Schakel schakelde over Begroting van Workum met kunst vliegwerk sluitend en Gahe Skroar n Goede grond extra uitkeringen voor Hulpactie dringend geboden Fan de Mar tiny loer >1 1 Hwat haf STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND z X ■f «a SI |FX sL it K( i f w O' 108e JAARGANG NO. 94 DINSDAG 2 DECEMBER 1969 W ymbritseradeel. De ramp in Tunesië Foto L. Spijksma. üs hjoed to sizzen Algemene dienst Het recreatie-ontwikkellngsplan wurde. Tj. de J. (Vervolg' op pag. 2; Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) B. en w. van Workum hebben de raad ter vaststelling de ontwerp-begrotingen voor 1970 van de algemene dienst der ge meente, van het gasbedrijf, het land bouwbedrijf en van het'gemeentelijk ver zorgingshuis „Wymertshof” aangeboden. Ook de begroting van de stichting Stads, burgerweeshuis deden b. en w. de raad ter goedkeuring toekomen. De begroting van de stichting „Mariënacker” zal één dezer dagen ter kennisneming worden toegezonden. Inwoners van Exmorra zullen zich za terdagmorgen wel hebben af gevraagd: Is dit een show avn nieuwe auto’s? Veel had hete r van weg, want bouw bedrijf Y. Schakel is overgeschakeld op een geheel nieuw wagenpark bestaande uit „kevers”, varianten” en busjes, die zaterdag door garage Speerstra uit Wor- In de bovenbedoelde staat van kapitaals- werken en -uitgaven komen in de eerste plaats posten voor, die reeds in ’n vo rige begroting zijn geraamd en waarbij thans een nieuwe raming tot een ho ger bedrag is aangegeven. Deze hogere bedragen zijn allen reeds in de Staat L II bij de begroting 1970 opgenomen en de lasten zijn dus reeds verwerkt in de thans aangeboden begroting. Bij de overweging van de vraag, wal- Het structuurplan voor de gemeente Workum Aan de begroting toe te voegen kapitaalswerken en -uitgaven kom werden afgeleverd. De foto toont de gehele collectie (17) voor het bedrijf in Exmorra. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 It gewisse nimt mear romte yn bi slach as alle ynwindige organen mei- elkoar. Bolswards Nieuwsblad Door de stedebouwkundige, de heer ir. P. Bugel te Groningen, is een structuur schets voor de ontwikkeling van de ge meente gemaakt. Op een tweetal kaar ten is de mogelijkè ontwikkeling van Workum in de naaste en de verdere toe komst weergegeven en zijn enkele ont wikkelingen binnen en direct aaslui- tend aan ’t grondgebied van de gemeen te aangegeven. B. en w. achten het van belang, de bevolking in de komende tijd op de een of andere wijze bij de toekomstige ont wikkeling te betrekken. Als eerste con crete uitwerking komt daarbij aan de or de een uitbreiding in zuidoostelijke rich ting, n.l. gelegen tussen de Spoardyk en de Brandeburevaart. Nu het wegennet in het plan Bascohof grotendeels is afge rond en het uitbreidingsplan Mariën acker voor 40 bejaardenwoningen binnen kort klaar komt, zal de uitwerking van dit plan met voortvarendheid moeten wor den aangepakt. Voorts is op de kaart van het gemeentelijk gebied weergegeven welke voorzieningen van recreatieve aard in Workum en omgeving gewenst zijn. Behalve een vergroting en verdere ont wikkeling van het recreatie-oord aan de IJsselmeerkust zijn voorzieningen ge dacht die gericht zijn op ’t merengebied, een en ander is nader aangegeven in: ke uitgaven en werken thans aan de be groting dienen te worden toegevoegd, zijn b. en w. van het standpunt uitge gaan, dat het het meest effectief is al leen die werken op te nemen, waarvan de uitvoering van kapitaalswerken be schikbaar en dit bedrag dient daarom zoveel mógelijk te worden benut. Zo wordt voorgesteld het eerder op de be groting gebrachte krediet voor de verbe tering van de havendam, waarvan de uit voering in het kader van de later te treffen recreatieve voorzieningen moet worden bezien, voorlopig van de begro ting af te voeren. Daardoor komt een be drag groot f 4.300 aan kapitaalslasten vrij, van welk bedrag een nuttig gebruik kan worden gemaakt v. uitvoering plan nen, die in 1970 wél realiseerbaar zijn, zoals: Trottoir Schoolstraat, Opslagplaats Hea- rekeunst, Vervanging van het houten brugdek van de Paardestalbrug, walbe- schoeiing Kaeidyk (gemeentelijke los- en laadplaats), aanschaf vrachtauto met hydraulische kraan, verbreden Nijhui- zumerdyk, centrale verwarming en an dere voorzieningen ambtswoning burge meester en aankoop woning concierge en verbouw stadhuis. De tegenwoordige huisvesting van de bo de- concierge van het gemeentehuis vol doet niet aan de redelijkerwijs daaraan te stellen eisen. Het is achteraf jam mer dat bij de restauratie van het stad huis niet op een andere en betere wij ze in de huisvesting van de concierge is voorzien. Het ontbreken van een eigen toegangsdeur tot zijn woning is bijzon der hinderlijk terwijl het doorelkaar lo pen van privé- en dienstvertrekken zon der meer onaanvaardbaar is. De „com missiekamer” van het stadhuis b.v. is, evenals de zolder, slechts bereikbaar via het portaal c.q. de overloop van de con cierge. Een toilet voor dienstgebruik be vindt zich tussen de privévertrekken van de concierge. Het gevolg van één en ander is, dat met name de commissiekamer zelden wordt gebruikt en dat de dienstverlening door een onefficiënte indeling van de werk vertrekken wordt belemmerd. Daarbij spreken wij nog niet over de hinder, die hét gezin van de concierge ondervindt. Bovendien moet de kwaliteit van de „wo ning” zeer matig worden genoemd. In deze toestand dient op korte termijn verandering te worden gebracht. Indien zich een gelegenheid voordoet tot aan koop van een geschikte woning in de nabijheid van het stadhuis zouden de ze problemen kunnen worden opgelost. Door een weinig ingrijpende verbouwing kan het stadhuis beter ten nutte wor den gemaakt en kan de dienstverlening beter tot zijn recht komen. ryk. dêr hinget syn wol st an en bistean fan óf, mar dêmeist en tichter by hüs lizze de fragen oer de wize, hwerop hy dizze bidriuwsynkomsten bisteegje sil. En dêrre is hy seis baes en mak- ket hy üt hoe en hwat. Dat jildt net foar alle ütjeften as hier en en lésten, gas en elektrisiteit, mar wol foar de oan- keap fan foer en kunstmest, wurktu- gen, masines en hwat der by heart. En it liket my de muoite wurdich ris nea to gean, hoe’t de Fryske boer en binammen de boer yn dizze hoeke op dit punt der foar steane. bit ik bigjinne mei to sizzen, dat bu ten Fryslê-n twa mieningen algemien bin- ne. De earste is in positive: de Fryske boeren barre in sintmannich mear foar in kilo molke as derbüten, har suvel- yndustry wit dat to birikken. De twad- de miening is: de Fryske boer bitellet foar syn foer ien of twa goune de 100 kilo tofolle of leaver mear as yn de measte oare provinsjes. De faklju jo- we hjirfoar trije oarsaken oan. Yn it foarste plak lizze wy hjir fier fan Rot terdam, hwer’t it measte foer aonfierd wurdt, dat jowt hegere transportkosten. Yn it twadde plak is hjir in Ongunsti ge fordieling fan drokke en stille ti- den, omt hjir de kou fierwei it measte foer freget en dat spilet him óf yn it winterskoft en dan noch spesiael fan jannewaris oant maeije. Yn oare kó ten fan it lan binne folie mear hinne- en bargemesterijen, dy’t it hiele jier troch foer freegje. Dêrtroch wurdt de pro- duksje en distribüsje folie ekonomys- ker. mité wordt in zijn streven door alle la gen der Nederlandse maatschappij mo reel gesteund. Thans is daadwerkelijke financiële steun nodig, hetgeen kan ge beuren op giro 999, Hulp aan Tunesië, Amsterdam. Tientallen miljoenen zijn er nodig om de binnenlanden van Tunesië weer bewoonbaar te maken. Daarvoor bestaan al vrij concrete plannen, speci aal van Nederlandse zijde, die echter zeer veel geld kosten. Hoeveel er van die projecten, die vooral de eenvoudige, van alles beroofde Tunesiërs op het plat teland zullen helpen, verwezenlijkt zul len kunnen worden hangt nu mede af van de Nederlandse bevolking. Er zij vele redenen om juist nu Tu nesië te helpen. In de eerste plaats na tuurlijk omdat daar een onvoorstelba re nood heerst. Vervolgens omdat het zo oneerlijk lijkt in Nederland met Sin terklaas of Kerstmis veel geld uit te geven voor het eigen gezin, terwijl daar ginds duizenden medemensen van alles zijn beroofd. Tenslotte moet men mis schien ook nog bedenken dat de over stromingsramp die in september en ok tober Tunesië heeft getroffen, direct sa menhing met het zonnige, milde najaars weer dat wij in ons land hebben gehad. Ook dat lijkt een reden om ons een beet je schuldig te voelen en gelden te stor ten op grio 999. duidelijk wordt veroorzaakt door facto ren die samenhangen met het karakter van Workum als kleine stad. De con clusie moet dan ook zijn, dat de gemeen te inderdaad ten onrechte niet gebracht kan worden onder de verfijningsregeltng, die juist bedoeld is om de kleinere ge meenten met een stedelijk karakter té- gemoet te komen in de hogere kosten, die het stad zijn met zich meebrengt. B. en w. hebben daarom goede grond er op te rekenen, dat de gemeente Wor kum in aanmerking komt voor een aan vullende uitkering uit het Gemeentefonds overeenkomende met het bedrag, dat zou worden ontvangen, indien de eerder genoemde verfijningsregeling wél van toepassing was. Deze uitkering is te stel len op rond f200.000,welk bedrag in de begroting hoewel de officiële beschik king nog niet is ontvangen, is geraamd. Als gevolg van deze raming is de be groting sluitend met een bedrag ad. f 37.438,76 op de post onvoorziene uit gaven, uit welke post de dekking kan worden geput voor nog aan de begroting toe te voegen kapitaalsuitgaven. Er van uitgaande, dat ook in de komen de jaren op een aanvullende uitkering uit het Gemeentefonds mag worden ge rekend tot een evenredig hoog bedrag, kan worden gesteld, dat er thans een zekere consolidatie heeft plaats gevon den, waardoor het mogelijk is gewor den een bepaald beleid te voeren. In de eerste plaats willen b. en w. er hun voldoening over uitspreken, dat het mogelijk is gebleken de begrotingen voor het dienstjaar 1970 op een zodanig tijd stip aan te bieden, dat deze nog vóór de aanvang van het jaar waarvoor zij dienen in de raad behandeld zullen kun nen worden. B. en w. vinden het niet alleen plezierig, dat de begrotingen de raad vergeleken bij vorig jaar, ruim 2’/2 maand eerder bereiken maar daarmee wordt tevens voldaan aan de eis van de minister van binnenlandse zaken dat de gemeenten, die wegens het niet-slui- ten van hun begroting een beroep op het Rijk moeten doen om een aanvul lende uitkering uit het Gemeentefonds te verkrijgen, er voor dienen te zorgen dat derlaag van bijna t-wee meter en zullen pas over zeven jaar weer een redelijke produktie opleveren. Hele irrigatiesyste men zijn weggevaagd, waardoor het le ven ter plaatse in de droogte dreigt te verstikken. Zoals ook het feit dat meer dan de helft van de putten in het ge bied van Kairouan is dichtgeslibt bete kent dat de tijd hier vele jaren is terug gezet. Een bezoek van nog geen week aan Tunesië leert op het ogenblik in de eer ste plaats dat er hulp moet worden ge boden. Vele pagina’s van vele kranten zouden kunnen worden volgeschreven over de gevolgen van deze ramp. De Ne derlandse journalisten die dezer dagen het land doorkruisten en daarbij ener zijds met tal van slachtoffers anderzijds met vele autoriteiten spraken, zouden het ene detail na het andere kunnen opsommen, maar die komen stuk voor stuk neer op het volgende: Tunesië heeft hulp nodig. Nadat het Nederlandse Roode Kruis di rect op voortreffelijke wijze de eerste nood heeft helpen lenigen, is er thans een nationaal comité opgericht, dat een beroep op de gehele bevolking doet om gelden te storten voor de wederopbouw van dit Noordafrikaanse land. Het co- hun begrotingen vóór 1 januari 1970 bij Gedeputeerde Staten van de provincie ter goedkeuring zijn aangeboden. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat de begroting van de algemene dienst van de gemeente ook voor het dienstjaar 1970 ’n tekort zou vertonen indien niet mocht worden gerekend op een aanvullende uit kering uit het gemeentefonds. Bij de aan bieding van de begrotingen vóór 1968 en 1969 zijn b. en w. reeds uitvoerig in gegaan óp de financiële positie van de gemeente en op de factoren, die naar hun mening een verstorende invloed uit oefenen op het evenwicht tussen inkom sten en uitgaven. Daarbij hebben zij o.a. gewezen op de onbillijkheid die het ont breken van een definitieve verfijnings regeling kleinere stedelijke gemeenten voor de gemeente Workum veroorzaak te. Nog steeds is die definitieve rege ling niet to stand gekomen. Desondanks menen zij ons ten aanzien over de financiële toestand van onze gemeente iets optimistischer mogen uit laten. Bij een recent bezoek van de heer inspecteur Gemeente financiën van het departement van binnenlandse zaken is komen vast te staan, dat het tekort op de gemeentebegroting, dat zich de laat ste jaren bewoog rondom de f 160.000 en ook dit jaar weer plm. f 160.000 zou bedragen, een structureel tekort is, dat Dit plan is reeds in 1968 besproken door de raad en in een vergadering met al le bij de openlucht-reereatie betrokken verenigingen in de gemeente. Een bepaald facet van dit ontwikke lingsplan is de aan het IJsselmeer ge- projekteerde recreatieve accommodaties. Dit facet is thans meer gedetailleerd weergegeven in ’n door de genoemde cul tuurmaatschappij in nauw contact met de stedebouwkundige ontworpen plan, dat voorziet in het creëren van accom modaties, zowel voor dag- als voor ver- blijfsrecreatie, die een grote gevarieerd heid vertonen. Gedacht is aan het aan leggen van kampeerterreinen, terreinen voor zomerhuisjes en -bungalows alsme de van een jachthaven en passanten haven en aan de bouw van een hotel- motel. De bestemming van een gedeelte van het terrein voor dagrecreatie brengt met zich mee, dat aandacht dient te worden geschonken aan het reserveren van voldoende ruimte voor parkeergele genheid en aan verbetering van de zwem- accommodatie. Ook bij de uitwerking van dit plan, waarover nauw overleg met het bestuur van Plaatselijk Belang plaats vindt, dient de bevolking, te worden be trokken. De realisering van deze plannen zal in fasen moeten plaats hebben en is voor een groot deel afhankelijk van het be schikbaar komen van daartoe aange- vraagda subsidies. Men moat tajaen, dat oan dizze beide faktoren net folie to dwaen is. Wol plei- tet it earste foar in greatere séhaven yn it Noarden en bettere forbiningen mei Rotterdam en oan beide is men dwaen- de, mar de boer stiet hjir dochs hwat büten. Mar dan komt de trêdde reden. De Fryske boer, bysünder yn dizze hoe ke, freget in slimdjüre bitsjinning. Dat heart hwat nu ver, mar ik sil it jo üt- lizze. Neist de CAF en de Frentsjer- ter Lanboukoöperaesje (FLC) opereare hjir mear as tsien partikuliere hannels- iju en dêrneist agenten of fortsjint- wurdigers fan greate firma’s, hwerfan forskate üt Hollan (Westzanen, Koud- ijs). Dan is der noch it distriktsdepot fan de Handelsraad (Arnhem) to Snits. Elk fan harren giet by de boeren lans, elk bisiket hwat to forkeapjen en wol dat slagje, dan moat er by de measten net to hastich wêze en hwat ynteres- sant nijs meinimme. Dat nimt üre en tiid en dat kostet grif in tientsje yn de üre. By it bringen fan it guod is it deselde, ünekonomyske wei. Allerhanne frachtauto’s kronkelje de smelle diken lans en bringe hjir en dêr de bistel- ling. Hja dogge mei syn allen likefolle as ien fan har dwaen koe as hy, lyk as de post, doar oan doar gean koe. Mar dat is der net by. En net allin- nich, dat hy folie kelners om him hin- ne dounsje lit, hy is ek frijhwat sin- nich. De iene wol yn it mingfoer gjin mais ha, de oare wol, de iene swart by in pear kilo lynmoai, de oare wol kokosmoal en sa hat ien fan dy fir ma’s of koöperaesjes dat doeht er neat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en ta, acht forskillende mingsels: a. moal. Dat makket de produksje en opslach, de administraesje en de forpakking al- linnich mar djürder. En as léste sinni- ge set, de measte boeren yn dizze hoe ke wolle har oan gjinien leveransier bi ne, hja wolle frij bliuwe om hjoed fan dizze en moam fan dy to keapjen. Ik wit net lezer, oft jo wolris by ge- legenheit yn in hotel west hawwe, hwer’t de obers mei trije, fjouwer man om jo hinne dounsen en de spiiskaert alles bifette, hwat jo mar bitinke koe ne. Jo koene mar ütsykje. Prachtieh foar de gast! Mar ha jo it rekkentsje ek biwarre, dat de chef-ober op in sulveren blêd jo oerlange?? De morael is düdlik. Neist faktoren, dêr’t de boer neat oan foroarje kin, binne der by in bilangryk diel fan de boeren in pear frjemde knopen oan it baitsje. Sa- lang hy net ynsjen wol, dat dizze (ei gen) sinnige wize fan dwaen folie jild forgriemt, folslein ünekonomysk is en in fierdere rationalisaesje fan it produk sje- en distribüsje-apparaet opkeart, bliuwt dit in lek yn syn jildponge. Hy leit by elk sekje moal frijwillich in gou ne by. En boppedat makket hy in bet tere forsjenning, mei mear service foar- al by de lanbouwurktugen, ek praktysk ünmooglik. Der soe by mear ienriedich- heit safolle mear birikt wurde kinne, sawol yn de prizen as yn de bitsjinning en service. En dit hawwe de boeren meiinoar yn eigen nannen. (Van een bijzondere medewerker) „Als niet snel aan Tunesië effectieve hulp wordt geboden staat dit land voor een verpaupering die jaren zal duren. De bevolking van het platteland, die door de overstromingen haar vee en ver dere bezittingen is kwijtgeraakt, maakt zich op om uit armoede naar de grote steden te trekken. Als dat inderdaad door grote groepen gebeurt, zal het binnen land voor vele jaren ontvolkt raken en zullen de steden straks uitpuilen van werkloze mensen.” In deze zin sprak enkele dagen geleden de Nederlander drs. M. C. Beeker, die als planoloog bij de stadsontwikkeling van Tunis werkzaam is. Hulp is dus dringend nodig in dit land, dat in september en oktober door een wel zeer ernstige ramp is getroffen. In deze streken van Tunesië heeft het vijf weken lang bijna onafgebroken geregend, waarbij in sommige gevallen in drie da gen tijd een hoeveelheid water naar be neden is gekomen, die normaal in een heel jaar pleegt te vallen. Dat het hier een wel zeer abnormale ramp betreft, mag worden afgeleid uit het feit dat be paalde bruggen uit de Romeinse tijd, die ongeveer tweeduizend jaar in tact zijn gebleven, nu door het watergeweld als waren het luciferhoutjes zijn gebro ken en weggevaagd. Viervijfde van het meest bewoonde deel van Tunesië is door de overstromingen geteisterd. De watermassa baanden zich op de meest onverwachte plaatsen een weg door het land, alles wat zij tegen kwamen met zich meesleurend. Stukken van wegen, bruggen en spoorlijnen wer den soms honderden meters weggewor pen. Vele mensen hebben uren of da gen op de daken van hun woningen door gebracht alvorens zij door een helikop ter konden worden gered, op sommige plaatsen hebben de koeien net lang ge noeg hun kop boven water kunnen hou den om het er levend af te brengen. Maar lang niet alle mensen en al het vee Zijn nog zo gelukkig geweest. In de drie zwaarst getroffen provincies - Sfax, Kairouan en Gafsa hebben bij na vijfhonderd personen het leven ver loren en het aantal stuks vee dat daar is gedood is nog niet bij benadering te schatten. Meer dan 60.000 huizen zijn onbewoonbaar geworden en het getal der daklozen ligt dichter bij de tweehon derdduizend dan bij de honderdduizend. Al deze cijfers zeggen op zich echter nog weinig, zeker niet in een land als Tunesië, waar de registratie niet zo ef ficient pleegt te verlopen. Wat spreekt, is de woestijnachtige aanblik, die het land thans op vele plaatsen biedt. Wel iswaar staan bepaalde stukken land nog onder een dun laagje water, maar veel angstwekkender zijn de streken waar het water doorheen is gejaagd, zand, modder en slik met zich meevoerend, en waar nu zandmassa’s zijn achtergebleven die een vreemde zich in de Sahara doen wanen. Een stad als Kairouan be roemd als bedevaartplaats der moslims ligt thans evenals tientallen jaren geleden in een onoverzienbare zandta- pijt, dat in geen jaren te verplaatsen valt. Eucalyptusbossen zijn als het wa re door een zandzondvloed verzwolgen, olijfbomen zijn bedekt onder een mod- SET SKRITYK IS IN H.JIT HANGIZER De forlicding is great om yn dizze da gen, nou't de hege hearen gear binne oer it, yn it t’zen rekke, EEG-bilied, nochris to praten oer de wichtige fra gen, dy’t der bihannelé wurde. Mar kranten en tiidskriften, fakblêdden en opinyblêdden title al op fan artikels oer dizze matery en al hoe bilangryk de bislissingen ek binne, de inkele boer kin der gjin spat óf of ta dwaen. Hy bliuwt stean fcar syn eigen bidriuw, foar syn eigen ynkornsten en ütjeften, foar syn eigen taek. Fansals, it prüspeil, hwat üt de bus komme sil, is uterst bilang- "v. ,V e x C A. A AA. A1'- x ■■.v - i;'' VA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1