Bolsward verslagen de m Zeskamp-show I ■s Ql In Zeskamp sport nog eervol tweede 1 X IS Fan de Martinytoer De laatste rozen Bi Voorsorterende V.W. schoot de sloot in 3i K Ingezonden w o 7 - L 6 I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, 7 - DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 103e JAARGANG NO. 88 Foto Spijksma J.S. i i A A-' Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uftg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) b 6 4 1 3 2 5 afsloeg, een botsing ontstond. De Ach terop rijdende auto, een Peugeot, be stuurd door de 24-jarige woningrinrich- ter D. Faber uit Witmarsum, drukte de VW door de berm, waardoor deze in de sloot terecht kwam. De heer Idzenga en zijn medepassagier Wenselaar uit Bolsward, wisten de auto vrijwel zonder letsel te verlaten, doch voor ze er uit waren, stapte de bestuur der van de Peugeot ook ad de sloot in. Gevolg: drie natte pakken en twee be schadigde auto’s. De VW werd door de kraaniwagen weer op het droge gebracht en daarna weggesleept. De laatste rozen Staan tegen de muur Hun kleur doet denken Aan kooltjes vuur. Zij buigen het hoofd De wind speelt hun parten Een paar druppels water Rust in hun harten. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nog even hun pracht Een flits van de zomer Terug denken aan zon De wereld der dromen. s- a 6 4 1 3 2 5 d 2 3 6 5 1 4 Donderdagmorgen rond 10 uur was de heer J. Idzenga uit Makkum, technisch- ambtenaar bij de Assurantie Mij. „Ach- lum”, komende uit richting Franeker in een VW Variant, bezig voor te sorteren om de inrit in de rijden van boerderij Hilarides aan de Deeuwarderweg. Een achter hem rijdende auto passeer de rechts, maar een tweede automobi list zag de pijl aan voor een waarschu wing dat de VW bezig was in te halen. Hij hield zijn snelheid daarom aan, met het gevolg dat toen de voorste auto links e 5| 4 0 0 Bols wards Nieuwsblad W& WW J. Ruina, de rjjksinspecteur roepsonderwijs. Hier geheel opengewerkte Franekerstraat. FAN DE MARTINITOER IS DER STOARM OP TIL? Wy hawwe in pracht fan in simmer hawn. wy ha in kostlike neisimmer bi- libbe mar nou komme de hjerstfleagen oer it gea. Sjoch ik it goed, dan leit der in opmerklike parallel tusken it waer en it ekonomysk tij. Wy hawwe nei de oarloch in moajje simmertüd hawn foar de boerestan. De man, dy’t syn bidriuw goed en fak- kundich bistjürde hat in tijdrek fan 25 jier meimakke, hweryn hy bistean koe en stadichoan foarüt buorke. Der wie wol ris in jier tusken, hweryn it min der goed wie, mar de opgeande prizen fan de molke, fan 16 sinten nei fjirtich, fan de kij nei 1300 goune hawwe mak ke, dat de tüke boer der nou hiel hwat better foar stiet as fuort nel de oar loch. Tinkt men tobek oan de tritiger jierren, de oarlochstiid ynsletten dan hawwe dizze 25 jier foar de boer en syn folk in moaije simmer west. De measten hawwe der in tankber gebrük fan makke en de hiele mienskip, binam- men yn Fryslan, hat derfan yndirekt meiprofiteard. Hwat soene wy it graech sa halde wolle! Mar al hoe riskant it ek is om It kom- mende waer oan to jaen, wy kinne der ■net foarwei en sjooh ris yn it waer. De loft stiet op agrarysk terrein as in brijwein. It is allegear tsjustere wol ken en ünwaerskoppen, it wurdt hjerst. De oarsaek is algemien bikend, wy pro- duseare tofolle oan agraryske produkten en witte net mear hwer't wy denmei hinne moatte. Molke, süker en weet wur- de yn it EEG-gebied yn sokke kwan- turns oplevere, dat de mienskiplike merk der glêd mei oerfoerd wurdt en in groei- jende diel ófset wurde moat op de sa- neamde wrdldmerk, dy’t noch net in tredde fan de kostpriis bitellet. En noch altyd gean wy yn de seis EEG-lannen troch mei de produksje op to fieren en de oerskotten to forgreatsjen. Dr. S. Mansholt hat dizzer dagen dizze saek forskriklik düdlik makke. Hy sei: As straks de Flevopolders yn kultuer brocht binne, kostet it de EEG 1500 goune foar eltse bunder weet, 2500 gou ne foar eltse bunder greide en mear as 4000 goune foar eltse bunder sükerbi- ten. En doe kaem hy mei in ütstel, dat op it earste gesicht net to leauwen is: Hy sei: De EEG-kommisje soe oan de Ne- derlanske regearing per bunder 2000 gou ne bitelje wolle per jier, as hja de groun fan de nije polders net oan de lanbou joech. mar bygelyks as rekreaesje ter rein brüke woe. Sa wanhopich sjocht de topman fan de EEG de situaesje fan de lê.nbou. It wie better, dat de nije- polders mar wer oan de sé weromjoun waerden as dat hja de oerproduksje mei miljoenen kilo’s forgreatsje. Forskriklik neamde ik dizze ütspraek en dochsis der gjin spjelde tusken to krijen. It moat ta in katastrofe wur de as de seis lannen net komme kinne Zo hartverwarmend Als afscheidsgroet Omdat bij hun gaan De zomer inboet. Hun kleur die vervaagd Wordt haast een met de muur Straks gaan zij hangen Voor het komende uur. eslom f’ A I. Aait Woensdag 26 nov. zal de geheel ver bouwde en uitgebreide Technische school te Bolsward officieel worden geopend. De opening zal geschieden door de heer voor be- een foto van de zijvleugel aan de Om te zeggen, dat j.l. zaterdag een zwar te bladzijde is geweest in de geschiede nis van Bolsward, zou natuurlijk over trokken zijn, maar na de uitzending van de zeskamp-show (wat was het stil op straat!) brak onze goede oude stad be paald niet uit van vreugde. Het bleef stil, veelbetekenend stil. Wat wel haast niemand voor mogelijk had gehouden: Bolsward werd door Rheden radicaal verslagen. En wij destijds maar opti mistisch schrijven, dat we ons geen zor gen behoefden te maken, dat het er dik inzat, dat Bolsward zou winnen. Het is niet geweest om u te misleiden. Het was onze vaste overtuiging bij het „live” zien van beide shows, onze mening was die van velen, niet alleen die van de Bols- warders, maar ook die van Rheden, zelfs die van de NCRV officials. Ze mochten het wel niet zeggen, maar lieten het toch doorschemeren. Eerlijk is eerlijk. Bij het zien van de TV vielen toch bij Bolsward onvolko menheden op. En wat is zwart-wit toch eigenlijk arm in vergelijking met de kleur en fleur die aanwezig was in het Jaarbeurstheater. Rheden daaren tegen kwam erg gaaf op het scherm en maakte nu een veel betere indruk, dan bij het zien van de echte show. De hoog ste score werd bij de Bolswarders be haald door de film en door het orkest, elk met 49 punten. De reclamespot volg de op de voet met 48 punten. De mode bracht het tot 46 en de spraakwater val tot 45. Teleurstellend was het be paald, dat de affiche van Ate van der Werf het niet verder bracht dan 44 pun ten. Het koor slechts tot 42, terwijl wij Swiebertje beslist ondergewaardeerd vin den met 38 punten. Het zou het slecht ste onderdeel zijn geweest van alle 16 onderdelen (van Bolsward en Rheden elk 8). Tot onze troost werd gezegd, dat door toekennen van extra waarderings- punten achteraf nog een en ander recht getrokken kan worden. Nu het Bolsward was dat de spits moest afbijten, hetgeen naar ons gevoel in meer dan een op zicht een handicap betekende, zouden we de jury de suggestie willen doen de show van Bolsward aan het einde van de 6 uitzendingen nog eens te bekijken. Het zou ons niet verbazen, dat men dan tot een andere waardering zou komen. Als eerste werd de affiche beoordeeld. Die van Bolsward was duidelijk, over zichtelijk, praktisch, die van Rheden ’n kindertekening. Op zichzelf erg aardig maar het was geen affiche en kwam op het scherm door de dicht bij elkaar lig gende kleuren niet erg door. De jury heeft zich vermoedelijk laten vertederen door het feit, dat hier een 13-jarig meis je aan het werk was geweest. Het werd 45 punten tegen Bolsward 44. Rheden stond dus direct op 1 punt winst. Hun gejuich verstomde toen onze reclame spot 48 punten kreeg en die van Rheden 34, vijf punten minder. Hier was de T.V. SPEL „DLBBEL ZESKAMP” OPROEP! Met veel interesse hebben we zaterdag j.l. onze konkurrenten in aktie gezien. Alweer een wedstrijd vol spanning, met als resultaat voor Bolsward een eervol le tweede plaats in het algemeen klas sement na twee wedstrijden. Maar nu wat de „oproep” betreft. U hebt in deze wedstrijden gezien dat niet alleen de mini-marathon een zwaar on derdeel is, maar ook de „theorie” om antwoord te geven op vragen over sport, muziek en aktualiteit. Echte kopstukken zijn nodig om zoveel mogelijk punten voor hun ploeg te vergaren. Onze „denker” van 13 okt. moest we gens familie-omstandigheden één dag voor de wedstrijd afzeggen. Bijzonder ge lukkig was de commissie dat zij ter elfder ure iemand anders bereid vond dit moeilijke onderdeel voor zijn rekening te nemen, zander zich té kunnen voor bereiden. Om nu ieder een kans te geven, roepen wij kandidaat denkers of denksters op om een proef af te leggen. Wie zich hiertoe geroepen voelt en wie de eer van Bolsward en Friesland hoog wil houden, stelle zich s.v.p. vóór vrijdag a.s. in verbinding met dhr. C. G. Wie- linga, Godscalcusstraat 24, tel. 2108. Sportfederatie Bolsward Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 26 pnt. 24 pnt. 23 pnt. 23 pnt. 21 pnt. 21 pnt. 20 pnt. 18 pnt. 18 pnt. 17 pnt. 16 pnt. 12 pnt. In het totaal staat Bolsward bij de sport- show nu op een (eervolle) 2e plaats en Rheden op een na de laagste plaats. Bolsward behoeft de moed nog niet op te geven: Naarmate de pijl op de boog teruggetrokken wordt is zijn kracht. De spanning blijft er in. wijzen hebben gesproken sportief ne men, hoewel het ons objectief gezien niet zou verbazen, als Bolsward achter af nog extra waarderingspunten kreeg toebedeeld. ’s Avonds was er opnieuww spanning in de sportwedstrijd van de Dubbel Zes kamp. Hier volgt het lijstje van de pres taties. plaats Alphen Goes Helmond Hoogland Valkenburg W ieringermeer a: vrachtautorace, c 8 5 6 3 4 2 b: serveerwedstrijd, c: marathon; d: ballenrace, e: bromfiets race. Er waren over het alfgemeen leuke en overzichtelijke spelen bedacht, die wel voor de nodige spanning zorgden. Het struikelblok vormde ook hier de theo rie. Over het algemeen werd hiermee niet verdiend, wat er mee te verdienen viel. Respectievelijk was dit min 1, plus 2, plus 2, plus 3, plus 3 en plus 1. In het bijzonder hebben we de prestaites van Helmond gevolgd. Wat zal burg. Geukers in spanning hebben gezeten toen na aanvankelijk slecht spel Helmond zich flink herstelde, maar toch niet zó dat het bij de eerste zes kwam, die wor den afgezonden naar 's Hertogenbosch. De totaal uitslag was (die van de ge speelde show in de Frieslandhal inbegre pen! als volgt: 1. Alphen aan de R(jn 2. Bolsward 3. Dronten 4. Hoogland 5. Assen 6. Goes 7. Helmond 8. Genemuiden 9. Stadskanaal 10. Wieringenneer 11. Rheden 12. Valkenburg ta in systeem fan produksjesanearing, dat oan dizze waensin in ein meitsje kin. Mar dér liket it noch net op. Tolman mei dan de suggesty dien hawwe om eltse boer ien kilo büter per wike for- plicht ófnimme to litten, it hat gjin sin salang de produksje alle jierren heger, oprint. De lanbou-organisaesjes bliuwe ek yn it negative stykjen. Yn har gearkomste fan 2 oktober waerd ü.m. it neifolgjonde oannomd: 1. Een heffing op ingevoerd krachtvoer moet voor de Nederlandse veredelings- landbouw worden afgewezen. 2. Toeslagsystemen ter gedeeltelijke ver vanging van het prijsbeleid bieden meer nadelen dan voordelen. 3. Contingentering van de landbouwpro- dukten per lid-staat van de EEG is voor ons land onaanvaardbaar. 4. Ook contingentering per bedrijf is ongewenst, door de verstarrende wer king en de moeilijke uitvoerbaarheid. Alles dus negatyfIt ienimge positive punt is: 5. Onder bepaalde voorwaarden kan het uit de produktie nemen van bedrijven en grond een werkzaam middel zijn om de produktie af te remmen. De gearkomste fan de ministers fan de seis lannen is ütsteld oant 1 en 2 desim- ber. Dr. Mansholt hat drige, dat as der nou net hwat bart, dat hy dan de for- antwurdelikheit foar it bileid net lan ger drage koe. Mar alle seis lannen kom me op dy gearkomste mei it fêste foar- nimmen foar har eigen lan mear kan sen en hegere prizen to krijen. Sa bouwe hja troch oan dizze moderne toer fan Babel, dy’t hoe langer hoe mear op syn founeminten stiet to skod- zjen. Wy wolle de boeren warskógje foar de hjerststoarmen, dy’t op kommende wei binne. Tink om jim eigen pleats, om jim eigen takomst. Nim net tofolle risico, meitsje it sulve ren dak net'to swier, keapje net to djür lan as it mei frjemd jild finansierd wur de moat. Tink ek binammen om de takomst fan de bem, lit harren in fak leare of op stüdzje geap as hja derfoar de kapa- siteiten hawwe en jo har net sünder hege skulden op in spul sette kinne. De boeresimmer is foarby, de hjerst stiet foar de doarTj. de J. fantasie en vindingrijkheid van Bolsward dus royaal gewaardeerd. Bolsward stond op winst met 4 punten. De spanning steeg. De film van Bolsward was speels, die van Rheden documentair, maar het zij gezegd, voortreffelijk. Een goede re-1 clame voor eigen stad en streek. De ver gelijking was moeilijk, maar viel (ons dunkt terecht) in het voordeel van Bolsward uit (4948). Hiermee stond Bolsward op 5 punten winst. Deze winst zou nog een keer met 1 punt worden vergroot, toen het koor van Rheden 41 punten verwierf tegen Bolsward 42. Jammer, dat er bij Bolsward, ondanks plakband en pleisters, waarmee tot op het laatste moment druk was gewerkt, met de coulissen even mis ging. Dit wekte op de lachspieren, juist op het moment dat dit ongepast was, n.l. bij het instorten van de brug. Met 6 pun ten voorsprong wreef menig Bolswarder zich al in de handen, maar hierna ging 't snel bergafwaarts. Werd onze spraak waterval (zoals u weet voor Bolsward met een dubbele handicap) redelijk ge waardeerd met 45 punten, Rheden (be kend met de handicap) zag hier een wel zeer hoge waardering met 54 pun ten. Gevraagd was zo mogelijk in te ha ken op de handicap (het verschuiven van het spreekgestoelte). Bolsward deed dit door de toespraak al inproviserend aan te passen, Rheden deed het door handig de pet van een van zijn „plaag- beesten” af te nemen en verder onver stoord het blijkbaar uit het hoofd ge leerde lesje te zeggen. Graag toegege ven dat Rheden beter was (hoewel de deskundige Johan Bodegraven waardeer de elk met een 7) we hadden een ver schil van 9 punten niet verwacht. De winst van plus 6 werd hierdoor ineens omgezet in verlies van min 3. Weer steeg de spanning tot een welhaast voel baar iets. Persoonlijk gaven we Bols ward nog een kans omdat we onze Swie- bertje veel beter achtten dan die van Rheden, onze mode een tikje minder en het orkest evenwaardig. Het heeft niet zo mogen zijn. De Swiebertje van Rhe den kreeg 45 punten (Bolsward had zo als gezegd slechts 38). Zo er een uit slag onbegrijpelijk is, is het wel deze. Heeft men het spelen met rijmwoorden niet gewaardeerd? Werd het Bolsward aangerekend, dat het slotrefrein niet werd gezongen Hoewel Bolsward kwam met de Swiebertje scène niet ge heel klaar. De appelschillende Bromsnor hebben we gemist. Het verlies van Bols ward kwam hiermee al op min 10. Dit verliescijfer zou nog groter worden toen Rheden zijn mode met 52 punten ge waardeerd zag (tegen Bolsward met 46) en als klap op de vuurpijl het orkest met 58 punten, de hoogste score die werd gegeven. Negen punten meer dan Bols ward! Het verlies cijfer werd met een totaal 386 voor Rheden voor Bolsward min 25. We zullen dit verlies de SXX^"- '7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1