Grote onzekerheid inzake het lot Biafra van De Block opgevolgd door kamerlid Nelissen Gahe Skroar van Israël bijt telkens fel van zich af Als eerste kluif de zaak Verolme llllllllllllll!lllllllllll!!!lllllllllllllllllllllll Boerderijen als monumenten STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 16 JANUARI 1970 10”- JA VRGANG No. 4 I*.* Mirages voor Libië Hwat hat Internationaal politieleger De Libanon en de commando’s Advertentieprijs: 17 ct. per mnt Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, Bereikt het doel, dat hij begeert. It geheim fan snkses is foar alles to soargjen, dat jo der klear foar binne. Bolswards Nieuwsblad W ymbritseradeel. heeft gezonden, inzake de achterstand die er in december bestond ten aanzien van het aantal beschikbaar gestelde wa gons. Hieruit bleek n.l. dat er ruim 100 wagons méér waren aangevraagd, dan de NS beschikbaar kon stellen. De raad vond dit wel een merkwaardige toestand tegen de achtergrond van het voornemen om enkele laad- en losplaatsen aan de Noord-Friese lokaal spoorweg te slui ten. Tijdens de vergadering werd medege deeld, dat in totaal 2418 bedrijven in Ne derland gebruik zullen maken van de slachtvergoedingsregeling met in totaal 15.585 koeien. Hiervan zijn afkomstig uit de provincie Friesland 114 bedrij ven met totaal 965 dieren. Terugkomend op de vorige vergadering werd opgemerkt, dat er in Friesland zulks in tegenstelling tot de notulering nog wel degelijk aanvullende werken in uitvoering zijn. In december 1969 wa ren er 170 personen op dit soort wer ken geplaatst tegen 278 in december 1968. Weliswaar een grote teruggang, maar toch nog steeds een respectabel aantal. Tenslotte besloot de raad om in 1970 de vergaderfrequentie op te voeren door maandelijks te vergaderen, zij het dan dat er in de zomer een twee-maande- lijks schema wordt gehandhaafd. bische conflict betrokken landen zullen verscherpen. De Amerikaanse ongerust heid heeft overigens niet alleen betrek king op deze wapenovereenkomst, maar richt zich ook op het nieuwe oliecon tract dat de Fransen aan de levering van Mirages willen koppelen. Tot nu toe was de Libische olieproduktie voor tach tig procent in handen van de Amerika nen, en hadden de Fransen er voor slechts één procent zeggenschap in. Ame rika, dat evenals Engeland op last van het nieuwe Libische regime zijn militai re bases in dit Noordafrikaanse land moet sluiten, is dan ook zeer ongerust over de komende ontwikkelingen op het Libische oliefront. feit, dat de nieuwe beperkende maatre gelen de commando’s zijn opgelegd door de minister van binnenlandse zaken, Joemblatt, die zich altijd een groot voor stander heeft getoond van volledige be wegingsvrijheid voor de Palestijnse com mando’s. De jongste Libanese maatrege len, die overigens wel eens tot nieuwe botsingen tussen leger en commando’s zouden kunnen leiden, hebben tot doel de bevolking in het zuiden zoveel mogelijk te vrijwaren tegen Israëlische represail les, maar zij zullen ongetwijfeld geen verandering brengen in de houding van Israël, dat de regeringen van de omrin gende Arabische landen verantwoorde lijkheid blijft houden voor de acties die de guerillastrijders vanaf hun grondgebied ondernemen. Het slepende Nigerlaans-Biafraanse konflikt is na dertig maanden plotseling tot een oplossing gebracht, althans wat de militaire kant betreft: het federale Nige- riaanse leger heeft, door gebruik te maken van pas verworven Russische ka nonnen en dankz|j een tevoren nooit gelukte coördinatie van de gevechtsaktiviteiten kans gezien de restanten van het Biafraanse grondgebied te veroveren. Met deze militaire zege is de kwestie-Biafra echter nog allerminst geregeld. Het gaat er nu om een politieke oplossing te vinden voor de problemen, die indertijd tot de afscheiding van de Ibo's onder leiding van Ojukwu hebben geleid, en waarbij de vrees voor een herhaling van de slachting in 1966 in Noord-Nigeria, die ongeveer 30.000 Ibo’s het leven kostten, een centrale rol speelt. strekt niet onaannemelijk dat óf de heer Schmelzer óf premier De Jong minister De Block heeft benaderd met de wat voorzichtig aangeklede mededeling, dat het tijd wordt om „over enige tijd” iets anders te zoeken. De bewindsman zou daarna zo boos kunnen zijn geworden, dat hij het „over enige tijd” over het hoofd heeft gezien. Dit zou ook de merk waardige gang van zaken verklaren rond de opvolging van de afgetreden minis ter. Aanvankelijk werd dc naam genoemd van staatssecretaris Grapperhaus (Be lastingen). Deze werd echter snel van de lijst geschrapt toen bleek, dat voor al de ARP sterke bezwaren had. Men vreesde, dat de heer Grapperhaus binnen het kabinet te weinig weerwerk zou kun nen leveren tegen minister Witteveen, die op het moment nog zijn chef is. Mr. Biesheuvel (ARP) zei al direkt: „Ik houd mij aan mijn uitspraak dat een nieuwe minister berekend moet zijn voor zijn niet geringe taak als hoofd van dit (economische zaken) moeilijke depar tement op te treden”. Dr. Grapperhaus zelf had zich in beginsel al bereid ver klaard om de post te aanvaarden. Als volgende kandidaten werden, zoals de laatste tijd bij de KVP gebruikelijk, enige katholieke hoogleraren van de Til- burgse universiteit genoemd. Of zij zelf hebben geweigerd, of door de regerings partners werden afgewezen, is niet be kend. In elk geval werd vorige week niets meer over hen gehoord. Wel kwam regelmatig de naam van dr. R. van den Brink, direkteur van de AMRO-bank, naar voren. Maar dr. Van den Brink (op wie al eens eerder een beroep als premier werd gedaan) weigerde kon- stant om minister te worden. Als laat ste restte de heer Schmelzer zelf, op het moment fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer. Het is be kend, dat hij de fraktie wilde verlaten en best minister wilde worden. Maar tegen zijn kandidatuur voor Economische za ken zijn grote bezwaren naar voren ge bracht. De heer Schmelzer is nog steeds adviseur van Verolme; de scheepswerf die met nieuwe miljoenensubsidies van het rijk op de been moet worden gehou den. Over die subsidies moet ja wel de minister van Economische za ken binnenkort beslissen. Een moeilijke combinatie voor de heer Schmelzer. Het zag er vorige en begin deze week dan ook niet naar uit, dat de KVP snel een opvolger voor naar partijgenoot De Block zou vinden. Dit is dinsdag nog vrij vlug gebeurd in de benoeming van de heer Nelissen, .die reeds woensdag direkt aan de slag kwam bij het beraad over de zaak Verolme. In de Libanon is de opperbevelhebber van het leger, generaal Boestani, vervan gen door generaal Njeim, die de opdracht heeft gekregen de veiligheid van de zui delijke grensstreek te versterken, die de laatste tijd steeds meer wordt bedreigd d x>r Israëlische represaille-aanvallen, die een antwoord vormen op acties van Pa lestijnse commando’s. Generaal Boesta ni was de man, die in november te Kaïro een overeenkomst met de Palestijnse commando’s tekende na een serie bot singen tussen leger en commando’s, die meer dan 150 levens eisten. De Inhoud van dat akkoord is nog altijd geheim, maar uit wat is uitgelekt valt op te maken, dat onder meer werd bepaald dat de Palestijnse commando’s in het zui den van de Libanon mochten blijven mits zij niet langer rekruten zouden opleiden in de vluchtelingenkampen maar op plaatsen, die hun door de Libanese le gerleiding zouden worden toigewezen en Minister De Block van Economische Zaken is afgetreden en heeft daarmee de politieke partijen in grote moeilijkheden gebracht. Het Is allemaal vrij onverwacht gebeurd. Althans voor de buitenwacht. De gang van zaken doet inmiddels sterk vermoeden, dat de leidende politici het er al lang over eens waren, dat minister De Block - als de zwakke broeder in dit kabinet - zo snel mogelijk moest ver dwijnen. Het konflikt over de kollektieve arbeidsovereenkomst voor de groot- metaal zou daarmee geen oorzaak, maar voor de hand liggende aanleiding zjjn geweest om minister De Block naar huis te laten gaan. Hij is inmiddels opgevolgd door het Tweede Kamerlid Nelissen (KVP). Intussen heeft de Franse regering zich het ongenoegen van Israël en ook van de Verenigde Staten op de hals ge haald door toe te stemmen in de ver koop van vijftig Mirage-straaljagers aan het nieuwe, revolutionaire bewind in Li bië. Frankrijk, dat na de zesdaagse oor log van 1967 een wapenembargo toepast tegen de landen die aan die oorlog heb ben deelgenomen, heeft de verkoop van de gevechtsvliegtuigen verdedigd met het argument, dat Libië in 1967 niet te gen Israël heeft gevochten, maar in Is raël en Amerika is de vrees geuit, dat de Franse toestellen uiteindelijk zullen worden doorgespeeld aan Egyptenaren en aldus de bewapeningswedloop tussen de rechtstreeks bij het Israëlisch-Ara- Tijdens de burgeroorlog zijn alle pogin gen om aan de conferentietafel tot een akkoord te komen mislukt omdat de fe derale Nigeriaanse leider, Gowon, vast hield aan zijn eis. dat Biafra eerst de afscheiding ongedaan moest maken, ter wijl Ojukwu van zijn kant steeds de nadruk bleef leggen op de zelfstandig heid van de afgescheiden staat. In het toekomstige vredesoverleg zal Ojukwu, na zijn militaire nederlaag, uiteraard weinig eisen meer kunnen stellen. An derzijds zal Gowon dienen te beseffen, dat een met de wapens afgedwongen on derwerping van de Ibo’s aan het gezag van de federale regering, zonder ook maar enigszins rekening te houden met de speciale wensen van dit met achter docht en verbittering geladen volk, on getwijfeld zou leiden tot een langduri ge guerilla, die de wederopbouw van het door de strijd verarmde Nigeria ten zeerste zou belemmeren. Vandaar dat als oplossing veelal wordt gesuggereerd een confederate staatsvorm, die de verschil lende staten een grote mate van autono mie zou laten. Met een dergelijke rege ling zou Gowon waarschijnlijk ook het ontstaan van nieuwe „Biafra’s” kunnen voorkomen, waarbij we denken aan de Yoruba’s in het westen, die ook al ge ruime tijd met de gedachte speten van afscheiding en vorming van een onaf hankelijke staat. Intussen nemen we maar aan, dat Gowon de naar het bui tenland gevluchte Ojukwu, die heeft aan- gekondigd elders naar een eervolle vre de te zullen streven, als onderhandelings partner zal willen aanvaarden. Ondanks alle tegenslagen van de afgelopen der tig maanden heeft Ojukwu namelijk het volle vertrouwen van de overgrote meer derheid van de Ibo’s behouden en slechts hij zou de Biafranen ertoe kunnen be wegen belangrijke concessies op het po litieke vlak te accepteren. Mm ós hjoed to sizzen 1 J* De eerste vergadering van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap voor Friesland in 1970 stond in het teken van de Monumentenwet en de perikelen, die hiervoor voor een aantal eigenaren kun nen ontstaan. De raad had voor het hou den van een inleiding een beroep gedaan op drs. H. C. van Eek, medewerker van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, terwijl vertegenwoordigers van de Pro vinciale Griffie, de Landbouwvoorlich- tingsdienst, de ASW/ESV en de bestu ren van de standsorganisaties als geno digden dit deel van de vergadering mee maakten. Uit het betoog bleek, dat de Rijksdienst zich op het standpunt zal stellen, dat in die gevallen, waarbij een oplossing die voor de landbouw bevredigend is en die het monument toch in waarde laat, niet te bereiken is, de landbouwbestemming zal prevaleren. Hierop zal het vergun- ningsbeleid zijn gebaseerd. Voorts bleek duidelijk, dat er in het stadium van de plaatsing op de voorlopige lijst geen officieel beroep tegen de plaatsing mo gelijk is, maar dat, naar 't oordeel van de heer v. Eek, wel bezwaar kan wor den gemaakt tegen de voorlopige plaat sing. Dit laatste is een formeel verschil met het eerste en komt als zodanig ook niet in de wet tot uiting, maar de prak tijk zou deze mogelijkheid volledig open laten. Tijdens de discussie bleek, dat de cij fers welke onlangs door het ministerie van CRM in antwoord op vragen van enkele kamerleden werden verstrekt, uit sluitend betrekking hebben op de defi nitieve lijst. In Friesland komen op de ze definitieve lijsten 230 boerderijen voor. Het aantal, dat op de voorlopige lijsten in de overige Friese gemeenten staat, werd ook tijdens deze vergadering niet duidelijk. Bij het afsluiten van de vergadering stelde de voorzitter dat het goed was ge weest dat dit gesprek plaats vond, maar dat hij sterk de indruk had, dat men nog wel met wat vragen is blijven zit ten, zodat mogelijk nog eens een vervolg hierop moet plaatsvinden. In het huishoudelijke gedeelte nam de Raad o.a. kennis van een brief, welke een grote aardappel-exporteur aan de Melksuikerfabriek, in Friesland enig in zijn soort. Onder dé Martinitoren op de foto nauwelijks te zien ziet u de huizenrij aan de Franekerstraat, die leidt naar de St. Jansbrug. Heit boom gewas links omzoomt de kwekerij van voorheen Brandsma, daarvoor Brink- sma. Via, een draaibruggetje kan men vanaf Het Plantsoen deze voormalige kwekerij bereiken. Ze ligt achter de Werkmansbloei. Bij de realisering van het uitbreidingsplan Eekwerd zal de tuin wel moeten verdwijnen, evenals waar schijnlijk ook de nog jonge en levens vatbare helling. Wij herinneren ons dat hier ook wel bijenkorven stonden en dat er op het hek was geschilderd Ymkers- paed, een straatnaam, die in de officiële lijsten niet voorkomt. Dit pad leidde dan naar de hooiberg van Visser en de huisjes, die hiertegen aan leunden. U ziet in de maagdelijxc grond hier reeds de sporen van wegenbouwers en zowaar reeds een rioolput. Hoewel de winter even heeft gestagneerd, is men in dit zo landelijke deel van Bolsward, n.l. druk bezig alles op zijn kop te zetten. Dit ten behoeve van de uitbreiding van onze goede stad, waarbij op den duur de Martinikerk niet alleen midden op deze foto, maar ook midden in de stad komt te liggen. De foto is gemaakt door onze ijverige amateur L. K. Mol. mits zij geen bases zouden gestlgen bin nen een straal van een kilometer van Libanese dorpen. Men kan vermoeden, dat de commando’s zich niet geheel aan deze overeenkomst hebben gehouden; ze ker is in ieder geval, dat zij hun tegen Israël gerichte acties in de periode se dert november aanzienlijk hebben uit gebreid, hetgeen heeft geleid tot een groeiend aantal tegenacties van Israël. Die tegenacties hebben op hun beurt weer tot zoveel onrust onder de Liba nese regering niet willen en kunnen inwilligen, maar wel heeft zij van de commando’s geëist, niet alleen, dat zij de overeenkomst van Kaïro nauwgezet naleven, maar bovendien, dat zij niet langer vanaf Libanees gebied aanvallen zullen ondernemen, maar voortaan eerst de grens zullen overtrekken alvorens tot actie over te gaan. Hoezeer de Libane se autoriteiten beducht zijn voor Israëli sche strafmaatregelen blijkt wel uit het Wat voor regeling er tenslotte ook zal worden getroffen, 't moeilijkste punt zal ongetwijfeld zijn de Ibo’s ervan te over tuigen, dat hun veiligheid ook na de nederlaag van hun leger verzekerd blijft. Tïjdelijke stationering in Biafra van een internationaal politieleger zou er zeker toe kunnen bijdragen de ongetwijfeld moeilijke overgangsperiode naar een toe stand van wederzijds vertrouwen tussen de verschillende groeperingen zonder al te veel wrijvingen te doen verlopen. Hier ligt een taak voor de Organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE), die in de afgelopen jaren teveigeefs heeft ge tracht de strijdende partijen tot elkaar te brengen. Dat de pogingen van de OAE om vrede te stichten steeds zijn mis lukt was vooral een gevolg van het feit, dat zij zich steeds al te duidelijk achter het standpunt van de federale regering in Lagos schaarde. Daarom zou bij de vorming van 'n Afrikaanse politiemacht teneinde het vertrouwen van de Biafra nen te winnen, de vier Afrikaanse lan den die Biafra hebben erkend een belang rijke rol moeten worden toebedeeld. „De kerk in het midden” zou deze foto kunnen heten. De kerk is dan de al oude Sint Maarten. Hoe massaal ook van dichtbij, zo in de verte met het spiegelbeeld is het torensilhouet rank als van een dame. Deze dame is dan wel hoogbejaard want kerk en toren zijn wel de oudste bouwwerken op de foto. Dit is Bolsward weer eens van een andere kant. Ik denk zo, dat de foto graaf gestaan heeft op de hulpbrug naar plan Eekwerd. Zo zag hij de Fra- nekervaart als geen ander. Rechts ziet u aan de rij woonschuiten, dat ook Bols ward nog zijn woonproblemen kent, of wel, dat er romantische lieden zijn, die de waterkant beminnen. Het huis met de twee schoorstenen rechts is „It slotsje” oftewel Monsma-state, eens een buiten verblijf van Bolswards burgemeester. Het staat op de monumentenlijst, heeft nog de kleine ruitjes, antieke dakver- siering en gevelsteen. Overigens is de slotheer heel gewoon veehouder en is er weinig van de oude adeldom overgeble ven. Trouwens, waar eens de lusthof geweest moet zijn is nu een kaal stuk je weiland, begrensd door de oprijlaan naar het kerkhof. Tussen de bomen door ziet u de nieuwe technische school met daarboven uit de spits van de St. Fran- clscuskerk en de fabrieksschoorsteen van de HMS, oftewel de Hollandse v Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Al met al een wat wonderlijke zaak. Het zag er rond nieuwjaar allemaal nog zo vredig uit. Géén spannende politieke congressen, géén grote Kamerdebatten, géén ingewikkelde slepende zaken. Tóch een politieke crisis. Want zo mag men het heengaan van een minister rustig noemen. Zeker nu het verschrikkelijk moeilijk is gebleken om een opvolger te vinden. Formeel is minister De Block vertrokken omdat nij het niet eens is met het kabinetsbesluit om de cao voor de groot metaal goed te keuren. In de ze cao is een band gelegd tussen loons verhoging en prijsstijging. De cao garan deert een werkelijke salarisverhoging van ruim twee procent door middel van een ingebouwde compensatie van prijs stijgingen. Minister De Block vond de ze combinatie niet aanvaardbaar om dat deze manier van werken een bestrij ding van de inflatie in de weg zou staan. De andere leden van de .ministerraad meenden, dat deze cao niet zo bijzon der veel afweek van het SER-akkoord en daarom rustig mocht worden aan vaard. In Nederland is het een wat dubieus ge bruik om kabinetten of ministers for meel te laten struikelen over tamelijk onbelangrijke zaken. Dit maakt vervan ging iets gemakkelijker omdat het kon flikt, waar het formeel om gaat, vrij gemakkelijk kan worden opgelost. Wan neer echter de diepere tegenstellingen aan het licht komen maakt zo’n for meel konflikt het werkelijke probleem alleen maar erger. Nederland heeft daar de afgelopen dagen overtuigend kennis van kunnen nemen. Het was al geruime tijd bekend, dat minister De Block binnen het kabinet werd beschouwd als een vrij zwakke figuur. De presentatie van zijn beleid naar buiten en in het parlement was zonder meer slecht te noemen. De ex- bewindsman kon ook niet op tegen de harde liberale eisen, die met name door minister Wittqveen van Financiën steeds weer op tafel werden gelegd. Nu nieu we verkiezingen naderen wordt zwakke plek in een regeerdersploeg een riskante zaak, het zou wel eens de bres kunnen worden waardoor de oppositie de stellingen verovert. Opmerkelijk in dit verband zijn de geruchten die deze week de ronde deden als zou ook de tweede zwakke minister Schut van Volkshuisvesting en woningbouw) zijn ontslag willen aanbieden. Dit zou er op wijzen, dat het kabinet inderdaad de mouwen opstroopt om in de laatste pe riode voor de volgende verkiezingen het tempo nog even te verhogen en met zo veel mogelijk sterke krachten de eind streep te behalen. Het is jammer voor de regeringspar tijen, met name de KVP, dat de plan nen ter versterking van het kabinet niet helemaal zijn gelukt. Het is nog niet te bewijzen, maar het is niet onmogelijk, dat dit te danken is aan enige onverwach te sabotage-aktiviteiten van minister De Block, die daar overigens wel alle re denen toe zou hebben. Het is natuur lijk ondankbaar om op het laatste mo ment in de steek te worden gelaten. Het zou niet onmogelijk zijn dat mi nister De Block al eerder door zijn ba zen premier De Jong en de heer Schmelzer van de KVP - was ver teld, dat hij naar 'n andere positie moest gaan uitkijken, maar „dat het zo’n haast niet zou lopen”. Minister De Block kan heel goed als reaktie een volstrekt ver keerd tijdstip hebben uitgekozen. Een tijdstip namelijk waarop de verantwoor delijke partij, de KVP, nog niet klaar was met het zoeken naar een goede vervanger. Het incident-Witteveen zou hierop wij zen. De minister van Financiën was, op het moment dat De Block zijn ontslag aanbood, in de binnenlanden van Frank rijk. Hij moest per luchtmacht-Friend- ship worden opgehaald. Bij een zorgvul dige planning had minister Witteveen. als sleutelfiguur in het financieel-eco- nomisch beleid, nooit mogen ontbreken. Zijn afwezigheid lijkt een fout in de re gie, veroorzaakt door de snelle reaktie zo’n van minister De Block. Het is vol-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1