Wat de raad te behandelen krijgt Plaatselijk belang Makkum veel be- reëel verlanglijstje langstelling en Wethouder E. Oldenziel keert niet terug Kleine gashouder gaat verdwijnen b HS Hedenavond Raadsvergadering Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeeh ■■MK Ah DINSDAG 27 JANUARI 1970 109e JAARGANG No. 7 E. Oldenziel 3 Verhuur pand Harlingerstraat 3 4 Doorstromingsregeling 5 Jaarverslag. 6 7 8 9 Verhuur tennisbaan Kontributieverhoging. Onderwijs Zie elders in dit blad Tj. de J. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De Staatssecretaris Zaken heeft mèdedv Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 Na de officiële opening van de tennis banen zijn deze voor het verdere gedeel te van het jaar 1970 in gebruik gege ven aan de Lawn-tennisclub ,,De drie posten”, om daarna een regeling te tref fen over de huur. Deze vereniging, die HOE KRIGET MEN DAT WER YN ’E BALANS? Nu het nieuwe en grotere aardgasstation aan de Hartwerdervaart in gebruik ge nomen is kunnen de verdere maatrege len tot waarborging van een goede dis tributie van gas succesievelijk worden Bouw aardgasverdeelstation aan het Laag Bolwerk worden betaald, werd een tegemoetko ming vastgesteld van f 350, Volgens de mening van de minister werk te de door hem getroffen regeling niet voldoende stimulerend voor de doorstro ming van huurders naar duurdere wo ningen. Over het algemeen konden de gemeenten uit de ontvangen uitkeringen een te beperkte tegemoetkoming ver lenen in verhouding tot de kosten ver bonden aan een verhuizing. In de thans vastgestelde regeling geeft 10 11 1 2 Notulen. Ingekomen stukken, medede lingen, enz. Voorstel van b. en w. tot ver- hoging van de huur voor het pand Harlingerstraat 2. Idem tot verhuur van de ten nisbaan. Idem tot onderhandse aanbe- besteding van een aardgas verdeelstation. Idem tot vaststelling van een doorstromingsregeling. Idem tot vaststelling kosten openbaar onderwijs 1970. Idem tot vaststelling voor schotten voor het bijzonder onderwijs voor 1970. Idem tot vaststelling van de Bezoldigingsregeling gemeen- tepersoneel. Aanbieding begroting 1970. Begrotingswijziging. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) bij het gebruik van de oude baan, slechts een beperkt aantal leden kon hebben, is bezig het ledental op te voeren, wat naar de mening van het bestuur zeker zal lukken nu de vereniging ook een trainer heeft aangesteld. Het komt b. en w. in overleg met het bestuur van „De drie posten” wenselijk voor met het jaar 1970 een proef te nemen en hiervoor een huur te stellen van f 250 om dat tegen ’t einde van het jaar een voorstel te doen voor een defi nitieve regeling. Financieel heeft deze jonge vereniging nog moeilijkheden. Op de oude tennis baan heeft ze enkele jaren terug een aan tal voorzieningen getroffen waarvoor een renteloos voorschot werd verstrekt van f 4.000,met thans nog een restant van f3.200,Dit bedrag werd destijds gesteld op naam van twee bestuursle den, daar de vereniging geen rechts persoonlijkheid had, wat nu, nu de sta tuten zijn goedgekeurd wel het geval is. Op de nieuwe banen heeft de vereni ging eveneens iets gedaan voor de ac commodatie, waarvoor ze nog een schuld heeft van f 4.370,De vereniging heeft hiervoor van een renteloos voorschot ge vraagd. Het komt b. en w. in de nieu we situatie juist voor het oude voor schot samen te voegen met een nieuw te verlenen, voorschot, waartoe zij de raad in het belang van de ontwikkeling van deze sport gaarne adviseren. Het voor schot aan de bestuursleden verleend kan door hen worden afgelost en aan de ver eniging kan een nieuw voorschot wor den verleend van f 7.500,Het bestuur meent hierop tegen het einde van 1970 f 2.000,te kunnen aflossen, terwijl het restant dan over 10 jaren kan worden af gelost. B. en w. stellen voor de tennis banen voor 1 jaar te verhuren en de vereniging het voorgestelde renteloos voorschot te verlenen. zijn voor het toekennen van de tege moetkoming dezelfde voorwaarden ver bonden, die de minister stelt voor het verlenen van een bijdrage aan de ge meenten. Indien aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, zal de gemeente geen aan spraak kunnen maken op de bijdrage. De voornaamste van deze voorwaarden zijn, dat de te verlaten woning nog bruikbaar moet zijn voor een opvolgend huurder en dat de huurprijs voor de te betrekken woning 50 pet. hoger moet zijn van die van de te verlaten woning. Dit komt in zijn algemeenheid neer op de voorheen door de raad gestelde regel van een mar ge van f 8,bij een maximum huur van de te verlaten woning van f 15, Bij een lagere huur dan f 15,werd de verhouding anders en daarom achten b. en w. een marge van 50 pet. juister. De maximum huren, waaraan de tegemoet koming gebonden is zijn door de minis ter aanmerkelijk hoger gesteld dan voor onze gemeente het geval was, doch dit ontmoet o.i. geen bezwaar daar de mar ge van 50 pet. steeds maatstaf gevend blijft. Een tegemoetkoming kan ook worden verleend voor de huurder, die een wo ning koopt en deze zelf gaat bewonen. Ook hier gelden de in de ontwerpver ordening gestelde voorwaarden, waarbij de maandelijkse lasten als vergelijking met de huurprijs gelden. In bepaalde gevallen kunnen, in over leg met de provinciale inspectie voor de volkshuisvesting kleine afwijkingen van de voorwaarden worden toegestaan, als duidelijk van een doorstroming kan wor den gesproken. B. en w. hopen, dat deze regeling een goede stimulans mag zijn voor bevordering van de doorstroming. Voorafgaand aan het jaarverslag wer den eerst notulen van de vorige ver gadering gelezen. Het jaarverslag werd beknopt gehouden, enkele punten die de aandacht van het bestuur hebben gehad in het afgelopen verenigingsjaar wa ren o.m. het jachthavenplan achter het Achterdljkje met een ligplaats voor een 500 boten, hiervoor is thans een specia le commissie samengesteld. Verder zijn op de Markt parkeervakken gekomen, verkeerstechnisch een pluspunt aldus het verslag. Voortdurend heeft de uitvoe ring van de rondweg, de rioolzuiverings- installatie, eet. de aandacht van plaat selijk belang. Het bestuur is in het verslagjaar der tien maal bij elkaar geweest, het aan tal leden is stijgende en beloopt thans een kleine 300 (ongeveer vijftig pro cent van de bevolking). Het financieel verslag gaf een saldo van bijna zeshonderd gulden te zien. In april 1968 werd aan het rijk het pand Harlingerstraat 2 verhuurd ten be hoeve van de huisvesting van het bij kantoor van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. De huur, welke in overleg tussen verhuurder en huurder wordt bepaald, zal te rekenen met ingang van 1 janu ari 1970 kunnen worden aangepast aan het huidige huurpeil. Op 1 april 1969 heeft een algemene huurverhoging plaatsgevonden van 6 pet. welke niet werd doorberekend aan het rijk, aangezien de toen lopende huurover eenkomst geldig was tot en met 31 de cember 1969. De huur kan thans per 1 januari 1970 met 6 pet. worden ver hoogd, terwijl tevens rekening ware te houden met een toekomstige algemene huurverhoging van 6 pet. In verband hiermede hebben b. en w. overleg gepleegd met het rijk om tot een huurverhoging per 1 januari 1970 te komen van 12 pet. je. De oare moarns moast hja earst dy fyftich kij melke en fuorje, foar’t hja nei it sikehüs koe om to sjen hoe’t it mei har man ófroun wie. Jo moatte jo der mar ris efkes ynjaen. Dizze boer hie dat spul keapje moatten en siet dêrom op tige swiere lésten, faeks hat er him nou al forwrotten. De mid dels kaem de boerehelp en koene de sa- ken wer har gerak krije, mar dizze man kostet ek sawn goune yn ’e Ore en in ure is samar om. De leanünderhannelingen yn ’e lênbou binne mislearre, de boeren woene 7 pet. mear jaen, mar dat wie de arbeiders net nei it sin, hja mienden rjucht to haw- won op mear lean en hwat minder üren en hwat mear fakansje. Ik siz net dat hja üngelyk hawwe, hwant hja forge- lykje harren mei oare arbeiders en dan sitte hja noch yn de ünderein, mar it gefolch is al wer, dat in tal boeren de arbeider dien jowe en it sünder probear- je. De hege rinte en de djüre bou. en ünder- haldskosten stjüre de saek noch fier der it bosk yn. De forhalding tusken hie- ren en lanprizen liket al jierren nearne op, mar wurdt mei de dei healwizer. Oan de iene kant it frije lan of pleats en oan de oare kant de pleatsen en lan- nen dy’t neffens de noarmen fan de mi nister forhierd wurde. Dizze groeije al fierder ütmekoar. Nim oan, jo keapje in goed stik lên op in publike feiling. Dat kostet jo 10.000 de ha. Jo 11 ene dat bidrach en moatte dan 850 goune rinte bitelje. Dêrneist de lésten: groun- wetti drips- en oare lésten. Siz mar 50 Dat bi- Salarismaatregelen gemeente- personeel De vergadering van de vereniging voor Plaatselijk Belang „Makkum” die woens dagavond in het hotel De Prins is ge houden trok ongeveer 100 belangstellen den. Een bezoekersaantal wat in geen jaren haalbaar is geweest, waarschijn lijk waren allen geïnteresseerd in de bouwplannen van de stichting Maggen- heim. De vergadering verliep in een ge zellige sfeer. Er kwamen weer tal van verlangens inzake verbeteringen ter ta fel, o.a. vervat in een pakket reële vra gen en dat de volle aandacht van het bestuur krijgt, aldus voorzitter D. Vis ser. In zijn openingswoord stelde deze voor een aantal zakelijke punten snel af te handelen, teneinde ruime plaats in te ruimen voor de bespreking van de Maggenheim-plannen. Het volgende agendapunt was een con tributieverhoging, de voorzitter memo reerde dat de uitgaven de inkomsten overtroffen, we zitten dan ook met een klein tekort aan het eind van het boek jaar. Het bestuur stelt de vergadering dan ook voor om de contributie van één gulden op f 1,50 te brengen. Een stem uit de vergadering zei laten we er ge lijk maar twee gulden van maken, an ders moeten we misschien een volgend jaar weer verhogen. Het werd een pro- en contra gesprek. De voorzitter zei, la ten we hier geen „punt” van maken, een verhoging van vijftig cent is voldoende, de grote meerderheid onderstreepte dit, en de contributie is nu f 1,50. salarismaatregelen, die per 1 januari ’70 voor het rijkspersoneel zullen worden ge nomen. Hij heeft tevens verzocht voor het personeel van de gemeenten over eenkomstige maatregelen te treffen. De voor het rijkspersoneel van kracht geworden maatregelen betreffen in hoofdzaak een salarisverhoging van l'i pct. per 1 januari a.s., hetgeen betekent, dat met in achtneming van de trend- verhogingen van 1969, de op 1 januari 1970 geldende salarisnormen in feite zul len worden verhoogd met plm. 5,2 pet. Daar ook het personeel van onze ge meente o.i. zo spoedig mogelijk in het genot van de in het vooruitzicht ge stelde verhogingen dient te worden ge steld, menen b. en w. te moeten voor stellen de voor het rijkspersoneel toe gepaste maatregelen ook voor het ge- De agenda van de hedenavond om 7 uur te houden openbare raadsvergadering luidt als volgt: tsjut, dat jo 900 goune jiers bitelje moat te. En dan forhiere jo dat stik lan. Dan kinne jo ynbarre 250275 goune jiers. Mei oare wurden, jo sille alle jierren 600650 goune bypasse moatte. En as jo dat sêd binne en dat stik lén wer forkeapje wolle, dan sit jo wer fêst hwant dan is it forhierdlün en dan hat de hier- der de earste keap tsjin de priis, dy’t de grounkeamer fêststelt. En de groun- keamer moat ütgean fan de hier, formin- dere mei de lésten en dat kapitalisear- re. Jo sille dan yn dit gefal in priis tusken de 6000 en 6500 barre kinne en dan is jou aventuer as’ laneigner, mei in fikse skuor yn ’e broek, ófroun. Is it wünder, dat forhierde pleatsen net mear to forkeapjen binne? Hwant de situaesje wurdt noch slimmer as it giet om in pleats. Dan komme der noch twa nuodlike problemen by. Alder- earst it djüre ünderhald en twad de need- saek om dy pleats to modernisearen. Dat moat, omt oars de boer foar in ho- peleaze taek stiet. Mar hiel hwat sig ners kinne dy alle jierren greater wur- dende forliezen net mear drage. Hja wol le der wol graech ófas dy pleats mar ris frij kaem. Lykwols de Pacht wet biskermt de hierdeboer en hat him torjucht it forlingingsrjucht, takend. En dus is der foar him gjin ütwei. Ek net as de boer aid wurdt, hwant it kontinuaesje. rjucht giet oer op de bern. Hoe’t hjir in reedlike oplossing komme moat, wit ik net, mar it kin sa net bliuwe van Binnenlandse big gedaan van de meentopersoneel toe te passen. gjin minsk, hwant de ienriedichheit dy’t derfoar noadich wêze soe, is der net. Al dy seis lannen skreppe foar har eigen minslien en binne net ré om it mes der- yn to setten. En sa sjampert it troch. Hwer’t it skipke tolanne komme sil, moat de tiid dan mar ütwize „Après nous ie dé- luge”. Nei üs de sindfloed! Mar ek yn it eigen lan groeije de forhal- dingen skots en skean. De al hurdér geande ynflaesje fan it jild, rnakket dat de prizen fan it libbensünderhald, de boukosten, de ünderhaldskosten, de lea- nen, alle jierren heger wurde. De op- bringst fan de agraryske produkten moat dus ek omheech, sil it bidriuw üt kinne. Mar dat giet tsjin de EEG polityk yn, alteast by de haedprodukten, hwerfan al to folie is. De boer hat yn dizze om- stannichheden gjin oare ütwei dan to bisykjen mear kilo’s molke en mear ki lo’s fleis óf to leverjen, sil syn rekken kloppe, mar dan graeft hy mei syn kol- lega’s it gat al djipper. Mar hwat kin hy oars It tal ienmansbidriuwen of ge- sinsbidnuwen wurdt mei de dei greater. Alle sociologen sizze dat it mis is en hja witte krekt to sizzen hoefolle skaed- kanten sa’n gesinsbidriuw hat. En dan witte hja noch net heal hwat him soms op dy ienmansbidriuwen ófspilet. Der wie earne yn Fryslan fan ’e wike in boer, dy’t in lytse fyftich kij melkt en de jouns goed tsien üre in maechblieding krige. Dokter stjürde him op slach nei it sikehüs, hwer’t hy de oare moarns opereard waerd. Mar de boerinne bleau dy nachts allinnich op ’e pleats en koe - midden yn 'e nacht ek gjin help freeg- goune, dan kom jo knap wei It leit der mar frjemd hinne yn de agra- ryske wrfild, sawol ynternasjonael as yn üs lytse lantsje. Der is linkende wei gjin opredden mear oan. De prizen yn it EEG-gebiet lizze fier boppe de sa- neamde wraldmerk en wurde yn man- nich lan noch kamouflearre troch düd- like of stikeme subsydzjes. De ófstan tus ken dy beide prizen wurdt net lytser, mar stadichoan noch greater en de swier- richheden steapelje harren op troch de tanimmende produksje, dy’t foar in al greater diel op dy lege wraldmerk plak fine moat. En hwer’t it hinne giet, wit De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de gemeente besturen in kennis gesteld van een nieu we regeling voor het verlenen van bij dragen door het rijk voor het dóórstro men van huurders van goedkope- naar duurdere woningen. Bij de vorige regeling, welke met ingang van 1 januari 1970 is ingetrokken, werd aan de gemeenten op him verzoek jaar lijks een bijdrage van f 50,per dat jaar gereed gekomen woning vermeerderd met f 0,50 per inwoner verstrekt. De besteding van dit bedrag ter bevor dering van de doorstroming werd aan het beleid van de gemeentebesturen overge laten. In de verordening werd de vorm gesteld, dat de huur van de te verlaten woning ten hoogste f 15,per week bedraagt, naar de norm van 1 januari 1967, en dat de huur voor de te betrekken woning naar die norm in ieder geval f 8,(thans f 9,80) per week hoger moet zijn dan die van de te verlaten woning. Op grond van een destijds opgezette be cijfering van de te verwachten rijksbij- drage en de jaarlijks te verwachten ver huizingen, waarvoor de bijdrage kon uitgevoerd. Als eerste onderdeel hiervan moet wor den uitgevoerd een vergroting van het hoofdverdeel- en distributiestation aan het Laag Bolwerk. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het bestaande gebouw aan het Laag Bolwerk hiervoor geschikt te maken door een grondige verbouwing. Dit oude gebouw, voorheen bestemd voor werkplaats van het vroegere produktie- bedrijf, is nu ingericht voor verdeelsta tion, terwijl hier tot voor kort ook het ontvangstation (thans Hartwerdervaart) was on der gebracht. Door een verbreding van de weg van het Laag Bolwerk zal een deel van dit gebouw moeten worden afgebroken en 't restant van het gebouw moeten worden aangepast aan de berging van de appara tuur, de vereiste veiligheidsvoorschriften en esthetisch aan de omgeving. De hier van gemaakte begroting bleek aanmer kelijk boven het indertijd geraamde be drag uit'te gaan. De sterk gestegen gasafgifte was voor de directie van het bedrijf, na overleg met de NV Ned. Gasunie, aanleiding te ad viseren de kleine gashouder te verwijde ren en op de fundering daarvan het nieu we verdeelstation te plaatsen. De kleine gashouder kan, gezien de ge ringe inhoud tegenover de nu veel gro tere bergingscapaciteit van het lagedruk distributienet, wel worden gemist zon der dat de veiligheid van de gasvoorzie ning hierdoor groter risico loopt. In de raadsvergadering van 5 maart 1968 is het voor de bouw benodigde cre- dlet reeds op de begroting gebracht en de betreffende begrotingswijziging werd door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. In overleg met de gascommissie hebben b. en w. een plaatselijke aannemer, de heer O. D. van der Zee, aan wie des tijds ook de bouw van het aardgassta- tion aan de Hartwerdervaart werd ge gund, verzocht een prijsopgaaf voor de bouw van het verdeelstation te doen, ten einde de bouw te bespoedigen. Aangezien de inschrijfsom b. en w. re delijk voorkomt stellen zij de raad voor tot gunning van het werk over te gaan. De raad moet jaarlijks voor het gewoon lager onderwijs het bedrag bepalen, dat voor dat jaar wordt beschikbaar gesteld ter bestrijding van de kosten, alsmede die van instandhouding. Op de ontwerp-begroting voor het dienst jaar 1970 zijn voor bovenvermelde kos ten voor het openbaar lager onderwijs uitgetrokken de bedragen f 118,98. Voor administratiekosten wordt voor *70 in afwachting van het als gevolg van de wijziging van de lager onderwijswet 1920 van 1964 door de minister vast te stel len minimum bedrag, een bedrag van f 6,per leerling bijgeteld. De besturen van de bijzondere scholen vragen op grond van net bepaalde in ar tikel 103, 5e lid der Lager Onderwijswet 1920 een voorschot op de vergoedin gen, waarop zij over 1970 aanspraak zullen kunnen maken. B. en w. stellen u voor deze voorschot ten te verlenen. Vanavond om 7 uur (officiële tijd, vermeerderd met het traditionele „lopend kwartiertje” wordt dit kwart over zeven) komt de raad in Bolsward in openbare vergadering bijeen. De agenda is niet lang en de te behandelen punten lijken ons niet al te ingrijpend. Het meest spektakulaire 1» wellicht wel dat met het bouwen van een nieuw aardgasverdeelstation de kleine gashouder gaat verdwijnen. Inmiddels heeft men kunnen lezen, dat de A.R. kiesvereniging als eerste de kandidatenlijst voor de komende raadsverkiezing heeft gepubliceerd. Hieruit blijkt dat de heer E. Oldenziel, thans wethouder voor de A.R.-fraktie, niet in de raad zal terugkeren. Hij heeft zich, ondanks herhaald aandringen, niet weer beschik- baar gesteld. De heer E. Tilstra wordt nu lijsttrekker terwijl op nr. 2 is geplaatst de heer P. A. C. Brandsma. Met de heer Oldenziel gaat er een zeer bekwaam bestuurder heen. Hjj genoot steeds het volle vertrouwen van alle raadsfrakties. Zijn terugtreden (met 1 sept a.s.) betekent voor Bolsward een groot verlies. de minister een gerichte bijdrage en heeft hij het bedrag van de bijdrage ver hoogd tot maximaal f 1.000. De minis ter wil bij deze regeling de gemeenten de verantwoordelijkheid mee laten dra gen in de vorm van een eigen bijdra ge, welke is gesteld, conform diverse rijksregeling, op 20 pet. De door het rijk aan de gemeenten te verlenen bij drage van f 1.000,is dus 80 pet., zo dat de gemeenten een maximum tege moetkoming kunnen verlenen van f 1.250,—. In de aangeboden ontwerp-verordening Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1