Bolsward beleefde originele Vakbeweging niet gelukkig met dierendag loonwet Kloklieder Douwe Lolkema Op I 1 Bijna 500 sikken op Provinciale Toxopeus Groningen commissaris in geitenkeuring ioi OS De misthoorn Marokkanen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND SM liet land uitgezet "Wf - >3 - B tl ...je O» 3 DINSDAG 7 OKTOBER 1969 108e JAARGANG NO. 78 Wymbi itseradeel. Verolme Toxopeus Advertentieprijs: 16 ct per Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2014 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De heer Toxopeus is inmiddels benoemd tot commissaris der koningin in Gro ningen. de en de Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dagen en nachten In oktober z’n sporen Bij mistig weer Kunt u hem horen. Het is een noodzaak Voor zwalkers op zee Zij, die zich wensen Een veilige ree. De thuishaven lokt Maar ’t zicht is zo klein Nergens een gaatje Waar de haven zou zijn. Wel stilte en mist Een wade gelijk Hoor; in de verte Een geluid van de dijk. De misthoorn roept Vanaf de wal Kom binnen de haven Uw veilige stal. De steven gewend Met kracht nu vooruit De magische roep Kan niet meer gestuit. Groter omzet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert A- Bolswards Nieuwsblad Twee Marokkanen, die werkzaam wa ren in het wegrestaurant Feenstra op de Kop Afsluitdijk zijn door de Rijks politie aldaar aangehouden. Zij bleken beide niet over een verblijfs vergunning te beschikken. Daar zij niet onbemiddeld waren en dus als toeris ten gezien konden worden, behoefden ze niet aan de Vreemdelingenpolitie! te worden uitgeleverd, maar konden ze op eigen gelegenheid de terugreis maken. De heer Feenstra heeft de jonge Marok kanen zwart op wit gegeven, dat zij wan neer ze van de Nederlandse Ammbas- sade in hun land een verblijfsvergunning krijgen, bij hem ten alle tijde weer aan de slag kunnen gaan. 3 Politici, die het met de parlementaire democratie goed menen, hebben vorige week met tranen in de ogen rond gelo pen. Niet omdat zij nu zulke fervente voor- of tegenstanders van een bepaal de politieke lijn of partij zijn, maar om dat het parlement zo overduidelijk te kennen gaf zelf nog maar bar weinig macht te bezitten. „Wandelganger”, de parlementaire rubricist van een nog niet eens zo links landelijk ochtendblad schreef na vorige week. „De vergaderin gen (van de afgelopen week) waren een aaneenschakeling van misselijke ver toningen. Het werd een van de zwart ste weken in de na-oorlogse parlemen taire historie omdat de Kamerleden zich in zulke bochten wrongen, dat (je democratie voor aap kwam te staan.” Merkwaardige tegenstellingen waren te zien. Aan de ene kant weigerde minis ter De Block (Economische zaken) een al te sterk toezicht bij Verolme, on der het motief, dat de staat zich niet al te veel met het particulier initiatief moet bemoeien. Aan de andere kant ver dedigde minister Rooi vink (Sociale za ken) een wet, waarin de overheid juist alles te zeggen krijgt op het gebied van individuele afspraken tussen werkge vers en werknemers. Scheepsbouwer Verolme krijgt voorlo pig 25 miljoen gulden van de staat. Daarmee mag hij proberen voorlopig die ergste rampen te keren. Verolme had negentig miljoen gevraagd: 50 miljoen als schenking, 40 miljoen als overheids- deelname in het bedrijf. Minister De Block vertelde de Tweede Kamer, dat hij wel 25 miljoen ter beschikking wil de stellen als overbruggingskrediet, maar over de rest eerst zal beslissen na een uitgebreid onderzoek naar de mogelijk heden van het Verolmeconcem. De Ka mermeerderheid ging met dit voorstel akkoord. Voornamelijk omdat men doods bang is voor de werkgelegenheid van de veertienduizend werknemers,’ die binnen het Verolmeconcem zijn opgenomen. Maar ook omdat men nauwelijks een precies overzicht kon krijgen over wat er nu eigenlijk bij Verolme aan de hand is. Aanvankelijk had de scheepsbouwer zelf verteld, dat hij verliezen leed door de NDSM in A’dam, die hij op verzoek van de regering had overgenomen. Maar later bleek, dat hij met zijn bedrijf op Rozenburg nog meer miljoenen kwijt raakte dan met de bezigheden in Am sterdam. Eind vorige week stuurde Ver olme een brief aan minister De Block waaruit zou blijken, dat de financiële situatie van het moment bijzonder slecht is. Zo triest, dat zelfs de accountants weigerden hun handtekening onder de cijfers te zetten. Die brief heeft minis ter De Block voor een goed deel ge heim gehouden. Bij een zo’n belangrij ke zaak lijkt dat niet de beste parle mentaire oplossing. Tenslotte worden uit de algemene middelen miljoenen ter be schikking van Verolme gesteld. Het lijkt dan aanvaardbaar dat ieder pre cies weet waarom. Het argument dat, bij openbaar maken van de brief, de bui tenlandse concurrentie er achter komt hoe slecht het gaat bij het Nederlandse bedrijf gaat niet helemaal op. Die zul len het, na de diverse besprekingen in de Kamer, toch wel weten. Molen, Vierhuis; 1B. Petertje Jitske van S. Sikma, Hatzum; IC. Akke 2 van S. Haitsma, Witmarsum; 2. Pietje van Coe- hoom van Sch. Haitsma, Witmarsum; IA. Marijke 2 van W. Terpstra, Enge- lum; IE. Hiltje II van W. Tolsma, Bols ward, 3-jarige en oudere geiten: IB. Afke van Tj. v. d. Berg, Zurich; IC. Janke van W. v. d. Veen, Baijum; IA. Geertje 2 van E. Kramer, Ter Idzard; IB. Annette van S. A. de Vries, Witmarsum; IA. Baukje van W. Terpstra, Engelum. 5-jarige melkegeit: IA. Ajie 2 (tevens reservekampioen) geboren 4 mei 1964 vader Liesjes Sipke 4-0, moeder Pukje 104-7, fokker en eigenaar P. Nicolai, Noordbergum; 1B. Marijke van J. Bak ker, Spannum; IB. Rika 3 van P. R. Tuiner, Gorredijk; IA. Jantje 12 van F. Hiemstra, Pietersbierum. Dekbokken: IA. Sander van W. Terp stra, Engelum; IB. Jelly’s Jacob van H. W. Heida, Driesum. 3-jarige dek- bok en tevens kampioen Südhoekster Jelle geboren 15 maart, 1966. Vader Hui- te 29-5, moeder Jeltje 12-3; fokker A. D. Hoogterp, Beetgumermolen, stand plaats: F. Hiemstra, Pietersbierum; IA. Liesje’s Sipke (tevens reservekampioen 9-jarige dekbok, geboren 26 febr. 1960. Vader Riemke’s Sipke 20-9, moeder Lies je 5; Fokker: W. Terpstra, Engelum; Standplaats: W. Terpstra, Engelum. BoklanimerenIA. Jantjes Jelle 1 van F. Hiemstra, Pietersbierum; 1B. Tjerk 1- 9 van Fr. Bond van Geitenhouders, standplaats Quatrebras. Produktieklasse: 1B. Sweachmer Frouk- je 13 van J. D. Maat, Langezwaag. IA. Sita’s Roosje 22 tevens kampioen. Deze geit werd geboren 9-3-1967. Va der Dijkstra’s Gijs 14-4, moeder Sita’s Roosje 20 10-2. Fokker en eigenaar: S. Wiegersma, Hollum (Ameland-. Als 2- jarige noteerde dit superproduktiedier 1252 kg melk met 3,83 pet. vet en 298 dagen (11); IB. Jelly 9 van H. W. Hei da, Driesum; IA. Jelly 5 van P. R. Tui ner, Gorredijk. Familiegroepen: 1B. Familiegroep Jel tje 2 van W. S. Terpstra, Tlaljum; IA. dan zal gebeuren: een enorm verlies voor de KVP, een geweldige winst voor D’66. Begrijpelijk dat de KVP-fractie bij het horen van het woord verkiezin gen ziek van angst werd en ogenblik kelijk deed wat het kabinet en Rool- vmk wilden: voorstemmen. Met uitzon dering van vier KVP-ers. Maar die had den, zo wist ieder al van te voren, geen enkele invloed op de einduitslag. Het omstreden artikel 8 van de Loonwet, dat de regering de bevoegdheid geeft in te grijpen in individuele CAO’s, werd aangenomen met 81 tegen 61 stemmen. Het wetsontwerp zelf kreeg goedkeuring met 82 tegen 59 stemmen. Minister Rooi vink had trouwens wel een (klei ne) veer moeten laten. Hij had, bui ten de Kamer om, de KVP toegezegd, dat hij het ook al omstreden artikel 11 zelf wel uit de wet zal verwijderen, mits de fracties dan maar ja tegen het artikel 8 zou zeggen, (artikel 11 gaf de regering de bevoegdheid om 5.11e CAO’s op te houden, een maatregel, die in nood gevallen ook via een speciaal wetje kan worden genomen). Aan het eind van de behandeling van de Loonwet kwam ook premier De Jong nog even naar voren. Hij had al een tijdje in een naburig vertrek zitten wachten om op het juis te moment te kunnen zeggen dat het ka binet zou aftreden „in het geval dat”. Minister Roolvink haalde hem drama tisch met de arm om de schouder bin nen. „Een ongelooflijke comedie”, rea geerde mr. Van Mierlo (D’66). „Van mij hoefde het niet,” zei de regeringsgetrou we mr. Toxopeus (VVD). Familiegroep: Jantje 12 van F. Hiem stra, Pietersbierum. Toggenburgers: 1B. Jantje 51 van B. v, d. Weg, St. Johannesga; IA. Marja van M. Amdt, Jubbega; IA. Nettie van Kerkbuurt van B. de Kroon, Katlijk; IA, Gregor (bok) tevens kampioen. Deze bok werd geboren 29 febr. 1968. Vader Floris 290S, moeder Annie van Kerk buurt 355-8 K.S. Fokker: T. Smit, Zuid- laren, standplaats: S. Zoodsma, Har- baijum. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De debatten kunnen nog zware gevol gen krijgen. De vakcentrales hebben fel gereageerd op ’t aannemen van de Loon wet door de Tweede Kamer. De groot ste centrale, het NVV, heeft zich defi nitief teruggetrokken uit het centrale loonoverleg. Het NKV overweegt dit voorbeeld te volgen. Het CNV zou deze wesek een definitief standpunt bepalen. Wanneer de grote vakbonden weigeren nog langer overleg te plegen over wat in de komende jaren met lonen en prij zen moet gebeuren kunnen levensgevaar lijke situaties ontstaan. Dan wordt het „ieder voor zich en Roolvink voor ons allen” waarbij de vakbonden al snel bereid zullen zijn stakingen te organi seren om hun wensen door te drukken. Het alternatief was vorige week van zelfsprekend ook riskant. Had een groot deel van de KVP-fractie inderdaad te gen de Loonwet gestemd, zoals een aan tal fractieleden wilden, dan was het ka binet zonder meer afgetreden. Zo lang zamerhand weten we wel, dat op basis van de huidige verhoudingen nauwelijks een nieuwe regering valt te formeren. Premier De Jong had dan ook al aan- gekondigd, dat hij nieuwe verkiezingen zou uitsch.rijven. Wel: een recent opi» nie-onderzoek heeft aangetoond wat P. Anna van P. van Gunst, Schamegoutum; IA. Petertjes Geertje van H. W. Heida, Drie sum; IC. V. Hallum Hoop, P. Tichelaar, Kimswerd; IB. Bertha van Johs. Draai- jer, Harich; IA. Geertje 7969 van J. K. de Vries, Witmarsum; 1B. Irene van J. J. Schrale, Ysbrechtum; IB. Marie 7 van mej. J. Visser, Stiens; IA. Marijke 1 van mej. A. S. de Jong, Hemrik; IC. Maaike 9 van Th. Meijer, Wijnaldum; IA. Jeltje 6 van A. D. Hoogterp, En gelum; 2. Fokje 313 van Gebr. Wallin- ga, Hitzum; 1. Martha 321 van Gebr. Wallinga, Hitzum; 2. Annie 7 van Tinga Baijum; IB. Dora 2 van H. Geertsma, Harich; 2. Jolanda 3 van S. Haitsma, Witmarsum; 1. Jolanda 2 van S. Hait sma, Witmarsum; 1B. Baukje 5 van W. Terpstra, Engelum; IA. Baukje 4 van dezelfde; 2. Dora 10 van gebr. Wind Pingjum; IA. Gijsje van Gebr. Monsma, Engelum; 2. Hiltje 4 van R. Hellinga, Burgwerd; 1B. Lieske 3 van KI. Vellin- ga, Tietjerk: IB. Sylvia van Gebr. v. d. Molen. St. Johannesga; IA. Jantje 10 van J. Th. de Jong, Scharsterbrug; 1. Lieske van H. Westra, Heidenschap; 2. Cara van dezelfde; IA. Maaike 10 van Th. Meijer, Wijnaldum 1. Tineke’s Hil tje van Sj. Bormema, Hidaard; 1B. Jan tje 14 van K. Bosma, Veenwoudsterwal; IB. Jannie 9 van H. de Jager, Don kerbroek; IA. Japke van mej. Tine Boer- sma, Nijemirdum. 1- jarige melkgeiten: 1B. Maaike 7 van Th. Meijer, Wijnaldum; IA. Jantje 5 van D. Hiemstra, Pietersbierum; 2. Hil tje 4 van Sj. Bonnema Hidaard; IA. Lamkje 3 van H. Post, Katlijk; 1B. Sweachmer Trijntje 9 van J. D. Maat, Langezwaag; 2. Jantje 3 van S. Haitsma, Witmarsum; 2. Anna Margaretha II van G. Brouwer, Bolsward; 1. Pietje van S. A. de Vries, Witmarsum; IB. Cristina van S. Sikma, Hatzum; IA. Amy 1 van T. Hansma, Hallum; IA. Anneke van A. Elgersma, Oudega; 1B. Jantje van S. A. Zoodsma, Minnertsga. 2- jarige melkgeiten: 1B. Jantje 4 van A. H. Wiegersma, Aalsum A45; 2. Ti neke van Tichgelaar, Kimswerd; IA. Boukje II van G. Zwaagstra, Beetster- zwaag; 2. Anneke 6 van G. Oosterbaan, Achlum; 1B. Ineke van D. Postma, Ber gum; IA. Marijke VI van R. Procee, Noordbergum; 1B. Wimke van Sj. v. Dijk, Hemrik; IA. Flora van J. Mon sma, Rinsumageest; 2. Jolanda van J. Bakker, Spannum; IB. Hessie 1 van S. A. Sytema, Roordahuizum2. Geeske van J. Bakker, Spannum; IA. Etje van B. Postma, Giekerk. 3- jarige melkgeiten: IA. Margje van H. |Post, Katlijk; IB. Saskia van Gebr. v. d. Het kabinet is eind vorige week langs de rand van de afgrond gewandeld. Erg opwekkend was dat gezicht niet. Vooral niet door de wat plomp en hoogst nerveus uitgevoerde reddingsacties van de regeringspartijen. Acties, die weliswaar zijn geslaagd, dat zal inmiddels iedereen wel duidelijk zijn nu de Loonwet van minister Roolvink is aangenomen, maar die toch een onaangename smaak achter laten. Ze hebben de indruk verstevigd, dat op dit moment het parlement volstrekt machteloos staat als het kabinet weer eens wat wonderlijke excursies wil maken. De regeringsfracties kunnen hooguit proberen te redden wat er te redden valt, ook als zij daarmee in hun hemd komen te staan omdat zij hun zondagse pak in het vuur van de strijd verliezen. Toalwe October 1899 kaem Douwe Lolkema to wrflld Dus nou 1969, sawntich jier did Net dat dat hwat bisünders is, mar it is foar de Greonterpsters wol wis; Giet Douwe ris üt Greonterp wei, dan sit Greonterp sünder kloklieder tonei. Al sechstich jier oanien, ha de Lolkema’s dat dien It is, sunder praet, fan mem op soan oergien. Yn waer en wyn alle dagen op nij, giet Douwe nei syn tuorke, syn klokliederij. Deis om toalwe üre, klinkt it klokje sa bliid Sneins, healwei achten en healwei tsienen foar tsjerke tiid. ’t Is gjin swier wurk, mar dochs fait it net mei Alle dagen wer, sa’t ik al sei. Dêrom Douwe alle hulde foar jo. Foar it lieden, fan 60 jier werom, oan’t nou. Douwe en Sip wy winskje jim ta Dat we jim noch lang, soun, ys üs formidden ha. Net allinich om de klokliederij, Mar Greonterp en de toer, bearre de Lolkema’s by. Bij stralend weer is de Provinciale gei- tekeuring van de Friese Bond van gei tenhouders zaterdag op de „Koemarkt” die gemetamorfeerd was tot een ware „geitenmarkt” tot een waar feest ge worden. Deze geitendag zal zeker de be langstelling voor de „werkmanskoe” niet weinig hebben bevorderd. Volgens een zeer deskundige en vlotwerkende bestu ren, bestaande uit de heren J. Wessel- son. Steenwijk; L. v. Olst, Zwolle; H. Durans, Groningen; J. Kiunder, Gronin gen; U. Linstra, Groningen; A. Douwes, Assen; H. Scholtmeijer. Borger; Jac. Stegenga, Burgwerd; B. Linstra, Leeu warden; H. de Jong, Paesens; R. Leij- stra, Oudebildtdijk; D. Yntema, Sneek; J. Meijer, Franeker; W. Terpstra, Enge- lem. Met als arbiters de heren B. Lin stra, Leeuwarden; D. Steenbeek, War- tena, is het beste fokmateriaal op het gebied van geiten te vinden in het noor den. Het neusje van de zalm zit dan wel heel erg in het noorden, want nie mand minder dan een geit van Hollum (Ameland!) versloeg ze allemaal en werd algemeen kampioene: Sita’s Roos je 22, een 2 jarige geit, die verleden jaar 1252 kg melk gaf! Bij de bokken werd harde strijd geleverd. Niet alleen letterlijk (sommige bokken stootten el kaar dermate, dat het bloed er bij stroomde) maar ook figuurlijk. Zo kon het gebeuren, dat in de kampioenswed strijd de 3-jarige Südhoekster Jelle, die een 1B predikaat had gekregen het won van Lieskje’s Sipke, die in dezelf de rubriek een IA prijs had. Wat een spanning, wat een zorg voor de dieren. Het gehele gezin werkte er aan mee en van heinde en ver was men naar Friesland gekomen. Er werden honder den prijzen toegekend, teveel om op te noemen. Daarom volgen hier enkel de IA en 1B prijzen en de verdere pre- dicaten slechts wat betreft deelnemers uit onze omgeving. De jury was zeer te spreken over accommodatie op het marktterrein niet minder over de kwaliteit van dieren, die zich in het zonnetje trou wens ook van hun beste kant lieten zien. Op de foto’s ziet u de drie kampioenen Hier volgt de uitslag (in de volgorde zoals in de catalogus aangegeven lammeren: 1B. Jantje 13 van Jouwsma, Schalsum; Petertje ■3* mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1