de week Foto van Tsjecho Slowakije m gaat door Belastingen weer punt belangrijk knel- „Zuivering” E gy yzvs Groeiende kritiek op Nixon Minister wil geen vrijlating oorlogs misdadigers Verschijnt in: Bólsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Nat. collecte voor *t geestelijk gehandi capte kind STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Pas op voor zwijntjesjagers Fietsen op de maan T, i 1vr 11 W y I I I VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 108e JAARGANG NO. 83 Russen in de ruimte Justitie Koreaans referendum Zoetstof Tsjecho-Slowakije Onderwijs KVP Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bólsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) doeld was „om in het vitale belang van ons volk de contrarevolutie te verslaan en het socialisme te verdedigen.” De Tweede Kamer zal binnenkort een nota (van staatssecretaris Kruizinga Volksgezondheid) ontvangen over het ge bruik van cyclamaten als zoetstof in Ne derlandse produkten. De cyclamaten zijn in opspraak gekomen na een Ameri kaans onderzoek. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat deze zoetstof bij die ren kanker heeft veroorzaakt. Het was voor de Amerikaanse regering aanleiding het gebruik te verbieden. De Zweedse regering heeft dit voorbeeld gevolgd. De Nederlandse warenwet schrijft Voor, dat het gebruik van cyclamaten op het eti ket moet zijn aangegeven. Bovendien is een speciale toestemming nodig. De ver werking van deze zoetstof wordt in Ne derland overigens betrekkelijk weinig toegepast. De KVP zal de eigen christelijke grond slag niet ter discussie stellen, wanneer Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieu wsblac De belangrijkste problemen, die bij de algemene politieke beschouwingen vorige week in de Tweede Kamer naar voren zjjn gekomen, leven voorlopig nog voort. Hardnekkig als wij Nederlanders zijn, zodra het om guldens gaat, vormen de belastingen weer de belangrijkste knelpunten. Aan de ene kant een verhoging (van de BTW), aan de andere kant een verlaging (van de loon- en inkomsten belasting). De liberale minister van Financiën, Wltteveen, had voorgesteld om midden volgend jaar de BTW alvast wat op te schroeven, In 1971 zou dan nog een tweede verhoging moeten volgen. Zijn plan is ook om volgend jaar de loon- en inkomstenbelasting wat schappeljjker te maken door een verlaging met in totaal 600 miljoen gulden. Ook dit project zou in 1971 een vervolg moeten krijgen met een verdere verlaging (van 300 miljoen). Staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) voelt er veel voor om het hele onder wijssysteem in Nederland op de helling te zetten. Bij het jubileum van een on derwijsinstituut in Zierikzee zei de heer De Tweede Kamer heeft het (voorlo pig) niet zo gewild. Vrijwel alle frac ties, inclusief die van de regeringspar tijen, deden verschrikkelijk boos en op gewonden over de BTW-verhoging. De prijzen komen volgend jaar toch al on der druk te staan, de regeringsmaat regelen zouden de ellende alleen nog maar verhogen, zo meenden zij. Het re sultaat was dat premier De Jong een uitstel aankondigde. In 1971 zal de BTW extra fors worden verhoogd. In 1970 nog niet, aldus zijn reactie. Voor wat betreft de verlaging van de loon en inkomstenbelasting is nog geen definitief besluit genomen. Dit zal ge beuren als over enige tijd de begroting van Financiën aan de orde komt. Voor lopig deed mr. Biesheuvel, voorzitter van de ARP-fractie, erg nukkig tegen zijn partners. Hij vroeg de regering, af te zien van het belastingplan en de ver laging te beperken tot 450 miljoen gul den. Tevoren zei hij, dat „aan de poli tieke levens van de ministers wel eens snel een einde kan komen als de rege ring niet bereid is tot goed overleg”. De ARP stelde zich lijnrecht op tegen een regeringspartner, de VVD. Een libe rale woordvoerder, de heer Geertsema, verklaarde namelijk, dat de verlaging met 600 miljoen toch wel het uiterste is waartoe de VVD bereid is. Liever nog zien de liberalen een verlaging met 900 miljoen. Tijdens de algemene be- van het federale parlement een van schouwingen leek de sfeer zo nu en dan Aangezien de ruimtevaartexperimenten van zowel de Amerikanen als de Russen ten dele ook prestige-objecten zijn, viel het te verwachten, dat de Russen te- zijner tijd met een tegenzet zouden ko men, die iets van het ontzag in dé we reld voor de Amerikaanse landing op de maan zou moeten wegnemen. Als een dergelijke zet kan men de gezamenlij ke vlucht van de Sojoez-6, -7 en -8 zien, waarmee in totaal zeven Russische kosmonauten verscheidene dagen om de aarde hebben gecirkeld. Zoals in het ver leden zijn de Russen ook nu weer spaar zaam geweest met hun mededeling over het doel van het experiment, maar o.a. uit de proeven met automatische las- apparatuur kan worden afgeleid, dat de jongste Sojoez-vluchten de voorberei ding vormden tot de bouw van een per manent ruimtestation. Als dat zo is dan hebben de Russen op dit punt een niet onbelangrijke voorsprong óp de Ameri kanen die dergelijke experimenten de eer ste jaren niet op het programma hebben staan. Zo’n ruimtestation kan gebruikt worden voor verkenningen van de maan en andere hemellichamen, voor weers voorspellingen, maar het kan ook mili taire waarde hebben. Na deze jongste lanceringen van de Russen is in som mige Amerikaanse kringen opnieuw ge pleit voor een zekere mate van samen werking' tussen de Russische en Ame rikaanse geleerden en technici, waardoor aan beide zijden veel geld en tijd zou kunnen worden gespaard. Zolang echter de Russen hun experimenten met zoveel geheimzinnigheid blijven omringen zal iedere toenadering op dit terrein onmo gelijk zijn. wat gespannen. Toch zou het niet tot een crisis komen. Om 150 miljoen gulden stuur je nu eenmaal geen kabinet naar huis. In de kamende weken zal onge twijfeld een compromis warden gevonden voor de belastingproblemen. De heer Biesheuvel liet afgelopen weekeinde in een radiogesprek al weten, dat hij even tueel bereid is „gezichtsverlies” te lij den. Met andere woorden, de ARP zal niet koste wat het kost vasthouden aan de eis om de belasting niet, zo veel te verlagen. Het tamelijk gemakkelijk genomen be sluit om de BTW-verhoging tot 1971 uit te stellen, gaf aanleiding tot heel wat speculaties. Die (extra zware) verho ging zal namelijk vallen in een politiek zwaar geladen klimaat. In dat jaar wor den nieuwe verkiezingen voor de Twee de Kamer gehouden. Geen enkele rege ringspartij en geen enkel kabinet voelt veel voor bijzonder onpopulaire maat regelen in zo’n periode. Het lijkt dan ook niet helemaal onwaarschijnlijk, dat het huidige kabinet opstapt vóór het wordt gedwongen tot het doorvoeren van de BTW-verzwaring. De enige oplossing lijkt dan te liggen in vervroegde ver kiezingen: zeg tegen het eind van het volgend jaar. Zo verschrikkelijk is dat nu ook weer niet, want tegen die tijd moeten de partijen hun politieke cam pagnes toch al hebben uitgewerkt. We willen dit praatje besluiten met het toegezegde erelijstje. De volgende foto van de week verschenen resp. in ons blad: volgende maand in Tilburg de partij raad bijeenkomt. Aldus een mededeling deze week van het dagelijks bestuur van de KVP. Het bestuur verwijst naar de discussies van 1967, toen de partijraad besloot om de christelijke grondslag te handhaven, mits de partij „een konse- kwent vooruitstrevend karakter heeft”. Dit was het resultaat van jarenlange discussies. Nu een zo duidelijke conclu sie met zo’n grote meerderheid is geno men, moet men daar niet opnieuw op terugkomen, meent het KVP-bestuur. Aanleiding voor deze mededeling schijnt het optreden te zijn van KVP-er dr. Couwenberg, die kort geleden boos weg liep uit een commissie, die de grond slag van de KVP bestudeert. De heer Couwenberg had gezegd, in Tilburg de christelijke grondslag juist wel ter dis cussie te zullen stellen. Voormalige graanmolen: J. A. Agricola. Zonsondergang, J. J. Wijma. Broerestraat, L. K. Mol. Kruiswater, J. Hogervorst. eet. Josephbuurt, L. Wijnia. Ijspret bij flats, L. Spijksma. Achter de ijsbaan, S. F. de Boer. Viaduct, Ph. H. Bangma. Plantsoen, J. J. Wijnia. Martinikerk, L. K. Mol, Dijlakkers. Bootsma. Bruggetje en plantsoen, Ingrid Visser. Grote Kampen, Negerman. Bolswarderhembrug, Ph. H. Bangma. De Kleine Kampen, J. J. Wijma. Ingang Kerkhof, M. Kuipers. Helling, L. K. Mol. Groot- en Kleinzand, L. K. Mol. Werkmansbloei, A. Mooy. Floridus Campuslaan, J. Wiersma. Snekerstraat, A. Mooy. St. Josephstraat, J. Wiersma. Snekerstraat, J. Wiersma. Gevelsteeen, J. J. Wijma. Ververstuin, L. Wijnia. 3e Holl. straat, L. Wijnia. Haventje, F. J. Negerman. Ie Holl. straat, L. Wijnia. Werkmansbloei, J. J. Wijma. Wegaanleg, Th. de Boer. Paddestoel, F. .J Negerman. KI. Dijlakker, Visser. Kerkstraat, J. J. Wijma. Kleine, Hoogstraat, A. Mooy. Gortsteeg, Ph. H. Bangma. Contrast op Dijkstraat, J. J. W'ma. Heremastraat, T. Siemensma. St. Fransiscusbeeld, Ph. H. Baf--ma. 't Hof, T. Siemonsma. Workumertrekweg, S. Hollander. In de week van 27 oktober tot 2 novem ber zal weer de Nationale Kollekte voor het geestelijk gehandicapte kind wor den gehouden. In deze periode vragen 300.000 geestelijk gehanciapten om de aandacht en om financiële steun. Niettegenstaande het feit, dat 60 pet. tot 80 pct. van de arbeid in de zwak zinnigensector wordt gesubsidieerd, blijft zeer ruime steun uit particuliere bron nen een gebiedende eis. 6 grote organisaties op het gebied van de zwakzinnigenzorg bestaande uit 3 ver enigingen voor Sociaal Pedagogische zorg en elk der ouderverenigingen is le vensbeschouwelijk van opzet, zodat met recht gesproken kan worden over: „Door en voor alle gezindten”. Een interessante bijzonderheid van deze nationale kollekte is, dat de helft van de opbrengst in het rayon blijft voor plaatselijke aktiviteiten, zoals de stich ting van dagverblijven, vakantietehuizen, short-stay homes, gezinsvervangende te huizen alsmede voor het opzetten van cursus en instructie-avonden voor ouders van geestelijk gehandicapten etc. De an dere helft gaat naar de 6 grote orga nisaties ter verwezenlijking van de gro te landelijke projecten. Het uiteindelij ke doel is het welzijn, de ontplooiing en de levensvreugde van de medemens: de geestelijk gehandicapte. In Tsjecho-Slowakije gaan de zuiverin gen van hervormingsgezinden uit partij- regerings- en andere belangrijke posten nog steeds door. De voormalige partijlei der Dubcek, die al eerder uit het pre sidium was verwijderd, is nu ook ont heven van zijn functie van voorzitter de vier hoogste posten in Tsjecho-Slo- wakije. Hij heeft echter wel zijn par lementszetel behouden en blijft ook lid van het 135 leden tellende centrale par- tijcomité. Anderen die door de recente zuiveringsmaatregelen zijn getroffen zijn Smrkavsky, die het voorzitterschap van een van de twee kamers van het parle ment is ontnamen, en de sinds de in vasie van vorig jaar in het buitenland wanende prof. Ota Sik de „vader” van de economische hervormingen die uit de communistische partij is gesto ten. Intussen heeft partijleider Husak nogmaals verzekerd, dat er tegen de re formisten geen politieke processen zul len worden aangespannen. Het is echter de vraag, af hij zich op dit punt staan de zal kunnen houden tegenover de har de rechtse communisten, die verdere maatregelen eisen. Wat Husak, ondanks krachtige Russi sche druk, nog steeds heeft geweigerd, heeft inmiddels het federale parlement wel gedaan: het heeft een resolutie goed gekeurd, waarin de vijf landen van het Pact van Warschau, die vorig jaar Tsje- cho-Slowakije binnenvielendank wordt gebracht voor hun interventie, die be- Generaal Tsjoeng Hi Park, de president van Zuid-Korea, zal in 1971 kandidaat kunnen staan voor een derde ambtster mijn. Park, die in 1961 door een staats greep aan de macht kwam en, inmid dels weer burger geworden, in 1963 en 1967 officieel als president werd ge kozen zou in 1971 definitief hebben moe ten aftreden, aangezien de door hem zelf opgestelde grondwet het staatshoofd slechts twee ambtstermijnen toestaat. Om die bepaling ongedaan te maken was een grondwetswijziging nodig, waarvoor de appositie uiteraard niets voelde. Parks partij slaagde er vorige maand evenwel in met een truc de parlemen taire barrière te nemen, waarna zij zich rechtstreeks tot de kiezers kon richten. Dezen hebben nu in een volksstemming de plannen tot grondwetswijziging met ruime cijfers goedgekeurd, maar het is niet zeker, dat deze uitslag massale steun voor Park zelf betekent. De president had aangekondigd, dat hij bij verwerping van zijn voorstellen on middellijk zou aftreden, en zijn partij had daar aan toegevoegd, dat zijn aftre den tot chaos zou leiden, een toestand, die het communistische Noard-Korea wel eens zou kunnen verleiden tot een inva sie, en in ieder geval een militaire staatsgreep in eigen land waarschijnlijk zou maken. Het is niet uitgesloten, dat ’n groot deel van de kiezers zich bij het bepalen van zijn stem door deze dreigementen heeft laten leiden. Daar komt bij, dat de kie zers nauwelijks te kiezen hadden, aan gezien de sterk verdeelde oppositie geen aanlokkelijk alternatief kon bieden. Moratorium Day was onder anderen ge organiseerd door de linkse studenten, die vorig jaar sterk hebben bijgedragen tot het van het politieke toneel verdwijnen van president Johnson. Aanvankelijk leek hun actie, die oorspronkelijk slechts bedoeld was voor de studenten, zich te zullen verspreiden over alle lagen van de bevolking, zodat vele tientallen leden van het Congres zich, vooral ook met het oog op de tussentijdse verkiezingen van 1970, gedwongen voelden zich bij de protesten aan te sluiten. Uiteindelijk is de betoging echterslechts ten dele een succes geworden en men kan moeilijk zeggen, dat het Amerikaanse volk nu het vertrouwen in Nixon massaal heeft op gezegd. Bovendien heeft de deelneming van verscheidene politici aan de actie ertoe geleid, dat de oorspronkelijke eis - onmiddellijke terugtrekking werd te ruggebracht tot de meer verantwoorde eisen van spoedige vrede en spoedige terugtrekking. President Nixon, die aan de vooravond van Moratorium Day kennlljk met het doel de organisatoren ervan de wind uit de zeilen te nemen het door de be togers zo gehate hoofd van de recrute- ringsdienst had ontslagen, zal begin no vember een rede over Vietnam houden. Het ziet er niet naar uit, dat die rede veel nieuws zal opleveren, hooguit de aankondiging van nieuwe en snellere troepenterugtekkingen. Een volledig tijd schema van de terugtrekking zal hij met kunnen geven, omdat hij daarmee de vijand een grotere dienst zou bewijzen dan het Amerikaanse volk. De aankon diging van een bestand zou de opposi tie tegen zijn beleid drastisch doen ver stommen, maar nu steeds duidelijker wordt, dat Noord-Vietnam en de Viet- cong van geen compromis willen weten, zou een bestand slechts een eenzijdige maatregel kunnen zijn, en daarvoor zou geen enkele Amerikaanse president de verantwoordelijkheid willen dragen. Grosheide, dat de indeling van r holen in klassen moet verdwijnen. Het door het klassensysteem ónmogelijk o re kening te houden met de behoefte: van elke leerling afzonderlijk. De invoering van keuzevakken, het afschaffen var het zittenblijven en het wegnemen van de eindexamendwang kan hierin verbetering brengen meende hij. Een probleem wc~dt wel het vinden van een nieuwe vertr'u- wensbasis in het onderwijs, vertelde ie staatssecretaris. De buitenwereld heeft 't examen altijd gezien als een tastbaar bewijs voor het succes van het onder wijs. Ruim acht maanden heeft de Amerikaanse oppositie zich tegen de oorlog ïn Vietnam betrekkelijk rustig gehouden om president Nixon gelegenheid te geven zijn verkiezingsbelofte, dat hij de Vietnamese kwestie zou oplossen, gestand te doen. In die periode zjjn steeds meer Amerikanen tot de overtuiging gekomen, dat Nixon in feite niet, of althans niet in voldoende mate, heeft gebroken met het Vietnamese beleid van zijn voorganger, en nu is het geduld op. Op Mora torium Day betoogden grote groepen, vooral jongeren, tegen de Amerikaanse deel neming aan de strijd in Vietnam, en volgens de organisatoren zullen deze demon straties voortaan iedere maand gedurende een steeds langere periode herhaald worden, net zo lang tot de regering de eis van onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen inwilligt. De bomen warden al weer kaal. On ontkoombaar komt de herfst. Honder den jaren aaneen zijn ze gevallen de bladeren van de bolwerkbomen. Toch is het niet ónmogelijk dat dit de laatste herfst is, dat de kale takken zich weer spiegelen in het grachtje langs het Bol werk. Er gaan geruchten, dat misschien reeds in het volgend jaar de gracht tussen de Grote en Kleine Kampen dicht gaat om zo een toegang te creëren tot de nu in aanbouw zijnde brug Plantsoen- Eekwert. In het verlengde van de gracht langs de Kampen ligt deze Bolwerk- gracht. Er zijn twee mogelijkheden: de nieuwe brede straat doortrekken, het geen onherroepelijk de demping van dit pitoreske, grachtje inhoud of de weg een bocht laten maken en dan langs de Martinikerk voeren. Dit laatste lijkt ons niet waarschijnlijk. De foto (door L.K. Mol) is gemaakt vanaf het bruggetje dat luistert naar de naam Jodenpost. In de onmiddellijke nabijheid ervan vin den we n.l. de oude Joodse begraafplaats thans met een wit hekwerk omtuind. De Joden mochten vroeger niet worden begraven in gewijde aarde, dus niet op het kerkhof rond de Martinikerk, maar wel in de onmiddellijke nabijheid ervan, n.l. over het grachtje. Deze situatie deed zich later op de Algemene Begraaf plaats opnieuw voor, waar de Joden een rustplaats kregen op een met een grachtje omgeven apart gedeelte. Nog steeds zijn er mensen die het ge makkelijker vinden een fiets te stelen dan te kopen. Het aantal fietsen dat jaar lijks ontvreemd wordt loopt in de vele duizenden. Pas op voor zwijntjesjagers. Een goed fietsslot is de beste en goed koopste beveiliging voor uw fiets. Apro pos, heeft u wel eens aan een verzeke ring tegen diefstal en beschadiging van uw fiets gedacht? Voor een luttel be drag fietst u „safe”. Deze week zou de Tweede Kamer de be groting behandelen van minister Polak (Justitie). Een aantal belangrijke vraag stukken moet daarbij aan de orde ko men. Allereerst het inmiddels politiek geladen besluit over de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in Breda gevangen zitten. Minister Polak heeft onlangs verklaard, dat hij niet bereid is stappen te ondernemen om hun vrijstelling te bewerkstelligen. De KVP-afgevaardigde, de heer Van Schaik, zou daarentegen deze week een motie ihdienen Om de drie toch maar uit hun gevangenschap te ontslaan. Wanneer de ze motie wordt aangenomen zal minis ter Polak ongetwijfeld zijn portefeuille ter beschikking stellen. Het zal, gezien deze politieke konsekwentie, voor veel Kamerleden moeilijk worden de motie te steunen. De liberale woordvoerder, de heer Geertsema, zei begin deze week al, dat een aantal van zijn fractiegenoten wel eventueel bereid is om voor vrij lating te stemmen, maar daarmee niet de minister naar huis wil sturen. An dere zaken, die bij Justitie aan de orde komen, zijn het politiebeleid en de ver volging van studenten, die hun univer sitaire gebouwen hebben bezet. Dr. Rober S. Dietz, oceanograaf aan de Universiteit van Zuid-Califomië is van mening dat de fiets het eenvoudigste er meest geschikte vervoermiddel is voor de maan. Hij gelooft dat de maanbo- dem voor verschillende andere voertui gen minder geschikt zal blijken en ijvert er nu voor dat komende maaareizigers fietsen zullen meenemen. 1 .A’S .f-z t z' 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1