De jeugdsociëteit opent Vierde Technische Hogeschool m haar poorten Friesland? °p Griekenland Rapport noemt tal van voordelen Fan de Martinytoer ■SH Aktiegroep voor de vrede reis door STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, fc W 1 1 - I Of O 'f I DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 86 De Opbouw in fasen Friese belangen Argumenten De contactcommissie Nieuwe specialismen F' DY’T HIM OAN IN OAR SPEGELT Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Als er ter zijner tijd besloten mocht worden tot de inrichting van een vierde Technische Hogeschool in Nederland, dan zijn er voldoende argumenten om Leeuwarden als vestigingsplaats aan te bevelen. Tot deze conclusie komt de Commissie Wetenschappelijk Onderwijs Friesland in een (voorlopige) nota, die aan de minister van Onderwijs en We tenschappen is aangeboden en waarin op beknopte wijze wordt uiteengezet waar om, naar het oordeel van de commissie, Friesland en in het bijzonder Leeuwar den in aanmerking komt voor de vesti ging van een technische hogeschool. In de nota treft men tevens de voorlopige denkbeelden van de commissie aan over de aard en de opzet van een dergelijke instelling voor wetenschappelijk onder wijs. De nota is tevens toegezonden aan de Friese Kamerleden, aan de Vaste Com missies voor onderwijs van Eerste en Tweede Kamer en aan de adviseurs van de commissie. De commissie gaat er van uit, dat een nieuwe technische hogeschool (waarvoor de gemeente Leeuwarden reeds grond 110 ha heeft gereserveerd ten zui den van de stad tussen de spoorlijn naar Zwolle, de oude Overijsselsestraatweg en het Van Harinxmakanaal niet een copie zal moeten zijn van één der be staande hogescholen, maar volgens een nieuwe formule moet worden opgezet, afgestemd op de behoeften van de maat schappelijke ontwikkeling in Nederland in het algemeen en van het bedrijfsleven en de overheid in het bijzonder, pas send in het netwerk van technische ho gescholen en universiteiten met zekere eigen accenten en specialisaties en ge legenheid biedend tot het beproeven van vernieuwingen in het onderwijs, zoals bijvoorbeeld verkorte studieduur en in tegratie met het hoger (technisch) be roepsonderwijs. De commissie noemt het een aantrekkelijke gedachte om de Frie se technische hogeschool een zekere ori ëntatie te geven op de behoeften van ’n streek in ontwikkeling (stimulerings gebieden en mogelijk ook ontwikkelings landen). De Friese technische hogeschool zou in fasen kunnen worden opgebouwd, be ginnend met een op de praktijk gerich te opleiding (zoals in Twente), die ook open zou moeten staan voor afgestu deerden van de HTS, met name bouw-, werktuig- en waterbouwkundigen, die al dus een verkorte vooropleiding zouden kunnen volgen. Na enkele jaren zou voor bepaalde studierichtingen en dan met na me die, waarin de instelling gespeciali seerd is, een bovenbouw kunnen worden ingevoerd. Nog weer later zouden ge leidelijk eindopleidingen kunnen wor den toegevoegd in alle gedoceerde vak ken. Na volledige uitbouw zou men kun nen denken aan instituten voor toege paste research, die ook andere doelein den dan het onderwijs dienen. wtenschappelijk onderwijs in Friesland is mogelijk en heeft voordelen, zo zegt de commissie, doordat Friesland nog over voldoende ruimte beschikt voor de ves tiging van een dergelijke instelling, er nog een aanzienlijk ongebruikt intellec tueel potentieel aanwezig kan warden geacht, bij de Friese bevolking de (la tente) belangstelling voor alle vormen van onderwijs groot is, de nabijheid van de RU te Groningen zowel alternatieve opleidingsmogelijkheden op betrekkelijk korte afstand (zeker wanneer van daar uit tot een nevenvestiging in Friesland wordt overgegaan) als ook samen wor kings- en t aakverdelingsmogelijkheden met een eventuele technische hogeschool in Friesland biedt, Friesland over uit gebreide en gevarieerde recreatiemoge lijkheden en mogelijkheden voor aan trekkelijke woonvormen beschikt, er in Friesland een gevarieerd pakket van on derwijsvoorzieningen van secundair en tertiair niveau aanwezig is, die voor toe levering van studenten kunnen zorgen en tenslotte doordat in Friesland dienst verlenende bedrijven en een ruime ar beidsmarkt van dienstverlenend perso neel aanwezig zijn, die een vlotte toe levering van goederen en diensten en een goede voorziening met bedienend perso neel garanderen. Friese technische hogeschool, die in Ne derland nog niet of slechts ten dele be staan, zoals de instrumentenbouw, waar onder medische instrumenten en hulp middelen (prothesen). Verder is gedacht aan een groep studierichtingen met een duidelijk maatschappelijke dimensie, on der meer een bouwkundig specialisme, dat door de commissie wordt aangeduid als „ruimtekunde” of „esthetica van de ruimte”, planologie en „recreatietech- niek” (het ontwerpen, inrichten en ex ploiteren van recreatiegebieden). „Toe passing van economie, sociologie en psy chologie is bij deze richtingen essen tieel”, aldus de commissie, die tevens nog als mogelijke zelfstandige studie richting noemt „organisatieleer” ten be hoeve van toekomstige staffunctionaris sen in de onderneming en bij de over heid en (speciaal voor overheidsperso neel) het vak bestuurskunde. Foar de twadde kear haw ik in wike as fjouwer yn ’e reparaesje west en sa- dwaende op dit plak forstek gean lif ten. It liket op it heden lykwols wer knap en yn oerliz mei de ütjower fan üs krante is bisletten it wurk wer op to nimmen, al hat it grif de langste tiid duorre. Mar wy sille yn elts gefal bisykje de 25 jier fol to meitsjen. D.V. Dizze wike waerd ik bysünder rekke troch in rapport fan de gewestlike ried fan it lênbouskip yn de provincje Grins, dat giet oer de posysje fan de Grinzer wezen op de aantrekkelijkheid van Fries land als watersportgebied en op de ver betering van sport- en culturele accom modaties in Leeuwarden. Wat de huis vesting van studenten en staf betreft wordt niet de voorkeur gegeven aan een campus. Gedacht wordt aan een variëteit van voorzieningen: studenteflats, grote kosthuizen en studentekamers bij hos pita’s, één en ander verspreid over de stad, de stadsrand, het terrein van de school er. de omliggende dorpen. Voor staf en docenten zijn er aantrekkelijke mogelijkheden, zowel in de stad Leeu warden als in de nabijgelegen forenzen dorpen, aldus de nota, waarin is af ge zien van een kwantitatieve benadering. De commissie verwacht, dat de nog in te stellen uitbreidingscommissie weten schappelijk onderwijs zich onder meer met deze aspecten uitvoerig zal bezig houden en zij is van plan aan die com missie de nodige gegevens en zienswij zen voor te leggen. De nu aan de mi nister aangeboden, vorig jaar tijdens een mondeling onderhoud reeds toege zegde nota bedoelt slechts op grond van de daarin neergelegde overwegingen en argumenten de vestiging van een even tuele vierde technische hogeschool in Leeuwarden te claimen. ''ur, het antwoord reeds binnen. Verschil in gang van zaken bleek bij deze twee par tijen reeds te bestaan in die zin dat bij de KVP de jeugdleden, die men ove rigens niet heeft, wel en bij de PvdA niet mee mogen stemmen bij de kandi daatsstelling voor de gemeenteraad. Hier over en over de vreemde gang van za ken bij de eerste stemmingen dooi- de leden van de partij zijn aan de PvdA reeds een tweede serie vragen gesteld. Ook zal de sektie politiek trachten een afdeling van D’66 in het leven te roe pen, omdat de groen vindt dat de jon ge generatie in onze gemeenteraad on voldoende vertegenwoordigd is. Aan de programmaleidingen van alle omroepverenigingen zijn brieven voor zien van een dertigtal handtekeningen verzanden. Hierin wordt gevraagd waar om men nog nooit de film „The War game” op het beeldscherm gebracht heeft. Deze film, die een gefingeerde atoomaanval op Engeland uitbeeldt, kan De commissie draagt een groot aantal argumenten aan, die pleiten voor de ves tiging van een technische hogeschool in Friesland. Zij toont aan, dat een ver dere spreiding van instellingen voor we tenschappelijk onderwijs gewenst is, zo wel voor een goede ontwikkeling van dit onderwijs (mogelijkheid tot invoe ring van 'vernieuwingen en experimen ten) als om redenen van evenwichtige streekontwikkeling verhoging van de aantrekkelijkheid van Friesland als werk- en woongebied en betere benutting van de aanwezige intellectuele potenties) Vestiging van een nieuwe instelling voor De commissie oppert de gedachte om naast de wettelijk voorgeschreven stu dierichtingen van een technische hoge school (al of niet met een volledige ou tillage voor onderzoek) een aantal nieu we specialismen in te voeren de bond van plattelandsvrouwen afd. Bolsward e.o. heeft 31 okt. weer een bijeenkomst gehad en wel op avond. De huisgenoten van leden waren hierbij ook uitgenodigd. Mevr. Peletier nam ons van huis uit mee naar Griekenland en heeft op boeiende manier verteld over de belevenissen van haar reis. De kleu rendia’s welke hierbij werden vertoond waren zeer goed. Alleen jammer dat de opkomst niet zo groot was. Mej. Veld- stra (EHV) vertelde het één en ander over haar werk. Dit was voor de dames zeer interessant. Er was meteen vol doende deelname om vier gesprekavon- den te houden, welke volgende week van start gaan. De vice-presidente mevr. v. Goeliga-Noordenbos dankte spreekster en wenste ieder wel thuis. Op 11 nov. a.s. wordt de regionale dag te Sneek gehou den. Dit belooft een fijne dag te wor- deu. 5 W wylst de ünderhaldskosten mear as tsien kear sa heech wurden binne. De greate, mar Alderwetske huzen, binne net meat biwenber, nou’t de boerinne de fammen net mear hat, dy’t yn it foa- rige it wurk diene. De hynstestallen stea- ne leech, yn ien lege golle fynit men it trekkerark en de kombine, fierder in idele romte. De arbeiders, dy’t yn myn tiid mei 15 goune wyks yn de simmer, mei 12 goune yn ’e winter as hja wurk hiene, har sober libben ünderhalde moas- ten, sjocht men net mear. De inkele, dy’t noch bleaun is, komt mei de lésten op mear as f 200 yn ’e wike. De doar- pen binne stil en deadsk, it libben is der üt. Lang, to lang hawwe de Grin zer boeren as nearne yn Nederlan lib- be as keningen, sawol op har manske pleatsen as tiisdeis yn de stêd, dêr’t hja lyksa op de hannen droegen waer- den om har jild en har macht. Nou sit- te hja can ’e groun. It lan is troch de jierrenlang striefruchtforbou efterütgien, de struktuer fan de groun binammen fan de swiere groun yn it Oldambt, al- oan minder wurden. De klaverforbou is fanwege de finansiële ütkomsten üt- stoarn, it humusgehalte sakke, de groun mei troch de trekkers stuch en stiif wurden. De opbringsten sakje, hja kin ine mei Hollan en Sélan lang net mei- komme, by de sükerbiten skeelt it wol 10.000 kilo de bunder. Op it gebiet fan de ruilforkaveling binne Oldambt en it Hegelan efterbleaun, der binne tal fan pleatsen, dêr’t de perselen smel en ef- termekoar lizze, sadat de efterste sawn kilometer fan hüs lizze. Dér wurdt alle jierren mar wer graen forboud omt hja n.l. naar het oordeel der aktiegroep be ter dan welke theoretische uiteenzetting ook de waanzin van de atoombewape ning duidelijk maken. Tenslotte heeft de voltallige groep haar handtekening geplaatst onder een „Open brief aan Herr Heinemann”, die in de komende maand ons land bezoekt. Heinemann, de nieuwe president van Duitsland, wordt bij zijn aankomst deze brief aangeboden. Duitsland heeft als een van de weinige landen nog steeds het verdrag tegen de verdere verspreiding van atoomwapens (non-proliferatie) niet ondertekend. De initiatiefnemers van deze aktie (Gr. v. Prinstererstraat 41, Wageningen) ach ten een massale morele steun vanuit het buitenland voor Heinemann wenselijk. Zo ook de aktiegroep voor de vrede te Bolsward. Volgende openbare vergadering op maan dagavond 10 november op de Pölle in Hichtum. Donderdagavond 30 oktober kwam de aktiegroep ten tweede male bijeen in voltallige vergadering. In de vredesweek is de aktiegroep spontaan ontstaan tij dens de teach-in in de Doele en nog steeds kan gezegd worden dat het vuur van het eerste uur er nog niet uit is. De vier sekties (politiek, kunst, publi citeit en kerken) hadden voor de ple naire vergadering van donderdag allen reeds een werkvergadering gehouden, waarvan verslag werd gedaan. De sektie politiek bracht het eerst ver slag uit. Zij hadden in de eerste plaats een raadslid benaderd om in de gemeen teraadsvergadering vragen aan b. en w. te stellen over de onbevredigende rege ling van het verkeer tijdens de aktivi- teiten in de vredesweek. Ook had zij, zo bleek, aan de voorzit ters van de kiesverenigingen van de plaatselijke politieke partijen vragen ge steld over de kandidaatsstelling bij de gemeenteraadsverkiezingen. Van twee politieke partijen, KVP en PvdA, was Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Aan alle hippe, minder hippe en niet hippe jongelui van Bolsward en omstreken. Met enige trots kunnen we jullie eindelijk meedelen, dat de jeugdcociëtelt 8 no vember zyn deuren voor jullie opent. Na al het werk dat er door weinigen verricht is, (zie de foto’s op deze pagina) hopen we dat jullie nu in groter getale opkomt» Natuurlijk is iedereen welkom. Er zullen in de loop van de tijd gebeurtenissen georganiseerd worden, maar we stellen het op prijs, dat ook, jullie met ideeën komen die in samenwerking zullen worden uitgewerkt. Het gebouw is overal geschikt voor, maar dat zul je wel zien wanneer je er zaterdagavond komt. Dat je niet op een droogje hoeft te zitten spreekt voor zich. Dan tot zaterdagavond 8 uur. yn ’e hjerst de biten der net weikrije kinne. Mei dertroch wol it der net mear. Tryst, sa’n delgang, mar de gong fan it libben is somstiids mear as de mins- ke in rjuchtfeardige arbiter. Hwant near- ne yn Nederlan wie de posysje fan de boerearbeider sa min as yn Grins, near- ne waerd hy as minske sa miskend, wie syn lean en wente sa bidroefde leech en min. En ek nearne fielde de boer him sa su perieur as dêrre. In boeredochter maast mei in boer trouwe, hie se aerdichhedt oan in dokter of féarts, om mar net to praten oer in skoalmaster of gemeen- tesiktaris dan wie dat in misset, dy’t hja har hiele libben fiele soe. De boer en gjinien oars hearske oer pleats en arbeiders, oer de nearingdwaenden en keaplju, oer skoalle cn tsjerke, oer düm- ny en pastoar. Ien fan de lanboublêdden neamt dit rap port it wurd fan de wierheit en de re- daksje hat mear gelyk as hja seis wol biseffe. De nemesis fan de histoarje giet oer dit prachtige boerelan en haldt rjuchtdei. Syn fonnis komt hurd oan, mar dat it net fortsjinne is, kin men slim folhalde. Wy hawwe gjin nocht oan ünnocht en it is net mei leedformaek, dat wy dit oansjogge. Leaver soene wy de Fryske boer, dy’t nou noch net bi- grypt, dat hy net langer yn de Aide skuon trochrinne kin, wize wolle op it needsaeklik forrin fan syn libben. It roer moat yn oarewei by al dejingen, dy’t net as dizze Grinzer boeren stomp rinne wolle troch eigen skuld. Dy’t him oan in oar spegelt, spegelt him sêft. bouboer, dy’t 70 persint fan it lan dêr re yn gebrük hat. Ik wit noch skoan, dat ik as jong ünderwizer fan myn riedslju de wink krige om in plak yn Grins to sykjen, hwant dizze provinsje stie bikend as it gewest, dêr’t de boere- stan it fierst en it tükst wie. Ik haw dy ried opfolge en mei greate nocht en profyt dêr inkele jierren trochbrocht. Hjir, sawol op it Hegelan as yn it Oldambt, stie de lAnoou oan ’e top, sa wol mei it kunstmestgebrük as mei de seleksje fan gewassen. Ik seach my de eagen üt de holle op de manske pleatsen mei in skuorre as in tsjerke, acht, tsien, toalf béste hyn- ders op stal en in lyts legerke fan ar beiders. De boerewente wie mear in vil la mei glêdde gazons en soms in tennis- fjild foar de jongerein om ’e doar. It nijste en it béste koe men dêr fine en nearne hie de namrne „boer” in sa ear- biedige klank as dêrre. Ik herinner je my noch, hoe’t ien fan de learlingen fan de lanbouskoalle, nei in ekskursje, dy’t wy derhinne makken, sei: „As jo dit sjog- ge, soene jo de nearzige boel thüs der hinne smite!” Sa heech en fomaem wie de posysje fan de Grinzer bouboer. En nou skriuwe wy net mear 1928 rhar 1969. Wy binne fjirtich jier letter. Hwat binne de dingen foroare. Ut gjin inkele provinsje komme sokke tryste forhalen as üt dat selde Grins. Tsiental- len pleatsen steane to keap, de moed- fearren hingje der slop, it sicht op de takomst is rounüt pessimistysk. Hwant de prachtige, greate skuorren wurde nearne mear foar brükt, alles wurdt ap it lan terske en giet nei de droegerij, Vestiging van een instelling voor we tenschappelijk onderwijs is voor Fries land ook van essentieel belang, zo stelt de commissie, omdat deze provincie gro te behoefte heeft aan een verdere en versterkte diversificatie van zijn sociale en economische structuur. „Het proces van omschakeling van agra rische naar industriële stuctuur dient versneld te worden”, zo stelt de com missie en zij concludeert: „Vestiging van een instelling voor wetenschappelijk on derwijs en met name een techni sche hogeschool kan dit proces di rect en indirect bevorderen. Voor de „leefbaarheid” van de provin cie wordt verhoging van het voorzie ningenniveau dringend gewenst geacht. „Een universitedt of hogeschool wordt internationaal gezien als een topvoorzie- ning bij uitstek voor de integrale ont wikkeling van een regio in de orde van grootte van 500.000 en meer inwoners,” aldus de commissie. De Friese bevolking komt in vergelij king met veel andere gebieden in Ne derland niet aan z’n trekken als het gaat om nabije onderwijsmogelijkheden en daardoor om kansen tot ontwikkeling van aanwezige potenties,” zo zegt de commissie verder. Als bijkomend nut wordt nu genoemd het stimulerend effect op de werkgelegenheid in de provincie. Een technische hogeschool zou, zo wordt gesteld, tegemoet komen aan de behoef ten, zowel nationaal als regionaal, aan meer ingenieurs, aan de aanleg en be langstelling bij vele Friezen voor de exacte vakken en technische weten schappen en aan de beperkte mogelijk heden in Groningen wat de technische studierichtingen betreft. Er wordt in de nota tenslotte nog ge- Bolswards Nieuwsblad W. 'o - z' r F :J:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1