Israël zorgde spectaculair voor versterking marine de week Foto van De Block, oneens met cao, Gahe Skroar trad af p 7 SM Topconferentie in Rabat radicaal mislukt Geen kabinets-, wel ministercrisis iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tè to Winterwille STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND it w f. .a VRIJDAG 9 JANUARI 1970 109e JA ARGANG No. 2 Nassers plannen Hwat hat Arabische topconferentie Vrees voor Nasser en Israël. Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Groter ontzet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een var de voornaamste redenen waar om de meeste Arabische landen er wei nig voor voelen Nasser financiële steun te verlenen voor n drastische verste king van zijn strijdKGachten, is ongetwij feld de wijdverbreide vrees, dat Nasser die steun vooral zou gebreuken om zijn Waar de zwaartepunten komen te lig gen is nog niet eens zo erg moeilijk te vóórspellen. Nederland zit midden in een langdurig proces, dat uiteindelijk moet leiden tot een vernieuwing van de par- tijstrukturen in ons land. De afgelopen jaren hebben wij op dit punt het no dige meegemaakt. Deze lijn zal zich on getwijfeld voortzetten. Met als min of meer onschuldig middelpunt het kabi net De Jong. De regeringskoalitie tussen gen Israël op militair, politiek en eco nomisch gebied te coördineren. Anderen zien de mogelijkheid, dat Nasser na de in Rabat gebleken verdeeldheid zich vrij zal achten geheel onafhankelijk een re geling ipet Israël na te streven. Gezien de militaire superioriteit van Israël en gezien ook het feit, dat de Russen on danks hun voortgezette wapen leveran ties bij hun Egyptische beschermeling, steeds op matiging aandringen zou dat uiteindelijk nauwe'Jks iets anders dan een politieke regeling kunnen zijn. Jükelburd regeart de wrald, Friezen komme nou ta libben, Gean’ oer lis nei freonen, sibben, Ride krüslings of allinne Fuort by hüs of rounom hinne. d’Eachen strieljend fan tofredens Stiet, hwa’t soun is, op ’e redens. Alles rydt nou, jong en aid, Jükelburd regeart de wrald. Stive wyn en net to kald, ’t Seil omhegen op ’e slide En sa oer de marren glide. Sille oer lis mei swier en graesje, Hwat in gong en hwat in faesje. Dit is sport foar Fryske minsken, En foldocht oan alle winsken, Dit jowt wille, dübelfald, Jükelburd regeart de wrald. Oeral banen, fol as grót, Rounom hóldt men riderijen, Flagget men om folk to krijen. Hjoed in rlderij fan froulju, Moarn fan pearen of fan manlju, Hjir foar bern en dêr foar ülden, Nimmen is nou mear to hólden. Elk docht mei fan jong ta óld, Jükelburd regeart de wrald. Kop oan kop, as weagjend nót, Twingt it folk nou om ’e touwen. Sjoch de riders skreppen, klauwen, ’t Giet om prizen, ear’ en gloarje, Hwa bihellet de fiktoarje? Spanning stiet op aller wezen, Stiet op elk gesicht to lézen. Hwa’t it wint lit nimmen kald, Jükelburd regeart de wrald. S. Schoffelmeer Er zullen maar weinig mensen r.|jn die volledig geloof hechten aan de Israëlische verklaringen dat de vjjf tijdens de kerstnacht uit de haven van Cherbourg ont snapte kanoneerboten, die op oudejaarsdag in de Israëlische havenstal Haifa zijn aangekomen, uitsluitend voor olle-exploratie voor de Israëlische kust zullen worden gebruikt. Deze uiterst snelle boten, die met raketinstallaties kunnen worden uit gerust, maken deel uit van een serie van twaalf schepen, die Israël indertijd bjj Frankrijk had besteld en waarvan er zeven waren geleverd vóór president De Gaulle z(jn wapenembargo tegen Israël afkondigde. De Israëlische marine, de zwakke stee in het oorlogsapparaat van de Joodse staat, heeft deze boten brood nodig om opgewassen te z|jn tegen de door de Sowjetunie versterkte Egyptische oorlogsvloot. Vroege lenteboden bij slager D. Kuipers te Arum, waar een schaap zondag 4 januari twee lammeren ter wereld bracht. Op de foto de lammeren met moeder in de sneeuw. Dit is wel eeer vroeg. (foto Boersma, Pingjum) Minister mr. L. de Block van ekonomische zaken heeft ontslag genomen. Hij was het volstrekt oneens met liet besluit van de regering de cao-g rootmetaal goed te keuren. Premier De Jong zei dinsdagmiddag toen hij het ontslag van de minister aankondigde dit niet te beschouwen als een kabinetskrisis. Het is een ministers- krisis. De opvolger van mr. De Block moet, zei de premier, worden gezocht in dezelfde politieke kring (de KVP). Uiteraard heeft de staatssekretaris van ekonomische zaken, drs. L. J. M. van Son z|jn funktie ter beschikking gesteld. Het hangt van de opvolger van mr. De Block af of hij staatssekretaris blijft. Voor de opvolking worden in Haagse kringen verschillende namen genoemd. Als de meest waarschijnlijke doen de ronde die van staatssekretaris Cirapperhaus en die van prof. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg. Maar ook drs. W. K. N. Schmelzer, nu fraktieleider van de KVP in de Tweede Kamer, wordt genoemd als een moge- Hjke opvolger. Het is een publiek geheim dat h|j b|j de volgende kamerverkiezingen niet wil terugkeren in de politiek. Door nu het ministerscliap op zich te nemen maakt hij de weg vr|j voor zijn opvolger in de fraktie. Voor die funktie wordt genoemd het kamerlid mr. R. J. Nelissen. De eerste dagen van het jaar zijn overigens een rustige tijd voor politici. Zij hebben dan de tijd en de gelegenheid om eens kalmpjes achterom te zien en hun konklusies te trekken voor het komende jaar. De Kamers zijn op vakantie (reces heet dat in parlementaire termen), de partijen kjjken wel uit om in deze periode congressen of protestve.rgaderingen te beleggen. In feite valt er behalve de minis- terkrisis geen nieuws te vertellen. Wat de mogelijkheid biedt voor een be schouwing over wat er in 1970 op politiek terrein allemaal kan gebeuren. As it wier is, dat it' minskdom pro- fiteart fan syn flaters üt it forli- ne, hwat geane wy dan in greatd takomst yn ’e mjitte. De Arabische tegenstanders van Israël zijn met dit Israëlische succes geconfron teerd kort nadat zij op hun topconfe rentie in Rabat op een niets verhullen de wijze de wereld hadden getoond, dat zij niet in staat zijn tegen de gemeen schappelijke vijand een eenheidsfront te vormen. De spanningen, die voorafgingen aan de jun.i-oorlog van 1967 en die oor log zelf hebben korte tijd de schijn van Arabische eenheid g-evestigd, maar in Rabat is de traditionele splitsing tus sen vooruitstrevende en behoudende sta ten weer in alle duidelijkheid geopen baard. Hoewel Nasser in de weken voorafgaan de aan het topoverleg oorlogszuchtige taal had geuit, had men niettemin de indruk gekregen dat hij de deur voor ’n vreedzame oplossing van ’t Arabisch- Israëiische conflict toch nog niet geheel wilde sluiten. In dat kader leek men ook de plannen te moeten zien, die de Egyp tische president in Rabat ontvouwde. Nasser wenste, dat de veertien leden staten van de Arabische Liga zouden instemmen met een algeheel mobilisatie- plan voor de gehele Arabische wereld en tot dat doel geld en andere steun zou den toezeggen. Met dat plan zou men Israël onder druk moeten zetten en in het uiterste geval zou het dienst moe ten doen als basis voor een nieuwe oor- logsroiide ter bèvrijding van de door Is raël bezette gebieden. Verscheidene Ara bische landen weigerden evenwel toezeg gingen te doen; andere kwamen met on voldoende of uiterst vage beloften. Dit alles had tot gevolg, dat de deelne mers aan de conferentie het zelfs niet eens konden worden over een slotcom muniqué. pleitten voor meer tijd om Nassers oor logsplan te bestuderen en die voorts het standpunt verdedigden, dat het zwaarte punt van de confrontatie met Israël diende te liggen bij de Palestijnse ver zetsbeweging. Boumediennes gedrag in Rabat kan men ten dele verklaren als een weigering om bij te dragen tot de door Nasser nagestreefde hegemonie in de Arabische wereld. Daarnaast kan men het waarsclüjnlijk zien als een uiting van ontevredenheid over de houding van Libië. Dit rijke olieland, dat sedert de staatsgreep van vorig jaar, die een eind maakte aan de monarchie, zich steeds meer in linkse richting heeft bewogen, gedroeg zich op de topconferentie als een krachtig bondgenoot van Nasser. Voor Boumedienne, die Libië ziet als een land van Maghreb (Arabisch Noord-Afrika), is elk nauwer samengaan tussen Libië en Egypte uiteraard onwelkom. De grote vraag na de mislukking van het topoverleg in Rabat is wat Nasser nu zal gaan doen. Volgens sommigen zul len de landen, die het meest bereid zijn Egypte te steunen, samen met Nasse. trachten hun beleid tegenover Israël zo veel mogelijk te coördineren, los van de overige leden-staten van de Arabische Liga. In die richting wijst het verloop van de na „Rabat” gehouden kleine Ara bische topconferentie tussen Egypte, Li bië en Soedan, waarop deze landen zijn overeengekomen elke vier maanden bij eenkomsten te houden om hun acties te- Fierst to lyts is hjoed de wréld, Rounom sjocht man lange slieren Gounzjend oer de banen swieren, ’t Giet mei feart en lange skekken Oer de marren en de brekken. ’t Giet oer pullen en oer petten, Ure en tiid binn’ glêd forgetten, Oant it tsjuster ropt ta héld. Jükelburd regeart de wrald. krantenafdruk heel vaag (door de sneeuwval) ziet u rechts het brugwach- tershuisje bij de Blauwpoort en tussen de slagerij (toen nog van L. Sytsma of Algera) en dit huisje het Arbeidsbu reau. Deze sfeerfoto werd gemaakt door de heer J. J. Wijma, die de score in 1970 dus opent. üs hjoed to sizzen 1 oude ideaal één groot Arabisch rijk onder Egyptische leiding na te stre ven. Dat de conservatieve rijke landen Saoedi-Arabië en Koeweit zich niet lie ten verleiden tot omvangrijke financiële toezeggingen voor de tegen Israël ge richte oorlogsinspanning valt voorts voor een groot deel te verklaren uit angst voor aanvallen van de oppermachtige Israëli sche luchtmacht op hun olie-installaties de bronnen van hun welvaart. Op merkelijk was in Rabat de houding van het doorgaans zo felle Algerije. De Al gerijnse leider, Boumedienne, schaarde zich achter behoudende landen als Ma rokko, Tunesië en Saoedi-Arabië, die vragen, waarop 1970 een antwoord moet geven, omdat volgend jaar al de verkie zingen voor de Tweede Kamer worden gehouden. Het lijkt bijzonder onwaar schijnlijk, dat de partijen zich kunnen veroorloven om bij deze verkiezingen op de oude, vertrouwde voet te opere ren. De kiezer lijkt het niet meer te slik ken. De eerste maanden van dit jaar zijn nog geen grote beslissingen te verwachten, maar misschien dat de provinciale en gemeenteraadsverkiezingen ’n oplossing kunnen brengen. Het merendeel van de politieke groeperingen zal wel willen wachten op de cijfers, die dit voorjaar uit de bus komen om op basis daarvan hun positie te bepalen. Inmiddels zal het kabinet rustig blijven toekijken hoe de politieke partijen elkaar te lijf gaan. Eigenlijk houdt niemand er rekening mee, dat de bewindslieden nu Inderdaad de door minister Beernink (binnenlandse zaken) aangekondigde „harde lijn” gaan kiezen. Daar is deze groep veel te voorzichtig voor. Het ka binet moet hoe dan ook de volgende ver kiezingen halen. Dit houdt in. dat zo wel parlement als regering elkaar tege moet zullen willen komen om dit kost bare jaar 1970 te overbruggen. De mi nisters moeten zich dan wat rustig op stellen, omdat je bij de te verwachten ze nuwachtige stemming geen enkel risi- ko kan lopen. Voor je het weet lopen de gemoederen te hoog op en doet zich een herhaling voor van de beroem de „nacht van Schmelzer”. De gebeur tenissen in deze nacht waarbij ver moeidheid een grote rol speelde heb ben in elk geval de les geleerd, dat je debatten nooit te lang moet volhouden, omdat anders een op zich onschuldige zaak tot allerlei emotionele beslissingen aanleiding kan geven. Het is in dit ver band opmerkelijk, hoe weinig de Twee de Kamer in 1969 tot 's avonds laat ver- gaderde. Sociale onrust is in 1970 beslist wel te verwachten. Vraag is, in hoeverre deze ontwikkelingen gevolgen zullen hebben op de politieke verhoudingen. Dit jaar gaan de premies voor sociale voorzienin gen flink omhoog. Sommige percentages stijgen (zoals bijzondere ziektekosten en arbeidsongeschiktheid), bij andere rege lingen wordt de premiegrens, waarover premie moet worden betaald, opgetrok ken. Tezamen met te verwachten prijs- stijgingen geeft dit een forse druk op i de loonontwikkeling. De werknemers zul len in toenemende mate een werkelijke loonstijging eisen. Dat deze gesprekken bikkelhard worden >s wel te verwach ten na de felle botsing tussen minister Roolvink (sociale zaken) en de vakbon den, eind vorig jaar over de nieuwe Loon wet. Wat dit betreft gaan we dus een spannend jaar tegemoet. Wat de poli tieke ontwikkeling aangaat lijkt het er meer op, dat in 1970 de partijen hun mouwen alvast zullen opstropen om uit eindelijk in 1971 de klappen uit te delen. de grote christelijke partijen en de VVD. Over de hoofden van dit kabinet heen vechten de partijen een bittere strijd over de in de toekomst te voeren poli tiek. Moeten de christelijke partijen ver der blijven gaan met de wat behouden de VVD, of moeten ze toenadering zoe ken tot eerst D’66 en later PvdA 7 Wil de PvdA nu wel of niet gaan praten met de KVP? En wil D'66 eigenlijk wel samenwerken met wie dan ook Het zijn Hoe kwetsbaar in 1967 nog de Israëli sche marine was, bleek, toen vier maan den na de juni-oorlog een Israëlische duikbootjager door een met ultra-moder- ne Russische raketten uitgeruste Egypti sche oorlogsbodem tot zinken werd ge bracht. Ook het feit, dat Israël sedert de bezetting in 1967 van de Sinaï-woes- tijn een veel Langere kustlijn moet ver dedigen, heeft uitbreiding en verster king van de Israëlische marine dringend noodzakelijk gemaakt. Het valt te ver wachten. dat de vijf aan het Franse wa penembargo ontsnapte nog niet bewa pende boten spoedig van raketbewape- ning zullen worden voorzien en aan de Israëlische oorlogsvloot zullen worden toegevoegd. De Israëlische verklaringen, dat de boten een taak is toegedacht bij de olie-exploratie hebben kennelijk tot doel Frankrijk in staat te stellen zijn gezicht te redden en een verdere ver slechtering van de Frans-lsraëlische ver houdingen te voorkomen. En in die op zet lijken de Israëliërs redelijk geslaagd te z|jn. De Franse regering heeft zich in haar reactie op de botenaffaire be perkt tot het laten terugroepen van het hoofd van de Israëlische missie voor wa- penaainkopen in Parijs, admiraal Li mon. Voorts zijn, op het interne vlak, twee Franse generaals geschorst, die ech ter door de Franse pers vrijwel una niem als „zondebokken” worden aange duid. Er bestaan namelijk in Frankrijk sterke vermoedens, dat de vlucht van de vjjf boten niet louter een gevolg is van Israëlische vindingrijkheid; men is er in tegendeel in brede kring van overtuigd, dat de Israëliërs tot op hoog, wellicht zelfs ministerieel niveau zijn gehol pen. Wat het weer betreft, had de foto de zer dagen gemaakt kunnen zijn. De fo to bevond zich al meer dan een jaar in ons archief, maar we moesten een ge schikt moment afwachten hem te plaat sen. Dat moment is dan nu gekomen. Het b hoeft weinig betoog, dat dit een reeds door de snel wisselende feiten ach terhaalde foto is. Het is verbazend hoe veel er verandert in luttele jaren tijds, al bleef de straatwant grotendeels in tact. U zult het inmiddels hebben her kend: De Dijkstraat, gezien vanaf de Bargefenne-hoek Skilwyk. Bolswards meest brede (dubbel-)straat ligt er maar wat verlaten bij. Heel erg jammer, dat op de reproduktie in de krant niet te zien valt hoe de sneeuwvlokken dwarre len. Reeds eerder vertelden we waarom de ze straat een dubbele naam heeft: Dijk- straat-Bargefenne. Voorheen liep er n.l. een gracht tussen, die zich voortzette langs het Skilwijk en in verbinding stoei met die langs de Marktstraat. Dubbel namen voor straten die door een gracht zijn gescheiden zijn in Bolsward gemeen goed. Soms is het ook dezelfde naan met de aanduiding Groot en Klein, zo als b.v. Grootzand-Klemzand, Grote Dijl akker-Kleine Dijlakker, Grote Kampen- Kleine Kampen. Soms zijn het twee ge heel verschillende namen zoals Kapel- straat-BroerestraatBagijnestraat-St. Janstraat, Rijkstraat-Wipstraat en hier Dijkstraat-Bargefenne. De naam Dijk straat lijkt ons nogal doorzichtig. Heet te de Snekerpoort ook voorheen niet De Dijk? Vermoedelijk zijn deze namen de oudste van heel Bolsward. Ze her inneren aan de tijd toen Bolsward nog lag aan de uitloper van de oude Mid delzee en er tegen deze zeearm - die dus eb en vloed kende! een dijk werd opgeworepn. Aan deze dijk (vanaf Blauwpoort tot Snekerpoort, al zijn de ze poorten van veel later datum) ont stond een huizenrij, ter weerzijden van de terp, die zijn grootste hoogte vond, waar nu de kruising Witheerenstraat- Hoogstraat is. Bolsward kende op kor te afstand nog een terp: Oldehove, waar later de Martinikerk werd gebouwd. Met ’n watertje (Dijlakker) en straat (Kerk straat) ontstond er een verbinding tus sen twee, die langzamerhand de grond slag legde voor de totstandkoming van de huidige binnenstad, die pas gestalte kreeg, toen de grachten rond de stad werden uitgediept en de bolwerken op geworpen. Terug naar de Dijkstraat. De straat- wand zal in het begin van deze eeuw reeds deze vorm hebben gekregen. Al leen de voormalige brandweergarage de twee schoorstenen rechts) is betrekke lijk nieuw. Op de totp woonde smid Van der Zee nog op de Dijkstraat en stonden de Coöperatie en de Spar t de Wagt) nog broederlijk naast elkaar. Den Hof van Holland was nog echt „De So ciëteit” en P. Heeringa had er nog zijn tabakzaak (voorheen koperslager J. Fa ber). Zelfs in deze enorme sneeuwbui heeft deze straat nog zijn allure. Als men van Amsterdam langs de E-10 naar Bolsward rijdt (en plaatsen als Mon nikendam, Edam, enz dus laat liggen) doet deze hoogoprijzende straat na een 120 km rijden ineens echt stedelijk aan. Al kunt u het onder de sneeuw niet zien, op deze foto heeft Bolsward nog zijn tramrails. Behalve die eenzaam en wat triest wachtende figuren is de straat verlaten. Als foto doet de melkbakfiets het op de voorgrond bijzonder goed. De ze geeft de nodige diepte. Maar ook op dit gebied is er veel veranderd. Hier nog de melkbus met emmertje en nog niet het miniatuur winkeltje, dat thans in Bolswards straten zo’n bekende ver schijning vormt. Vermoedelijk op de Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradeeL kV I «s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1