Gemeentelijke herindeling komt traag op gang 6abeSHroap ISj ■II Ook bevolking bij discussie betrekken o Ml® lin!IHllllllllllll!lll!llllllllllllllllll!llllllll ft i Fan de Marl iny Loer DINSDAG 6 JANUARI 1970 109e JAARGANG No. 1 Minskestriid-Minskelibben. 11 Hl"”'”' Hwat hal us hjoed to sizzen R. T. Kuipers Tj. de J. melr. Kiert a krige yn (I I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) FAN IT AGRARxSKJÏÏ I51DKIIWSLIBBEN bliuwt syn eigen wegen gean, ek dy hat goed buorke. En de frije hannel ek, dy hat syn omset ek forgreate omt der mear fé halden wurdt, mear mest wurdt en it bargehalden tage goed üt koe. Hwerom soe men it elkoar dan lêstich meitsje as alleman oan syn diel komt Hwa soe diz- ze boarterstün forsteure wolle, hwer’t elk sa hearllk frij is en bisyk kriget fan trije, fjouwer of fiif fortsjintwur- digers Ja, dér moat jo mar ris oer neitinke... Foar my bliuwt it in riedsel, dat de- selde boeren dy’t yn har suvelorgani- saesjes mei rjucht oantrünje op in sa sterk mooglike iendracht, op dit geblet sa blyn binne en in systeem yn stan hélde, dat harren alle jierren ünnoadich in han fol jild kostet. En yn gjin hoe- ke fan Fryslan is dit slimmer as hjirre, hwer’t troch de lizzing fan de pleatsen, it bisyk en de distribüsje dochs al lês tich en tiidslinend is. Hjir leit in aksjepunt ticht by hüs, hwer’t elk hwat oan dwaen kin troch skerper ta to sjen op prizen en kondys- jes, troch kwantumkoarting to bitingjen omt it reëel is, troch tidich to bistel len en flot to biteljen, troch ienriedich druk op de prizen üt to oefenjen en gjin ünreedlike easken to stellen. Hjir ledt bysünder foar de jonge boeren in frucht- ber wurkterrein, dat al to lang under goede wurden bidobbe is. It forkear Is de skoanmem yn it oars sa folmakke houlik tusken de sjauffeur en syn wein. Groter omzet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert Na het artikel van de Bolswarder aktiegroep voor de vrede In dit blad van 2 dec. jl. onder bovenstaande titel, overigens een citaat van burgemeester J. M. A. Mulder, lijkt het ondergetekende nuttig een voorlopige inventarisatie van meningen en uitspraken over gemeentelijke herindeling en de met bovenstaande titel bedoelde inspraak van de bevolking te geven. Dit alles ter nadere oriëntatie. meester Mulder het voor Bolsward niet nodig samen met andere gemeenten te gaan, omdat Bolsward grond genoeg zou hebben om tot een stad van 25.000 in woners te kunnen uitgroeien. Provinciaal echter, zou het wel eens nodig kunnen zijn samen te gaan en daarom wil Bols ward wel meespreken over herindeling. Ook moeten van het begin af aan ge- de had gepleit. Overigens vindt burge- Der wurdt op it heden in sterke oan- I drang ütoefene op de bistjüren fan de Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag lang in onzekerheid te laten. Hij deel de verder mee, dat men, evenals Bols ward, een uitnodiging van Wonseradeel had gehad om eens over dege meente lijke herindeling te komen praten. Tot zover deze voorlopige inventarisa tie. Ondergetekende vraagt zich af, hoe lang bestuurlijk Bolsward, buiten de persoonlijke mening van de burgemees ter in de L.C., nog blijft zwijgen over deze materie van herindeling en in spraak. Een materie, die van zoveel be lang is voor allen in deze omgeving voor onze toekomst. Door te lang te wach ten en geen eigen initiatieven te ont plooien zouden we wel eens allerlei bo ten kunnen missen, die op tijd uit de haven vertrokken. Bolsward Het eerste exemplaar van dit boekwerk werd j.L dinsdagmiddag op de jaarvergadering van de KFFB door de voorzitter de heer G. v. d. Woude, uitgereikt aan burge meester R. Alta van Hennaarderadeei, i die met het college van b. en w. de vergadering bewoonde. Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 vorming hiervan is in voorbereiding. De verbazing van de heer Renkema is waar schijnlijk als volgt te verklaren. De ge noemde Studiecommissie heeft n.l. in haar Interim-Rapport wel het punt van de streekgewesten (zie punt b. in de in leiding van dit' artikel) genoemd en ook dat dit een nadere studie waard zou zijn, inaar zij adviseert toch G.S. het streven naar grotere gemeenten (punt c. van de inleiding). Het experiment tot het vormen van streekgewesten, ondanks een aantal voordelen die de commissie hierin zag, heeft ze kennelijk niet aan gedurfd. Dat dit nu een beetje schril naar voren komt door minister Beeminks uitspraak is niet de minister zijn schuld. 19 december verzet de heer J. J. de Vries (AR) zich in de gemeenteraad van Ijlst, volgens een verslag in de L.C., tegen oen uitspraak van b. en w., waar- i in in de toekomst de zelfstandigheid van IJlst ontkend wordt. Hij pleit voor de vorming van een streekgewest, waarbij de gemeente slechts een deel van zijn zelfstandigheid overdraagt aan de nieu we te vormen bestuurslaag. 20 december verklaart de redacteur in Den Haag van de L.C. over de uitspraak van minister Beernink het volgende ,,Het lijkt mij een voortreffelijke gedach te om juist in het noorden een derge lijk experiment uit te voeren. Immers i experimenteren op welk gebied dan ook zet de mensen in beweging. Laat ze zich bewust worden van de rol, die zij mis schien wat traditioneel vervullen. Het veroorzaakt een lichte onrust, die zeer stimulerend kan werken, laat bovendien die mensen aan het woord komen, die in de bestaande verhoudingen blijven zwijgen. Er kan lijkt mij vooral in een stimuleringsgebied als het noor den is nauwelijks genoeg geëxperimen teerd worden”. 29 december vond, volgens de L.C., de burgemeester van Workum, mr. B. van Haersma Buma, het van belang dat er binnen niet al te ’ange tijd concrete voorstellen komen wat de samenvoeging van gemeenten betreft. Bij de bespre king van die voorstellen zou dé bevol king inspraak moeten hebben. Hij acht te het onjuist de bevolking nu nog erg oer ünderhannele en mei men yn de kommende jierren in gunstige ütslach forwachtsje. Mar dêrmei is men der noch net. As, lyk as de léste wiken bard is, in greate, Londense öfnimmer fan ien fan üs suvelforkeaporganisaesjes, bi- socht wurdt troch in forkeaper fan in oare suvelforkeaporganisaesje, beide koöperatyf, dy’t de klant in legere priis oanbea, dan is der hwat mis yn de top. Lit üs oannimme, dat Fryslan ien suvel- gebiet wurdt mei ien molkpriis, dan mei dit net wer bidoam wurde troch in oare Nederlanske koöperative groep. Mei oa re wurden, ek nationael sille de suvel- minsken bymekoar stappe moatte en, as it iennichssins mooglik is, ek de parti- kuliere yndustry yn dat systeem bi- lüke mcatte. Folie mear as de boeren witte kinne, wurdt yn de top fjuchte en striden om eigen ynstelling greater to meitsjen, al is de konkurrint likegoed in boereorganisaesje as hja seis. Dêr mei wurde greate bidragcn boerejild for- griemd. En dat is net allinnich it gefal yn de suvel, it is noch folie sterker by de oan- en forkeaporganisaesjes. Op dat gebiet is de situaesje, ek yn dizze hoeke, lang net, hwat hja wéze koe. Wylst yn de suvel de koöperative ynstellings hurd foarüt buorkje en al mear molke krije, git yn de oan- en forkeaporganisaesjes hjir to min groei en tof olie fordieid- heit. Dêrtroeh wurdt nei in forsichtige skatting noch de helt fan de oankeap troch de partikuliere hannel dien. Dit meentebestuur en bevolking nauw bij de discussie worden betrokken. 29 november verklaart het college van Gedeputeerde Staten in de LC., dat zij van oordeel is dat inspraak gewenst is bij de vorming van streekplannen. 2 december reageert de Bolswarder ak tiegroep voor de vrede in het B.N. op de stellingname van burgemeester Mul der, omdat naar haar mening verschil lende punten in het interview vragen oproepen. De aktiegroep pleit o.a. voor een nadere studie voor Bolsward en om geving van de in het Interim-Rapport genoemde mogelijkheid voor het „Be houd van kleinere gemeenten met invoe ring van stads- en streekgewesten”, te meer daar P.S. de mogelijkheid daar toe open laat. Tot slot dacht ze, wat inspraak betreft, in Bolsward al een klein beetje te kunnen oefenen door het uitschrijven van een prijsvraag voor de straatnamen in het bestemmingsplan Eekwerd. 5 december staat in het B.N. onder de rubriek „Nieuws uit Bolsward”, dat het idee voor een prijsvraag niet nieuw is en dat het in dit stadium t.a.v. Eek werd ons niet nodig lijkt. Volgens on dergetekende was het idee voor een prijs vraag niet als iets nieuws geïntroduceerd bovendien het idee om die prijsvraag niet te houden is evenmin iets nieuws. Overigens interesseert het ondergeteken de wel, wie met „ons” bedoeld wordt. 9 december verschijnt het rapport over stig levensmilieu bepalen?” Ook hierin wordt het reeds eerder genoemde Inte rim-Rapport genoemd met de wenselijk heid het in dit rapport genoemde punt over streekgewesten nader te onderzoe ken, temeer daar bij deze mogelijkheid het individu beter tot zijn recht komt en het geheel een demokratischer in stelling in zich he ft. Het FNP biedt op dezelfde dag, even eens in het B.N., het „Fryake folk” een plan aan om van Friesland één ge meente met zo’n 11 wijkgemeenteraden te maken. Dit alles om 51 miljoen gul den extra inkomst *n van het Rijk in de wacht te slepen. Ondrgetekende betwij felt of dit soort i ndlgheidjes bij het rijk genomen zullen worden. De inspraak wordt er in ieder ge. al niet door be vorderd. De toestand blijft n.l. in wezen zw is hij was: G: d puteerdc Staten wor den gemeenteraad en de gemeenteraden van nu worden wijkgemeenteraden. 17 december ontraadt volgens de L.C., de heer Hooiring, namens zijn fractie (PvdA), het kollege van G.S. zg. „hea rings”, die het karakter dragen van re- klameverkoop van een reeds praktisch vaststaand plan of standpunten. Gedepu teerde Renkema antwoordt, dat het de bedoeling is de burgerij van het begin af aan bij de vorming te betrekken. Eveneens 17 december verklaart in de L.C. de burgemeester van Gaasterland, de heer H. L. Sixma baron van Heem stra, zich voor het vormen van een streekgewest, bestaande uit alle 13 ge meenten van de Z.W.-hoek. „We moe ten de zaken met spoed aanpakken en niet wachten op allerlei regelingen tot wijziging van de gemeentegrenzen of om tot de vorming van één gemeente te komen. Dit zou wel eens dertig jaar kun nen duren". 18 december staat in de L.C., tot gro te verbazing van gedeputeerde Renkema (voorzitter van de Studiecommissie her ziening gemeentegrenzen in de provincie Friesland), dat minister Beermnk (Bin nenlandse Zaken) in de Tweede Kamer heeft verklaard, dac in de provincies Friesland, Groningen en Drente een proef zal warden genomen met de vorming van gewesten. Een structuurschets voor de 112 december verschijnt in het B.N. een artikel van de heer Hokwerda onder de titel „Zal Friesland zijn eigen toekom- Volgens het verslag in de L.C. blijkt uit het rapport een voorkeur voor de on der c. en d. genoemde mogelijkheid. 10 december doet volgens de L.C. de fractievoorzitter van de AR, de heer Van der Til, in de Friese Staten een beroep op het kollege van G.S. de bevolking van Friesland niet in de kou te laten staan, wanneer straks de samenvoeging van ge meenten aan de orde komt. Hij wijst er op dat het een eis van gezonde demo cratie is, de burgerij over deze vaak ge voelige materie mee te laten praten. Hij wil liever een jaar korter studeren in een commissie om zo een jaar langer te kunnen discussiëren met het publiek. Te vens pleit hij er voor een rapport niet te Verpakken in zware wetenschappelijke verhandelingen, zo onleesbaar dat zelfs autoriteiten er moeilijkheden mee heb ben. De burger dreigt dan helemaal te moeten berusten in de machtspositie van technocratie en bureaucratie. De VVD-woordvoerder, mr. Van der Veen, zei weinig van inspraak te moe ten hebben, zolang het een poging is om met kunst en vliegwerk het gebrek aan belangstelling door de bevolking voor de taken van de overheid weg te ne men. De hoop, dat dit zal lukken is bij een dergelijke constructie ijdel. december valt, wat dit laatste be treft, de heer Laurens ten Cate in zijn luxe rubriek in de L.C. de heer Van der Veen bij. Hij stelt, als er geen be langstelling is, dan is er geen behoefte aan inspraak. Naar het idee van onder getekende is dit een zeer boute uit spraak. De heer Ten Cate vergeet, zoals wel vaker (ik denk hierbij aan zijn re cent artikel over D’66) enige factoren te vermeiden, zoals o.a. de drempelvrees van de burger voor de soms gewijde om geving en image, welke autoriteiten om zich heen kunnen hebben en soms zelf scheppen (je kunt b.v. door een baard n apostelgezicht krijgen). Waarom moet de ,?TTOkomst van de Zuidwesthoek” van I de burger naar de autoriteit, kan dit niet de stichting „Sudergoa”. Volgens ’t ver slag in de L.C. geeft de samensteller van dit rapport, drs. P. Groot, 4 moge lijkheden aan voor herindeling, te we ten: a. handhaving van de bestaande situa tie met uitbreiding van gemeenschappe lijke regelingen. b. beperkte samenvoeging van de 13 ge meenten tot 3 of 4 gemeenten. c. het instellen van een district, waar bij de gemeenten in principe ongewij zigd blijven, maar waarin bepaalde ta ken aan het district worden overgedra gen. Zgn. het vormen van een vierde be stuurslaag in de rij: rijk-provincie-dis- trict-gemeente (misschien ten overvloe de wijst ondergetekende erop, dat dit het zelfde is als bedoeld wordt in het hier boven genoemde Interim-Rapport onder punt b.). d. samenvoegen van alle 13 gemeenten tot één streekgemeente, waarbij de be staande gemeenten worden opgeheven. n ik my int, dan Eerst een korte voorgeschiedenis. Aan de Provinciale Staten wordt door de „Stu diecommissie herziening gemeentegren zen in de provincie Friesland” een zgn. Interim-Rapport, gedateerd 15 augustus 1969, aangeboden. In dit rapport staan 4 mogelijkheden voor herindeling van gemeenten, te weten: a behoud van kleinere gemeenten met ruimere toepassing van gemeenschappe lijke regelingen. b. behoud van kleinere gemeenten met introductie van stads en streekgewesten. c. streven naar grotere gemeenten. d. de mogelijkheid, wanneer men besluit tol het onder c. genoemde, toch na te gaan of het zinvol is de samenwerking in gewestelijk verband daarna alsnog te introduceren. De commissie vindt het onder b. genoem de een nadere studie waard, maar mis schien omdat deze vorm nog vrij onbe kend is, ze wordt in Friesland nog niet toegepast en de literatuur is er nog niet eenduidig over, adviseert zij G.S. het onder c. genoemde. G.S. acht het in haar samen met het rapport naar de ge meenteraden gezonden schrijven de stu die over het invoeren van streekgewes ten in Friesland niet nodig, maar laat toch de mogelijkheid voor het invoeren hiervan voor incidentele gevallen open. Voor de kortheid van dit artikel wordt 1 in het volgende onder L.C. de Leeuwar der Courant en onder B.N. het Bols- wards Nieuwsblad verstaan. 18 november verschijnt een uitspraak in de L.C. van de raad van Wonseradeel, dat deze gemeente samen met Bolsward i en Workum één grote gemeente zou moe. ten vormen (Wildinghe). 125 november reageert de burgemeester van Bolsward, J.M.A. Mulder, hierop in een interview met de L.C., waarin hij als ztfn persoonlijke mening o.a. ver- I klaart, dat hij het nog te vroeg vindt i om over het plan Wildinghe te praten 1 on dat hij wat herindeling betreft, ge- looft in het hierboven onder c. genoem de. Dit in tegenstelling tot de burgemees ter van IJlst die voor het onder a. staan- suvelkoöperaesjes om to kommen ta ien orgaen foar hiel Fryslan. Yn brede krin. I gon wurdt ynsjoen, dat de fordieldheit gjin boerebilang is en dat de forwur- icing en forkeap, it ündersyk en de re- j klame folie better en goedkeaper wurde sille, as de ünderlinge striid foroaret yn in lend.ccht'ge, sterke macht. For- wiist op it feit, dat da bitingsb n fan de I yn it sódeast wurket. net trochgean koe. urdt hjir ek drok particuliere hannel noch altyd foar de j Ek de Frentsjerter Lanboukoöperaesje andersom. Ik stel me voor, als bij wijze van spreken de gemeenteraad van b.v. Leeuwarden zou vergaderen in nogmaals b.v. een tent (tegen de regen) temidden van andermaal bv. de zaterdagsmarkt op de Nieuweburen de publieke belangstel ling voor deze vergaderingen zou toe nemen. Een andere factor zou misschien kunnen zijn de Ingewikkeldheid van spraak en geschrift, ik verwijs hierbij naar het hiervoor door de heer Van der Til genoemde. Ook inspraak moet van beide zijdon geleerd worden. Zou het niet vanzelfsprekend zijn, dat inspraak gege ven wordt, tot nu toe werd het meestal geëist. Hoe vaak zou het gebeurd zijn, dat pogingen van ’n burger tot inspraak stuitten op een muur van stilzwegen, zo niet stilhouden, onder het motto van zoiets als schoenmaker, hou je bij je leest. Bij inspraak moet men naar an deren luisteren, eventueel hiernaar han delen en niet alleen het laatste kan ver velend zijn. Als laatste factor zou ik voorlopig willen noemen, dat de stoelen op de publieke tribune in de meeste gevallen niet comfortabel zijn en de kof fie niet door de plaatselijke schoonheids koningin wordt rondgebracht. Ien fan de hichtepunten yn de jiergearkomste fan de KFFB. Boargemaster Van der B 1 winsket de hear D. H. Kiestra lok mei de ütslach fan de roman- priisfraeeb, dc.’t hy mei de dübelroman „De Buorskip”„De Toartels” de earste priis (f 2500) mei woun. Lofts mefr. Kiestra. Tusken boargt master v. d. Bent en de hear Kiestra de siktaris fan de gemeente Hinnnaerderadiel. Skean efter juff. Tsjeardtsje Hibma (Blomkamp, Boalsert) dy’t de haedpriis >.“I ót De Fleamnde Krie (eiieh. Lw. Coulant) si Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel. Hennaarderadeei, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. helt fan de Fryske boeren better skine to wezen dan fan de koöperaesjes. En as dat sa is, dan fortsjinnet dy parti kuliere hannel dy klandyzje ek. Hwant as de koöperaesje net mear presteare kin, danis hy ek net mear wurdich. Bysünder yn dizze hoeke liket it net bést. It skynt hjir in jachtterrein to wê- zen foar Jan en alleman, it tal leve- ransiers is hast net mear by to halden. It soe in skoan ding wêze as de boe ren ris nofter en realistysk neitinke woe- ne oer de priis, dy’t hja foar dizze wyl- deboel meimekoar bitelje. Hja kinne oars wol goed rekkenje en hja kinne witte, dat al dizze ynstellings en firma’s al dy forkeapers en al dy frachtauto's net per- miteare kinne, hja moatte hjir in ein oan meitsje. Hwant dizze bitsjinning wiist op it feit dat de prizen hjir to heech hzze. Wiene se konkurrint, dan soe de iene nei de oare fordwine. Mar nou’t hja jier en dei bliuwe, wiist it der düdlik op, dat der foar har noch altyd in stik brea. al of net mei büter, to fortsjlnjen is. Undanks de djüre distri büsje mei hjir en dêr in klant. It jier- forslach fan de CAF jowt oan, dat hja dit jier goed buorke ha, dat de omset fan féfoer 3 persint heger wie, fan de kunstmest 5 persint leger, fan rüchfoer gelyk en as pikante noat: folie mear waskmiddels. Mar tagelyk moat sein wurde, dat de fusy mei de Grinzer ACG en de sterke CLM to Meppel, dy’t mei 3000 leden en in omset fan 30 miljoen y 'r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1