hoging de ijskast m BTW en huurver» iWïa W •- Br r K Volgende week weer troonrede en miljardennota Pompidou op pelgrimage naar Bonn In Hanoi is op 79-jarige leeftjjd overleden Ho Tsji Minh, de president van Noord- Vietnam. Ho Tsji Minh, afkomstig uit de dorpsaristocratie van midden-Vietnam. was aJ op jeugdige leeftijd communist geworden en toen in 1920 de Franse com munisten zich van de socialistische partij afscheidden, was hij, in Frankrijlk levend, één van hen. Na zijn terugkeer in Azië volgde een onrustig bestaan, waarin hij vaak met de gevangenis kennis maakte. Naast communist was hij een felle nationalist, die eerst in de stryd tegen de Japanners in de tweede wereldoorlog en daarna tegen de teruggekeerde Fransen voor de onafhankelijkheid van zijn land streed. Federatie eindstrijd te Leeuwarden STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - Zrar o- ós, f Mi 108e JAARGANG NO. 71 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1S69 WymbritseradeeL Na het overlijden van Antiliaanse verkiezingen Ho Tsji Minh Pompidou in Bonn Gekidnapt China’s houding. Strijd om de macht Spanje een Advertentieprijs: 16 ct per ram Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Nog even geduld en het is weer de derde dinsdag in september, de dag waarop de koningin in Troonrede en kabinet in Miljardennota en diverse begrotingen de plannen voor het nieuwe parlementaire jaar bekend maken. Zo kort voor deze datum zjjn de speculaties over wat er allemaal staat te gebeuren niet van de lucht. Vooral de belastingen zjjn onderwerp van heel wat gissingen, al kan uit vorige uitspraken wel zo ongeveer worden opgemaakt wat de bedoeling is. Het kabinet zal in elk geval een stukje van de verlaging van de loon- en inkomsten belasting willen doorvoeren. De liberale minister Witteveen van Financiën had hiervoor eigenlijk negenhonderd miljoen gulden willen hebben. Als het vijfhonderd miljoen wordt is het veel. Het lijkt in elk geval genoeg om de liberale ontevreden heid weg te nemen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In eerste instantie zal het bewind in Noord-Vietnam in handen van het Po litburo blijven, al verwacht iedereen een felle strijd om de macht tussen de eer ste partijsecretaris Le Duan, de voor naamste partijideoloog Truong Chinh en premier Pham Van Dong, eventueel met generaal Giap op de achtergrond. Dat dit veel verschil zal maken voor de oor logvoering in Vietnam, lijkt niet waar- duidelijk sprake van een forse achter stand. Wil minister Schut volgend jaar niet zijn politieke hoofd verliezen dan zal hij meer huizen moeten (laten) bou wen. Daar is extra geld voor nodig, wat volgende week moet worden toegezegd. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 categories le Bolswards Nieuwsblad De rogge kwam over het algemeen toch nog droog en schotvrij binnen, zelfs bij de ouderwetse wijze van oogsten. Hoogstens is de korrel iets klei ner, daaromwas er iets minder opbrengst per hectare. schijnlijk, wamt even voor de dood van Ho had Hanoi (en vermoedelijk al zon der Ho’s bemoeienis) weliswaar een klei ne concessie gedaan, maar alle leden van het Politburo zijn toch te zeer ge beten op een volledig succes dan dat zij van dat beginsel zullen afwijken. De kleine concessie bestaat daaruit, dat Ha noi te kennen heeft gegeven, dat niet meer de volledige aftocht van de 500.000 Amerikanen, maar al een beperkte \van 100.000 de kans zou bieden vorderin gen bij de anderhandelingen in Parijs te maken. meer zon hebben.” Een verwijt wat niet helemaal opgaat. Er is een propagandis tisch verschil tussen het bezoek van toeristen, die toevallig politici zijn, en het bezoek van politici, die een min der toevallig toeristisch reisje krijgen aangeboden. Onder Ho heeft Hanoi steeds getracht een middenkoers in de communistische wereld te varen, op onafhankelijke wijze hulp aanvaardend van Peking en Mos kou. Ho wilde neutraal blijven in het communistische geschil tussen Moskou en Peking beseffend, dat aan de ene kant een goede verstandhouding met de machtige buur China niet zonder be lang was. aan de andere kant zorgend voor tegenwicht door goede betrekkin gen met Moskou. Den Haag rode hoofden en trillende ze nuwen veroorzaakt. Limburg is een van de hechte KVP-bolwerken. Maar uitge tekend in dit gebied, dat de KVP altijd als een soort privé-tuintje heeft gezien, moet de KVP nu een hard gevecht voe ren met de PvdA. Een strijd, die de laatste twee jaren goed op gang is ge komen (de PvdA koos twee jaren ge leden niet voor niets een Maastrichte naar als voorzitter, al is de goede man inmiddels weer verdwenen). Wanneer de KVP nu geen kans ziet voor Limburg de medische faculteit in de wacht te slepen kan de KVP en daarmee het ka binet De Jong wel opstappen. Het is nog een beetje de vraag hoe het met de woningbouw zal gaan. Minister Schut (Woningbouw en Volkshuisves ting) heeft zich altijd met hand en tand verzet tegen een uitstel van de huurver hoging. Zijn tanden zijn echter niet scherp genoeg gebleken want het is wel zeker dat de huurverhoging (met 6 pro cent) niet op 1 jan. maar op 1 juli 1970 zal worden ingevoerd. De bewindsman zal als tegenprestatie ongetwijfeld meer geld hebben gevraagd voor zijn gesubsi dieerde woningbouw, vooral nu blijkt, dat de bouw in 1969 een forse achter stand heeft opgelopen op het woning- bouwprogramma en er wonderen moe ten gebeuren wil men het gestelde to taal van 125 duizend nieuwe huizen in derdaad bereiken. Volgens cijfers van 't ministerie over de eerste zeven maan den van dit jaar ligt het aantal huizen, waaraan de werkzaamheden zijn begon nen, 7,3 procent en het aantal gereed gekomen huizen zelfs 7,8 procent ach ter op het programma. Het aantal pre miewonin gen is zelfs elf procent min der dan het schema aangaf. Hier is Dat leidde tot de langdurige oorlog met Frankrijk, die zijn hoogtepunt vond in de slag om Dien Bien Phoe, waarmee htf de Fransen tot capitulatie dwong. Op de conferentie van Genève kwam het toen tot de deling van het land, samen gesteld uit die gebieden Tonkin, Annam en Cochin-China, in Noord- en Zuid- Vietnam. Het doel, dat Ho Tsji Minh zich gesteld had, was hiermee niet be reikt, want het was hem te doen om het land ais geheel. In het zuiden groei de een anti-communistisch bewind, aan vankelijk onder president Dient, na diens dood onder een reeks machthebbers. Hier ontstond na een aantal jaren een com munistische revolte, steunend op Noord- Vietnam. De sterke communistische druk bracht de Amerikanen in de strijd, waar op Noord-Vietnam op grootscheepse schaal geregeld troepen zond om de com munistische guerrillastrijders te steu nen. En zo is de situatie nog steeds, met dien verstande, dat ruim een jaar gele den de communisten zich bereid ver klaarden aan de onderhandelingstafel te gaan zitten, waarbij het nog de vraag is, of er een vereniging van beide de len van Vietnam uit de bus zal komen. De plannen om de BTW-tarieven en de I tholieke partij in Limburg. Die geruch- huren te verhogen zullen wel een half ten hebben op het KVP-hoofdbureau in jaar in de ijskast blijven liggen. In plaats van op januari zullen de verhogingen pas op 1 juli of nog later ingaan. De tijdelijke ingevoerde verhogingen van de accijns op benzine, bier en alcohol zullen wel blijvend worden. Minister Witteveen kan de extra opbrengsten niet missen om in zijn begroting althans een flauw vermoeden van een sluitende balans op te roepen. Het lijkt nu ook wel zeker, dat de Ne derlandse regering volgende week dui delijk zinspelingen zal maken op een wij ziging van het koninkrijksstatuut. De regering is stevig geschrokken van de onlusten op Curacao en van de grens- twisten tussen Suriname en Guyana. Den Haag wil nu niet meer wachten op initiatieven uit De West op wijzi ging van de onderlinge staatsrechtelij ke verhouding, maar zelf met voorstel len komen. De Nederlandse regering is er vooral veel aan gelegen elk risico weg te nemen, dat Nederlandse militairen be trokken zullen raken bij konflikten in dit gebied of zouden moeten optreden als een soort koloniale bezettingstroepen. Een andere belangrijke zaak, waarover volgende week uitsluitsel zal worden gegeven, is de vestiging van de achtste medische faculteit. Vrijwel algemeen wordt aangenomen, dat deze faculteit in Maastricht zaJ worden gevestigd, hoe wel de onderwijsdeskundigen meer voor Twente voelen. Limburg en Twente heb ben beiden hevig gevochten om het be zit van de nieuwe faculteit. Vaak met zeer emotionele argumenten. Limburg heeft echter het (politieke) voordeel, dat het stevige druk, met name op de KVP, kan uitoefenen. Niet voor niets zijn de laatste tijd berichten opgedoken Ov’er de oprichting van een nieuwe ka- Binnen de fracties in de Tweede Ka mer is enige onenigheid ontstaan over de vraag of het Nederlandse parlement de uitnodiging moet aanvaarden van de Spaanse Cortes, het Spaanse parlement, om half oktober een officieel bezoek aan Madrid te brengen. De fracties van de PvdA en de PSP hebben op het mo ment bezwaren om naar Spanje te gaan. Drs. Den Uyl, voorzitter van de PvdA- fractie, zei dat de politieke omstandig heden m Spanje een bezoek op dit ogen blik nu Spanje probeert de toegang tot de Euromarkt te forceren onge wenst maken. De PSP moet al helemaal niets hebben van officiële bezoeken aan het dictatoriale Spaanse regiem. De an dere fracties hebben geen moeilijkheden, maar men voelt er ook weinig voor om met slechts een halve delegatie te gaan. Wanneer het parlement inderdaad een afvaardiging stuurt dan zullen ook ver tegenwoordigers van de oppositie mee moeten. Deze week zou de vaste Kamer commissie voor buitenlandse zaken over de uitnodiging gaan praten. De uitnodi ging is ook op een wat merkwaardige manier in Den Haag terecht gekomen. Hjj is gestuurd aan de heer Schmelzer, aanvoerder van de KVP-fractie en voor zitter der vaste kamercommissie. Nor maliter worden deze invitaties gericht aan de Kamervoorzitter. Tegen het PvdA-standpunt, dat men nu beter niet naar Spanje kan gaan, is ogenblikke lijk aangevoerd: „Ha, maar onze rode broeders laten zich in de zomer wel heerlijk bruin bakken in dat fascisti sche land, omdat Men is tegenwoordig zijn leven als Ame rikaans ambassadeur piet meer zeker. Vorig jaar augustus werd de ambassa deur in Guatemala door een communis tische commandogroep vermoord, nu was het de beurt van de ambassadeur in Brazilië. Hij heeft weliswaar de dood niet gevonden, omdat de Braziliaanse re gering zich bereid had getoond de eisen van de kidnappers in te willigen. Zij verlangden de vrijlating van 15 politie ke gevangenen, waarna de ambassadeur weer veilig kon opduiken. Brazilië is zich de laatste tijd sterk als politiestaat aan het ontwikkelen, waardoor het po litieke verzet niet alleen gestimuleerd wordt, maar zelfs in de richting van het geweld wordt gestuwd. Het is te vre zen, dat het succes van deze operatie inspirerend zal werken op verzetsgroe pen in andere landen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hoe moeilijk dat evenwicht te handha ven is, blijkt al wel uit de merkwaar dige houding van de Chinezen bij 't over lijden van Ho. De dag na het overlijden was er al een delegatie onder leiding van premier Tsjou En-lai voor een condo- léancebezoek in Hanoi aangekomen. Men verwachtte, dat Tsjou daar tot na de begrafenis zou blijven en men specu leerde er al op, dat hij misschien wel contact zou hebben met Kosigin, de Rus sische premier, die aan het hoofd van de Russische delegatie later arriveerde. Maar tot ieders verbazing waren de Chinezen toen al Verdwenen. Wat de diepere zin hiervan is, is niet duidelijk. Wil Tsjou ten koste van veel fatsoen zelfs vermijden in de buurt van de Russen gezien te worden, of wilde hij uitdrukking geven aan een diepe on tevredenheid met een ontwikkeling in Vietnam waarvan wij nog niets we ten? Het is allemaal zeer ondoorzich tig, vooral omdat nog geen maand ge leden Noord-Vietna mondanks de min der warme betrekkingen een handelsver- drag op gunstige voorwaarden van China schijnt te hebben gekregen. In elk ge val is het onbegrijpelijk, waarom Tsjou het terrein zo aan zijn Russische ide ologische en politieke tegenstanders laat. Verkiezingen op de Antillen, het gevolg van de ongeregeldheden van 30 mei op het eiland Curacao, hebben in zoverre een moeilijke situatie geschapen, dat de oude regeringspartij, de democratische partij van oud-premier Kroon, de ab- solute meerderheid kwijt is geraakt. Op merkelijk was het vrij grote succes van een nieuwe partij, het Frente obrero (arbeidsfront), dat gevormd werd na de onlusten. Deze partij, die alleen op Cu- racao aan de verkiezingen deelnam, heeft daar bijna 23 pet. der stemmen veroverd, hetgeen erop wijst, dat de sociale span ningen nog lang niet tot het verleden behoren. Zaterdag a.s. worden op het terrein „Sonnenborgh” te Leeuwarden de jaar lijkse federatie-eindwedstrijden gehou den. Deze worden georganiseerd door de federatie-commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van KNKB en CFK. Er wordt een wedstrijd gehouden voor seniores en juniores; de deelnemende par turen komen uit in federatief verband, de commissie stelt het op prijs, dat, indien mogelijk, dat bij de samenstel ling van de parturen zowel spelers van de KNKB als van de CFK worden op gesteld. De volgende federaties nemen met of meer parturen deel: JunioresBaarderadeel-Hennaardera- deel, Franeker, Idaarderadeel, Franeke- radeel, Barradeel, Leeuwarden, Oostdon- geradeel, Menaldumadeel, Het Bildt en Bolsward, elk met een partuur. Seniores: Harlingen, Dokkum-De Wal den, Menaldumadeel I en II, Oostdon- geradeel 1 en II; Het Bildt I en II; Franekeradeel I en II; Leeuwarden I en II; Idaarderadeel-Leeuwarden Zuid I en H, Baarderadeel-Hennaarderadeel I en II, Wonseradeel I en II, Bolsward, Barradeel en Franeker. Franeker moet in beide de wisselprijs verdedigen, le klasse: word, a van deelname uitgesloten. De wedstrijden beginnen om 12 uur; al- Edens is niet alleen l>ekend wegens de mooie Friese zadeldaktoren met als versiering de legendarische „pijnappel”, een soort „morgenster”, waarvan noch de herkomst bekend is, noch de betekenis, aan het dorp wordt ook een groot hoofdstuk gewjjd in het bekende „Frysk reveil” van dr. G. A. Wumkes, nl. w’anneer verteld wordt over het zegenrijke leven van Jan Piers Eringa. Op de ene foto een dorpsgezicht dat enkel rust en vrede ademt, de andere toont ons de grafzerk van Jan Piers Eringa, met als opschrift: Rustplaats van JAN PIERS ERINGA overleden 28 januarjj 1872 in de ouderdom van ruim 79 jaren Hij is in God verblijd gerust zich zelf en Jezus Leer bewust. In diepten van Gods wegen Zijn Leven, Leer en wat niet al Stond voor Jehova vast en pal Hem tot een ryken zegen Premier Pompidou van Frankrijk is voor het in het Frans-Duitse verdrag voorgeschreven overleg naar Bonn ge reisd, waar de Westduitse leiders zich even hebben moeten losmaken van de verkiezingsstrijd, die af en toe wat al te veel gaat ontaarden in beschuldigingen over het oorlogsverleden van bepaalde kandidaten, zoals bondskanselier Kiesin- ger (CDU) en minister Schiller (SPD). Kiesinger heeft Pompidou, naar men verwacht, zijn plannen voor een per manent secretariaat van de Zes uit de doeken gedaan, hetgeen moet leiden tot een grotere mate van Europese buiten landse politiek, die tenslotte zal worden geschraagd door een eigen Europees kernwapen. Om daartoe te komen, zou Kiesinger liefst Engeland toegetreden zien tot de EEG. Van de verkiezingsuit slag zal het nu in belangrijke mate af hangen wat het Westduitse standpunt in deze zal zijn, want wanneer de so cialisten als grootste partij de bonds kanselier kunnen aanwijzen, dan zullen zij vermoedelijk weinig voelen voor dat Europese kernwapen. Zo heeft de uit slag van 28 september een wijdere bete kenis. V. ze

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1