Biologische chemische en wapens de week Foto van Gabe Shroar Juichtoon samenwerking wat over afgezwakt ■l® - .1 De nieuwe koers van Brandt Minister Luns heeft het hoe langer hoe moeilijker o llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Hun tweede woning Recreatie-assistenten 1 gevraagd Bittere pillen Anjerfondscollefte bijna f 40.000 lik 108e JAARGANG NO. 95 VRIJDAG 5 DECEMBER 1969 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeek STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ir WsWs® U «s Ofl Hwat hat üs hjoed to sizzen Brandts Ostpolitik Britse en Russische voorstellen Steun Lonen N on-proliferatie J.S. West-Irian - Advertentieprijs: 18 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De tild hlelet de wonnen, mar de delstige sleur leveret it forban. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ditkeer geen romantisch terugzien op het verleden, geen plaatje, dat verte dert door zoete herinnering, maar een stukje bedrijvig en nijver Bolsward, dat aan zijn toekomst bouwt. Om een recht- uit-rechtaan verbinding te krijgen met de brug naar Eekwerd (dwars door het plantsoen) moet de bestaande Bagijne- post verdwijnen, als zijnde straks vol komen overbodig. Straks want men moet geen oude schoenen wegwerpen, voor schijnen in de drukke periode rond het bezoek van de West-Duitse bondspre sident Heinemann en de Europese top conferentie. Deze week zou de Kamer stemmen over een motie, waarin teleur stelling wordt uitgesproken over het re geringsbeleid ten aanzien van de volks stemming op West-Irian. Spiegeld in 't water Onder in de gracht Wiegen de nesten Op de herfstwind heel zacht. De tweede woning Daar hoog in de bomen Getuigen van een doel Van wachten op komen. Zij wachten in ’t voorjaar Hun opknapbeurt Als men de reiger Boven de bomen bespeurt. Dan zitten de nesten Verscholen in 't groen. Het tweede huis Kan ’t de reigers weer doen. Als stille wachtposten Kaal en ontdaan Haast wat onwerkelijk Na een zomers bestaan. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 i 1 Bolswards Nieuwsblad Een der redenen waarom Brandt heeft besloten tot ondertekening over te gaan, is zyn hoop, dat hij daarmee voor een niet onbelangrijk deel de weg zal vrij maken voor een verbetering van de be trekkingen met de Sowjet-Unie en an dere Oosteuropese landen. Als onderde len van zijn Ostpolitik heeft hij niet alleen zijn vroegere plan (uit de tijd dat hij minister van buitenlandse zaken was) om met Rusland tot een verdrag inzake wederzijds afzien van geweld te komen, weer uit de kast gehaald, maar, heeft hij voorts Polen voorgesteld, po litieke besprekingen te beginnen, die uit eindelijk tot een verzoening zouden moe ten leiden. Het officiële Duitse voorstel luidt gesprekken te beginnen „over alle politieke kwesties van gemeenschappelijk belang”, en men denkt daarbij speciaal aan samenwerking op economisch, cultu reel en technologisch gebied. Aangeno men moet echter worden, dat de Polen, die op de Duitse toenaderingspogingen niet onwelwillend hebben gereageerd, toch als belangrijkste onderhandelings punt de kwestie van de Oder-Neisse- grens naar voren zullen willen schuiven. Deze opgeschoven grens, die tot stand kwam doordat Polen in de Tweede We reldoorlog een deel van de oostelijke ge bieden van Duitsland inlijfde, nadat Rus land het omstreden Oost-Polen had ge annexeerd, beschouwen de leidende West- duitse politici al geruime tijd als een realiteit, maar mede uit vrees voor bin nenlandse reacties zoals stemmenverlies bij komende verkiezingen hebben de re geringen in Bonn naar buiten toe steeds het standpunt gehuldigd, dat deze grens kwestie pas definitief geregeld kan wor den bij een algeheel Duits vredesverdrag'. In Warschau schijnt overigens, zowel in de regering als in de partijleiding, ten aanzien van deze kwestie enige ver deeldheid te heersen. Een meerderheid schijnt, vooral ook om economische re denen. ervoor geporteerd te zijn om de Oder-Neissegrens tezamen met andere onderwerpen te bespreken; de kans be staat echter, dat met name van militai re zijde pogingen zullen warden onderno men om te bereiken, dat besprekingen over elk ander punt afhankelijk zullen worden gesteld van een onvoorwaardelij- ke erkenning van Polens westgrens. Russen het toch hebben geratificeerd kon men aflëiden, dat zij er voldoende vertrouwen in hadden dat de nieuwe bondsregering haar belofte dienaangaand zou nakomen. Bondskanselier Willy Brandt heeft dat vertrouwen niet be schaamd: kort na de Russische en Ame rikaanse stap heeft zijn regering het ver drag ondertekend, daarmee een streep zettend onder een lange en bittere biti- nenlandse discussie. De regering weigert voorlöpig extra fi nanciële steun voor de Scheepsbouw en voor bedrijfsuitbreiding in het noorden van het land. Minister De Block (Eco nomische zaken) liet dit eind vorige week de Tweede Kamer weten bij het debat over zijn begroting. Ook de rege ringspartijen hadden gevraagd om voor de drie noordelijke provincies weer een premie op bedrijfsuitbreiding te geven van 15 procent. (De premie is voor het hele land verlaagd tot tien procent). Ook vroeg ’n meerderheid van de Kamer naar verhoging van de rente-subsidie bij de scheepsbouw (op dit moment twee pro cent, terwijl de rente belangrijk is ge stegen). Minister De Bock weigerde abrupt. Het optrekken van de rentesub sidie tot drie procent kost over acht ja- ren gerekend 33 miljoen. Daar is gewoon geen geld voor meende de minister. Even tueel wil de minister wel volgend jaar nog eens bekijken, of extra hulp, zo wel voor de scheepsbouw als voor het noorden, mogelijk is. Een motie van de Tweede Kamer hierover wil hij (voor ad vies) verwijzen naar de Sociaal Econo mische Raad (SER). Ook dat betekent uitstel tot ver in 1970, want zo snel kan de SER geen advies uitbrengen. De Amerikaanse maatregel is geheel in overeenstemming met het ontwerp-ver- drag voor een verbod op biologische oor logvoering dat Engeland in juli van dit jaar op de Geneefse ontwapeningscon ferentie heeft ingediend. Dit Britse ont werp beperkt zich tot biologische wapens, in tegenstelling met een door Rusland bij de huidige Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ingediend ontwerp verdrag, dat een verbod behelst op de ontwikkeling, produktie en opslag niet alleen van bacteriologische maar ook van chemische wapens en dat pleit voor de vernietiging van dergelijke wapens. De Britten hebben met opzet beide wapen- soorten niet in één ontwerp-verdrag op genomen, aangezien zij van mening zijn dat chemische wapens, wegens het vreed zaam gebruik van vele chemische mid delen, veel moeilijker doelmatiger te ver bieden zijn. Het is voorlopig de vraag, of de Rus sen met hun voorstel meer dan alleen propagandistische doeleinden nastreven. Op de Geneefse ontwapeningsconferen tie, die binnenkort het Britse en het Rus sische voorstel in behandeling zal nemen, zal wellicht een antwoord op die vraag worden gegeven. die zowaar aan de leden van de partij raad zakjes brandhout begon uit te de len. Aanvankelijk was er enig applaus, maar voorzitter Van der Stee maakte zich geweldig boos. Hij eiste dat de ,,ra- dikaal” ogenblikkelijk de zaal werd uit gezet, als „ongewenste gast”. Minister Roolvink Sociale Zaken, lo nen) zou het best wel eens moeilijk kun nen krijgen in de Eerste Kamer met zijn Loonwet. De wet kwam in de Twee de Kamer met de hakken over de sloot dankzij het dreigen van het kabinet om af te treden als de Kamer niet akkoord zou gaan met de belangrijkste voorwaar den. De Eerste Kamer heeft nu *n merk waardige oplossing gevonden om een po litieke krisis te vermijden en de Loon wet toch niet te accepteren. Na de de batten in de Tweede Kamer hebben de grote vakbonden (NKV en NW) elke vorm van overleg over de lonen binnen de Sociaal Economische Raad gestaakt. Het CNV is ook niet gelukkig, maar praat nog wel verder. De Eerste Ka mer heeft nu van minister Roolvink ge ëist, dat eerst het overleg met de vak bonden weer op gang moet komen, wil de senaat de nieuwe Loonwet behande- dat men nieuw heeft evenmin oude brug gen slopen voor er aleer er een nieuwe is gebouwd. Welnu, hier zien we de nieu we in wording. Het is wat een romme lig plaatje, maar het hoort er nu een maal bij. Leuk zijn de geveltjes van de Pölle op de achtergrond en het inkijk je in de Franekervaart. De foto werd gemaakt door de heer L. K. Mol, u als amateur wel bekend. Dan wordt weer gebouwd Met takken en twijgen Om weer een zomerse Aanblik te krijgen. kunnen zich opgeven. Voor de werk zaamheden als recreatie-assistent(e) ont vangt men een zakgeld van minimaal f 35,per week, terwijl maaltijden en logies en reiskosten vergoed worden. Op 31 januari en 1 februari zal er voor hen die zich aanmelden een kennismakings- weekend worden georganiseerd. Door ge sprekken over recreatie en de inhoud van het recreatiewerk zal er een beeld van het recreatiewerk geschetst worden. De kosten voor dit weekend bedragen f 10,In de paasvakantie zal de stich ting voor recreatiediensten, voor deze groep een trainingsweek opzetten in het recreatieoord „Yn ’e Lijte” te Grouw. Zij die reeds in 1969 gewerkt hebben, zullen op 2 en 3 januari a.s. bijeen komen in het vormingscentrum „De Drieklank” te Veenwouden. Opgaven worden gaarne zo snel moge lijk verwacht bij de Stichting voor Re creatiediensten, Emmakade ZZ 68, Leeu warden. (Tel. 05100-24523, bgg 34615 toe stel 2). Evenals in 1969 zullen er tussen 15 ju ni en 15 augustus 1970 in Friesland op vele recreatiebedrijven weer recreatie-as sistenten nodig zijn. Zij organiseren voor de vakantiegasten tal van aktiviteiten, waardoor de vakantie-vreugde nog eens extra wordt vergroot. In het afgelopen seizoen hebben plm. 100 jongelui in een negental recreatie plaatsen in Friesland voor duizenden vakantiegasten tot een fijne vakantie bijgedragen. Zij organiseerden allerlei ak tiviteiten, zoals spel en sport, zang, dans, film, creatieve expressie etc. Voor 1970 zijn er meer recreatieassisten- ten nodig. In ieder geval plm. 125. Voor dit recreatiewerk worden jongeren ge zocht, die minstens 14 dagen in hun zo mervakantie willen meewerken. De stich ting voor recreatiediensten vraagt bij de ze om studenten van de pedagogische academie, kleuterleidsters, jeugdleid(st) ers, scholieren uit de hoogste klassen van de middelbare scholen, studenten van soéiale academie, sportacademie, jeugd- sportleiders, studenten en andere jon geren, die dit recreatiewerk willen doen. Jongeren van 18 tot en met 25 jaar Een apotheker, die per abuis maagtablet ten in plaats van anticonceptiepillen aan een moeder had verkocht, heeft van de arrondissementsrechtbank te Itzehoe, West-Duitsland, bevel gekregen de helft van de onderhoudskosten van de baby te betalen tot het kind 18 jaar is geworden. De ouders, aldus Het Bes te van september, moeten de andere helft betalen omdat ze verzuimd hebben het etiket op de fles te lezen. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft net vorige week in de Tweede Ka mer bijzondér moeilijk gehad. De oppo sitiepartijen vielen hem scherp aan naar aanleiding van zijn nouding tijdens het debat in de Verenigde Naties over West- Irian. Minister Luns heeft daar geen kri tiek laten horen over de manier waar op de afgesproken „vrije keuze” van de Papoea's zelfstandigheid of aanslui ting bij Indonesië) tot stand is geko men. Het debat werd gehouden op ver zoek van de heer Jongeling (Gerefor meerd Politiek Verbond), die zich altijd voor de Papoea’s heeft ingezet. Minis ter Luns wees op het feit, dat hij geen alternatief had en op het belang van goe de betrekkingen met Indonesië. „Betere betrekkingen met Indonesië is de enige manier om nog invloed uit te oefenen op het welzijn van de Papoea's”, zei de bewindsman, duidelijk geïrriteerd. Aan genomen we: d dst de minister nogal boos wac ómdat hii n do Warner mrwnct w£»,r_ President Nixon heeft aangekondigd, dat Amerika het onderzoek aan en de pro duktie van bacteriologische (biologische) wapensystemen zal stopzetten, en dat de bestaande voorraden zullen worden vernietigd. Dit besluit, dat betrekking heeft op bacteriologische dodelijke, ziekteverspreidende of verlammende wapens, is in feite een vrijwillige eenzijdige ontwapeningsmaatregel. Nixon heeft mee gedeeld, dat Amerika zo spoedig mogelijk de conventie van Genève van 1925 zal ondertekenen; dc ondertekenaars van deze conventie nemen op zich nooit als eerste een chemisch of biologisch wapen te gebruiken. Op het gebied van de chemische wapens zal Washington echter niet eenzijdig ontwapenen. Het wil, althans voorlopig, niet verder gaan dan ondertekening van het Geneefse protocol; de bestaande wapenvoorraden zullen worden gehandhaafd en waarschijnlijk uit gebreid en verbeterd zolang potentiële vijanden zoals de Sowjetunie hetzelfde doen. Bovendien is de Amerikaanse regering van mening, dat twee bepaalde soorten chemische middelen - traangas en ontbladeringsmiddelen - niet onder de bepaling van de Geneefse conventie vallen. Beide middelen hebben de Amerikanen al veel vuldig in Vietnam toegepast: traangas om tegenstanders uit hun schuilplaatsen te verdrijven, teneinde hen vervolgens met conventionele wapens te kunnen neer schieten, ontbladeringspiiddelen om in het gebied van de tegenstander te velde staande gewassen en toekomstige oogsten te vernietigen. 'VS len. Dat kan nog wel even duren, want de bonden zullen pas na de nodige toe zeggingen willen praten. In de Eerste Kamer zitten de heer Middelhuis (ex- voorzitter NKV) en de heer Kloos (voor zitter NW). In het uitstel hebben zij ongetwijfeld invloed gehad. Nixons besluit ten aanzien van de bac teriologische wapens zal ongetwijfeld zijn prestige in eigen land en dat van de Verenigde Staten in het buitenland verhogen. Overigens ondoen zij zich met deze eenzijdige ontwapeningsmaat regel van een wapen, dat niet alleen voor mogelijke vijanden, maar ook voor Ame rika zelf een bedreiging vormde. Het was technisch geen probleem om via raket ten met besmette ladingen in een vij andelijk land ziektes te doen ontstaan. Er waren echter geen garanties, dat der gelijke epidemieën niet zouden overslaan naar neutrale of bevriende landen of zelfs naar het eigen land. De Anjerfondscollecte heeft dit jaar in Friesland in totaal bijna f 40.000 op gebracht. Van dit bedrag zal binnenkort de helft op voorstellen van de burge meesters, zoveel mogelijk onder de aan de collecte meegewerkt hebbende vere nigingen worden verdeeld. De opbrengst van de collecte is een fac tor, die meetelt bij het verkrijgen van baten uit het Prins Bernhard Fonds, zo dat de in vergelijking met het vorige jaar met f 1.000 gestegen opbrengst, voor het Friese culturele leven van dubbele betekenis is. De gemeente Ameland heeft dit jaar de premie van f 500 gewonnen, welke be schikbaar wordt gesteld voor de gemeen te, waarin de opbrengst der collecte zich de laatste drie jaren in stijgende lijn heeft bewogen en in vergelijking met het vorige jaar in procenten het sterkst is gestegen (In de gemeente Ameland met 92 pet.). S.:: De Amerikaanse stappen met betrekking tot de bacteriologische en chemische Wa pens vielen vrijwel samen met de gelijk tijdige ratificering door Washington en Moskou van het non-proliferatieverdrag, dat tot doel heeft een verdere versprei ding van kernwapens te voorkomen. Op grond van dit verdrag zijn de onderteke nende atoomlanden verplicht, geen kern wapens aan een ander land te verstrek ken; voorts beloven zij niet-kemlanden niet te helpen, zulke wapens te vervaar digen of te verwerven. Van hun kant ver plichten de ondertekenende niet-kern- landen zich geen kernwapens te maken of aan te schaffen. Niet-kemlanden mo gen zich, onder een aantal waarborgen, wel laten helpen bij het vreedzaam ge bruik van kernenergie. Het non-proliferatieverdrag werd in de zomer van het vorige jaar gelijktijdig door Washington, Moskou en Londen on dertekend; het aantal ondertekenaars is inmiddels uitgegroeid tot 90. Het ver drag treedt in werking zodra het door 43 landen waaronder zich de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie en Enge land moeten bevinden is geratificeerd. Londen deed dat enkele maanden na de ondertekening al en tot dusver zijn on geveer twintig landen tot ratificatie overgegaan. Twee landen die niets met het verdrag te maken willen hebben zijn de overige kernmogendheden in de wereld, Frank rijk en communistisch China. Tot de landen die nog steeds een weifelende hou ding innemen behoren Australië, India, Japan er. Israël. Tot voor kort behoorde tot de laatste categorie ook West-Duits land. Moskou heeft iange tijd gedreigd, dat het niet tot ratificatie zou over gaan. drag zou aansluiten. Uit het feit, dat de De bedoelingen van de verzetsgroepen binnen de KVP zijn duidelijk. Met gro te bezorgdheid hebben groeperingen als jongeren, radikalen en het Democratisch Centrum Nederland gezien hoe de eigen KVP-commissie, die een plan moest op stellen, de mist werd ingestuurd en het feitelijke politieke toekomstwerk werd verricht door de Groep van Achttien, het overlegorgaan van de drie christe lijke partijen. Dat overleg speelde zich veel af achter gesloten deuren. Er kwam weinig van naar buiten. De radikalen en hun kollega’s, die vrezen dat de drie zich al te snel aan de VVD overleveren, zijn bang dat het werk binnen de Groep van Achttien zo ver vordert, dat nie mand er nog enige invloed op kan uit oefenen. Dat is op te vangen door eerst te eisen, dat de partijen zelf, onafhan kelijk van de anderen, een kernprogram ma moeten opstellen, waaraan straks de drie gezamenlijk zouden moeten voldoen (al valt er dan natuurlijk over details te praten). Die verlangens naar een kernprogramma vóór men samen over een gezamenlijk optrekken afspraken maakt, zijn nu zowel bij de KVP als bij de ARP in resoluties vastgelegd. Tijdens de partijraad van de KVP deed zich een merkwaardig incident voor. In opdracht van de Politieke Partij Radi als Bonn zich niet bij. het ver-kalen (PPR), de groep.die zich van de KVP afscheidde, verscheen Sinterklaas, was, omdat hij in de Kamer moest ver- Ook de Katholieke Volkspartij heeft de juichende toon over de christelijke, samen werking in Nederland tussen KVP, ARP en CHU wat afgezwakt. Nadat eerder de ARP-leiding zich gedwongen zag eerst orde op zaken in eigen huis te stellen, heeft nu ook de KVP-raad besloten om eerst een ontwerp op tafel te leggen voor een eigen kern-programnia. Inmiddels zal „het streven naar een verdere samen werking met ARP en CHU doelbewust worden voortgezet”, zo werd vorige weekeinde in Tilburg op de partijraad van de KVP besloten. De partijraad van de KVP begon in een geprikkelde stemming. De partijtop heeft afgelopen jaar een „blauwdruk” gepubliceerd, waarin de plannen voor de 70-er jaren zjjn opgenomen. Het partijbestuur zag in dit schema een keurig kernprogramma, op basis waar van men met de twee christelijke partners verder kan gaan praten. De partijraad bleek het daar - op aandringen van de radikale KVP-ers - niet mee eens. De radikaai Meeuwissen sprak over „wijdlopige beschouwingen en vaag algemeen gebabbel”. Partijvoorzitter Van der Stee maakte zich boos. Hij dreigde zelfs met aftreden. („De gelukkigste dag voor een partijvoorzitter is die waarop hij af treedt”), maar moest toch zwichten. - 8 JKS wk.. MjL - H, >!i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1