Parregaasters restaureerden hun kerk Gade Shroar 5 WÉ HE - grote offervaardigheid Veel vrijwilligerswerk. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan de Martinytoer J. Anema neemt afscheid i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 108e JAARGANG NO. 98 DINSDAG 16 DECEMBER 1969 IV’ ymbritseradeel. ff Pyt. Hwat hat üs hjoed to sizzen i Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 1950-1955 1955-1960 1960-1965 1950-1955 1955-1960 1960-1965 1446 830 325 963 1134 1482 1018 1152 1815 1914—1919 1920—1924 19251927 1929—1939 De loft is grijs it lanskip wyt, In skyltsje iis, in kristaltapyt. Mar koart fan dür Smetleaze toai makket de natür sa frcdich moai Brekt ’t sintsje troch ’t rymsulver jow+ yn in ommesjoch de glans fan goud. In swider priel sil nearne sjoen. len wankele striel dy’t mearkes tsjoent. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad MEI GREATE WURGEN DOST I IN NEAT OP! Ut de hiele diskussy oer it probleem fan de oerskotten oan bipaelde agra- r; ke produkten is winlik mar in byt- sje oerbleaun, dat ütfierber is. Alder- e u’st soe troch hegere fleisprizen of pre- my's oan mesters it oergean fan mel ken op mesten oanmoedige wurde kin ne. Dêr sit men nou oer gear, mei as gefolg dat de nofteren keallen op it he- d n slim djür binne. Hoefolle dit bi- sykjen soulaes jaen sil oan de suvel moat men ófwachtsje. Fêst stiet wol, dat it net genöch wêze sil. En dan bliuwt noch in twadde mooglikhe't iepen, dy’t woi helpe sil en dat is it lan oan de boeren üntnimme en bistimme foar hwat oars. Üntnimme is winlik net it goede wurd, ik hie better sizze kind fan óf- keapjen, hwant dat is de bidoeling. Lit üs dat ris bisjen. Neffens it plan fan de Jeropeeske kom- misje moat fan de sawntich miljoen hek- tares yn de kommende tsien jier fiif miljoen fordwine. De earste fraech is: hwer moat dat bar re. Neffens de opset soe de produksje yn it EEG-gebiet dér binammen plak fine moatte, hwer’t de natuerlike en minsklike faktoaren it gunstichst wiene. Ommers, dat wie foar allegear winst. Dizze gunstige gebieten kinne it goed- keapst produsearre en bringe dus foar- diel oan it hiele gebiet. Nim nou ris de molke. Mei de bisteande molkpriis kinne de Fryske boeren reedlik üt, mar yn Frankryk, hwer't hja mear foar de kilo barre, skreauwe hja moart en bran en drige hja mei alle soarten fan gewelt as dy molkpriis net in stik omheech giet. De fierst to lytse bidriuwkes, de grounaerd, de minsklike kwaliteiten en organisaesjetokoarten binne derfan de oarsaek. Hwer moat nou ynkrompen wurde? Op de effisiënte bidriuwen mei tige produktive kij of yn de minstünt- wikkele gebieten fan de EEG? Moat de EEG lanbou op de béste grou- nen, mei optimale produksje foarwaer- den en fikse bidriuwsgreate fierd wur de of net. Seit men ja, dan sil men nei- gean moatte, hwer’t de lanbou it djürst produseart en binammen dy hoeken in oare bistimming jaen. Dat is in alge- mien bilang. Dêr is noch in twadde kwestje. Men is In blanke wrald fol sulvesrreach fan jong en aid glinsteret it each. De beammen toar, mei stil fortoan, sieret elk fan har, in blanke kroan. Elk minske tinkt hwat wünder-fraei. Gods skepping blikt, lyk de earste dei. wel in het geheugen liggen zijn die van meester Walda (1882—’88), J. W. Schef fer (18881908), L. Reidsma (1908 1920), P. Noordmans (1920—1930), A. de Boer (19301956). G. Warnar, Eij- zinga en Risselade. Aan deze meesters heeft de kerk veel te danken gehad, zij het dan niet als kloksmeerders, enz, maar als ouderling, diaken of kerk- I voogd. Vandaar, dat wij ze even moes- ten noemen. 40 jaar iets aan gedaan. Maar de archi tect verklaarde, dat er geen gevaar voor omvallen bestond. De muren waren dik en men bouwde in de middeleeuwen so iled. Volgens de monumentenlijst van de bouw van het aan Johannes de Doper gebouwde kerkgebouw plaats hebben ge had omstreeks 1300. De toren zou iets jonger zijn. Op grond van resten tuf steen en onmiskenbaar Romaanse trek ken achten wij dit „omstreeks” eerder voor dan na 1300. Immers omstreeks 12501280 ging men over op baksteen en begon ook de Gothiek zijn intrede te doen. Vooral de toren is in de loop der jaren opgelapt en niet meer in oor spronkelijke staat. De „tempeltjes” (d.i. de uitstekels aan de zadeldaktorenont breken vrijwel of zijn althans rudimen tair, terwijl deze juist bij een aan een mannelijke heilige gewijde toren wel voorkwamen. Op oude prenten zijn ze echter duidelijk te zien. Het z.g. Noor mannenpoortje, dat overigens niets met de Noormannen heeft uit te staan, maar óf een noorddeur was, óf de toegang tot de sacristie (die in dat geval ver dwenen is) is in de voegen van de „Ai de Friezen” in de noordmuur nog wel terug te vinden. Beter ziet men dit la ge deurtje aan de binnenkant, waar ter plaatse een nis is uigespaard. Ook aan de ramen zal in de loop der jaren wel iets zijn gedaan. Merkwaardig, dat ze verre van symetrisch zijn geplaatst. Par- rega had in het verre verleden behalve een pastoor ook een vicaris. De pastoor verdiende 100 goudgulden f 1,40) per jaar, de vicaris 80 goudguldens. Door de kerkelijke omwenteling van 1580 gingen het kerkgebouw over in handen van aanhangers van de „nlje lere”, al bleef juist in deze streek een groot ge deelte van de bevolking trouw aan de Roomse kerk of keerde later hiertoe te rug, toen er weer clandestien de mis werd bediend te Hieslum, Tjerkwerd en Blauwhuis. Niet ieder dorp kreeg een eigen predikant. Er kwamen veel combi naties tot stand. Zo kregen Parrega, Ded- gum en Hieslum samen één predikant. Deze situatie heeft niet lang geduurd. In 1617 werd Greonterp bij Parrega ge voegd en kwam Dedgum bij Tjerkwerd. Wat de predikanten betreft, die Parre ga c.a. hebben gediend het volgende: De oudst bekende naam is die van Pie ter Monckes, die in 1602 te Parrega over leed. Het zou niet de enige herder en leraar zijn, die te Parrega zijn graf zou vinden, zoals ook de verschillende zer ken getuigen, die men nu in het open gewerkte koor een erenlaatsje heeft ge geven. De predikantelijst wordt dan voortgezet als volgt: .-1602 Pieter Monckes. 16041614 Henz Flaminius. 16151617 Joh. Gerardi Besten. 16171650 Menso Sibrandi (d.i. Menze, zoon van Sybren. De Friese namen wer den voorheen vaak een Latijns cachet gegeven. Hij stond te Parrega dus 33 jaar en ligt in de kerk begraven. Hij werd opgevolgd door zijn zoon). 1651'1678 Livius Mensonides oftewel Liuwe zoon van Menze. Hier zien we de familienaam Mensonides ontstaan die Twee bekende figuren nemen op 19 de cember afscheid van de provincie: ir. B. Volbeda, hoafdingenieur-adjunctdirec- teur van de Provinciale Waterstaat, die m.i.v. januari a.s. werd benoemd bij de Nederlandsche Heide Mij. te Arnhem en de heer J. Anema, kamerbewaarder-chef bode, die op 4 december 65 jaar werd en met pensioen gaat. ’s Middags van 16 tot 17.30 uur is er gelegenheid om afscheid te nemen van de heer Anema, die van 1925 tot 1956 bij de politie heeft gediend o.a. te Dok- kum en Bolsward. Hij trad op 2 mei 1956 in dienst van de provincie als bo de eerste klas en werd op 1 maart ’65 kamerbewaarder-chef bode. Hij wordt als kamerbewaarder opgevolgd door bode P. Visser, terwijl concierge M. v. d. Meer tevens chef bode wordt. visserdorp werd Parrega een greide- dorp. De Parregaster meer, Suyrmeer, Ypenbuyrmeer, Horase (of Horse), Jous- terpermeer, Uylckemeer, Hieslumermeer, het is alles verleden tijd. Slechts hier en daar leeft een naam nog voort. De strijd tegen het water is evenwel niet van de laatste eeuwen. Reeds voor het jaar 1000 werden terpen opgeworpen, waar rondom de daarop verrezen kapel letjes dorpen als Parrega, Hieslum en Greonterp ontstonden. Hieslum wordt reeds in 855 genoemd, n.l. in de lijst van bezittingen van het klooster Werden in Duitsland. Folckerus van Hieslum schonk het klooster toen 20 koegras. Later wordt Epaurega (is Parrega) ge noemd als behorend tot het dekanaat Bolsward. Met de naam van het huidi ge Parrega is in de loop der jaren raar omgesprongen. Behalve van Epanre- ga, lezen we ook van Exangia, Pagoen, Panderga enz. Werd de prachtige zadeldaktoren van Hieslum door een modegril gesloopt, het fraaie kerkje van Greonterp afgebroken, kerk en toren van Parrega bleven wat ze waren, ook al zijn hier wel lidte kens door de tijd achter gelaten. Schotanus vermeldt in het midden van de 16e eeuw al „den dicker stompen tooren”. De klok dateert waarschijnlijk ook uit de 16e eeuw. Hij heeft gothische letters en vermeldt de namen van Heer Arent, Heer Harma, Heer Jarich Tjal- longs en Eelcke Douwes. De naam van de klok was Johannes. Daar er in 1543 een pastoor Arent in Parrega werkzaam was (het was nog voor de reformatie) zal deze, volgens Algra in „De historie gaat door het eigen dorp”, waaraan we verschillende gegevens ontlenen, het luid- intrument wel hebben ingewijd. De klok heeft de laatste oorlog overleefd. In 1900 werd van de oude grijze toren gezegd, dat hij een stiefkind was, want de gemeente Wonseradeel had er in geen Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en drok dwaende de EEG üt to wreidzjen, mei Ingelan en de Noarse lannen. Hoe komt it dan to lizzen. De léste tiid binne der ek wer hiel hwat deskundigen, dy’t sizze, dat de taname fan it minskdom folie hurder giet as de produksje fan de l&nbou. Hja sizze, dat er oer de hiele wrald in tokoart driget. Ik kin dat net bioardielje, mar it bin ne net de earste de béste, dy’t dat siz ze. Moat men dat ek yn it each hfilde? Nederlan hat jierren hawn. dat hja troch Ontginnen en ynpolderjen in jierliks oer- skof hie oan lanbougroun, dat wie yn de earste 10 jier nei de oarloch. Mar dat is hurd foroare. Wy sille ticht by hüs bliuwe en sjen nei de sifers fan de noardlike provinsjes. Lanoan winst: Fryslan Grinslan Drinte 7325 HA 2922 HA 936 HA Later klom dit aantal volgens Van Al- phen tot plm. 600 zielen, maar door de ontvolking van het platteland is het aan tal de laatste jaren dalende. De doleantie heeft ook Parrega niet ge heel onberoerd gelaten, maar zoals ge zegd tot een eigen kerk is het niet ge komen. Op 10 okt. 1891 werd te Tjerk werd 'n dolerende kerk geïnstutieerd. Het notulenboek vermeldt echter als le bij eenkomst 1 april 1892 ten huize van O. de Roos te Oudega, waarbij ook ou derling S. S. de Vries en diaken H. de Witte uit Tjerkwerd aanwezig waren. In een schuur werden op 29 mei 1892 dus kort na de instituering 9 kinderen te gelijk gedoopt. „Van een der negen, toen 4 jaar cud, vernam ik, dat ze toen bang geweest was voor het vee, dat naast de ruimte, waarin de dienst gehouden werd, lawaai maakte.” vertelde later ds. Schel haas. Als bijzonderheid vermeldde hij ook, hoe de grensscheiding tussen de gereformeerde kerken van Workum en Tjerkwerd plaats vond. Een paar clas- sisdominees zijn vanuit Tjerkwerd naar Workum gelopen en hebben op die wijze uitgemeten, waar de helft was. Parre ga raakte hierbij tussen wal en schip. De gereformeerden hebben dus te Par rega geen eigen dak boven het hoofd. Ditzelfde geldt voor de rooms-katholie- ken, die wat het aantal betreft vrij con stant blijven. Zo vermelden de heren Ol- denhof en Ydema dat Parrega in 1849 12 pct. R.K. inwoners telde en in 1950 11 pet. Ter vergelijking: In Tjerkwerd steeg dit aantal van 19 pet. tot 21 pet., in Dedgum daalde het van 62 pet. tot 14 pet., in Hieslum van 38 pet tot 11' pet. en in Greonterp van 100 pet. tot 92 pet. Wie kerk zegt, zegt in de dorpsgeschie denis ook school. Kerk en school waren met vele banden verbonden. Zo bekleed de de dorpsschoolmeester veelal het ne venberoep van voorzanger, organist soms ook dat van klokluider en grafdelver. Daarom besluiten we met een kort stuk je schoolgeschiedenis. Parrega had in 1613 al een schoolmees ter Suurdt Eutes geheten. Van 1623 1653 was dit Sipke Sipkes. Dan vol gen er verschillende schoolmeesters uit het geslacht Schotanus Steringa. Van 17081740 was dit b.v. Frans, hierna tot 1772 zijn zoon Gerardus. Watze At zes schoolmeesterde van 17721803. Hij verdiende 52 per jaar, maar had dan ook de inkomsten van 8 pondemaat land en kreeg een donatie voor het kloksmeren, kerkhofmaaien en andere bijverdiensten. Van 18441882 leerde de jeugd bij mees ter M. Germeraad. Hij had een 5065 leerlingen in de zomer de meesten. Meest al was dit op het platteland anders, daar veel kinderen in de zomer thuis moesten helpen. Maar in het waterrij ke gebied rond Parrega konden heel wat kinderen de school des winters moei lijk bereiken. Ook meester G. R. de Groot voedde een hele generatie op. Hij stond te Parrega van 18821920. In zijn tijd ging de school achteruit, omdat er een christelijke school naast was ge komen. Al de genoemde onderwijzers waren n.l. van de openbare school. De christelijke school dateert van 1876. Het laatste hoofd van de openbare school was meester U. Donia, die tot de ophef fing in 1927 dienst heeft gedaan. Eens overkwam het een Parregaster schoolmeester, dat hij door de classis werd vermaand, omdat hij het te licht opnam met het zingen en leren in de kerk. Het salaris van de eerste christelijke onderwijzer was f 800 per jaar. De school zelf werd gebouwd voor f 1116,25 door een Parregaster timmerman. Vooral ds. Harders heeft veel voor de school ge- 509 199 18 Hjirüt docht bliken, dat büten de Yssel- marpolders de lanoanwinning sa goed as stil stiet. Mar hwat net stil stiet, mar alle jierren tanimt, dat is de lanünttrek- king foar wegenbou, wenningen, sport- fjilden, fabriken, natuer- en lanskips- biskerming ensfh. Yn de boppeneamde trije provinsjes is dat folie minder as yn oare kontreijen, mar sjoch ris nei dizze sifers: Lanforlies: Fryslan Grinslan Drinte 913 HA 769 HA 1582 HA Tige düdlik litte de feiten sjen, dat lan- De kerk van Parrega. Dat is thans de hervormde kerk, want Parrega is een van de weinige dorpen in onze provin cie waar men kan spreken van „de” kerk. Niet, dat er enkel hervormden in Parrega wonen al zijn ze er wel ver in de meerderheid. Niet ook dat „de” kerk altijd die van de hervormden is geweest. De kerkgeschiedenis heeft ook dit dorp niet onberoerd gelaten. Maar tot stichter van meer kerkgebouwen zo als in het veel kleinere Allingawier, Pi- aam enz. is het niet gekomen. Maar al was er dan maar één kerk, deze raak te allengs in verval. Niet minder was dit het geval met de toren, maar dit is een hoofdstuk apart, want de toren is eigendom van de burgerlijke gemeen te Wonseradeel. Men is in Parrega niet bij de pakken en puinhopen gaan neer zitten en zo ontvingen wij de medede ling, dat vrijdag 19 december a.s. ’s mid dags om 1.30 uur de kerk die lange tijd onttrokken is geweest aan de eredienst, weer in gebruik zal worden genomen. De uitnodiging gaat vergezeld van een gedicht, luidende: Door liefde voor de kerk Veel vrijwilligerswerk, Grote offervaardigheid, Toewijding en trouw worde dit Godsgebouw Weer hersteld, ingewijd. Deze weer in gebruikneming is voor ons gerede aanleiding hier iets uit de geschiedenis van Parrega, met name uit dievan de plaatselijke kerkgeschiedenis te vertellen. Het vormt ’n verkorte weer gave van een lezing, die onlangs in een gemeenteavond aan alt onderwerp werd gewijd. Parrega, zoals het dorp nu heet, ligt in de Zuidoostelijke uithoek van Wonsera- deel. Een blik op oude kaarten leert al spoedig, dat er voorheen veel meer wa ter was dan thans. Verschillende poelen en plassen zijn drooggemaakt en van een ook nu nog wel in onze omgeving voor komt b.v. te Bolsward, Longerhou en Comwerd. Ook hij bleef tot zijn dood en wel gedurende 27 jaar predikant te Parrega. Hierop volgt een groot aantal predikanten dat slechts korte tijd te Par- re verbleef. 1680—1684 Michael Wisman. 16861690 Petrus Jorna. Hij overleed na 4 jaar predikant geweest te zijn op 25-jarige leeftijd! 16921723 Nic. Dublinga. Ook hij over leed te Parrega. 1724-1735 Com. T. Oanter Visscher. 17351743 Bouritius Heineman. 17441748 Henz. Peresonius. 17481755 Hector Murray 17551768 Taco Tadema 17681786 Mollerus Couperus. Hij ging van Parrega naar Malakka, waar hij al spoedig is overleden. 1787-—1789 Jillardus Peomnga. 17891835 Herm. Cannegieter. Na een volbrachte diensttijd van 46 jaar ging hij te Parrega met emeritaat. 18351840 Dominicus Cannegieter. In dien dit een zoon zou zijn van de vori ge predikant, wat wel waarschijnlijk is, zou dit reeds de tweede maal zijn, dat de zoon de vader opvol gde. 18401873 Simon Zandstra. Ook hij overleed (na 33-jarige predikantsschap te Parrega. 18741893 W. H. Groeneveld Harders. Hij was na een reeks „verlichte” her ders de eerste rechtszinnige predikant te Parrega in deze eeuw. 1893—1897 G. J. Antink. 18981906 D. Eringa, kleinzoon van hij oanwinning hurd minder wurdt, wylst de lanünttrekking al mar hurder tanimt. By oare provinsjes giet dat noch folie hur der. Sa waerd yn Noard-Braban fan 19601965 oanwoun troch Ontginning 536 ha wylst yn deselde jierren 6391 ha oan de lanbou üntnomd waerd foar net-agraryske bistimming. Hiene wy de Ysselmarpolders net, dan gie it hurd efterüt. Mar ek mei de pol ders derby kinne wy net lyk halde. Un- danks de oanwinst fan 16.226 ha nij lan yn de jierren 60-65 yn de Ysselmar sak ken wy net minder as 13.611 ha omt yn dy jierren net minder as 33.248 ha oan de lanbou ünttrutsen waerd. En hwa’t nou om him hinne sjocht, hjir om de stèd of by Snits of yn Mak- kum of yn de Jouwer, om fan Drach ten net to praten, dy wit, dat dy lanünt- trekking al mar hurder trochgiet. By de ruilforkaveling wurde mear en mear net- agraryske bistimmingen tapast, it Frys ke Gea keapet hiele hoeken op, Steats- bosbihear giet deselde wei en de pro- vinsje is foar de rekreaesje ek drok dwaende mei oankeapen. Lans dizze wegen wurdt yn Nederlan, ek sünder opsetlike Mansholtplannen fan jier ta jier mear lan oan de boer ünt- lutsen. It wurd en de died is nou oan de oare EEG-partners om deselde wei op to gean. En dan lyk as wy mei eigen jild en net op kosten fan üs, dy’t har part al dien en seis bitelle hawwe. Litte de partners har greate wurden earst mar ris wier meitsje, by üs slt de daan. Hij was het ook die de feestrede gong der al aerdich yn. I hield. De school staitte met 47 leerlin- Tj. de J. °r>n. Het eerste schoolhoofd was de heer j A e l;a..;_;i cl'; n.J In bem wurdt great as it ophaldt to freegjen, hwer’t er weikomt en bigjint to wegerjen to fortellen, hwer’t er hinne giet. D. Eringa, Jan Piers Eringa van Edens. Ook overleed in Parrega. 19071901 C. P. Boorsma. 1910—1914 J. Nauta. P. J. Peterse. J. C. H. Romljn. O. Groenewoud. J. A. Tammens. 1940—1947 C. C. H. de Loot. 1947—1962 T. J. Drenth 19621969 B. Riemersma 1969heden D. Nieuwenhuis. In 1847 telde de gemeente 280 zielen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1