de week Foto van Socialistische winst m Duitsland Gade Sluw West= Burgemeester J.M.A.Mulder benoemd tot erestandwerker Zuivering in Tsjecho-Slowakije llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Seis hountsjes i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Raadsvergadering r Bevestiging en intrede ds. Vijfhuizen le Oosterend Bf VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 108e JAARGANG NO. 77 Wymbritseradeel. Zuivering in Tsjecho-Slowakije Economie IJberale nederlaag Midden-Oosten Hwat haf üs hjoed to sizzen Foto L. Spijksma - Schettens 8 Bol sward Foto Plobesie De Unie in dienst van de vredesweek Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Kritend bigounst dyn libben, Wylst oaren laken en bliid wiene, Soargje, datst laitsjend fuort giest, Wylst oaren, dy’st leavest om dy krite. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSTNGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ook al loktonen op over gemeenschap pelijke binnenlandse inzichten. In Tsjecho-Slowakije is nu het doel de finitief gevallen voor de liberaal gezin- den. Alexander Dubcek, die vorig jaar alle Russische dreigementen naast zich neerlegde en op zijn populariteit steu nend ook na de invasie van augustus ven omdat de Heilige een groot dieren vriend was. Stond hij aan het strand dian riep hij volgens de overlevering de vissen en zij kwamen tot hem. Dit zien wij afgebeeld op het beeld in de kerk muur. Hier een ander facet. In het bos kwamen de herten tot hem en legden vertrouwelijk hun kop tegen zijn zij. Zelfs de vogels gingen hem op de schou ders of het hoofd zitten. Ook dit heeft de beeldhouwer uitgebeeld denkt u. Mis geraden, het vogeltje is echt. Aan de fotograaf P. H. Bangma ons compliment, dat hij dit moment vliegensvlug heeft vastgelegd. Birjocht oan hiel de wraid Seis hountsjes ha ek waarde. Freegje om in dripke leafde Liz 't fêst yn jim ünthald. De dieder is bikind. Forklearre: ik wie dronken Myn dwaen wie der fier njonken In üntrochtocht momint. Dan komt it noait net raer In pleiter miskien wint er ’t Myn kliènt - slim „verminderd Toerekeningsvatbaar Birjocht üt Almelo Seis hountsjes wreed formoarde Tsjin in muorre deagoaid. ’t Barde as tryst gefal fan nou. abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad le belangstellenden aanwezig. De kerk was overvol. Veel stoelen moesten bij gezet. De tekst van de preek was Efeze 6 4b: maar voedt hen op in de tucht en in de terechtwijzing des Heren”. Wat verwacht een gemeente van haar nieu we predikant? Welke verhouding be staat er tussen de predikant en de ge meente? In het tekstgedeelte is er ook sprake van verhoudingen, o.a. de ver houding heer-slaaf en vader-kind. Ter wijl die eerste tegenstelling niet meer van onze tijd is, kennen we de betrek king vader-kind allemaal. Een vader is •bewogen met het lot van het kind. In een gezin, waar een vader en een kind hun plaats hebben, is de liefde voor el kaar, de zorg voor elkaar. In de ge meente van de Heer, waar God de Vader is, mag ook die liefde en zorg voor el kaar zijn. En daar moet ook de tucht zijn. Tucht is geen strafwerk. Tucht heeft te maken met discipline, met dis cipelen, met volgelingen. Predikant en gemeente mogen staan in de ruimte ach ter Jezus, die God heeft geschapen; sa men mogen ze Jezus volgen. En ze moe ten op elkaar toezien, elkaar herinne ren aan God, opdat niemand Hem zal vergeten. In die zorg voor elkaar mogen predikant en gemeente een nieuw begin maken en proberen het vol te houden achter Jezus. De dienst werd besloten met een kort welkomstwoord namens de gemeente van ouderling W. K. de Jager, die ook ds. De kans is groot, dat de verschuivingen, die een gevolg zjjn van de Westduitse verkiezingsuitslagen, te gering zijn om veranderingen in de regeringsstructuur van de laatste drie jaren te brengen. De CDU/CSU is weliswaar 1,5 procent achter- nit gegaan, waardoor zij van 245 op 242 zetels is gekomen, maar zij is nog wel de grootste partij gebleven. Ondanks de voorspellingen van meningspeilingsinstituten dat de SPD, de sociaal-democratische partij, een grote kans maakte als grootste partij uit de bus te komen, is de winst van de socialisten op het laatste moment te gering gebleken om die grote verandering teweeg te brengen. Behaalde de CDU nu 46,1 procent, de SPD steeg van 39,3 op 42,7 procent, een winst dus van 3,4 procent, die haar een zetelwinst van 22 bracht. De SPD-fractie telt nu 224 man. Voor het beeld van West-Duitsland naar buiten is het verheugend te noemen, dat de rechtsradicale NPD, in bepaalde op zichten aansluitend bij het nationaal-so- cialisme, er niet in geslaagd is 5 pet. van het aantal stemmen op zich te ver enigen. Hierdoor is deze partij van Adolf von Thadden uitgesloten van vertegen woordiging. Te opmerkelijker is, dat ge ringe succes van de NPD, omdat zij bij de verkiezingen in een aantal deelsta ten tussen de 7 en 10 pet. wist te be halen. Stemde vorige jaar in Baden- Württemberg b.v. nog 9,8 pct. van de kiezers op haar, nu waren het daar maar 4,5 pet. Men zou het een verdienste van de gro te coalitie van CDU en SPD kunnen noe men, dat zij er in de drie jaren van haar bestaan in geslaagd is de econo mische ontevredenheid, die daarvoor ge groeid was door een teruggang in de be drijvigheid,door haar actievere conjiinc- tuurpolitiek voor een belangrijk deel weg heeft weten te nemen. Het is een be wijs voor de stelling, dat in een pe riode van welvaart het radicalisme geen kans krijgt. bleef pleiten voor een humaan commu nisme, is nu ontslagen als lid van het presidium van de partij. Bovendien ver dwijnt hij uit het parlement, waarvan hij de voorzitter was. Hij blijft nog wel lid van het centrale comité van de partij. Hoewel hij steeds bleef weigeren te erkennen een fout te hebben begaan, heeft men hem nog meer ontzien dan enkele van zijn medestanders. Smrkov- sky b.v. is zelfs uit de partij gestoten. Ruim dertig medestanders van Dubcek hebben hun partijfunctie verloren. Een aantal anderen is verzocht ontslag te ne men. Aan de grootscheepse zuivering is tot nu toe slechts Cernik ontsnapt, die in de liberale periode premier was en van de hervormers de enige is, die zijn functie heeft behouden: hij leidt de nieu we regering. Dy bliuwt meast büten skot. Bisten kin ’m net forklikke. Hja bin, sunder ’t to witten oerlevere oan 't needlot. Hoewel de liberale FDP een ernstige nederlaag leed door van 9,5 op 5,8 pet. en van 49 op 30 zetels in het parle ment te vallen, neemt zij bij de komen de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering een belangrij ke positie in. Haar zeteltal is voldoen de om zowel met de CDU als met de SPD een kleine coalitie te vormen. Ook wanneer tenslotte toch de grote coalitie van CDU en SPD voortgezet zou worden, dan zal het voor de coder- handelingen van beide partners niet zon der belang zijn, dat al te grote hals starrigheid de ander in de armen van de kleine FDP kan drijven. De aanwe zigheid van deze kleine partij maakt het aanvaarden van compromissen gemakke lijker. Tenzij er natuurlijk duidelijk naar wordt gestreefd om met een klei ne coalitie in zee te gaan, een coali tie zoals onder Adenauer bijna onafge broken heeft bestaan, terwijl dan nu de kans bestaat op een kleine coalitie van SPD en FDP. Voor de verkiezingen ging de voorkeur van zowel de FDP als de SPD uit naar een samenwerking in de regering, voor al daar de nieuwe leiding van de libe ralen onder Walter Scheel de partij dui delijk in wat linkser koers gebracht had. Of Scheel en de zijnen na dit verlies nog de voorkeur aan de SPD blijven ge ven, moet men afwachten, want de uit slag heeft wel uitgewezen, dat er nogal wat conservatief-liberale kiezers de par tij de rug toegekeerd hebben. En al be pleiten de liberalen zoals de socialis ten, een toenaderingspolitiek tot Rus land en ook Oost-Duitsland, in econo misch opzicht vooral zijn zij minder vooruitstrevend. In de CDU gaan dan De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Baardera- deel is belegd op dinsdag 7 oktober 1969 des avonds om 19.30 uur ten gemeente- huize te Mantgum. De agenda luidt als volgt: 1 Opening. 2 Vaststelling notulen vergadering september 1969. 3 Plaatsen Idzerda-gedenkteken te Wei- dem. 4 Rondvraag 5 Sluiting. Birjochten, elke dei Bisten, gemien tramtearre lit men fan honger stjerre De eigner krüpt üt ’e wei. „Het werk van een predikant omvat, volgens een onderzoek-kommissie, acht endertig onderdelen, beginnend wellicht met de preek en eindigend met het ere- voorzitterschap van de school.” Dit zei ds. B. J. Geerling uit Spannum zondag morgen in de kerkdienst, waarin de nieu we predikant van hervormd Oosterend werd bevestigd. Hij vroeg zich af, of het werk van de predikant eigenlijk wel met de preek begon. „Of is de niaam „her der en leraar” misschien meer-zeggend, omdat het te maken heeft met zorg, I leiden, de weg wijzen In 2 Cor 1 vers 24 staat: wij zijn medewerkers aan uw blijdschap Is dat geen ideale omschrijving van een predikant? Mee werken aan die blijdschap, die niet ka pot te krijgen is.” 1 Ds. C. Vijfhuizen, overgekomen uit Nieuw-Buinen, werd door ds. Geerling (consulent) bevestigd in een dienst, waarvoor grote belangstelling bestond. Het kerkgebouw was geheel bezet. De intrede-dienst, ’s avonds, werd ook bij gewoond door velen uit de vroegere gemeenten van ds. Vijfhuizen, Noord- bergum en Nieuw-Buinen. Bovendien wa ren predikanten uit de omgeving, ver- I tegenwoordigers van de gereformeerde I gemeente, de burgerlijke gemeente, en ve- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Zoals gewoonlijk trok ook nu het stand- werkersconcours goede belangstelling. De jury die geen gemakkelijke taak had, werd tevoren ten stadhuize niet alleen mentaal getraind, maar ook voor gelicht over de bedoeling van dit jaar lijks terugkerend festijn. Het is n.l. zo, dat in de loop der tijden de image van de standwerker totaal is veranderd. Was het voorheen zo, dat vrijwel waarde loze prullen met veel grappen en grol len aan de man werden gebracht en de nadruk lag bij het vermaak dat aan het toen nog niet verwende publiek werd verschaft, thans is de standwerker ie mand die door overredingskracht zijn koopwaar aan de man tracht te bren gen. Het gilde van de standwerkers wordt uitgedund en de sectie ambulan te handel doet alles de image te verho gen. Zo werd de jury, ook nu weer be staande uit vertegenwoordigers van de pers op het hart gedrukt vooral te let ten op de beschaving. Verder werd ge let op originaliteit, verkoopkracht en welbespraaktheid. Het resultaat, be kend gemaakt door de heer M. de Boer, was dat de houder van de wisselbaker, de heer K. Prent uit Ruinen, die schroe vendraaiers verkocht, ditmaal werd ont troond. De le prijs was voor de heer len triek him har lot oan Ih münts, seis libbe ’r sober En elk jier fjouwer oktober Sjocht hy de minsken oan. H. van Biesum uit Zuidbroek, die met de verkoop van zijn dassenhouders (zelfs aan een der juryleden-) 131% pnt. ver diende. Tweede wend mevr. J. W. Kas- sing uit Utrecht, die ook nu weer bloe men en planten verkocht en daarmee 125 punten vergaarde. De heer Prent werd ,bij loting) bij 121% punt derde en de heer J. H. van der Poel uit Utrecht met zijn chocoladerepenverkoop met een zelfde aantal punten 4e. Vijfde in de rij werd tenslotte de nestor, het hoofdfoe- stuurslid N. R. Schreinhout met de ver koop van tubes poets. In totaal namen 16 standwerkers aan de wedstrijd deel. Hoogwerkers ontbraken ditmaal. Na afloop van de prijsuitreiking compli menteerde de heer P. Vroegop uit Den Haag, sectiebestuurder, het gemeente- stuur en de marktcommissie voor de goe de zorgen. Burgemeester J. M. A. Mulder, die een wel zeer vlotte toespraak hield het had een standwerker 'hunnen zijn, al dus de heer Vroegop werd na over leg met een aanwezig hoofdbestuurslid benoemd tot erestandwerker, een onder scheiding, dlie slechts enkelen ten deel valt en wordt uitgeireikt aan personen, die zich voor de standwerkers bijzonder verdienstelijk maken. De laatste maanden van het jaar le nen zich altijd goed voor diplomatiek overleg. In september en oktober zijn vele ministers van buitenlandse zaken korter of langer in New York om de Algemene Vergadering van de Ver. Na ties bij te wonen. Nadat Riad, de Egyp tische minister van buitenlandse zaken, in het openbaar een Vrij onverzoenlijke rede tegen Israël had afgestoken, maak te hij tegenover de pers enkele opmer kingen die snel werden uitgelegd als een versoepeling van het Egyptische standpunt. Wanneer men dan ook weet, dat de grote mogendheden en Jarring, de bemiddelaar van de Ver. Naties, weer druk in de weer zijn, dan is het onver mijdelijk, dat de hoop op een regeling, die tot nihil was gedaald, weer wat is opgeleefd. Riad maakte een toespeling op Rhodos-achtige onderhandelingen, d.w.z. onderhandelingen zoals in 1948 tussen Israël en de Arabische landen op het eiland Rhodos zijn gevoerd en waarbij de bemiddelaar van de Ver. Na ties heen en weer liep tussen de ka mers van de diverse delegaties, die niet aan rechtstreekse onderhandelingen wil len deelnemen. Israël blijft evenwel staan op rechtstreekse onderhandelin gen met als einddoel een vredesverdrag, terwijl het ook niet bereid is zich, zo als de Arabieren wensen, uit alle be zette gebieden terug te trekken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Riads tot niets bindende woorden ten doel had den Nixon te nopen Israël onder druk te zetten meer concessies te doen. Per slot was op dat ogenblik mevr. Meïr, de premier van Israël, voor een offi cieel bezoek in de Ver. Staten. Bolsward kent behalve bustes,en relief- beelden, n.l. van Prof. dr. Titus Brand- sma en Gysbert Japiks (aan de Gysbert Japicxbrug) twee eohte standbeelden, n.l'. van Gysbert Japicx bij de Martini kerk en van St. Fransiscus bij de RK Mavo (ulo) school. Het beeld van St. Fransiscus (die ook is afgebeeld in een „hangbeeld” aan de St. Fransicus kerk) is het oudst, maar tegelijk bij de meeste Bolswarders het minst bekend. Het heeft ook minder in de discussie ge staan, dan dat van Gysbert-Om. Zoals u weet is het morgen zaterdag 4 okt. weer dierendag. Deze „geboortedag” van St. Fransiscus is tot deze dag verhe- De verkiezingsstrijd is nu achter de rug en felle woorden daarin gesproken wil men graag snel vergeten. Bovendien zijn de woorden minder fel geweest dan men in het coalitieloze Engeland b.v. ge wend is. Er lijkt in de coalitie niets onherstelbaars gebeurd, of het moest zijn de scherpe tegenstelling tussen Kie- singer en Schiller, de minister Van Eco nomische zaken, over de herwaardering van de mark als middel om de econo mische oververhitting te verminderen. Maar Schiller is altijd voorzichtig ge noeg geweest om de herwaardering wen selijk en niet absoluut noodzakelijk te noemen. Het zal hem voldoende zijn, wanneer er een afremmingsprogramma komt, zoals hij dat in juni al voorge steld had. Men zal binnenkort een af- remmingsprogramma kunnen verwach ten. aktieve werk voor de gemeente van Oos- terend. - F Na afloop van de kerkienst kwamen ge- nodigden naar „Us Gebou”, waar ver schillende sprekers de nieuwe predikant met zijn gezin welkom heetten. Kerkvoogd Vellinga verontschuldigde zich voor het feit, dat de pastorie nog niet geheel bewoonbaar was. Toch had hij geen klacht daarover van de nieu we bewoners gehoord. Burgemeester Al ta constateerde, dat de pastorie-bewo- ners van Oosterend tegelijk ook land heer zijn, en hij hoopte van ds. Vijf huizen alle medewerking te krijgen, wanneer de gemeente Hennaarderadeel een beroep mocht doen op een gedeelte van de pastoralia. Ds. Geerling van Spannum sprak namens de classis en de ring. „Een sleutelring, waar verschil lende sleutels misten. Nu is er weer een sleutel bij. De sleutels botsen soms te gen elkaar, de sleutels maken vaak ook een gezellig rinkelend geluidWij ge ven u ook een sleutel, die toegang geeft tot alle pastorieën. U bent daar zelfs hartelijk welkom.” Pastoor Hegger van Roodhuis, en ds. De Bruin van Frane- ker feliciteerden de hervormde gemeen te met haar nieuwe dominee. Mevrouw Stilma verwelkomde het predikantsge- zin namens de gereformeerde gemeen te en de NCVB. Tenslotte spraken hulpprediker Kuipers uit Nieuw-Buinen en ouderling Spoelstra uit Noordbergum uit naam van de vorige gemeenten. In zijn slotwoord dankte ds. Vijfhuizen voor het welkom en voor de goede wen sen. Hij hoopte zich spoedig (maar dan na alle verhuis-druktete kunnen oriënteren in Oosterend, „in mijn ge meente Oosterend”. Geerling hartelijk dank bracht voor zijn -ipjU'." 3 "JJJÏWX

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1