Geen Amerikaanse initiatieven inzake Vietnam Nieuwe vleugel Technische school Bewogen weekeinde voor de A.R.P te Allingawier Gade Skroar Operaesje-Fers bijeen in „Izeren Kou” Nasser blijft oorlogszuchtig nr Geestdrift voor invoering vormings- plicht J t -A STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ftiÜ- - >w-- '■7: 7:4 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 89 x"»— - *w:**»«^ Europese veiligheid Nogmaals de Technische school, die een ontstulmige groei heeft doorgemaakt en Nasser oorlogszuchtig het gedeelte Franekerstraat tussen de Dr. J. Halbertsmastraat en Kerkhof een nieuw gezicht heeft gegeven. Hier de verbinding Mr. Cuyperstraat-Franeker- straat. De huisjes in de verte zijn de woningen aan de overzijde van de Fr*- nekervaart. (Foto Spyksma) Uitstel Europese topconferentie Vormingsplicht Hwat hal Onderwys foto L. Spljksma Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) akkoord van Kaïro is uitgelekt valt ech ter op te maken, dat de Libanon geen enkele actie vanaf Libanees gebied wil toestaan en slechts het recht van door tocht wil verlenen voor acties in en van uit het aangrenzende, door Israël in ’67 bezette Syrische gebied. Het is niet geheel duidelijk geworden, of het uitstel van de topconferentie van de Europese Gemeenschappen in Den Haag van 17 november tot 1 december Een overzicht van de medewerkers van Operaesje Fees in de golle van de Ize- ren Kou te Allingawier. ven. Allingawier mag er zich op verheu gen, dat het het enige dorp in Wonse- radel is, waar tot dusver een dergelijk iets werd gehouden. moet zijn. Frankrijks partners staan er op, dat Parijs als tegenprestatie een positieve houding zal aannemen tegen over het vraagstuk van de uitbreiding van de Gemeenschappen met Engeland en nadere candidaten. Aangezien enkele van deze partners van mening zijn, dat de (ogetwijfeld langdurige) onderhan- delingen over de landbouwfinanciering pas goed op gang kunnen komen zodra Parijs zich ten aanzien van de Britse toetreding coöperatiever toont, betekent het uitstel van het topoverleg, dat de Gemeenschappen nog meer in tijdnoot zullen geraken dan ze al waren. rechte. De onderwijsbegroting is veruit de duurste post van de overheidsuitgaven Daar mag best lang over gepraat en gevochten worden. Grote eensgezindheid heerste er vorige week niet bij de woord voerders van de diverse partijen. Zij zijn het noch met elkaar noch met minister Verlnga eens. Het zou deze week dan ook moeilijk worden, voor de vele moties die zijn ingediend een meerderheid te vin den. Zelfs binnen de diverse fracties was men verdeeld, bijvoorbeeld over de vraag, waar de achtste medische faculteit moet komen. De regering meent in Maastricht. Daarbij gesteund door de KVP-meerder- heid. Maar een minderheid binnen de fractie pleitte vorige week onder aan voering van de heer Westerterp en ge steund door socialisten om uitstel van het definitieve besluit om Maastricht te verkiezen. De heer Westerterp zei, dat de Kamer nu moeilijk kan beslissen, om dat de minister nog een commissie moet instellen, die de spreiding van het we tenschappelijk onderwijs over Nederland gaat bestuderen. De heer Westerterp zelf is voorstander van vestiging van de om streden faculteit in Brabant of Twente. abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 As wy flinters halde wolle, sille wy earst foar rüpen soargje moat- te. Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel, Vrijwel alle partijen waren vorige week geestdriftig over het invoeren van een vormingsplicht voor werkende jongeren. De jongeren hadden daarom gevraagd in een massale demonstratie in Den Haag. Belangrijke-vraag is, wannéér die vor mingsplicht al dan niet gedeeltelik moet worden ingevoerd. KVP en CHU pleitten, samen met oppositie, voor het laten vallen van cursusgelden voor deze jon geren. Niet ten onrechte wees de heer Bakker (CPN) op het feit, dat de re geringspartijen twee jaar geleden ’n ver hoging van deze gelden goedkeurden en een motie tegen die verhoging verwier pen. Alle maatregelen zullen ongetwij feld geld kosten en dat is de reden, waar om de regeringspartijen zich nauwelijks durven uitspreken over een datum van ingang van de diverse voorstellen. Met name de KVP vindt 1970 bijzonder grie zelig, omdat de begroting geen ruimte zou laten. De Anti-Revolutionairen hebben een bewogen weekeinde achter de rug. Maar ternauwernood kon worden voorkomen dat voorlopig onoverbrugbare tegenstel lingen zouden ontstaan tussen partijbestuur en radikalen over de vraag, met welke party in de toekomst moet worden samengewerkt. De radikalen waren er sterk op gebrand de in hun ogen dreigende samenwerking tussen de drie christelijke partyen (KVP, CHU en hun eigen ARP) voorlopig te voorkomen. Een samenwerking waar de fraktievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, de heer Biesheuvel, een groot voorstander van is. Hij ondervindt tenslotte bij wijze van spreken dageiyks de voordelen van de samenwerking binnen de huidige regeringscoalitie. Ook president Nasser van Egypte heeft weer een grote redevoering gehouden, zijn eerste sedert hij ruim twee maan den geleden door griep en oververmoeid heid werd gedwongen zich wat op de achtergrond te houden. In zijn toespraak tot het Egyptische parlement zei Nas ser, dat een oplossing door overleg van het Arabisch-Israëlische conflict uitge sloten leek en dat daarom een nieuwe oorlog onvermijdelijk was. Het is ech ter de vraag, of men deze felle taal let terlijk moet nemen. In het verleden heeft Nasser wel vaker een oorlogszuchtige houding aangenomen, die hem echter niet belette om achter de schermen langs diplomatieke weg het zoeken naar compromissen voort te zetten. Het is dan ook waarschijnlijk, dat zijn rede vooral bedoeld was om de Palestijnse verzetsbewegingen tevreden te stemmen. Nasser sprak namelijk kort nadat, voor al als gevolg van zijn bemiddeling, een voorlopige oplossing was bereikt voor het gewapende conflict tussen de Liba nese strijdkrachten en de Palestijnse commando’s, die in Zuid-Libanon had den getracht volledige bewegingsvrijheid te verkrijgen. De inhoud van dat in Kaïro gesloten akkoord wordt streng ge heim gehouden, maar men krijgt de in druk, dat de commando’s slechts in zeer geringe mate hun zin hebben gekregen. Zij wilden van de Libanese autoriteiten toestemming hebben om vaste bases in het land te vestigen, teneinde van daar uit acties tegen Israël te kunnen onder nemen. Uit wat tot dusverre over het Het bijeenroepen van een Europese vei- ligheidsconferentie, een van oorsprong Oósteuropees voorstel, is zowel in Oost- als in West-Europa weer uitvoerig aan de orde geweest. Dit voorstel, dat voor het eerst werd gelanceerd in een com muniqué na afloop van een in 1966 in Boekarest gehouden conferentie van de landen van het Pact van Warschau, werd herhaald na afloop van de recen te conferentie van het Warschaupact in Praag en vervolgens onder de loep geno men door de perm. NAVO-raad, die in Brussel vergaderde. De permanente raad was bijeengekomen om de besprekingen voor te bereiden van de jaarlijkse de- cemberzitting van de Ministerraad van de NAVO, die de officiële reactie van de NAVO op het Oosteuropese voorstel zal moeten formuleren. De permanente raad heeft slechts een voorlopige be spreking aan het onderwerp gewijd en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de oproep van Praag aanmerkelijk vager was dan de verklaring van Boekarest. In 1966 was tenminste nog in grote lij nen aangegeven waarover men wilde spreken, te weten vaststelling van de status quo in Europa (hetgeen erken ning van Oost-Duitsland en van de Oder- Neissegrens tussen Oost-Duitsland en Polen zou inhouden), een uiteindelijke ontbinding van de NAVO en het Pact van Warschau en het aanknopen van economische banden tussen de landen van de twee blokken. Thans krijgt men de indruk, dat de Oosteuropese landen waarin wellicht verdeeldheid heerst Over de agenda van een veiligheidscon- ferentie'? - op het standpunt staan, dat een agenda vanzelf tot stand zal komen zodra beide blokken zich om één tafel zullen hebben geschaard. Intussen blijft men in NAVO-kringen van mening, dat ’n dergelijke conferentie alleen dan kans van slagen zal hebben, als zij zorgvul dig wordt voorbereid. Bovendien hand haaft men aan Westelijke zijde de eis, dat zowel Canada als de Verenigde Sta ten aan het overleg moet kunnen deel nemen. inzage te kunnen krijgen in het door de regering opgestelde tijdschema voor de Amerikaanse terugtrekking, dat presi dent Nixon uiteraard niet openbaar wil maken, om te voorkomen, dat Hanoi al le prikkels om over vrede te onderhan delen worden ontnomen. king, dat sommigen koesteren, moet des noods maar even wachten. Op verzoek van CNV-voorzitter Lanser, die een be langrijke rol speelde op dit convent, zal de ARP-leiding ook proberen, of zij het kan bemiddelen tussen KVP en PvdA. Het kommentaar van Veerman was: „De situatie van de Nederlandse politiek is uiterst bedenkelijk geworden, er worden wegen geblokkeerd. Hier komen voor de gemeenschap grote nadelen uit voort”. Hij deelde op het feit, dat op dit moment KVP en PvdA elkaar niet kunnen luch ten of zien. Terwijl voor verwezenlij king van een aantal projekten de KVP (dus de christelijke partijen) in de ogen van de ARP beter met de PvdA dan met de huidige partner, de VVD, kan samenwerken in een regering. De PvdA sloot een bemiddelingspoging niet bij voorbaar uit. KVP-voorZitter v d. Stee zei: „Wij zijn bereid tot een gesprek, maar dan op een goede basis. Aan de andere kant moet ook bereid heid zijn”. Daar zag het begin deze week nog niet naar uit. De heer Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, zei, dat het streven van de ARP gebaseerd moet zijn op een misverstand. „Wij hebben geen burenru zie met de KVP. Wij vinden gewoon, dat die partij een politiek vertegenwoor digt die ons niet ligt. De PvdA wil een andere politiek, een scheiding der gees ten. Ik zie niet in, wat er te bemidde len valt,” aldus weinig hoopvol de heer Den Uyl. Deze week zou de Tweede Kamer ver der gaan met de behandeling van de be groting van minister Veringa (Onder wijs en Wetenschappen) en de nota, die de minister heeft opgesteld over de vol gens hem beste bestuursvorm voor uni- versiteiten. Liefst 31 sprekers versche nen vorige week voor het front van de parlementaire troepen. Niet ten on- den en vele andere oudheden zaten de dichters, c.q. poëten in de golle om hier 's middags hun zaken af te werken. Het avondprogramma omvatte naast het optreden van een zangeres het voorlezen van eigen werk en het vertonen van een serie dia’s (macro-opnamen) gemaakt door de kunstenaar Jan Stroosma. Het weer werkte nou niet bepaald mee, de harde wind was in de grote ruimte voel baar. maar dit kon het feest niet beder- w ós hjoed to sizzen Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Uit Nixons rede viel op te maken, dat hij niet langer hoopt op een politiek compromis; hij kwam zelf met geen en kele politieke concessie aan de tegenpar tij. Zijn toespraak leek vooral bedoeld om Noord-Vietnam duidelijk te maken, dat het niet behoeft te rekenen op een verdeeld en dus zwak Amerika. Hij riep de „zwijgende meerderheid” van het Amerikaanse volk op, zijn Vietnambe- leid te steunen tegenover de op straat betogende roerige minderheid. Om de keuze gemakkelijker te maken tussen zijn beleid (geleidelijke Amerikaanse te rugtrekking onder handhaving van een harde houding tegenover Hanoi) en het «oor de roerige oppositie voorgestane beleid (snelle aftocht) zei hij, dat in williging van die eis van de oppositie niet alleen zou leiden tot een drama in Zuid-Vietnam en chaos in geheel Zuidoost-Azië, maar bovendien geweld zou uitlokken „in het Midden-Oosten, Berlijn en tenslotte zelfs op het weste lijk halfrond”. Het lijkt er intussen op, dat Nixons oproep tot steun zijn uitwerking niet heeft gemist. Volgens opiniepeilingen, die vlak voor zijn rede waren gehouden, kon Nixon rekenen op de steun van 58 procent van de bevolking. Na zijn rede bleek, dat 77 procent van de onder vraagden het met zijn beleid eens was. Bovendien lijkt het Amerikaanse Con gres, dat zich de laatste tijd steeds kri tischer begon te gedragen, weer meer bereid zich achter de president te scha ren. Zo besloot de Democraat Fulbright, voorzitter van de machtige Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, terug te komen op zjjn eerder aangekon- tiigde besluit openbare hoorzittingen te houden over de Vietnamese kwestie. Ful bright zal het voorlopig laten bij zittin gen achter gesloten deuren, waarin hij de ministers van buitenlandse zaken en defensie, Rogers en Laird, om inlich tingen zal vragen. Fulbright hoopt dan uitsluitend een gevolg is van de ziekte van de Italiaanse minister van buiten landse zaken, Moro, zoals officieel is aangeduid, dan wel tevens samenhangt met de huidige onrust binnen Moto’s christen-democratische partij, die de eni ge deelnemer is aan de minderheidsre gering, die Italië thans bestuurt. Wel staat vast, dat het uitstel voor de Eu ropese Gemeenschappen een tegenslag vormt. Frankrijk wenst, dat op de top conferentie vooral belangrijke besluiten zullen worden genomen over de defini tieve financiering van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid, die volgens het EBG-verdrag vóór 1 januari geregeld De radikale vleugel binnen de ARP heeft zijn zin gekregen. Na een opge wonden en emotionele vergadering, die de gezichten steeds roder en de debat ten steeds feller maakte. Partijvoorzit ter dr. A. Veerman, moest beloven dat het ideaal over de christelijke partijen, zoals het ooit is omschreven door de CHU, „Samen uit, samen thuis”, geen definitief uitgangspunt is, althans niet in de ogen van de ARP. Het heeft iets van een slogan, dat roept misverstan den op, aldus dr. Veerman. „Ik zeg, dat het een stelling is, die steeds op nieuw moet worden bewezen. Wat niet betekent, dat wij niet zouden mogen streven naar of hopen op samenwer king met de christelijke partijen”. Waar mee dr. Veerman bij voorbaat het ver bod van de radikalen ontdook om nog langer met de KVP en CHU over sa menwerking te praten. Daar mag je tenslotte naar blijven streven, nietwaar? De strijdende partijen op het partycon vent van de ARP vonden elkaar ten slotte op de afspraak, dat de ARP nu eerst zelf een eigen beleidsprogram gaat opstellen (met het oog op de verkiezin gen die over anderhalf jaar worden ge houden). Op basis van dit programma moeten voorwaarden worden vastgesteld, waaraan een eventueel gemeenschappe lijk programma van de christelijke par tijen moet voldoen, wil het voor de KVP acceptabel zijn. Het op te stellen ARP- beleidsprogramma zal voorjaar 1970 op een nieuw ARP-convaat aan de orde ko men. In oktober volgend jaar komt het gemeensc happelij k urgenti eprogramma van de drie christelijke partijen aan de orde, als de ARP dan tenminste mee wil doen. De ARP-leiding heeft ook besloten om samenwerking met andere partijen dan KVP en CHU niet uit te sluiten. Het hangt er, kort gezegd, helemaal vanaf, met welke partij het eigen programma het best kan worden uitgevoerd. Het ide aal van innige christelijke samenwer- Om acht uur zaterdagmorgen wapper de reeds de Fryske flagge van de toren van de Herv. kerk. Het was feest in Allingawier, al zullen de inwoners van dit dorp er misschien niets van hebben - ::nérkt. 3 heer Y. Schakel van Exmorra had de izeren kou” beschikbaar gesteld als creatieve ruimte voor de tele-poëten van „o"craesje-fers”. O.rig.vi-n door Friese sjezen, üleboer- President Nixons grote rede over Vietnam, die weken tevoren was aangekondigd, is op een teleurstelling uitgelopen voor diegenen, die hadden verwacht, dat de president stappen zou aankondigen om een snel einde van de Vietnamese oorlog te forceren. Er waren spekulaties geuit, dat Nixon een eenzydig bestand zou aankondigen of op zijn minst versnelde terugtrekking van de Amerikaanse troepen. ll\j noemde echter geen van beide punten, maar waarschuwde daarentegen, dat de oorlog nog lang zou kunnen duren. Welisw’aar werd nu voor het eerst officieel een Amerikaanse aftocht uit Vietnam beloofd, maar de president maakte het Amerikaanse volk duidelijk, dat de door hem nagestreefde „vietnamisering” van de oorlog geen snelle Amerikaanse terugtrekking inhoudt, aangezien die slechts zou kunnen leiden tot massale afslachting van de Zuidvietnamese bevolking en chaos in geheel Zuidoost-Azië. 7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1