Gouden feest Gabe Skroar Katholiek Vrouwen Gilde Intocht St. Nicolaas Afdeling Bolsward Fan de Mar tiny toer Zaterdagmiddaff- vliegers boekten succes Roodborstjes Verkopingen |H DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 90 Hwat haf üs hjoed to sizzen CXVXNNNNNNNNNNNXNN» J.S. Foto L. K. Mol 50 jarig bestaan N.C.A.B Pastoor A. J. Ros. W/W//'////?/ IS DIT WOL DE GOEDE WEI? Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Hun borst is rood En beweeglijk hun aard De aandacht daarom Zijn zij wel waard. Zij kijken u aan Zo glunderend lief En zoeken onder de heg Vaak ook hun gerief. Tot over maanden Als ’t voorjaar verschijnt En ’t roodborstje weer Naar het noorden verdwijnt. Gjin üre is lang foar him dy’t beidet. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een scène uit het stukje „Onder de jasmijn” dit ter gelegenheid van ’t 50- jarig bestaan van het Katholiek Vrou wen Gilde. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Op de tentoonstelling van de postduiven van de afd. Fryslan van de Ned. Bond van zaterdagvliegers boekten de volgen de deelnemers uit onze omgeving succes. Klasse I, kweekd offers: 5e gebr. Berg- sma, Exmorra; 10e J. Stoelinga, Oos terwierum. Klasse III, doffers jaarlin gen: 3. P. Veenstra, Allingawier. Klas se IV, duivinnen Jaarlingen: 5e I. Bon- nema, Bolsward; ZEV Gebr. Bergsma, Exmorra; EV Tj. Beuker, Workum. KI. V, oude doffers t.m. 300 km.: 8e H. Yn gjin jierren hat de Boalserter bifol- king safolle reden ta blidens hawn as dizze simmer. Nei jierren fan tarieding en aksje, förline jier noch mei meiwur- king fan in great diel fan de bifolking, is der pleite foar de oplossing fan in eamstich tokoart, n 1. it missen fan in swim- en baeigelegenlicit. En gelokkich, in pear moanne lyn koe de boargemas- ter it blide birjucht trochjaen, dat de rykssubsydzje tasein wie. De flagge koe ne üt en hiel Boalsert wie bliid. Dit Het zijn onze gasten De wintertijd door En wensen bij ons Een beetje gehoor. Tuinier, Makkum; 9e IJ. Bonnema, Bols ward. Klasse VI, oude duivinnen t.m. 300 km.: 6e IJ. Bonnema, Bolsward; ZEV Tj. Beuker, Workum. Klasse VIII, oude dui vinnen tot 500 km.: ZEV J. Stoelinga, Oosterwierum. Klasse IX, Oude doffers boven 500 km.: 2e IJ. Bonnema, Bols ward. Klasse X, oude duivinnen boven 500 km. 2e R. Veenstra, Allingawier; 5e H. Tuinier, Makkum. Klass XI, jon ge doffers tot 200 km. ZEV J. Stoelin ga, Oosterwierum. Klasse XIII, jonge doffers boven 200 km; 4e R. Veenstra, Allingawier; ZEV Gebr. Bergsma, Ex morra. Klasse XIV: jonge duivinnen bo ven 200 km.: ZEV I. Bonnema, Bolsward Klasse XVI, late jonge duivinnen: le J. Stoelinga, Oosterwierum. Zij zijn gekomen En bewonen de heg Of vliegen verder Vervolgend hun weg. Aan hen werd bij monde van de hoofd bestuurder van de NCAB de heer v. d. Kooy een bloemstuk aangeboden, ter wijl het gouden insigne zal worden uitge reikt (jammer dat deze nog niet aanwe zig waren). Hierna volgde wel de hoofdmoot van de ze avond. Declamatie van mevr. v. d. Kuur-Faber uit het boek „De sünde fan Haitse Holwerda” dat onder ademloze stilte werd beluisterd. Na de pauze kre gen de afgevaardigden gelegenheid hun felicitaties over te brengen, waarbij en veloppen met inhoud werden overhan digd. De eerste van de sprekers was oud-hoofdbestuurder Runia van Leeu warden. Ook hij dook nog eens in het verleden (zijn aanwezigheid werd zeer op prijs gesteld). Na,mens b. en w. Fra- nekerdadeel voerde wethouder Blank- sma het woord. Namens de Zuivel de heef Rollema, namens het district Bols ward O. Gerlofsma, namens de AHAB. Ook het oud-lid Th. Tanja van Sexbie- rum kwam nog op het podium. Namens de beide kerkeraden Herv. Gem. voerde ds. Hylarides, herv. pred. het woord. Na mens het district Landarb. de heer El- gersma van Wons. Het kwartet liet zich nog enkele keren op verdienstelijke wij ze horen. Het slotwoord werd gespro ken voor hoofdbestuurder v. d. Kooi. Ook de tractatie ontbrak niet. De af deling Achlum Land en Zuivel heeft op waardige wijze dit 50-jarig jubileum ge vierd. Er was een goede opkomst en een ieder ging zeer voldaan huiswaarts. De klok had reeds middernacht gesla gen toen v. d. Kooy voorging in dank gebed. bestuur; zij bood de jubilerende vereni ging een artistieke voorzittershamer aan. De algehele leiding van deze feestelijke receptie was in handen van mevrouw A. Roelands-v. d. Werf. Tegen 12 uur dankte de presidente me vrouw W. Huitema-Homminga allen voor hun aanwezigheid, voor alle goede woor den en gelukwensen. Daarna keerden allen voldaan huiswaarts om tegen 8 uur in de avond weer bijeen te komen voor de grote feestavond, eveneens in de Doe- le. Uit de zeer grote opkomst bleek dui delijk, dat niemand deze feestavond heeft willen missen. En terecht. Het is een blijde feestavond geworden van de boven ste plank. Een toneelgroep uit de KVG leden had een revue gemaakt waarin alle ernstige en komische gebeurtenissen uit de afge lopen 50 jaar de revue passeerden. Duidelijk werd gemaakt de vele cursus sen over de meest uiteenlopende onder werpen, die de KVG organiseerden voor haar leden, om de taak in kerk en maat schappij effectief op zich te nemen. Mel ding werd gemaakt van de daadwerke lijke zorg voor de gezinnen waarin een blijde gebeurtenis had plaats gehad; de zorg voor zieken en ouden van dagen; inii- De NCAB (Ned. Chr. Agrarische Be drijf sbond) herdacht woensdagavond haar 50-jarig bestaan in het gebouw „Op ’e Hichte”. De voorzitter de heer D. J. v. Sluis opende deze vergadering met gebed en gaf daarna een historisch overzicht van het wel en wee in de af gelopen 50 jaar. In aug. 1919 werd deze afdeling opgericht. De eerste stoot van oprichting kwam van meester Gietenbeek hoofd der school te Achlum, die de kin deren een briefje meegaf naar huis dat de volgende avond er een vergadering zou zijn van de chr. landarbeiders, er werd een afdeling opgericht. In de eer ste jaren was er veel tegenwerking, maar dan groeide het ledental maar ook zijn er tijden geweest dat er weinig leden waren. Maar men hield stand en thans mag men het 50-jarig jubi leum vieren. Ter afwisseling liet het kwartet van de zangvereniging zich ho ren wat zeer in de smaak viel. Nog twee oude bestuursleden die deze ver eniging mede hebben opgericht zijn nog in leven, J. Tanja en J. K. v. d. Pol. wie in stik büter yn ’e brij, safolle ton nen jild foar it oanlizzen fan in iepen- loft-swimbad. En nei dy blide dei is it stil warden. Wy, gewoane boargers fan de stêd hear- re en sjogge neat mear. De Bolwurk- rinners kinne eltse wike wer sizze: wy sjogge noch neat, hwant der is ek neat to sjen.Fan it bistjür fan de swim- skoalle fornimt men ek taei noch te ken. Hoe bigrypt men soks nou? Der is hieltyd sein en dat is ek wier, dat it in foech skandael wie, dat in stêd as Boalsert, mei de omkriten, gjin oare ge- legenheit ta swimmen hie as de iepen rioel fan de Snitserfeart; dat it nou al jierren stie to trappeljen fan Ongeduld en dat is ek wier. Dat de bern om swim- men to learen nei oare stêdden moas- ten, mei alle kosten en tiidforlies dêr- oan forboun. En nou is de subsydzje los- kaem en it bliuwt sa stil as in tsjerk- hóf. Faeks witte de riedsleden wol mear fan dizze kwestje, oars bigryp ik net, dat se deroer gjin fragen stelle yn de ried. Hja witte dochs hoe great de bi- langstelling foar dizze kwestje is. Dat die al sa faek bliken yn it forline, mar ek nou litte de boargers sjen, dat se graech yn it spier wolle foar dizze saek. It legaet fan de hear S. Tolsma, de ak sje fan de winkellju yn de Sinterklaze- tiid, litte dat nochris sjen. Hwerom wurdt troch it gemeentebistjür of it bi stjür fan de swimskoalle gjin iepening fan saken dien? Dêr is fansels in reden foar dit ütstel, faeks in hiele goede re den, mar meije de boargers fan de stêd dit net witte? Hja hawwe it swit yn ’e bannen fan langstme nei de iepening. it gebrük, de wille en Ontspanning fan diz- I der is fansels in leden foar, faeks wol ze saek, mar hja hearre gjin sucht, lit stean in wurd. Wy hawwe in tiid hawn, dat Boalsert om it hoartsje yn ’e krante stie en foar de radio wie to hearren, soms üs wol- ris tofolle, hwant wy binne hjir net sa pocherich oanlein, mar dizze wichtige saek mei net langer yn de binnenkea- mers fan stêdhüs en bistjür bliuwe, de boargers hawwe rjucht op iepening fan saken, ek as der noch tükelteam- men wêze soene. Der wie in twadde blide dei dizze sim mer. Dat wie it nijs, dat de firma Van der Plaats yn ünderhanneling wie mei de fa. Niemeyer üt Grins om meiinoar to gean en ta in nije fabryk to kommen. Hwat wiene wy optein, doe’t wy forna- men. dat bislist wie, dat dy nije fabryk yn Boalsert komme soe. In great suk- ses foar al dejingen, dy’t hjir har yn- floed ta brükt hawwe. De bitsjutting fan dizze fêstiging is wol sa great foar de hiele stêd, dat men It net maklik oerdriuwe kin. Hwant oan de iene kant wie hjirtroch it gefaer, dat it bidriuw fan Van der Plaats hjir wei gean soe oan ’e kant, mar oan de oare kant kaem der noch in bilangryk bidriuw by. De firmanten waerden it iens oer it plak, de gemeente koe harren in goed plak biede, de regearing joech tasizzing foar in bilangrike subsydzje, alhoewol Boal sert gjin offisiële kearn is, ja, it wurk fan folie minsken en ynstansjes krige in fortsjinne sukses. Mar nou binne wy moannen letter en bliuwt it wer stil. Men fornimt neat fan bouwen en al hoe faek wy nei it Oard- tsje geane, der is neat to sjen. Al wer. Sint Nicolaas kwam zaterdagmiddag weer met de boot aan bij het Plein 1455. Vandaar ging hij met z’n pieten in een open rijtuig naar het stadhuis. Hier werd de Sint door de burgemeester ontiangen. Na een korte toespraak van de burgemeester, kwam de kindervriend aan het woord. Het was bijzonder jammer dat we van dit alles heel weinig hebben verstaan, daar de geluidsinstallatie heel slecht was. De goed heilig man kreeg ook nog een gouden sleutel van de burgemeester, maar helaas weten we ook niet waarvoor deze moet dienen. (Ver- moedelijk voor het zwembad). Hierna maakte de Sint nog een korte rijtoer door de stad, om tenslotte in hotel De Groene Weide uit te rusten van zijn ver moeiende reis. En nu maar hopen dat de Sint ons niet vergeet. Tj. de J. j (Foto L. K. Mol) Woensdag 12 november zal voor het Katholiek Vrouwen Gilde geboekstaafd blijven als een in alle opzichten (op het weer na) onvergetelijke dag. De dag werd begonnen met een feestelijke eucha ristieviering in de parochiekerk. Cele brant was pastoor A. J. Ros. De meer stemmige zang werd verzorgd door het parochieel dameskoor onder leiding van de heer Fr. Tersteeg. Ook voor ge- meenschapszang was een grote plaats ingeruimd. De liturgische functies als scriftlezingen, het brengen van de voorbeden en ver dere altaar-assistentie werd door een aantal KVG leden op stijlvolle wijze verzorgd. De toespraak tijdens de dienst van het Woord werd gehouden door mevrouw J. Hilgers-Jacobs. Haar woorden maakten diepe indruk op heel de geloofsgemeen schap. De moderne liturgische opzet van heel deze dienst, de actieve deelname van zo velen aan deze eucharistieviering uit dankbaarheid, was een onvergetelijk hoogtepunt in heel de viering om het gouden bestaan van de vereniging. Aansluitend aan deze dienst, had in de Doele een zeer druk bezochte receptie plaats. Naast praktisch alle leden, wa ren aanwezig leden van het diocesaan bestuur, provinciaal bestuur, de diverse zusterverenigingen van Bolsward en een zeer groot aantal bloemstukken drukten het hartelijk medeleven uit van velen. Op deze bijeenkomst werd gesproken door pastoor A. J., Ros, die namens de parochie dank bracht voor het aandeel van de KVG bij de gemeenschapsopbouw van de parochie, door burgemeester Mul der, die de dank van de Bolswarder ge meenschap overbracht voor wat het KVG in deze periode betekend heeft ook voor de gemeente Bolsward en deze dank ook zichtbaar tot uitdrukking bracht door het aanbieden van de stadsvlag en ver der werd het woord gevoerd door L. Mul- ler-Hafkemeyer namens het diocesaan mear as ien, boargerij ünkundich fan dizze foar har sa uterst bilangrike saek? Ik wie sa bliid as hwat, doe’t ik juster fan de bi- stjürskommisje foar it Noarden in bul letin krige, hweryn ik it ündersteande birjuchtsje lies: „De Koninklijke bedrijven Theodorus Niemeyer NV te Groningen gaan sa men met Catz Rotterdam en Van der Plaats te Bolsward 10 miljoen investeren in een nieuwe fabriek te Bolsward. De ze nieuwe vestiging zal werk gaan bie den aan 250 man.” Dat wie sasear gjin nijs wol in wolkom- me bifêstiging fan cardere birjuchten. Faeks is der op dit momint noch mear nijs to sizzen oer de Verenigde Levens middelen. Allinnich wy hearre dat net. Underskat men de wearde fan iepen- heit en meilibjen? Is dit noch tofolle in restant fan de aide regentenmentali teit? Of bigrypt men net, dat de boar gers fan dizze goede stêd fol bilangstel- ling binne foar dizze wichtige ünder- nimming It is bést mooglik, dat men I alles net sizze kin, mar dochs folie mear as neat. De Boalserter mienskip hat alle bi- langstelling foar dizze beide kwestjes. Hja wurkje graech mei om har diel der- oan by to dragen mar is it dan to folle frege, dat men harren op 'e hich te haldt fan de Ontwikkelingen, foar sa- fier dat publyk makke wurde kin? Ik wit sekuer dat hjir mei greate langst nei ütsjoen wurdt. En net om it iene of oare, mar ik mien, dat hja der ek wol rjucht op ha! Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. tiatieven om te komen tot oprichten van een consultatiebureau, de oprichting van diverse clubs, zoals zang- en gymnastiek clubs, reisclubs, enz. Kortom, alles wat het KVG deed en doet voor vorming en ontspanning voor de vrouw werd op de planken gebracht. En dit alles op een humoristische en geestige manier, waar door de hele avond de pret niet van de lucht was. Daarbij nog gevoegd de vele tractaties van de leden aan de leden, de muziek virtuoos Jean Toussaint aan piano en orgel, de optimale stemming van ieder lid en van heel het gilde gezamen lijk, dit alles maakte deze avond tot een avond om niet gauw te vergeten, tot een avond, die inspireerde om de lijn van de afgelopen 50 jaar op aan deze tijd aangepaste wijze voort te zetten. Tus sen de bedrijven door werd mejuffrouw Truus Postma, als oprichtster in het zon netje gezet en eveneens mevrouw C. Fa- ber-Snijders als gouden lid van de ver eniging. Ver na middernacht was het slotwoord aan de presidente mevrouw W. Huite ma-Homminga. Zij bracht dank aan al len en iedereen, die deze dag gemaakt hadden tot een gouden dag voor de KVG. Al met al heeft de KVG dit jubileum op grootse wijze gevierd. Succes voor de toekomst, is het laatste wat de presi dente de jubilerende vereniging toewens te. MAKKUM. Ten overstaan van notaris A. L. Hansma te Makkum, is vrijdag avond in restaurant De Zwaan finaal publiek verkocht: 1. Het woonhuis met erf en royale tuin op het zuiden aan de Ds. L. Touwen- laan nummer 16 te Makkum, groot 2.50 1 are, eigen aan de erven J. Holwerda. Het bod werd met één gulden verhoogd waarmee de heer M. Jongema in Mak kum koper werd voor f 15.201,—. 2. Het woonhuis met timmerwerk plaats, hokken en erf aan de Zuiderlaan nummers 6 en 8 te Schraard, groot 3.20 are en een perceel grond (aangeduid als erf) aldaar groot 3.60 are. Eigen aan de erven Runia. Koper werd de heer Sch. de Haan te Schraard voor f 6050. mar hwerom bliuwt de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1