Babe SRpoar der armen slach by Warns Tinkstien kan komen Kerken komen op voor het recht „Wat niet f' IS Bolsward platte landstad, IVorkum „groot dorp" „Onze kans en ons voorrecht llllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Overdracht Makkumervaart Fan de Mart in vloer Geslaagd Agrarische cursussen 1 ...JtVJ V j IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII Hwat hat 99 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 108e JAARGANG NO. 74 DINSDAG 23 SEPTEMBER 196» WymbritseradeeL üs hjoed to sizzen 99 J.S. Rust in Rien, nu er geen scheep- (foto L. K. Mol) vaart meer is. Advertentieprijs: 16 ct per Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adre»; Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dêr’t mei driging Oer ’e weagen Hollans greven Nei üs seagen. Dan mar fjuchtsje En leaver dea As slaef mei it Genede brea. Frjemd foar Friezen Om to bügjen En foar in oar It lan to ploegjen. Friezen ha gjin aerd To krüpen Lit har ein Net dalik slüpe. 18 september j.l. studeerde Mebius Wol- ke aan de R.K. Universiteit te Nijme gen af, als drs. Sociale Psychologie. Geslaagd de heer G. de Rijke, Bolsward voor het examen Nederlandse Handels- correspondentie. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Twa katten en ien müs Twa froulju yn ien hüs. Twa hounen en ien bonkestik Jowe faken skeel en skrik. Dêr’t de gloed Fan ’t aide Fryslün Stiet foriiv’ge Op in stien. Dêr’t it Klif Oprizend üt ’t sé Brekker wie foar’t Fryske wé. Dy’t Fryslan hast Op ’e knibbels brocht Mar troch üs folk Oars waerd bitocht. WITMARSUM. De gezamenlijke Stands- organisaties in de gemeenten Wonsera- deel en Bolsward zijn bij genoegzame deelname van plan in de land- en tuin bouwschool te Witmarsum dit winter seizoen weer een aantal cursussen op land- en tuinbouwgebied te organiseren. Al verscheidene jaren zijn er in een goe de en prettige samenwerking vele cur sussen gehouden. Agrarisch onderwijs ook voor volwassenen is meer dan ooit in onze tijd noodzakelijk. Het kan de leef baarheid van ons platteland mee helpen bevorderen. Men zie de advertentie in dit blad. Bolswards Nieuwsblad De kerken weten zich geroepen aan het begin van een nieuwe ontwikkelingspe riode deze bijbelse gerechtigheid te ver kondigen en voor het recht der armen op te komen. Alleen op basis van de ze gerechtigheid is er uitzicht op vrede in de wereld .Wij bidden dat de tekenen daarvan in de komende jaren zichtbaar mogen worden. De steeds groter worden de kloof tussen rijk en arm is volstrekt in strijd met het Evangelie. Gods Woord gebiedt ons daarin niet te be rusten. Het .is onze kans en ons voor recht te mogen opkomen voor recht en vrijheid van mensen en volkeren, voor rechtvaardige verdeling van goederen en kansen voor alle mensen. De kerken in Nederland roepen ieder op aan deze zaak mee te werken. moat hy it werombitelje En hwa sil de kontrole ütoefenje op al dizze dingen. Yn üs lan mei syn perfek- te administraesje en fétellingen sil dit faeks noch gean, mar hoe komt dit by üs Franske, Dütske en Italiaenske freo nen? Hoe fine se der de bitroude kon- troleurs, dy’t yn de bosken en tusken de bergen de boeren yn ’e gaten hélde In oare opmerking is dizze: Men seit, dat it in proef is en dat it dêrom oer 250.000 kij giet. Mar allinnich yn it lytse Fryslan binne al twa kear safolle melkekij. En dat is dan oer fiif lannen, dy’t meiinoar 500 kear sa great binne as Fryslan. Forwachtet men dan, dat de gefolgen to merkbiten binne? Ik leau der neat fan. Ik soe bang wêze, dat as dizze film trochgiet, de féprizen noch hwat heger wurde, de 360 miljoen formeardere mei in fiks bidrach foar de ütfierders en kon- troleurs wei wurde en dat de molke- stream yn 1971 jit heger of breder is dan hja op it heden al is. Folie effektiver liket my it bilüt 120.000 ton meagere molkpoeier foar in lyts pryske nei de earme lannen to stjüren en noch in oar kwantum oan it Reade Krüs to jaen. Dat komt alteast op in plak, dêr’t de lju der forlet fan hawwe. Mar de büterberch bliuwt like great. Tsjin in margerinekonkurrinsje fan fiif pakjes foar in goune hat de „echte bo ter” by de mannichte gjin skyn fan kans. Ek al jammert de t.v. ek noch sa lang oer de man, „die het verdient.” Tj. de J. In Exmorra is vrijdagavond ’n kleine expositie geopend door mevr. G. Kals- beek-van der Aa, die een beeld geeft van de steeds groeiende kloof frissen de rijke en arme landen. Daarmee wordt aangesloten bij het thema van Uit de naam van de Doopsgezinde Broe derschap, de Evangelisch-Lutherse kerk, het Genootschap der Vrienden (Qua kers), de Gereformeerde Kerken in Ne derland, de Nederlands Hervormde kerk, de Oud-Katholieke kerk, de Remon strantse Broederschap, de Rooms-Katho- lieke Kerk is zondag vrijwel in alle kerken de volgende kanselboodschap voorgelezen: In deze vredesweek worden wij geplaatst voor het grote vraagstuk van de armoe de in de wereld. Vrede, vrucht van ge rechtigheid betekent immers welzijn voor alle mensen en alle volkeren. Nu de eerste tien jaar ontwikkelings hulp bijna voorbij zijn, rijst overal de vraag, of het resultaat aan de inspan ning beantwoord heeft. Helaas lijkt het er op, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Vooral de ontwikke lingslanden zelf zagen de oplossing niet dichterbij komen. Steeds meer wint de overtuiging veld, dat de hulp in de hui dige omvang en vorm niet toereikend is om de derde wereld werkelijk tot ont wikkeling te doen komen. Het is boven dien een hard feit, dat nog steeds meer geld aan wapens dan aan ontwikkelings hulp wordt besteed. Meer dan ooit zijn economische maat regelen noodzakelijk. Effect kunnen de ze pas oogsten, indien zij opgenomen zijn in een geheel van politieke en cultu rele verandering. Alleen dan zullen de arme landen in staat zijn zelf hun toe komst te bepalen en zal er een gezon- DE EARSTE OANFAL OP E BLTERBERCH Sa sil dan it earste skot lost wurde op de al mar groeijende suveloverskotten yn it EEG-gebiet. De ministers hawwe bisletten in premy to jaen foar it óf- slachtsjen fan melkekij en lyksa foar it opsetten fan weidkij. Dizze premy is steld op 725 goune mei in maksimum fan f 7250 goune per boer. Yn totael sil jild biskikber komme foar 250.000 melkekij en 250.000 mestkij. Hwant it is in bisykjen, in proef. Is dit jild op, dan sille hja it hear opnij oersjen om to De gemeente Wonseradeel wil tegen een afkoopsom van f8.640,(nadat de vaart nog éénmaal door de provincie is gebaggerd) het gedeelte van de Mak kumervaart, dat in de gemeente Wonse radeel ligt en niet in beheer en onder houd is bij het waterschap de Makku- mer- en Parregastermeerpolders, van de provincie overnemen in onderhoud en be heer. Deze transactie is door de provin cie voorgesteld, omdat de Makkumer vaart voor de commerciële vaart geen betekenis meer heeft en de belangen van de zich ter plaatse ontwikkelde re- creatievaart van lokale aard zijn. Aan Bolsward is voorgesteld het gedeelte Makkumervaart tussen Nauwe Gracht en Bolsward van de provincie over te nemen. Wonseradeel is van plan te op haalbrug over de Makkumervaart te Ex- morrazijl, die in vervallen toestand ver keert, te vervangen door een vaste brug. Ged. Staten gaan daarmee akkoord, mits de brug een doorvaarthoogte krijgt van 1.65 m. pl. z.p. Bij die hoogte, die ook de vaste brug krijgt, die Rijkswater staat over de Makkumervaart zal leg gen in het kader van de baanverdubbe- ling van rijksweg 43 bij Bolsward, blijft recreatievaart mogelijk en dat vinden Ged. Staten van groot belang, omdat de Makkumervaart nog altijd een aantrek kelijk water is, vooral voor de vaart met kleinere motorboten en als onderdeel van een rondvaartroute over niet al te gro te afstand, een mogelijkheid, die in de buurt van Bolsward zeldzaam is. meland en Schiermonnikoog) 90.000 in woners, Leeuwarden (inclusief Idaar- deradeel) 98.000 inwoners en Harlin- gen-Franeker (inclusief Terschelling en Vlieland) 81.000 inwoners. De ressor ten Dokkum en Harlingen-Franeker wor den Leeuwarden II en III genoemd, om dat zij voor grotere voorzieningen meer op Leeuwarden zijn georiënteerd. Om inventaris en nog gewenste voorzie ningen onder te brengen in één samen- de interkerkelijke Vredesweek 1969, die deze week wordt gehouden. Mor gen, woensdag, is deze expositie te zien in Makkum. Op de foto een deel van de tentoonstelling. (foto L. Spijksma) ming, 1 gebouw voor actieve en passie ve muzische vorming, 3 gebouwen voor passieve muzische vorming, 12 dorpshui zen, 1 clubhuis voor jeugdzorgwerk, 3 tentoonstellingsruimten, 1 kantoorge bouw voor de Fryske Kultuerried, 1 to- neel/concertaccommodatie, 6 bibliothe ken met leeszaal, 16 filialen voor bibli- theekwerk, 3 bibliotheekverbouwingen of uitbreidingen, 4 discotheekafdelingen bij bibliotheken, 1 jeugdservioe-insti- tuut, 2 accommodaties voor oudere jeugd, 7 jeugdgebouwen, 9 wijkgebouwen, waar van 2 met dienstencentra, 1 consultatie bureau, 3 gezondheidscentra, 5 diensten centra voor bejaarden, 1 opleidingsinsti tuut voor sportleiders, 6 sporthallen, waarvan 1 met wielerbaan, 3 sportza len, 10 overdekte zwembaden, 12 open zwembaden, 4 tribunes waarvan 1 met restaurant, 28 tennisbanen, 57 sportvel den, 63 gymnastieklokalen, 2 ijsbanen, verbeteren watersportaccommodatie, starttoren en jachthaven te Grouw, 3 jachthavens, 1 uitbreiding van kampeer- accommodatie en mogelijkheid schep pen voor dagrecreatie bij 3 plaatsen en voor langere duur bij de Lauwerszee. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en de basis geschapen worden van samen werking tussen de landen in Noord en Zuid. Wanneer straks een nieuwe periode van tien jaren ingaat, de jaren zeventig, zal het er om gaan, of deze voorwaarde wordt vervuld. Alleen indien er een ge meenschappelijke strategie gevonden wordt, zal er van ontwikkeling sprake kunnen zijn. De vervulling van deze voorwaarde is niet eenvoudig. Integendeel, naarmate ’t streven naar politieke vernieuwing door sociale actie sterker wordt en daarmee de bewustwording groeit, in die mate zal ook de overgangstijd meer door poli tieke spanning worden gekenmerkt. Het ziet er niet naar uit, dat wij een perio de van rustige en evenwichtige groei te gemoet gaan. Deze derde vredesweek wil beklemtonen, dat de kerken zich niet als toeschouwers opstellen. Juist nu willen zij hun ge loof belijden in Hem, die in deze we reld de weg der gerechtigheid gebaand en zichtbaar gemaakt heeft. Deze gerech tigheid heeft directe betekenis voor de toekomst van mensen en volkeren. Het laten voortbestaan van rechteloosheid, uitbuiting, discriminatie, economische af hankelijkheid, politieke en culturele on mondigheid en godsdienstige vooroorde len, moet getoetst worden aan de gerech tigheid van Jezus Christus; dan zal dui delijk zijn, dat meer dan voorheen ge pleit moet worden voor het recht der armen. hangend geheel, is in de nota, die werd samengesteld door mej. ir. L. H. de Roo de la Faille, gewerkt met een verticale indeling in voorzieningenniveaus van 1 provinciehoofdstad (Leeuwarden), 4 gro te steden (Leeuwarden, Sneek, Heeren- veen en Drachten), 8 plattelandssteden (Bolsward, Wolvega en Joure, Lemmer, Oosterwolde, Dokkum, Harlingen en Fra- neker) van ongeveer 8000 inwoners, 13 grote dorpen van 30005000 inwoners (Workum, Noordwolde, Harkema-Opein- de, Surhuisterveen, Gorredijk, Appel scha, Buitenpost, Kollum, Hardegarijp, Zwaagwesteinde, Bergum, Grouw en St. Anna Parochie) en 82 kleine dorpen van 10003000 inwoners. De ruim 300 dor pen met minder dan 1000 inwoners wer den buiten beschouwing gelaten. De gro tere steden en plaatsen kunnen in dit schema dan nog weer eens verticaal worden onderverdeeld in wijken van 1200 —15.000 inwoners, buurten van onge veer 4.000 inwoners en blokken van 1000 inwoners. De vier grote ressorten Leeuwarden, Sneek, Heerenveen en Drachten met een straal van 15 kilometer dienen de basis te vormen voor het voorzieningenpatroon in Friesland, qua verzorgingsniveau in belangrijkheid meteen gevolgd door de ressorten Dokkum en Harlingen-Frane ker. Rond de acht plattelandssteden is in deze schematische verdeling een in vloedssfeer gedacht met een straal van 8 kilometer; rond de 13 grote dorpen een invloedssfeer met een straal van 4 kilometer. Het rapport bevat ook een schatting van het aantal inwoners per gemeente in 1973, dat mede bepalend zal zijn voor aard, omvang en aantal van de voor zieningen. De nota mondt uit in een specificatie van de nog benodigde voorzieningen, te weten: 1 concertzaal, 6 muziekscholen, 13 gebouwen voor actieve muzische vor- konstatearjen oft hja op ’e goede wei binne. Fierder is bikend makke, dat de boer, dy’t fan dizze premy’s gebrük meit- sje wol, al syn kij fuortdwaen moat, hy moat mei melken ophalde en al syn kij moatte nei de slachter. Yn ien fan de blêdiden, dy’t dit nijs bikend mak ke, waerd der bysein, dat it net de bi- doeling wie om dizze premy to jaen oan kij dy’t dochs al foar de slacht bistemd wiene, mar allinnich foar it jongere, produktive diel fan it bislach. Safier is it dus bikend, mar oer it hoe en het mei men fiérder riede, dat sil neijer ütwurke'wurde. Nou, dat wurdt in dreech stik wurk, dat mist my net, hwant men moat net de illüzje hawwe, dat de boeren en koumelkers, lyk as de ministers, der fan ütgeane om de molk- stream lytser to krijen. Dat mei men fan harren net forwachtsje. As mei in- kele moannen de rigels bikend makke wurde, dan sille de boeren by har seis neigean, hoe’t hja efter dy premy’s kom me kinne, sünder har bidriuw óf to brek- ken. En yn de tiid fan minister Ver schuur, dy’t as earste bisocht hat diz ze wei to gean en in premy joech foar kalverkij-ófslachtsjen omt hja dan twa ien pleats fan ien to pakken hiene, wiisden de sifers oan de ein fan de kam- pagne üt, dat it tal kij net minder mar mear wurden wie. Ja, as jo de boer op syn eigen hiem bistride wolle, dan lioech jo moams net lang lizzen to bliuwen, dat jaw ik jo op in bryfke. Nou soe it simde wêze as dizze 360 mil joen goune gjin effekt hawwe soene, al wie it allinnich mar omt de lannen seis de helt bitelje moatte en dêrom mei men yn it foar wolris tige goed neigean hoe’t hja dizze aep strikke wolle. It tal fra- gen, dat nou jit bistiet, is tige great. De boer kriget dizze premy allinnich as al syn kij nei de slachter geane, dus it normale bidriuw tinkt, hjir net oan, hy soe ommers syn hiele kostwinning kwyt wêze. Mar by lytse bidriuwen en koumelkers op jierren leit it oars. En hjir komme de fragen: In koumelker op jierren forkeapet syn tsien of tolve bis ten en bart de premy, syn soan nimt it bidriuw oer en set wer tolve kij op. Mei dat of mei dat net! As it net mei, sil gjinien gading oan de premy’s meit- sje, hwant dan soe dat lan safolle min der wurdich wêze, dat de man der skea fan kriget. Mei dat wol, hwat sjit men der dan mei op Faeks sille de kou- keallen takomme jier hwat djürder wur de en de hokklingen, mar yn koarte tiid is der likefolle molke. De lytse boer lit syn melkekij slachtte, in buorman keapet syn lan en set it wer like fol. Risseltaet praktysk neat. Ek by it omsetten fan melken nei mes ten, krioelt it fan fragen. In boer dy’t syn melkekij forkeapet, bart de helft fan de premy as hy derfoar mestfé opset. De oare helt kriget hy fjouwer jier let ter as bliken docht, dat hy jit altyd mestfé haldt. Mar hwat bart der as hy earst omskeakelt, de helt fan de premy bart en dan it oare jier wer melkekij opset Mei hy dan dy helt hélde, of1 Onder het motto „Wat niet is kan komen” heeft het Provinciaal Opbouworgaan op verzoek van Gedeputeerde Staten van Friesland een nota samengesteld, die een inventarisatie bevat van de reeds aanwezige en nog te treffen sociaal-culturele voorzieningen in Friesland (dorpshuizen, schouwburgen, muziekscholen, bitilio- I theken, wijkgebouwen, gymnastieklokalen, zwembaden, sporthallen, sportvelden en de.rgel(jke). I De nota is bedoeld als richtlijn voor een planmatig beleid voor de eerstkomende i tien jaar op het gebied van de sociaal-culturele voorzieningen, waarb(j de schaal- vergroting centraal is gesteld. Daarom beperkt de nota zich ook tot de woon- kernen boven de 1000 inwoners. Dit betekent, dat aandacht is besteed aan een j aanvullend voorzieningenpakket voor ongeveer 100 plaatsen. De accommodaties j in deze w’oonkernen zullen ook ten dienste staan van hun omgeving, zodat de gehele Friese bevolking hiermee gebaat is. I Bij het ontwerpen van het sociaal-cul- tureel voorzieningenpatroon voor de ver- stedelijkende samenleving in Friesland is j uitgegaan van zes ressorten variërend van 77.000 tot 97.000 inwoners en van 500 tot 700 vierkante kilometer opper vlakte. Die zes ressorten zijn: Sneek en om streken 85.000 inwoners, Heerenveen en omstreken 77.000 inwoners, Drachten 97.000 inwoners, Dokkum (inclusief A- 'WW - f mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1