de tünbou oerstappe koe ne. Lan- en tünbou wurde ommers yn len sike neamd. Ik leau, dat dit in slim misforstan is, binammen yn Fryslan. Dér is alderearst it maetskiplik oan sjen, dat makket dat in Fryske boer fan aids de oergong nei hinnebuorkjen of tünkjen in degradaesje achtet. In man sünder kij en sünder hynders wie yn boere-eagen weisakke nei in oar mi- Twee veteranen in aktie net buiten Bols ward op de Oude weg. Voorop F. C. Luysterburg, daar achter A. C. van Rietschoten, beide lid van Zeemacht uit Den Helder. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1