Spanningen rond de verkiezingen de week Foto van Babe Sim West=Duitsland in Cornelis Verolme in moeiülikheden •F Geruchten over Mao Tse-Toeng Geen groot enthousiasme rond miljardennota Verolme De Ned. Chr. voor Voorleeswedstr ijd kinderen Vrouwenbond gouden erespeld voor Verolme P.V. Samenwerking llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM illlliiiiiiiililllllliliiiiiillllllllllliiiiniliiil iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 108e JAARGANG NO. 75 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workurn Hwat hat üs hjoed to sizzen Verkiezingen In West-Duit«land Zondag gaat West-Duitsland Egyptische „verzinsels” Piet Nixon en Gromiko JQOOOOOOOOOOOOi Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) miko evenwel niet, hoewel Moskou toch met het principe van besprekingen hier over heeft ingestemd. Klein begonnen groot gewonnen Elk nam aan ’t is een kraan Zo’n prestatie siert de natie Algemeen hij alleen Opperbouwer aandeelhouder Wie doet ’t na? waarlijk ja Wij staan pas ’t petje af! Zo gewonnen zo geronnen Staatscrediet redt (of niet?) Eis der kleinen vlug verdwijnen De wind draait het stof waait Stel ’m de wet maar, hij is kwetsbaar ’t Diep gesmeerd zeer geëerd Loopt het spaak men ziet 't vaak Kritiek spuit modder uit. Roem duurt nooit lang geen naam blijft schoon Waarlijk ondank is werelds loon. abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Groter omzet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert Niet rendabel? Kont een fabel. Niks van aan laat hem gaan Kamerleden zijn tevreden Strijk maar op Hoeveel pop? Waarlijk heren adviseren Loont royaalEen beste haal! Nu is 't uit met de buit Tegenslag een hard gelag. ook geen gunstig onthaal. Gromiko bleef de terugtrekking van de Israëlische troe pen uit bezet gebied eisen. De standpun ten zijn in twee jaren tenslotte toch nog niet veranderd. Gromiko van zijn kant stelde voor de eerste pogingen om te komen tot een wereldveiligheidssysteem. Een van zijn voornaamste punten hiervoor was de te rugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit bezette gebieden, waaronder dan ook te verstaan zijn de bezetting van de Amerikaanse bases in een aantal lan den in de wereld en niet in de laatste plaats West-Duitsland. Het klinkt alle maal als een echo uit de jaren ’50. Een aanwijzing, dat Rusland nu ernst wil maken met de besprekingen met Amerika over een beperking van nieu we strategische wapensystemen gaf Gro- „1JDAG 26 Strrr..ill5i.K 1„<>-1 .s net Kxv.e sukc.‘, oa.s wurdst opslikke, mar wês ek gjin klearebare jittik, oars wurdst üt- spuid. Begrijpelijker wordt dan ook het plot selinge verlangen van Kosigin, de Rus sische premier, om Tsjou En-lai te ont moeten. Tsjou wordt in de propaganda oorlog tussen Peking en Moskou door Moskou altijd ontzien en het is bekend, dat Moskou een opvolger van Tsjou graag zou zien. Kosigin zou dan eens poolshoogte in Peking hebben willen ne men. Het is niet zonder belang, dat de filmpjes, die van het onderhoud tussen Kosigin en Tsjou gemaakt zijn, de in druk wekken van een ongebruikelijke hartelijkheid. Maar zoals gezegd, dit al les gaat alleen maar op, wanneer Mao als politieke factor uitgeschakeld blijkt te zijn. De geruchten willen, dat president Mao Tse-toeng, de 76-jarige grote man van het communistische China, bij het vernemen van het overlijdensbericht van de Noordvietnamese president Ho Tsji Minh een ernstige hartaanval heeft gehad, waardoor hij als politieke factor geheel uitgeschakeld zou zjjn. Wanneer de ge ruchten juist zouden zijn, wanneer Mao misschien stervende of zelfs al overleden is, dan zou veel onbegrijpelijks van de gebeurtenissen om de dood van Ho Tsji Minh tot op zekere hoogte een verklaring kunnen vinden. Het zou duidelijk worden, waarom premier Tsjou En-lai zo plotseling van zijn condoleancebezoek aan Hanoi naar Peking is teruggekeerd. Het zou wel heel onverstandig zijn in de eerste fase van de op de dood van een leider volgende machtsstrijd afwezig te zijn. Weliswaar is al geruime tijd maarschalk Lln Piao de officiële kroonprins, maar de positie van Tsjou En-lai wordt toch niet zo zwak geacht, dat hij niet een greep naar de macht of een gedeelte van de macht kan doen. Tsjou is de man geweest, die in de wildste perioden van de culturele revolutie niet alleen zijn hoofd koel heeft weten te houden, maar zich zelfs heeft weten te handhaven. Waarschijnlijk zou deze week de Tweede Kamer een principiële beslissing nemen over staatssteun aan scheepsbouwer Cornells Verolme. Helemaal zeker was het begin deze week nog niet. Het zag er naar uit, dat vóór een openbaar debat kan plaatshebben eerst nog het nodige achter de schermen moest worden afgehandeld. Vorige week werd een socialistisch voorstel om deze week een interpellatie te houden over de zaak Verolme met 57 stemmen (tegen) tegen 43 (voor). Het voorstel was afkomstig van de socialistische afgevaardigde, de heer Nederhorst, tegelijk voorzitter van de Kamercommissie voor Economische zaken. De heer Nederhorst wist, dat de directie van Verolme zou worden uitgenodigd voor een gesprek met de commissie om zo veel mogelijk inlichtingen te geven. Een gesprek, dat ongetwijfeld zou uitlopen op enige vaste afspraken. De gezondheid van een ander staats hoofd heeft ook tot speculaties aanlei ding gegeven, vooral omdat dit gepaard ging met enkele opmerkelijke zuiverin gen in het leger en in de politieke sfeer. Wij doelen op de ernstige griep waar president Nasser aan lijdt, die een be zoek aan de Sowjet-Unie onmogelijk maakt en die hem ook verhindert de is lamitische topconferentie, die deze week in de Marokkaanse hoofdstad Rabat is gehouden, bij te wonen. Toen tezelfder tijd bekend werd, dat Nasser een nieuwe opperbevelhebber en een nieuwe staf chef had benoemd, dat dertig journalis ten van een links gericht dagblad wa ren ontslagen en dat de leider van de linkse, zeer pro-Russische richting in het regime, Ali Sabry, van enkele partij- functies vervallen 'was verklaard, wekte het geen verwondering, toen in Beiroet geruchten opdoken, dat Nasser een tegen hem gericht Russisch complot had we ten te verijdelen. Deze geruchten zijn door de Egyptische pers als verzinsels van de Amerikaanse inlichtingendienst aan de kaak gesteld. Hiermee is evenwel de juistheid of on juistheid van de geruchten niet beves tigd. Die zal pas later kunnen blijken. Wel is duidelijk, dat Kairo beseft, dat iedere aanwijzing, dat Nasser niet meer de volledige steun zou hebben van Mos kou een ernstige verzwakking van diens positie in het geschil met Israël zou betekenen. En dat te meer, nu op dit ogenblik de Algemene Vergadering van de Ver. Naties in New York weer is begonnen, waarop het Arabisch-Israë- lisch geschil ongetwijfeld aan de orde zal komen. Juist in deze dagen, nu de grote scheeps bouwer de heer C. Verolme met finan ciële moeilijkheden te kampen heeft door Omstandigheden, die. hij vermoedelijk niet heeft kunnen voorzien, heeft het bestuur van het Nationaal Hulpfonds „Wij Komen” te Naarden besloten, hem te onderscheiden met de gouden erespeld van deze organisatie. De heer Verolme is namelijk de enige Nederlander, die vanaf zijn 65e jaar zijn AOW maandelijks aan het hulp fonds heeft geschonken. Mede door dit bijzondere fijne gebaar heeft de scheepsbouwer mee geholpen ouders, die plotseling naar een ernstig ziek kind in een emigratieland moesten reizen. Het ere-metaal zal dezer dagen aan de heer Verolme worden uitgereikt. Hoog gerezen vaak geprezen Man van staal geniaal Topwerk geven dradenwever Naar elk land bijdehand. Glad in zaken nooit te kraken Humaan chef in ’t besef Laat elk zien heus, ik dien. Lonen De Tweede Kamer zal binnenkort een beslissing moeten nemen over de Loon wet, een voorstel van oud-vakbonds- leider minister Roolvink (Sociale zaken en lonen) dat de regering wat meer be voegdheden geeft om bij de loonontwik keling in te grijpen. Vorige week is dui delijk geworden, dat binnen de Tweede Kamer niet zo gemakkelijk een meer derheid voor dit wetsontwerp kan wor den gevonden. Minister Roolvink heeft yoorgesteld oih de regering de bevoegd heid te geven: a. om in te grijpen in af zonderlijke CAO’s, zodra die een gevaar vormen voor de economische ontwikke lingen, b, om alle Ionen te bevriezen als de totale loonstijging uit de hand loopt, c. om de zeggenschap over de lo nen over te nemen van werkgevers en werknemers als de situatie erg moei lijk wordt. Delen van de regeringsfrac ties, oppositie en vakbondsvertegenwoor- digers in de Tweede Kamer zijn het met deze wel erg vergaande regeringsbe- voegdheid niet eens. Vooral de mogelijk heid, die de regering via deze wet krijgt om loonsverhogingen zander meer te ver bieden als de verhoudingen en de ontwik kelingen op economisch gebied naar het inzicht van de regering niet gunstig zijn, valt oppositie en vakverenigingen bij zonder zwaar. De heer Van der Ploeg, woordvoerder van de KVP (de enige re geringsgetrouwe, die vorige week het woord nam) zei, dat het op het moment onverstandig en onjuist is de regering zo’n grote bevoegdheid te geven. Als de economische nood werkelijk aan de man komt, kan altijd een noodwetje wor den gemaakt om snel in te grijpen. Mi nister Roolvink leek een ogenblik de zaak op de spits te willen drijven door te zeggen, dat afwijzing van deze wet voor hem een zeer zware zaak zou zijn. Hij vert“lde e^bi^r niot welke conse- Deze foto toont ons links wellicht het alleroudste stukje Bolsward. Het is het muurgedeelte van het woonhuis annex veestalling van wed. Spijksma, die zich met recht burchtvrouwe mag noemen. In de Heeremastraat bewoont zij n.l. een huis waarin de restanten van het voormalige Heeremahuis.De muur, kromgetrokken van ouderdom is wel licht ouder dan de Broerekerk en daar mee dus het oudste bouwwerk. De foto is genomen vanaf het Broereplein. Het is geen grote brede heirweg en daarom is er eenrichtingsverkeer. De voormali ge kosterswoning staat met de voorge vel aan het Broereplein, met de achter gevel aan het Klein Hengstepad. Van daar, dat op een paar meter afstand van het beginpunt van de straat op nieuw barden voor het eenrichtingsver- quenties hij zou trekken uit de eventu ele verwerping van zijn voorstellen. Na dat ook oppositie en andere vakbonds mensen binnen de regeringspartijen dui delijk lieten blijken, dat zij voor deze Loonwet niets voelen, zei minister Rool vink dat hij eerst SER (Sociaal Eco nomische Raaden Stichting van de Arbeid wil vragen om een advies uit te brengen bij eventuele loonmoeilijkheden. Een meerderheid van de Kamer was hiermee voldoende tevreden. Dit wil nog niet zeggen, dat de wet, die de re gering zo veel bevoegdheden geeft, ook werkelijk wordt aangenomen. Van bui ten het parlement is inmiddels sterke drang uitgeoefend om het wetsontwerp af te keuren, met name het lid van de Eerste Kamer, de heer Kloos, tegelijk voorzitter van het NVV de grootste vakbond), heeft gezegd, dat de Neder landse werknemers zich met alle midde len ook staking -zullen verzetten tegen een eenzijdige regeringsinvloed op de loonontwikkeling. Reakties De miljardennota, vorige week door de regering ingediend, is in feite niet zo best ontvangen. De werkgevers zijn boos om dat het bedrijfsleven nieuwe lasten krijgt opgelegd. De werknemers zijn ontevre den over het feit, dat de regering het SER-advies over de economische ontwik kelingen niet heeft opgevolgd. De frac tievoorzitters van de regeringspartijen doen hun best om het verzet binnen de eigen gelederen tegen de regeringsplan- nen wat af te zwakken. KVP-leider drs. Schmelzer zei, dat deze regering een „evenwichtige en frisse aanpak” heeft gevonden. Zijn eigen KVPjongeren noem den de miljardennota echter „teleurstel lend”. Zijn woningbouwdeskundige, de heer Andri essen, vond het bouwprogram ma eveneens tegenvallen. Het ziet er in derdaad naar uit, dat de woningbouw in het nu begonnen parlementaire jaar een belangrijke politieke kwestie gaat wor den. .1 naar de stembus en ditmaal is de belangstelling voor de uitslag buitengewoon groot, om- dat nu meer dan ooit de kans bestaat, dat niet de chr.-democratische partijen (de CDU en de Beierse CSU) als groot- ste partij uit de bus komen, maar de sociaal-democraten, die sinds 1966 met de Chr.-democraten onder leiding van bondskanselier Kiestoger de zg grote coa litie vormen. Het zal van de uitslag van de verkiezingen afhangen, of deze grote coalitie kan worden gehandhaafd. Zijn de socialisten de grootste partij geworden, dan ligt het voor de hand, dat de chr.- democraten liever in de oppositie gaan dan onder de socialist Brandt te gaan dienen. Dan zijn de socialisten aange wezen op een samengaan met de kleine liberale FDP., die inderdaad hun voor keur heeft. Maar dan mag de FDP niet zoveel verliezen dat zij samen met de socialisten niet eens de meerderheid kan behalen. In Duitsland geldt de regel, dat een partij, die niet vijf pct. van het aantal uitgebrachte stemmen heeft, niet in ’t parlement vertegenwoordigd wordt. Men is hiervoor niet eens zo bang bij de liberalen, als wel bij de neo-nazi’s van Von Thadden, wier campagne zich gekenmerkt heeft door veel verzet van linkse tegenstanders. Bij verkiezingen voor deelstaten hèeft de NPD enkele ja ren geleden van 7 tot 10 pet. op zich weten te vertegenwoordigen, de jong ste meningspeilingen brengen de partij niet verder dan een procent of vier. Het is te hopen, dat de peilers in het gelijk worden gesteld. Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. Vandaar dat de socialistische afgevaar digde een snelle uitspraak wenste van de Kamer over eventuele regeringssteun aan de in moeilijkheden geraakte scheepsbouwer. Het zou na zo’n Ka merdebat duidelijk zijn hoe ver de tegemoetkomingen kunnen zijn die de re gering eventueel wil maken. De heer Ne derhorst zei: „Het gaat hier om een zaak die het volk beroert en daarop moet snel in het openbaar worden gereageerd”. Dat openbare gesprek zal voorlopig wel niet plaatshebben. De Kamermeerder heid stelde er prijs op de onderhande- lingen met Verolme die op volle kracht zijn doorgegaan geheim te hou den om pas later over het resultaat te kunnen praten. Voor de interpellatie stemden PvdA. PSP, D’66, PPR. CPN en zeven leden van de Katholieke Volks partij. Inmiddels is wel bekend geworden, dat de heer Cornelis Verolme alleen de voor hem broodnodige miljoenen los kan krijgen als hij belangrijke concessies wil doen ten aanzien van de bedrijfsvoering. Minister De Block (Economische zaken) kan alleen beloften doen als hij zeker weet dat in de bedrijfsvoering van de scheepsbouwer enige door de regering (en parlement) aangewezen figuren wor den benoemd. De onderhandelingen hier over zijn op gang gekomen. De Tweede Kamer wil hier, direct na afloop van de besprekingen, een oordeel over geven. Al lereerst zal een gesprek volgen tussen Verolme en de Kamerdeskundigen, bij een gebracht in de vaste commissie voor Economische zaken, later een openbaar debat in de voltallige Kamer naar aan leiding van de aangevraagde interpella tie Nederhorst. Deze interpellatie is vo rige week door de Kamer niet in prin cipe afgewezen, het ging bij de stem ming alleen om de vraag wanneer moe ten wij over deze zaak spreken. keer moesten worden aangebracht (links). Wij zion uit de aard der zaak tegen de achterkant aan. Het straatje is zo nauw, dat een flinke auto vol stro het onderste bord een kwart slag heeft gedraaid. Net voor de muur van het oude heerenhuis is de etalage van slager Harmen Anema. De straat loopt uit op een miniatuur pleintje (waaraan het huis met dakkapel). Vanaf hier maakte de heer Mooy destijds zijn frap pante foto van de Kleine Hoogstraat met de St. Fransiskus kerk in de mid den. De fotograaf van deze foto? Wij weten het niet. Hij (of zij?) verzuim de de naam achter op de foto te plaat sen. Zo weten we niet, wie we het tien tje moeten sturen en met het nieuwe kwartaal zouden we graag weer „schoon schip” willen maken. Meldt u zich even? President Nixon is in eigen persoon naar New York gekomen om als eerste Amerikaanse woordvoerder op te tre den, de dag daarop gevolgd door Gro miko, de Russische minister van bui tenlandse zaken. De rede van Nixon heeft niet veel indruk gemaakt. Een belangrijk punt ervan was, dat hij op de landen van de Ver. Naties (dat zijn er nu al 126) een beroep deed Hanoi ervan te overtuigen, dat het nu ook een bijdra ge moed leveren voor het herstel van de vrede in Vietnam. Hij wees erop, dat Amerika door dit jaar 60.000 man te rug te trekken het goede voorbeeld had gegeven. Enkele dagen voor de opening van de vergadering van de Ver. Naties had Nixon aangekondigd, dat hij na de in het voorjaar teruggetrokken 25.000 man, nu nog eens 35.000 man zou terug trekken. Gromiko gaf hem overigens niet veel hoop, want die betoogde, dat de vre desonderhandelingen in Parijs alleen kun nen s’agen op basis van het beëindigen van alle militaire en andere inmenging van de Ver. Staten in de binnenlandse zaken van het Vietnamese volk. Nixons voorstel om de wapenleveranties aan de landen in het Midden-Oosten te staken, overigens al porder gedaan, vond Dinsdagavond 23 september begon in het Ger. Centrum het nieuwe seizoen van de NCVB. Mevrouw v. d. Linde opende met het laten zingen van ps. 81 2 en gebed. Hierna volgde haar meditatie n.a.v. Joh. 3 4—9. De presidente heette de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder mevrouw Pelletier-Röben van Leeuwarden. Na enige mededelingen kreeg mevrouw Pelletier de gelegenheid de dames weg wijs te maken in de onvolprezen stad Pa rijs. Men zag dia’s van het paleis van Versailles. Prachtige kerken, gebouwen en beeldhouwwerken gleden aan het oog voorbij. Daarbij werd op zo’n boeiende en deskundige wijze verteld, dat men de indruk kreeg dat mevrouw Pelletier enorm veel, zo niet alles van Parijs af weet. De schilderachtige buurt, de prach tige parken (die de longen van een we reldstad zijn), de vermaakcentra, de boe kenstalletjes, de vlooienmarkt (waar men overigens geen vlooien doch an tiek en curiosa kan kopen), dit alles bepaalt de sfeer van deze stad. Tenslotte vertelde spreekster nog over de Parijse huisvrouw, die het zeker niet gemakkelijk heeft. Veelal werkt ze bui tenshuis. Ze moet maar zien dat ze twee warme maaltijden per dag klaar- stoomt, met minder neemt echtgenoot geen genoegen. Dan heeft de Nederland se huisvrouw het toch even gemakkelij ker, ofschoon ook hier al veel vrou wen een baan hebben naast het huis houden. Naast het vele mooie dat Pa rijs te bieden heeft, heerst er ook schrij nende armoede. Vooral onder de rook van Parijs, waar abbé Pierre zijn ar beid verricht onder de bewoners van de zgn. Iglous (kleine huisjes die bestemd waren na plm. 4 jaar weer afgebrokc' te worden) maar die inmiddels al 1 jaar staan. Maar dit alles neemt ni. weg dat het een stad is waar inten geleefd wordt. Het zou niet verwonder lijk zijn dat in vele damesharten de Wens opkwam Parijs eens met een be zoek te vereren. Het behoort niet meer tot de onmogelijkheden. Mevrouw Pel letier verstaat de kunst de mensen warm te maken voor een dergelijk uit stapje. Mevr. v. d. Linde dankte haar harte lijk voor hetgeen zij gebo ’en heeft. Me vrouw Br’ ker besloet da a.o.m n. dankgebed. Op dinsdag 30 september en dinsdag 7 oktober wordt in de Openbare Biblio theek te Bolsward de plaatselijke fina le gehouden van de voorleeswedstrijd: „Voor lezen een tien kinderen lezen voor uit him lievelingsboek”. De wedstrijd begint beide dagen om 4 uur. Op dinsdag 30 september nemen de vol gende kinderen aan de plaatselijke fina le deel: CVO-school Bolsward 5e kl. Annie Dijk stra, 6e kl. Tineke de Boer. OLS Bols ward 5e kl. Martha Nauta, 6e kl. Thea Robroch. Chr. Nat. School Exmorra: 5e kl. Piet Postma, 6e kl. Aukje Post- ma. OLS Kimswerd 5e kl. Janny van der Leij, 6e kl. Aly Braaksma. Chr. school Schraard 5e kl. Anjo Elgersma, 6e kl. Minke de Jong. Op dinsdag 7 oktober nemen deel: RK school Bolsward 5e kl. Gertruud van Veen, 6e kl. Lucas Foekema. Rehoboth- school Bolsward 5e kl. Nienke Nauta, 6e kl. Giny Abma. OLS Witmarsum 5e kl. Allessandra Kroon, 6e kl. Coby Yn- tema. Chr. Lagere School Makkum 5e kl. Alie Hunger, 6e kl. Sietie Lenters. Chr. Lagere School Pingjum 5e kl. An na Folkertsma, 6e kl. Christina Miede- ma. De winnaar van Bolsward gaat op za terdag 18 oktober a.s. naar Utrecht waar de districtsfinale zal plaatsvinden. Elke deelnemer mag uit zijn/haar lievelings boek voorlezen. De jury bepaalt vlak voor de wedstrijd welk stuk voorgelezen moet worden. Het is wederom bijzonder verheugend dat de Openbare Bibliotheek van Bolsward weer iets voor de jeugd op touw heeft gezet. Het is namelijk ven veel belang dat de jeugd al vroeg belangstelling voor het boek krijgt. Zondag 21 sept. wedvlucht vanaf Venlo. Door slechte weersomstandigheden wer den de duiven pas kwart over 12 los gelaten. Van de 290 duiven waren er ’s avonds maar een 50-tal thuis, er werden zware verliezen geleden. J. Vei ling sen. klokte de le duif om 15.33.16 Uitslag eerste 20 duiven: Joh. Velting sen. 1; J. de Jong 2; A. Vellinga 3, 6, 8, 10, 20; E. L. de Jong 4; Y. Ro denburg 5; W. Vellinga 7, 15; Cor Haag- sma 9, 18; O. Adema 11; L. Oosterbaan 12; Br. Eekma 13: M. v. Voorst 14; J. Huitema 16; W. Bouwmeester 17; R. Vallinga 1Q

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1