de week Foto Duitse mark gerevalueerd van Oneens over nieuwe oefen terreinen Gahe Skroar 1 I, Crisis in de Libanon VondelingKabinet zal in voegen gaan kraken Bromfietser onder auto onder Offinga- wier Sneon 1 novimber Kritefeest door JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM De Braziliaanse Indianen Riet-Biet aktie gaat llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND M i VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 108e JAARGANG NO. 85 WymbritseradeeL, Mark gerevalueerd Staatsgreep in Somali Kabinet üs hjoed to sizzen Oefenterreinen KVP PvdA. King van cviiauvraue iilcl aniuiaa z/uu- i net wem «uiui 1 den kunnen worden beschuldigd. Al heeft1 nota hoeft formeel geen Kamergoedkeu-1 dit plan worden vijf hoofdpunten ge- J. S. I Advertentieprijs: 16 ct par Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraa< Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ook de PvdA heeft een soort strijdplan gepubliceerd voor de komende jaren. In In de Oostafrikaanse staat Somali heb ben enkele hoge officieren van leger en politie een staatsgreep uitgevoerd, een kleine week nadat president Sjermarek Dr. Vondeling, voorzitter van de PvdA, de grootste oppositiepartij, verwacht, dat komend voorjaar in april of mei het kabinet in zijn voegen gaat kra ken. Volgens een beschouwing in het PvdA-orgaan Opinie zal tegen die tijd warden beslist of de huidige samenwer king tussen de Christelijke partijen en de VVD zal worden voortgezet en of het kabinet De Jong daarmee inzet zal wor den van de verkiezingen in 1971. De heer Vondeling verwacht niet, dat de rege ring het volgende maand al erg moei lijk zal krijgen als in de Tweede Ka mer de belastingvoorstellen aan de or de komen. Bij de Algemene Politieke be schouwingen heeft de ARP-leider Bies heuvel nogal dreigend gedaan. Hij is het niet eens met de voorstellen om de loon- en inkomstenbelasting volgend jaar met 600 miljoen te verlagen. Hij wil 450 miljoen. „Br -is nog een vleugje mist rond de woonstee van Biesheuvel”, al dus de heer Vondeling, „maar de voor spellingen zijn, dat die flarden tijdig zullen optrekken. Barend speelde al met zijn zonnebril.” Rood is hun huid Zij leven van de jacht Van vis, of hetgeen De bodem opbracht. Hun vrijheid en rite* Aan het ras verknocht Het wordt verpletterd Door het militairstisch gedrocht. Een hoop is hun gebleven Dat het mensdom ontwaakt En iets van die mensheid Hun rust nog genaakt. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwart**! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Het wordt nu wel menens met de ont ruiming van de Grote Kampen. Wat is hier in ruim 20 jaar al veel gesneu veld. Weg de steegjes en slopjes, weg de opeengepakte huisjes en bijgebouw tjes, de gribus, waarin slechts ingewij den de weg wisten, de mensenpakhui zen, waarin vaak onder miserabele om standigheden veel lief en leed werd ge leden. Saneren noemt men dit met een eufrinistisch woord. Er ontstonden on bewoonbaar verklaarde woningen (soms nog onverklaarbaar bewoond), er wer den ramen ingegooid, ramen dichtgespij kerd, vuurtjes gestookt, het was speel terrein van de jeugd. Dan kwam vroeg of laat de slopershamer en zag men en kele tijd tegen een puinhoop aan. Dan werd ook die verwijderd en ontstond er In een indrukwekkend betoog kwam mi nister Polak met een aantal argumen ten tégen vrijlating. Gratie kan alleen worden verleend wanneer zich bijzonde re omstandigheden voordoen. Die zijn nu niet aanwezig. Vrijlating zou boven dien de gevoelens kwetsen van diege- nén, die hebben geleden of dat nog steeds doen aan de misdaden van het drietal. De bewindsman zei, dat ook een kleine meerderheid vóór de motie voor hem niet genoeg zou zijn om vrij lating van de drie te bewerkstelligen. Hij deed een dringend beroep op de heer Van Schaick de motie in te trekken. Inmiddels was duidelijk geworden, dat de motie inderdaad hooguit een zeer mi nimale meerderheid zou krijgen. Reden genoeg voor de heer Van Schalk aan het verzoek gevolg te geven, al was het zo als hij zei met pijn in het hart. De Westduitse Bondsrepubliek wordt thans, voor het eerst sedert haar oprich ting in 1949, niet meer geleid door de christen-democraten. De sociaal-demo- cratische leider Willy Brandt is door de Bondsdag met twee stemmen meer dan het vereiste minimum van 249 tot bondskanselier gekozen. De nieuwe re- gelingscoalitie van sociaal-democraten en de kleine liberale partij kan in theorie op 254 eigen stemmen rekenen; zoals verwacht werd hebben dus enkele af gevaardigden van de sterk verdeelde li berale partij tegen Brandt gestemd. Een van de eerste besluiten van het nieuwe kabinet is geweest de Duitse mark, die bijna een maand land een zwe vende wisselkoers heeft gehad, met 9,3 procent te revalueren. Gehoopt wordt, dat door deze maatregel de rust op de valutamarkten, die door de speculatie rondom de mark verstoord was, spoedig zal terugkeren. Toch Russisch-Amerikaans gesprek Enkele dagen na het begin van Rus- sich-Cliinese besprekingen in Peking over de grensgeschillen tussen de twee communistische reuzen heeft de Sowjet- Unie ingestemd met een Amerikaans voorstel overleg te beginnen over beper king van strategische raketwapens: vol gens in Washington en Moskou geda ne mededelingen zullen de besprekingen half november in Helsinki beginnen. Het Russische antwoord kwam rijkelijk laat -het voorstel was ruim twee jaren geleden geopperd door president John son maar toch nog onverwachts. Na dat de Russen eerder dit jaar positieve belangstelling hadden getoond, bleven zij sindsdien aarzelen. Deze aarzeling werd in Washington in verband gebracht met het weer oplaaien van de Russisch-Chi- nese grensgevechten; de Russen zouden beducht zijn voor Chinese agressie en voorts willen vermijden, dat zij door Pe king van collaboratie met Amerika zou- een kale vlakte. Onkruid maakte zich er van meester en in liet gunstigste ge val graasde er het volgend jaar een geit. Het langst handhaafde men (naast het nog vrij nieuwe Conventgebouw) deze huisjes aan het einde van de Grote Kampen, dicht bij de Jodenpost, die we verleden week publiseerden. Het was de „Voorstraat” van de Kampen, eens de meer gegoede huizen met eigen stoep. In de schaduw van de bomen uit de pastorietuin (later Zonnehoek, nog la ter architectenkantoor), zonder noe menswaard verkeer, een rustig stukje Bolsward, dat echter ook allengs in verval geraakte. Fotograaf J. J. Wijnia altijd met een scherp oog voor verdwij nende hoekjes, legde dit plaatje vast. De regeringscrisis die in de Libanon is ontstaan als gevolg van het aftreden van premier Karante is in feite een verscherping van de kabinetscrisis, die zich al sedert april in dit land voortsleept en die haar oorzaak vindt in de aanwezigheid van Palestijnse guerrillastrijders op Libanees grondgebied. De Palestijnse, com mando’s hebben hun activiteiten in sterke mate uitgebreid sedert de zesdaagse oorlog van 1967. en hun acties voeren zij vooral uit vanaf Jordaans gebied. In Jordanië vormen zjj zo’n machtige groep, dat zij eigenlijk een grotere bedreiging vormen voor het regime van koning Hoessein dan voor Israël. Hoessein heeft herhaalde nurlen getracht hun activiteiten enigszins aan banden te leggen, maar dat leverde nooit meer dan een vaag compromis op; een krachtig optreden kan de Jordaanse vorst zich ook nauwelijks veroorloven, aangezien het grootste deel van de bevolking van zijn als gevolg van de zesdaagse oorlog sterk ingekrompen land uit Palestjjnen bestaat. ring te volgen. In dit geval kon de mi nister echter op zijn vingers uittellen hoe sterk het verzet in de Kamer zou zijn en hoe veel men daar prijs stelt op praktische inspraak juist in deze zaak. door een politieman was vermoord. Er is tot nu toe niets bekend geworden over het motief van de moordenaar; evenmin is duidelijk of moord en staats greep onderdeel uitmaakten van één komplot. toenadering tot de buurlanden te zoe ken, die ailes om de Somalische econo mie de zo dringend nodige impuls te geven. De militaire junta heeft thans aangekondigd, dat Egal binnenkort te recht zal moeten staan. Tijdens dat proces zal hij zich ongetwijfeld moeten verantwoorden voor zijn „verraad van de Groot-Somalische gedachte”. Vrijdagavond omstreeks 20 over zes is de 66-jarige ex-bakker G. D. uit Bols ward gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto. De man moest met een gebroken rechter onder been naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het ongeval gebeurde op het kruispunt Paviljoenweg-weg naar Irn- sum. De auto werd bestuurd door J. V. uit Goënga. De beide voertuigen liepen schade op. Nou de simmer fan 1969 efter üs lelt (ien hwat ’t waer oangiet, net gau to forjitten) en de hjerst tige rêstich oer üs komt, mei folie mist en skimer, is it wer safier, dat de winterske hüslik- hëit üs bynt oan ’t hüs, om mei eigen folkje de jounskoften troch to bringen. Folie minsken kinne dat net, emmers alle fordeningen, it kin neat skele hwer- fan, sitte yn it winterskoft oan de earen ta yn ’t wurk. Sa ek de minsken fan de Toanielploech en de bistjürders fan ’e krite. Foaral sy, dy’t mei de tarie- ding foar de toanielütfiering dwaende moasten, wiene al los, doe’t oaren troch de moaije simmer yn ’e tün sieten üt to püsten fan it deistich wurk. Se binne der nou dan ek klear foar om de leafhawwers fan Frysk toaniel to for- meitsjen mei it stik „Trammelant op ’e troudei”. Hoe’t dat sit sil 1 novim ber o.s. jouns 8 üre yn ’e Doele üt de doeken dien wurde. Nei ófrin efkes meiinoar fan ’e flier mei muzyk fan it Duo Ko Bonnema. Fanseis hoege wy net to sizzen dat de stimming by de krite altyd by ütstek is. Sa likernóch trunet de hear W. Wiel- sma, foarsltter fan de Krite Boalsert allegearre oan om dy joun to kommen. „Trammelant op ’e troudei” is in stik, dat biwurke is nei „Hoghzeitreise ohne Mann” fan Leo Lenc troch B. Westra. It is in blijspul yn 3 bidriuwen. Hwa’t in pear wurden Düts kin, hat faeks in formoeden, hwer’t dit trammelant op üt- rint. De tagongspriis is foar leden mar f 1. Foarforkeap fan kaerten op de dei fan ütfiering, fan 11.3012.30 üre. Nei al le gedachten wurdt der de jouns ek wer in Fryske boeketafel hélden. In skoan ding, hwant de Fryske boekewike hat Boalsert net folie fan fornommen diz- kear. Him cultuur gaat ten onder Als de Inca’s voorheen Gedwongen verlaten Wat hun eigendom scheen En kind der natuur Haast analfabeet Zij delen met z’n allen Hun lief en hun leed. Moskou dan nu met een gesprek inge stemd, dat betekent nog niet, dat er ook spoedig resultaten zullen warden ge boekt. In Washington houdt men reke ning met een onderhandelingsperiode van twee jaren of langer, niet alleen omdat de Russen voor het ogenblik slechts „voorbereidende en voorlopige” besprekingen wensen, maar ook omdat er zeer grote belangen op het spel ko men te staan. Vorig jaar begonnen kleine groepen commando’s ook vanuit het zuiden van de Libanon te opereren en stelden daar mee dit land, waar de mohammedaan se en christelijke bevolkingsgroepen el kaar in een wankel evenwicht houden, meteen voor grote moeilijkheden. Dat mohammedaans-christelijke evenwicht, dat onder meer tot uiting komt in de afspraak dat de president steeds een christen moet zijn, en de premier een mohammedaan, maakt opstelling en uit voering van een duidelijk omlijnd rege ringsbeleid niet eenvoudig, en vrijwel ón mogelijk als het gaat om de houding tegenover Israël. De mohammedanen zijn over het algemeen voor een krachtige houding tegenover Israël en staan op het standpunt, dat de Palestijnse com mando’s ongehinderd hun gang moeten kunnen gaan. De christelijke groeperin gen, die in het leger de dienst uitma- ken, wensen daarentegen alles te ver mijden wat tot Israëlische represaille maatregelen zou kunnen leiden. Zo’n strafmaatregel onderging de Liba non in december vorig jaar, toen Is raëlische troepen, in antwoord op een Palestijnse aanslag op een Israëlisch passagiersvliegtuig in Athene, bij een aantal op het vliegveld van Beiroet een groot deel van de Libanese burgerlucht- vloot vernietigden. Die aanval noopte premier Karame het Libanese leger op te dragen de Palestijnse commando’s van de grens met Israël weg te houden, om verdere verwikkelingen te voorkomen. Dat was echter niet naar de zin van Syrië. Dit land, dat zelf de guerrilla strijders op eigen gebied in bedwang houdt, stuurde enkele honderden com mando’s naar Zuid-Libanon. Toen het Libanese leger ook hen de voet dwars wilde zetten kwam het tevens in botsing met grote groepen Palestijnse vluchte lingen. Premier Karame diende zijn ont slag in, maar bleef als demissionair pre mier aan op verzoek van president He- lou, die hem opdroeg een nieuwe rege ring samen te stellen. Karame is daar mee sedert april bezig geweest, en in a' die maanden is hij niet geslaagd om dat hij de meningsverschillen tussen de partijen groepen over de tegenover de Palestijnse commando’s in te nemen hou ding niet wist te overbruggen. Nu het leger, ditmaal blijkbaar op eigen gezag, weer tegen de commando’s in actie is gekomen, heeft Karame opnieuw zijn ontslag ingediend. De situatie in de Libanon is ditmaal veel ernstiger dan in april, omdat Sy rië nu een veel vijandiger houding heeft aangenomen. De LibaneZen weten maar al te goed dat Syrië, waarvan de Liba non tot 1941 nog een provincie vorm de, de afsplitsing nooit volledig heeft erkend. De spanning in dit deel van de Arabische wereld is zo hoog opgelopen, dat president Nasser van Egypte beslo ten heeft te bemiddelen. Slaagt hij erin van dit conflict de scherpe kantjes wat af te vijlen dan zullen, zo wordt ver wacht, de Arabische leiders binnenkort bijeenkomen om duidelijker afspraken te maken over de rol van de Palestijnse commando's in de confrontatie met Is raël. Minister Schut (Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening) heeft een wat merk waardige procedure gevolgd bij het be kend maken van het plan om een aan tal nieuwe mil. oefenterreinen aan te leggen. De oefenterreinen moeten komen in het Kuinderbos, Oirschot en de Hars kamp. Een gevoelige zaak. De bewinds man vertelde, dat met de werkzaamhe den snel zal worden begonnen, ook al moet de nota van de minister nog in de Tweede Kamer worden behandeld. Hij heeft daarmee irritatie opgeroepen bij een fors deel van de Kamer. Een aantal Kamerleden vindt, dat elke schop die nu voor de aanleg van een terrein in de grond wordt gestoken tegelijk de zeg genschap van ’t parlement ondergraaft. De vaste Kamercommissies voor Defen sie, Ruimtelijke Ordening en CRM heb ben de bewindsman boos gevraagd om voorlopig niets te doen en te wachten op de afhandeling van de nota in de Twee de Kamer. Die afhandeling kan nog wel even duren omdat de Kamer eerst een hearing van de betrokkenen wil organi seren. Een eerste hearing is inmiddels al gehouden. In Oirschot. Al was die niet door het parlement georganiseerd. Een aantal Kamerleden was desondanks aan wezig. Zij konden horen, dat in Oir schot en Eindhoven heel wat mensen goed nijdig zijn over de regeringsplan- nen. Formeel had minister Schut overigens gelijk toen hij aankondigde, dat alvast met het werk wordt begonnen. Op een Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De béste alden: In heit dy’t freon- Ilk is Onder syn strangens en in mem, dy’t strang is Onder har freonlikens. noemd; ontwikkelingssamenwerking, in spraak in de onderneming, kleinere klassen, welvaartsvast pensioen en krot- opruiming. Over dit plan zullen open bare discussie-avonden worden georga niseerd. Om de plannen te financieren pleit de PvdA voor aanzienlijke belas tingverhogingen „in de sfeer van het ver mogen”, terwijl evenmin aan verhoging van individuele belastingen zal zijn te ontkomen, meent de partij. De behandeling van de begroting van minister Polak (Justitie) heeft vorige week in de schaduw gestaan van de vraag of de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda gevangen worden gehouden, moeten worden vrijgelaten. Minister Polak had de Kamer een brief gestuurd waarin hij verklaarde tegen gratie en vrylating te zijn. De heer Van Schalk van de KVP-fractie diende daarentegen een motie in waarin hij vrijlating bepleitte. De debatten leidden tot emotionele vertoningen. Kamervoorzitter Van Thiel moest de publieke tribune op om met zeer veel tact de gemoederen wat tot bedaren te brengen. Het blijkt dat er de vorige week in de L.C., Fr. Koerier en ook in het Friesch- Dagblad een groot aantal ingezonden stukken is verschenen. Het betreft hier vooral Bolswarders of Bolswardse scholieren (Miedema, Vis ser). De kwestie Riet-Biet gaat hen nog al ter harte, omdat het een glashelder voorbeeld is van de wijze waarop onze eigen industriële en agrarische patronen ten nadele van de derde wereld werken, ondanks het gecompliceerde van de ma terie. Hier in Bolsward is in het voorjaar de kruideniers eens het boekje Riet kado gedaan in de hoop dat zij rietsuiker gin gen verkopen. Het trieste feit deed zich voor dat alleen Albert Heyn het ver kocht. Deze aktie had geen succes, want bovengenoemde situatie bleef zo. In de vredesweek werd huis aan huis rietsuiker verkocht. Op de markt tot nu toe twee keer (donderdag in de vredes week en op Bolletongersdei). Totale ver koop 650 kilo. Sindsdien zijn een zevental kruideniers bereid gevonden om het artikel te voe ren. Inmiddels is een rietsuikerwerk- groep opgericht die zelf rietsuiker gaat af wegen en verkopen als grossier, omdat fa. Schilstra het niet wenst te voeren. In de Ceylonese theeschenkerij werd aan de theedrinkers ook de vraag gesteld „riet- of bietsuiker?” Uit de reakties bleek, dat de zaak wel degelijk enige be kendheid heeft. De etalage tegenover R. P. de Boer in het oude leegstaande cafetaria van Van der Schaaf zal vanaf volgende week gewijd zijn aan de kwestie riet-biet. De KVP heeft een blauwdruk uitgege ven voor de politiek in de zeventiger ja ren. De KVP wil zich volgens dit plan „met alle kracht inzetten voor een wel zijnsbeleid gericht op de actieve bevor dering van de ontplooiings-mogelijkhe- den van ieder mens”. Een dergelijke plechtstatige wijze van uitdrukken schijnt helaas in Nederland onvermij delijk bij het opstellen van politieke pro- granjma’s. De KVP wil zorgen voor „een optimale toerusting van ieder mens in lichamelijk en geestelijk opzicht, alsme de een vernieuwing van de samenle vingsvormen. In dit beeld zal hoge prio riteit moeten worden gegeven aan de meestbehoeftigen en de minstbedeelden.’ De militaire junta heeft premier Egal I en al zijn ministers laten arresteren en aangekondigd, dat zij zich zal bezig- houden m. t het „herkrijgen van Soma- li’s bezette gebieden”. Dat betekent, dat de niéuwe machthebbers zullen streven I ■naar de vorming van een Groot-Soma- li, waarvan behaive hun land ook de door Somali’s bewoonde grensstreken in I Kenia, E: icpië en het met Frankrijk gelieerde gebied van de Afars en de Is- sa’s (het vroegere Frans Samoliland) deel zou len moeten uitmaken. Ook Sjermark toen nog premier, had zich al voor de stichting van een Groot-So mali ingezet en daartoe niet alleen re bellerende Somali’s in de buurlanden gesteund, maar ook een grensoorlog met Ethiopië gevoerd. Toen Sjermarke in j 1967 president was geworden had pre mier Egal hem ertoe weten te bewe gen zijn harde politiek te laten varen en „te. J -'-'1 nvn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1