Driehoeksverhouding tussen nucleaire reuzen de KVP’ toch op Kroonprins van de economische troon blokfluit- Roel Slofstra en kwartet Bozum naar Gabe Sluw Hulpverlening aan Biafra komt moeilijk op gang PvdA hield rustig verkiezingskongres Biafraans kind Opbrengst Adventsaktie Resultaat Lepra- voettocht Harry Vermeulen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. VRIJDAG 23 JANUARI 1970 109e JAARGANG No. fi PvdA Midden-Oosten Chinn-Rusland Rusland-Amerika Grote gift van koningin Juliana Verolme Biafra Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De man, dy’t in stanbyld fortsjin- net, hat it net nedich. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 wens was raadslagen over de staatkundige proble men van het land. Het ziet ernaar uit, dat de federale regering de nadruk zal blijven leggen op ’t centrale gezag. Maar sedert de Nigerianen in 1960 uit Brit se handen hun onafhankelijkheid ont vingen is duidelijk gebleken, dat het vrij wel onmogeMfjk is de vele stammen met hun verschillende talen, godsdiensten, culturen en gewoonten tot één enkele eenheidsstaat samen te smelten. Indien voor dit probleem geen bevredigende op lossing wordt gevonden is de kans groot, dat Lagos vroeg of laat opnieuw met af scheidingsbeweging zal worden gecon fronteerd. Het grootste probleem op dit ogenblik is evenwel de hulpverlening aan de hon gerende bevolking van het voormalige Biafra. Ojukwu heeft in zijn boodschap de wereld gewaarschuwd, dat de rege ring in Lagos er ook nu nog op uit is de bewoners van het oosten uit te hon geren. Hij leek gelijk te krijgen toen het Nigeriaanse staatshoofd, generaal ’k Werd opgejaagd bij dag en nacht door grote mensen, hard en wreed, Waarom? heb ik steeds weer gedacht Er is bij ons geen kind die 't weet. En allen steekt dezelfde pijn. Het is door ons allen verstaan De oorlog moet verschrikkelijk zijn Waarom doen ze kinderen dit aan? Wij zien veel kinderen om ons heen. Zorgloos, gelukkig en gezond Wij zien ook die naamloze, één Die hulpbehoevend tot ons komt. Dat jochie van een jaar of tien Hij richt tot elk van ons de vraag Kunt u iets voor mij doen misschien? Hij stond in de krant van vandaag. Piet Wij hebben zijn foto gezien in een der kranten van vandaag Een jochie van een jaar of tien Wie ’t was dat blijft een open vraag. Of nee, juist aangevoeld, toch niet ’t Is onze naaste, in smart en nood Oogjes droef starend, vol verdriet, En heel dicht bij de hongerdood. Hij kijkt ons allen hunkerend aan ’k Ben een die geruisloos wegkwijn Een rondzwervende Biafraan Zoals er tienduizenden zijn. Ze hebben mijn moeder vermoord, Vader, die uittoog tot de strijd Van hem heb ’k nooit meer iets gehoord Ik raakte alles alles kwijt. j Hwat hat Inmiddels zijn ook de besprekingen in Peking tussen de Sowjet-Unie en Chi na over de grenskwesties hervat, na een onderbreking van een maand. Willen de ze uiteindelijk succes opleveren dan zal er veel moeten veranderen, want de her vatting van het overleg is gepaard ge gaan met bittere persaanvallen over en weer, dit in tegenstelling tot het be gin van het overleg ïn oktober, toen bei de mogendheden zich bereid hadden ge toond de al jaren voortwoedende woor denstrijd tot een minimum te beperken. Rusland beschuldigt '.hans China ervan het eigen volk op een oorlog voor te bereiden. Peking maakt er zich kwaad over, dat de Russische pers de boven vermelde uitspraak van Agnew heeft ver meld zonder de wereld erop te wijzen, dat Formosa een provincie van commu nistisch China is. Gowon, te kennen gaf, dat elke hulp van buiten af geweigerd zou worden. Later evenwel heeft Gowon een wat gematig der houd ng aangenomen, en het ziet er nu dan ook naar uit. dat althans som mige landen en organisaties hun, wel degelijk onontbeerlijke, hulp zullen mo gen verlenen mits zn maar erkennen, dat zij te maken hebben met een onaf hankelijke, soevereine staat. In het Midden-Oosten onderneemt Is raël op het ogenbLk pogingen om de druk van de vorig jaar door Nasser be volen uitputtingsoorlog tot dragelijke proporties terug te brengen, en het heeft er alle schijn van, dat het in die opzet zal slagen. Dag in dag uit voert de Is raëlische luchtmacht aanvallen uit bo ven Egyptisch gebied met als doelen de artilleriestellingen langs het Suezkanaal, radarposten en door d« Sowjet-Unie ge leverde raketinstallaties. Bij die aanval len zijn de Israëliërs zelfs al tot vlak bij de Egyptische hoofdstad doorgedron gen zonder op noemenswaardige tegen stand te stuiten. Dat die tegenstand zo gering is valt voor een deel te verkla ren uit het feit, dat door de golf van aan vallen het Egyptische luchtverdedigings- stelsel ernstig ontredderd is; daarnaast wordt vermoed, dat de Russische bewa- penaars hun Egyptische klanten op het hart hebben gedrukt een botsing met de vijand te vermijden om aldus de lucht vloot zoveel mogelijk intact te laten. De hervatting van het gesprek wordt gezien als een terugkeer van China naar het internationale politieke vlak na een isolement, dat het gevolg was van de culturele revolutie in dat land. Washing ton heeft de afgelopen weken de sfeer wat trachten te verbeteren. Zo verlicht te de Amerikaanse ’■egerihg het embar go op de handel met China in niet- strategische goederen. Bovendien heeft de Senaat zich bereid getoond een door het Huis van Afgevaardigden aangeno men voorstel om nationalistische Chi na (het Formosa van Tsjiang Kai-sjek) een squadron straaljagers aan te bieden, te verwerpen. Toch mag van de hervat ting van het Amerikaans-Chinese over leg niet al te veel worden verwacht; aanknoping van diplomatieke betrekkin gen en toelating van Peking tot de Ver enigde Naties lijken nog ver af. Een der grootste struikelblokken blijft nog altijd het bondgenootschap tussen Washington en Formosa. De Amerikaanse vice-pre sident, Agnew, heeft tijdens zijn recen te reis door Azië nog weer eens te ken nen gegeven, dat Amerika niet van plan is dit bondgenootschap met Formosa op te offeren aan betere contacten met Peking. geen Biafraanse regering in balling schap zal worden gevormd. Ook Ojuk wu, die zich in een boodschap vanuit het buitenland tot de wereld heeft ge richt, sprak niet meer van verdere ac ties tegen Lagos. Te zijner tijd zullen vertegenwoordigingen van de verschil lende deelstaten bijeenkomen om te be- lijk zeer verschillend opgevat, althans is het zeer verschillend gevallen. Onge twijfeld zullen er allerlei meer of min der voor de hand liggende verklaringen zijn. Waar is, dat deze aktie in een pe riode viel, waarin voor allerlei belang rijke zaken aandacht en bijdrage werd gevraagd. Misschien sprak ook het projekt: vor mingswerk in Zuid-Amerika niet genoeg aan? Toch kan het belang hiervan nau welijks onderschat worden. Het zal toch niet zo zijn dat we pas goed over de brug komen als het eigenlijk te laat is? Voor velen in Zuid-Amerika is het trou- ook nu al te laat. De opbrengst f 212' 33. De met de grote problemen binnen de Eu- romarkt over de zuivel. Maar daarnaast zal hij in de eerste plaats pijnlijke za ken zoals die van Verolme moeten op lossen. Ook aan het tusieprobleem valt veel te doen. Zeker door mr. Nelissen. Hij was mede-ondertekenaar van de aan genomen motie waarin de Tweede Ka mer vroeg om een controlerende „fusie kamer”. Een motie, die door voorgan ger de Block als zeer pijnlijk werd er varen. En zelfs aanleiding werd tot drei gen met aftreden, wat toen nog tot drei gen beperkt bleef. De nieuwe minis ter heeft zich binnen de KVP gespecia liseerd op middenstandszaken. Hij was trouwens ook adviseur van de Federa tie van het Katholiek en Christelijk On- dememersverbond. Het is maar te ho pen, dat de middenstand, die zich op het moment toch al economisch in het nauw gedrongen voelt, geen al te grote ver wachtingen koestert ten aanzien van dit verleden van de minister. Hoe groot zijn liefde voor de middenstand ook mag zijn, ook mr. Nelissen blijft afhankelijk van een kabinetsbeleid en de verdeling van de beschikbare financiën, zoals die binnen de regering is afgesproken. Dit beleid laat slechts beperkte ruimte voor extra maatregelen ten behoeve van de middenstand. De voettocht van de Groningse student in de Lichamelijke Opvoeding, Harrie Vermeulen, zal volgens een voorlopige schatting ongeveer 100-duizend gulden opbrengen. De Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding te Amsterdam kreeg over de periode van 20 december tot 1 januari naar aanleiding van Harries tocht on geveer 10-duizend gulden binnen op haar gironummer 50500. De sterk stijgende lijn die is op te merken in de binnen komende gelden geeft aanleiding tot eer dergenoemde verwachting. Harrie Ver meulen hield zijn voettocht van zater dag 20 december, tot zaterdag 10 janu ari. Hij liep in die 22 dagen over glad de wegen en door zeer slechte weers omstandigheden van Groningen over Maastricht naar Amsterdam om de aan dacht te vestigen op het lepra-probleem in de wereld. Hij werd door een groot aantal plaatselijk of landelijk bekende grootheden ontvangen en kreeg voortdu rend bijzonder sympathieke reakties uit het publiek. Na de militaire ned -i tegen de fe derale Nigeriaanse troepen heeft de af gescheiden staat Biafra nu ook formeel opgehouden te bestaan nu generaal Ef- fiong, aan wie de naar het buitenland ge vluchte Biafraanse leider generaal Ojuk wu de leiding had overgedragen, in La gos de acte van overgave heeft gete kend. Aa.n de speculaties, dat de Bia fraanse leiders het verzet wellicht op andere wijze zouden voortzetten heeft Effiong een einde gemaakt aan zijn ver klaring. dat hij het oeginsel van de een heid van iN geria aamaaidt en dat ei Deze interkerkelijke adventsaktie, waar- hier in Bolsward alle kerken hun me- on- dewerking aan verleenden, is geen gewel- is bouwer zelf begin deze week grote nieuwbouw- en moderaiseringsplannen afkondigde voor zijn werf in Alblasser- dam. Dit ondanks het feit, dat in dat zelfde rapport Biesheuvel-Langman wordt gepleit voorsluiting van de nieuwbouwwerf in Alblasserdam. Bij Verolme in Alblasserdam werken rond duizend mensen. De werf legt zich toe op nieuwbouw en reparatie van schepen tot een maximum van 33 duizend ton. Een maat, die in de moderne scheep vaart tot de dreumessen wordt gerekend. De werf in Alblasserdam komt bovendien in gevaar door de Deltawerken. De re gering heeft financiële steun toegezegd aan die werven, die door de Delta-wer- ken hun hellingen moeten verbouwen. Het lijkt echter een moeilijk probleem te worden als uitgerekend Verolme, die toch al zo veel steun krijgt, op basis van deze belofte extra financiële hulp vraagt voor een werf, die volgens de studie commissie maar het beste kan verdwij nen. Toch kondigde de scheepsbouwer deze week aan, dat hij om deze steun zou verzoeken. De Partij van de Arbeid heeft opnieuw een congres gehouden, een verkiezings congres. Wie zich de bijeenkomsten van vorig jaar herinnert zou misschien ban ge vermoedens hebben. Vorig jaar wer den de socialistische vergaderingen ge kenmerkt door forse ruzies tussen links en Nieuw Links, rechts en Oud Rechts. Nu (afgelopen weekeinde) was er ech ter nauwelijks een spoor te vinden van de oude tegenstellingen. Het was een ver kiezingscongres, dus kwamen allerlei moeilijke zaken aan de orde: spaarloon, woningbouw, huren, overheidsdeelname in verzekeringsbedrijven, socialisatie van de farmaceutische industrie, belas tingen en gezondheidszorg. Het congres liet vanzelfsprekend geen spaan heel van het beleid van de regering De Jong, daartoe zit men tenslotte in de oppo sitie. De grootste bezwaren had men wel tegen de inkomensverdeling. Het is het oude socialistische liedje (waarbij oud nog niet wil zeggen, dat het nu vals is): de winsten van de ondernemingen worden alsmaar groter, de lonen van de werknemers stijgen nauwelijks. In de ze verhouding moet verandering komen, vandaar dat het PvdA-congres met na me bijzonder boos deed over de nieu we Loonwet van minister Roolvink, een wet die overigens nog steeds niet door de Senaat is aangenomen. Door het uit blijven van tegenstellingen binnen de PvdA mochten de socialisten rustig zeg gen „Het was een goed congres”. Of er veel nieuwe dingen zijn gezegd mag men betwijfelen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De zaken rond scheepsbouwer Verolme, ondanks al zijn problemen nog idool van zijn werknemers, blijven de poli tieke aandacht gevangen houden. De re gering is inmiddels in het bezit van het rapport van de commissie Biesheuvel- Langman over de toekomst van het be drijf van Verolme in het bijzonder en de toekomst van de Nederlandse scheeps bouw in het algemeen. De regering staat tevens voor de noodzaak nieuwe mil joenenkredieten aan Verolme te ver strekken om de lopende gang van za ken in stand te houden. De nieuwe mi nister van Economische zaken, mr. Ne lissen, krijgt hier een zware dobber aan, zo bleek begin deze week. Het advies van de commissie houdt in. dat Verolme een aantal onderdelen van zijn bedrijf zou moeten afstoten. Ver olme noemde dit '-apport ..zeer posi tief’. vVat niet wegneemt, dat de scheeps- Na deze kandidaat is uitvoerig over staatssecretaris Grapperhaus gepraat, de huidige specialist binnen de regering over belastingzaken. Toen ook deze (vooral door de ARP) werd, afgewezen kwam mr. Nelissen weer als grootste kansheb ber naar voren. De benoeming van mr. Nelissen, .van huis uit Zeeuw, is binnen de regerings partijen goed gevallen. Geen wonder. De heer Nelissen is een wat stugge po liticus, die zijn zaakjes goed kent, maar die er niet naar uit ziet, dat hij door zijn markante persoonlijkheid zoals een Van Mierlo. om maar iemand te noe men, die bezit veel stemmen voor zijn partij zou kunnen winnen. De VVD loopt bijvoorbeeld geen risico dat mr. Nelis sen door handige manoeuvres liberalen naar de KVP-hoek zou trekken. Terwijl de ARP niet behoeft te vrezen, dat aar zelende anti-revolutionairen door uitbun dig optreden der nieuwe minister over tuigd raken van het nut van de KVP. Wat zou je dan bezwaar maken? Mr. Nelissen valt gelijk met zijn neus in de boter. Wat men best letterlijk mag op vatten want ook hij krijgt te maken üs hjoed to sizzen 1 4K 4* ------ Na een onderbreking van twee jaren zjjn in Warschau deze week de besprekingen tussen de Ver. Staten en communistisch China hervat. Deze besprekingen, die op ambassadeursniveau worden gevoerd, vormen het enige officiële contact tussen beide landen. Het overleg, een uitvloeisel van de Geneefse conferentie van 1954 over Indochina, werd in februari 1968 door de Chinezen gestaakt, waarbij zij als reden opgaven het overlopen van de Chinese zaakgelastigde in Den Haag naar de Ver. Staten. Naast deze besprekingen tussen China en Amerika en China en Rusland is er dan nog het overleg tussen Amerika en Rusland: de in Helsinki met succes voor bereide SALT-besprekingen overleg over beperking van strategische wapens) zullen in april in Wenen worden ge opend. Door al deze besprekingen is een driehoeksverhouding ontstaan tussen de drie nucleaire reuzen. In deze drie hoek beziet elk hoekpunt de beide an dere hoekpunten met vrees en achter docht, en tracht door onderhandelingen met de ene partij zijn onderhandelings positie tegenover de andere partij te versterken. We zijn thans nog in een pe riode van voorzichtig aftasten vol onze kerheden, die vooral een gevolg zijn van het feit, dat niemand weet welke hou ding China zal innemen na een heen gaan van de oude Chinese leider Mao Tse-toeng. Rusland en Amerika, die de laatste jaren mede door de opkomst van China wat minder fe. tegenover elkaar zijn xomen te staan, verwachten, dat met het heengaan van Mao het berekenbare uit China’s politiek zal ver. i dig sukses geworden. De medewerking dwijnen. In ho erre d’e verwachtingen door de deelnemende kerken vermoade- jüist zjjn zal de toekomst leren. Op donderdag a.s. zal in de grote kerk te Bozum een concert worden ge geven door Roel Slofstra en het blokfluitkwartet van het Gemeentelijk Mu ziekinstituut Leeuwarden. De zanger en gitarist Roel Slofstra, die vooral bekendheid geniet om zijn vertolking van de liederen van de dichter Fedde Schurer, behoeft weinig introductie. Het blokfluitkwartet, bestaande uit vier vakleerlingen van het Muziekinstituut te Leeuwarden, te weten: Annie Bijlsma-Miedema, Jannie Rook, Gerrit Baas en Jan ten Brug, bewijst, dat de blokfluit, na jarenlang vergeten te zijn, niet alleen leuk speelgoed is, maar ook artistieke mogelijkheden bezit. Het kwartet speelt werken van o.a. Pierre Attaignant, Susato, Phalése en Bach. De oude kerk in Bozum biedt aan de uitvoerenden de akoestiek, die deze muziek tot zijn recht Iaat komen. Een concert, dat alleszins het bezoeken waard is. Bolswards Nieuwsblad De 22-jarige student bracht tegen het einde van zijn tocht op vrijdag 9 januari een bezoek aan Paleis Soestdijk en bood de Koningin een bos witte anjers met oranje tulpen aan. Hij deed dat in de eerste plaats om zijn erkentelijkheid te tonen voor de wijze waarop het Konink lijk Huis tot dan toe aandacht had be steed aan het lepra-probleem. Die aandacht leidde onder meer in 1909 tot de oprichting van de grote leproze rie In Indonesië „Dono Rodjo”, (gift van de vorst). Koningin Wilhelmina maakte de oprichting destijds mogelijk ter gelegenheid van de geboorte van prinses Juliana. Harrie Vermeulen werd geheel onver wachts door Koningin Juliana zelf ont vangen, die een half uur met hem over zijn tocht en de leprabestrijding praat te. Na thuiskomst in Groningen, afgelopen dinsdag, ontving de Stichting een brief van Hare Majesteit waarin een grote gift aan de Nederlandse Sticht'ng voor Leprabestrijding wordt toegezegd. commissie Adventsaktie De KVP heeft toch nog vrij snel (wat is eigenljjk snel in onze politieke ver houdingen?) een nieuwe minister voor Ekonoinische Zaken als opvolger van de afgetreden De Block kunnen vinden. Het is mr. R. J. Nelissen geworden. Ge waardeerd lid van de Tweede Kamer van de KVP. Een man met een schone bijnaam „de kroonprins van de KVP”. Deze naam kreeg hij omdat h(j algemeen werd gezien als de opvolger van fraktievoorzitter en politiek leider van de KVP, drs. Schmelzer, zodra deze zijn aspiraties naar een wat rustiger politiek bestaan heeft waargemaakt. (De heer Schmelzer zou graag een Nederlandse vertegen woordiging bij een Europese organisatie willen hebben of, als het niet anders kan, minister van buitenlandse zaken willen worden). De heer Nelissen is al eens eerder genoemd voor het ministerie van ekonomische zaken. Maar de KVP gaf aanvankelijk de voorkeur aan mr. van den Brink, direkteur van een grote bank en gewoontegetrouw afw ijzer van alle voorstellen, die hem vanuit de politiek bereiken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1