Griekenland uit Raad Europa van de week Foto van Gahe Skroar Senaat pleegde pesterijtje het adres aan Minister Roolvink van ■l Nieuw kabinet in Israël voor Boer Koekoek zorgde weer eens incident lllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllll üs hjoed to sizzen Het doden van Historisch aardewerk geëxposeerd STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Nieuwe taak voor borgstellingsfonds voor Friesland voor de consumptie bestemde dieren i*“'**Ü VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 h JA Ar. ANG NO. 99 Wymbritseradeel, Nieuw kabinet in Israël. Russisch-Westduits gesprek Midden-Oosten Incident Hwat hat zal De Block Oppositie t Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) doende rekening houdt met 't Israëlische standpunt dat een duurzame vrede in het Midden-Oosten uitsluitend tot stand kan komen door middel van rechtstreek se onderhandel ingen tussen Israël en de Arabische staten. onder geven de foto diepte, terwijl de weerspiegeling een bepaald effect geeft. Bedekt u de onderste helft van de foto eens met een hand of krant en u ziet dat dan ineens alle leven er uit mist. schuwd, dat hij deze moties naar de let ter moest uitvoeren omdat hij anders in konflikt zou komen met de Kamer. De heer Schmelzer heeft de minister uit gelegd, dat dit niet de opvatting is van de KVPfractie. De minister besloot daar op zijn bedoeling om ontslag te vragen maar op te geven. Hij behoeft zich ken nelijk niet zo veel van de moties aan te trekken. Onder voorzitterschap van de heer K. J. de Jong vergaderde op vrijdag 12 de cember j.l. het Algemeen Bestuur van de Stichting Borgstellingsfonds voor Fries land. Na de gebruikelijke agendapunten en na vaststelling van de begroting voor het jaar 1970, werd een bespreking ge houden over de vraag of in de tegen woordige tijd, nu de kredietmogelijkhe den voor middenstandsbedrijven via de bestaande bankinstellingen zoveel groter zijn geworden, het Borgstellingsfonds als kredietverstrekkende instelling nog wel bestaansrecht heeft. Ook al omdat door het Borgstellings fonds te Verlenen kredieten niet hoger kunnen zijn dan tienduizend gulden was de meerderheid der aanwezigen het eens met het bestuur, dat kredietverlening in het algemeen bij de banken ware onder te brengen. In deze vergadering werd voorts de mo gelijkheid overwogen, de doelstellingen van de Stichting om te buigen van het in hoofdzaak kredietverlenende naar het meer sociale vlak, waardoor deze een, zjj het een andere, taak op het terrein van het midden- en kleinbedrijf zou kun nen blijven vervullen. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hoar troch de nachten Klinkt in liet, De ing’lesang fan Frede op ierd. De frede dy’t Hy skinke sil Oan al hwa’t is Fan goede wil. En harders, hoedzjend It wife fé, Dy komme ringen Nei dit sté. En nést har man Sa from en froed, In jonge mem yn Soarch en noed. Yn strie leit dér De Hear fan ’t al To klomjen yn In bistestal. Bolswards Nieuwsblad Wat mag e- n oppositie eigenlijk doen en j niet doen De Tweede Kamer heeft vo- Elk jaar bereiken de Nederlandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren, als bijv, pluimvee en ko nijnen, op vaak afschuwelijke wijze wor den gedood. Haar zijn gevallen bekend, dat konijnen levend gevild en ook dat kippen levend werden geplukt. Er zijn in ons land verschillende abat toirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten; het vlees wordt dan ook nog door deskundigen ge keurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bona-fide poeliers wen den. Dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het opliangen van konijnen en het levend plukken van kippen en der gelijke voor de wet strafbaar is en dat hiertegen door politie en de over het ge- ver- As in minske in kuddedier is, is er dat mear nei de geast, as nei it lichem. Hy mei noch wolris alllnne kujjerje, mar allinne tinke komsel- den. De vitrine in de hal van het provincie huis, waarin gedurende enkele maanden de prijzen van het skütsjesilen zijn ten toongesteld, bevat thans een collectie ar cheologische vondsten uit het Fries Mu seum. Het meeste materiaal dateert uit de eerste vier eeuwen van onze jaartel ling en werd gevonden in de Friese ter pen, waarvan er vroeger ongeveer 900 zijn geweest. De kleine collecte in de vitrine van het provinciehuis bestaat uit groot vaatwerk en miniatuur vaatwerk. Het materiaal, gebaseerd op eigen vorm- ontwikkeling, onderscheidt zich van el kaar door versiering en lakproces. Be halve gaaf vaatwerk ziet men in de vi trine ook een aantal scherven, waaron der twee scherven uit de 2e 3e eTuw voor Christus, die als voorlopers kunnen worden beschouwd van het Friese aarde werk. Daarnaast zijn er attributen te zien, die werden gebruikt voor het we ven, het vissen en de grondbewerking. Een benen schaats of „glis” onthult, dat onze vroege voorouders zich ook op het ijs reeds thuis voelden. De collectie be vat zowel oudere als recente aanwins ten. Zo u het nog niet wist: de aarde is rond en voor zover u dit niet wilt ge loven, hier is het bewijs. Van rechts naar links ziet u duidelijk de afronding. De weerspiegeling in het water is glas helder, slechts de lucht trilt van herfst- huivering. U ziet hier een van Bolswards „overzeese gebiedsdelen”, slechts te be reiken via een minuscuul bruggetje, waar nauwelijks een auto over kan. Het is een wereldje apart, dat luistert naar de naam „De Pólle”, althans in de volks mond (wie zei ook maar weer dat Bols ward geen Friese namen verdroeg Het is ook een zeer nette buurtschap met propere geveltjes en goed onderhouden, waarschijnlijk eigen woningen. Waar schijnlijk kunt u het ijzeren geval rechts boven moeilijk plaatsen. Zo u het nog niet ontdekt mocht heben: keer de fo to om. U ziet dan meteen dat de ijze ren stang (nu links ander) hoort tot de St. Jansbrug evenals het stukje van het bovendraaistuk rechts boven. De we reld is nu ineens ook zo rond niet meer, want wat eerst de wat onwaarschijnlij ke ronding leek, is de Franeker vaart. Rechts ziet u de achtererven van de Franeker straat. Fotograaf L. K. Mol heeft wel stille waters uitgezocht. Eerst was het nog stiller, vertelde hij, maar er zwom een eend, die enige beroering bracht. Jammer, anders was de sugges tie nog sterker geweest. Wij geven de ze foto een hoog cijfer. Niet alleen om dat deze zo’n karakteristiek stukje Bols ward vastlegt, maar ook om de foto- technische kwaliteiten. De kromming van de vaart en de stang van de brug rechts Hoewel de Griekse kolonels indertijd smalend hadden gezegd, dat een eventuele uitstoting van hun land uit de Raad van Europa niet meer zou betekenen dan een muggesteek in de hoorn van een stier, hebben zij niettemin alle mogelijke moeite gedaan om een dcrgeljjke blijkbaar toch wel hinderlijke steek te vermijden. Zij hebben het onderzoek naar de klachten van de Scandinavische landen en Neder land over schending van de mensenrechten op allerlei wijzen bemoeilijkt, zij hefoben gedreigd, dat landen, die zich tegen Griekenland zouden verklaren, ge troffen zouden kunnen worden door een economische boycot en zij hebben steeds maar weer gewezen op het belang voor het Westen van de Griekse positie in de oostflank van de NAVO. Maar het enige, dat zij hadden moeten doen om hun vertrek uit de Raad van Europa te kunnen voorkomen de democratie herstellen en de rechten van de mens weer respecteren hebben zij nagelaten. Premier De Jong heeft de Eerste Kamer verzekerd, dat de regering ook aftreden als de Senaat de Loonwet verwerpt. Hij verklaarde dit onomwonden tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. In de Tweede Kame.r is de Loonwet onlangs aangenomen, ondanks het gezamen lijk verzet van de vakbeweging, nadat premier De Jong verscheen om ongeveer hetzelfde te zeggen: „Wij gaan weg als de Tweede Kamer de voorstellen afwijst”. De Eerste Kamer is de behandeling van de Loonwet kort geleden begonnen met een pesterijtje aan het adres van minister Roolvink (Sociale Zaken). Intussen heeft Washington in grote lij nen de inhoud bekendgemaakt van de nieuwe plannen die het heeft geformu leerd ter oplossing van de crisis in het Midden-Oosten, en die ter tafel liggen op het vier-mogendhedenoverleg achter gesloten deuren in New York. Die plan nen beogen onder meer een bindende overeenkomst over vrede tussen Egyp te en Israël, een aantal specifieke vei ligheidsmaatregelen, die uitgewerkt zou den moeten worden onder auspiciën van de Verenigde Naties, terugtrekking van de Israëlische troepen van bezet Egyp tisch gebied en terugkeer van een bepaal de vorm van Jordaanse aanwezigheid in een verenigd Jeruzalem. Rusland, Ame- rika’s belangrijkste tegenspeler bij het overleg in New York, heeft nog niet of ficieel gereageerd, in tegenstelling tot Egypte en Israël, die de plannen al rond uit hebben verworpen. Egypte spreekt van een Amerikaanse poging om een wig te drijven tussen Egypte en de andere Arabische tegenstanders van Israël. De Israëliërs hebben vooral kritiek op het feit, dat Washington in hun ogen onvol- De mogelijkheden voor een politieke op lossing van het Arabisch-Israëlische con flict zijn intussen allerminst groter ge worden nu de samenstelling bekend is van de nieuwe Israëlische regering van nationale eenheid, die formateur Golda Meir na 31 dagen onderhandelen heeft weten te vormen. Voor een deel blijft alles bij het oude: mevrouw Meir blijft premier, Abba Eban minister van bui tenlandse zaken en generaal Dajan mi nister van defensie. Maar de rechtse Ga- halpartij is van twee op zes kabinets- zetels gekomen en Simon Peres, een fer vent medestander van Dajan, is thans be last met de economische coördinatie in de bezette Arabische gebieden. En dat betekent, dat de stromingen, die volle dige annexatie van de bezette gebieden voorstaan op regeringsniveau, meer in vloed hebben gekregen. Veel vlugger dan verwacht was heeft Rusland zich akkoord verklaard met het Westduitse voorstel een gesprek te be ginnen over een verdrag of wederzijdse verklaringen waarin beide landen ervan zouden afzien elkaar met geweld te be dreigen of tegen elkaar geweld te ge bruiken. Mocht een dergelijke afspraak inderdaad tot stand komen dan zal men daar niet te veel betekenis aan mogen hechten, want de geschiedenis heeft maar al te duidelijk geleerd dat non-agres- siepacten in de praktijk nauwelijks eni ge waarde hebben. Wat de huidige ont wikkeling echter interessant maakt is dat de Russen, die het Duitse voorstel tot nu toe steeds hadden gepareerd met tal van voorwaarden, thans bereid zijn tot rechtstreeks overleg. Kennelijk ziet Moskou een akkoord met West-Duitsland als een nuttige spring plank voor een Europese veiligheidscon- ferentie, en nog altijd lijkt het waar schijnlijk dat Rusland als resultaat van een dergelijke conferentie een erkenning van de status quo in Europa wenst. Op het ogenblik is nog niet duidelijk of de Russen daartoe ook een volkenrechte lijke erkenning door het Westen van Oost-Duitsland rekenen. Om misverstan den op dit punt te vermijden heeft de regering in Bonn nog eens laten weten, dat de huidige soepele Westduitse poli tiek ten opzichte van Oost-Europa niet zo ver reikt, dat zij zou kunnen uitmon den in een erkenning de jure van het an dere Duitsland. Minister De Block van Economische Za ken was bijna afgetreden. Hij is op het laatste moment omgepraat door premier De Jong en de heer Schmelzer (KVP) De KVP-minister was in de veronder stelling, dat hij een levensgroot konflikt had met de Tweede Kamer. Bij zijn be grotingsbehandeling was ook van KVP- zijde kritiek gekomen op zijn beleid. Zelfs dienden twee KVP-ers moties in meer steun te krijgen voor de scheeps bouw en het Noorden van het land. Ook steunden de regeringspartijen een motie waarin werd aangedrongen op de oprich ting van een fusiecollege. Oppositielei der Don Uyl had de minister gewaar- Ljochtsjende stjerre Wüst it paed Dat nei Berntsje En krêbbe laet. Fine yn wynsels, Mei eachjes, klear, Mank oks, en ezel In Berntsje tear. Griekenland werd in de Raad van Eu ropa geconfronteerd met twee procedu res. De ene betrof de bovengenoemde klachten van de Scandinavische landen en Nederland. Deze zijn onderzocht door de Europese Commissie voor de rechten van de mens, die er vervolgens een rap port over heeft samengestold, dat mid den november aan het Comité van mi nisters der Raad is overhandigd. Maat regelen naar aanleiding van dat rapport zouden formeel pas na 3 maanden kun nen worden genomen. Daarnaast had echter ook het parle mentaire orgaan van de Raad, de Raad gevende Vergadering, zich met de Griek se kwestie bezig gehouden. Op grond van een rapport, uitgebracht door de Neder landse afgevaardigde Van der Stoel, had de Raadgevende Vergadering het mi- nisterscomité aanbevolen Griekenland als lid te schorsen, een strafmaatregel ove rigens, die minder ver gaat dan uitsto ting. Toen het ministerscomité in Parijs bij eenkwam was het aanvankelijk onzeker of de voor schorsing vereiste meerder heid van tweederden, dus twaalf van de achttien leden, gehaald zou kunnen wor den. Frankrijk, die zich op het stand punt stelde, dat men zich niet mocht mengen in de binnenlandse aangelegen heden van een andere lid-staat, tracht te steun te vinden voor een compromis, dat schorsing uitstellen of wellicht geheel voorkomen mits Griekse regering maar duidelijk zou laten blijken, dat zij met kracht wilde werken aan het herstel van de democratische vrijheden. Maar toen de Griekse minister van buitenlandse za ken, Pipinelis, tijdens het ministeriële beraad die garanties niet kon geven bleek dat een meerderheid van tenminste der- 10 landen voor schorsing zou gaan stem men. Voor het echter zo ver kon ko men besloot Griekenland de eer aan zichzelf te laten en eigener beweging het lidmaatschap van de Raad van Europa op te zeggen. Bovendien verkondigde Athene, dat het zich niet langer gebon den wenste te achten aan de Europese Conventie voor de rechten van de mens. Aangezien deze laatste opzegging even wel een termijn van zes maanden heeft, is een gebruikelijk wapen van het par lement om op korte termijn inlichtingen aan een minister te vragen. Volgens de heer Maenen dreigden nu het funktione- ren van de Tweede Kamer en de goede orde in gevaar te komen. „Men kan er dan ook op rekenen, dat wij ons iti het vervolg tegenover dit soort interpellaties kritischer zullen opstellen,” waarschuw de de heer Maenen. „De harde lijn Beer- nink-Maenen”, riep Van Lier terug. Op positieleider Den Uyl mengde zich in de botsing: „Wat verbeelden de regerings partijen zich wel? Ieder lid van de Tweede Kamer heeft het recht om in lichtingen in te winnen, om te interpel leren. Het is aan de kiezers om te oor delen of zij dat goed doen. Niet aan de regeringspartijen”. De heer Schmelzer kon dat niet op zien laten zitten. „Wij vullen best een ruim standpunt innemen, maar er kan een tijdstip komen dat de werkwijze van de Kamer wordt geschaad. Er is nu sprake van een toename van alles, zoals het indienen van moties en het houden van interpellaties”. Bij de behandeling van de begroting van minister Klompé (CRM), oftewel Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk hebben de afgevaardigden van de Boe renpartij, de heren Koekoek en Nuyens voor een incident gezorgd. Het zal waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat hun uit latingen uit de officiële Handelingen wor den gescharpt. De heer Nuyens ging te keer tegen „onchristelijke t.v.-uitzendin- gen” en beschuldigde de KVP en voor al KVP-minister Klompé ervan zich wel op christelijke beginselen te beroepen maar er niet naar te handelen. Hij ging ook te keer tegen een aantal Kamerle den, die volgens hem „de eed afleggen en wier beginselprogramma begint bij God en Gods woord, maar die lachen als ik hier de moraal verdedig”. De heer Aarden (PPR) vroeg hem zijn woorden terug te nemen. Hij maakte bezwaar te gen een indeling van de Kamer in chris tenen en heidenen. De heer Nuyens wei gerde. Ook minister Klompé werd boos. „Een lid van de Kamer beschuldigt mij ervan dat ik de eed van de grondwet niet nakom. Ik verzoek hem dit direkt terug te nemen”. Plaatsvervangend Ka mervoorzitter Jkvr. Wttewaal van Stoet wegen vroeg de Kamer gebruik te mo gen maken van het recht om bepaalde passages te schrappen. De heer Koekoek maakte hierop de zaak nog erger door fel te protesteren. Hij zei daarbij, dat minister Klompé in strijd met haar be ginselen handelde door t.v.-uitzendingen toe te staan die in strijd zijn met die beginselen. Hij weigerde om ook maar iets terug te nemen. rige week een heftig debat over deze vraag meegemaakt. Met als voornaamste partijen de heer Schmelzer, fractievoor zitter van de KVP en daarmee aanvoer der van de regeringspartijen, en de heer Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA en daarmee aanvoerder van de opposi tie. Aanleiding was het verzoek van de socialist Van Lier om minister Roolvink te interpelleren over het standpunt van de regering ten aanzien van een AOW- verhoging met drie procent en een extra vakantieuitkering. De heer Van Lier had gehoord, dat binnen het kabinet on enigheid was ontstaan over deze verho ging. Hij wilde daarover informaties. De heer Maenen (KVP) sprong boos op. Namens de andere regeringspartijen (ARP, VVD, CHU) vertelde hij, dat de oppositie niet zo lastig moest zijn door allerlei interpellaties aan te vragen. „Wij waren en blijven bereid de oppositie vol ledig gelegenheid te geven haar in de democratie noodzakelijke funktie uit te oefenen. Maar deze wijze van interpelle ren achten wij verkeerd”. De heer Mae nen vertelde niet waarin deze mogelijke Interpellatie eigenlijk verschilde van an dere, eerder gehouden interpellaties. Het Hem werd gevraagd om het vastgelo pen gesprek met de vakbeweging weer op gang te brengen vóór de Loonwet in de Senaat komt. De minister heeft het daar moeilijk mee. Hij wil waarschijn lijk wel praten, maar de vakbeweging weigert elk kontakt zolang de minister zijn gehate artikel in de nieuwe Loon wet handhaaft. Dit artikel geeft de re gering de bevoegdheid in te grijpen in CAO's. Van het door de Eerste Kamer gevraagde overleg is tot nu toe niets te recht gekomen. De Senaat wil de Loon wet behandelen op II februari. Op dat moment zijn al een aantal nieuwe CAO's voor 1970 afgesloten. Premier De Jong heeft al gezegd, dat de regering dit niet zo erg vindt. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat de Eerste Kamer begin volgend jaar de regering naar huis zal sturen door de wet te verwerpen. De gemeenteraads- en provinciale verkiezingen staan dan voor de deur. Een uiterst ongunstig moment om een politieke krisis op te roepen. zal de procedure naar aanleiding van de Scandinavische en Nederlandse klach ten normaal worden voortgezet. Uit de ze hele gang van zaken is gebleken, dat Europa zich ongevoelig heeft getoond voor Pipinelis’ bewering, dat in zijn land het enige alternatief voor het huidige kolonelsbewind een communistische machtsovername zou zijn. Daarentegen schijnt dat argument op de Verenigde Staten wél indruk te hebben gemaakt. Washington heeft weliswaar gezegd, dat de Griekse affaire een zuiver Europese aangelegenheid is, maar het heeft toch duidelijk laten doorschemeren dat het lie ver geen anti-Griekse maatregelen zag, gezien de zich steeds verscherpende cri sis in het Midden-Oosten en de groeien de Russische invloed in de Middelland se Zee. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag hele land verspreide inspecteurs der eniging zal worden opgetreden. Houdt bij de jaarwisseling ook uw huis dieren in huis: maar al te dikwijls wor- d n ze door hri vuurwerk in paniek g< bracht of lo^ n zij ernstig letsel op. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1