Cabot Lodge legt zijn functie neer de week van Kabinet De Jong niet gestruikeld Beroering rond massamoord in Vietnam Politieke partijen willen Biafra helpen 4 Memoires Fedde Schurer Minister schreef stimulerende brief 1'0 jr,: B een sympathieke en a STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, West-Irian Noordvietnaniees aanbod Afrikaanse kritiek Massamoord Biafra Okinawa terug naar Japan Economische zaken in- Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Cabot Lodge, oud-ambassadeur in Saigon, heeft ontslag genomen als leider van de Amerikaanse afvaardiging naar het Parijse vredesoverleg over Vietnam, samen met zijn plaatsvervanger. Op zich is dit niet zo’n belangrijke gebeurtenis, aange zien men van een land als Amerika mag aannemen, dat het te allen tijde kan zorgen voor een passende opvolger. Wat de zaak evenwel interessant maakt, is, dat president Nixon heeft besloten, geen opvolger van het kaliber van Lodge te be noemen, maar de delegatie te laten leiden door de derde man in de onderhande- lingsequipe. Dit is des te opmerkelijker omdat Lodge al herhaalde malen te kennen had gegeven, dat hij zijn post wenste te verlaten, zodat Washington ónmogelijk door zijn ontslag verrast kon zijn. Nixons besluit wordt dan ook vooral uitgelegd als een waarschuwing aan Noord-Vietnam, dat hij de onderhandelingen in Parijs als minder belangrijk beschouwt, zolang de tegenpartij zich onwillig blijft tonen, serieus te onderhandelen. Volgens een andere theorie zouden de jongste mutaties In Parjjs de voorbode zijn van de komst van een geheel nieuwe ploeg onderhande laars die met nieuwe voorstellen zou komen. pan zal worden overgedragen en hij heeft tevens toegezegd, dat de Amerikaanse kernwapens tegen die tijd van het ei land verwijderd zuilen zijn. Die laat ste belofte is in het communiqué over hun besprekingen in vage termen weer gegeven, aangezien Washington nooit met zoveel woorden de aanwezigheid van die kernwapens heeft willen toegeven. Nixon en Sato zijn voorts overeengeko men, dat de Verenigde Staten na de te ruggave van het eiland daar bases zul len mogen handhaven, maar de kernwa pens zullen er dan dus verdwenen zijn. Het Amerikaanse ministerie van defen sie had krachtig gepleit voor een onbe perkt gebruik van deze bases, ook in de toekomst, maar premier Sato kon, me de gezien de krachtige oppositie tegen de Amerikaanse, militaire aanwezigheid elders in zijn land, daarin niet toestem men. President Kennedy van zijn kant heeft op dit punt toegegeven, kennelijk omdat hij het handhaven van de good will die Amerika ondanks periodieke te genslagen in Japan heeft opgebauwd van meer belang achtte. Nixon heeft ove rigens van zijn Japanse gast de verze kering ontvangen, dat Japan zal instem, men met terugkeer van kernwapens naar Okinawa in geval van ernstige bedrei ging van de veiligheid van Japan, Zuid- Korea of Formosa. Het is echter de vraag, of de Japanners deze toezeg ging op papier zullen willen vastleggen. kunt u er uw eigen huis op ontdekken. Aan het loof aan de bomen kunt u zien, dat de foto reeds enige tijd geleden is »enomen. Desniettegenstaand vonden we het leuk deze nu te plaatsen. Zoals u ziet zijn het in feite maar weinig ge bouwen, die uitrijzen boven de gewone huizen. Van links naar rechts zijn dat de Martinitoren, de St. Fransicuskerk en het stadhuis. Deze foto van de week is gemaakt door de heer J. Boekema, Obe Postmastraat 17 te Bolsward. .Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Toch is deze kwestie in de immense „vergaderzaal-van-de-wereld” niet als een hamerstuk afgehandeld. Terwijl de Aziatische groep zich solidair verklaar de met Indonesië, lieten een aantal Afri kaanse staten hun kritiek op de gang van zaken uitmonden in een - overi gens door de Algemene Vergadering af gewezen voorstel om de bevolking van West-Irian vóór 1975 opnieuw gelegen heid te geven, de daad van vrije keu ze uit te oefenen. Hun optreden was ten dele gebaseerd op oprechte sympathie voor de Papoea's daarnaast echter speel, de de vrees een rol, dat de blanke re gimes in Rhodesië, Zuid-Afrika en de Portugese gebieden In Afrika het Indo nesische voorbeeld wel eens zouden kun nen gaan navolgen ten opzichte van de door hen bestuurde Afrikaanse bevol kingsgroepen. De regering-De Jong is niet gestruikeld. Wie ook anders mocht verwachten, of hopen, de belastingvoorstellen hebben voor het kabinet geen onoverkomelijke problemen opgeleverd. Tenslotte is ook de Anti Revolutionare Partij, als de rebel binnen de regeringscoalitie, akkoord gegaan met de voorstellen van minister Witteveen om (o.a.) de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari met 600 miljoen te verlagen. Een jaar later volgt dan nog een verlaging met 300 miljoen. De ARP- fractievoorzitter, mr. Biesheuvel, had liever gezien, dat de verlaging keurig in twee gelijke delen van 450 miljoen was gesplitst. De ARP bleef tot op het laatste moment tegenstribbelen. Maar op liet dreigende „onaanvaardbaar”, dat minister Witteveen tegen een AKP-motie uitsprak, trok mr. Biesheuvel zich haastig terug. Hij zei, dat hij weliswaar een zakelyk conflict had met de regering, maar dat hij er toch geen politieke botsing van wilde maken. joen voor volgend jaar wilde hebben, maar moest toegeven aan het koopman schap van tegenstanders, die wel niet het hele idee wilden verwerpen, maar toch ook niet het hele bedrag ineens wil den geven. De heer Geertsema begon alvast met de verkiezingsstrijd voor 1971. Hij zei, dat de confessionele partijen en de VVD sa men, net als nu, in 1971 de enig denk bare regeringsmeerderheid kunnen vor men. „Ik geloof, dat het goed is, dat nu maar eens duidelijk te zeggen, want wij moeten ons daar ook geestelijk op in stellen.” aldus de heer Geertsema. Hij vertelde, dat wat hij tot nu toe had ge zien van de Groep van Achttien zijn goedkeuring wel kon krijgen. Ook de CHU heeft gereageerd op de ommezwaai van de ARP bij de belas- tingdebatten. CHU-voorzitter prof. dr. J. W. van der Hulst prees, op een bij eenkomst van de CHU-unieraad, de ARP fractie, „omdat zij veel waarde hecht aan de samenwerking van de drie chris telijke partijen.” Bolsward van boven. Hoe ziet men dat Bolsward met zijn daken, daken, da ken Een is er, die er dagelijks of liever in nachtelijke uren rond de ze laatste maandwisseling in het oude jaar mee te maken heeft, Sint Nico- laas. Het is daarom een goede gedach te geweest van de fotograaf juist in de ze dagen Bolsward eens te laten bekij ken van boven. Hij plaatste zich hier bij, zelf kleuterend als Sinterklaas, op de Hollandiafabriek en had vandaar een mooi uitzicht over de stad. Misschien Intussen is het Amerikaanse volk met een schok tot het besef gekomen, dat niet alleen de Vietnamese tegenstanders, doch ook de Amerikaanse soldaten in staat zijn tot het plegen van massamoorden. Steeds meer bewijzen worden aange voerd, dat in maart vorig, jaar in een Zuidvietnamees dorpje, vlak bij de ge- demilitairseerde zone/ Amerikaanse sol daten, zonder dat vijandelijke aktiviteit was gesignaleerd, tussen dé 300 en 500 vrouwen, kinderen en oude mannen hebben afgemaakt. Dit nieuws is onge twijfeld koren op de molen van de ac tieve minderheid van de Amerikaanse be volking, die steeds luider roept om snel le terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Vietnam. ferentiesysteem voor de eindprodukten en halffabrikaten van de ontwikkelings landen waartoe tijdens UNCTAD It in beginsel werd besloten op korte termijn tot stand komt. Mede door deze activiteit van ons land kon de EEG bij de voorbereiding van dit systeem voort durend een krachtige stimulerende rol vervullen. Een ander voorbeeld van concrete ac tie is, dat ons land aan alle belangrij ke activiteiten op het gebied van de grondstoffenproblematiek deelneemt Het is partij bij alle belangrijke grondstof fenovereenkomsten. Voor wat suiker be treft, waarbij toetreding door de EEG vereist is, heeft Nederland steeds gepleit voor toetreding van de gemeenschap en gaat het voort dit te bepleiten. Tevens heeft de regering in het kader van de Internationale Koffie Overeenkomst als tweede ontwikkelde land een financiële bijdrage gegeven voor het kort geleden opgerichte Diversificatiefonds voor kof fie. Het fonds heeft ten doel om verbe tering te brengen in de structurele over- produktie-positie, waarin deze grondstof die voor de ontwikkelingslanden op aard olie na de belangrijkste grondstof is, verkeert. Deze maatregel kan tot ge volg hebben dat een beter evenwicht op de internationale koffiemarkt ontstaat, waardoor een stabielere en mogelijk ook hogere prijs wordt bereikt. Ook kan het gevolg zijn, dat de voornamelijk koffie producerende landen minder afhankelijk worden van hun inkomsten uit kof fie, indien zij zich sneller ook op de produktie van andere goederen kunnen gaan toeleggen. De genoemde voorbeelden geven aan, dat de regering op diverse manieren al tracht verbetering in de positie van de ontwikkelingslanden, ook op het gebied van de handel, te brengen. De inscha keling van deze landen is echter even eens een proces van langere duur, dat verdergaande maatregelen zal vereisen, welke consequenties kunnen en zullen hebben voor de ontwikkelde landen. Het is verheugend te kunnen constateren, dat aan het slot van de petitie de be reidheid wordt uitgesproken die conse quenties te aanvaarden. Ik vestig tenslotte uw aandacht op de Memorie van Toelichting van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken voor de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1970, waarvan een exemplaar hierbij is ge voegd. Daarin is vrij uitgebreid het ont wikkelingsbeleid van de regering in al zijn aspecten uiteengezet. Een van de grote lijnen van dit beleid is de actie ve medewerking aan de opstelling van 'n wereldomvattende ontwikkelingsstra tegie, welke voor alle deelnemende lan den verplichtingen zal meebrengen. De ze verplichtingen zullen, naar de me ning van de regering, duidelijk, con creet en vérstrekkend dienen te zijn. In dien dit internationale beleid zal zijn tot stand gekomen, zal het Nederlandse beleid daarin dienen te worden ingepast. Met gevoelens van de meeste hoogach ting, drs. B. J. Udink Minister drs. B. J. Udink, heeft als minister zonder portefeuille, belast met de aangelegenheden betreffende de hulp aan ontwikkelingslanden persoonlijk de hiernavolgende sympathieke en verhel derende brief geschreven naar aanlei ding van de petitie hem gezonden door de „werkgemeenschap Vredesweek te Bolsward”. De minister schreef als volgt: Dames en heren, Door de bemiddeling van drs. S. J. M. M. de Haas ontving ik een petitie, waar in de regering verzocht wordt, voorzo ver zij de mogelijkheden heeft, veran dering te brengen in de bestaande in ternationale handelsstructuren tussen de zogenaamde Noordlanden en Zuidlanden. Ik moge in mijn reactie op de tekst Van de petitie voorop stellen, dat het mij verheugd heeft, dat uw werkgemeen schap zich heeft beziggehouden met de ze belangrijke sector van de internatio nale ontwikkelingssamenwerking. Het is voor de regering in het algemeen en voor mij in het bijzonder een aanmer kelijke steun te weten, dat in wijde kring in ons volk het ontwikkelings vraagstuk in het middelpunt van de be langstelling staat. Ik hoop, dat het mogelijk zal zijn, dat deze belangstelling langdurig zal stand houden, aangezien de oplossing van het ontwikkelingsvraagstuk naar alle waar schijnlijkheid lange tijd zal vergen. De regering zal al het mogelijke blijven ver richten om de aandacht voor dit vraag stuk levendig te houden. Het is even wel onontbeerlijk, dat in onze nationa le gemeenschap ook van andere zijden bij voortduring op constructieve wijze op dit vraagstuk de aandacht wordt ge richt. Wat de inhoud van de petitie betreft, die komt in wezen overeen met het be leid van de regering. Dit beleid op het gebied van de handelspolitiek ten opzich te van de ontwikkelingslanden heeft tot doel de zo snel mogelijke inschake ling van deze, landen in het internatio nale handelspatroon, op een zodanige wijze, dat een snelle toename van hun handel wordt bewerkstelligd. In concrete betekent dit onder meer, dat Nederland sterk gepleit heeft voor de aanvaarding door het GATT van de afwijking van het meest-begunstigings- beginsel ten behoeve van ontwikkelings landen. Deze afwijking houdt in, dat de ontwikkelingslanden niet langer gehou den zijn op basis van de door het GATT vereiste wederkerigheid aan de interna tionale handel deel te nemen. Zij be hoeven dus niet dezelfde voordelen te verschaffen aan de ontwikkelde landen als die welke zij zelf verkrijgen. Verder wendt Nederland al zijn 1 vloed aan opdat een algemeen tariefpre- Dit laatste is wel heel onwaarschijnlijk. In president Nixons grote rede van be gin november over Vietnam kwam geen enkele passages voor, die op een belang rijke wijziging in het Amerikaanse Viet- nambeleid zou kunnen duiden. Bovendien kan men zich langzamerhand afvragen, of Wishington de onderhandelingen ei gelijk wel als belangrijk wil beschou wen. De Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft dezer dagen de ministers van defensie en van bui tenlandse zaken, Laird en Rogers, ach ter gesloten deuren aan de tand gevoeld, en na afloop zei de voorzitter van de ze commissie, Fulbright, dat de beide ministers niets in overleg zien en van mening zijn, dat Amerika vooral na druk moet leggen op overdracht van ge- vechtstaken aan het Zuidvietnamese le ger, hetgeen dus zonder meer verlenging van de oorlog inhoudt. Dit speet Ful bright des te meer omdat, naar hij zei, de regering beschikt over een memoran dum van een Canadese hoogleraar, die daarin meedeelt, dat hem uit gesprekken met Noord-Vietnamezen was gebleken, dat Hanoi bereidt is tot onderhandelin gen over een „logische, redelijke en snelle” beëindiging van de oorlog. Ha noi zou niet langer een volledige Ame rikaanse terugtrekking als voorwaarde vooraf stellen en het zou voorts bereid zijn te onderhandelen over de vorming van een regering in Saigon, waarin ook de huidige machthebbers een plaats zou den krijgen. Tot dusverre hadden de com munisten steeds betoogd, dat van een dergelijke regering, die algemene verkie. zingen in Zuid-Vietnam zou moeten voor bereiden, de „marionetten van Amerika” geen deel zouden kunnen uitmaken. Ful bright gaf toe, dat hij de betrouwbaar heid van de Canadese hoogleraar, een voormalige communist, niet kon garan deren, maar wees erop, dat er ook uit vele andere bronnen aanwijzingen wa ren gekomen, dat Hanoi nieuwe voor stellen had geformuleerd. Hij was ech ter bang, dat die voorstellen weinig kans zouden maken, niet alleen omdat Was hington blijkbaar vasthield aan een mi litaire oplossing van het conflict, maar ook omdat de regering niet bereidt leek om over verbreding van het regime in Saigon te praten. Een aantal politieke partijen heeft een beroep op de regering gedaan om zich extra in te spannen voor Biafra. De CHU-unieraad nam vorige week een mo tie aan, waarin de Nederlandse regering wordt verzocht meer voedsel en medica menten naar Biafra te sturen en met alle kracht te streven naar het openen van nieuwe aanvoerwegen naar Biafra. De CHU meent, dat op het ogenblik de internationale organisaties vrijwel machteloos zijn om iets te doen aan de rampzalige ontwikkelingen in Biafra. Ook het partijbestuur van de KVP deed begin deze week een dringend beroep op de regering. De KVP wil, dat de re gering overleg begint met alle landen, die betrokken zijn bij de wapenleveran- ties aan Nigeria of Biafra. Het KVP- bestuur noemt met name Frankrijk, En geland en Rusland. Gestreefd moet wor den naar stopzetting van de wapenle- veranties om politiek overleg te bevor deren tussen de strijdende partijen, al dus de KVP-verklaring. Bij de Amerikaanse oorlogsvoering in Vietnam speelt het strategisch eiland Okinawa een belangrijke rol. Vandaar stijgen geregeld de zware B-52-bommen- werpers op voor aanvalsvluchten op po- sitties van de Vietcong om de Noord- vietnamese troepen. Japan heeft jaren lang op Washington druk uitgeoefend om dit eiland, dat sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog onder Amerikaans gezag staat, terug te geven, en nu is dan gebleken, dat Amerika bereid is de laatste sporen van de Japanse neder- meer overheidssteun voor bedrijven, die in de zg. ontwikkelingsgebieden werken. Minister De Block heeft de premie ver laagd, die wordt gegeven op uitbreiding van dit soort bedrijven (van 15 naar 10 pct.) Met name voor het noorden van het land wil de Kamer meer doen. Minister De Block heeft de premie ver laagd omdat volgens hem de conjunc tuur zich heeft hersteld en extra over heidshulp niet meer zo noodzakelijk is. In het noorden waar het industria lisatiebeleid niet goed op gang is ge komen meent men wel recht te heb ben op extra assistentie. In het noorden kampt men met structurele moeilijkhe den, die dergelijke hulp rechtvaardigen. De Kamer wil ook meer geld voor de scheepsbouw. De werven krijgen op het moment een rentesubsidie van twee pro cent op nieuwbouwschepen. De rente is inmiddels zo sterk gestegen, dat ook de ze subsidie omhoog moet, meent een deel van de Kamer, onder wie ook mr. Bies heuvel, niet alleen fractievoorzitter van de ARP, maar ook voorzitter van de scheepsbouwcommissie. Minister De Block kan maar heel moeilijk aan deze verlangen tegemoetkomen. Hij heeft een voudig geen geld. En minister Witte veen (Financiën) is niet bereid hem meer te geven. De niet geheel voltooide autobiografie van Fedde Schurer, die in het Fries en in de Nederlandse vertaling van prof, dr. J. H. Brouwer is verschenen bij Moussault in Amsterdam, zal in het „Li terair Kwartier” van de RONO op zon dag 30 november 's avonds om 6 uur worden geintroduceerd bij de lezers. Prof, dr. K. Heeroma, de heer H. Algra, hoofdredakteur van het Friesch Dag blad, en de heer Jo Smit, hoofd afde ling Gesproken Woord van de VARA, zullen in dit programma een gesprek voeren over de memoires van Fedde Schurer, die samengevat zijn onder de titel „De Bisleine Spegel” (De be slagen Spiegel). De Friese uitgave is reeds enkele we ken in de boekhandel, de Nederlandse vertaling komt zeer binnenkort uit. In de Verenigde Naties Is definitief een streep gezet onder de kwestie-Nieuw Guinea. Met 84 stemmen voor, geen en kele tegen en 30 onthoudingen heeft de Algemene Vergadering een gezamenlijk door Indonesië en Nederland ingedien de resolutie aanvaard, waarin wordt ken nis genomen van het rapport van de VN-vertegenwoordiger Ortiz Sanz zan der dat een oordeel wordt uitgesproken. In zijn rapport had Ortiz Sanz kritiek geuit op de wijze, waarop Indonesië eer der dit jaar de bevolking van West-Iri an zich unaniem had laten uitspreken voor definitieve aansluiting bij Indone sië. Dat minister Luns namens Neder land in de VN hooguit bedekte kritiek zou leveren op de wijze, waarop die ..daad van vrije keuze” is tot stand ge komen, lag voor de hand, gezien het feit, dat kabinet en parlement zich op het standpunt hebben gesteld, dat de kwestie—West-Irian de Nederlands-In- donesische samenwerking niet in de weg mocht staan. 108e Ja.axwAAu No. &o Mr. Biesheuvel zei later, tijdens een re de in Leeuwarden, dat de belastingde- batten geen wijziging hebben gebracht in de relatie met Christelijk Historische Unie en Katholieke Volkspartij. Hij maakte zich wel wat boos over de PvdA. „De heer Den Uyl (fractievoorzitter PvdA) schilderde het kabinet af als een puur liberaal kabinet. Er is geen zinnig anti-revolutionai,r die dat gelooft,” al dus de heer Biesheuyel. Hij meende, dat de socialisten de illusie koesteren als zou de ARP als een soort breekijzer binnen regeringscoalitie fungeren. „Wij gedragen ons echter loyaal: steun waar mogelijk en kritiek waar die noodza kelijk is.” Afgelopen weekeinde vergaderde in Hil versum de VVD. Mr. Geertsema, de frac tievoorzitter van de liberalen, vond, dat door de belastingdebatten de positie Van het kabinet De Jong is versterkt. „In tegenstelling tot wat velen in en buiten het parlement menen. Noch de ARP, noch de CHU, noch de KVP is bereid de regering te laten vallen”. De libera len waren vanzelfsprekend in feeststem ming. Het belastingvoorstel was ten slotte hun idee en minister Witteveen is hun bewindsman. Mr. Geertsema mocht dus best wat stoer doen: „De heer Biesheuvel en ik weten precies, wat we aan elkaar hebben. De VVD is geen partij van kooplieden en als wij zeggen 600, dar. is het 600 en niet 575 of 550. laag uit te wissen. President Nixon is Dat is de manier waarop wij politiek met de Japanse premier Sato overeen- bedrijven”. Gemakshalve vergat hij, dat gekomen, dat Okinawa in 1972 aan Ja- de VVD eerst de hele hap van 900 mil- x f f x xjp r 1 - - Deze week zou de Tweede Kamer de be groting behandelen van minister De Block van Economische zaken. Zoals het er begin deze week voorstond, zou het vooral een botsing tussen Kamer en mi nister worden over de parlementaire wens meer geld uit te geven voor som mige zaken. De Kamer wil bijvoorbeeld

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1