Hoe staat het met de jeugd- sociëteit in Bolsward 25 jaar na beëindiging van de oorlog zwembad Bolsward krijgt 6ahe Shraar z’n n I fa I Ml Kwartfinale fan Hwat hat Dodelijk ongeval Wie o we rd Ongeval STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND fryske kwis yn Boalsert X. -U-.- 108e JAARGANG NO. ia DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 DE TROONREDE LEDEN DER STATEN-GENERAAL, eens Bestuurslid tegelijkertijd wordt voor een aantal le- 16 september 1969 ós hjoed to sizzen Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) de nou en omkriten sadat it in spannende striid en in noflike joun wurde kin. De ta- gong is f 1,De kwis wurdt h&lden yn de lepenbiere Biblioteek, Tsjerke- strjitte 2, yn Boalsert, en wol tongers- dei 18 septimber de jouns om acht Ore. Oanslutend hjirop wolle wy Jo efkes wize op de tentoanstelling mei boeken en illustraesjemateriael fan skriuwers üt Boalsert en omkriten dy’t ek hélden wurdt yn de lepenbiere Bibliotheek. It is bislist de muoite wurdich. Gistermiddag stak de 9-jarige Corry Lunter bij de hoek Marktstraat-Withe- renstraat plotseling de straat over. Hier bij botste ze op tegen een juist passe rende bus. Gelukkig liep dit ongeval zon der noemenswaardig letsel af. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbriiseradeek Zondagavond ontving men in Wieuwerd de treurige mededeling dat de heer Tj. Venema van Wieuwerd onderweg naar een bruiloft in Holland was verongelukt met dodelijke afloop. De heer Venema was in het dorp een bekende figuur na melijk jaren als vracht- en veerijder annex brandstofhandelaar en fourage- koopman. Ook heeft de heer Venema het dorpsbelang jaren gediend als penning meester. Venema stond bij zijn collega’s aan de markt bekend als een (zo het In 1970 zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat de tweede wereldoorlog eindigde. De vrijheid was herwonnen, de democratie hersteld. Met aller in spanning is sindsdien veel tot stand gebracht dat van blijvende betekenis is. Er is dan ook alle reden om deze herdenking in grote dankbaarheid te vieren. Inmiddels streven velen naar een nieuwe wereld en naar een nieuwe wijze van leven. Ook van die wereld moeten de weder verworven waarden van vrij heid, verdraagzaamheid en democratie de grondslag vormen. De regering wil richting geven aan een ontwikkeling in die geest. Haar beleid is dan ook ge richt op meer openheid en medeverantwoordelijkheid. voorstellen van de Europese Commissie wordt u heden aangeboden. Een aantal maatregelen moet worden genomen ter beteugeling van verdere overproduktie van enkele belangrijke landbouwprodukten. De oplossing van dit probleem zal in de eerste plaats moe ten worden gevonden in het kader van het markt- en prijsbeleid van de Euro pese Economische Gemeenschap. Het buitenlandse beleid van de regering wil bijdragen tot de opbouw van een vreedzame en welvarende internationale gemeenschap. Ons Koninkrijk is hier bij actief betrokken. Voor de Europese samenwerking zal het komende jaar van bijzondere betekenis zijn. Naar het zich laat aanzien, kan op 1 januari 1970 de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke markt wor den afgesloten. De regering ziet hierin geen eindstation, maar een vertrekpunt voor een hernieuwde inspanning terwil- le van de Europese integratie. De vol doening over de gemaakte vorderingen van de Europese Gemeenschappen zou in aanzienlijke mate worden getemperd, indien in de nabije toekomst niet ein delijk een begin zou kunnen worden ge maakt met de reeds lang verwachte uit breiding. De regering hoopt dan ook, dat de komende top-conferentie in ’s Graven- hage suksesvol zal zijn. In de Europese Economische Gemeen schap is het noodzakelijk te komen tot een betere coördinatie van het sociaal- economische beleid van de lid-staten. Dit is ook nodig om te komen tot een betere monetaire samenwerking. De Benelux regeringsconferentie, waar bij onder meer is besloten tot spoedi ge afschaffing van de controles en for maliteiten aan de grens, heeft aan de onderlinge samenwerking een nieuwe sti mulans gegeven. De ontwikkelingen in de communistische wereld zijn weinig geruststellend en ver plichten tot onverzwakte handhaving van het Atlantische bondgenootschap. Ook ons land moet zich daarvoor een aan zienlijke inspanning blijven getroosten. Inmiddels wordt in het bondgenootschap het onderzoek voortgezet naar mogelijk heden tot het bereiken van een werke lijke ontspanning tussen Oost en West. Het stemt de regering tot voldoening thans ook actief te kunnen deelnemen aan de besprekingen over wapenbeheer sing en wapenbeperking in de Ontwape ningscommissie te Genève. Met betrekking tot de conflicten in Ni geria, in Vietnam en in het Midden oosten zal zij alles doen wat in haar vermogen ligt om het menselijk leed te verzachten en een vreedzame oplossing te bereiken. De Verenigde Naties bleven, ondanks tekortkomingen, de belichaming van het verlangen der volkeren naar een vreed zame, rechtvaardige en welvarende in ternationale samenleving. De regering zal het werk van de Verenigde Naties en hun gespecialiseerde organisaties aan een nieuwe internationale structuur van de ontwikkelingssamenwerking in de ze ventiger jaren met kracht ondersteunen. Zij tracht haar eigen hulpverleningsbe- leid reeds thans te passen in een inter nationaal kader en de doeltreffendheid verder te vergroten door meerjarenplan ning, inschakeling van zoveel mogelijk geledingen van ons volk en concentra tie van de hulp op een beperkt aantal landen. Leden van de Staten-Generaal, Het komende parlementaire jaar is het laatste volledige vóór de verkiezingen in 1971. Het kabinet spant zich in om een groot aantal van zijn doeleinden in de ze periode te verwezenlijken. Het ver trouwt daarbij uw steun te verwerven. Een doeltreffende gezamenlijke besluit vorming is noodzakelijk voor ons Ko ninkrijk in deze jaren van verandering en vernieuwing. Moge op onze gemeenschappelijke in spanning Gods zegen rusten! Hiermede open ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. De schoolvakanties zijn inmiddels en kele weken achter ons en ieder is dan ook weer met het zijne bezig. Zo ook is deze periode in de bouw van de so ciëteit merkbaar geweest. Daar de vrijwillige werkkrachten steeds schaarser werden, en het werk dat nog gebeuren moet toch eigenlijk wel door vakmensen gedaan moest worden, heeft het bestuur gemeend voor de verdere voltooiing'van het gebouw deze mensen aan te trekken, wat tot op heden ge beurd. Daarnaast blijft de mogelijkheid be staan dat de jongelui zaterdags het hun ne er aan kunnen bijdragen. De werk zaamheden vorderen dan ook geraamd. Teneinde geluidsoverlast te verminderen zullen maatregelen worden getroffen om het lesverkeer op Schiphol te beperken. Het komende parlementaire jaar zullen u enkele voorstellen bereiken tot her ziening van de Grondwet. Een nota over territoriale bestuurlijke organisatie wordt heden aangeboden. Wetsvoorstellen zul len u worden voorgelegd onder ande re op het gebied van het privaat- en het strafrecht ter aanpassing van ons recht aan de maatschappelijke ontwik keling en aan nieuwe inzichten. De regering acht uitbreiding nodig van de medezeggenschap van de werknemers in de onderneming. Weldra zal u een ontwerp voor ’n nieuwe wet op de onder nemingsraden bereiken. De regering zal zo spoedig mogelijk na ontvangst van het advies van de Sociaal-Economische Raad over wijziging van de structuur van de naamloze vennootschap met een wetsontwerp ter zake komen. Met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen zal, na de verkie zingen aldaar, overleg worden gevoerd over hun opvattingen aangaande de on derlinge staatkundige verhoudingen Door uitbreiding van de financiële bijstand zal in deze landen aan meer sectoren van het maatschappelijke leven aandacht kunnen worden geschonken. Onze economie heeft zich in 1969 voor spoedig ontwikkeld. De werkloosheid is mede ten gevolge van het gevoerde be leid gelukkig sterk verminderd. In gro te delen van het land overtreft de vraag naar arbeidskrachten het aanbod en is er sprake van spanning. Hoewel de nood zakelijke invoering van de nieuwe om zetbelasting grote problemen heeft ge geven, is nu een goede basis aanwezig voor een gezande sociaal-economische ontwikkeling. Het beleid Is gericht op doorbreking van de inflatlespiraal. De regering stelt ernstig rekening houdend met het ter zake door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte advies de volgende maat regelen voor. De jaarlijkse optrekking van de huren vindt eerst op 1 juli plaats. De verho ging van de tarievenvan de omzetbe- serij voltrekken zich snel ingrijpende veranderingen. Ter vergroting van de ar- beidsproduktlviteit in de agrarische sec tor zal de vernieuwing van het produk- tie-apparaat gepaard moeten gaan met een verdere vervlechting van het land en tuinbouwbedrijf met de agrarische handel en industrie. Een voorlopige bedrag door de plancommissie aan het ministerie van CRM is geadviseerd, n.l. f 500.000, een half miljoen. Van het res terende bedrag (men verwacht, dat het zwembad ongeveer een miljoen zal ver gen) zal door de bevolking een f 100.000 moeten worden bijeen gebracht, terwijl er een burgerzinlening kan worden ge sloten voor het dan nog resterende be drag. De bouw van het zwembad zal een dik jaar vergen. Het komt tegenover het Hoog Bolwerk tussen de tennisbanen, sportvelden en Snekerweg. Het wordt een L-vormig bad van 50 m. lengte, zo dat er wedstrijden in kunnen worden gespeeld. In de korte „poot” van de L komt een springkuil en gelegenheid voor waterpolospel. Ook komt er een on diep bad en een afzonderlijk kleuter- bad, alles omringd door speelweiden. Het bad zal zo mogelijk worden ver warmd. Het heeft nu 7 jaar geduurd, In de land- en tuinbouw en in de vis- dat Bolsward het zonder zwembad moest stellen. Vandaag wordt te Bols ward spontaan gevlagd om de vreug de te accentueren, die er heerst. Lang gewacht en (niet) stil gezwegen, nooit verwacht en toch gekregen. Hulde aan allen die zich zo met alle energie heb ben ingezet, dit te bereiken. De regering wil met betrekking tot on derwijs en cultuur een verdergaande de mocratisering helpen tot stand brengen. Op korte termijn zal zij een wetsont werp indienen ter hervorming van het bestuur der universiteiten en hogescho len. Om de groeiende stroom van stu denten op te vangen zijn uitbreiding en spreiding va nhet wetenschappelijk on derwijs noodzakelijk. Daarnaast is ook een nieuwe structuur voor dat onderwijs zelf nodig. Een nota over ’t medisch we tenschappelijk onderwijs, waarin de re gering haar voorkeur uitspreekt voor vestiging van de achtste medische fa culteit in Maastricht, wordt u heden aangeboden. Voorts wil de regering betere mogelijk heden scheppen voor onderwijs en vor ming van de werkende jongeren. Ter bevordering van het dragen van mede verantwoordelijkheid zal het beleid wor den gewijzigd ten opzichte van jeugd- en jongerenwerk. In het nieuwe begrotingsjaar zullen de leerlingenschalen bij het kleuter- en het lager onderwijs verder worden verlaagd. Binnenkort zullen u voorstellen berei ken voor een nieuwe experimentenwet en voor een wet die het toezicht op het schriftelijk onderwijs regelt. Ook komt er een nieuwe regeling voor de ontwik keling van bepaalde vormen van hoger beroepsonderwijs. Voorstellen uit de kunstwereld met be trekking tot het te voeren beleid zul len in samenwerking tussen kunste naars, de Raad voor de Kunst en de overheid op hun mogelijkheden worden getoetst. Zorg voor de samenleving brengt mee dat een wijziging van de wet op de be jaardenoorden voor wat betreft de plan ning, het opnamebeleid en het toezicht op de prijzen, wordt voorbereid. De dienstverlening voor de zelfstandig wo nende bejaarden zal worden verbeterd. De bouw van woningen voor bejaarden zal worden opgevoerd. Ter verbetering van de leefbaarheid van ons land zullen meer voorzieningen wor den getroffen voor milieuhygiëne, open luchtrecreatie, het veiligstellen van bos en natuurgebieden en woningverbetering. Voor krotopruiming en stadsvernieu wing zijn aanzienlijk grotere bedragen vensmiddelen het tarief verlaagd, zodat de invloed van deze tariefswijzigingen op de kosten van levensonderhoud zeer gering zal zijn. Een aan veranderende omstandigheden aangepast actief prijs beleid blijft gehandhaafd. Tezamen met de voorgenomen gedeel telijke aanpassing van de tarieven van loon- en inkomstenbelasting op 1 ja nuari kunnen genoemde maatregelen lei den tot een redelijke verbetering van het reële besteedbare inkomen van de werk nemer in 1970. Deze verbetering komt overeen met die welke zou zijn voort gebloeid uit de voorstellen an de So- ciaal-Economische Raad. De regering zal het overleg met het georganiseerde be drijfsleven voortzetten. De regering wil bij een voortgaande groei van het nationale inkomen het economisch evenwicht handhaven en een verdere verdeling van de welvaart tot stand brengen. In de financiële positie van enkele groe pen bejaarden en kleine zelfstandigen zal verbetering worden gebracht via de ziekenfondsverzekering en de kinderbij slagwet voor kleine zelfstandigen. Het financiële beleid dat op deze wij ze een rustige prijsontwikkeling helpt mogelijk maken, zal tevens moeten bij dragen tot een beperking van de span ningen in de conjunctuur en op de ka pitaalmarkt. Teneinde onder meer de noodzakelijke sanering van het Gemeen tefonds te verwezenlijken zijn enkele fis cale maatregelen nodig. Naast de gema tigde verhoging van de omzetbelasting per 1 juli 1970 wordt voorgesteld de vermindering van omzetbelasting op in- vesteringsgoederen een jaar uit te stel len en de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting op het huidige peil te handhaven. In het kader van de inflatie-aanpassing zal de motorrijtuigenbelasting worden verhoogd en zullen de reeds bijgestelde tarieven van de accijnzen op benzine, alcohol en bier ongewijzigd blijven. De regering verwacht dat door geza menlijke inspanning van alle betrokke nen het produktieniveau van 125.000 wo ningen, ondanks de stijging van de ka pitaalrente, zal worden gehandhaafd. Van groot belang acht zij het scheppen van betere voorwaarden voor de huis vesting van economisch zwakke groe pen en jonge gezinnen. In dit verband zullen individuele huursubsidies en maat regelen ter bevordering van de doorstro ming worden voorgesteld. Het bedrijfsleven maakt een periode van versnelde aanpassing door. Dit geldt zo wel voor grote ondernemingen als voor het midden- en klein-bedrijf en de land en tuinbouw. Verdere versterking van de economische structuur is noodzakelijk en kan ook, gelet op de gunstige conjunc tuur, plaatsvinden. De noodzakelijke lasting wordt tot 1 juli 1970 uitgesteld; begeleiding van dit proces en vooral het opvangen van de moeilijkheden die daar uit voor betrokkenen voortspruiten, stel len hoge eisen aan het bedrijfsleven en de overheid. Over de ontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf en het daar bij te voeren beleid kunt u binnenkort een nota tegemoet zien. Het regionaal onderzoekprogramma zal in het komende zittingsjaar nieuwe bouwstenen leveren voor de onderlinge afstemming van planologische en eco nomische maatregelen ten behoeve van de verschillende delen van het land. De zer dagen zal u een nota worden aan geboden inzake de mijnindustrie en de industriële herstructurering van Zuid- Limburg. Het groeitempo van de uit gaven voor het openbaar vervoer en voor de waterstaat gaat dit jaar dat van de totale uitgaven aanzienlijk te boven. Een groot deel van de waterstaatsinvesterin gen gaat naar de zeehavens, waarvan de regering een verdere ontplooiing essen tieel acht voor de toekomstige economi sche ontwikkeling van ons land. Wel noopt de schaal waarop de zeehaven ontwikkeling zich thans voltrekt, tot gro te waakzaamheid ten aanzien van het leef- en woonklimaat. Gistermorgen kreeg het stadhuis een be langrijk telefoontje. Het kwam van de secretaris van de Provinciale plancom missie, de heer M. Apperloo, en er werd meegedeeld, dat het subsidie, tot het ge raamde bedrag is verleend op het door het bestuur van de zwemschool via het gemeentebestuur ingediende aanvraag voor het zwembad. Dit betekent dat thans kan worden overgegaan tot het gereed maken van de aanbesteding. Dit was groot nieuws voor Bolsward. Be langrijk genoeg om het op spectaculai re wijze den voike kond te doen! Zo bereikte de pers het bericht dat er des avonds om 7 uur een belangrijke mede deling zou worden gedaan vanaf het bordes van het stadhuis. Een geluidswa- gen meldde dit bericht even later in de straten te Bolsward. Het gonsde van geruchten. De meesten gokten op een zwembad. Sommigen echter brachten de ze ongewone mededeling in verband met de Zeskamp. Hoe dan ook om 7 uur waren er honderden naar het stadhuis gestroomd, vooral kinderen die er graag de fabeltsjeskrant voor lieten schieten. Het bericht werd met groot enthousias me begroet. Telkens klaterde het ap plaus op, vooral toen werd meegedeeld, dat het voor het eerst is dat in het gemeentelijk project een dergeljjk groot extra financiële zorgen met zich mee brengt. Het feit dat de jeugd zelf ook een actieve rol speelt, brengt bovendien mee dat zij zich meer verantwoordelijk voelen. Wat dit betreft zou de jeugdsociëteit al in haar doel voorzien, n.l. het recreëren van jeugd in een gebouw wat zij het hunne kunnen noemen. Ze zijn bezig! Er zijn acties door hen op touw ge zet die geld hebben opgebracht en er zullen er meer komen. Mocht u eens een kijkje binnen de muren willen ne men, iedere zaterdag staat de deur open. Als openingsdatum wordt gestreeft naar eind oktober met zekerheid kan dit nog niet gezegd worden. Men is bezig een openingsprogramma samen te stellen. Dit gebeurt o.a. door een jongerenbe stuur in samenwerking met het stich tingsbestuur. Wij hopen dat u met dit schrijven een beetje beter inzicht heeft gekregen hoe het er zoal toegaat. Wij maken u er op attent voor even tuele geldelijke bijdragen u deze kunt storten op de Kingma’s Bank te Bols ward met vermelding Interkerkeljjke Jeugdsociëteit Bolsward. Bij voorbaat onze dank! Aan het totstandkomen van de jeugdsociëteit wordt met enthousiasme gewerkt Foto Spijksma behoor lijk. Een ieder die regelmatig binnen komt zal dit met eigen ogen kunnen zien. De opmerkingen die men hier en daar opvangt zo van: „Er gebeurt niet veel, of Wanneer is het nu eindelijk klaar?” zijn uit de lucht gegrepen. Men is gauw geneigd tot vooroordelen als niet de juiste gang van zaken be kend is. Het zou niet zo’n grote moeite zijn dit gebouw door een aannemer in de kortst mogelijke tijd in gereedheid te laten brengen. Veel mensen vergeten dat dit Yn it kader fan de Fryske Boekewike hat de Stifting „It Fryske Boek” yn op- arbeidzjen mei de lepenbiere Bibliothe ken en de Fryske Kultuerried in plan ütwurke foar in kwis tusken lêzers fan de ünderskate bibliotheken yn Fryslan oer fragen dy’t allegearre op de ien of oare wize hwat to krijen hawwe mei de Fryske literatuer. Ek de lepenbiere Bibliotheek Boalsert- Wünseradiel docht hjir aan mei. De ear- ste twakamp tsjin it partür fan De Lem mer hat op 10 septimber al plak hawn yn Allingawier. It partür Boalsert-Wün- seradiel is dêr as oerwinner üt 'e striid kommen. Op tongersdei 18 septimber moat striid op ’e nij oanboun wurde, tsjin in partür üt Frjentsjer. De team leden foar Boalsert binne: mefr. Schuur mans fan Boalsert, de hear E. S. de Jong ek fan Boalsert en de hear A. Zantema fan Limswert. De joun wurdt opfleure troch in kabaretfoarstellijng fan it selskip Samar” öfkomstich üt Boal sert. Der wurdt rekkene op in greate bi! de structuur- V.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1