Bolsward, Biafra de emoties en Gebouw Kerkstraat 30 verbouwd tot muziekschool 6aüe Shroar Spoedeisende raadszitting was primeur 2 - I Fan de Mart in vloer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ir -Sï» CM gr DINSDAG 20 JANUARI 1970 109e JAARGANG No. 5 (foto L. K. Mol) De raadszitting Hwat hat DE SAWNTIGER HEKKEN tech- Tj. de J. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TH. 2044 - Na 18.30 uur 2880 of 2335 (05157) Mear as ien is pessimist wurden, doe’t er syn jild stiek yn in op timist. Groter omzjt, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert De zeventiger jaren zijn nog maar 13 dagen oud en Bolsward heeft na de af schaffing van de nieuwjaarsreceptie en het gebeuren van zondagavond een derde primeur. Als eerste raad in den lande komt zij bijeen inzake Biafra. Als je de 66 man publiek op de tribune ziet word je heen en weer geslingerd tussen gevoelens van optimisme en pessimis me. r üs hjoed to sizzen huiskamers en scholen en wellicht in de burelen. Pleegde het BN zelfs cen suur? En voor de politie: 66-68 HU (Naam en adres bij de redaktie bekend) Noot van de redaktie. Hier draaft de schrijver dunkt ons even door. Natuur lijk had het besluit in de raad niet po litiek te maken, zoals alle besluiten daar genomen. De opmerking gemaakt over „politieke munt” is bij schrijver blijk baar verkeerd overgekomen. Bedoeld is (vrij vertaald): Elke raadsfractie zou over dit voorstel wel het woord kun nen voeren. Ieder is er vóór. Het zou een herhaling worden in de een zou wel licht proberen de ander te overtreffen om zo de indruk te geven, dat zjjn of haar partij toch zo vóór hulp aan Bia fra is en daardoor een indruk wekken dat zijn of haar partij toch zo'n goede partij is. Politieke munt betekende in dit verband dus partij-politiek voordeel. Dit hebben de raadsfracties willen voor komen. Zelfs de schijn daartoe wilden vermijden. Bovendien: er was geen tijd te verliezen. Daarom geen ellenlange betogen maar namens alle een korte ver klaring. Zo werd de eensgezindheid in de raad geaccentueerd. Als één man stond de raad achter het voorstel. Dat is óók politiek. Van de goede soort dach ten we zo. Zondagavond zie je op de t.v. de ineen storting van Biafra. Je ziet dan weer scherp voor je hetgeen „onze jongens” in Indonesië en de yankees in Song My en My Lai presteerden. Machteloze woede bekruipt je. Gelukkig belt er ie mand op, die ook iets doen wil. Over een half uur bij de Wijnberg. Iedereen zal iedereen opbellen. Een honderdtal vogels van diverse pluimage stromen sa men. De wildste plannen worden gelan ceerd, variërend van een Shellpomp in brand steken tot maar weer naar huis gaan om te kniesoren. Een der groep belt de pastoor en de burgemeester om de klokken te laten luiden ten teken dat er nood is. Het grootste deel vertrekt als een lawaaimakende menigte om van haar machteloze woede kond te doen aan de burgerij en uit te schreeuwen, dat er doodsnood heerst dichtbij ons. Klokken en trommels, verschillende vormen van hetzelfde symbool. De eerste, de tradi tionele geïnstitutionaliseerde, de tweede, de trommels, ratels en wekkers, de meer revolutionaire en afkeurenswaardige. Snel uit de grond gestampte demonstra ties lopen gewoonlijk uit de hand. Ze zullen Hollands meest heilige koe, de doorstroming van 't verkeer, wel belem meren. Er zullen wel lolbroeken tussen de demonstranten lopen, die het ave rechtse effect op het publiek hebben. In derdaad, in woede ontstoken burgers ko men uit hun huizen tevoorschijn om te zeggen, dat hun kinderen wakker en de Kleine Zielen gehinderd worden. De Bia- fraanse kinderen genieten waarschijnlijk het voorrecht niet meer wakker te kun nen worden en hun kleine zielen va ren reeds ten hemel. Om 9 uur luidt de r.k.-kerkklok. Via ellenlange tele fonades poogt een van ons dit door te geven aan de omroepen en persbureaus. Je ontdekt dan dat de burocratie een perfect afweermechanisme opgebouwd heeft om te verhinderen, dat je door dringt tot de hoogste leiding. Van de por tier, via de telefoniste, de hoofdtelefo niste, de subehef en iets hoger geplaat ste beland je by een nog steeds te mach teloze figuur om ja of nee te zeggen. Uiteindelijk wordt je met de grote kluit in het grote riet gestuurd. Het idee om de t.v.-programma's te onder breken om ons land op te wekken tot klokgelui acht men toe te juichen, maar men heeft de angst niet te weten wat men loe zal slaan. De radionieuwsdienst meldt echter om half elf, dat in Bols ward de klokken luiden en vele inwoners in een stille stoet dooi- de stad trek ken ten teken van protest. Ook in Hil versum kan men het blijkbaar niet na laten de wereld schoner voor te spiege len dan zij is, overigens volkomen pas send bij de folkloristische image, die Friesland in den lande heeft. Hetzelf de bericht lees je dan, godbetere het, de volgende dag in de dagbladen. De vier werkers achter de schermen stellen de tekst voor een telegram aan Luns op, dat luidt: „Wij, inwoners van Bolsward, zijn nu meer dan ooit verontrust, dat in Biafra volkerenmoord plaatsvindt". Een koerier heeft een half uur later de handtekeningen van de burgemeester, pastoor, enkele kapelaans en burgers. Op hokfoar gebiet men de deskundigen ek blharket, of dit nou gt astlik of ma terieel, polityk of ekvuomysk, nysk of organisato.ysk is, alle lüden stemme yn ien ding meimekoar oerien, de sawntlger jierren sille greate foroa- ringen sjen litte. Hoe't it allgear kom- me sil mei dan noch net fêststean, dat se oan in rédde en bilangrike üntjo- wing ünderwurpen warde, stiet net yn ’e kilf. Jo kinne jo mar klear meitsje op it feit, dat m' -ke en m’ komt Ook organiseren zij een collecte, die maandag plaats gevonden zou hebben tussen 4 en 5 uur met behulp van scho lieren. De volgende dag neemt gemeen te dit initiatief over en biedt aan de kollekte zelf te organiseren. Een ander plan wordt later op de avond bij ie mand thuis gesmeed. De schooljeugd van Bolsward zal maandagmorgen voor het stadhuis samenkomen. Een leerling zal trachten zijn collega’s er toe over te ha len, dat de jeugd een kind voor zijn re kening zal nemen. De gemeente zal ver zocht worden dit bedrag te verdubbelen. Het vermoeden bestond, dat de gemeen te allerlei begrotingstechnische bezwaren zou weten te vinden om zoiets niet te doen (overigens achteraf ten onrechte). Als de jeugd het voorbeeld gegeven zou hebben, zo dacht men, dan zouden de officials er niet omheen kunnen lopen. Dit schone plan strandde echter op de tegenstand van het bevoegd gezag van enkele scholen, die al gruwelen bij het woord „demonstratie” en natuurlijk ook ten alle tijde de plicht hebben onder alle omstandigheden gewoon los te ge ven. De jeugd moet zoiets maar na vie ren doen, ze beschouwt het toch maar als een uurtje vrij. Als een reddende engel kwam trouwens het bericht dat de gemeente een inzameling zou hou den, weshalve de demonstratie overbo dig werd. De helft van de leerlingen van het Jan Brugmancollege, zie je de vol gende dag toch in een stille tocht door de stad trekken. Rebellie tegen het ge zag? Beverwijkse toestanden? Commu nicatiestoornis Enfin, het antwoord hierop is voer voor psychologen en so ciologen. Een aantal demonstranten besluit een advertentie te plaatsen in het B.N. om op te wekken tot girering op giro 400. Andere „demonstranten” organiseren maandag en dinsdag de collecte in Won- seradeel met de volle medewerking van Vinea Domini: resultaat f25.000. Via via hoor je dan nog weer dat de de monstranten de kroeg indoken om zich te bezatten en het spandoek (Biafra wordt nu vermoord) om te proberen boven de kerststal plaatsen voor de r.k. kerk. Je ervaart dan voor de zoveelste maal, dat men maar al te graag categorisch denkt: „De” demonstranten schoppen slechts rotzooi, de nobelen hebben het monopo lie van de schonere gedachten van de collecte en kerkdiensten. Zelfs komt je ter ore, dat de politie de namen der demonstranten noteert om een zwarte lijst aan te leggen, hetgeen uiteindelijk wel uit zal monden in Maagdenhuis processen, waarmee het gezag zich zelf ondergraaft. Bolsward heeft z’n muziekschool weer i op de oude plaats terug, n.l. aan de Kerkstraat no. 30. Officieel gebeurde dat vrijdagmiddag half vier ten stadhuize tijdens een sfeer- volle bijeenkomst in de raadzaal, toen de adjunctinspecteur voor het muziek- i onderwijs, de heer M. A. Dankmeijer de sleutel van het schellekoord afknip te. De laatste jaren was de school ge vestigd in het pand Wipstraat 3 en de voormalige openbare lagere school aan de Witherenstraat. Onder de talrijke genodigden waren o.m. aanwezig het bestuur van de interge meentelijke muziekschool, direktie en le raren afgevaardigden van zustergemeen- ten en de adjunctinspecteur ooor het mu ziekonderwijs de heer M. A. Dankmeijer. Ze werden welkom geheten door de bur gemeester van Bolsward, de heer J. M. A. Mulder. „De intergemeentelijke muziekschool is een goed georganiseerd bedrijf geworden, dat in de gemeente niet meer weg te denken is en ter bevordering van het leefklimaat in een grote behoefte voor ziet,” constateerde voorzitter W. la Roi uit Bolsward in zijn openingswoord en hij toonde dit met het nodige cijferma teriaal aan. Toen de gemeenten Bolsward, Hennaar- deradeel en Wonseradeel ruim twee jaar geleden de muziekschool van een parti culiere stichting overnamen, had men niet kunnen voorzien dat de animo niet alleen voor individueel, maar ook voor groepsonderwijs de laatste jaren zo toe zou nemen, o.a. door het aantrekken van vakbekwame leerkrachten. Op dit ogenblik zijn ongeveer 20 docenten aan de school verbonden, waarvan enkele met een volledige dagtaak. Waren er in 1958 (het jaar van oprichting) 157 leerlin gen en begin maart vorig jaar reeds 500, bij het ingaan van het cursusjaar 19691970 was dit bijna het zes-vou- dige van het opricht'ngsjaar, n.l. 850 leerlingen: 374 uit Bolsward, 312 uit Wonseradeel en 164 uit Hennaardera- deel. Behalve in de stad zelf, wordt ook les gegeven op 12 verschillende plaat sen in Wonseradeel en op 6 in Hen- naarderadeel. Men komt dus praktisch bij de leerlingen thuis. Naast in-majeur viel er ook in-mineur i die middag iets te besluisteren. Zo maakte de heer La Roi zich zorgen over een gedeelte van het instrumentarium. Hij hoopte in de toekomst niet tever geefs een beroep te mogen doen op par ticuliere steun ter vervanging van een gedeelte van het lesmateriaal. De adjunct-inspecteur voor het muziek onderwijs. de heer M. A. Dankmeyer, schilderde vervolgens het grote ruimte- tekort waar het muziekonderwijs alom in den lande tegenwoordig mee te kam pen heeft en hij sprak de wens uit dat vele gemeenten het Initiatief van de in tergemeentelijke muziekschool zouden volgen. „Men wordt nog te vaak onder gebracht in toevallig beschikbare ruim te”, aldus de heer Dankmeyer. „Men on derschat veelal het belang van muzikaal kunstzinnige volksontwikkeling in de jierren üntstutsen en oanjage is en gjin minske en gjin ding üntkomt oan de gefolgen van dizze rekonstruksje. Om my hjoed ris by ien bilangryk fa- set to bipalen, soe ik wize wolle op hwat op steapel stiet om in ein to meitsjen oan it drigende gefaer fan de aloan smoarger wurdende fearten en marren, hjir yn Fryslan. Dêr is al lang oer pra ten, mar nou’t de wetlike maetrigels bi- kend blnne, wurdt it foar de hiele pro- vinsje tinken. En derby wurdt sterk tocht oan in massale en sintrale oan- pak foar de hiele provinsje. Oant nou ta hat it wurk west fan de gemeenten. Sa hawwe Hcarrenfean en in stik of tsien doarpen yn de Walden al in suverlngsynstallaesje oprjuchte. Yn Ljouwert, Burgum en Drachten bin- ne hja dermei dwaende en ek op oare plakken is men mei de taried’ng bi- goun. Lykwols lit it him oansjen, dat meikoarten de fraech biantwurde wurde moat, oft men dizze saek net. better en effisiënter troch de provinsje dwaen lit- té kin, hwerby it bisteande dan ynboud wurdt. Foar dizze oplossing binne wol swier- weagende argunünten. Ommers it is de provinsje, dy't troch har boezembihear, anneks de gemalen in bilangrike taek yn de wetterhüshélding hat. It is de pro vinsje, dy't de wetterskippen ünder har bihear en taforsjoch hat, it is de pro vinsje, dy’t it wetterpeil regelt, sawol I foar de skipfeart as foar de lanbou. I It plan foar de konsihtrSesje fan de boezem vette’ -k ppen giét yn de kom- to lizzen yn it fjür, dat yn de léste j men.de jienen nei de ein. Al ol net mei ha in fjirde part klear. De kapasiteit fan de suvering sil 1.100.000 ienheden bi drage moatte. In ienheit is de gemid delde óffal per ynwenner. Dat bitsjut dus foar de 550.000 mins- ken 550.000 i.e. Foar de suvelfabriken rekkent men 180.000 i.e. Foar de oare yndustry 200.000 i.e. en foar de ta- name yn dizze jierren 250.000 i.e. Fan dy 1.100.000 i.e. kin men óflüke de bi steande ynstallaesjes, dy't 280.000 i.e. forwurkje. Ek rekkent men op 200.000 i.e. hwer- foar gjin ynstallaesje noadich is, omt de aerd fan de smoargens en de natuerlike suvering soks op it heden net noadich makket. De nije planning bislacht der- om 650.000 i.e. en sil dan de hiele pro vinsje bislaen. Ta de gebieten, dy't tige urgint binne, heart ü.o. Boalsert, War- kum en Snits-Drylts. Hjir sille dan ek sünder mis mei gauwens maetrigels nomd wurde moatte. Derby is it fan great bllang, dat de wetterskippen, de gemeenten en de yndustryen har ynfloed op de gong fan saken meitelle litte kin ne. Hja sille dan ek in fêst plak krije moatte yn de planning en it bihear fan dizze wettersuvering. Wy hawwe de yn- druk, dat it kommende jier al hiel hwat fan de opset yn de publisiteit konime sil en hoopje, dat it slagje mei to kom men ta in ienriedige en efficiënte or- gan'saesje, dy't Fryslan forlost fan dizze moderne kwael. It wurdt echt hege tiid! x- «Mfe Z8W» m3 WW -UWf Ui, te, dat nood leert bidden en slecht emo ties de burger weten te verleiden zijn kijkkast in de steek te laten om aan wezig te zijn op de plaats waar het hart der plaatselijke democratie klopt, de raadszaal. Optimistisch ben je tegelijker, ttjd, als je ervaart, dat de burgemees ter in sobere welgekozen woorden zan der in gemeenplaatsen te vervallen de ge voelens weet te vertolken die je zelf bezielen. Bang en blij ben je tegelijker tijd, als je merkt, dat slechts de nestor der raad, E. S. de Jong, het woord wenst te voeren ten teken van algemene eensgezindheid. Woedend word je, als je hoort, dat het eigenlijk heerlijk wordt gevonden, dat de raadsleden geen poli tieke munt wensen te slaan uit het voor stel om f 5000 te voteren. Geen politie ke munt slaan suggereert dat politiek eigenlijk vies zou zijn. En dat hoor je dan beweren in een bij uitstek politiek lichaam als de raad. Je hoopt maar dat de tijd rijp is voor de leuze „Wir ha- ben es nicht gewuszt, maar ik heb een dode Biafraan in mijn tank”. Even la ter ervaar je, dat een armoedzaaier f 75 in de collectebus stort. Je ziet dan maar al te scherp, dat zijn armoede te dan- ,ken is aan dezelfde militair-lndustriële machten, die de ellende in Biafra produ ceren. Je zou willen zeggen: Hou je geld. Tegelijkertijd besef je, dat geld het eni ge is dat kan baten. Biafra, politiek gangsterdom van de bovenste plank. De ze raadszitting duurde welgeteld slechts 12 minuten. Ceremonieel heeft de func tie de emoties te kanaliseren. Ons Victo riaans puritanisme eist dit. Raadszit tingen en kerkdiensten presteren dit al tijden lang. Demonstraties hebben dit effect op zwijgende meerderheid schijn baar nog steeds niet. De zachte of de harde lijn? Sarcasme, ironie en laatdun kendheid of zachtmoedigheid, conventie en traditie, ik weet het niet, geachte Heer J. Hilgers. Ik besef terdege zowel het een als het ander, doch kies voor het eerste, omdat onze wereld sneller veran dert dan we veronderstellen. Idealisme en de hedendaagse jeugd houden je op de been. Als je dan een dag later P. de Jong voor de t.v. ziet stuntelen, wordt je weer droevig. Droevig, omdat je ziet, dat de ze man, die macht bezit blijkbaar niet ziet, dat het soeveroinlteitsbeginsel en het zelfbeschikkingsrecht niet met el kaar te combineren zijn. In het geval Israël kiezen we voor het tweede, om dat we een gewetenskater hebben. In Biafra kiezen we slechts met de mond en giften soortgelijk, doch wettisch en economisch verklaren we Biafra tot een zogenaamde binnenlandse aangelegen heid. Pressie van onderaf kan wellicht deze cirkel doorbreken. Glimlachen moet je weer als je in het BN de mop van de week leest over verontrusten, die dachten dat het klokgelui betekende dat de paus dood was of het celibaat opge heven was, synoniemen voor hetzelfde begrip. Tussen de lege enveloppen ligt er een, waar f 33,10 inzat, het bedrag waar mee klas 4B van de chr. mavo aanvan kelijk St. Nicolaas wilde vieren. Een ou de dame bracht een briefje van hon derd. Geld, geld en nog eens geld, dat nu muurvast blijkt te zitten. Ruim twee, wellicht drie gulden per inwoner in een stadje, dat achter ligt bij het Friese ge middelde inkomen. Pessimistisch word je bij de gedach- I Emotionele discussies kabbelen voort in strubbelingen, it giet troch. De ruilfor- kavelingen folgje, yn hokfoar foarm en yn hokfoar tempo, dat is ófwachtsjen, mar keare dogge wy dat net. En nou léit it foar de han, dat dizze nije taek oan alle kanten gearfalt mei dy bistean de aktivitciten. In hechte gearwurking tusken de bilangenbihertiging fan de lênbou, de skipfeart, de rekreaesje en de folkssounens sil dochs, hoe dan ek pleats fine moatte. Dizze algemiene folksbilan- gen, dy’t yn de hiele provinsje spylje en hwerfan in bilangryk diel al troch de provinsiale wettersteat bihertige wurdt, pleitsje neffens my tige foar it ünderbringen fan de wettersuvering by datselde orgaan. Technysk, organisato- rysk en financieel hat dat greate foar- dielen. Technysk omt by dizze tsjinst de kennis, it materieel en de minsken al foar in great diel binne; organisa- torysk omt op dizze wize de Onderlinge forskillen yn tempo en methoade, dy’t by in gemeentelike oanpak foar de hén lizze, net bisteane; financieel omt hjir- troch de lésten sa gelyk mooglik for- dield en sa maklik mooglik ynfandele wurde kinne. Ien prpvinsiael orgaen kin foar dizze matery boppedat ek it sterkst pleitsje foar Ln bydrage fan de sintra le oerheit, har stim hat dan it gewicht fan de hiele provinsje. Dat derfoar reden is. mei bllke üt de globale bigreat’ng fan de kosten, dy t skatte wurde op 100 miljoen goune en dizze moatte yn de sawntiger jierren bi- skikber komme. hwant yn dizze tsien jier wol en moat men dizze saek roun e. Op dit momint is der saliwat Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST< EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Een overzicht van de schitterende bal ie tzaal in de muziekschool en het mo ment, waarop de adjunct-inspectenr voor het muziekonderwijs de heer M. A. Dankmeijer de opening van de mu ziekschool verricht. ruimste zin van het woord.” Er zijn momenteel 100 muziekscholen onder rijkstoezicht n ons land (met ve le dependences, ook op het platteland) Ongeveer 200.000 leerlingen en 3000 le raren zijn hieraan verbonden. Meer dan de helft van deze scholen werd de laat ste 10 jaar opgericht. Burgemeester R. Alta van Hennaarde radeel sprak namens de drie samenwer kende gemeenten. Verder werd o.m. nog het woord gevoerd door een afgevaar digde van het dagelijks bestuur van de Federatie Fryske Muziekscholen de heer W. Walther Boer. Namens het perso neel van de kntergemeentelijke muziek school bood de heer Blanksma de school een bloemstuk aan. Ook architekt F. Kroes Uit Lemmer deed zijn waardering met een stoffelijke blijk vergezeld gaan. Een trio bestaande uit de heren Leon Bendin (fluit), Roelof de Jong (fagot) en Jan Harshagen (hobo), allen leden van het Frysk Orkest, zorgden voor een gepaste muzikale omlijsting en speelden o.m. sonates van Tehleman en Rönt gen. Voor de bezichtiging van de school be stond veel belangstelling. Het jeugd- korps van Kdmswerd (20 leden) speel de hierbij onder leiding van de heer H, v. d. Meer van IJlst Het is een van de beste jeugdkorpsen uit ons land. De leden werden opgeleid door de Fryske Kultuerried. De school heeft onder lei ding van architekt Kroes een algehele metamorphose ondergaan. De ingang is nu aan de westzijde geplaatst. Er is een ruim leslokaal voor ensembles. Door de balletzaal (zie foto) een meter te laten zakken kwam er de mogelijkheid op de verdieping een aantal luister- boxen en een ruime directiekamer aan te brengen. Er is geluidwerend mate riaal aangebracht, zodat de school in akoestisch opzicht gced voldoet. Naast het AMV lokaal is er eventueel nog gelegenheid tot uitbouw, mocht dit in de toekomst mogelijk zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1