Miljoenen genoten kostelijke van Zeskampwedstrijd Kerstzangdienst 1969 Gabe Skroar Bolsward blijft met Assen aan de kop Gebleven Ook plaatselijke bevolking gehoord Plaatselijk nieuws of opgeheven Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 108e JAARGANG NO. 96 DINSDAG 9 DECEMBER 1969 Wymbritseradeel, voor In show naar 3e plaats üs hjoed to sizzen 7. .8 9. 10. 11. 12. J.S. i Hwat Hat Advertentieprijs: 18 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag DE PROVINSJE FRYSLAN EN IT „NOORDEN” Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) (1.40.8) (1.17.8) (1 37.5) (1.43.2) (1.07.3) (1.44.5) 29 34 29 27 29 18 en 3 is 35 en 6 is 39 en 4 is 34 en 1 is 29 en 2 is 31 en 5 is 24 Assen Bolsward Goes Helmond Stadskanaal Valkenburg zeer even In aansluiting op de officiële hearing van diverse instanties en instellingen, welke op maandag 22 december door Gedeputeerde Staten in Workum wordt gehouden in verband met het voorne men tot opheffing van de reizigerstrein- dienst op de spoorlijn Sneek-Staveren, zal ook de plaatselijke bevolking van de zuidwesthoek van Friesland onder meer via verenigingen van dorpsbelang in de gelegenheid worden gesteld haar mening over deze vaak kenbaar te maken. Daar toe wordt, eveneens op maandag 22 de cember, ’s avonds van half acht tot tien uur in „De Klameare” te Workum een algemene openbare hearing gehouden, die voor iedereen toegankelijk is. RAADSVERGADERING 45 43 48 41 54 43 52 58 384 Alph. 43 40 40 51 63 38 48 42 365 Hij snort zo heerlijk Van Sneek, over de baan En laat onderweg Geen reizigers staan Dan naar Enkhuizen De drommedaris gezien Het geeft een gevoel Als een griffel en een tien Op naar Mokum Zij fijn ouderwets U kunt alles zien Het beeld is niet flets. U was er voor zaken Liefst veilig en vlug Dan neemt u de trein Naar Sneek weer terug. Het is zo gezellig Zo heerlijk knus Ben je wat hangerig Er is wel een lus. Fijn naar Staveren En dan met de boot Een onderdeel van de Hollandse vloot. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De fijan syn skulden forjaen is noch mooglik, syn deugden is swierder. 2. 3. 4. 5. 6. Gen. 41 40 42 40 36 36 58 37 330 Trein SneekStaveren Stoppen er mee Als u het ons vraagt Dan zeggen we, nee. (en 3) 1) (en 1) (en 1) - (en 1) De burgemeester van Bolsward, J. M. A. MULDER 13. 11. Bols wards Nieuwsblad Meer dan 6 miljoen kijkers hebben ook zaterdagavond weer genoten van een kostelijke zeskamp-wedstryd. Het ging naar Den Bosch toe ditmaal en gewapend met spandoeken, vol van goede moed zijn enkele bussen vol supporters uit Bols ward naar het verre zuiden getrokken om de stadgenoten aan te moedigen. Ze hadden veel reden tot applaus, want Bolsward heeft zich prima geweerd. Er was ook nu weer één zwakke plek, de theorie. Uiteindelijk zegevierde in deze spor tieve wedstrijd Assen met 3 punten voorsprong (30-27). Assen verdiende met de theorie 6 punten, Bolsward slechts 1 punt. Was deze stand gelijk geweest, dan was Bolsward niet alleen als overwinnaar uit Den Bosch thuis gekomen, maar zou ze als hoogste in het totaal klassement zijn geëindigd. DE BOLSWARDSE ZESKAMPERS: Op de foto: Staande v.l.n.r.: B. Eek- ma, H. Bangma, H. Keijzer, F. de Vree- ze, S. van Dijk, W. Roelants, T. Fer- werda, R. Conradi, <1. Huisman, J. J. Hanenburg, S. Odinga, J. Kooistra, S. Kingroa (denker). Zittend v.l.n.r.: F. Huisman, B. Nieuwehuis, B. Altena-Val- linga, H. Yntema en S. Dooper. De twee marathonlopers K. Hettinga en H. Arends waren juist aan de 2 kilometer bezig. Foto L. K. Mol. de genoteerde Assen Bolsward Goes Helmond Stadskanaal Valkenburg modem van opzet. Beide bleven onder de puntenwaardering van Bolsward en Rheden. De reclamebood schappen waren beide vrij zwak, hoe wel we persoonlijk die van Genemuiden wel origineel vonden. In de reclamebood schap is Bolsward met zijn 48 punten nog ongeslagen. Ieder kreeg er hier 40. Ook bij de film staat Bolsward nog aan de top. Het waren beide documentaires, waarvan Genemuiden iets levendiger was en ook 2 punten meer kreeg. Het koor van. Alphen was duidelijk beter en kwam ook alszodanig uit de bus. De grote ver rassing was de spraakwaterval. Genemui den was met de toespraak tot minister Luns zeer zwak, terwijl Alphen alle re gisters opengooide en de vrouw het let terlijk en figuurlijk voor het zeggen had. Een goed opgebouwde speech, die met vuur en charme werd gebracht. Maar om er nu tienen voor te geven, vonden we toch overdreven. Op de handicap werd bv. op geen enkele wijze ingehaakt. Trou wens deze handicap was o.i. ook min der ingrijpend dan die van Bolsward en Rheden: spreker en spreekster werden in een stralenbundel geplaatst, waarvan ze reeds Ietwat gewend aan de t.v.- schijnwerpers blijkbaar niet al te veel Affiche reklame film koor spraakwaterval Swiebertje modeshow orkest totaal Bolsw. Rh. 44 48 49 42 45 38 46 49 361 hawwe al lang net mear in earebaentsje mar In folsleine en drokke wurkkring en foar mamiichien blike de easken fan har wurk swier genöch. De greate hin dernis foar in soune üntjowing fan de provinsiale taek leit yn de finansjes. It Ryk kriget alle bilêstingsinten en jowt, neist in ütkearing üt it provinsjefüns en hwat opsinten op groun. en persone le bilêstingen, gjin jild, hwer’t de pro vinsje seis oer biskikke kin. Wol biste- get it ryk mear jild oan provinsiale sa- ken, mar dat bart troch bipaelde sub- sydzjes en bydragen, hwerfan it Ryk de bistimming bipaelc. Hiel hwat depar- teminten yn Den Haech binne wol ré om oan bipaelde provinsiale plannen meiwurking to jaen, as dizze opset bin ne neffens de oanwizingen fan Den Haech. Dit bringt mei, dat Ljouwert dei oan del by dy departementen komme moat mei ütstellen en plannen, by Eko- nomyske Saken, by Underwits, Kul- tuer, Rekreaesje en Maetskiplik wurk, by Sosiale Saken, by Lanbou en Visse rij, by Fork ear en Wettersteat en gean sa mar troch. Hja moatte dat wol dwaen, hwant lans dy wei moat it measte jild komme. Mar dermei sit de provinsje ek yn in dwangposysje. Hoe mear en hoe better 'hja har rjuchtsje nel de Haechse hearen, hoe mear kans hja hawwe op sukses. En dêrmei wurdc hja as fansels dreaun yn in rjuchting, dy’t net alder- earst it provinsiaele bilang foar eagen haldt, mar de fraech op hokfoar de- partemint de measte kans bistiet. De provinsje is mei gouden koarden boun oan Den Haech en salang dit de haed- saek fan it ynkommen bipaclt. komt der fan de selsstannichheit fan it provin- Dêrneist bliuwe der folie mear dingen oer, dy’t by üs hiel oars lizze as by de beide care provinsjes. De folksaerd, de kultuer, de mentali teit, de opbou fan de provinsje, de eigen organen en ynstellingen, de maet- skiplike en soasiale organisaesjes haw we yn de rin fan de jierren oan alle trije provinsjes in eigen gesicht jown, in eigen libbenspatroan, dat har identiteit ütmakket. Dizze eigen persoanlikheit is har wêzen. Dat is har kostlikst bisit, sawol by de iene as by de oare. It soe ideael wêze, as dit folksdiel alhiel oer syn eigen dingen bislisse koe, mar de ienheit fan it Ryk si! altyd oan dat ideael biperkingen oplizze. Dy beperkin gen binne reedlik en dus ek akseptabel as hja har bipale ta koordinaesje en hifkjen oan it nationael bilang. By de gearwurking nou tusken Grinslan, Drinte en Fryslan mei dy eigen identiteit nea üt it each forlernwurde en moat men dan allinnich meimekoar dwaen as it bilang fan de eigen provinsje düdlik dy kant ütwiist. Dat hê.ldt dus ek yn, dat yn dizze visy gjin plak is foar ynsti- tuten foar alle trije provinsjes. Sokke bliuwende apparaten hawwe in eigen libben en biperke de eigen taek en for- antwurdelikheit. Hja binne allinnich dan ekseptabel as hja dingen dogge, dy’t el ke provinsje apart net neikomme kin, mar ek dan mei men net to gau de leije slüpe litte. Dus wol libje en hannelje as goede buorren, mar gjin moderne „com- nune”. Wy wrotte om de Haechse koar- de hwat slopper to krijen, wy soene net goed hannelje as wy üs nije koarden Tj. de J. Doeï üs lan nei de Franske tiid wer syn selsstannichheit weromkrige is it bistjür fan it lan slim sintralistysk yn- rjuchte. It plak fan de provinsje wie binaude lyts én de hiele 19de ieu is dat sa bleaim. De biskieden funiksje fan de provinsje foar inkelde wettersteatssa- ken en buffer tussen ryk en gemeenten is lykwcls de léste jierren gans bilangri- ker wurden, alhoewol de ideale forhal- ding tusken ryk en provinsje noch lang net birikt is. Dochs groeit de provin siale fu-nskje en wreidzje har taken har üt. Har deputearre Staten, seis man, Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en 35 en 8 en 1 is 44 39 en 4 en 1 is 44 34 en 3 en 2 is 39 29 en 5 - is 34 31 en 2 en 1 is 34 24 en 6 - is 30 Assen en Bolsward hadden hiermee een een flinke voorsprong. Miljoenen tranen zullen er gelachen zijn om de wel zeer komische Sinterklaas race, een spel dat op Sinterklaasavond In de show werd Bolsward naar de 3e plaats gedrongen. Nadat een vori ge maal van Rheden verloren was, tra den nu Genemuiden ,en Alphen aan de Rijn aan. De laatste toonde zich in al les, behalve dan de door Genemuiden voortreffelijk verzorgde show de meer dere van het stadje uit Overijssel. Van de 9 onderdelen was Alphen op 4 Bols ward de baas, moest het op 4 punten Bolsward als meerdere erkennen, terwijl bij een onderdeel (de Swiebertje scène) gelijk werd gescoord. Dat het toch nog met 4 punten verschil van Bolsward won vond zijn reden in de wel zeer hoge ogen, die Alphen gooide met de spraak waterval. Wat bij de zeskamp-sport de theorie is, is bij de show dit eenmans- onderdeel: één persoon kan hier enorme winst behalen of de zaak enorm schade aandoen. Had Alphen op de spraakwater val eenzelfde aantal punten hebben ge haald dan Genemuiden n.l. 36, dan zou het totaal slechts 328 zijn geweest en zelfs van dit stadje zijn verloren. Nu kreeg bet een wel zeer hoge waarde ring met 63 punten, waardoor het to taal 365 werd, een puntental, dat dunkt ons wel niet weer zal warden ge haald. De affiches van Genemuiden en Alphen werden resp. gewaardeerd met 41 en 43 punten. Genemuiden had het gezocht in de biezen, Alphen had er een toelichting bij nodig, maar was overigens 21 en 5 is 26 24 en 5 is 29 19 en 6 is 25 20 en 5 is 25 18 en 5 is 23 12 en 5 is 17 De „stoomwalsrace”, die twee tegen twee werd gespeeld, was ook vaak spannend. Het werd een tijdrace, waarbij de kort ste tijd de hoogste score betekende. Stadskanaal werd hier eerste, op de voet gevolgd door Bolsward. De stand werd hiermee (tussen haakjes tijd) als volgt: 26 en 3 is 29 29 en 5 is 34 25 en 4 is 29 25 en 2 is 27 23 en. 6 is 29 17 en 1 is 18 Hiermee lag Bolsward dus flink aan de kop. Het enthousiasme op de publieke tribune steeg met de minuut. In de the orie werd Bolsward ditmaal vertegen woordigd door de heer Kingma. Elke goed beantwoorde vraag betekende 1 punt, elke foutief beantwoorde vraag echter de aftrek van 1 punt. Het was dus erg gevaarlijk te „gokken”. Toch heeft in arren moede en waarschijnlijk in de hitte van de strijd de heer King ma zo'n gokje gewaagd, helaas met ne- cljfers zijn die op: Assen Bolsward Goes Helmond Stadskanaal Valkenburg De marathon, die Bolsward in de Fries- lamdhal de nodige puntjes opleverde, weegt zwaar. Hier is maximaal 8 pun ten mee te verdienen, de tweede prijs krijgt 6 punten, terwijl de laagst ge plaatste altijd nog 2 punten krijgt. As sen werd hier eerste, Valkenburg twee de, Helmond derde, Bolsward vierde Goes vijfde en Stadskanaal zesde. In deze race kwam Assen dus met 8 punten uit de bus. Bolsward „slechts” met 4. Het werd nu spannend in de kop, want Assen en Bolsward kwamen elk met 44 punten nu „kamp” te staan. Het blééf spannend, want bij de volgende theorie verwierven ze elk 1 punt, evenals trou wens Stadskanaal. Goes kreeg er zelfs 2 punten bij, terwijl Helmond en Val kenburg het lieten zoals het was. De stand werd hierdoor: Assen Bolsward Goes Helmond Stadskanaal Valkenburg waarschijnlijk protest zou hebben uit gelokt, maar er op deze 6e december net mee door kon. Hst was weer een tijd race en Sint Bolsward deed het prima. De Bolswarder goedheiligman kwam uit de wirwar van mijters, tabbards en baar den zelfs met een sublieme overwinning uit de bus. Het spandoek luidde, dat Bolsward naar de overwinning knipoog de, maar nu rook het reeds de zege, zoals het paard van Sint de stal in Spanje. Het resulteerde in de hoopvol le stand (tussen haakjes de tijden): 44 en (2.33.9) en 5 is 49 44 en (2.17.0) en 6 is 50 39 en (3.34.3) en 3 is 42 34 en (3.57.9) en 2 is 36 34 en (4.10.0) en 1 is 35 30 en (2.56.2) en 4 is 34 Reste nog de laatste theorietest. Assen en Goes brachten het elk tot 2 goe de antwoorden, Bolsward, Helmond en Valkenburg elk tot 1, Stadskanaal bleef gelijk. Daarmee was de teerling gewor pen. Assen en Bolsward kwamen elk met 51 punten (resp. 49 2 en 50 1) op een gedeelde eerste plaats. Goes werd met 44 punten derde (42 2), Helmond met 37 punten vierde (36 1), terwijl <13 staart broederlijk gedeeld werd door Stadskanaal (35) en Valkenburg (34+1 punten. De strijd is nog niet beslecht. Zo heeft b.v. Assen zich nog niet gepresenteerd in een show, terwijl de koploper bij de show’s Rheden en Alphen aan de Rijn, die zich hier ook van Bolsward de meer dere toonde nog een sportwedstrijd moe ten spelen. De spanning zit er nog vol op in. last hadden. De beide Swiebertjes waren niet al te best, ze haalden dan ook slechts 36 en 38 punten. Alphen kwam hiermee kamp te staan met Bolsward, hoewel we het verschil nogal aanmerkelijk vonden (in het voordeel van Bo’sward). In de mo deshow was Genemuiden superieur. Het ligt in dit onderdeel nu met 58 punten aan de kop. De orkesten bleven bene den de maat, ze waren wel aardig, maar weinig origineel. Over het algemeen waren de nu gebrachte shows wat vlak ker en statischer dan die van Bolsward met als duidelijke uitschieters de mode show van Genemuiden en de spraakwa terval van Alphen aan de Rijn. De stand in de zeskampshow is nu als volgt; De wedstrijd, ditmaal vol verrassingen en zonder veel „dode punten” was goed uitgebalanceerd en werd vlot geregis seerd. Het spectakel begon direct al met een even amusant als spannend show- spel, de flipperace voor dames. Het was een nog al ingewikkelde procedure, met een klimpartij boven het water, het krui pen in een soort reddingsboei, het van af deze hoge positie gooien met een bal, waarna de dames bij een voltreffer naar beneden tuimelden en als ware Flippers door ’n reeks autobanden moes ten springen. Uiteindelijk ging het er om, hoeveel meisjes voor de gongslag de ze ware en waterige handicaprace had den afgelegd. Dat er goed was geoefend (door de Bolswarder schonen in het zwembad te Harlingen) bleek wel uit het feit, dat men elkaar weinig toegaf. Elk van de deelnemende ploegen bracht het tot 5 meisjes, alleen Goes (uit het wa terrijke Zeeland) presteerde het 6 da mes aan de overkant te brengen. Uitgaande van de beginstand (behaald bij de eerste ronde werd de stand hier mee: Assen Bolsward Goes Helmond Stadskanaal Valkenburg siael bistjür net folie torjuchte. It li- ket dêrom in saek fan greate bitsjut- ting, dat de ütkearingen üt it Provinsje füns sterk forhege wurde, sadat de pro vinsje seis ütmeitsje kin, hwerfoar hja it jild brüke sil. Dit is effektiver en blsparret balen rompslomp en tsiental- len kostbere wurkdagen foar deputear- ren an amtners. Dat hoecht net mear jild to kostjen, earder oarsom, allinnich minder subsydzjes en mear frij jild. Der binne lju, dy’t miene, dat der ek in oare wei Is om de funksje fan de pro vinsje to forsterkjen en wol troch fusy. Hja sizze: de trije Noardlike provinsjes, dy’t alle trije oan it fuottenein lizze en alle trije ekonomysk net meikomme kinne, moatte de lapen bymekoar smite en ien greate provinsje foarmje: „Het Noorden”. Lit ik dahks sizze, dat ik in foarstanner bin fan goed buormanskip tusken dy trije. Hja Kinne as goede buor ren hiel hwat oan mekoar hawwe. Hja hawwe g’ if problemen, dy’t hja better meimekoar as allinnich oplosse kinne. Sa is gelokkich birikt dat foar it Noar- den de 10 pet. subsydzje foar festigin- gen yn dit gebiet op 15 persint brocht is. En nim nou mar ris de wei fan Am sterdam oer de ófslütdyk en Ljouwert nei Grins en Nijeskans of rykswei 43 nei Grins. It soe dom en koartsichting wêze as men dingen, dy’t foar alle trije fan great bilang binne, net meimekoar opredde woe. Dat dogge goede buorren yn it gewoane libben dochs ek. Mar dan moatte dat dingen wêze, dy’t alle trije graech wolle en dy’t konkreet binne. Gjin greate wurden oer it bilang fan it Noarden mar objekten. dy’t har lie- i oanleine. ne foar in mienskipiike oanpak. Op zondag 21 december a.s. om 2.45 uur zal in de Martinikerk te Bolsward wederom onze gezamenlijke Kerstzangdienst worden ge houden. In overleg met de geestelijkheid van de stad wordt een programma opgesteld, terwijl Martini-Cantorjj en St. Fransiscus- koor hun medewerking toezegden. Gezien de enorme belangstelling van de laatste jaren zal een maximum aan stoelen en banken wor den geplaatst, opdat een ieder zal kunnen zitten. Ik kondig u dit nu al aan, op dat een ieder met het tijdstip rekening kan houden. Mogen wy wederom in grote saamhorigheid samen zingen en het Kerstevangelie aanhoren om aldus bij te dragen, dat het Kerstfeest voor Bolsward en wijde omgeving een feest van vrede en eenheid moge zijn. WITMARSUM, De eerstvolgende raads vergadering van de gemeente Wonse- radeel is bepaald op maandag 15 de cember a.s., ’s middags 2 uur, ten ge- meentehuize te Witmarsum. De agenda luidt als volgt: Opening Notulen van 17 november 1969. Ingekomen stukken. Mededelingen. Straatnaamgeving te Kimswerd. Nadere toelichting op begrotings- positie 1970. Financiële steun voor bloembollen cultuur. Garantieaanvraag Groene Kruisbe- stuur Maikkum, ten behoeve van stichting Groene Kruisgebouw. Aanvraag artikel 50 der Kleuteron- derwijswet door de bijzondere kleu terschool te Arum (verlichting, ver warming, spelmateriaal). Aanvraag artikel 72 der Lager-on- derwljswet voor bijzondere lagere school Witmarsum (schoolborden). Idem voor bijzondere lagere school Schettens (schrijfmachine). Idem voor bijzondere lagere school Lollum (leerlingensets, luxaflex, psalmboakje. en nieuwe verwar ming). Verkoop bouwterrein te Makkum. Begrotingswijzigingen. gatief resultaat. Hierdoor kwam er nog al wat verschuiving in de score. De „theorie” resulteerde n.l. in Assen +3, Bolsward 1, Goes +1, Helmond +1, Valkenburg +1. Stadskanaal bleek on gewijzigd. Bolsward bleef dus nog aan kop met 341 is 33 punten, maar werd nu op de voet gevolgd door het theore tisch zeer sterke Assen met 29 3 is 32 punten. Was Bolsward theoretisch niet erg sterk, toen het op de praktijk van het waterdragen aankwam, stonden ze hun mannetje. Bolsward bleek in staat binnen de gestelde tijd niet minder dan 135 liter over te brengen. Valkenburg werd hier tweede met 121.1, goed derde met 102 liter, Assen vierde met 104 1. Stadskanaal vijfde met 102 1. en Hel mond bracht het niet verder dan 68 1. De stand kwam hierdoor op (de tussen- de theorie) resp.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1