Friesland helpt Ceylon Bolsward presenteerde Zeskamp- show Stichting Friesland voor ontwikke lingssamenwerking hield pers conferentie Sfeer, vindingrijk, fantasievol S|| I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, i» r I J ^4 W 44 4M - 4 - - Se 44» 4? M DINSDAG 21 OKTOBER 1969 108e JAARGANG NO. 82 -■ Vi, Abonnementsprijs t 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dit jaar wordt door de Stichting Friesland voor Ontwikkelingssamenwerking voor de tweede keer een inzameling georganiseerd ten bate van Ceylon. De aktie wordt gehouden van 20-26 oktober a.s. De voorzitter van de stichting, de heer Kroon, zette in een daartoe gehouden persconferentie de opzet als volgt niteen. Dit jaar zal de aktie een iets andere opzet hébben dan voirig jaar, waarbjj de nadruk zal komen te liggen op de aktiviteiten van de plaatseljjke comltees. In tegenstelling tot de vorig jaar per post verspreide folders, zal de verspreiding en daarmee het welslagen van de aktie van de plaatselijke comltees afhangen. Hierboven vindt u de affiche, die als vlag de lading van het Bolswardse Zes- kampschip moest dekken. De gehele show is opgenomen. Samen met die van Rheden zal deze worden uitgezonden op zaterdagmiddag 8 november. J.l. vrij dagavond vonden in het Jaarbeursthea ter de opnamen plaats. Een verslag hier van wil onderstaande niet zijn. Het ver rassingselement moet blijven. Het zijn maar wat losse gedachten die zo op komen. Allereerst dit: Tientallen Bols- warders zullen voortaan wel met een beetje meer eerbied naar de t.v. kijken als voorheen. Er zit meer aan vast dan men wel zou denken. Dan: het is dunkt ons een gelukkige greep geweest van de NCRV het kijkend publiek ook eens bij een volwaardige uitzending te betrekken, dus niet alleen als figurant, maar als schrijvers, spelers en regisseurs van een uit vele onderdelen bestaande show. Het was geen kleine opgave, die Bols ward gesteld werd. Met de wetenschap dat in de eerste ronde de sport-zeskamp werd gewonnen, hebben de deelnemers aan de show zich compleet gegeven. Na wekenlange voorbereidingen, na ve le uren repeteren, na het verwerken van tal van spanningen ook, was het dan ein delijk zo ver, dat nog een volle dag kon worden besteed aan de generale repe titie en de opname. Bussen vol spelers en supporters trokken daartoe naar Utrecht. Zo’n dag is een belevenis. Het samen iets doen wekt kameraadschap en verbroedert (en verzustert). De span ning die de gehele dag bijna zichtbaar en tastbaar aanwezig was, deed geen von ken overslaan: we hebben geen wan klank gehoord. Het was voor velen een primeur artiest te zijn. T.v. artiest nog wel. Het gaf aanleiding tot het weg geven van privé modeshowtjes, zowel in maxi als in mini. Het was een bont gezelschap dat ontspannen en vermoeid 's avonds de grote hoteltrappen besteeg voor het diner. De portier fronste zijn wenkbrauwen toen hij niemand minder onder de gasten zag dan Swiebertje, Malle Pietje en een allerliefste Saartje, toen hij tussen de gasten vreemdultge- doste adspirant maanreizigers ontwaard- de en er druk werd gediscussieerd in Hollands en Fries over de kansen van de komende show. Want na het diner werd het pas echt. Intussen wenste de spraakwatervalman, gekweld door maag krampen en de onweerstaanbare nei ging tot overgeven, het optreden van de reserve (die er echter niet was). Niet dat de generale repetitie des mid dags zoveel heeft uitgehaald, maar men was althans in het inmense gebouw wat gewend geraakt aan de gangen en gan getjes, de nissen en trappen, het kolos sale toneel en het wirwar van kabels en schermen. Het bracht overigens wel spanningen mee dat repeteren. Het de cor van de brug bridge on the river dat in het kader van deze aktie Cey lonese jongeren verschillende middelba re scholen bezoeken hier in Friesland. Wellicht kan ook op het gebied van het onderwijs meer gekoördineerd warden en in samenwerkingsverbanden en over legorganen van onderwijskrachten hier over gesproken worden, eventueel in overleg met de Stichting Friesland voor Ontwikkelingssamenwerking, of de lan delijke instanties op dit gebied. In het kader van de ontwikkelingssa menwerking worden momenteel vele, zeer ingewikkelde zaken aan de orde ge steld, zoals bijvoorbeeld door de kerken in hun laatste Vredeskrant, en in ver schillende geschriften en boodschappen van de Vredesweek. Daar wordt gespro ken over de kwestie van riet- en biet suiker over de boterkwestie enzovoort. Allerlei zaken die onze provincie nog al raken. Zou het daarom niet goed zijn dat er eens in het openbaar een goed gesprek op gang gebracht wordt over de ze zaken, zodat de mensen geholpen war den zo goed mogelijk hun mening te vor men. Dat zou kunnen gebeuren door de kerken die deze onderwerpen entameer den of door de Stichting Friesland voor Ontwikkelingssamenwerking. De aktie voor Ceylon blijft een goed model voor de ontwikkelingssamenwer king, voor de hulp die wij bieden aan de mensen van de „derde wereld" om uit de vicieuze cirkels te komen van hun armoede en gebrek aan mogelijk heden voor een eigen ontwikkeling. Daarom hoop ik dat de aktie niet al leen financieel een sukses zal zijn, maar ook een goede bijdrage zal leve ren voor het verduidelijken van de mo gelijkheden die wij hebben om in sa menwerking met de mensen uit de „der de wereld” zelf hen vooruit te helpen in hun ontwikkeling. Mej. Nuijens van de NOVIB licht ten slotte de recente situatie op Ceylon toe. Hoezeer ontwikkelingshulp daadwerke lijke samenwerking is blijkt duidelijk uit de geslaagde aktie Friesland voor Cey- Dé heer Kroon benadrukt voorts het be lang van de voorlichting over Ceylon. Hij hoopt dat naast het financieel wel slagen ook dit facet aan de Friese be volking duidelijk zal worden. Voor een goede opinievorming beschikt de Stichting over artikelen voor kerkbla den en algemene pers. Ook vond zij Cey lonese jongeren bereid naar Nederland te komen om de typische Ceylonese pro blematiek uiteen te zetten. De heer Kroon besluit dan met de op wekking aan de plaatselijke komitees, zich evenals het vorige jaar geheel aan de aktie te geven. Hij spreekt de hoop uit, dat de publiciteit van vorig Jaar zal doorwerken en het bedrijfsleven de be geleidende advertentiekampagne zal wil len sponseren. De heer Brandsma, voorzitter van de Raad van Gedelegeerden van het Frie se bestuur der Stichting, voerde vervol gens het woord. De Stichting Friesland voor Ontwikkelingssamenwerking, aldus de heer Brandsma, is door de Friese bur gemeesters in het leven geroepen om bij te dragen aan het levendig doen zijn van de gedachte van de ontwikkelings samenwerking bij de bevolking van Friesland. De Stichting kan hierbij een koördinerende en stimulerende funktie vervullen. Ih feite blijkt het om allerlei redenen nog niet goed mogelijk deze koördinerende funktie te realiseren. Er worden nog verschillende initiatieven op het gebied van de ontwikkelisgssamen- werking In onze provincie genomen, los van elkaar en elkaar overlappend, dik wijls. Daarom hoop ik, dat in de toe komst meer gekoördineerd kan worden. Dat kan immers alleen maar ten goede komen aan de verschillende initiatieven en aan de zaak van de ontwikkelings samenwerking zelf. Bij de voorlichting over de ontwikke lingssamenwerking speelt het onderwijs een belangrijke rol. Uit de pers blijkt dat verscheidene scholen ruime aandacht aan dit onderwerp schenken in hun pro gramma. Het is ook een goed initiatief viel stuk en moest n et plakband en pleisters warden geheeld. „Saartje” kwam tot de ontdekking dat zij ’t trom meltje met koekjes in Bolsward had la ten staan. En gedienstige supporter ging in allerijl de stad in om het ontbre kende te kopen. Hij belandde in een mammoetwarenhuis annex supermarkt. De vraag of hier „alles” werd verkocht was zander meer bevestigend: „Alles meneer, van beddegoed tot meu bels, van speelgoed tot verfwaren!” „Ook koektrommeltjes?” De bediende bleef ’t antwoord schuldig. Er volgde een reeks telefoontjes. Naar de souschef, naar de chef, naar andere functionarssen in het grote bedrijf, dat volgens onze zegs man onlangs op één moment 33.000 (drie en dertig duizend!) klanten had geherbergd. Het antwoord was tenslot te namens de directie „Vandaag worden geen offertes aangenomen! Komt u maar weer eens terug!” In paniek werd nog eens verduidelijkt, dat er helemaal geen offerte was gedaan, dat slechts was gevraagd of men en zo ja, waar men koekjetrommeltjes verkocht. Dit in ver band met een Swiebertje-opname. Een bijna km-lange tocht achter een grote oplaadwagen leverde echter niets op. Toen werd ten einde raad maar wat speculaas gekocht. Zonder trommeltje. Om zich er uit te redden werd namens het warenhuis verklaard, dat koekje- trommeltjes een spcialiteit betrof, ech ter niet een van UtrechtToen onze supporter deemoedig met slechts koek jes verscheen vond hij een stralende Saartje, die enthousiast verklaarde, dat het hele Swiebertje-decor reeds klaar stond, met koekjetrommeltje en al. Het is slechts één voorval uit deze middag die voor allen wel onvergetelijk zal blijven. Wegens de sfeer, de spanning, de kameraadschap, het leuke van eens een middag al het andere te vergeten en als kaboutertjes rond te stappen in een theater, waar de Doele maar kin derspel bij is. Of Bolsward de show van Rheden zal winnen is een open vraag, al hebben we daar wel onze mening over. Veel hangt af van de normen, die de jury gaat aanleggen. Onze indruk was dat de „stijve” Friezen zich van hun speelse kant hebben laten zien en vin dingrijk en fantasievol echte t.v. hebben gebracht. Rheden was in vele opzichten degelijker, zakeiijker, statischer, minder ludiek. Het is nu maar de vraag wat de jury het zwaarst laat wegen. De affiche van Ate van der Werf doet het op het scherm volgens onze beschei- ding mening véél beter dan de kinder tekening van een 13-jarige leerlinge van het Titus Brandsmacollegelte Rhe den. Maar ja. als de leeftijd in de be oordeling wordt verdisconteerd? De re clamespot van Bolsward kwam op de monitor bijzonder goed over. Wat ge lukkig achteraf, dat er is afgezien van Advertentieprijs: 16 ct per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag het gehljs met luxaflex! In minuut is wel het maximale gegeven: veelzijdig en artistiek gebracht. Rheden had hier een balletgroepje, waarvan de deelne mers tenslotte elk een paraplu ontplooi den met de woorden Kunst, Recreatie, Ruimte enz. Wel leuk, maar minder ge raffineerd, vonden we. De film over Bols ward was zonder meer leuk, zelfs boei end, een echt speelfllmpje. Rheden had ook hier een meer statische film, voor al opgezet als documentaire, met goe de informatie en goede muziek als ach tergrond. Hetzelfde geldt eigenlijk voor het koor. Bolsward kwam met een „ge speeld” koor, waarvoor veel werk is ver zet. Vooral op de monitor kwam dit onderdeel goed door, al was er even een moeilijkhid met het decor. Rheden pre senteerde hier het Thomassenmannen- koor: heren in overhemd met pantalon variërend van grijs tot zwart met zang die wel leuk was, maar niet excellent. In de spraakwaterval had Bolsward een dubbele handicap. In de eerste plaats was de spreker lichamelijk niet in vorm en in de tweede plaats wist hij niet welke handicap hem zou hinderen. Het onderwerp: „Het nut van de neus” gaf ook weinig mogelijkheden, maar er was gezorgd voor een luchtige, humoristische en zelfs op Bolsward geïnspireerde tekst, die door de handicap echter slechts gedeeltelijk kon worden uitgesproken. Rheden kwam met een donderspeech te gen een voetbalclub gebracht met veel bombarie en goedkope effecten, overi gens wel met bravour en grote spreek vaardigheid. Dat de handicap voor Rhe den geen verrassing meer was, was duidelijk in het voordeel van onze con currerende club. De Swiebertjescène werd door Bolsward leuk gebracht, met vakmanschap en goede tekst. Dit keer was Rheden allerminst statisch. Het was met een voor hardfietsen trainen de Bromsnor en Siwebertje over de vloer en in de kast een overmaat van actie. Alleen de bezoekende vreemde dame stond roerloos. De eigenlijke zin van het verhaal ontging ons. Wat de modeshow betreft waren de kostuums van Rhe den van degelijk en duur materiaal ver vaardigd. De ontwerpen deden niet voor die van Bolsward onder. De presentatie was ook hier bij Bolsward veel speel ser. Hetzelfde geldt ook voor het con cert. Oranje als Bolbeierband met een kleurige en fleurige marketenster zorgde voor een bovenslag en laaiend enthou siasme. Rheden kwam hier met een prachtig gecostumeerd beroepsorkest, dat formidabel speelde. En de zaal tot langdurig handklappen bracht. De slot apotheose van Bolsward won het o.i. veruit van die van Rheden. Al met al geven we trouwens Bolsward een goede kans, aannemende dat de jury verstand heeft (en dat mag worden veronder steld) van wat t.v. eigenlijk is. Is de jury echter ingesteld op het degelijke, 't statische, heeft deze minder oog voor woordgrapjes en speelse effecten, dan krijgt Bolsward een harde dobber. We wachten met spanning de 8e november af. De rust is in Bolsward weergekeerd. Ion, zoals die in 1968 door de Stich ting Friesland voor Ontwikkelingssa menwerking en de NOVIB is georga niseerd. Friesland bracht netto f 100.000 bjjeen. Daarvoor kon de NOVIB een draaibank, een generator, een irrigatie-unit, 34 wa termeters en klein gereedschap en 10 two-wheel tractors zenden. Uit andere fondsen had de NOVIB in 1968 reeds 2 bulldozers en 24 two-wheel tractors met een gezamenlijke waarde van f 300.000 gestuurd. Dat dit materiaal nu in vod bedrijf is behoeft geen betoog als men weet dat 40 jangeremnederzettingen (Youth Settle ment Schemes) daarvan gebruik maken en hierin ruim 2500 jonge boeren een dagelijks bestaan vinden. Het leveren van goede prestaties in koöperatief verband met gebruik ma king van machines die men voordien niet kende blijkt nu na enkele jaren ervaring in de „schemes” van de dage lijkse leiding meer vorming te eisen. Eerder dan het uitbreiden van het aan tal nederzettingen denkt men dan ook aan ’t organiseren van opleiding en trai ning van midden-kader, waarvoor trai ningscentra nodig zijn. Daar kan het ge bruik en het onderhoud van de machi nes worden geleerd. Om dit plan te rea liseren wordt een beroep op Friesland gedaan. Natuurlijk kan Friesland het totale bedrag voor bouw en inrichting van een opleidingscentrum voor „rural development workers” en trainingscen trum voor het goed gebruiken van land bouwmachines niet alleen bekostigen. De NOVIB heeft in het kader van het medefinancieringsprogramma bij de re gering de twee projecten ingebracht en de NOVIB hoopt dat Friesland nu zal meehelpen om de 25 pet. eigen inbreng, die nodig is om de 75 pet. voor de bouw- en inrichtingskosten van de re gering te krijgen, bijeen te brengen. Ruw geschat zullen beide instituten een bedrag van f 500.000 vragen. Met een nieuwe „ton” van Friesland zullen op het punt van eigen financiering in ieder geval alle zorgen uit de wereld zijn! Op de nederzettingen heeft men nog een ander probleem. Rijst is het hoofdvoed- sel in Ceylon en neemt als gewas dan ook de belangrijkste plaats in. Als alles meezit en de oogst in februari en maart kan warden binnengehaald staan tegelijkertijd ook andere gewas sen klaar om geoogst te worden of moe ten velden gereed gemaakt warden voor nieuwe gewassen. Iedereen die met het agrarisch bedrijf enigszins bekend is weet dat in zo’n geval alleen verdeling van werk en meciianlsatie voorkomen dat gewassen verloren gaan. Hierin schuilt het probleem waar de 40 nederzettingen mee te maken hebben; het binnenhalen van de rijstoogst gebeurt met handkracht, wat praktisch betekent dat één man twee weken nodg heeft om een oogst binnen te halen die met een eenvoudige mechanische dorser in één uur is geklaard. Het spreekt vanzelf dat het ontbreken van zó essentieel materiaal remmend op de arbeidsprestatie werkt. Friesland wordt nu gevraagd te helpen dit pro bleem op te lossen door 40 kleine rijst- dorstmachines beschikbaar te stellen, die door de two-wheel tractors kunnen wor den aangedreven. Hiermee is een bedrag van plnï. f 40.000 gemoeid. Bols wards Nieuwsblad i f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1