de week Foto van Unicef Floris voor Krijgsmacht Kwaliteit boven kwantiteit Gahe SKroar I Brandt erkent twee Duitse staten Verschuivingen in Israël Werkende jongeren demonstreerden f I Collecte V.H.V. Baarderadeel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 87 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Grondige Kabinets wijziging in Spanje Twee Duitslanden üs hjoed to sizzen opbrengst van deze collecte was in Europese landbouwmarkt Huren Jongeren. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) mando’s wat afgenomen. Als resultaat van intensieve Egyptische bemiddelings pogingen zijn de Libanese opperbevel hebber en de Palestijnse guerrillaleider Arafat een wapenstilstand overeenge komen; voorts hebben zij besloten te zoe ken naar een definitieve oplossing van de crisis. Het ziet ernaar uit, dat ’n com promis zal worden bereikt, op grond waarvan Palestijnse guerrilla-eenheden meer bewegingsvrijheid in het zuidelijke grensgebied met Israël zullen krijgen, zonder dat daarmee de Libanese soeve reiniteit en veiligheid in gevaar zullen worden gebracht. Dat laatste staat ech ter nog te bezien. Hoe het definitieve akkoord ook zal uitvallen, het valt te verwachten, dat het aan Israëls noord grens veel onrustiger dan vroeger zal worden, en dat betekent, dat Israëlische represailles niet zullen kunnen uitblij ven. De revaluatie van de Duitse mark een van de eerste daden van de rege- ring-Brandt zal voor de Duitse boe- Kabinetswijziging in Spanje In Spanje heeft generaal Franco een grondige kabinetswijziging tot stand ge- afgelopen weekeinde niet voor niets ge demonstreerd. De Tweede Kamer, zo was te beluisteren, zou deze week bij de be handeling van de begroting van minis ter Veringa (Onderwijs) ongetwijfeld het pleidooi voor de werkende jongeren voor meer dagonderwijs voortzetten. Tiendui zend werkende jongeren demonstreerden afgelopen zaterdag in Den Haag. Zij ei sen vooral een leer- en vormingsplicht, waarbij met doorbetaling - alle jon geren van vijftien tot achttien jaar één dag per week les kunnen krijgen. De jon geren wensen ook afschaffing van het systeem van avond-onderwijs. De minis ters Roolvink (Sociale zaken) en Ve ringa (Onderwijs), die een delegatie van de werkende jongeren ontvingen, beloof den, dat zij zo snel mogelijk aan de wensen gehoor zullen geven. Het om schakelen van avond- naar dagonderwijs zou, wat zijn begroting betreft, niet op bezwaren kunnen stuiten, beloofde mi nister Veringa. Minister Roolvink deed de toezegging, dat ’n onderzoek zal wor den uitgevoerd naar het werk van de arbeidsinspectie, terwijl ook de koppel bazen onder de loep worden genomen. Minister Schut (Volkshuisvesting en wo ningbouw) wil de huren voortaan niet per 1 januari maar per 1 juli verhogen. Hij heeft dit de Tweede Kamer in een speciaal wetsvoorstel medegedeeld. Een handige zet van de bewindsman omdat dé laatste jaren het parlement huurver- hogingen, die voor januari waren be doeld, steeds naar juli heeft verscho ven. Minister Schut is het niet zo maar met die datum eens. Hij verlangt dan wel drie jaren lang een extra hoog per centage: geen zes maar zeven procent. Vraag is of de Kamei' het hier mee eens kan zijn. Vooral nu verkiezingen steeds indringender een politieke rol gaan spe len lijkt het bezwaarlijk om zo iets on populairs als een extra zware huurver hoging te accepteren. Hoewel de Kamer nu de bewindsman natuurlijk ook een nieuw foefje kan voorschotelen; uitstel van huurverhogingen van juli naar ja nuari. Waarna het liedje opnieuw kan beginnen. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Win- Wieu- Jor- Nu de dagen gaan korten wordt het weer gezellig zo ’s avonds onder het licht van de lamp. „Levensavond” heeft de fotograaf deze kiek genoemd. De foto is bjj avond genomen vanaf de overzijde van het Sint Anthonie Gasthuis; nl. vanuit de zolder kamer van fam. Bijlsma. We zien hier twee „levensavondgenieters” bespied. Het is een magnifieke foto gewor den. Het relatief vele zwart (ziet u hierin even opduiken het spionnetje rechts suggereert het nachtelijk duister. Des te vriéndelijker schijnt het licht. De weerspiege ling op de vensterbank geeft de nodige diepte zo het bord Makikumer aardewerk en de kalen der dit al niet deden. Een mooi sfeerplaatje van J. J. Wijma, die altijd een vleugje ge voed en romantiek gaat mixen met aardige technische vondsten. Huins-Lions f 97,50; Britswerd f94; Mantgum f234; Dat de Arbeiderspartij er niet via de stembus in geslaagd is die absolute meerderheid te behouden, of zelfs uit te breiden, zoals haar bedoeling was, is te wijten aan een samenspel van facto ren. Een deel van de socialistische kie zers is kennelijk ontevreden over de fu sie; anderen hebben met hun stem ge protesteerd tegen het feit, dat er In de top van de Arbeiderspartij relatief te veel ouderen zitten. De verschuiving naar rechts kan voorts ten dele worden gezien als een uiting van een anti-socialisti- sche kentering in het land, die verband houdt met ontevredenheid over een aan tal binnenlandse kwesties zoals de toe nemende stakingen. Er is evenwel nog een vierde factor te noemen, en dat is het beleid ten aan zien van de tijdens de zesdaagse oorlog bezette Arabische gebieden. Op dit punt zijn er binnen de coalitie heel wat ver schillende meningen geformuleerd. Zo is premier Meir er voorstandster van al thans bepaalde gedeelten van het bezet gebied te behouden, om veilig grenzen te verkrijgen. De minister van defensie, ge neraal Dajan, die evenals Golda Meir deel uitmaakt van de Arbeiderspartij, wenst „voldongen feiten" te scheppen en wil daarom overal in de bezette gebie den Joodse nederzettingen stichten. De Gahalleider Begin heeft daarentegen nog sterker op de nationalistische gevoelens van de kiezers gewerkt met zijn leuze, dat de huidige staakt-het-vuren.lijnen de definitieve grenzen van Israël dienen te zijn. De flinke zetelwinst van zijn par tij kan men dan ook ten dele aldus ver- De eerste parlementsverkiezingen in Israël sedert de zesdaagse oorlog van 1967 hebben geleid tot enkele verschuivingen, die zich voornamelijk hebben voltrokken binnen de nationale coalitie van alle grote partijen, die aan de macht was ge komen één dag voor het uitbreken van die zesdaagse oorlog. Het grootste verlies werd geleden door de Arbeiderspartij van premier Golda Meir, die vijf zetels achteruit ging; De Gahalpartjj van Menachim Begin, de rechtslilberale coalitie genoot, ging vijf zetels voo>rult. De Arbeiderspartij, een blok van enkele socialis tische groeperingen, bezat een absolute meerderheid van 63 zetels in het 120 zetels tellende parlement; zij had die echter niet te danken aan de vorige ver kiezingen, maar aan een fusie eerder dit jaar. i Hwat hat bracht ten koste van de Falange die aan- j Jierren kinne in soad leare, dêr’t de dagen gjin weet fan hawwe. De Tweede Kamer is niet bepaald tevreden met de begroting van minister Den Toom (Defensie). De Kamer wil, zo bleek vorige week, een defensiebeleid, dat meer is gericht op kwaliteit dan op mankracht. En bovendien een hogere beloning voor diegenen, die hun dienstplicht moeten vervullen. Een grote meerderheid drong vorige week aan op verhoging van de wedde voor dienstplichtigen, liefst per 1 januari komend jaar. De socialisten kwamen alvast met een motie waarin de minister werd gevraagd de beloningen voor de dienstplichtigen te verdubbelen. De christelijke partijen kondigden aan via hun woordvoerder de heer Maenen (KVP) dat zij ook met een motie zullen komen als minister De Toom deze week geen bevredigend antwoord geeft. De heer Maenen wil eerst nog wachten op het advies van de commissie dienstplichtbeleid. De oppositie beslist niet meer. vankelijk de Spaanse fascistische partij was en later werd opgénomen in de Na tionale beweging de enige toegestane par tij in het land. Vele ministers die lid waren van de Falange zijn opgevolgd door leden van de machtige rooms-ka- tholieke lekenorganisatie Opus Dei. Tot de meest verrassende wijzigingen behoort de vervanging van de minister van bui tenlandse zaken, Castiella, door Lopez Bravo, die zich als minister van in dustrie al een bekwaam bestuurder had getoond. Aangenomen wordt dat de nieu we minister van buitenlandse zaken zal streven naar een vermindering van de spanning met Engeland over de kwes- trekkingen met de Verenigde Staten te verbeteren, die op het ogenblik niet al te hartelijk zijn in verband met het ge schil over de compensatie voor het ge bruik van militaire bases op Spaans ge bied. Libanese crisis Intussen zijn de spanningen in Israëls tie-Gibraltar, dat hij voorts Spanjes po gingen om te komen tot een associatie overeenkomst met de Europese econo mische gemeenschap krachtig zal voort zetten en ook dat hij zal proberen de be noordelijke buurland de Libanon tussen de autoriteiten en de Palestijnse com- De meerderheid van de Tweede Kamer leek het erover eens te zijn, dat de hui dige uitgangspunten van het defensiebe leid niet meer voor honderd procent kloppen. De kwaliteit van de krijgs macht moet voorrang krijgen boven de kwantiteit. Onze fractie erkent daarbij geen heilige huisjes als de verdeelsleu tel tussen de diverse onderdelen, zei de KVP-woordvoer der. de heer Jansen (in tegenstelling tot de heer Maenen nam hij het technische deel voor zijn reke ning). De oppositie diende zelfs een motie in om de getaissterkte van de landmacht concreet te verminderen. In plaats van de zes huidige brigades kan het leger beter volstaan met vier. Maar dan mobieler en beter uitgerust, stelde de heer Wierda in een motie voor. Hij verwacht ook, dat de marine de twee kruisers wat eerder uit de vaart haalt De werkende jongeren hebben tijd" s het De de verschillende dorpen als volgt: Wei- dum f343; Beers f85; Jellum f61,50; Baard f 181,50; Oosterlittens f254,50; Bozum f 201Oosterwierum f 287Hij- laard f151; sum f 359,50; werd f 102,50; werd f214,50. Totaal f2666,50. In Bonn heeft de nieuwe bondskanse lier, de sociaal-democraat Willy Brandt, in zijn regeringsverklaring erkend, dat er twee Duitse staten bestaan, maar hij heeft eraan toegevoegd, dat er slechts één natie is. Zijn regering is bereid tot onderhandelingen met Oost-Duits- land, om vormen van samenwerking te vinden, maar zal niet tot volkenrechte lijke erkenning van het andere Duits land overgaan, aangezien zij evenals de vorige Westduitse regeringen op het standpunt staat dat alle Duitsers, ook die in het oostelijke deel, recht behoren te hebben op zelfbeschikking. Het is op gevallen dat Brandt, anders dan zijn voorgangers, niet heeft gezegd, dat de bondsregering als enige vrij gekozen re gering in Duitsland het recht heeft na mens het gehele Duitse volk te spre ken. Dat betekent in feite en minis ter van buitenlandse zaken Scheel heeft dat later in een debat in de Bondsdag ook met zoveel woorden gezegd dat de nieuwe regering de zogenaamde Hall- steindoctrine overboord heeft gezet. Op grond van deze doctrine beschouwde Bonn erkenning van Oost-Duitsland door een land, dat reeds diplomatieke be trekkingen had met de Bondsrepubliek als een onvriendelijke daad, die dan ook meestal met verbreking van de diploma tieke banden met dat land werd beant woord. Tot dergelijke tegenmaatregelen zal het kabinet-Brandt in de toekomst zeker niet overgaan. ren op een inkomensverlies van 1,7 mil jard mark neerkomen. Het viel dan ook te verwachten, dat de Westduitse rege ring de vijf partners in de Europese Ge meenschappen toestemming zou vragen om de eigen boeren te mogen bescher men door het instellen van heffingen en restituties aan de grens. De vijf part ners en ook de Europese Commissie wil den echter deze ingreep in het gemeen schappelijk landbouwbeleid niet toe staan; zij wensten, nadat zij in verband met de devaluatie van de Franse frank de Franse markt al voor een periode van enkele jaren uit de gemeenschappe lijke markt hadden moeten nemen, niet nog een nationale markt te isoleren. Er is daarom een andere oplossing overeen gekomen: maar 6 weken mag de Bonds republiek maatregelen aan de grens ne men; voorts mag zij door manipulaties met de belasting op de toegevoegde waarde (b.t.w.) de boeren tegemoetko men en ten slotte zal Bonn twee jaren lang een bijdrage ontvangen uit het ge meenschappelijk landbouwfonds. Gemeenten >De gemeenten krijgen iets meer finan ciële ruimte. Het rijk zal niet meer le nen op de kapitaalmarkt, om daarmee de gelegenheid te geven aan de Bank van Nederlandse gemeenten om centen te verzamelen. Uit de schatkist za.1 boven- din een extra bedrag van 25 miljoen aan de gemeenten ten goede komen. Minis ter Witteveen (Financiën) beloofde dit vorige week in de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling van Binnen landse zaken. Na de mededeling ver wierp de Kamer twee moties van de op positie waarin werd gevraagd het beleid van minister Beernink (Binnenlandse zaken) en minister Witteveen (Finan ciën) ten aanzien van de gemeentelijke financiële problemen af te keuren. De heer Schakel (ARP), een van de woord voerders van de regeringspartijen zei wel dat hij het niet eens is met de voor stelling van zaken, zoals die door de re gering wordt gegeven maar dat hij moei lijk anders kan doen dan zich neerleg gen bij de verdeling van de overheids gelden, zoals bij de algemene politieke beschouwingen overeen is gekomen. klaren, dat een groeiend deel van het kiezerscorps, afgeschrikt door de weige ring van de Arabische leiders om vre desoverleg te beginnen en door het toe nemend aantal guerrilla- en sabotage acties, de voorkeur geeft aan een har de houding tegenover de vijandige bu ren. Al voor de verkiezingen hadden de lei ders van de grote partijen laten dóór schemeren, dat zij de coalitie ook na de gang naar de stembus zouden voort zetten. Nu is gebleken, dat de steun voor de coaliteie als geheel constant is gebleven de derde partner, de Na tionale religieuze partij, behield haar ze- teltal lijkt een dergelijke voortzetting dan ook wel zeer waarschijnlijk. Wel zal de winst, die de Gahalpartij binnen het regeringsblok heeft geboekt, tot moei lijkheden bij de herverdeling van de por tefeuilles kunnen leiden. Tot dusverre had de Gahal twee ministers in het ka binet beiden zonder portefeuille. Het valt te verwachten, dat de Gahalleiders voor al meer invloed zullen trachten te win nen op het buitenlandse beleid. De hou ding van minister Abba Eban achten zij over het algemeen veel te gematigd. Bolswards Nieuwsblad en Wyrribritseradeel. overschrijving van zoveel maal f 1,50 als u fotokaarten wilt ontvangen op giro 7515 ten name van Unicef, Den Haag. Voor wie geen giro heeft: f 1,50 in post zegels extra plakken op een met 20 cent gefrankeerde briefkaart, geadresseerd aan Unicef, Postbus 1857, Den Haag. Voor elke foto moet in dat geval één briefkaart worden gestuurd. Zowel op giro als op briefkaart alleen maar ver melden Floris. en de luchtmacht een squadron Starfigh- ters uit de lucht. „Geen nucleaire taken voor onze luchtmacht”, aldus de heer Wierda. De luchtmacht zou deze week een zwaar strijdpunt warden. Zelfs de liberale woordvoerder, de heer Koudijs, vond, dat Nederland liefst twee squadrons te veel in dienst heeft. Hij veronderstelde ook, dat Nederland niet beter kan doen dan een aantal oude centuriontanks zo snel mogelijk buiten dienst te stellen. Door dé aankoop van nieuwe Leopard tanks stijgt het aantal tanks in het Neder landse leger van zeshonderd tot zeven honderd. Daar kunnen er bes., honderd van af, vertelde hij. Wie een mooie briefkaart van de sym pathieke held Floris wil hebben, kan die bij Unicef krijgen. Het Kinderfonds heeft van de NOS en van de acteur zelf de toestemming gekregen de hier bij afgebeelde foto aan te bieden van de hoofdfiguur van de televisieserie „Flo ris”, die elke zondagavond om vijf over zeven wordt uitgezonden om onze jeugd e amuseren en te ontspannen. Wie f 1.50 aan Unicef stuurt krijgt de fotokaart franco thuis. Betaling door mi r-.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1