grond Onttrekking van rische produkten alleen voor zin- volle bestedingen Derde lustrum aan agra- „Odise” ft I 2 I Minister ziet scherp toe op de uit- werking van het beginselakkoord Groots optreden ,Noor der Compagnie' I j Mij jigs èa Fan de Martinytoer ajt L'! - J J i I ’’T I 1 - R' 1 a STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 92 Plan Mansholt Nota Lardinois F Versoepeling 50 Vrees voor concurrentievervalsing gelezen en Foto: L. K. Mol Grond uit produktie Tj. de J. „Het nuchtere stuk”, zoals de Minister van Landbouw en Visserij zeide, de nota- Lardinois van de Nederlandse Regering bij de Landbouwbegroting-1970 op het memorandum van de Europese Commissie inzake de hervorming van de landbouw in de EEG, het plan-Mansholt, is afzonderlijk in de openbare vergadering van de vaste commissie voor Landltx>uw en Visserij parlementair behandeld. Noemens- waardige tegenstellingen in zienswijzen op de inhoud van de nota en op het in middels in verdere behandeling vertraagde plan-Mansholt, traden niet aan de dag; wel was er aanvankelyk onzekerheid over de zin van de Nederlandse parlementaire behandeling thans, nu het plan-Mansholt geen vorderingen heeft gemaakt in de ontwikkeling en concretisering der bedoelingen. Overigens maakten kamerleden gebruik van de gelegenheid om in te haken op de actuele stand van zaken in het EEG-(landbouw’) beleid. Een scène uit het blijspel de Ontvoe ring. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Minister Lardinois vond bespreking nut tig, maar stelde vast, dat de behande ling van het plan-Mansholt inderdaad op de achtergrond is geschoven door de moeilijkheden van de EEG in het afge lopen jaar; hij herinnerde er aan, dat de commissie niet gelukkig is geweest, toen zij reeds in het begin haar memo randum koppelde aan het prijsbeleid, welke taktische fout een belangrijke oor zaak Is geweest, dat de totstandkoming van het prijsbeleid maanden heeft ge duurd en tenslotte zelfs op een dood punt is geraakt. Daarnaast hebben regerings wisselingen in partnerlanden, de- en re valuatie, er toe geleid, dat met het struc tuurbeleid allesbehalve voortgang is ge maakt. Niettemin: het plan is niet van de kaart, maar het zal veel langer du ren voor bepaalde zaken nader zullen worden besproken; wel kunnen spoedig commissievoorstellen worden verwacht bij de behandeling in de Raad van Mi nisters der EEG van het vraagtsuk der overschotten. Niet radikaal Op het stuk van de afvloeiing van agra riërs en het uit produktie nemen van landbouwgrond vindt ook minister Lar dinois het plan-Mansholt niet radikaal, ren van een mentor systeem. Ook zijn de leden aktief betrokken geweest bij het realiseren van deze avond, vooral de fi nanciële kant. We hopen dat over vijf jaar op vierde lustrum even positief over verleden en toekomst kan worden ge sproken”. In een bespreking van het markt- en prijsbeleid in samenhang met overschot ten, wees de bewindsman er op dat bij de bestaande prijsverhoudingen steeds meer gemengde bedrijven zich hebben gespe cialiseerd op de melkveehouderij. Dat het akkerbouwareaal in 10 jaar is ge daald van 900.000 ha tot 700.000 ha wijst in dezelfde richting. De prijsverhoudin gen stimuleren de melkproduktie. In Eu ropees verband kunnen kleine prijsverla gingen leiden tot verschuiving van melk vee- naar rundveeproduktie. Wij kunnen niet doorgaan in de zuivelsector met het huidige markt- en prijsbeleid. De abso lute garantie voor boter en magere melk poeder verleidt tot produktie voor de in terventie en tot verlegging van de ver antwoordelijkheid voor de afzet van de producenten naar de interventiebureau’s. Deze absolute, stringente garantie moet beslist versoepeld worden, zij stimuleert onvoldoende tot andere afzetmethoden dan de interventieregeling. De boterprijs is zeker te hoog en de gevolgen van een noodzakelijke prijsverlaging kunnen wel opgevangen worden in de prijs voor melk poeder, maar dan zonder absolute garan tie. Mede door ’n verhoging van de vlees- prijs behoeft dat voor de boer nog niet zo onvoordelig uit te komen. Het is dui delijk dat de melkproduktie in de EEG omlaag moet, waartoe maatregelen in voorbereiding van uitvoering zijn, zoals de slachtpremie en de premie voor de overschakeling van melk- en rundvee produktie. Odise, is, Odise is: ons doel is samen één wij streven naar een hechte band, welkom is iedereen! Zo willen wij naast school en taak, gezellig samen zijn, genieten van plezier, vermaak, van groot belang. Intussen is de ont wikkeling ingegaan. Reeds thans wordt 9.000 ha per jaar (in 1980: 14.000 ha) aan de landbouwproduktie op het oude land onttrokken, in hoofdzaak voor ste- debouw, industrieaanleg, e.d.; 1000 ha daarvan is bestemd voor recreatiedoel- einden; 3000 ha landbouwgrond in de nieuwe polders komen er jaarlijks bij, maar dat wordt in de toekomst 2000 ha, terwijl de 1000 ha recreatie in de loop der jaren 70 tot 4000 ha per jaar oplopen. Te verwachten is dus, dat met tertijd de landbouw aan nieuwe grond in de polders slechts de helft krijgt van wat op het oude land naar de recrea tie gaat. De motie-v. d. Ploeg komt verder in be handeling bij de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer, minister Lardinois zal de inhoud nader overwegen en sprak zich als voorlopig oordeel uit: positief. wij volgen deze lijn. Odise: pret, ontspanning, jool, de boeken aan de kant, laat zijn voor ons een klaar parool, houdt steeds die fijne band! vbonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (by vooruitbetaling) Giro 887926 Op de foto het jubilerende bestuur van „Odise”. Staand v.Ln.r.: mej. S. Zwaag- stra (seer.)G. Bennink; A. Scheele (penn.); zitend v.l.n.r.: mej. J. Swart, M. Mollema, (pres.; H. Hofstra. foto: L. K. Mol hectare voor niet in produktie te nemen landbouwgrond in de Flevopolder ter be sparing op de kosten van overschotten. Die uitlatingen waren verwarringwek kend en - naar de minister in persoon lijke gesprekken met dr. Mansholt was gebleken niet ernstig, maar symbo lisch bedoeld. W/ wél met betrekking tot het opleggen van de vorming van grote landbouwbedrijven wat de bewindsman aan de spontane re actie van het bedrijfsleven toekent en dat geldt met name voor de inrichting der bedrijven. „Spontane reactie” wil echter niet zeggen: helemaal aan het be drijfsleven overlaten. Integendeel de over heid heeft tot taak remmingen bij de ont wikkeling uit de weg te ruimen, zelfs een grote taak regionaal- en indus trialisatiebeleid in het scheppen van alternatieven voor mensen die in de landbouw geen zinvolle arbeid meer heb ben. Het regionale Industrialisatiebeleid in de EEG wordt naar zijn mening te nationaal uitgevoerd. Er is dringend be hoefte aan coördinatie, welk begrip ove rigens te zwak is; er dient meer zeggen schap bij gemeenschapsorganen te ko men met gemeenschapsprogramma’s op tal van onderdelen van het structuur beleid, hoewel de bezorgdheid over ge meenschappelijke financiering naar na tionale uitvoering tendeert. De sectorsgewijze aanpak van de ont wikkeling van de gemeenschap vindt de bewindsman te beperkt. Hij hoopt, dat de komende topconferentie tot een bre der aanpak zal leiden, vooral op sociaal- economisch en monetair terrein. HWAT SIL DE TAKOMST US BRINGE Hwa’t de tekens fan de tiid forstiet, kin op it heden syn plesier wol op, der leit in druk op it agrarysk libben, dy’t mei de dei swierder liket to wurden. Elk bi- seft wol, dat it sa net troch gean kin. De büter kin oant nou ta foar goed seis goune de kilo ynlevere wurde troch de fabriken, as hja se oars net kwyt kinne en dan wurdt dy büter yn kuolhuzen op- slein, twa jier of langer biwarre, hwat 1.75 de kilo kostet en dan foar 45 sin ten de kilo öfsetten oan oare fabriken dy’t der büteroalje fan meitsje of it yn bipaelde féfoerartikeien forwurkje. Bit se kilo büter, dy’t tofolle is, kostet sawn goune om it wer kwyt to wurden. En it nare is, dat er elts jier mear büter komt en dus alle jierren mear jild forgriemd wurdt. De konkurrinsje mei de margarine is in ünmooglike saek, omt dy margarine foar ien goune fjouwer of fiif pakjes levert en de measte minsken dit enoarme priisforskil net bitelje wolle om büter to iten. Dat dit sa net brochgean kin, dat dit ta in katastrofe liede moat, wurdt mei de dei düdliker, mar oant nou ta is der nimmen, dy’t syn hannen yn dit libbens- gefaerlik aventuer stekke doart, omt hy wit, dat se him dan stiennigje sille. Hwant hwa is de skuld fan dit pro bleem? Hawwe de Nederlanske boeren net mei alle krêft meiwurke om har bi- driuwen to modernisearen Is de ar- beidsproduktiviteit fan de Nederlanske Ihnbou net tanaem mei 75 persint in sifer dat heger leit as by de yndustry? Is it tal wurkers boeren, boeresoannen en ar beiders) yn 25 jier net formindere fan 500.000 ta 300.000 wylst har prestaes- jes net minder mar wol heger waerden? Is it net algemien bikend, dat de greid- boeren, dy’t eartiids foar acht of tsien kij per man soargen, nou tritich oant fjirtich kij foar har rekken nimme? Bin- ne de boeren to bigearich as hja by al mar stigende ünkosten en djürder lib ben deselde molkpriis freegje? En dochs rint it fêst. Hwant fan de goe de geast yn de EEG is net folie mear oer. De produktsje soe op dy plakken komme, dêr’t de natuér en de minsken hjirfoar it meast geskikt wiene, dat wie in algemien bilang. Mar alle lannen we- gerje dit krekte prinsyp üt to fleren. Yn Frankryk, dat de greatste foardie- len fan de EEG hat, rinne de boeren to heap en meitsje hja it libben ünmoog- lik, omt hja hegere prizen ha wolle. Yn folie streken wurdt der noch neat dien oan bidriuwsforgreating en modernisea- ring, hünderttüzenen lytse bidriuwkes skarrelje mar troch mei har fjouwer, fiif kij en jammerje, dat hja gjin bi- stean hawwe. Hja hawwe gedaen krige, dat by de ynflaesje de prizen foar Frankryk omheech mochten, hwertroch de EEG ta in oanfluitlng waerd. Mar ek yn Dütsklan is it gjin hier better. Dér waerd de mark heger yn wearde en nou moast de Dütske boer likefolle fan dy swierdere marken hawwe. Dat bitsjut in taslach fan 1700 miljoen mark. Nettsjinsteande alle forset fan Ne- derlan is dat der trochdrukt en noch güle de Dütske boeren om it hurdst en wolle hja mear. De kammende bisprekkingen op 1 desirn- ber yn Brussel, dêr’t oer al dizze din gen in bislissing komme moat, sille dêr- om, nei’t wy freze, gjin ütkomst jaen. Elk komt der mei it fêste foarnimmen om foar it eigen lan de measte foar- dielen binnen to heljen en de oaren foar de gefolgen opdraeije to litten. Derby is it sinneklear, dat it plan Mans holt ta it forsearen fan greate bidriuwen gjin inkelde baet bringt foar de oerpro- duksje. En dat is en bliuwt it sintrale punt. Der sille maetrigels nomd wurde moatte om de produksje lytser to krijen. Dat sjocht elk lan wol yn, mar dat kin al- linnich as men dizze kwestje yn EEG- forban ünder eagen sjen wol. En dan sil men de gebieten, dêr’t dy produkten foar de minste kosten produseard wurde, oan- halde moatte en de formindering fan it areaèl, dêr’t dy kosten folie heger lizze op die plakken sykje moatte. En krekt dér knypt de skoech. Dat wol Dütsklan net, dat wol Frankryk noch minder, dat wegert Italië! It soe de dwaesheit to’n top fiere as hja bygelyks de produktyfste grounen yn de Flevopolder ta bosk of braeklta meistje soene om de primitive lünbou yn berch- streken fan Frankryk en Dütsklan yn stan to halden. En dochs is dat de ün- dergroun fan it stribjen fan dy greate lannen. Wy soene gjin inkelde frees hawwe foar de Nederlanske, noch minder foar de Fryske boer, as der yndied in earlike konkurrinsje wie mei de oare EEG-boe- ren. Mar it gefaer is libbensgreat, dat de polityk fan de greate lannen it lyt se Nederlan de dupe wurde lit fan har nationalistyske dwaesheden. Dêrom haw ik in swiere mütse op en siz ik noc. ris: de loft stiet min, skoattelje de doar- ren goed óf, jow jim net to fier fan hüs, hwant der is stoarm op til! De avond werd geopend door de pre sidente mej. M. Mollema. Zij zei onder meer het volgende: „Wij zijn hier van avond om een bijzonder feest te vie- ner. In de 15 jaar dat de vereniging heeft bestaan, zijn er veranderingen ge weest en waren aktieve en minder aktie- ve perioden. De naam Bambie is o.a. verdwenen, ODISE is ervoor in de plaats gekomen. Kontakten tussen de leden on derling zijn bevorderd door het invoe- Vooral ook bevorderd door de indie ning van een motie-S. v. d. Ploeg over de bedrijf svergroting (de voorsteller vraagt bij het regionale ontwikkelings beleid en het ontwikkelings- en sane- ringsbeleid prioriteit voor het streven naar bedrijfsvergroting) is in de gedach tenwisseling nadere aandacht besteed aan het uit de produktie nemen van landbouwgrond. Rekening houdende met de behoefte aan landbouwgrond voor be- drijfsvergroting, kan toch in toenemende mate grond aan de produktie worden onttrokken, mits voor zinvolle bestem mingen, zo meent de minister. Wel is het zaak de beste gronden de beste be stemming te geven landbouw en die gron den in te richten naar nieuwe structu ren. Daarvoor zijn ook de nieuwe pol ders Zuiderzeegrond voor de landbouw Nu kwam het optreden van de „Noor- der Compagnie” met het luchtige blij spel de „Ontvoering” van Francis Ve- ber. Het stuk speelde zich af op de boer derij van Dikke Jantje in een dorpje er gens in Normandië. Een rijke vrouw, door drie weinig bedreven gangsters uit Parijs ontvoerd werd hier gevangen ge houden. Haar echtgenoot, een gewiekst zakenman, pingelt om de losprijs. Een ruimtevaarder is zoek Een ver strooide straaljagerpiloot komt met zijn parachute in de boomgaard van Dikke Jantje terecht... Maar alles loopt ten slotte goed af. Jaap Maarleveld en zijn vrouw Manon Alving alsmede Eli Blom, Hero Muller, Rutger Hauer (Floris) en Joop Hart lieten zich van hun beste kant zien. Hun optreden was geweldig. We hopen nu maar dat dit gezelschap weer gauw in Bolsward terug zal komen. Na het toneelspel sloot mej. Eerdmans voor dit gedeelte de avond. Ze dankte „Odise” voor deze prachtige avond. Te genover het dagelijkse mini, vanavond het lange, zo vervolgde mej. Eerdmans dat echt in de stijl van een lustrum past. Daarna wenste ze iedereen nog een goe de avond toe en besloot met het lezen van ’n gedicht uit de bundel „Land in zicht” van ds. Jaap Zijlstra. Mej. Mollema eindigde met gebed. Hierna was een kleine pauze en daar na kon er gedanst worden tot diep in de nacht. De dansmuziek werd verzorgd door de „Music Stars” uit Groningen. Vrijdag 21 november vierde „ODISE”, de leerlingenvereniging van de chr. scho lengemeenschap Nijenhove haar derde lustrum in de Doele te Bolsward. Van 6 tot 8 uur recipieerde het bestuur van „Odise” (Ons Doel Is Samen Eén). Om streeks half negen begon dan het echte feest. De zaal was prachtig versierd met o.a. mobiles van polyethyleen. Aan de wand ook dit materiaal en mooie bloemstukken. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag J De Minister van Landbouw en Visserij bleek verder niet gelukkig te zijn met de oplossing van de EEG-ministerraad voor de compensatie a f 1,7 miljard D.M. van de Duitse landbouw voor de gevolgen van de revaluatie van de mark. De om standigheden waren uitzonderlijk moei lijk, de Duitse regering had veel min der manoeuvreerruimte dan de vooraf gaande regering. De minister is allesbe halve gerust op de na-effecten van de te Brussel getroffen regeling, maar er was geen andere mogelijkheid wilden wij het voortbestaan van de gemeenschap niet al te riskant maken”. Er is nog alleen sprake van een principebesluit, dat de Nederlandse delegatie niet heeft willen blokkeren; zij heeft zich alleen van stemming onthouden, wat haar bij de ko mende formele definitieve besluitvor ming nog wel enige ruimte geeft om toe te zien op de uitwerking van het be- ginselakkoord. Desgevraagd verklaarde de bewindsman nader, dat het formele besluit pas ge nomen kan worden na advies van het Europese Parlement en dat de ruimte gelegenheid geeft om de uitwerking van de regeling in het definitieve voorstel van de Europese Commissie te toetsen aan de oorspronkelijke afspraken. Meer concreet houden die afspraken o.m. een toezegging van de Europese Commissie in om bij de uitvoering van de regeling concurrentievervalsing te voorkomen, ’t Maakt n.l. een groot verschil uit of de compensatie gegeven wordt in een toe slag per ha op alle hectares van het landbouwareaal of met een toeslag voor veredelingsbedrijven. Een toeslag van b.v. 8 pet. op veredelingsproduktie komt bij gelijke prijzen van grondstoffen, die 75 pct. van de kosten uitmaken, meer op een concurrentievervalsing van 30 a 40 pct. Vragen uit de vaste commissie brachten de minister van Landbouw er ook toe een verklaring af te leggen over de uit latingen van dr. Mansholt op de ver gadering van de contact-commissie voor Natuur- en Landsehapsbescherming (Utrecht, 8-11-1969) over de f2.000 per r r. Hierna werd Psalm 100 gezongen. Verder verwelkome de presidente nog de burgemeester met zijn echtgenote, de le den van het schoolbestuur, de direk- trice mej. Eerdmans, de leidster van het internaat mej. Postma, afgevaardigden van de zusterverenigingen: Triptolemos uit Leeuwarden; Ursa uit Dronten; „De Schakel” uit Leeuwarden; „Reholitas” uit Bolsward; „De Wrotterspölle” uit Drachten. Verder een hartelijk wel kom aan de docenten, oudleerlingen en de leden met hun partners, de Noor- der Compagnie, de Music Stars en de heer Venema die de muziek tijdens de receptie verzorgde. Daarna werd het nieuwe Odise lied gezongen: Op de wijs van een oud Iers volksliedje: Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeeh

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1