De mark de Europese landbouw en Gate Shroar Omstreden loonwet door Kamer aangenomen Opening „De Luxe Passage <1 rg 1 1^1® Brandt wordt kanselier De woningbouw gaat er niet op vooruit <OI r'W. Geslaagd Benoemd Oktober Boerderij brand Bozum Dhr. H. L. Sprik 25 jaar uitvoerder I I 'I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllilllllilllllllllllilllllllllllllllll^ iiiiiiiiiii;.... STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - w w I L.' VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 J08e JAARGANG NO. 79 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwat haf Labourcongres Mark en Europese landbouw Bouw Afscheid Ixmen J.S. It gefaer fan dizze ieu is net, dat masinen bigjinne to tinken as mins- ken, mar dat minsken bigjinne to tinken as masinen. De omstreden loonwet, onlangs door de Tweede Kamer aangenomen (wat tot fel Mej. N. Simonides te Leeuwarden slaag de te Amsterdam voor het Esperanto- diploma E. Aan de Antillenschool te Leeuwarden geeft de heer W. Böttcher, daar aan 21 leerlingen van de 5e en 6e klas les in Esperanto. Benoemd ais onderwijzer per 15 sept. te Lollum de heer A. T. Vlagsma te Bolsward. Het spel van oktober Zo buitelig blij Het 't dwarrelend blad Zo duizelig vrij Dat is ’t wat ons boeit In de vrije natuur Steeds gevarieerd Elk tijdstip, elk uur. Elk seizoen zingt zijn lied. Melodieën der tijd Die dat kunnen verstaan Hebben daarvan geen spijt. 'Versta de natuur Ook u leeft er in. Want alles dat leeft Heeft terdege een zin. Ook op de drempel Van dit seizoen Is er zo veel In de natuur te doen. De bomen verkleuren Haar tint is zo mooi Nog even zo houden 't Valt straks in de plooi. Abonnementsprijs f 3,75 p. kw«rt*al (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uiig. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tet 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) het bewind van Kiesinger het geval was. rekening zal houden met de Fran se bezwaren tegen toetreding van En geland tot de Europese Gemeenschap pen. Bolswards Nieuwsblad De heer S. D. Burggraaff was de eerste spreker die gewaagde van de verdien sten van de jubilaris. Hij roemde de vaak geniale wijze waarop de heer Sprik problemen wist op te lossen en prees de jubilaris gelukkig met de gave van diens milde humor, waarvan hij enkele voor beelden aan de openbaarheid prijs gaf. Daarna kwam de heer Th. Burggraaff aan het woord, die eveneens herinne ringen ophaalde waarin de heer Sprik een rol had gespeeld. Hij liet zijn woor den vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van een fraai Zaans klokje. De collega-uitvoerders Schaafsma en Tal- sma spraken woortien van waardering en lof, waarbij, mede namens het per soneel, een rookstandaard en een kistje sigaren werden aangeboden. Namens de oud-personeelsleden voerde woord, waarmee het officiële gedeelte werd besloten. Men was nog een tijdje zeer gezellig bijeen, waarbij de „Wad- klanken” voor een prettige muzikale om lijsting zorgden. bouwprodukten uit andere landen Duits land binnenkomen tegen een prijs, die minder hoog ligt dan tevoren. Uiteraard gaan de beschermende maatregelen, die Bonn heelt genomen, lijnrecht in tegen het gemeenschappelijk landbouwbeleid van de Z s, dat eerder dit jaar al een knauw ki éög als gevolg van de deva luatie van de Franse frank. De Com missie van de Europese Gemeenschap pen heeft Bonn dan ook al op de vin gers getikt en gelast de invoerheffing on gedaan te maken en in plaats daarvan de invoer van een aantal landbouwpro- dukten uit de Gemeenschap en uit der de landen stop te zetten. De Westduit- se regering hee;t zich daartoe echter niet bereil verklaard. Sneller dan verwacht werd binnen één week na de Bondsdagverkiezingen Is in Bonn overeenstemming bereikt over een nieuwe regering: de sociaal democraten (SPD) en de liberalen (FDP) zullen samen een coalitie aangaan, met de sociaal-democraat Willy Brandt als bondskanselier. Vóór de verkiezingen was van de zijde van de SPD herhaaldelyk verklaard, dat een dergelijke coalitie slechts zin zou hebben als z(j over een meerderheid van ten minste twintig zetels In de Bonsdag kon beschikken. De meerderheid, die de beide partijen nu kunnen opbrengen bedraagt slechts twaalf zetels. De partij van Brandt, die drie jaren samen met de christen-democraten (CDU) van Kiesinger heeft geregeerd, is er echter alles aan gelegen om thans de grootste regeringsverantwoordelijkheid te dragen; voortzetting van de grote coalitie tussen SPD en CDU (welke laatste ondanks de winst van de socialisten, toch nog de grootste partij 1» gebleven) zou de SPD opnieuw slechts een ondergeschikte rol hebben gebracht. Scheepsbouwer Verolme heeft zijn aandelen in onderpand gegeven voor de niet geringe lening (25 miljoen gulden), die de regering ter beschikking wil stellen van het bedrijf, dat in grote financiële moeilijkheden is geraakt. Dit betekent in de praktijk, dat Verolme zijn macht voorlopig prijsgeeft. Het moet de scheeps bouwer bjjzonder zwaar op de maag hebben gelegen. Vooral omdat hij geen inmenging van derden duldt en minister De Block (economische zaken) alléén aandelen met stemrecht in onderpand heeft gevraagd. De minister heeft (in onderpand) aandelen voor ongeveer tachtig miljoen gekregen. Wat inhoudt, dat de regering het (voorlopig) voor het zeggen heeft bjj de gang van zaken binnen het gigantische scheepsbouwbedrijf. Het betekent tevens, dat minister De Block iets van zijn prestige heeft teruggewonnen, nu hij duidelijk over Verolme de I baas is gebleven. Als Brandt op 21 oktober door de nieu we Bondsdag tot bondskanselier wordt gekozen zal een einde komen aan de on onderbroken leidende rol, die de chris ten-democraten sedert de oprichting van de Bondsrepubliek twintig jaren geleden hebben gespeeld. Het is evenwel nog niet volstrekt zeker dat Brandt de vereiste meerderheid achter zich zal krijgen. De kans bestaat, dat de CDU zal trachten de nieuwe coalitie te torpederen door een voldoende aantal liberale Bondsdag- leden uit de greep van de liberale par tijleider, Scheel, los te weken. De libe rale fractie is weliswaar doof gebleven voor de lokroepen van de christen-de mocraten, die een langdurige samenwer king op alle niveaus het landsbestuur, regeringen van deelstaten en in de ge meentebesturen aanboden. Die frac tie zou echter onder zware druk kun nen komen te staan als de CDU zou dreigen de thans bestaande samenwer king in een aantal deelstaten en gemeen ten op te zeggen waardoor een groot aantal liberalen hun ambten zouden ver liezen. Bovendien bestaat de mogelijk heid, dat er pogingen zullen worden on dernomen om een aantal financieel niet zo sterk staande liberale Bondsdagaf- gevaardigden om te kopen een helaas niet ongewoon verschijnsel in de West- duitse democratie. Niettemin overheerst in Bonn de mening, dat de nieuwe coalitie de vereiste meer derheid zal halen. Verwacht wordt, dat de nieuwe regering onder meer zal be sluiten tot revaluatie van de mark en tot ondertekening van het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens en voorts, datzij minder dan tijdens In slechts korte tijd is vorige week dins dagavond de boerderij van de heer L. F. de Boer aan de Indijk totaal afgebrand. Er kon niets worden gered. Man, vrouw en kinderen konden slechts ter nauwer- nood in veiligheid gebracht. In nacht gewaad vluchtten zij het erf op. De twee kinderen die boven sliepen zijn aan de dood ontsnapt. De kajuit en dakgoten brandden al. De brand is ongeveer tien minuten over tien uitgebroken. De be woners van de boerderij waren al in bed, en hebben niets gemerkt van de brand, het ontstuimige weer Is zeker hier de oorzaak geweest. De fam. De Boer is gewekt, door de fam. S. Koopmans van Oosterlittens die juist passeerde. Aan heit redden viel niet meer te denken, mede oorzaak van de sterke wind. Het was één grote vuurzee. Alles bleef in de boerderij, machinerieën, tractor, hooi voor 25 koeien, de schade wordt geschat op twee ton. Eigenaar van de boerderij is de heer J. H. de Waard te Bozum. De brandweer was spoedig aanwezig, maar kon weinig uitrichten. De familie De Boer heeft zijn intrek genomen bij de fam. T. Visser waar hun een gast vrij onthaal ten deel viel. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De woningbouw gaat er niet op voor uit. In de maand augustus van dit jaar zijn 8200 woningen gereed gekomen te gen 10.300 vorig jaar. Dat is niet zo erg, ware het niet dat in augustus werd be gonnen met de bouw van 9789 nieuwe woningen, tegen 13 duizend vorig jaar. Een achterstand van bijna vier duizend woningen in één maand. Toch pleit de KVP bij minister Schut (Woningbouw) voor een programma van .150 duizend woningen per maand. Het lijkt voor lopig een onhaalbare zaak. De Tweede Kamer zal afscheid moeten nemen van mr. E. H. Toxopeus, de han dige en kundige voorzitter van de VVD- fractie. Mr. Toxopeus is benoemd tot commissaris van de koningin in Gronin gen en zal op 31 okt. eind deze maand de Kamer vaarwel zeggen. Als frac tievoorzitter Wordt hij opgevolgd door mr. W. J. Geertsema, burgemeester van Wassenaar en al eens eerder (van 1963 tot 1965) aanvoerder van de liberalen in de Tweede Kamer. De heer Toxopeus vindt, dat hij in het parlement te wei nig konkrete dingen doet. Waar hij in derdaad gelijk in heeft. Wat is nu eigen lijk de funktie van een fractieleider. Vooral die van een regeringspartij*? Bij de formatie van een kabinet speelt zo'n man inderdaad een grote rol. Hij be slist welke punten in het regeringspro gramma de nadruk krijgen. Naderhand echter heeft hij niet veel meer te doen dan er op toe te zien, dat de fractie genoten en de andere (regeringspartijen de afspraken nakomen. Wat binnen de VVD niet zo’n geweldig probleem is. Tenslotte vormen de liberalen de meest regeringsgetrouwe fractie in de Tweede Kamer. Financieel gaat de heer Toxo peus er niet op achteruit. Het salaris van een Kamerlid, tevens fractieleider, komt niet boven de veertig duizend gul den. kien commissaris (van de konin gin) haalt een jaarinkomen van 75 mil le. Met de heer Toxopeus verdwijnt een markante figuur uit het parlement. Hij was een van de weinigen, die zich dui delijk kon uitdrukken. En zich daarmee een aardig imago bij het kiezersvolk kon verwerven. De Westduitse demissionaire regering, die een officieel besluit tot revaluering van de mark aan haar opvolgster wil overlaten, maar toch maatregelen wil de nemen tegen de speculatiegolven, heeft besloten de wisselkoers van de mark tij delijk los te laten, zodat de koers van de nationale munt nu uitlsuitend zal wor den bepaald door vraag en aanbod. Aangezien zij uiteraard verwachtte, dat de mark als gevolg van deze beslissing zou stijgen, heeft» de regering in Bonn een aantal begeleidende maatregelen ge troffen, die tot doel hebben de Duitse landbouw te beschermen. Zo heeft zij aan de grens een invoerheffing ingesteld voor landbouwprodukten, ook uit de lan den van de Europese economische ge meenschap. In deze Gemeenschap zijn de uniforme landbouwprijzen gebaseerd op zogenaam de rekeneenheden, die overeenkomen met één Amerikaanse dollar. Stijgt nu de waarde van de mark dan krijgt de Duit se boer minder marken voor zijn „dol lar aan graan. Bovendien maakt de vrij gelaten mark het mogelijk, dat land- Dat onder een socialistisch bewind in Bonn de kansen van Engeland om tot de Europese Gemeenschappen te wor den .toegelaten zullen stijgen is geble ken op het congres van de Britse La bourpartij in Brighton, waar Helmut Schmidt, fractieleider van de sociaal democraten in de Bondsdag, kwam ver zekeren, dat Europa Engeland net zo zeer nodig had als Engeland Europa. Schmidts optreden was een welkome steun bij het streven van premier. Wil son en de leiding van de Labourpartij om het congres te overtuigen van de noodzaak Engeland met continentaal Eu ropa te verenigen. Binnen de drie Brit se partijen is vooral de laatste tijd meer en meer oppositie ontstaan tegen een toetreding; zelfs in de liberale partij, die zich als eerste volledig had ingezet voor het ideaal van het grotere Euro pa. Die oppositie wordt vooral gevoed door vrees, dat toetreding zal leiden tot hogere voedselkosten en stijging van de algemene kosten van levensonderhoud; bovendien is men beducht dat de Ge meenschap, of althans een deel van haar leden, Engeland opnieuw voor het hoofd zal stoten. Een Labourcongres, door Wilson voor gehouden, dat thans nog geen beslissen de uitspraak over al dan niet toetre den nodig was, schaarde zich tenslotte Maandagavond is onder grote belang stelling „De Luxe Passage” geopend. De- 99 ze zaak is gevestigd in het voormalige pand van bakker G. Dijkstra aan de Dijkstraat. De voorgevel van dit pand is geheel in oude stijl gebleven daar deze onder monumentenzorg valt en er niets aan veranderd mag worden. Bij het binnengaan van de zaak komt men in een waar eldorado. Het voorste ge deelte van de zaak is geheel in oude stijl gelaten. De vroegere winkel vindt men wel terug aan de uitstalkasten, waar nu prachtig Makkumer aardewerk tentoongesteld is. Aan de andere kant is een prachtige schouw. Dit geheel doet iets hindeloopers aan. Men zocht name lijk naar kleuren die bij het aardewerk en bij de tinnen vazen pasten. Hier Is men wonder wel in geslaagd. Gaat men verder de winkel binnen, dan ziet men bangs de gehele wand prachtig kristal en serviezen uitgestald. De achterwand is geheel voorzien, van Gerocassettes. Door twee woonkamers en keuken bij de voormalige winkel toe te voegen, heeft men een groot oppervlak verkregen. Er is nu een doorgang gekomen naar de bestaande winkel. Men behoeft zich nu niet meer langs de stellages te wrin gen. Alles is echt ruim én overzichte lijk opgesteld, het vloeroppervlak is wel tweemaal zo groot geworden. Er is ook nog een vertrekje waar men kunstnij- verheidsartikelen kan kopen. Het is be slist niet waar dat men in .„De Luxe Passage” alleen maar dure artikelen kan kopen, er zijn beslist genoeg arti kelen die echt gunstig in prijs liggen e® niet duur zijn. De fam. D. R. Posthumus woont nu drie jaar in Bolsward. De heer Posthumus die oorspronkelijk uit Leeuwarden komt, was voordat hij naar Bolsward kwam, werkzaam bij zijn zwager in Wolvega die een zaak drijft in dezelfde branche. De fam. Posthumus vindt het fijn in Bolsward te wonen. Dit kan men ook wel merken door de opening van deze nieuwe stijl volle zaak. Een aanwinst voor Bolsward en wijde omgeving. Er is geen tweede zo te vinden. Wij wen sen de fam. Posthumus veel voorspoed in „De Luxe Passage” aan de Dijkstraat te Bolsward. Rest ons nog te vermelden dat bouwbe drijf Jorritsma de verbouw heeft ver zorgd, het schilderwerk werd verzorgd door fa. Ettema. de elektrische installa tie door fa D. D van den Berg en de .iiiillIllillliiilülilÜIIIIIII'i' ’illllllllHIIIIIHIIIIIIIIII verwM-rmng door M Oosterhuis. verzet van de vakbonden leidde) moet nog in de Eerste Kamer worden behan deld. Dat zal niet gemakkelijk zijn. Ze ker is, dat de PvdA, PPR, PSP, CPN tegen zul'en stemmen. Zij hebben één der de van de 75 zetels. Het hangt hele maal af van de KVP, ARP en CHU. Zoals ook in de Tweede Kamer het geval was). De vraag is of de ARP in de Senaat het wel eens kan worden met minister Roolvink. In de Tweede Ka mer was het vooral de KVP-fractie, die het bijzonder moeilijk had. In de Eer ste Kamer zal de ARP veel hoofdpijn krijgen. Dat valt op te maken uit een beschouwing van de ARP-senator en loondeskundige prof. dr. W. Albeda in het vakblad Economisch-Statistische be richten. Hij schrijft, dat bij een inko mensbeleid van algemene strekking (dat wil zeggen: ieder moet zoveel verdienen ós hjoed to sizzen 1 J* Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag achter een resolutie waarin de regering wordt verzocht bij eventuele toetredings onderhandelingen een aantal specifiek Britse belangen veilig te stellen. Al zijn de meningsverschillen over de Europese integratie dan min of meer verdoezeld, toch is Wilsons wens, dat de Labourpartij met het oog op de komen de algemene verkiezingen eensgezind uit dit congres te voorschijn zou komen niet in vervulling gegaan. De omvangrijke al gemene bestuursverklaring waaruit vol gend jaar het verkiezingsprogramma zal moeten warden gedestilleerd is slechts met ruim de helft der stemmen goed gekeurd. Dat hangt vooral samen met de zinsnede, dat een „doeltreffende prij zen- en inkomenspolitiek” van „essen tieel belang” is. Van regeringszijde was te verstaan gegeven, dat men de slui merende bevoegdheden van de oude wet van 1966 op de prijzen en inkomens weer wilde opnemen, hetgeen zou bete kenen, dat de regering toch weer on gewenste loonavereenkomsten eventueel voor vier maanden zou kunnen uitstel len, terwijl in de tussentijd de spe ciale commissie voor de prijzen en in komens de zaak zou onderzoeken. Deze wet was wat op de achtergrond ge raakt sedert het felle verzet ertegen van vakbondscongressen en van het partij congres zelf. Vrijdagavond werd in zaal Amicitia te Franeker het feit herdacht, dat de heer H. L. Sprik te Bolsward, ruim 25 jaar in dienst was geweest van Bouwbedrijf Burggraaff, waarvan de laatste jaren in de functie van uitvoerder. Tijdens de feestelijke receptie werden er uiteraard heel wat lovende woorden gesproken aan het adres van de jubila ris die hft Burggraaff-bedrijf heeft ge diend, niet alleen in de jaren van hoog conjunctuur, maar ook in de jaren van oorlog en bezetting en de moeilijke ja ren daarna. tenslotte nog ée heer A Miedema het als hij kan, de lageren liefst iets meer dan de hoogst betaalden) een regerings- controle op het loonbeleid een onding is. Die regeringscontrole maakt minis ter Roolvink (sociale zaken en Lonen) nu juist in zijn nieuwe wet mogelijk. Prof. Albeda meent, dat de looninko- mens te veel onder schot komen bij de strijd tegen de inflatie. „De werknemers komen daardoor in een uitzonderings positie”. Hij zegt, met andere woorden: OK, de redering moet tegen de inflatie strijden, maar waarom zijn het alleen de werknemers waarop het geschut wordt gericht? Het wordt in de Eerste Kamer een span nend gevecht. De doorslag zal de KVP geven. Binnen de KVP-fractie zijn twee tegenpolen te vinden: de heer Middel huis, oud-voorzitter van het NKV (Ne derland Katholiek Vakverbond), maar desondanks een voorstander van het idee-Roolvink en prof. Steenkamp, fer vent tegenstander van alles wat het ka binet De Jong predikt Het is de vraag in hoeverre het NKV invloed kan uit oefenen op de oud-voorzitter, de heer Middelhuis. Daarvan zal veel afhangen. Binnen een flink deel van de Tweede Kamer was de ind.uk ontstaan, dat de bewindsman zich v. ?t al te gemakkelijk had overgeleverd aan de grillen van de scheepsbouwer <^>ti.' in ruil voor de overname van de Amsterdamse NDSM vele tientallen miljoenen beschikbaar te stellen als garantie op de bouw van een mammoetdok in het Rotterdamse ha vengebied. De slechte voorwaarden waaronder Verolme nu zijn krediet krijgt (hij verliest elke zelfstandigheid) beteke nen een winstpunt voor de minister, die nu tegenover de Kamer kan laten blij ken, dat hij niet zonder meer aan de leiband van de grote ondernemer wan delt. Het ziet er nu naar uit, dat, dat vrij snel een regeringscommissaris bij Verolme zal worden benoemd, die de minister en later de Kamer verslag zal uitbrengen over de besteding van de overheidsgelden. Erg gemakkelijk is dit allemaal niet gegaan. Minister De Block heeft onder vier ogen met Verolme moe ten spreken. Een onderhoud waarbij de minister ongetwijfeld heeft duidelijk ge maakt, dat zonder concessies aan de kant van de scheepsbouwer geen cent aan overheidsgeld op tafel had kunnen komen. 1 J i'A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1