Bolsward vecht zich naar de eerste plaats GabeSkroar W etens waardigheden Bolsward voor 1850 over wtt so,- oow f JKU O f niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin i S| =4V/ I! W Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2395 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 tl «l - V' - t; DINSDAG 14 OKTOBER 1969 108e JAARGANG NO. 80 Wymbritseradeel. i Laaiend enthousiasme in de Frieslandhal St. Janspoort, thans afgebroken Deelnemers us hjoed to sizzen KW, is. Liefdadige instellingen Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Gevelsteen in het voormalige Convent- gebouw Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS TJltg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) en de A.bonnementsprjjs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hwa’t nel gol rie syn sin net set, Dy bikleit him faek to let. Bolswards Nieuwsblad In de eerste ronde van Zeskamp-Sport (NCRV-televisie) heeft de ploeg uit Bols ward zich verrassend als eerste geplaatst. Een donderende ovatie en minuten lange roep: „Bolsward-Bolswardwas de beloning van de ploeg die na een slechte start zich plotseling omhoog werkte in een felle tussensprint Toen de Lauwerkrans om de ranke schouders van Captain Hamburg lag, was er geen hou den meer aan, de tribunes stroomden leeg om de gelukkige ploeg toe te juichen. Der wurdt hwat skrept om ’t ierd- ske slyk, Mar earllk wurdt men net gau ryk. Onder de liefdadige instellingen behoor de ook het Burger Weeshuis, een groot en fraai gebouw dat gesticht werd door burgemeester Nanne Ryens en diens vrouw Hidda Herema, in het jaar 1542, die het rijkelijk met inkomsten begif tigden. Het weeshuis stond vanaf de op- Op 6 dec. in Den Bosch zullen ze op nieuw de strijd aanbinden tegen ploe gen uit Noord en Zuid. De zes hoogste geklasseerden uit vier wedstrijden komen in de finale. Er kan dus nog van alles gebeuren. Maar de eerste klap is een daalder waard. land was één bloedbad en alles stond in brand. Niet lang daarna moet Bolswina de stad Bolsward gesticht hebben, aldus de le gende. Anderen wilden dat het woord Bodel, oudtijds Bodem zou hebben betekend en dat men de grond, waarop Bolsward is gebouwd, de naam Bolsdewaerd is gege ven als zijnde een uit de bodem van de zee (middelzee) aangewonnen waard. Weer anderen zijn, en waarschijnlijk niet ten onrechte van mening dat de stad haar naam draagt naar een zekere Bo- dele, bij verkorting ook wel Boele ge naamd die vermoedelijk op het hoogste gedeelte der stad een huis, stins of slot heeft gebouwd waar omheen de leden van zijn geslacht, benevens zijn onder horigen en andere lieden, hunnen wonin gen hebben gebouwd wat allengs tot een dorp is uitgegroeid hetwelk de naam verkreeg, bodelswaert of boelswert zo als men de naam vroeger schreef. Ook zou men de naam kunnen afleiden van het oude woord Bodel of Bodelen (dit is Koophandel drijven), zeker is dat de oudste gebouwen veelal op de hoog ste plaatsen der stad gevonden worden en dat de naam der plaats Bodelswaert of Bodelsweert genoemd werd. Zo las men op de zegel der stad, aan oude brieven gevonden, Sigillum Bur- gensium Bodelswaert; terwijl het grote Stadszegel ten opschrift had Sigillum Civium de Bodelswert. Dat Bolsward een van de oudste steden van Friesland is blijkt uit het feit dat zij reeds in het jaar 725 bekend was. Bolsward was de eerste grote stad van het kwartier Westergo. Over de oor sprong van de naam der stad heerste vroeger veel verschil van mening. Som migen meenden dat zij door Bolswina, dochter van Radboud I, koning van Fries land, is gesticht en aan haar de naam is ontleend. De dochter Bolswina van koning Rad boud, ook wel Radbodas, was gehuwd met Heraldus, een tweede Horatius Cocles. Deze Haraldus was bevelhebber over het leger van koning Radboud toen de koning in 718 in gevecht geraakte naar men meent met de Batavieren bij Medemblik. Toen de Friezen het gevecht dreigden te verliezen weken de koning, met het restant van het leger, uit naar de stad. Heraldus hield zolang stand op de brug tot de koning veilig in de stad was en sprong zodra de poort gesloten was in de vestinggracht waar in hij, door de zwaarte van zijn kleding en zijn wa penuitrusting, onder de ogen van zijn schoonvader jammerlijk verdronk. De dood van Haraldus zo vertelt men verder is de Batavieren duur komen te staan. Gerdianes, zoon van Haraldus is enige jaren later met een groot leger het rijk der Batavieren binnen gevallen en het gehele land geplunderd, gebrand schat en geroofd. Ieder werd gedood oud of jong, tere juffers tot de kin dertjes in de wieg, er werd geen gena de gegeven. Gebouwen, paleizen, steden, mensen en vee alles werd verwoest, het Op de voet gevolgd door Assen. Zonder risico te nemen kwamen ze door de fi nish. Resultaat 8 punten voor Bols ward. Door de andere deelnemers werd nog dapper gestreden maar veel vallen de blikken gaven veel vertraging. De uitslag van de wieler-evenwichtsproef moest de beslissing brengen. Assen Bolsward en Dronten. Het was Bols ward die met 1 pt voorsprong op Dron ten de hoogste plaats op het ere-scha- vot mocht innemen. Deelnemers aan de NCRV-televisie Dub bel 6-kamp zijn J. Hamburg, nonplaying- captein; B. Nieuwenhuis coach; W. Veldman, trainer-deelnemer. Dames: A. de Lang, B. Vallinga, S. van Dijk, F. Huisman, S. Doper, S. Odinga, scoremeisje M. Keizer. Heren: J. Kooi- stra, J. Conradi, T. Ferwerda, J. Huis man, F. de Vreeze, D. Ixrikema, A. Blee- ker. Marathon: heren H. Arendz, K. Hettinga. In het begin van de sportieve strijd ie.ek het helemaal niet zo best. De kan- geroeproef van Bolsward liep niet zo vlot en men moest met een vierde plaats genoegen nemen. De denker van Bolsward de heer R. de Haan moest zich wegens familie-om- standigheden laten vervangen. Zijn in valler bad een zeer moeilijke taak om onvoorbereid dit lastige onderdeel over te nemen. Een score van 10 41 was het resultaat, dat niemand hem kwalijk zal nemen. De schermwedstrijd gaf een keer in de strijd. Mevr. B. Vallinga prikte geblind doekt met de degen in de hand de ene ballon na de andere kapot. De aanwijzingen van haar helpers wer den bijzonder goed opgevolgd. Zonder fouten snelde ze door de smalle door gang om de laatste balonnen met fikse stoten om zeep te helpen. Een eerste plaats en zes volle punten brachten Bols ward weer in de middenmoot. De mini-marathon werd ’n ware triomf tocht. De heer Klaas Hettinga nam op de skeelers (schaatsen op wieletjes) die reet een voorsprong die nog groter werd toen de heer H. Arendz lopend met zwemvliezen de kop overnam. Daar na verdwenen ze naar buiten om daar hun sprint voort te zetten. Wie zou het eerst binnenkomen? Ondertussen ging Bolsward snel van start op de home trainer in de voeler- en balanceerwed- strijd. In een zeer goede tijd konden de deelnemers beginnen om emmers water over te brengen over het water naar een weegschaal waar het gewicht van een Bolswardse schone in evenwicht moest komen met een grote drum die gevuld moest warden met water. Het leek er even op dat de Bolswardse kansen letterlijk in het water vielen maar door stug dóórzetten wist men nog een rede lijke klassering te bereiken die uitein delijk net voldoende was voor de zege. De vliegende pop estafette was onge twijfeld het zwaarste onderdeel van de wedstrijd. Stadskanaal toonde zich hier een klasse apart. Het tempo van Bols ward lag wel lager maar ook hier wist men nog niet voldoende punten in de wacht te slepen. De marathon was in aantocht. Wie zou het eerste de zaal binnen komen? De spanning was voelbaar want hier hing alles van af. Daar kwamen de mannen van Bolsward onder luide toejuichingen de zal binnen. Zeer rustig namen ze de laatste han dicap. Blikken werden vakkundig op een kaasberry gestape’d en kalm maakten Hettinga en Arendsz hun laatste ronde. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeet, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en richting onder bestuur van vijf voogden. Na de Reformatie, uit drie hervormde, een doopsgezinde en een rooms katho lieke vermits er wezen waren diens ou ders doopsgezind of r.k. waren, ook in het huis werden opgenomen. Dit werd eerst door de r.k. verzuimd, doch la ter weer hersteld, en er kinderen van alle chr. gezindten werden opgeno men. In het centrum van de stad, op de hoek Kerkstraat-Broerestraat, was de kapel der Mirakelen van Onze Lieve Vrouwe van Zevenwouden, die ook wel de Ka pel van de Heilige Geest werd genoemd, een zeer oud gebouw waarvan het jaar van stichting onbekend blijkt te zijn. Heel vroeger moet er een Maria beeld in hebben gestaan, dat om zijn bijzonde re aflaat, als wonderdoende vereerd werd en de mensen van heinde en verre kwa men om dit wonder te aanschouwen. In het jaar 1580 werd het beeld door de soldaten van Bronkhorst verbrand. Later diende de kapel gedeeltelijk als Latijnse school, deels als Stads Neder- duitsche, deels als Frans Nederduitsche school. De Latijnse school werd vroeger niet alleen door een rector, maar ook nog door een conrector bediend. (Sy- brand Mensonius (Mensonides) werd in 1597 tot Rector (scolarius) aan deze school benoemd). Boven de ingang stond het opschrift: Haec Sophiae Sedes, Hic Alma Miner va Tennelis, Castalias propinat aquas Heliconis Alumnis. Dit betekent: Hier is de zetel der wijsheid, hier dient de gun stige Minerva haren tedere voedsterlin- gen, de Castalische wateren van den He licon toe. Tevens was er een stads armenschool met ongeveer 300 leerlingen, een De partement der Maatschappij ’t Nut van het Algemeen, die op 6 dec. 1766 werd opgericht en een distributiekantoor voor brieven. Naast de Lieve Vrouwen Kapel was een Armenhuis waarin bejaarde mannen en vrouwen werden opgenomen die in eni ge kamers bij elkaar woonden en een zekre toelage, benevens een wat ruime re onderhoud genoten dan diegene die buiten het huis, in woningen, welke aan het Armenhuis behoorden, onderhouden werden. Vroeger werden er ook vreem delingen (dus van buiten Bolsward), op genomen en kon men er voor een klein bedrag de kost kopen. Later nam men, onder huiselijk toezicht de armen gra tis aan, doch alleen zij die geen lid van een christelijke gemeente waren. Ook werden buiten het huis armen, die men Stadsarmen noemde, uit de zeer aanzien lijke goederen, die het huis bezat, van levensbehoeften voorzien. Het huis stond eerst onder zes, later uit vijf voogden die door het stadsbestuur werden geko zen. In het gereformeerde Armhuis, op de Grote Kampen, werden alleen Hervorm de leden opgenomen. Dit huis werd in het jaar 1618 door Maria Oupkes, wed. Oupkes, de Edele Gerrolt van Cammin- gha, en de Edele Jonk vrouwe Cathari na van Ockinga, weduwe van voor noemde Cammingha, opgericht. Later werd er door de diakenen der hervorm de kerk, aan oude leden, een ruime wo ning en een ruime bedeling gegeven. Het armhuis stond ook bekend onder de naam Konvent, wat de reden is ge weest het zo te noemen, weet men niet. r—- i Hwat haf ten. Tussen de Sneker en de Blaauwe Poort was nog een vierde Poort de Zand Poort waardoor de schepen de stad in en uit voeren. De stad was doorkruist met vele grachten, met een zodanige diepte waardoor allerlei soorten schepen de stad in konden varen om te lossen en te laden. Over de grachten waren stenen e«i hou ten bruggen (ook wel posten genoemd) gebouwd om de vele wijken, als klei ne eilandjes van elkaar afgezonderd, aan een waren verbonden. De stad, zinde lijk en tevens luchtig gebouwd, hadden brede straten en vooral achter de hui zen, ruime tuinen die aan de wallen grensden. Hoewel de stad 1% uur (lo pen) van de zee verwijderd lag, was zij toch gunstig gelegen voor de handel aan de Middelzee, en is er na het ver- landen en het opslijken van de zeeboe zem, door de Bolswarders gebruik ge maakt van de haven van Makkum er tussen de beide plaatsen, voor scheepvaart, een kanaal gegraven. Voor de grote koopvaardij schepen be dienden zij zich van de haven van Wor kum. In de 17de en 18de eeuw woon den er vele rijke reders in Bolsward die belangrijke zeehandel bedreven of de ondernemers van Makkum en Workum ondersteunden. Ook Bolsward heeft vele benoemde man nen voortgebracht die vermelding ver dienen. Onder hen vinden wij: de godge leerde Dominicus Reineri, geb. 1561, overl. 29 mei 1598, hoogleraar in de Gods- geleerdhedd te Leuven. Siebrandus Sic- cama, Rechtsgeleerde. Geb. 1570. Hij was het die in 1617, te Franeker, een ver zameling van Friese Wetten liet ver schijnen en vele rechtsgeleerde werken heeft geschreven. Overleden 1622. Pe trus Jacobus van Bolsward, kroniek schrijver, meer bekend onder de naam Petrus Jacobi Thaborita, welker naam hij droeg naar het klooster Thabor on der Sneek, alwaar hij lekebroeder was. Geb. 1450. Overl. 1527. De grote dichter en schrijver Gysbert Jacobs (16031666). Van hem is ver schenen o.a. Friesche Rymelaryen, in treye dielen. Een exemplaar werd ge kocht door prof. Z. C. van Uffenbacht uit Frankfort, tijdens zijn verblijf in Harlingen, in april 1710. Suefridus Rudolphus Sterkenburg. Pie ter Tanjé, plaatsnijder; geb. 15 febr. 1706. Hij voer eerst als schippersknecht op Amsterdam alwaar hij kennis kreeg aan Jacob Folkema, die hem eerst in de tekenkunst en vervolgens in het plaatsnijden onderwees waarin hij la ter zo’n groot meester geworden Overl. 28 juni 1761. en de derde op de laatste donderdag in okt., weer een veemarkt. Een andere oude beschrijving van Bols ward luidt: De stad, ovaal rond, strekte zich uit van het Oosten naar het Westen, en werd omgeven door een hoge aarden wal, die met een dubbele rij fraaie bomen was beplant. Om deze wal (bolwerk) liep een brede gracht. Het bolwerk dat goed on derhouden werd, gaf een fraai uitzicht over de velden en kon men zich in de daarbij gelegen plantsoenen aangenaam wandelen. De stad Bolsward, in het Latijns Bols- vardia, ligt 5 uur (men rekene lopen) Z.W. van Leeuwarden, 2 uur ten w. van Sneek, 2 uur ten Z. van Franeker, en 3 uur ten Z.O. van Harlingen aan de vereniging van verschillende trekvaar ten die de reisgelegenheid alsmede ’t ver zenden en het ontvangen van goedern vergemakkelijkten. Binnen de wallen besloeg Bolsward een oppervlakte van 22 Bund: 46 v.r. en 88 v. ell. telde 670 huizen, 3650 inwoners, had drie poorten, n.l. de Blaauwe Poort, ten westen, de St. Jans Poort, ten N.O., de Sneker Poort, ten Z.O. van de stad. Beide eersten waren tevens waterpoor- Opk had zij het recht der munt, waar van de muntstempels, met het jaartal 1370 in de schatkist van de stad be waard wordt, en was Bolsward de twee de stemgerechtgide stad van Friesland, een kanton hoofdplaats en had als zo danig een zetel van een kantongerecht, was met verscheidene handvesten en pri- vilegieën begiftigd en had, vooral van Keizer Karei de Vijfde, den 3 febr. 1524, zeer aanzienlijke voorrechten verkregen. In het jaar 1422 werd Bolsward in het verbond der Hanze Steden opgenomen. Aldus beschreven: De stad Bolsward vinden we in een andere kroniek. Bols ward: kanton, prov. Friesland, arr.: Sneek, palend Noordelijk aan de kan ton Harlingen, Oost; aan de kantons Rauwerd en Sneek, Zuid; aan de kan ton Hindeloopen, en West; aan de Zui derzee. Het bevat de stad Bolsward benevens de grietenijen Wonseradeel en Hennaar- deradeel en telde daarin ong. 16.000 in woners. Bolsward, kerkelijke Ring, Provincie Friesland, klassis van Harlingen. Zij be vatte de gemeenten Bolsward, Burg- werd-Hichtum en Hartwerd, Edens en Spannum, Kubaard en Waaxens, Lol- lum, Oosterend en Hennaard, Oosterlit- tens, Winsum en Baard, Wommels en Hijlaard en Ytens. Er waren 13 kerken die door 11 predi kanten werden bediend. De gezamenlijke gemeente telden 22.400 zielen. Bolsward: gem. prov. Friesland; Westergoo, arr. Sneek, Kanton, Bols ward. (14 M.K., 2. S.D.); Palende aan de dorpen, Hichtum en Burgwerd, in de Grietenij Wonseradeel, Oostelijk aan Hartwerd in de zelfde Grietenij, Z.O. aan Nieuwland en Wolsum, Wymbrit- seradeel, Z. aan Tjerkwerd, W. aan Ex- morra en Longerhouw; en N.W. aan Schettens, allen in de grietenij Wonse radeel. De gemeente bevat, de stad Bolsward en de in de zogenaamde onder klokslag liggende gehuchten; Saad en Knossen en enige verspreid liggende huizen. Zij besloeg een oppervlakte van 992 Bun der; 52 v.r.. en 84 v. ell. Daarin telde men 750 huizen die door ong. 4200 men sen werden bewoond. Zij dreven handel in boter, kaas en vee terwijl vele an deren zich bezig hielden met het spin nen van het zogenaamde Friesche sa jet waarvan grote hoeveelheden naar de andere provincies werden verzonden. Voorts waren er twee scheepswerven, twee leerlooierijen, twee Patten; twee Pannen; een Estrik; en een Suikerbak- kerij, een steenbakker tichelwerkeen lintweverij en vele wolkammerijen en Bombazijnen fabrieken. Vroeger waren er twee jaarmarkten, de eerste werd gehouden op 12 juni (Sint Odolfusdag), de tweede op 17 sept. (St. Lambertusdag Later waren er drie markten, de eer ste op de vierde donderdag in april (een veemarkt), de tweede van 24 aug. tot 8 sept. (kermis), terwijl er op de 26 augustus paardenmarkt gehouden werd, mU A tl? üb w m W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1