Meer Amerikanen uit Vietnam de week Foto van Kerstpuzzel kleine stal In l I I 8 8 8 I o o o i i I 1 j I l Dubcek weggepromoveerd naar Ankara i g s Fan de Mar tiny loer Hwat bringl üs de R.O.N.O. Jiergearkomste K.F.F.B. Advint - Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, 9 n FRYSKE KRYSTKANTATE FOAR RONO 8 5 DINSDAG 23 DECEMBER 1969 108e JAARGANG NO. 100 Dubcek naar Ankara Midden-Oosten S. Schoffelmeer Verenigde Naties Fotoredaktie Krystllet een lichaam aan zee ,V INTER-YMPRESSY in 9 «■MB De jaarlijkse zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York is weer achter de rug. Het was een vrij dorre, improduktieve zit ting, die zo weinig hoogtepunten telde, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A, J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) (Dichter niet vermeld. Bron: Africa Cristo) Sien hoe in ’n kleine stal Skyn alom ’n hemelstraal, Sien die Kindjie van die Maagd Wat verskyn op aarde laag: Groet die allerheilig’ nag, Groet die-groot verlossingsdag Sing deur heel Jerusalem Van die Kind van Bethlehem: Belangrijke kwesties zoals Vietnam, het Midden-Oosten en het conflict tussen Ni geria en Biafra zijn nauwelijks of in het geheel niet aan de orde geweest. Dat de crisis in het Midden-Oosten niet aan bod kwam is overigens wel begrijpelijk, aangezien de zitting van de Assemblee in feite werd beheerst door het even eens in New York plaatshebbende vier- mogendhedenoverleg over deze crisis. Intussen heeft Israël de Grote Vier nog maals duidelijk gemaakt, dat het weinig belang hecht aan dit overleg, en dat het op het standpunt blijft staan dat uit sluitend rechtstreeks overleg tussen de Arabische landen en Israël tot een blij vende vrede zal kunnen leiden. Boven dien heeft de Israëlische premier, me vrouw Golda Meier, wier nieuwe rege ring van nationale eenheid het vertrou wen van het parlement kreeg, er nog eens de nadruk op gelegd, dat Israël geen vierkante centimeter veroverd Arabisch gebied zal ontruimen zolang de Arabische leiders weigeren vrede te sluiten. Intus sen heeft de rechtse Gahalpartij, die an nexatie vap de bezette gebieden voor staat, haar positie in het nieuwe kabi net versterkt doordat zij een van Is raels „sterke mannen” heeft weten te interesseren voor een ministerszetel. Het is generaal Weizmann, die sedert 1966 de tweede man in de generale staf was. De jiergearkomste fan de KFFB wurdt dit kear hal den op tiisdei 30 desimber yn de aula fan de Provinsiale Bibleteek. De wurklist biedt wer syn forskaet. Alder- earst is der de ütslach fan de roman- priisfraech, de puzzels, kleur, en knip- printen foar de jeugd. Op de gearkom- ste sil it earste eksemplaer oanbëan wur- de fan it boekwurk Minskestriid-Mins- kellbben oer en üt de skiednis fan Hin- naerderadiel oan boargemaster R. Alta fan Hinnaerderadiel. Roel Slofstra sil sjonge by de gitaer en ds. B. Smilde (earder to Achlum) sil sprekke oer: Op wei nei in nijë Fryske Bibeloersetting”. Yn it skoft is der wer in boekemerk. Snie wie as in mylde seine As in wijing fan it reine Dein oer hjerstich keale fjilden Dêr't de wurge minsken tilden Oer har krusen en har lésten Sünder lins en sünder rêsten; Mar by 't hege, kleare blinken Fielden hja har soarch forsinken, Inkien stiene, bliid as bern, Glimkjend foar har üt to sjen. (Adres voor correspondentie: Fotoredak tie Bolswards Nieuwsblad, Marktstraat 13, Bolsward). Het lichaam Een kleine moordkuil De zee Een grote kadaverbak. Weinig doorhalingen. Weinig toevoegingen. Een lichaam aan zee houdt zijn ijzers heet, zijn weefsels vochtig, zijn kernen koel. O, kom dochs Heilê.n, lang foarséin, Ik reitsje skjin myn rie tonein. Wol net mear wachtsje. Ut satans kloeren ’■èdt my, Hear, Rédt hiel it folk, lit har net mear Yn ’t kwea binachtsje. O, Jezusbern, kom wer to wrüld, It is hjir sünder Jo sa kê.ld. Oerstrielje d’ierde ünfortocht Wer mei Jins Ijocht. Nou, siz it mar, foar my is it abaca- dabra, mar ek al is it yn de eagen fan literatoren weardefol, foar it folk bliuwt it ünbigryplik. Jow my dan mar in ge dicht sa as fan Douwe Kiestra; abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Yn dizze geast winskje ik alle lózers fan herten in tankber en sillich krystfeest. Tj. de J. de jongforstoarne dichter: Pyt van der Burg hweryn hy dizze situaesje sa tref lik wit to skilderjen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Vaste koersen: een mes voor een vogel een vis voor een spijker. I President Nixon, die het Amerikaanse volk had beloofd, dat hij het vóór Kerstmis nogmaals zou inlichten over de situatie in Vietnam, heeft in een televisierede aangekondigd, dat weer 50.000 man Amerikaanse troepen uit Zuld-Vietnam zul len worden teruggetrokken. Dat betekent, dat er over enige tjjd 110.000 Ameri kaanse soldaten minder in dat land zullen zijn, aangezien er al 60.000 zijn ver trokken. Met dit alles houdt Nixon zich ten dele aan zijn belofte, dat hij het schema van Clifford, minister van defensie onder president Johnson, zou ver beteren, die in het begin van dit jaar in een tijdschriftartikel had gepleit voor een totale terugtrekking eind 1969 van 100.000 man. Nixon komt die belofte echter niet geheel na, want hij kondigde aan, dat de nieuwe terugtrekkingen op 15 april voltooid zouden zijn, hetgeen inhoudt, dat de huidige troepensterkte eventueel gehandhaafd kan blijven tot na het winteroffensief van de vijand, dat in sommige kringen wordt verwacht. Men denkt daarbij aan de les van februari 1968, toen de Zuidvietnamezen en hun bondgenoten door het Tetoffensief danig werden verrast. Op kritiek, dat in het huidige tempo de Amerikaanse aftocht uit Vietnam Wel drie tot vier jaar kan duren, is in Was hington geantwoord, dat het terugtrek ken volgend jaar in hoger tempo zal kunnen gaan als Hanoi niet tegenwerkt. Nixons plan zou inhouden, dat alle ge- vechtstroepen op de grond - 200.000 man in totaal - tegen 1971 moeten zijn ver dwenen, zodat in dat verkiezingsjaar nog slechts 50 tot 100.000 „militaire advi seurs” zouden overblijven. President Nixon heeft eerder dit jaar gezegd, dat hij de besluiten over troepen, verminderingen zou laten afhangen van drie factoren: vorderingen bij het Parij- se vredesoverleg, een gunstige ontwik keling van de Vietnamisatie van de oor log (dat wil zeggen het overdragen van meer gevechtstaken aan de Zuidvietna- mese strijdkrachten) en de omvang van de gevechtshandelingen van de tegen stander. Nixon moest opnieuw rapporte ren, dat er in Parijs geen voortgang was gemaakt; vandaar dan oók dat hij ook nu geen opvolger aankondigde van Ca bot Lodge, de voornaamste Amerikaanse onderhandelaar, die zich enkele weken geleden terugtrok. Dat Nixon toch nieu we troepenterugtrekkingen kon aankon digen was, zo zei hij, een gevolg van niet onbelangrijke vorderingen bij het Vietnamisatieproces. Tenslotte vermeld de hij, dat de vijandelijke Infiltraties sterk waren toegenomen, maar nog niet op het punt waren gekomen, dat een groot offensief mogelijk leek. Nixon waarschuwde de tegenstander opnieuw, dat hij sterke en effectieve maatregelen zou nemen indien dat nodig zou zijn, hetgeen zou kunnen duiden op een her vatting van de bombardementen op N.- Vietnam. Interessant is intussen, dat er steeds meer aanwijzingen komen, dat de tegenstander met zijn op felle wijze ge pareerde Tetoffensief van 1968 waar schijnlijk te veel van zijn krachten heeft gevergd, zodat hij niet langer tot om vangrijke acties in staat zou zijn. Hwat in skilderjend formogen, hwat wielde fan klank en in rykdom fan ali- Oer hiel de wrald is ’t neare nacht. U-ndanks de ierdske glans en pracht. Taest ik yn ’t tsjuster. Myn paed, sa düdlik oars en klear, Wurdt dizich wei, gjin doel ha’k mear, Ik reitsje ’t bjuster. Myn herte skrillet üt syn rêst. Ik rin yn drek en dridze fêst. Myn siele wurdt yn ünstjür brocht. Hear, jow my Ijocht! Buig ons hart, o Jesus teer, Voor u krip in ootmoed neer; Laat ons trotsheid daar verdwyn Waar in armoed’ u verskyn. Winter lei de wrald oan bannen Snie lei oer de hege lannen, Diek de feale, keale greiden Dêr’t de skiere skiep jit weiden Blonk op beammen en op skuorren Op ’e huzen fan de buorren, ’t Wintersintsje skynde 'er oer Tekene ’t tek fan hüs en toer. Rounom wie ’t mei snie bidutsen, It libben like wol birutsen, Krekt as wie in wite jiske Sêft oer alles hinne wiske; Hwant it lüd fan trein en smidte Klonk sa fyn en üt ’e fierte En de lytse minskestimmen Wiene alhiel net to fornimmen Wite, wollen tekken lei Oer de lüden fan de dei. teraesje (stêfrym) yn dit meditative ge dicht. En elk, dy't it in pear kear lést, kin it meifiele. It bliuwt yn jins ünt- hald hingjen en komt aloan wer boppe as jo de Fryske lannen trochride yn win tertij en -pracht. Hokfoar moderne Frys ke dichter kin dit syn folk jit biede? Pyt van der Burg, sa as Fedde Schurer, Douwe Tamminga, Douwe Kiestra en sa- folle oaren! Hoe langer hoe mear wur- de de moderne dichters in aparte clan, dêr’t it folk gjin weet mear fan hat, omt hja har fersen net mear neifiele kin en faeks alhiel net mear bigrypt. Ik krige dizze wike in Nederlanske bon- del mei ütsochte fersen. Ik nim der mar ien üt: Rounom klinkt nou demoanentael: „De remmen los en fuort morael, Fuort, alle noarmen.” It kwea fiert heechtij hjoed-de-dei, It boazet oan, komt my binei Yn alle foarmen. In floedgolf weaget eer de wrüld. Hwat moat ik dwaen ta myn bihald? ’k Bin op sa’n oerkrêft net bitocht. Hear, jow my Ijocht! Lit my yn skimer gean O God! yn skimer stean, By al dit swiere, Bliuwt dochs dit boadskip fan Dyn great bidoelen dan My lepenbiere. Fan alle lok en tier Dat ienris wurdt en wie Is dit it moaiste, Fan alle Ijocht fan God Yn tsjuster libbenslot Bliuwt dit it neiste; To nel om by to stean, To great om oan to gean Yn al syn swidens Soms moat de mem it Bern Ris efkes net oansjen By al har Widens. Kin hja syn loaitsjen net Bidjipje yn har hert, Is ’t har tofolle, Hoe soe ik earme dan Sa’n greate seine fan Gods Mem ha wolle? Dubcek, de vroegere Tsjechoslowaakse partijleider, is thans geheel van het po litieke toneel in Praag verdwenen: hij is benoemd tot ambassadeur van zijn land in Turkije. Dubcek, als partijsec retaris de opvolger van de impopulai re Novotny, was een der voornaamste gangmakers voor de „Praagse lente”, de periode van acht maanden van her vormingsgezinde experimenten, die in augustus 1968 in feite al eindigde toen troepen van Rusland en vier andere lan den van het Pact van Warschau het land binnenvielen. Ook na dat tijdstip heeft Dubcek nog een tijdlang getracht het communisme een „menselijk gezicht” te geven, tot hij in april van dit jaar werd vervangen door de „realist” Husak en tot voorzitter van het parlement werd benoemd, een functie die hij in septem ber eveneens moest afstaan. Dat hij nu ’n ambassadeurspost heeft gekregen be tekent intussen, dat hij zal ontsnappen aan een politiek proces wegens ver raad, dat hem door communisten van de harde lijn was toegedacht, maar waar tegen Husak zich steeds heeft verzet. De koarte dagen foaf Krysttiid, mei iis en snie, sizze üs, dat it jier al hast wer ’oarby is. Nei de prachtige simmer, de üngewoane sierlike hjerst is it nou de tsjustere tiid mei koarte dage>a en skie- l re loften. J Lykwols wie ek yn dizze dagen de na- tuer soms fan in bysündere pracht mei 51 syn sniebidutsen fjilden, syn birime S I beammen en strüken, syn skerpe silhouet. ten tsjin de dünke-e loften. En as fan- seis kamen my de wurden yn it sin fan Yn de Fryske RONO-ütstjüring fan tiis- dei 23 desimber n.k., sille dielen fan de Krystkantate „En ik seach in nije hi- mel” fan Jitse Nicolai ütstjürd wurde. De opnamen hjirfoar binne makke wi- lens de ütfiering op 22 desimber yn de grifformearde tsjerke to Bütenpost. Dizze kantate, komponcarre op teksten üt it evangeelje fan Lukas en de lepen- biering fan Jehannes, wurdt ütfierd troch koaren üt Augustinusgea, Easternij- tsjerk en De Tynje en learlingen fan de streékmuzykskoalle „De Waldsang”. Solisten binne: Eke Wit te veen, sopraan; Dick Oosterhof, tenor; Gerda Beek, fluit; Auke van der Merk, trompet; Jo han Brouwer, oargel en mefrou A L. Nicolai-Coini, spinet. Dirigent is Jitse Nicolai. Gezien de grote deelname aan onze st. nicolaaspuzzel willen we onze lezers graag ook in dit blad ’n puzzel aanbieden voor de kerst dagen. De oplossingen kunnen worden ingezonden tot en met 4 jan., zodat u ook tijdens de jaar wisseling nog kunt puzzelen. De prijzen zullen ditmaal bestaan uit boeken of boekebonnen. Wij wen sen u veel sukses. dat de Amerikaanse permanente afge vaardigde, Yost, toen hem gevraagd werd wat het voornaamste resultaat van de ze 24ste Assemblee was, antwoordde: „De voorbereidingen voor de 25ste As semblee”. Er bestaan plannen om ter vie ring van het zilveren jubileum van de volkerenorganisatie zoveel mogelijk staatshoofden en regeringsleiders bijeen te brengen; de volgende Algemene Ver gadering kan dus in theorie van enig belang worden. Wat de delegaties van meer dan 120 landen sedert midden september in New York hebben bereikt is grotendeels van wenig praktische waarde. Er is weer de gebruikelijke stroom van resoluties aangenomen, maar aangezien de beslui ten van de Assemblee op grond van de bepalingen van het Handvest slechts aan bevelingen zijn, zodat nakoming niet af gedwongen kan worden, en bovendien bij vele stemmigen de machtige grote mo gendheden kwamen te staan tegenover het Afro-Aziatische blok, dat weliswaar een grote stemmenmeerderheid kan pro duceren maar geen Werkelijke macht be zit, zullen vele van die resoluties een do de letter blijven. 5 In de regel plaatsen we de foto van de week op vrijdag, nu er deze week vrij dag geen krant komt, willen we de lezer de foto, die we anders alsdan geplaatst zouden hebben, toch niet onthouden. De heer O. Leeverink zag de Martinitoren, dus Bolsward weer eens van een an dere kant. Een wat vreemd doorkijkje met een busje achter de tralies. Zonder de toren zou het wellicht voor mensen die er toevallig niet in de buurt wonen, wel bijzonder moeilijk zijn te zeggen, waór de fotograaf zich heeft opgesteld. Trouwens mét de toren zoals die nu vooi’ u ligt, is het ook nog niet zo eenvou dig. Ditmaal verklappen we het eens niet, maar willen we het graag eens van de lezer horen. Nu het einde van het jaar in zicht komt, hebben we de lezer en niet minder de deelnemende fotogra fen toch een paar vragen te stellen en/ of suggesties te doen. De eerste vraag is: Doorgaan of niet? Nog even en deze serie is een jaar oud. Wij zijn niet uitgepraat, dat niet. Het is ook niet zo, dat we niet meer over foto’s zouden beschikken, want we heb ben er nog heel wat in portefeuille, waar bij foto: die we nog graag een beurt ge ven. Maar aan de andere kant men moet met een bepaalde rubriek ook niet doorgaan totdat het gaat vervelen. Als .wij de indruk zouden hebben, dat ’t gros van de lezers de foto van de week am per het bekijken waard acht, kunnen we kosten en moeite sparen door met de reeks te stoppen. Is het integendeel zó, dat van het werk van onze amateurs nog steeds wordt genoten, dat u bij wij ze van spreken telkens al uitkijkt naar de volgende foto, dan gaan we er rustig mee door, al zouden we ook „nieu we” fotografen graag eens in ons blad zien. Misschien vindt u eens gelegenheid om het mee te delen. Kernachtige uit spraken zullen we in dit rubriekje pu bliceren. En nu nog wat. Tientallen fo to’s van Bolsward geplaatst in deze ru briek bevinden zich in ons archief. Er bestaat géén fotoboek van Bolsward. Met gebruikmaking van deze cliché’s zou het wanneer de verzameling nog wat groeit mogelijk zijn op glad papier waarop de foto’s dus veel beter uitko- Advertentleprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag men een fotoboekje over Bolsward te maken, er van uitgaande dat de inzen ders van deze rubriek er geen bezwaar tegen maken. Wij verklappen u, dat er in deze richting al besprekingen zijn ge weest. De gedachte is daarbij geopperd, dat het boekje met foto’s (met zeer kor te onderschriften) aan waarde zou win nen, wanneer de pagina af en toe door spekt zouden zijn met gedichten over Bolsward. U wist misschien niet, dat er diverse dichters zijn geweest, die Bols ward hebben bezongen. Niemand minder deed dit b.v. dan mr. J. L. van Lennep, niemand minder ook dan de in Vlaan deren gevierde dichter Karei van den Oever, afkomstig uit een oud Bolswar- der geslacht. Gedichten over Bolsward schreven ook Dokter-om (dr. Eelt je Hal- bertsma: to Boalsert yn ’e merke), Lau rens ten Cate, Douwe Tamminga, Johs. Couperus, S. J. v. d. Molen. Anderen weer deden over Bolsward kernachtige en dichterlijke uitspraken, zoals b.v. Ber- tus Aafjes. Het is nu de bedoeling deze gedichten en uitspraken over Bolsward alvast te verzamelen. Ook daarbij -- in dien u met het plan sympathiseert kunt u helpen. Is u b.v. eens iets over Bolsward tegengekomen dat u heeft uit geknipt? Of nog anders: Wie durft de uitdaging aan zelf eens een gedicht te schrijven, dat betrekking heeft op Bols ward? Op zijn stadhuis, zijn bolwerken, zijn torens, grachten, gevens? Alles is welkom, Fries zowel als Hollands. Met het oog op de toeristen, voor wie een dergelijk boekje ook aantrekkelijk zou kunnen zijn zou zelfs een poëtische bij drage in het Engels of in een andere moderne taal niet misstaan, hetzij oor spronkelijk, hetzij als vertaling van een reeds bestaand gedicht over Bolsward. Met de komende feestdagen in zicht, heeft u wellicht even tijd hierover te peinzen. Gaarne tot dan. Intussen met de beste wensen tot gezegende kerstda gen en alvast tot een gelukkig nieuw jaar. Hy wat in die hemel troon, Kom met ons benede woon. Hy lê in ’n kripp.e klein, Voor wie buig die Cherubijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1