de week Foto Rusland China gaan praten van en Drogisterij=£otohandel ,,’t Blomke moderniseerde GaheSkroar SP over Zaak vergroot, toekomstplannen en reorganisatie Egypte bereid tol gesprek Midden-Oosten RBf i ÏW niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Raiffeisen-spaarweek: 27—31 okt. 1969 OgR Skoalbern üt Wym- britseradiel yn Rono-ütstjüriiig 99 Hwat hat üs hjoed to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ij - ogh tl 1 to” VRIJDAG 17 OKTOBER 19G9 108e JAARGANG NO. 81 Wymbritseradeel. Midden Oosten Ontwapening voor Luchtpiratery S Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Iets van de spanning tussen de beide communistische reuzen, de Sowjetunie en China, lijkt te zijn weggenomen nu Peldng bekend heeft gemaakt, dat beide landen binnenkort besprekingen zullen gaan voeren ter oplossing van hun grenscon flicten. Uit deze mededeling blijkt, dat het korte gesprek, dat de Russische en de Chinese premier, Kosigin en Tsjoe En-lai, op 11 september in Peking met elkaar hadden en waarover tot dusverre slechts was meegedeeld, dat het „nuttig” was geweest, althans op één punt tot overeenstemming heeft geleid. De andere punten, die ter sprake zijn gekomen, zyn de wederzijdse handelsbetrekkingen en het stop zetten van de polemiek tussen beide landen. Wierheit is de alderearste libbens- p licht. De Egyptische minister van buitenland se zaken, Riad, heeft opnieuw te ken nen gegeven, dat zijn land bereid is tot is gekozen om duidelijk te laten uitko men dat sparen voor alle leeftijdsgroe pen van belang is en dat de Raiffeisen bank met een grote verscheidenheid aan spaarvormen is ingesteld op spaarders van alle leeftijden. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad indirecte besprekingen met Israël ter re geling van het conflict in het Midden- Oosten. Hij zet erbij, dat die besprekin gen zouden kunnen warden gevoerd via de Rhodos-formule. Dat woord Rhodos- formule slaat op de onderhandelingen, die Arabische en Israëlische delegaties in 1949 op het eiiland Rhodos voerden en die uiteindeltfk leidden tot een wa- penstilstandsakkoord; bij die besprekin gen zaten de tegenstanders in afzonder lijke kamers in één gebouw en „spra ken” met elkaar via de VN-bemiddelaar .R Bunche. Na Riad’s verklaring heeft Israël, dat nog steeds vasthoudt aan rechtstreeks overleg met de Arabische buurlanden, gezegd, dat het kan instem men met nieuwe ,,Rhodos”-besprekingen, mits Egypte erkent, dat die onderhan delingen van 1949 in feite rechtstreek se besprekingen vormden. Israël houdt daarom zozeer vast aan rechtstreekse besprekingen omdat die in de ogen van Jeruzalem erkenning door de Arabieren van de Joodse staat zou den betekenen. Egypte blijft evenwel de nadruk leggen op het indirecte ka rakter van het overleg op Rhodos, en heeft intussen Rlads woorden al weer afgezwakt. Ze lijken achteraf dan ook meer een proefballon te zijn geweest. Intussen heeft de huidige VN-bemidde laar voor het Midden-Oosten, Gunnar Jarring, die de afgelopen weken in New York veelvuldig heeft gesproken met ver tegenwoordigers van Israël, enkele Ara bische staten en de Grote Vier, zijn taak als Zweeds ambassadeur in Moskou weer opgenomen. Noch hij noch de Grote Vier, die begin november hun pogingen zullen hervatten om een gemeenschappelijke basis voor een regeling van het Israë- lisch-Arabische conflict te vinden, ver wachten op korte termijn belangrijke ontwikkelingen. Het wachten is eerst op de Israëlische parlementsverkiezingen van 28 oktober. ge voorjaar reeds tot leven gewekt, als de bootjes weer worden opgetuigd en het is er zomers een druk komen en gaan als ze uitvaren of weer huiswaarts keren. Nog even en ze gaan de winter slaap in. Het botenhuis (rechts op de foto nog net even te zien) biedt een veilige rustplaats. Niet alle bewoners van de Workumer trekweg waren des tijds even blij toen de schiphuizen wer- nale federatie van vliegersverenigingen, IFALPA, al gedreigd, dat zij een mon diale vliegersstaking zou afkondigen als de VN zich niet met de kwestie zou den inlaten. Nu bevat het verdrag van Tokio geen specifieke regels betreffende de bestraf fing van kapers, wat een zeer hinderlij ke lacune is nu het aantal vliegtuig kapingen zo schrikbarend stijgt. De ICAO is daarom thans bezig derge lijke regels voor te bereiden. Intussen heeft Cuba, het land waar vrij wel wekelijks een of meer gekaapte vlieg tuigen landen, al laten weten, dat het met internationale regelingen niets te maken wil hebben. Cuba is wel bereid met afzonderlijke landen bilaterale overeenkomsten te sluiten. Een derge lijke omslachtige procedure zou tot gro te vertragingen bij de behandeling van dit nijpende probleem leiden, en dat is waarschijnlijk juist hetgeen Cuba wenst. K S SteïsSsfe WIS r Stuk voor stuk, in een onafgebroken ritme gaan de „kleine” winkeltjes in Bolsward zich op forse en fantasievol- le wijze aanpassen aan moderner eisen, slaan ze de vleugels uit tot een be staan op breder basis ofleggen vroeg of laat het loodje. Stilstand is in onze dynamische tijd achteruitgang en wie de klop van de tijd niet ver staat, raakt bij de tijd ten achter. Hoe knus en gezellig de bestaande kleinere zaakjes ook mochten zijn, onze tijd stelt andere eisen. Daarom is het ver heugend, dat zakenmensen telkens de moed hebben aan dit appel te vol doen. Vergelijkt men de winkels van Blauwpoort tot Snekerpoort, dan is er praktisch geen zaak die zich in de na oorlogse jaren niet heeft aangepast, de een meer, de ander minder, de een ook vaker dan dc ander, want sommige za ken verbouwden nu wel niet aan de lo- Met als thema „van jong tot oud met sparen vertrouwd” gaat dit jaar op maandag 27 oktober de traditionele Raif- feisenspaarweek van start. Het doel van de jaarlijkse Raiffeisen- spaarweek in oktober is het sparen bij het publiek aan te moedigen, in het be lang van de spaarders zelf en in het be lang van de economische groei, die in belangrijke mate afhangt van de natio nale besparingen. Doordat het in de spaarweek aantrek kelijk sparen is, maken velen van deze gelegenheid gebruik om een bezoek aan hun bank te brengen en talloze nieuwe spaarders warden er door tot de bank gebracht. De Raiffeisenspaarweek vormt derhalve een daadwerkelijke stimulans voor de spaarzin van de bevolking. Door de spaarzin bevorderende activi teiten waarvan de Raiffeisenspaar week het hoogtepuntvormt heeft de Raiffeisenbank zich ontwikkeld tot een van de grootste spaarinstellingen in Ne derland met een inleggerstegoed van ruim f 7,3 miljard. Ook in de komende spaarweek van 27 tot en met 31 oktober 1969 wordt weer een grote toeloop aan de loketten ver wacht hetgeen uiteraard de uiterste in spanning vergt van ’t bankpersoneel. In vijf dagen tijd dient een record aantal posten te worden verwerkt. De groot ste drukte wordt verwacht op „Wereld- spaardag”, donderdag 3Ö oktober 1969, omdat ook door publikaties van over heidswege op deze internationale spaar- dag de aandacht wordt gevestigd. Het thema van de Raiffeisenspaarweek „van jong tot oud met sparen vertrouwd” pende band, maar dan toch met de re gelmaat van de klok. Toen de heer Ren- se Bosch in 1935 ’t Blomke overnam onderging ook zijn zaak dit „lot”. Na de verbouwingen van 1942 en 1954 volg de nu opnieuw een vergroting en uit bouw van de zaak. De dienstverlening van het drogisten vak dateert in wezen uit dezelfde tijd als die waarin de geneeskunst haar eer ste wankele schreden zette. De toepassing van de geneeskunst is be gonnen met het gebruik van kruiden. Uit het gebruik van deze middelen zijn allengs de medicus, de drogist en de apotheker ontstaan. Uiteraard hebben deze beroepen In de beginperiode een gemeenschappelijk werkterrein gehad. Zo fungeerde de dro gist als handelaar in kruiden, de apo theker als verwerker en bewerker daar van. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Minister Luns, die in New York de ope ningsweken van de Algemene Verga dering heeft bijgewoond, heeft daar een succesje geboekt: de Assemblee heeft op zijn voorstel besloten een debat te wij den aan de luchtpiraten. Nederland heeft een beroep gedaan op alle leden-landen van de VN om het begin december in werking tredende verdrag van Tokio in zake kapingen van vliegtuigen te rati ficeren. Dit verdrag, dat tot stand is gekomen op aandrang van de Interna tionale organisatie voor de burgerlucht vaart, ICAO, zegt onder meer, dat ge kaapte vliegtuigen dienen te worden te ruggegeven en dat na een geval van ka ping zowel de passagiers als de beman ningen ongehinderd hun oorspronkelij ke bestemming moeten kunnen bereiken. Enige weken geleden had de Internatte- Sedert juli al slepen zich in Moskou handelsbesprekingen voort; niets wijst erop, dat het gesprek in Peking tussen de twee premiers tot een doorbraak heeft geleid. Is een akkoord op dit punt nog magelijk, het lijkt uitgesloten, dat de twee landen zullen kunnen besluiten tot een definitieve beëindiging van de oorlog in woorden, die zij al jarenlang in de pers en via de radio met elkaar voeren. Weliswaar zijn de Russische aanvallen op het maoisme de laatste tijd wat zeld zamer en ook wat minder fel geworden, maar de Chinese partijleider Mao Tse- toeng, die de Russen de hegemonie in het communistische blok betwist en hen ervan beschuldigt op fatale wijze van de rechte leer te zijn afgeweken, heeft té kennen gegeven, dat de polemiek „nog wel tienduizend jaren” zou kunnen du ren. Nu de twee partijen gaan praten over de grensconflicten, die al tot verschei dene bloedige botsingen hebben geleid, zal wellicht spoedig duidelijk worden wat de Chinese wensen zijn. Volgens sommi gen streven de Chinezen wel degelijk naar gebiedsuitbreiding de Russen be weren, dat Peking een gebied ter groot te van anderhalf miljoen vierkante kilo meter opeist anderen daarentegen zijn van mening, dat de grensbesprekin- gen voor de Chinezen voornamelijk een prestigezaak zijn. Peking heeft er tel kens weer op gewezen, dat de huidige grenzen tót stand zijn gekomen door middel van enkele „ongeltjkwaardige” verdragen, die het machtige tsaristische Rusland de machteloze Chinese keizer omstreeks het midden van de vorige eeuw had af gedwongen. Het voornaam ste doel van de Chinezen zou thans zijn deze verdragen te vervangen door een akkoord tussen twee gelijkwaardige on derhandelingspartners. In de in Genève vergaderende ontwa peningscommissie van de Verenigde Na ties zijn de voornaamste leden, de Sow jetunie en de Verenigde Staten, het eens geworden over 'n ontwerp-verdrag waar bij het plaatsen van kernwapens en an dere wapens van massa vergelding (che mische en bacteriologische wapens) ver boden wordt. Beide partijen hebben om tot een akkoord te komen wat conces sies moeten doen. Zo wilde Moskou aan vankelijk de gehele demilltarisering van de zee- en oceaanbodem. Washington was daar tegen omdat het het einde zou betekenen van het Amerikaanse ontdek- kingssysteem waarbij de nadering van vijandelijke duikboten wordt geregis- streerd. Van hun kant hebben de Ame rikanen ten slotte ingestemd met de Russische eis, dat ieder land in een twaalf-mijlszone vanaf zijn kust vrijheid van handelen zal hebben. De Amerika nen hadden deze zone, waarin geen inter nationale inspectie mogelijk zal zijn, tot drie mijl willen beperken. De ontwape ningsconferentie zal nog wel tot eind oktober vergaderen voor zij het ontwerp verdrag aan de Algemene Vergadering van de VN zal voorleggen. Verwacht wordt namelijk, dat verscheidene deelne mers aan het overleg met amendemen ten zullen komen. Italië en Canada heb ben al laten weten, dat zij de regelingen inzake internationale inspectie onvol doende achten. neesmiddelen maar om leuke geschen ken. De fotohandel bereikt vooral de top in het toeristenseizoen. Veel foto- en film materiaal gaat dan over de toonbank. De fotografie en het filmen als hobby zijn in opmars, 't Blomke verhuurt hier op inhakend ook film- en projectie- apparatuur. Om jonge enthousiaste fil mers te laten ervaren, dat het heus niet zo moeilijk is te filmen worden zelfs gratis filmcamera’s in bruikleen gege ven, een service, die men zelden zal aantreffen. Zelf fotograferen doet de zaak niet, nog niet tenminste. Er zal ech ter spoedig gelegenheid zijn in ’t Blom ke binnen 2 minuten pasfoto’s te leve ren onder het motto: Klaar terwijl u wacht. Ook op ander gebied zorgt 't Blomke eerstdaags voor een novum. Er zal een begin worden gemaakt met schoonheidsbehandeling. In een nog in te richten schoonheidssalon zal op be paalde dagen een gediplomeerde schoon heidsspecialiste zitting hebben. Op de foto ziet u het interieur van da vernieuwde en vergrote zaak, die door burgemeester J. M. A. Mulder werd ge opend. den opgetrokken en men „een bril op de neus kreeg”, maar alle leed gewent op den duur. In het midden van de foto, waar de huizenrij links wordt onderbro ken door een zijstraatje, ziet u de van ouds vermaarde vellenbloterij annex hui denhandel van familie Van Buren. De ze fraaie foto werd gemaakt door S. Hollander, Gysbert Japicxlaan 7, Bols ward. 1860. Bernard Verwey, naderhand als provisor zijn vrouw mevr. Geertruida Duval Slothouwer. 1887 Dirk van der Meer. 1908. Andries Bouma. 1917. In dit jaar koopt Jan Jacob Rein- ders het pand en verplaatst zijn dro gisterij ’t Blomke van Jongemastraat naar Marktplein. 1935. Rense Bosch neemt deze zaak over en verbouwt en vernieuwt de zaak in 1942 en 1954. Thans (1969) werd Bernard Bosch, zoon van Rense Bosch medefirmant. Om in staat te zijn de afnemers nog beter te bedienen en de artikelen overzichtelij ker te kunnen opstellen werd thans de verkoopruimte vergroot en aangepast aan de modernere eisen. De nadruk ligt niet altijd op hetzelfde onderdeel. De drogisterij is nog steeds een steunpilaar en zal dit ongetwijfeld blijven, maar de cosmetica en de afde ling toiletartikelen, kaarsen, huishoude lijke artikelen op hygiënisch gebied enz. staan in de huidige tijd zeer in de be langstelling. Vooral in de „geschenkpe- riode”, n.l. rond moederdag, St. Nico- laas en Kerstmis, wendt menigeen zijn schrede naar ’t Blomke, nu niet om ge- Eerst in de loop van de 17e eeuw be gint zich tussen drogist en apotheker ’n zeker onderscheid af te tekenen. Het dro- gistenbedrijf omvat in de huidige vorm vele artikelgroepen zoals: drogerijen, chemicaliën, kruiderijen, verpakte en on verpakte geneesmiddelen, verband en ver- ptegingsmiddelen, artikelen voor huis houdelijk gebruik alsmede parfumerieën en toiletartikelen. Nevenbedrijven zijn vaak die van glas en verfhandel, fotohandel en opticiën. Bij ’t Blomke is dit de fotohandel. De handel in verpakte geneesmiddelen heeft veel bijgedragen tot het aanzien van de drogist. Deze handel is uitgegroeid tot een enor me industrie, wat blijkt uit de cijfers. De Nederlandse industrie exporteerde b.v. in 1960 reeds voor plm. 165 mil joen gulden. De drogisterij, handelende onder de naam ’t Blomke heeft zich in 1908 in Bolsward gevestigd in het pand Jonge mastraat (thans schoenhandel Kooistra) In het pand Marktstraat 4 ,was sedert 1860 een apotheker gevestigd. Apothe kers waren achtereenvolgend: De Fryske Utstjüring fan de RONO hat in reportaezje makke oer in eksurzje fan skoalbern oan it gemeentehüs fan Wym- britseradiel. Yn dizze reportaezje, dy't tongersdei 16 oktober ütstjürd waerd, wie yn ’t foarste plak to hearren hoe’t in tal learlingen fan de iepenbiere skoal- le üt Ysbrechtum op 7 oktober yn it gemeentehüs rounlaet waerden. Fierder waerd der ek omtinken oan jown hoe’t de by dy bisite opdiene yn- drukken troch de bern forarbeide binne en hwat der yn skoalle praktysk mei sa’n ekskurzje dien wurde kin. K k S Nu ondanks het fraaie najaarsweer de bladeren gaan vallen, en de zomer hoe wel aarzelend langzaam maar zeker af scheid gaat nemen is het net de tijd deze foto te plaatsen. Hier reiken de sei zoenen elkaar de hand. Hier is de syn these gevonden tussen het drukke ver tier van plezierjachten en de rust aan de rand van de stad. Het is de Wor- kumertrekweg, die al lang geen trek weg meer is sedert de Rijksweg 43 de vaart onherroepelijk afsloot. Maar dit doodlopende vaarwater wordt in ’t vroe- c «S'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1