Brandt de grote tegenspeler m Den Haag de week Foto van Babe Shroar Binding rechts: Prinses Margriet geschikte kandidate als Commissaris der Koningin Kerstzangdienst 1969 tos r Toch nog kompromis op Haagse top Confessionele partijen bij a.s. ver kiezingen met één lijst K W- ju J 108e JAARGANG NO. 97 VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 Wymbritseradeel, i i Nieuws UIT BOLSWARD STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - 5 Communistische top (Zie artikel elders in dit blad) H4««4«*4A*M4444««4««44«* Hwat hat Initiatieven van Brandt NAVO-beraad in Brussel üs hjoed to sizzen Compromis i Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De topkonferentie in Den Haag van de zes landen van de Europese Gemeenschap pen Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg mag dan een op het eerste gezicht redeljjk kompromis hebben opgeleverd, toch heeft zij in zekere zin een teleurstellend verloop gehad, gezien de verwachtingen die men ervan had. Die verwachtingen hadden vooral betrekking op de houding van Frankrijk. Het was immers dit land dat het Initiatief had genomen tot het houden van het topberaad, en bovendien waren er de laatste tijd steeds sterker wordende geruchten geweest, dat Frankrijk grote plannen zou ontvouwen om de Europese Gemeenschappen uit de impasse te halen. De rede, die president Pompidou op de eerste dag van de Haagse besprekingen hield kon dan ook slechts teleurstelling wekken, want zij was in feite niets meer dan een herhaling van het welbekende Franse standpunt. Pompidou legde er nog weer eens de na druk op, dat Frankrijk absolute voorrang wenste te geven aan de voltooiing van de gemeenschap, dat wil zeggen vaststel ling van de definitieve regeling van de gemeenschappelijke financiering van het landbouwbeleid. Voor het eind van dit jaar diende een akkoord over deze kwes tie tot stand te zijn gekomen, aldus de Franse president, die zich over verdie ping en uitbreiding de andere twee delen van het drieluik waarin de proble matiek van de gemeenschap pleegt te worden gevat slechts vaag uitliet. Tenslotte zijn de Zes het er in Den Haag over eens geworden, dat de gemeen schappelijke landbouwfinanciering voor het eind van dit jaar definitief zal wor den vastgesteld hetgeen in de prak tijk er wel op zal neerkomen, dat de Europese klok na Kerstmis zal worden stilgezet om het tijdrovende overleg over deze kwestie begin januari te kunnen afronden en dat uiterlijk eind juni het interne vooroverleg tussen de Zes over de uitbreiding van de gemeenschap afgesloten moet zijn, waarna de onder- handelingen met de kandidaten op ba sis van een gemeenschappelijk stand punt kunnen beginnen. Voorts is onder meer vastgesteld, dat de budgettaire be voegdheden van het Europese Parlement dienen te worden versterkt hetgeen betekent, dat de Fransen zich eindelijk hebben geschaard achter de visie, die de overige vijf leden op dit punt reeds herhaaldelijk hebben verkondigd. Het Haagse compromis heeft die krin gen in Engeland, die sterk Voor toetre ding geporteerd zijn, tevreden gestemd; men houdt er rekening mee, dat Enge land binnen drie jaren als volwaardig lid tot de Europese continentale club zal kunnen toetreden. Bovendien ver wacht men in Londen, dat, als gevolg van de in Den Haag genomen besluiten, de komende Britse parlementsverkiezin gen, die uiterlijk in 1971 moeten worden gehouden, nu toch wel in de herfst van het volgend jaar zullen plaatshebben, aangezien de Britse premier een duide lijk mandaat nodig heeft voor de belang rijke onderhandelingen met de Zes. Overigens moet nog worden afgewacht of door het compromis van Den Haag de Vrij rustig kabbelden dinsdag, de dag waarop een drie a vierdaagse Statenver gadering begon aan de begrotingsbehan deling de algemene beschouwingen gedu rende uren en uren voort. In gedragen volzinnen werden tal van wensen ver vat en voorzichtige formuleringen gege ven, in weldoordachte en goeddoorwroch- te betogen werden diverse aspecten van het provinciaal beleid belicht. Als de kat rond de hete brij werd angstvallig bij het uiten van de algemene wens tot in spraak bij de benoeming van een nieuwe commissaris der koningin heengedraaid impasse in het Europese integratiestre- ven werkelijk doorbreken is. Er zal pas van een waarlijke vooruitgang sprake zijn wanneer Frankrijk in de komende zes maanden niet langer door het stellen van overdreven harde voorwaarden zijn obstructiepolitiek uit het tijdperk-De Gaulle voortzet. voorgestelde conferentie over Europese veiligheid, via bilaterale besprekingen kan woidon voorbereid. dag, van bijna zes het hou- Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 af 2335 (05157) De burgemeester van Bolsward, J. M. A. MULDER Over die Europese veiligheidsconferen- tie is ook op het NAVO-overleg in Brus sel uitvoerig van gedachten gewisseld. De Westelijke bondgenoten zijn daarbij opnieuw tot de slotsom gekomen, dat een dergelijke conferentie onmogelijk al in de eerste helft van het volgend jaar zal kunnen worden gehouden, zoals het Oost blok wenst, maar pas na een gedegen voorbereiding gestalte zal kunnen krij gen. Elk haldt ienkear op mei smoken, dy’t it swierste smoke, it earst. Bolswards Nieuwsblad Op zondag 21 december a.s. om 2.45 uur zal in de Martinikerk te Bolsward wederom onze gezamenlijke Kerstzangdienst worden ge houden. In overleg met de geestelijkheid van de stad wordt een programma opgesteld, terwijl Martini-Cantorij en St. Fransiscus- koor hun medewerking toezegden. Gezien de enorme belangstelling van de laatste jaren zal een maximum aan stoelen en banken wor den geplaatst, opdat een ieder zal kunnen zitten. Ik kondig u dit nu al aan, op dat een ieder met het tijdstip rekening kan houden. Mogen wij wederom in grote saamhorigheid samen zingen en het Kerstevangelie aanhoren om aldus bij te dragen, dat het Kerstfeest voor Bolsward en wijde omgeving een feest van vrede en eenheid moge zijn. NESTOR VAN DE STATEN ZONG MET DE LEDEN A. OOSTERHOFF EN TH. DE VRIES ZIJN ZWANE ZANG Er is de afgelopen dagen druk verga derd in Europa: in de week waarin de Zes in Den Haag bijeenkwamen hielden ook de landen van het Pact van War schau een topconferentie in Moskou, ter wijl de Ministerraad van de NAVO, de Westelijke tegenhanger van het War schaupact, in Brussel zijn najaarszitting hield. Het communistisch beraad in Mos kou had tot doel een gemeenschappelij ke houding te bepalen tegenover de nieu we regering in Bonn. De Ostpolitik van bondskanselier Brandt, het Westduitse streven naar betere contacten met voor al de Sowjet-Unie, Polen en Oost-Duits- land, heeft de Oostduitse leider, Walter Ulbricht, in verlegenheid gebracht. Hij vreest, dat iedere toenadering tussen Bonn en de andere Oosteuropese lan den ten koste zal gaan van de positie van zijn eigen land, en heeft dan ook in Moskou opnieuw gepleit voor een mul tilaterale Oosteuropese benadering van West-Duitsland. Ulbricht blijkt echter in Moskou niet te hebben gezegevierd. De overige deelnemers aan het topoverleg hebben zich niet gesteld achter zijn standpunt dat het Westen, met inbegrip van West-Duitsland, eerst tot erkenning de jure van Oost-Duitsland moet over gaan alvorens serieus ontspanning in Europa kan worden nagestreefd. Zij heb ben integendeel voor die Oosteuropese landen, die dat wensen de weg vrijge maakt voor een dialoog met West-Eu- ropa’s sterkste economische mogendheid. Dat betekent ook, dat de door het Pact van Warschau al verscheidene malen begin was van de toegezegde restaura tie van de Statenzaal dan wel het res tant wat er van de plannen was over gebleven. Het kan ook zijn, dat dit „op- kreazjen” verband hield met het maken van een groepsfoto, waarbij de Friese schrijver-journalist als regisseur optrad en de Statenleden en gedeputeerden met bekwame hand als stukken op het schaakbord heen en weer schoof. Samen op de foto, ja gezellig en een leuke on derbreking van de wel wat lange en soms ietwat eentonige dag. Hoewel er was iemand, die alsnog vele gelukwen sen in ontvangst moest nemen: kamer bewaarder en chef-bode Anema, de oud- Bolswarder politieman, die gewapend met een soort scheepsbel na de lunch- en koffiepauzes de Staten steeds weer maant tot het werk en steeds feilloos de hoge zetel van de commissaris op zijn plaats schuift, tot op een fractie van een seconde nauwkeurig op het moment, dat deze zich zonder om te zien, vol komen vertrouwend op de vakmanschap van zijn nu pensioengerechtigde rechter hand plechtig nederzet. Maar nu terzake. De eerste ’s middags 12 tot ’s avonds uur, is volledig besteed aan den van algemene beschouwingen t.a.v. de begroting 1970, die sluitend is met een bedrag voor „onvoorzien” groot slechts ruim f 32.000. Oorspronkelijk zal met het houden van deze beschouwin gen wel bedoeld zijn het critisch belich ten van de hoofdlijnen van het te voe ren beleid. In de loop der jaren zijn de ze „beschouwingen” soms echter tot een dankbaar aangegrepen gelegenheid ge worden over dingen en zaken te spre ken, die anders weinig aan bod komen, af te dalen tot detailpunten, het etale ren van politieke inzichten en wijshe den, soms zelfs tot het berijden van stok paardjes. Ditmaal hebben de meeste sprekers een enkele uitschieter daar gelaten zich beijverd tot het binnen de perken blijven. Alle fractievoorzit ters kwamen respectievelijk aan bod, be halve die van de boerenpartij. Toen het zijn beurt was, bleek hij reeds te zijn vertrokken. „Te melken”, werd er ge- V er schijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het werkelijke elan op deze topconferen tie kwam dan ook niet van Pompidou, maar van de Westduitse bondskanselier, Brandt, die zich ontpopte als Pompi dou’s grote tegenspeler in Den Haag. Brandt kwam onder meer met vrij dui delijk gedefinieerde plannen voor een economische en monetaire unie, een stap verder dus dan de thans bestaande dou- ane-unie tussen de zes landen, en voorts met suggesties voor een gemeenschappe lijk beleid inzake hulp aan ontwikke lingslanden. Het voornaamste punt van dit ogenblik was voor Brandt evenwel een concrete overeenkomst met betrek king tot de uitbreiding van de gemeen schap met de kandidaat-leden Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Het compromis, dat de Haagse top tenslotte heeft opgeleverd, is vooral tot stand ge komen dankzij een nachtelijk onderhoud tussen Pompidou en Brandt. Daarin kreeg Pompidou van de Duitse kanse lier te horen, dat de financieringsrege- ling van de landbouw, die erop neer komt, dat vooral West-Duitsland grote financiële lasten op zich neemt ten be hoeve van de Franse landbouw, nimmer door de Westduitse Bondsdag zou kun nen worden aanvaard tenzij de Fran se regering ernst zou gaan maken met beperking van de eigen landbouwover schotten, die zo zwaar drukken op het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Voors maakte Brandt Pompidou duide lijk, dat zo snel mogelijk, liefst al in het voorjaar, een begin moest worden gemaakt met de onderhandelingen met Engeland en de andere kandidaat-leden. DAMCLUB MEARSLACH GIET FOAR Zaterdag 13 dec. a.s. groot open dam- toernooi in sociëteit De Doele te Bols ward. Aanvang 10 uur ’s morgens. Deze wedstrijd staat voor ieder open. Er wordt in 4 klassen gespeeld: t.w. hoofdklasse, le klasse, 2e klasse en 3e klasse. Dam liefhebbers uit Bolsward en wijde om geving geeft u op als deelnemer. Laat dit damfestijn een succes worden voor onze denksport. Wij rekenen op u. om het noemen van namen, totdat aan het slot van een lange middag er nog enig vuurwerk werd afgestoken, n.l. toen de heer Helmholdt van Binding Rechts met de suggestie kwam nu maar eens een vrouw aan het hoofd van het over wegend mannengezelschap te vragen. Fronsten zich bij deze opmerking reeds heel wat wenkbrauwen, de monden gin gen van verbazing open, toen hij beweer de ook wel een geschikte kandidaté te weten, n.l. prinses Margriet. Hij vond het wenselijk en nuttig het koninklijk huis meer daadwerkelijk bij het bestuur van ons land te betrekken. Aan het be gin van de vergadermg deelde de voor zitter, de huidige commissaris der ko ningin, mr. H. P. Linthorst Homan, me de, dat enkele prominente figuren, die andere jaren hun bijdragen gaven aan de begrotingsdebatten, afwezig zouden zijn, zoals burgemeester S. van Tuinen, mevr. De Graaff-Nauta en de heren Kok en Walinga. Een nieuw lid deed zijn intrede, de heer J. Rodenhuis (pvda) j die aldus ontdekte de commissie, die I de geloofsbrieven controleerde juist I deze 9e december zijn verjaardag vier de. Hij begon zijn loopbaan met het af- leggen van de belofte: „Dat forklearje en ünthjit ik.” De Staten hebben er dus weer een Fries-spreker bij. Drie ande re Friessprekende Statenleden, de heren i A. Oosterhoff, Tsj. ae Jong (de nestor i van de Staten) en de heer Th. de Vries zeiden wat de algemene beschouwingen betreft hun zwanezang te zingen. De heer De Vries deed dit met een proeve van „büthüs- en foaründerpraet”, waarin hij 1 de „fader en moeke-friezen” het leksum las. De katheder, provisorisch opgetrokken i van multiplex en meubelplaat en als zo danig al een paar jaar in gebruik, bleek geschuurd en geverfd. De heer Ooster- j hoif vroeg zich af of dit wellicht het maakt. Toegezegd werd toen de situatie in stu die te zullen nemen. Maar nog steeds is er dezelfde situatie. Ook de aanleg van de weg Leeuwarden-Bolsward ging hem niet vlug genoeg. Pas als deze weg ge reed is, zal de weg Bolsward-Workum zijn volle betekenis krijgen. De heer W. de Jong (p.s.p.) zelf Wor- kumer, toog ten strijde tegen het voor nemen de spoorlijn Staveren-Sneek op te doeken. Sünder trein is dizze streek lamlein. It is it tabringen fan de dea- stek!” De heer J. Singelsma (f.n.p.) opperde nog eens zijn bezwaren tegen de be stuurscommissie Noorden des Lands, door hem gekenmerkt als „in ünderskoud bern”. In vrij felle bewoordingen schet ste hij het drama van de tuinbouw en „blomkerij”. Vaak is volgens de heer Singelsma in de staten gezegd, dat men geen broedende kip van de eieren moet jagen, „Mar ik leau, dat de hin op gel de aeijen sit!” De heer Helmholdt (b.r.) had evenals de héér Singelsma bezwaren tegen de volgens hem ondemocratische gang bij het totstandkomen van ruilverkavelingen en waterschapsconcentraties. Mevr. Dijkstra (c.p.n.) hekelde de vol gens haar schandalige lonen en toestan den bij de sociale werkplaatsen, waar mensen naar huis worden gestuurd met f 126,waarvan soms nog f 20, —huur betaald moet worden. Zij bepleitte een huurtoeslag voor deze verkende mensen. Ook vond zij, dat Friesland met het aardgas de boot heeft gemist. De heren Went (v.v.d), Wijbenga (a.r.) en Th. de Vries (a.r.) secundeerden hun fractievoorzitters door nog nader op de tailpunten in te gaan. De laatste deed heel ongebruikelijk, maar de verkie zingen naderen! een felie aanval op de f.n.p., de Frysk Najsonale Partij, in de Staten vertegenwoordigd door de heer Singelsma. „Hy kaem yn de Steaten al soe hy de rêdder fan Fryslan wéze” riep de heer De Vries in vervoering uit. Hij vond het resultaat maar mager. Volgens hem was de f.n.p. afgezakt tot een dood gewone protestpartij. De heer Singelsma lachte maar wat. fluisterd, het oude grapje, dat al jaren opgeld doet, want het is alle jaren het zelfde liedje. Nog nooit heeft de boeren leider het agrarische vaderland bij de algemene beschouwingen verdedigd. Somnvge fracties hadden de taak ver deeld, zoals b.v. de VVD en de AR. De laatste bracht zelfs drie sprekers in het geweer. De heer Hageman (p.v.d.a.) hield na mens de PvdA een rustig betoog, dat echter weinig nieuwe gezichtspunten bood. De oren spitsten zich pas, toen hij aan het slot van zijn rede, die onge veer een uur duurde (bijna 20 kwarto vellen vol) de benoeming van een nieu we commissiaris der koningin ter spra ke bracht. De nieuwe commissaris moet er volgons de PvdA een zijn van dui delijke politieke signatuur, iemand die Friesland en de Friese taal kent, terwijl het tot grote vreugde zou stemmen als hij ook geboortig uit it Heitelan zou zijn. Hij noemde de benoeming van mr. Toxopeus tot commissaris van -Gronin gen vroegtijdig, zo met vóórtijdig en lan ceerde het plan tegelijk met de verkie zing van prov. staten in het komende voorjaar een enquête te houden onder het Friese volk, opdat dit zich recht streeks betrokken zou weten bij de be noeming. De heer Van der Til (a.r.) vond de procedure van het jaarlijks houden van de algemene beschouwingen minder ge lukkig. Hij zou het eenmaal in de vier jaar willen doen en verder de branden de kwesties bespreken, bij de desbetref fende agendapunten. Die kwesties zijn er genoeg: de dreigende opheffing van de spoorlijn Staveren-Sneek, het probleem der vuilstortplaatsen, de waterveront reiniging, de drinkwatervoorziening (met in de toekomst het plan tot het aanleg gen van spaarbekkens in de Tjongerdel- ta, de Kleine Zwette en de Lauwers- zee. Het komende jaar kwalificeerde hij als erg belangrijk: het zich terugtrekken van de commissaris der koningin, het 25 jaar geleden zijn van de bevrijding en de komende verkiezingen. Betreffen de het laatste punt deelde hij mee, het geen intussen uit de persberichten ook wel bekend was, dat bij de komende verkiezingen de drie confessionele par tijen (a.r., c.h.u. en k.v.p.) met één ge meenschappelijke lijst zullen üitkomen. De heer A. Oosterhoff (c.h.u.) zong, zo als gemeld, als houder van algemene be schouwingen zijn zwanezang. Hij deed dit in een dichterlijk en met poëzie door spekt betoog welhaast letterlijk: „It liet is üt, myn list waerd lang, Mar ’t is dan ek myn swanesang De heer Van der Veen (v.v.d.) plaatste de komende periode in het kader van het alsdan gelanceerde natuurbeschermings- jaar. Juist op het moment, dat hij in welhaast lyrische bewoordingen de lof zong van de natuur, koerde er op het dak van de statenzaal al was het zo met meesterhand geregisseerd een dui venpaar, hetgeen op menig gelaat een tedere glimlach toverde. De heer Tsj. de Jong (k.v.p.) wees nog eens op het geheel eigen karakter van Friesland, dat structureel zo geheel an ders is als Drente en Groningen. Hij bepleitte samengaan slechts daar, waar een gemeenschappelijk belang aan de or de is. De totstandkoming van het Pro vinciaal wegennet ging hem te langzaam trouwens de ontwikkeling van het we genplan in het algemeen. Toen hij onge veer 25 jaar geleden zijn intrede deed in de Staten wees hij op de absurde situ atie bij de Kramershoek, waar de weg van Leeuwarden en Franeker een volko men overbodige en gevaarlijke bocht S S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1