Earste eksemplaer „Geakunde fan Weidumer Idz zorgde voor Wünseradiel” offisiëel oanbean wereldprimeur Nieuwe Sparwinkel te Oosterend feestelijk gebruik Gabe Skroar I, Baarderadeel gaat grote zoon eren Boargemaster: „Der hai lang praet in fan west" 1 i A 1 ft i j illllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bier Wynmoanne j Vang vliegen met O HF* :f llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll a STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND k 108e JAARGANG NO. 84 WymbritseradeeL, Foto Boersma - Pingjum j Hwat haf üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tuW Contractprijs op aanvraag Al hawwe alle minsken freonen Echte freonskip is der tin. O, der is sa'n hulte freonskip Dat gjin freonskip hjitte kin. - Voor wie een hekel heeft aan chemische middelen tegen een vliegenplaag, is er de volgende Califomische methode. Men neme plastic containers van 2 liter in houd (misschien gaat het ook met fles sen of andere holle vaten) en vult die met een mengsel van 1 liter bier. 1 li ter water en 2 eetlepels DDVP-kristal- len (een insecticide). De vliegen komen op de geur van het bier af, krulpen in grote getale in de container en vinden daar de dood. Het bier is voor hen niet zo best. Elke week moet de inhoud van de containers worden ververst. De vaten ’s zomers in de schaduw plaatsen, des winters op warme plaatsen, aldus „Land- boudocumentatie.” Abonnementsprijs f 3,75 p. kwart» «1 (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2835 (05157) It like 'r wierlik op dit jler, de tsiende moanne bliuwt yn in swide rop en makke treflik namme Foldien sei elke boer moai hjerstwaer hege wearde hwant dan is ’t niks gjin toer men kin flot avenseare. Bolswards Nieuwsblad hl. turf om utens wei ynfierd wurde om de panwurken fan branje to foarsjen. It tal ynwenners groeide yn 1869 fan 11.730 oant 11.852. Pas nei 1875 karnen de fortrekoerskotten. Nettsjinsteande it great tal earmen, wie sjoen de bilêsting- opbringsten Wünseradiel in rike ge meente. Allinne Wymbritseradiel kaem der noch mei 0,1 pet. boppe üt. Foar de officiële oanbieding (op de fo to sjogge wy, hoe't dr. Bakker de hear Oosterhoff it earste eksemplaer oan- biedt bistie greate belangstelling. Boargemaster Oosterhoff sei oerweldi- ge to wêzen. Hy neamde dit boek net allinne in jefte, mar ek in opjefte. As hy tiid hawn hie om in ballade to dichtsjen, sa bisleat hy syn taspraek. dan soe hy einige ha mei dizze rigels: It wie in noflike gearsit en der hearske in gastfrije sfear dêrre yn de riedseale. Mefrou Spahr van der Hoek krige in prachtige taert oanbean mei it wapen fan Wünseradiel yn marsepyn der op en alle meiwurkers in Makkumer tegel mei gemeentewapen. De leden fan b. en w., de riedsleden en meiwurkers kri- gen ek allegearre in eksemplaer fan it boekwurk, dat der tige moai en kreas ütsjocht. Hja sneupten en snoeiden to hiem en to hêf. En garren mei gauwens by 't kroadfol stof! Hja dükten en dolden yn 't aide papier En wiene by snein en by dei yn it spier. Hja gyngen to set oer hwat nij is en did en leine it kreas yn ’e jamske fad Fyftsjin mieren meanden de mieden foar ’t boek en it swyljen fan ’t swé wie foar Spahr van der Hoek volgende karakteristiek: „Z’n geduld is bewonderenswaardig, engelachtig! Met de verdraagzaamheid en de opgewekt heid van Job luistert hij naar alles wat bewonderende en vleiende, critiserende en ophemelende, nieuwsgierige en twij felende, domme en betweterige radio-ers hem week aan week in alle toonaarden voorzingen. Zo kweekt hij redenaars, litteratoren, dichters en professoren. Een weldoener is onze Machtige en een mensenkenner. Omdat hij de Mach tige is en dat weet hij mag hij een beetje tyranniek zijn. Wie het waagt z’n onafhankelijkheid aan te randen, nee zelfs maar met de vinger er naar te wijzen, haalt zich de toom van een Friess op de hals. Dan zwelt ie op, wordt paars en groen, en tracht de on gelukkige, die zich op deze manier op z’n weg plaatst, met z’n sarcasme te verpletteren. Natuurlijk is hij ook een beetje ijdel. En trots op zijn krachtige stem, die duizenden kilometers vér ge hoord wordt. Toch luisteren wij per slot allen graag naar zijn gekeuvel en het machtig geluid van z’n machtige zen der. De roepletters PCGG gaf hij per ad vertentie zelf inhoud, door er een aar dige woordspeling op te maken: Pracht Concerten Gratis Geven. Het Lokaal, vanwaar de omroep uitgaat werd in die dagen in 't Engels studio genoemd. Een Nederlandse vertaling zou zijn „atelier”, maar ook dat klinkt onnederlands, zodat men als naam voor deze ruimte voor stelde: „klankzaal van de omroepzen- der”. Zoals ieder thans kan constateren heeft het Engelse woord zoals zo vaak het toch gewonnen! We mogen nog blij zijn, dat het woord „omroep” gemeengoed is geworden. Het werd ont leend aan het werk van een ouderwet se dorpsomroeper- De luisteraars luisterden aanvankelijk gratis, de zendereigenaar moest zelf zijn onkosten betalen. Er ontstaat zelfs eni ge deining, wanneer Idz zich genood zaakt ziet enige steun te vragen. In het januarinummer van Radio Nieuws (’21) wordt hij wel erg vasthoudend, als hij Bij de uitgeverij van technische boeken en .tijdschriften „De Muiderkring NV” te Bussum verscheen in dit voorjaar een boekje van P. A. de Boer, dat onder de titel ,.a Steringa Idzerda” een beschou wing wijdt aan de in Weidum als dok- terszoon geboren pionier van de radio omroep. Het boekwerkje biedt voor lief hebbers veel technische gegevens uit de beginperiode van de radio-omroep, die door het pionierswerk van ingenieur Hanso Henricus Schotanus Steringa Idzerda (18851944) gestalte kreeg. Hij bouwde voort op de techniek van de radiotelefonie, die op haar beurt weer rustte op de draadloze telegrafie, waar van de eerste geslaagde proefnemingen uit de jaren van de laatste eeuwwisse ling dateren. Idzerda, of kortweg Idz, zo als hij zichzelf bij voorkeur noemde, heeft de eerste omroepuitzending in ons land samengesteld, gepropageerd, tech nisch mogelijk gemaakt door construc tie van de apparatuur en tenslotte ook zelf aangekondigd en metterdaad uitge zonden. Als pionier was hij dus pro- grammasamensteller. propagandist, zen- derbouwer, omroeper, zenderexploltant en tevens directeur van een fabriek van radiotoestellen. Deze combinatie van functies is door hem vijf jaar volgehou den. Het was een fanatieke strijd op vele fronten. Steeds moesten er nieuwe technieken warden toegepast om de uit zendingen te verbeteren, moesten de luis teraars worden opgewekt hem financieel te steunen, moesten kunstenaars worden gezocht om voor zijn microfoon op te treden, vragen van luisteraars beant woord, programma’s aangekondigd en bo ven alles de produktie van de NV Ne derlandse radio gestimuleerd warden. Het is moeilijk geweest het begin van de radio-omroep te signaleren, maar dank zij het scherpzinnige speurwerk van de heer N. Tj. Swierstra, is de adverten tie ontdekt in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 5 november 1919 onder de zwierige titel „Soiree Musicale” wordt het eerste omroepprogramma per ad vertentie aangekondigd. Het is een lied jesprogramma met als eerste: Turf in je ransel!” Iedereen, die in het bezit is van een eenvoudig radio-ontvangtoe- stel kan deze muziek rustig thuis be luisteren” staat er bij. Nederland had duidelijk een voorsprong. Duitsland be gon pas op 1 sept. 1922, de BBC in Engeland op 14 nov. 1922. In de Ver. Staten waren in 1920 reeds verschil lende zenders actief. Zoals reeds eer der gezegd, is de apparatuur, waarmee werd uitgezonden, nog geheel intact en „bedrijfsklaar” In ’t postmuseum aanwe zig. Idzerda was een zeer bekwaam tech nicus. Na het behalen van een inge- nieursgraad in Bingen ging zijn belang stelling vooral uit naar alles wat met de radio verband hield. Aan de officiële openingsdatum van 6 nov. 1919 is een periode van proefnemingen voorafge gaan. De zender van Idzerda kreeg de roep letters PCGG. Zonder moeilijkehden ging het niet. De machines werden zelfs gedurende enkele weken ,aan de helling’ gelegd vanwege het doordringend geluid, waar buren zich over beklaagden. Reeds in 1920 bestreek PCGG geheel Nederland en zelfs een gedeelte van En geland, Denemarken, Duitsland, België en zelfs Frankrijk. Idz werd het idool van duizenden radio amateurs. De redak- tie van Radio-nieuws verleende hem in 1922 de ere-titel van Groot-omroeper. Een ingezonden stuk beschrijft hem als „onze machtige” en geeft van hem de Al hang ek nou en dan oer ’t fjild in tichte dize ’t riden jouns min to dwaen wynmoanne mei dochs priizge gjin birjocht 'stoarm op til like min froast forwachting wiken oanien blokstil wynmoanne alle achting. Depresjes fier üt sicht Timpretür fyftjin graden sa’n moanne sil allicht lang as rekord biprate-n Hy foei der wakker yn en elk neamt it tofreden gjin wetter by de wyn Ta tank jen alle reden. Justermoarn wie it dan einlings sa fier, dat it earste eksemplaer fan it Gea- kundeboek fan Wünseradiel offisieel oan bean wurde koe oan it gemeentebistjür fan Wünseradiel. It gemeentebistjür hie destiids it inisiatyf nommen, al soe it let ter in Fryske Akademy-ütjefte wurde ünder lieding fan de Südwesthoeke-kom- misje yn opdracht en ünder gearwur- king fan it Geakundich Wurkforban. It boek waerd printe en ütjoun troch A. J. Osinga N.V. to Boalsert. Boargemaster A. Oosterhoff fortelde, dat op 17 maeije 1955 foar it earst kon- takt socht wie mei de Fr. Akademy. De hear dr. W. Kok, doedestiids direkteur wie daliks enthousiast. Hy skreau as dé kopy nou mar gau ynkaem, dan soe it boek yn 1965 allicht wol ré wêze kin- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en adverteert, dat er zondag alléén uitge zonden wordt „indien er voor 16 jan. 1921 minstens 100 adhesie-betuigingen zijn ontvangen”. De volgende medede ling is gelukkig erg sportief: „Het aan tal adhesiebetuigingen overtrof verre de bescheiden eis.” In augustus 1921 heeft Idz weer iets origineels. Onder de slagzin „Toont uw goede wil. Anders wordt de ether stil” wordt een radiomuziekfonds onder de aandacht gebracht. Hieruit blijkt, dat hij f 5000 nodig heeft voor de voort zetting van Radio muziek”. Op een be paald moment was de „Machtige” he vig vertoornd over de onvoldoende fi nanciële steun en staakte gedurende een week de orkestuitzendingen. Toen er in Engeland een beroep op de luisteraars werd gedaan Idzerda te steun bracht die het voor die tijd niet onbe- langrijae bedrag op van L 750. In 1923 werd De Nederlandsche Omroep” opge richt. Voor f 1,50 kan men lid worden. Er werd het volgend feestlied op ge maakt: In Doorn trouwt een Duitse Keizer, Ontdaan van Kroon en maarskalkstaf In Luxor dringen archeologen Begerig in een koningstraf Maar al die wonderen hier beschreven Die halen niet bij ’t geen geschiedt Door stoere werkkracht in het Haagje Waar Idzerda zijn oinroep schiep. De omroep is er! Voortgekomen Uit Nederlandse industrie PCCrG gaf hier een voorbeeld Van ongedempte energie Daar wordt gegrepen in de snaren Gezongen of een mop verteld En mijlen verder glund’ren hoorders Wier aantal duizendtallen telt. In juli 1924 begon Idzerda vol goede moed een serie Kurhausconcenrten. Om voldoende financiële steun te verwerven liet hij foldertjes drukken „Zuilen we eens van rol verwisselen? Wilt gij eons zenden, terwijl wij ontvangen?” Toch was dit het begin van het einde. De Kur- hausconcerten hebben teveel van de fi nanciële krachten van Idzerda gevergd. Dit leidde tot liquidatie van de Ned. Radio Industrie. Een wat triest slot, dat echter niets afdoet van de grote beteke nis van Idzerda als pionier. Een draaiorgel door het dorp, attrakties voor de kinderen, attrakties voor de klanten, zij verhoogden de feestvreugde rond de heropening van de Sparwinkel te Oosterend. Woensdagavond kon men de zaak bezichtigen. De chaos van de laatste weken was in enkele dagen tijds herschapen in een moderne zelfbedienings winkel, waar alle artikelen weer smaakvol liggen uitgestald. De oppervlakte is uitgebreid tot 80 m2, waarmee de winkel één van de grootste kruidenierszaken in de omgeving is geworden. ,,’t Is een sprookje”, merkte de eigenaar H. de Jong terecht op. Overigens niet om zich zelf te prijzen, maar meer alle mensen, door wie dit sprookje werkelijkheid was geworden: fa. Minks te Gorredijk, aannemersbedrijf Veenstra, schildersbedrijf Posthuma, smederij Bosgra, de technische dienst van D. P. Houtsma, allen te Oosterend, zij maakten er in samenwerking met de heer De Jong een prachtig geheel van. Ook van de kant van de klanten kreeg „Spar-De Jong” alle mede werking. Voor de toekomst heeft hjj bepaald geen zorgen. Het dorp Oosterend gaat zich uitbreiden en in een groeiend dorp behoort de middenstand mee te gaan. Welnu, deze winkel, die al twee keer eerder door de fam. De Jong werd verbouwd, kan aan de hoge eisen van de moderne klant ruimschoots voldoen. Foto Boersma - Pingjum ne. Dit foei it gemeentebistjür slim óf. It die bliken, dat it in tikflater wie en dat it wêze moast 1956Nou is it lykwols al 1969! It is mei it ta stan kommen fan dit boek net sa flot gien as men wol hope. It wie in hiele toer gaedlike meiwurkers to finen. De kopy moast oanpast wurde, hwant ien mei oar waerd der fierstentofolle skreaun. Der kaem pas goed gong yn de orga- nisaesje, doe't de Südwesthoekekommis- je syn skouders der mei ünder sette. Dat wie yn 1964. De Fr. Akademy hie doe al erfaring opdien mei it Waldwurk en de opset fan de Waldrige. Mei stipe fan Z.W.O. koe nou ek yn de Südwesthoe- ke in rige boekwurken opset wurde. Der binne oant nou ta al fiif forskynd. It earste diel „Makkum, sier en sied” wie mei in healjier al ütforkoft. Doe fol- ge „Makkum en de Westkust van Fries land, de Hindelooper Wooncultuur en boeken oer Warkum en Drylts. Yn 1960 hie yntusken it Geakundich Wurkforban al in opset makke. Der wie ne 15 meiwurkers, dy’t har wurk yn- stjürden. Acht yn 1964 en 7 yn 1965. Tsien diene dit sünder illüstraesjes en dat'ferge dus ek wer gans wurk. Sa koe men pas yn ’e hjerst fan 1965 oer de einredaksje gear. Sünder foto’s soe it boek yn earste opset 303 siden great wurde. Doe’t de kopy binnen wie wie it al sa’n 583 siden. It waerd gans ynkoarte, oan’t 412 siden, dêr’t dan de foto’s noch by komme. Yn 1967 wie de tekst fan it boek kompleet, mar dy moast doe noch neisjoen wurde op de stave- ring. It boek hie al salang ünderweis west, dat ek de tekst oanpast wurde moast. It boubidriuw fa. Schakel kaem yn it haedstik oer de yndustrialisaesje b.g. earst net foar. Dit bidriuw hie wylst men mei it boek dwaende wie lykwols sa syn wjokken ütslein, dat it perfoarst net mist wurde koe. En sa wie der wol mear. It boek bifettet ek in mapke mei in prachtige kleure grounkaert, en in geakundekaert en in bléd mei alle wa pens en flaggen. Dr. J. J. Spahr v. d. Hoek, dy’t de einredaksje hawn hat, sei tige wiis mei dit boek to wêzen. Der stiet fan gans wittenskiplike meiwurkers gans nijsgjirrich materiael yn. Dr. Bakker fan Ysbrechtum, dy’t it ear ste eksemplaer oerlange oan boargemas ter Oosterhoff wiisde efkes op ünderska- te aspekten fan it jier 1869, dus nou krekt 100 jier lyn. Wünseradiel hie doe 19 iepenbiere skoallen en 5 kristlike. Der wie gans earmoede: 12% pet. waar den it hiele jier of in part derf an troch de gemeente ünderhalden, nochris 12% pet. troch de tsjerke en oare ynstellin- gen. Meielkoar wie dus in fjirde part fan de bifolking earmlêstich. De gemeen te klage oer to min jild, mar dochs hald- de men yn 1969 noch hwat oer. De yn- komsten fan de gemeente wiene yn dat jier f 100.938,71% en de ütjeften f 94.122,25%, alles op ’e heale sint óf i ütrekkene! Gjin wünder it jier 1869 stie as tige gunstich bikend: „zeer be vredigend, goed geslaagd, weinig scha delijk gedierte”. De prizen wiene wer heger as it foar- geande jiers. Der wiene yn de gemeente doe 27 bakkers en 130 herbergen en tapperijen. De Bütenlanske hannel wie bést. Der waerden üt Makkum wei 1.628.645 dakpannen ütfierd nei Ham- boarch, it jier dêrfoar seis 2,4 miljoen dakpannen. De provinsu'le feanderijen koene it net oan. Der moast noch 28.000 HSg. Ba i- L W - DINSDAG 28 OKTOBER 1969

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1