GabeSKroar degelijk liedje Ouderwets maar bij miljardendans Strijd ïn Midden-Oosten neemt toe Om gaten te vullen nieuwe belastingen nodig llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Heintje Sneon: H. Algra verliet senaat Staverings- konferensje Een permanent voor de borst Joyrider in Bolsward in kraag gegrepen Ml W* STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND O I VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 73 Wymbritseradeel. Sociale onrust in West Hwat hat Europa us hjoed to sizzen Foto F. K. Mol It saneamde klokhüs fan Hinnaerd op in moaije neisünmerdei. Strijd in het Midden-Oosten Tegen sanering Piet Een Pompidou in Bonn Toezicht Uitgaven Kosigin naar Peking Belastingen Noorse verkiezingen Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) temperen. De tijd zal leren in welke rich ting de ontwikkeling zal gaan. De geest drift van de Chinezen is niet groot ge weest, maar dat behoeft niets anders te zijn dan een onderdeel van hun terug houdende tactiek. In Noorwegen hebben verkiezingen de meerderheid der burgerlijke regerings- „de mogelijkheid opent” om een deel van de verlaging uit te stellen. De Twee de Kamer moet beslissen of het zo ge beurt. Dat het anders zal gaan dan nu wordt voorgesteld gelooft echter nie mand meer. Knaapje van dertien pas, door iedereen genoemd, fenomeen, eerste klas, nu reeds wereldberoemd, Zijn glans straalt helder af op 't ouderlijk gezin Fortuna, op een draf naar steeds hoger gewin. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Knaapje van dertien pas door hoevelen benijd? De roem is broos als was, dat leerde elke tijd. Ook Heintje ondervindt dit in het ver verschiet Wij bewonderen zo’n kind maar benijden het niet. De een Bols wards Nieuwsblad Wie kan het hem nadoen? ’t verkochte platental reeds de dertig miljoen, en als ’t zo doorloopt zal een nieuw record geplaatst voor die kunstzinnig zingt, door wierook walm omwaasd, is 't goud al wat er blinkt? België stelt BTW uit België zou per 1 januari de b.t.w. in voeren, zoals dat in feite door het ak koord van de EEG op belastinggebied is bepaald. Maar het Nederlandse voor beeld heeft zo afschrikkend gewerkt, dat de invoering ervan uitgesteld is. De eco nomie heeft door de oververhitting al een dermate prijsverhogende druk te ver werken, dat men het ergste vreest wan neer de b.t.w. de kosten van het le vensonderhoud nog eens extra gaat ver hogen. Sociale onrust begint zich te doen gevoelen in enkele grote Westeuropese landen. Merkwaardigerwijze is Engeland daar op het ogenblik niet by, maar wel West- Duitsland, dat zich in een lange ry van jaren heeft onderscheiden door arbeidsrust bij een voortdurend stijgende welvaart. In de staalindustrie en in de mijnen in het Ruhrgebied en in Saarland is het gekomen tot, zij het vrij korte, stakingen. De metaalbewerkers mogen overigens niet klagen over hun nieuwe loonronde. Deze bedraagt weliswaar niet de oorspronkelijk gevraagde 14 procent, maar de 11 procent, die er na 17 uren onafgebroken onderhandelen uit de bus zijn gekomen, zijn toch niet mis. Uiteraard was dat alleen mogelijk door de combinatie van grote orderportefeuilles en gebrek aan arbeidskrachten. Onder arbeiders van andere takken van nijverheid is het ook wat onrustig. De spoorlieden en de arbeiders in de schoenindustrie hebben ook hun eisen gesteld, die door het succes van de metaalbewerkers moeilijker af te wijzen zyn. In het Midden-Oosten neemt de mili taire bedrijvigheid voortdurend toe. Te genover de overigens onbetekenend ge achte aanslagen van guerillastrijders, en de speldeprikken van de Egyptische ar tillerie langs het kanaal van Suez heeft Israël een grootscheepse actie aan de westelijke oever van de golf van Suez uit gevoerd, waarbij het met landingsvaar tuigen tanks aan land zette en grote schade aanriehtte. Bovendien werden in vijf dagen vier luchtaanvallen op dat gebied uitgevoerd. De aanvallen worden gemotiveerd met de vrees, die in Israël zou bestaan, dat Egypte tot de aanval zou over gaan, maar dat lijkt voorlo pig nog wat ver gezocht. Het is waar schijnlijk, dat deze aanvallen meer een politieke dan een militaire achtergrond hebben, hoewel deze elementen elkaar niet behoeven tegen te spreken. Men zou de positie van president Nasser in eigen land willen ondermijnen, zodat daarna met meer succes over de vredesregeling zou kunnen worden gesproken. Is dat de werkelijke drijfveer, dan geeft men zich vermoedelijk aan illusies over. In hopen lju hawwe in hekel oan machthawwers, allinne omreden se seis gjin machthawwers binne. De stakingen, wilde stakingen overigens, zijn wel bijzonder ongelukkig gekomen, zo enkele weken voor de belangrijke par lementsverkiezingen. Vooral de sociaal democraten, die naar algemeen oordeel een redelijke kans maakten om winst te boeken en misschien wel als grootste partij uit de strijd te komen, maken zich nu ernstige zorgen, dat de aarzelende burger door de stakingen verontrust wordt en nu zeker op de chr.-democra- ten zal stemmen. Maar keuren de soci- aal-democraten de stakingen te veel af, dan dreigen zij him linkervleugel te zeer teleur te stellen. In Italië wisselen de stakers elkaar af: eind vorige week legden een miljoen me taalbewerkers het werk neer, daarna volgden de bouwvakarbeiders, die pro testeerden tegen de vertragingstactiek van de patroons bij de onderhandelingen over hogere lonen en een vijfdaagse werkweek. Het najaar ziet er bijzon der onrustig uit in Italië. De regering heeft deze week, bij het indienen van de nieuwe begrotingen, niet voor veel bijzondere verrassingen kunnen zorgen. De hoofdpunten, vooral op financieel gebied, waren van te voren al voor een belangryk deel bekend. Dat de verhogingen van huren en omzetbelasting worden uitgesteld tot 1 juli 1970 kan nauwelijks een verrassing worden genoemd. Hetzelfde geldt voor de uitgebreide maatregelen op belastingterrein. De totale overheidsuitgaven zullen met zes pro cent stygen. De eerste reacties hierop zijn wat tegengesteld. De oppositie vindt, dat te veel overheidstaken noodgewongen moeten blijven liggen. Aan de andere kant maakt men zich zorgen over de invloed van de stijgende overheidsuitgaven op de conjunctuur. De regering moet nu, om de uitgaven te dekken, meer be lastingverhogingen doorvoeren dan de Sociaal Economische Raad in het laatste, veelbesproken rapport gewenst acht. Bij de deze week uitgevoerde miljarden- minister Wïtteveen zich in de miljar- dans (de totale overheidsuitgaven zul- dennota nog wat op de vlakte. Hij heeft len voor 1970 ruim 28.965 miljard gul- een apart wetsontwerp ingediend, dat den bedragen) heeft de regering geko zen voor een wat ouderwets, maar hoogst degelijk melodietje. Minister Wit- teveen is er van uit gegaan, dat elke cent, die wordt uitgegeven, zoveel mo gelijk door inkomsten wordt gedekt. Het zal niet helemaal lukken. De begroting vermeldt nog een nadelig saldo van meer dan twee miljard. Een tekort, dat wordt gedekt door al vastgestelde leningen en een nieuw beroep op de kapitaalmarkt. Bij zijn afscheid als lid van de Eerste Kamer is de heer H. Algra (ARP) van Leeuwarden benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De heer Algra, die hoofdredakteur is van het Friesch Dagblad, was bij de jongste Eerste Kamerverkiezing niet herkies baar. Z'n opvolger is, zoals bekend drs. S. van Tuinen, burgemeester van Dok- 135 miljoen. Van deze stijging is twin- kum, voorheen tijdelijk te Bolsward, coalitie tot een minimum teruggebracht. Van de 150 zetels in het Storting heb ben zij er nu 76, tegen de sociaal-demo craten 74. Percentueel zijn de regerings partijen niet zo sterk teruggelopen, ter wijl de socialisten hun winst vooral heb ben geboekt op de linkse socialisten en de communisten. Een van de voornaam ste kwesties was niet de invoering van de b.t.w., maar de hoogte ervan. Het burgerlijke percentage van 20 zou ruim te laten voor een vermindering van de directe belastingen, terwijl de socialis tische 15 pet. de hogere inkomens niet zou ontlasten. tig miljoen extra bestemd voor hulp aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Het nog altijd toenemend aantal auto’s maakt extra uitgaven noodzakelijk voor aanleg en onderhoud van wegen. Bijna tweehonderd miljoen extra is hiervoor uitgetrokken. Het ministerie wil elf mil joen meer reserveren voor bijdragen aan gemeenten. Het openbaar vervoer in de gemeenten kan ook op meer hulp reke nen. Het bedrag is verhoogd tot dertig miljoen. Een belangrijke stijging is te zien bij hulp aan autobusondernemin gen, die het streekvervoer verzorgen. In 1969 was hiervoor 3 miljoen op zij gelegd. Voor 1970 ligt vijftien miljoen klaar. Het landbouwbeleid vergt in 1970 ruim 1,2 miljard gulden. De structuurmaat- regelen worden uitgebreid. Ruim 314 miljoen zal warden uitgegeven aan cul tuurtechnische werken. Over de maatre gelen, die in het kader van de EEG moeten worden genomen, zal minister Lardinois (Landbouw) nog een specia le nota opstellen (over het zgn. plan Mansholt). Londense herenkapper heeft zijn kleine kapperswinkeltje binnen korte tijd weten op te bouwen tot een bloeiende herensalon door een nieuwe mode te lanceren. Voor zijn winkelraam hing op een dag een bordje met de volgende aan kondiging: „Wy kappen ook uw borst haar. De eerste behandeling is gratis”. Het liep storm. Vele mannen kwamen „voor de lol” binnen, om hun borsthaar te laten kappen. Een Londense overhem denfabrikant houdt nu al rekening met de rage. Hij bracht diep gedecolleteerde hemden in de handel om de fraaigekap- te mannenborst goed tot z’n recht te la ten komen. Of hij ook blijvend wint? de toekomst lijkt nu schoon, als meest bewonderd kind, op een wereldgrote troon, Boven alle anderen zo, alleen de vraag beklemt, is dit zeer hoog niveau voor hem, als man, bestemd? Het zwaartepunt in de overheidsuitga ven op de begroting 1970 ligt bij het onderwijs. Liefst 27 procent van de to tale uitgaven (hetgeen neerkomt op bij na 7,8 miljard) is bestemd voor het on derwijs. De onderwijsuitgaven blijken voortdurend sterker te stijgen dan het nationaal inkomen. Het belangrijkste deel (2,8 miljard) gaat naar het lager onderwijs, ruim 1,1 miljard naar voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs en 1,8 miljard naar het weten schappelijk onderwijs. De rest samen te vatten onder ’t hoofdstuk algemene kos ten. Voor defensie-uitgaven (met uitzonde ring van de salarissen) is ruim 3,7 miljard gereserveerd. Het defensiepla- fond voor 1970 is verhoogd in verband met de Tsjechische crisis. Dit jaar start bij de landmacht de levering van Westduitse Leopardtanks. De marine zal de bouw aanbesteden van twee nieuwe fregatten, bewapend met geleide raket ten. Nog dit jaar begint voor de lucht macht de aflevering van nieuwe NF-5 jachtvliegtuigen. Nederland zal de restauratie financie ren van het Vredespaleis. In totaal is hiervoor twee en een half miljoen gul den nodig. Buitenlandse Zaken moet dit betalen. Het departement heeft ook ex tra geld nodig voor uitbreiding van de buitenlandse posten. Het bedrijfsleven en de toeristen doen in toenemende mate een beroep op de buitenlandse vertegen woordigingen. Het maximum voor de ont wikkelingshulp is opnieuw verhoogd, tot 767 miljoen gulden. Een stijging met regering heeft alle, vertrouwen op wat rustig verloop van de econo mische gang van zaken in het komen de jaar. In 1969 hebben vooral de prij zen veel moeilijkheden opgeleverd. Ook in politiek opzicht. Het kabinet meent, dat de nieuwe begrotingen geen al te gro te invloed zullen hebben op de kosten levensonderhoud. Om ongewenste ont wikkelingen te voorkomen blijft een scherp toezicht op de prijzen bestaan. Het politiek grootste probleem lijkt voor het komende jaar de woningbouw te warden. Het is vrijwel zeker, dat minis- te Schut (Volkshuisvesting) voor 1969 niet kan voldoen aan de verwachting van 125 duizend nieuwe woningen. Voor ’70 zal worden geprobeerd ditzelfde aan tal te bereiken. Hierbij is rekening ge houden met 45 duizend woningwetwo ningen, de meest gesubsidieerde sector. De regering wil in 1970 beginnen met individuele huursubsidies. Waar tegen over staat, dat toch een methode wordt gezocht om mensen met hoge inko mens, die lage huren betalen, wat meer te laten bijdragen in de woningkosten. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Nadat wij hadden gemeld, dat Tsjou En-lai, de Chinese premier, na een snel condoléancebezoek aan Hanoi, al vóór de komst van de Russische premier Kosi gin weer naar Peking was vertrok ken, terwijl een delegatie van mindere rang de begrafenisplechtigheden van pre sident Ho Tsji Minh van Noord-Viet nam kwam bijwonen, verraste Kosigin de wereld door plotseling in Peking op te duiken, waar hij een (weliswaar kort) gesprek heeft gehad met Tsjou En-lai. Wat er besproken is, is niet be kend; de bedoelingen van Kosigin (want het initiatief schijnt wel van Rusland te zijn uitgegaan) blijven raadselachtig. Is hij China gaan waarschuwen, dat de grens van de spanningen tussen beide landen binnenkort bereikt zal zijn? Vol gens sommige geruchten zou Moskou eni ge tijd geleden zijn bondgenoten hebben gepolst over een preventieve klap tegen China, waarbij dan gedacht werd aan een aanval op de Chinese kerninstalla- ties in Sinkiang, dat aan Rusland grenst. Misschien zijn in dit verband ook de be richten te zien, dat Peking bezig zou zijn deze installaties naar het verder gele gen Tibet over te brengen. Het is ook mogelijk, dat Moskou, waar ook harden en zachten in het hoogste bestuurscollege zitten, uit angst voor een verzwakking van de grens met de Westelijke wereld, de bereidheid te ken nen heeft gegeven om Peking bepaalde Om de gaten op te vullen zijn heel wat nieuwe belastingmaatregelen nodig. Het rijtje vermeldt: handhaving van de vermogensbelas ting op 6 pro mille. handhaving van de vennootschaps belasting op 46 procent. een zwaardere heffing van omzet belasting op investeringen. handhaving van de zwaardere ac cijnzen op bier, alcohol en benzine. verhoging (met 11 procent) van de motorrijtuigenbelasting (inclusief de speciale bijdragen voor het wegen- verkeersf onds) Verhoging (per 1 juli) van ’t norma le tarief van de omzetbelasting (BTW) van 12 procent naar 13 pro cent en van het lagere tarief van vier procent tot 4,3 procent. Een aantal levensmiddelen (b.v. koffie melk, room en vla) zal in plaats van onder het zware, normale tarief onder de lichtere heffing vallen. Tegenover deze verzwaringen,, die vol- gpns de regering vooral het bedrijfsle ven extra belasten, staat de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Een aanpassing aan de inflatie, waarover al jaren is gepraat. Minister Witteveen wil graag een verlaging met in totaal 900 miljoen gulden. Twee derde deel hiervan (600 miljoen) wordt ingevoerd per 1 ja nuari 1970. De rest in 1971. Al houdt In Frankrijk zijn de spoorwegmannen in staking gegaan, niet zoals in Frank rijk gebruikelijk voor een dag, maar voor onbepaalde tijd. Het enige lichtpunt is, dat zij bereid waren de onderbroken on derhandelingen te hervatten. Eisen met stakingsdreiging zijn ook geuit door de havenarbeiders en de bankbedienden. Het personeel van de metro en van de energiebedrijven is zich aan het bera den. De toestand verschilt in zoverre van die in West-Duitsland, dat de ho gere eisen juist komen op het moment, waarop de regering heeft besloten-dras tisch te bezuinigen en de lonen en prij zen binnen nauwe grenzen te houden. Voor deze sanering, die verband houdt met het welslagen van de devaluatie van augustus, voelen de vakbonden weinig. De communistische vakcentrale, de CGT, heeft al meegedeeld niet te zul len meewerken, aangezien volgens de CGT de loonsverhogingen noodzakelijk zijn om de reeds gestegen kosten van levensonderhoud goed te maken, terwijl zij er ook de noodzaak niet van inziet, dat de arbeidersklasse bij een sanering van de economie altijd het slachtoffer moet worden. De konferinsje oer de stavering fan it Frysk, dy’t de Fryske Akademy en de Ried fan de Fryske Biweging ta- komme sneon yn de aula fan de Pro- vinsiale Bibliotheek to Ljouwert bilizze, sil under lieding stean fan drs. R. Fal- kena to Beetstersweach. Yn de gearkom- ste, dy’t om twa üre bigjint, sil earst in tal koarte ynliedingen halden wurde. De foarsitter fan de Fryske Akademy, drs. F. J. Bergstra, jowt in oersjoch fan it staveringsbilied. De nije foarsit ter fan it Paedagogysk Advysburo, de hear L. van der Ley fan it Hearren- fean, sil it hawwe oer de twatalige skoal- len en de stavering. De hear H. Keu- ning fan de Rottefalle, lid fan de Bi- geliedingskommisje, sprekt oer „Nije we gen?” en de foarsitter fan de Ried fan de Fryske Biweging, drs. R. Straatsma bringt de fraech „Hoe nou fierder?” op it aljemint. Nei it skoft is der gele- genheit ta diskusje. De redaksje fan „De Stiennen Man” hat in nümer rémakke, dat wijd is oan de stavering. Der sil in oersjoch yn kom- me fan hwat der oant nou ta bard is en ek de mooglikheden, dy’t drs. Straat sma yn syn ynlieding oanjaen sil, wur de der yn neamd. Foar de dielnimmers oan de konferinsje kin dit nümer in goe de boarne fan ynformaesje wéze. It is freed forgees to krijen by „De Terp” (Tabe Beintema), Van Swietenstrjitte 10 to Ljouwert; it wurdt ek op forsyk tastjürd. President Pompidou is voor het eerst sinds zijn ambtsaanvaarding deze zomer voor het jaarlijkse bezoek in Bonn ge weest, waar hij met de Duitse bonds kanselier vooral over Europese zaken heeft gesproken. De illusie, dat het ver trek van De Gaulle zou leiden tot een toeschietelijker Frans standpunt t.a.v. de toetreding van andere leden tot de EEG, is nu wel ontluisterd, evenals de ver wachting, dat Bonn nu tegen Parijs een forsere toon zou aanslaan. De Fransen hebben in alle opzichten hun standpun ten gehandhaafd en de Duitsers leggen zich daar nog steeds bij neer. Alle plan nen van Kiesinger bovendien om te ko men tot een nauwere politieke samen werking, waarbij het hem in feite gaat om een gemeenschappelijke Europese defensiepolitiek, die een grotere onaf hankelijkheid van Amerika mogelijk zou maken, zijn onder de tafel verdwe nen. Frankrijk wil nu in de eerste plaats de EEG voltooid zien en vooral, het wil het gemeenschappelijk land bouwbeleid, waarbij het zeer veel be lang heeft, in veilige haven weten vóór het zich met zoveel vagere plannen gaat inlaten. De rijkspolitie te Bolsward heeft vrij dagavond een joyrider uit Wirdum snel kunnen inrekenen. De 26-jarige pakhuis knecht A. R. had in de St. Jacobsstraat te Leeuwarden een Renault-bestelauto gepikt en was daarmee naar Bolsward gereden. De wagen is het eigendom van de firma J. van Gelder en Zn. te Leeu warden. Nadat de eigenaar aangifte had gedaan werden alle politieposten in ken nis gesteld van het gebeurde met het verzoek uit te kijken naar de dief. De rijkspolitie zag voor een café in Bols ward de gestolen auto staan. De pak huisknecht zat in het café rustig ach ter een borrel Het avontuur behoor - concessies te doen teneinde o onrust te de toen spoedig tot het verleden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1