de week Foto van Moeizame discussie belastin gcorrectie over Gahe Shroar Vrij rustige Vietnam betoging Samenwerking is moeilijker dan U denkt China weer door Verenigde Naties geweerd Bol sward I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Actie zwembad Zie de maan VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 91 De regering blijft Samenwerking Spoedberaad Rusland-Amerika Hwat hat üs hjoed to sizzen Arabische topconferentie Crisis in India Betogingen tegen „Vietnam” China-Rusland Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nog schijnt de maan door de bomen maar de sprookjesromantiek is haar voor een deel ontnomen, door prestaties, zeer uniek, van het hedendaags geslacht Men krijgt de maan in de macht. Onbereikbaar hoog verheven, Wie weet hoeveel eeuwen al? Nooit zou ze een geheim prijs geven. Een raadselachtig geval. Kinderen dachten ver vandaan Tuurt het mannetje in de maan. Nog laat ’t mannetje zich gelden maar het huist niet meer alleen Plots kwamen zich gasten melden Midzomer tweemaal één Nu ziet men weer 'n tweetal gaan Zij logeren op de maan. Weer schijnt de maan door de bomen leeft het sprookje van de Sint Ook volwassen mensen tonen Zich in diepste wezen kind. Ook blijft men nog even dwaas op een wereld vol geraas. Als er dan een ruimtevaarder neerblikt, moet de indruk zijn Die lawaaimakers op aarde lijken waspoppetjes, klein Willen ze het zelf verstaan Zet ze een poosje op de maan. De reden waarom Peking elk jaar weer door de meerderheid van de Verenigde Naties wordt afgewezen is, dat de voor standers van toelating, onder leiding van Albanië, deze toelating telkens weer uit drukkelijk koppelen aan een uitstoting van nationalistisch China (Formosa) uit de volkerenorganisatie. Vele leden van de VN, die in principe voor opneming van Peking zijn en zelfs bereid zijn de com munistische kolos de permanente zetel in de Veiligheidsraad (met vetorecht!) toe te kennen, die thans nog steeds wordt ingenomen door het kleine Formosa, wor den daardoor wel gedwongen toch te gen te stemmen of zich althans van stem men te onthouden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.T., Boleward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) i r lukken en zou de verdeeldheid verder j Bols wards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Voor het negentiende jaar in successie heeft de Algeimene Vergadering geweigerd communistisch China tot de Verenigde Naties toe te laten. Weliswaar is het aantal voorstanders van toelating van Peking iets toegenomen doordat vier landen, die zich eerder van stemming hadden onthouden, thans vóór stemden, doch niet temin vormde de einduitslag 48 landen vóór, 56 tegen, b(j 21 onthoudingen een duidelijke afwijzing van communistisch China. Maar zelfs als het aantal voorstanders iets groter zou zjjn geweest dan het aantal tegenstanders zou Peking niet zijn toegelaten, aangezien ook dit jaar weer een Amerikaanse resolu tie werd aanvaard, die bepaalt, dat de Chinese kwestie een „belangrijke kwestie” is, hetgeen volgens de bepalingen van het VN-Handvest inhondt, dat voor aan vaarding van een resolutie over toelating een meerderheid van tenminste twee derden vereist is. over de Chinese kwestie, hetgeen on getwijfeld samenhangt met het feit, dat de Russisch-Chinese betrekkingen zich thans in een zeer delicaat stadium be vinden. De twee communistische reuzen, die al jarenlang een ideologische strijd voeren, die in wezen niets anders is dan een strijd om de heerschappij over de communistische wereld, en die eerder dit jaar enkele felle grensgevechten heb ben geleverd, voeren sedert enkele we ken in Peking overleg. Dat zij tenmin ste nog bereid waren elkaar aan de con- feremtietafel te ontmoeten, was al winst en dat de besprekingen in Peking ui terst moeizaam verlopen, kan dan ook geen verbazing wekken. China ziet de conferentie uitsluitend als een moge lijkheid het grensconflict bij te leggen, Rusland daarentegen wil veel meer as pecten van de Russisch-Chinese verhou ding aan de orde stellen. It is altyd in wille in man allinne mar oer himsels to hearten, dan hearre jo oars neat as goeds. Uit publicaties in de pers en gesprek ken in de stad, blijkt er ongerustheid te bestaan over de bouw van ons zwem bad. En terecht daar er na de bekend making vanaf het bordes van ons stad huis, dat goedkeuring was verkregen voor de bouw van een zwembad, hoe genaamd niets meer werd vernomen. Verwacht werd n.l. dat een grootscheep se actie voor een bijdrage vanuit de bur gerij zou plaatsvinden voor ons zwembad. De BOOG (Bolsward Overkoepelend Or gaan) heeft op 17 november j.l. een bespreking gehad met het bestuur van de zwemschool. Bij deze bespreking bleek dat zeer binnenkort de aanbesteding van het zwembad zal kunnen plaatsvinden. Dat er nog geen actie heeft plaatsgevon den, is gelegen in het feit, dat thans de financiële konsekwenties van de bouw nog niet kunnen worden overzien om dat 5 jaar geleden een bepaalde opzet is gemaakt, die aan de thans geldende op zet niet meer voldoet. Het ligt in de bedoeling van het zwem- school-bestuur om nadat aanbesteding heeft plaatsgevonden en een overzicht is gekregen van de plannen deze aan de bevolking bekend te maken en een groot scheepse actie in te zetten waarbij de gehele Bolswardse bevolking zal worden ingeschakeld door het beleggen van een volksvergadering waarbij inspraak mo gelijk is. Zoals bekend zijn reeds belangrijke be dragen van industrie, zakenlieden en par ticulieren binnengekomen, doch de gehe le bevolking zal straks haar bijdrage kunnen leveren. In de vergadering van BOOG en Zwem- schoolbestuur is besloten een comité op te richten, die u met de gang van za ken op de hoogte zal houden. Daarom geen ongerustheid over de plan nen van de bouw van ons zwembad, de ze hebben de volle aandacht van gemeen tebestuur, BOOG en zwemschoolbestuur, terwijl u ruimschoots in de gelegenheid zal worden gesteld ook uw bijdrage te leveren. BOOG Ook dit is Bolsward, al Is het dan bul ten de wallen. Wie het „ommetje” ach ter de sportvelden langs maakt, heeft het zicht er op. Eerst de groene grei- den met op de achtergrond het prachtige silhouet van de eens zo kapitale boer derij van Wybrandi, nog steeds omslo ten door een prachtige bomenrij. Nóg staat de boerderij er, maar u ziet hoe deze veste wordt belegerd door modern oorlogstuig, dat zich opstelt en als het ware deze burcht van rust en vrede be legert en omsluit. De stoottroepen heb ben reeds een cordon van vuurmonden gericht op het hart van dit laatste bol werk van landelijkheid. Op de voorgrond worden loopgraven gegraven. Het zal een harde strijd worden het belegerde fort te handhaven. Zal het worden uitgehon gerd misschien? Of komen nog troepen in het geweer om het te ontzetten? We geven het weinig kans. Ponteniers heb ben over de Franekervaart reeds een hulpbrug geslagen en tanks rijden af en aan. Arme sathe, straks wordt het eens zo rustieke en trotse gebouw wreed ge- offert op het altaar van de moderne wo ningbouw. Alle gekheid op een stokje: het bouwrijpmaken van plan Eekwerd vordert snel en efficiënt, dank zij ook het fraaie najaarsweer. Hier wordt eer lang een prachtig stadsdeel ontsloten, dat met het opgaand geboomte om zoomde sportvelden in het verschiet veel minder direct met de stad verbonden zal zijn als dit het geval is met Plan Noord door de wel wat korte navelstreng van de Gysbert Japicx-brug. Eekwerd wordt tuinstad met op den duur vermoe delijk een geheel eigen leven. In de stad en er buiten, voorzien van alle gemak ken en toch een oord waar de lande lijkheid blijft heersen. Het moet er goed wonen zijn. Een plaatje als dit is het waard om te worden uitgeknipt en te worden bewaard voor ’t nageslacht. Over 15 a 25 jaar zeggen wij tegen onze kin deren: Zo hebben wij het nog gekend'. Het plaatje werd gemaakt door De fotograaf vergat zijn naam achter op de foto te plaatsen. Wil hij zich even melden derheid van de bevolking, als reactie op die gewelddadigheden, zich duidelijk te gen de protesterenden zou keren en zich I hechter achter het regeringsbeleid zou l scharen. Deze week zou de Tweede Kamer beginnen met de moeizame discussies over de belastingcorrectie van minister Witteveen (Financiën). De voorspellingen over wat er allemaal wel of niet zou kunnen gebeuren waren begin van de week dan ook niet van de lucht. Heel wat politieke pottekjjkers hielden het zowaar op een heuse kabinetscrisis, die elk moment kan uitbreken. Wat is er aan de hand? De regering, aangezet door de VVD, wenst de loon- en inkomstenbelasting volgend jaar te verlagen met zeshonderd miljoen gulden. Een maatregel, die de invloed van de inflatie teniet moet doen. De Sowjet-Unie heeft dit jaar voor het Piet, eerst niet deelgenomen aan het debat doorzetten, dan zouden de bestuurlijke problemen in India alleen nog maar gro ter worden. Mevrouw Gandhi zou, als enige werkelijk nationale figuur, hoogst waarschijnlijk weer premier worden doch zij zou een coalitie moeten aangaan met andere groeperingen. Sedert 1967 heeft de Congrespartij al in verscheidene deel staten zulke coalities moeten aangaan, maar die bleken in de praktijk dikwijls tot zo’n politieke chaos te leiden, dat de desbetreffende staten onder federaal be stuur moesten worden geplaatst. Met de besprekingen binnen de chris telijke partijen over verdere samenwer king gaat het niet zo best. Fractievoor zitter Biesheuvel van de ARP zei vo rige week, ondanks de besluiten van het ARP-convent, dat de grote drie van de christelijke partijen (KVP, ARP en CHU) toch moeten doorgaan met hun overleg over een gemeenschappelijk pro gramma. Zulks tot grote schrik van de ARP-radikalen, die juist op het convent hadden bereikt, dat deze besprekingen tijdelijk zouden worden stopgezet. De heer Biesheuvel dreigde vorige week op een bijeenkomst in Winterswijk met zijn heengaan. „Mijn verantwoordelijkheid als fractievoorzitter wordt aangetast, ik zal ernstig bij mijzelf te rade moeten gaan”, dreigde hij. Waarbij hij vertel de, dat hij het met de slotkonklusie als zou de ARP niet verder mogen pra ten over christelijke samenwerking niet eens was. Van uitstel komt afstel, aldus betoogde de heer Biesheuvel. De Christelijke Historische Unie kwam vorig weekeinde, als één van de part ners, tot de konklusie, dat de drie wel degelijk samen verder moeten praten, maar dat het eigen gezicht van de CHU nooit verloren mag gaan. Met kracht moet worden gestreefd naar een geza menlijke urgentieprogramma van de 3 christelijke partijen, aldus een resolu tie, die op de CHU-bljeenkomst werd aangenomen. Voorzitter Huysen van de CHU-jongeren vertolkte de gevoelens van de congresgangers door te zeggen: „Wij staan positief tegenover verdere sa menwerking met de andere christelijke partijen, maar het hoeft niet: de CHU kan best op eigen benen staan.” In een vergadering van de defensieraad van de Arabische Liga is besloten, dat midden december in de Marokkaanse hoofdstad Rabat een Arabische topcon ferentie zal worden gehouden. Op deze conferentie moeten de Arabische landen overeenstemming zien te bereiken over een gemeenschappelijke politieke en mi litaire strategie tegenover Israël. Ver wacht wordt, dat tegen die tijd de Gro te Vier in New York hun in juli onder broken overleg over de crisis in ’t Mid- den-Oosten zullen hebben hervat. In Ra bat zal de rol van de Grote Vier on getwijfeld ter sprake komen. Nu heeft president Nasser in zijn jongste rede verklaard, dat een politieke oplossing van de crisis thans uitgesloten is en alleen nog maar de weg van de oorlog is overgebleven. Niettemin mag worden aangenomen dat de Egyptische president de deur voor voortgezette bemiddelings pogingen op een kier zal houden, aange zien hij toch wel zal beseffen, dat de Arabische landen nu evenmin als in 1967 tot het behalen van een overwin ning op Israël in staat zijn. Het is ech ter onwaarschijnlijk, dat de deelnemers aan het overleg in Rabat naar buiten toe zullen willen laten blijken, dat de weg naar 'n vreedzame regeling nog niet volledig is geblokkeerd: dit is des te min der waarschijnlijk nu de groep militan te landen binnen de Arabische Liga door de staatsgrepen van dit jaar in de Soedan en Libië met twee is uitgebreid. Het Russisch-Chinese overleg is tot stand gekomen na krachtig aandringen van de Sowjet-Unie, die pas wilde toe stemmen in de zo belangrijke bespre kingen met Amerika over beperking van de bewapening nadat eerst een gesprek met Peking op gang zou zijn gebracht. Moskou wilde onder andere Chinese ver wijten voorkomen, dat het alleen maar belangstelling had voor .samenzweringen met het kapitalistische Amerika tegen China’. Die Russisch-Amerikaanse be sprekingen (door de Amerikanen SALT génoemd: Strategie Arms Limitation Talks) zijn maandag in Helsinki begon nen. Zij gaan over een beperking van strategische wapens en niet over ver mindering van de bestaande wapens. Een werkelijke vermindering van de bestaan de wapenvoorraden zou een zo grote ma te van inspectie vergen, dat de Sow jet-Unie, die toch al de neiging heeft om elke vorm van inspectie als spiona ge te zien, alle belangstelling voor de besprekingen zou verliezen. In Ameri kaanse kring houdt men er rekening mee, dat het overleg met Moskou jaren lang zal kunnen duren; men is nog niet vergeten, dat het kernstopverdrag van Moskou van 1963, dat alle kernproeven met uitzondering van de ondergrondse verbiedt, acht jaren onderhandelen kost te. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De drie dagen van demonstraties in Was hington tegen het Amerikaanse Viet- nam-beleid zijn vrij rustig verlopen. Merkwaardig is. dat de regering van president Nixon, die naar aanleiding van de vorige massale betogingen voor een snelle Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam had gezegd, dat hij zich van geen enkele demonstratie ook maar iets zou aantrekken, tal van maatregelen had genomen om het de betogers zo moeilijk mogelijk te maken. Het lijkt erop, dat de regering met haar specta- Door de inflatie verdienen wij weliswaar meer guldens, maar wij moeten procen tueel ook heel wat meer belasting be talen (het geleerde woord daarvoor: de progressiviteit in het belastingstelsel, oftewel: naarmate men meer verdient, is men een groter deel van het sala ris aan de belasting schuldig). Eén van de regeringspartijen, de Anti Revolutio naire Partij, vindt het echter maar zo zo. De overheid moet meer besteden om de algemene voorzieningen op een goed peil te brengen. Dan is belastingvermin dering in principe onverantwoord, meent de ARP, hoewel men wel iets mag doen: een correctie van 450 miljoen. De heer Biesheuvel, fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, heeft nog onlangs gezegd, dat hij aan zijn 450 miljoen vasthoudt. De VVD (en minis ter Witteveen) deed precies hetzelfde over de voorgestelde zeshonderd miljoen. Vandaar alle speculaties (niet te ver warren met de bekende Sinterklaas-spe- culaasjes). Als de meningen deze week blijven botsen lijkt een crisis inderdaad niet te vermijden, want het is maar al te duidelijk, dat het kabinet van de be lastingcorrectie een halszaak heeft ge maakt. Vraag is nu, of zo’n crisis wel welkom Is bij de diverse regeringspartners. En dan komen de pottekijkers op de prop pen. Iedereen weet nu wel, dat het op het ogenblik binnen de ARP niet zo best botert. Het ARP-convent van veertien dagen geleden heeft dit maar al te dui delijk gemaakt. De radikalen binnen de ARP zijn bijzonder boos over het voort gaande gesprek tussen KVP, ARP en CHU over de vorming van een christelij ke coalitie, die ook als zodanig bij de volgende grote verkiezingen in 1971 moet optreden. De radikalen zijn wat bang voor de in hun ogen al te ouder wetse KVP en willen zich daar niet mee vereenzelvigen. Een stug verzet tegen de voorgestelde belastingmaatregelen met misschien de daaropvolgende kabi netscrisis zou de ARP-leiding heel wat goodwill bezorgen bij de eigen radi kalen. Het zou hun duidelijk maken, dat de ARP niet zonder meer is overgele verd aan de politieke wensen van de regeringspartners. De strijd om de belastingverlaging heeft zich woensdagavond scherp toegespitst. De heer G. A. Kieft (ARP) diende een amendement in om de belastingver laging van 900 miljoen gulden te ver delen in 450 miljoen voor 1970 én de rest in 1971. Dit voorstel druiste in tegen de wen sen van de regering en de drie overi ge regeringspartijen VVD, KVP en CHU, die op 1 januari a.s. de loon- en in komstenbelasting met f 600 miljoen wil den verlagen. Voor de VVD was de verdeling volgens het voorstel van de ARP onaanvaard baar. Niet alleen als het amendement werd aangenomen, maar ook als dit werd verworpen met de steun van klei ne partijen, zoals CPN en BP. Dit zou een te onzekere situatie voor het voort bestaan van de regering in het leven roepen, .meende men. De regering had, toen het amendement werd ingediend, nog niet definitief be paald, of zij hierop het „onaavaardbaar’ zou laten horen. Direct nadat de spie kers van de verschillende partijen hun standpunten naar voren hadden gebracht, kwam het kabinet voor een spoedbe raad bijeen. Hierna volgde het „onaan vaardbaar”. Na heropening van de kamerdebatten het was inmiddels reeds na het mid dernachtelijk uur, liet mr. Biesheuvel weten, dat de AR de consequenties van een regeringscrisis er niet voor over had om een zakelijk inzicht door te drijven. Het amendement werd ingetrok ken. De regering blijft. De tweespalt in de Indiase Congrespar tij, de politieke groepering, die het land sedert het onafhankelijk worden heeft geregeerd, heeft thans zulke afmetingen aangenomen, dat een volledige splitsing vrijwel onafwendbaar lijkt. Een klei-, ne meerderheid van het dagelijks be stuur van de partij heeft premier me vrouw Indira Gandhi uit de partij ge stoten en vervolgens de partijfractie in het federale parlement verzocht een nieuwe leider te kiezen. De fractie kwam inderdaad bijeen, maar sprak met een overweldigende meerderheid haar ver trouwen in het leiderschap van mevrouw Gandhi uit. Zou mevrouw Gandhi deze post hebben verloren, dan zou haar au tomatisch het premierschap zijn ontno men. De strijd binnen de partij gaat in feite tussen enerzijds de door me vrouw Gandhi aangevoerde voorstanders van een duidelijk progressief program ma en anderzijds de meer behoudende partijbonzen. De behoudende groeperin gen hebben al eerder dit jaar belang rijke nederlagen moeten slikken. Zo wist premier Gandhi de nationalisering van de belangrijkste Indiase banken door te voeren en zag zij tevens haar medestan der Giri tot president gekozen in plaats van de officiële partijkandidaat. De mo gelijkheid bestaat, dat mevrouw Ghandi. door het federale parlement te ontb’.n-1 cu’aire troepensamenc: ikkingen en haar den en nieuwe verkiezingen uit te schr'j- ..'arth invingen voor ven. zal trachten te oereiken. cri Ie- bots ngen juist gew. !,cl h e.t willen uit- den van de Congrespartij de gelederen lokken, in de hoop, cat de grote meer hef gevaar van Onderwjjs De Tweede Kamer heeft vorige week toch vastgesteld, dat de achtste medi sche faculteit in Maastricht moet ko men. Tegen deze vestiging stemden al leen de SGP, het GVP, de BP, zes le den van de ARP, twee leden van de CHU en de heren Willems (PvdA), Kro nenburg (ex-Boerenpartij) en mej. Kes sel (Groep Aarden). Een motie van de heer Westerterp (KVP), waarin de mi nister werd gevraagd een beslissing nog enige tijd uit te stellen kennelijk met de bedoeling om de argumenten van de andere kandidaten (Twente en Brabant) nog krachtiger naar voren te brengen werd met forse meerderheid afge keurd. Wel werd met evengrote meer derheid een motie aanvaard, waarin de uitbreiding wordt vastgelegd van de technische hogescholen in Twente en Bra bant, teneinde daar een samenwerking mogelijk te maken tussen technische en medische wetenschappen. Na deze mo tie was het met name voor de VVD iets gemakkelijker om het voorstel-Maas- tricht te aanvaarden. weer zullen sluiten. Zou die opzet mis-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1