De heer C.J. Wester minimaal Naar gemeenten met 40 jaar bij het 25 a 30.000 inwoners Gabe Skroar onderwijs II r B I v 1/ I Bolsward straks de hoofdstad van Bolswarderadeel li» - Inbraak te Bolsward opgehelderd iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ongeluk Kop^Afsluit- dijk berecht 1 I r ■f zé DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 76 wxy.-.- w Bestuurskosten Drie mogelijkheden Argumenten Hwat hat gevolge van de motorisering en de tele- communicatiemiddelen. Ook de verdergaande gelijkschakeling van belangen en leefpatroon van stede lingen en plattelanders en hun toene mende onderlinge verbondenheid wordt door de studiecommissie aangevoerd als argument. tevens en het f As wy it ien of oar in needsaeklik kwea bigjinne to neanien, wurdt it foar fis gefoel sa hoe langer hoe mear needsaeklik en hoe langer hoe minder kwea. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Donderdag is het weer zover: de jaarlijkse Bolietongersdei. Mevr. Kassing, vaak de favoriete op de standwerkerswedstrijd, zal ook nu weer haar eer met gloed verdedigen. F""' de Geref. kerk. Verder zat de heer Wes ter nog in de commissie Lich. Oef. waar van wijlen de heer Roelants voorzitter was en hij secretaris. Vandaag de dag is de heer Wester nog bestuurslid van het Groene Kruis. Verder is hij al 30 jaar een van de organisten der Geref. kerk. De heer Wester is geen man zon der hobby’s. Een van zijn hobby's is het beoefenen van de Friese houtsnijkunst. Hiervan hebben wij enige staaltjes ge zien. In één woord voortreffelijk. In de kamer hangen prachtige aquarellen aan de muur. Deze zijn ook zelf door de heer Wester gemaakt. De heer Wester heeft hiervoor nog les gehad bij wijlen de heer Taco v. d. Meer. Dat de familie Wester het in Bolsward goed voldoet blijkt wel uit het feit, dat wanneer de heer Wester met pensioen gaat, over 1% jaar, de familie Wester in Bols ward blijft wonen. Aanstaande woensdag is er gelegenheid de jubilaris en zijn echtgenote geluk te wensen in „De Doele” tussen 8 en 9 uur. Het zal daar zeker niet aan belangstel ling ontbreken, daar de familie Wes ter reeds 33 jaar in Bolsward woont. Het interim-rapport geeft allereerst een korte historische schets van de bestaan de gemeentelijke indeling in Friesland. De bestaande gemeentelijke indeling be rust voor een groot deel nog steeds op bestuurlijke, justitiële en waterstaat kundige samenhangen uit de middel eeuwen, welke vaak sinds lang door de tijd zijn achterhaald, als regel zonder dat het patroon van de bestuurlijke eenhe den daaraan is aangepast. Zoals bekend was Friesland oorspronke lijk ingedeeld in z.g. goën, waarvan Wes- tergo en Oostergo de belangrijkste wa ren. Deze beide waren op hun beurt weer verdeeld in grote districten (Wes- tergo bijvoorbeeld in Fronacker,' Wil- dinghe en Waghenbrugge). Die districten zijn waarschijnlijk in de 14e eeuw verder gesplitst in kleinere eenheden, de delen, met uitzondering van Wildinghe, dat na de afscheiding van Bolsward nagenoeg overeenkomt met het tegenwoordige Wonseradeel. Men mag- wel aannemen, dat de bestuurs organisatie zich in Westerlauwers Fries- Er dient in Friesland gestreefd te worden naar de vorming van grotere gemeenten, in verschillende gevallen met een omvang van 25.000 tot 30.000 inwoners, maar in elk geval niet kleiner dan 10.000 inwoners. Dit is, kort samengevat, de con clusie van de Provinciale Studiecommissie Herziening Gemeentegrenzen, die een interim-rapport aa’n Gedeputeerde Staten van Friesland heeft uitgebracht. De commissie adviseert tot de vorming van grotere gemeenten, zowel terwille van de grotere bestuurskracht en de efficiency als in het belang van de afzonder lijke burger. Grotere gemeenten kunnen door hun grotere omvang een draagvlak bieden voor een deskundig en dienovereenkomstig gehonoreerd bestuurs- en amb telijk apparaat, met een daaraan adequate technische apparatuur, aldus de studie commissie. De studiecommissie bespreekt in haar in terim-rapport drie verbetering kunnen In de eerste plaats: re gemeenten met De districtsrecherche en de groepen Hen- naarderadeel en Wonseradeel van de Rijkspolitie hebben in samenwerking met de Leeuwarder gemeentepolitie twee mannen aangehouden, die verdacht wor den van een vijftiental inbraken in heel Friesland, gepleegd gedurende de laat ste drie weken. De mannen zijn de 24- jarige kelner J. S. uit Leeuwarden en de 31-jarige los-werkman K. de V. uit Kornwerd. Zij hebben voor enkele dui zenden guldens aan goederen gestolen, voor twee- tot drieduizend gulden aan contant geld, terwijl zij met gestolen gi rokaarten voor f 4000 goederen hebben gekocht. J.S. werd dinsdagmorgen om vijf uur voor zijn woning gearresteerd. Hij was bezig een aantal dekens uit te laden, die hij in Drachten had gestolen. Hij is op het politiebureau te Leeuwarden in gesloten. Zijn compagnon werd dinsdag om tien uur in zijn woning gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau te Wommels. De inbraken zijn gepleegd in Workum bij Beuker’s Bouwbedrijf NV, in Bols ward onder meer bij het depot van de VLF in het voormalige VlVO-bedrljf en Vissers Transportmiddelenfabriek, in Franeker bij exportslachterij firma Ge- br. Van Smeden, in Heerenveen (drie inbraken), in Leeuwarden bij Vonk’s Bakkerijen, in Drachten en in Roorda’s Lederfabriek bij Midlum. Bij deze in braak vond de politie enkele aanwijzin gen die tot de arrestatie hebben geleid. De politie nam een groot aantal goede ren in beslag, die in de woning van S. opgetast lagen. Een grote hoeveelheid ós hjoed to sizzen 1 1MB/ Jjr werd de heer Wester benoemd als leraar aan de Rehoboth-ulo te Bolsward. Hier was hij 10 jaar leraar, in deze tijd be haalde hij de akten handelskennis L.O., tekenen LO en Frans LO. Na de oorlog volgde de heer Wester in 1946 de heer Stuip op als hoofd van de Rehoboth L.O. en ULO. De heer Stuip ging naar Alkmaar. Helaas is de heer Stuip daar kortgeleden overleden. In 1949 behaalde de heer Wester zijn Engels MO-A, dit was nog een voort vloeisel uit de oorlog, toen hij veel Engels sprak. Op 16 februari 1955 werd voor de lagere school een nieuw hoofd benoemd. De heer Wester bleef hoofd van de ULO. Op 1 augustus 1968 i.v.m. de intrede van de mammoetwet werd de heer Wester direkteur van de Chr. MAVO, wat nu nog zijn funktie is. De familie is intussen uitgegroeid tot een grote familie n.l. 2 zoons en 5 dochters, hiervan zijn 3 dochters en 1 zoon getrouwd. Ook zijn er reeds 7 klein kinderen. De tijd dat de heer Wester in Bolsward is, heeft hij niet stil gezeten: hij was onder meer jarenlang voorzit ter van de vakantiekolonie Elim, voorzit ter beheer Geref. Kerken, voorzitter Ger. Gezinszorg en 2 periodes ouderling van Woensdag is het dan zover dat de heer C. J. Wester 40 jaar bij het onderwijs is. De heer Wester werd te Wormer- veer geboren. Na de kweekschool in Amsterdam te hebben doorlopen, behaal de hij op 28 juni 1924 zijn onderwij zersakte. In 1924 was het zeer moei lijk ’n baan te krijgen i.v.m. de afschaf fing van het 7e leerjaar. De heer Wester heeft in die tijd verschillende baan tjes gehad, o.a op kantoor. Na schrif telijk voor zijn hoofdakte te hebben ge studeerd, behaalde hij in 1929 te Haar lem deze akte. Toen was het een stuk gemakkelijker om een betrekking te krij gen. De eerste betrekking was een tjj- (igjtjke, van 1 oktober 19291 novem ber 1929 aan de Chr. School te Zuid- land. Hierna werd hij vast benoemd en bleef tot januari 1932 te Zuidland. In deze tijd zag de heer Wester kans zijn Schoolraadakte en Engels L.O. te beha len. Hierna ging de heer Wester naar de Rehobothschool te Scheveningen. Hij bleef te Scheveningen tot 1935. Daar trad hij in het huwelijk en behaalde ook nog de akte wiskunde L.O. Van de la gere school te Scheveningen ging hij in 1935 naar de Rehoboth-ulo te Sneek, waar hij een jaar bleef. Op 1 juni 1936 Een interim-rapport bevat nog geen con crete voorstellen inzake een nieuwe be stuurlijke indeling van Friesland. Toch meende een meerderheid van de com missie het voorlopig resultaat van de studie nu reeds bekend te moeten ma ken om de Friese bevolking de gelegen heid te geven over deze zaak zo breed mogelijk te discussiëren. Uit de aanbiedingsbrief aan Gedeputeer de Staten blijkt, dat sommige leden van de studiecommissie van oordeel waren, dat een doelmatige uitvoering van de overheidstaak ook langs andere weg kan worden bevorderd, onder andere door de instelling van streekgewesten, bestaande uit de eventueel vergrote gemeen ten in een bepaalde regio. Gedeputeer de Staten blijken de opdracht van de commissie niet in deze richting te wil len uitbreiden. Gedeputeerde Staten kunnen in zijn al gemeenheid instemmen met de inhoud en de conclusies van het rapport, al wordt niet elke zin van het rapport door hen onderschreven. Aan de commissie is gevraagd op basis van het interim- rapport haar werkzaamheden voort te zetten en af te ronden en het college suggesties te verschaffen inzake een con crete gemeentelijke herindeling in Fries land. Mocht de commissie dat wenselijk en mogelijk achten, dan zal dit ook via „deelplannen” .kunnen geschieden, aldus Gedeputeerde Staten. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag mogelijkheden, die brengen. behoud van kleine- eventuele ruimere toepassing van gemeenschappelijke rege lingen. Deze mogelijkheid biedt echter naar het oordeel van de commissie voor de problemen van de moderne tijd geen bevredigende oplossing. In de tweede plaats: behoud van klei nere gemeenten met introductie van stads- en streekgewesten. In bepaalde situaties lijkt de commis sie de instelling van stads- en streek gewesten zeker niet af te wijzen. Wel wordt de vraag gesteld of Friesland in zijn gegeven constellatie wel geëigend is voor de toepassing op ruimere schaal van dit instituut en of hier aan de daarbij nagestreefde ordening wel de meeste be hoefte bestaat, hetgeen nader zou moe ten worden onderzocht. In de derde plaats: streven naar gro tere gemeenten. De commissie geeft aan deze derde mogelijkheid de voorkeur, om dat grotere gemeenten deels op zichzelf, deels in regionale samenwerkingsvormen, Een belangrijk argument, dat door 'de commissie wordt gehanteerd, is het feit, dat de bestuurskosten (salarissen en so ciale lasten) van kleine gemeenten aan merkelijk hoger liggen dan die van gro te gemeenten. Uit een door de derde af deling van de provinciale griffie gemaak te berekening blijkt een snelle toene ming van de bestuurskosten per inwo ner bij de grens van 2000 inwoners en opnieuw in de gemeenten van 9000 10.000 inwoners. Hindeloopen, Sloten en IJlst komen op een bedrag van f96,62 per inwoner, tegen f 45,25 per inwo ner in de gemeenten van 20005000 in woners, f 41,77 per inwoner in de ge meenten van 5000—10.000, f 31,95 per inwoner in de gemeenten van 10.000 20.000, f 33,13 per inwoner in de ge meenten van 20.00050.000 en f 27,63 per inwoner in de gemeente Leeuwar den. Ook het aandeel van de bestuurskosten in het totale budget bleek in de kleine gemeenten veel groter dan in de grote gemeenten. De studiecommissie komt bij de beant woording van de vraag naar het meest wenselijke inwonertal per gemeente tot een minimum-aantal van 30.000, er aan toevoegend, dat er in Friesland wellicht aanleiding is dit minimum lager te stel len vanwege de geringe bevolkingsdicht heid. De commissie sluit met deze con clusie aan bij de mening van deskun digen als prof. dr. H. A. Brasz en prof, mr. A. Kleijn en tevens bij de in Fries land opgedane ervaring, die heeft ge leerd, dat de begrotingspositie van de Friese „30.000-gemeenten” sterker is dan die van de kleinere gemeenten. Ook in andere opzichten lijken eerstbedoelde ge meenten beter bewerktuigd te zijn om aan thans te stellen eisen te voldoen. gelegenheid bieden tot het opbouwen van een zodanige organisatie en techni sche apparatuur (ook voor het omrin- gende gebied), dat kwalitatief betere voorzieningen mogelijk worden gemaakt, waardoor tevens de gemeentelijke be stuurs kracht en daardoor de gemeente lijke autonomie worden verstrekt, ’t aan tal gemeenschappelijke regelingen be langrijk zal kunnen teruglopen ’t zijn er nu meer dan honderd) en een groter deel van het budget beschikbaar komt voor opvoering van het voorzieningsniveau. t Bij het ontwerpen van nieuwe grenzen i dient naar het oordeel van de commis- t sie rekening te worden gehouden met de i onderlinge betrokkenheid op economisch, cultureel en maatschappelijk terrein van de verzorgende kernen en het omringen de platteland. De studiecommissie, die in september 1967 werd ingesteld, staat onder voor zitterschap van gedeputeerde R. Renke- ma. In opdracht van de waterschappen Der Vijfdelen Zeedijken Binnendijks, Het Oud Bildt en Het Nieuw Bildt is door de Provinciale Waterstaat, die belast is met de voorbereiding toezicht, de verhoging van de zeedijk Koehool-Westhoek gegund aan de aan- nemingsmaatschappij NV Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. Het be treft hier een dijkvak van ruim drie ki lometer, dat in het kader van de Del tawerken wordt verhoogd. In het werk is tevens een nieuw dijkgedeelte begre pen over de buitendijkse kwelders, waar door een gebied van ongeveer vijftig hec tare zal worden ingedijkt. Bij de aan besteding van het werk op 28 augustus j.l. was de NV Van Hattum en Blanke voort laagste inschrijver met een bedrag van f 4.845.000. Met de uitvoering van het werk zal zo spoedig mogelijk wor den begonnen. Het zwaartepunt van de werkzaamheden zal echter in 1970 liggen. „Dit ongeluk is even verschrikkelijk air mysterieus”, zei officier van justitie mr. G. R. Nubé van de Leeuwarder rechtbank vrijdagochtend in zijn requisi toir tegen de 49-jarige chef-toeristen- aangelegenheden Dimitar H„ een Bul gaar, die in Kopenhagen woont, aldus het Vrije Volk. De Bulgaarse Deen reed op 4 april in zijn Mercedes over de Kop van de Af sluitdijk. De heer Noordenbos reed in de tege moetkomende file en zag dat H. plot seling een haakse bocht naar links maak te en frontaal tegen de voor de heer Noordenbos rijdende Ctroën botste, al dus deze getuige. In de Citroen zaten de jonge Noren Gre gor Andres en Lars Gunnar Gasserstedt. Zij raakten zo zwaar gewond dat zij op weg naar het Harlinger ziekenhuis over leden. Dimitar H. was niet aanwezig op de land sedert de 13e eeuw ontwikkeld heeft uit grotere bestuurseenheden, die zich in kleinere bestuursgebieden splitsen. Er was een tijdelijke onderbreking in de continuïteit in de jaren 18121816, toen de grietenijen verdwenen om plaats te maken voor een 90-tal „mairies”. Omstreeks 1400 bedongen en verkregen de groter wordende plaatsen stadsrecht (waarvan Bolsward in 1455) waardoor zij bestuurlijk werden afgescheiden van het omringende platteland, waarvan ze een organisch deel uitmaakten. De daar door ontstane situatie is op een be paald punt in de geschiedenis a.h.w. be vroren. Daardoor hebben we nu te ma ken met het feit, dat streekcentra als Sneek, Harlingen, Franeker, Bolsward en Dokkum al vele eeuwen lang (te recht of ten onrechte) afzonderlijke be stuurlijke eenheden zijn, terwijl daar mede vergelijkbare „nieuwe steden” als Drachten, Heerenveen, Joupe, Lemmer, Wolvega, enz., ook bestuurlijk met het omringende platteland bleven verbonden. Van de „oude” steden is trouwens Wor kum reeds eeuwen lang gebonden aan een niet onaanzienlijk plattelandsge- deelte. Geconstateerd wordt daarna, dat de toe neming van de overheidstaak op allerlei gebied en de gecompliceerdheid daarvan, hogere eisen stellen aan het bestuurs apparaat en aan de outillage. „Er is veel meer specialisatie nodig,” aldus de stu diecommissie. „De gemeenten zien zich tegenwoordig gesteld voor taken op cul tureel en sociaal terrein en op het tech nische vlak, die voorheen onbekend wa ren. Wanneer ze op deze terreinen niet behoorlijk „meegroeien”, ontstaat er bo vendien gevaar van afhankelijkheid ten opzichte van hogere eenheden; dit is gevaar voor autonomie. De gemeenten moeten ook behoorlijk tegenspel kunnen leveren in het verkeer met „Leeuwar den” en „Den Haag”. De commissie constateert verder duide lijke kwalitatieve verschillen in dienst verlening tussen gemeenten van verschil lende omvang. Bij de bevolking in de verschillende gemeenten leeft echter een verlangen naar een gelijkwaardig voor- zieningspeil. Voor de vervulling van de diverse openbare functies is het beter, dat de keuze niet beperkt behoeft te blijven tot een al te kleine kring. Ook in het bestuurs- en ambtelijk apparaat moet men over mensen kunnen beschik ken, die in alle opzichten capabel zijn. Over het algemeen, zo meent de com missie, speelt een grote afstand ten op zichte van het bestuurscentrum geen rol meer, dankzij de afstandsverkleining ten- Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baard'eradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Foto L. K. Mol Zij zijn in Franeker ingesloten. De po litie zet het onderzoek voort. Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad by u thuis Want meest als het even kan Dan adverteert een zakenman En weet zijn waren aan te prijzen Door u het voordeel aan te wijzen dat hij niet dommelde en niet was in geslapen. Hij had gedacht dat hij gewoon rechtdoor reed. „De auto was in goede staat. Hij maak te ook geen onverantwoorde inhaalma noeuvres. Hij heeft domweg de aandacht niet voldoende bij het verkeer bepaald,” aldus mr. Nubé. De officier eiste twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete fan f 500, Uitspraak over 14 dagen. was trouwens al afgeleverd aan helers. De volgende nacht zijn bovendien aan gehouden op vermoeden van diefstallen in de omgeving van Franeker de 27- jarige S. D. uit Franeker en D. van der M. uit Peins. De activiteiten van deze heren kwamen na de arrestatie van de kelner en de los-werkman aan het licht. f® I W RA 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1