Kroonprinses Beatrix Moskou wil Europa in ontspan morgen jarig ningsproces betrekken Nederlandse Weer spanningen m Antillen GaheShroar De twee Duitslanden naar hereniging Minister Bakker bracht bliksem bezoek aan de West Het weer in het af- gelopen jaar Vrijheid, ook voor de ander Hwat hat llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VRIJDAG 30 JANUARI 1970 109e JAARGANG No. 8 Nixons programma Mirages voor Libië Ulbrichts voorstellen us hjoed to slzzen Antwoord van Brandt Verolme. Lonen N. Ebbendorf Europees parlement Advertentieprijs: 17 ct. per Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Moskou wil echter ook Europa in het ontspanningsproces betrekken en daar om heeft het voorgesteld een conferen tie over Europese veiligheid te houden, die, wat de Russen betreft, liefst nog in de eerste helft van dit jaar zou moe ten beginnen. Het Westen heeft zich nogal gereserveerd getoond ten opzich te van dit voorstel; het staat op het standpunt, dat een dergelijke conferen tie niet overhaast bijeen moet worden geroepen, maar degelijk dient te wor den voorbereid, wil zij enig succes op leveren. Bovendien zag men aan Weste lijke zijde in het Russische plan aan vankelijk een poging een scheiding te weeg te brengen tussen Amerika en zijn NAVO-bondgenoten maar voor deze arg waan is sinds kort m’nder reden nu Mos kou eindelijk officieel te kennen heeft gegeven, dat ook Amerika aan de con ferentie kan deelnemen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een herhaling is niet onmogelijk omdat dr. Jonckheer, lid van een van de rijk ste families van de Antillen, gezien word als de verpersoonlijking van alles wat machtig, rijk en behoudend is. De ar beiders zien in hem een typisch verte genwoordiger van de door hen zo ge hate heersende klasse. Tot welke kon- flikten dit kan leiden heeft de commis saris van politie in Willemstad, de heer Sprocket duidelijk gemaakt. Hij deelde de Antilliaanse regering mede, dat hij niet opgewassen zal zijn tegen de moei lijkheden, die zouden kunnen ontstaan als dr. Jonckheer tóch naar de Antil len komt. De commissaris van politie is prompt door zijn regering geschorst. Re den waarom het politiekorps in Willem stad nu met een langzaam aan aktie dreigt. De Nederlandse regering heeft al zach te druk op dr. Jonckheer uitgeoefend om zijn benoeming niet te aanvaarden. In eerste instantie heeft dr. Jonckheer dit geweigerd. Hij ziet de benoeming door de koningin als een persoon lijke zaak, waar de regering verder bul ten moet blijven. Het is niet ondenkbaar, dat vice-premier Bakker, na terugkeer deze week, toch hevige pressie op hem gaat uitoefenen om alsnog te weigeren. i van bevoegdheden binnen de Gemeen schappen die buiten de invloed van de regeringen valt, en dat zich eind de cember al gereserveerd had getoond vier kant tegen blijft. De Ministerraad zal zich in de eerste week van februari op nieuw over dit probleem buigen. Wel licht zal men het dan eens kunnen wor den over een compromisoplossing die door België is voorgesteld en die inhoudt, dat het Parlement inderdaad de bevoegd heid krijgt de begroting te verhogen, zij het dan tot een nader overeen te ko men plafond. eens met de vakbonden te praten. Het geen niet Is gebeurd. Wel heeft de be windsman met „het bedrijfsleven'’ kon- takt opgenomen. Zonder resultaat Dat had ook niemand verwacht. De minis ter liet al tevoren weten, dat hij van zijn leven niet bereid zou zijn het ge wraakte artikel te schrappen. Hij heeft nu de Eerste Kamer schriftelijk laten weten, dat hij geen enkele verandering wenst. Daarmee heeft hij de Senaat voor de keus gesteld: of verwerpen, óf aan nemen. Het eerste lijkt niet erg waar schijnlijk, gezien de huidige verhoudin gen. schooid personeel bij Verolme onder te brengen om de produktiviteit te verho gen. Volgens het rapport moet het mo- gelflk zjjn de kontrakten voor de bouw van mammoettankers zonder verlies af te werken. Het rapport pleit ook voor een steun van 11 miljoen aan de totale Nederlandse scheepsbouw voor omscha keling naar de serieproduktie van seg menten. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, De tiid is in skroar, dy’t him ütleit op forsetten. In de Ministerraad van de Europese Ge meenschappen is men bij de bespreking van de bevoegdhed n van het Europese Parlement opnieuw op moeilijkheden ge- De kritiek in en buiten Frankrijk op het beleid van Parijs ten aanzien van het Midden-Oosten blijft groeien. Deze kri tiek, een gevolg van het indertijd door president De Gaulle gelaste wapenem bargo tegen Israël, was al toegenomen toen kortgeleden bekend werd dat Frank rijk vijftig straaljagers van het type Mi rage aan de Noordafrikaanse en Arabi sche staat Libië zou leveren, en zij is uiteraard nog verder versterkt nu Frank rijk bekend heeft gemaakt, dat het niet vijftig, maar honderd Mirages zal af leveren. Terecht is de vraag gesteld wat Libië aan moet met een luchtmacht die een grotere omvang zal hebben dan die waarmee Israël in '67 de zesdaagse oor- 1 januari 1969 tot 31 december 1969. Het afgelopen jaar is wat het weer be treft een prachtjaar geweest. Nergens wordt meer op gekankerd dan op het weer. Loopt men op straat dan is het, wat is ’t koud niet, of wat is ’t warm of wat een regen de laatste dagen. Zel den hoort men Wat is 't mooi niet. Nu in 1969 hebben wij 139 dagen zon ge had en 102 dagen regen 21 dagen sneeuw en 3 dagen sneeuwstorm. Het heeft 13 dagen gestormd en er waren 15 dagen bij met onweer waarvan 5 in novem ber. De overige dagen was het mistig of zwaar bewolkt. Januari was uitzon derlijk zacht. De hoogste temperatuur was 10 graden Celcius en de laagste 2 gr. C. in de nacht. Februari daar entegen was bar. De hoogste tempera tuur was -|- 7 gr. de laatste 5 gr. onder nul. De laagste nacht temperatuur was van 13 op 14 febr. n.l. 13 gr. het vroor 9 dagen en 22 nachten 9 dagen sneeuwde het. De zon scheen slechts 7 dagen en het stormde 5 dagen. Maart en april waren ook aan de kou de kant maar in het laatst van mei werd het aanmerkelijk beter. Nog niet veel zon en regen maar wel een stijging van temperatuur n.l. hoogste temp. 26 gr. en 15 mei hadden wij het eerste onweer. Juni, juli, augustus en september wa ren geweldig met gezamenlijk 74 dagen zon en 32 dagen regen waarvan 15 da gen in augustus het onweerde in die 4 maanden maar 10 maal dat is zeer wei nig gezien de hoge temperaturen. 32 gr. C op 29 juli en 31 gr. op 1 en 2 augus tus. Verder waren de temperaturen in die maanden om en bij 27 A 28 graden. Wij hebben 5 dagen met zomertemperatuur gehad, dat is 30 graden en hoger. De In overleg met de Fryske Kultuerrled is een jury samengesteld die de werk stukken zal beoordelen. Vrijheid, ook voor de ander. Doe dus mee! I Morgen viert h.k-h. prinses Beatrix haar verjaardag. Velen zullen zich nog herinneren hoe haar geboorte destijds (op een trieste regenachtige ochtend) een golf van enthousiasme ontketende. De oranjeboom bloeide weer! Het was de tijd van de crisisjaren, de tijd ook, waarin de komende oorlogs- en bezet tingsjaren him schaduw reeds vooruitwierpen. Het geduld was lang op de proef gesteld, want de geboorte werd reeds medio januari verwacht. Heel veel fabrikanten sprongen die 31 januari bijna een gat in de lucht, want er waren voor miljoenen herdenkingsbordjes, -tegeltjes, -schilderijtjes enz. gefabriceerd, die reeds onder de toonbank lagen en direkt in de etalages werden geplaatst met het wat neutrale opschrift: Ter herinnering aan de geboorte van ons prinsenkind, januari 1938. Stel dat het februari zou zijn geworden! Overigens: Ook heel wat schoolhoofden waren blij, want in verschillende scholen was reeds een paar weken lang op een verborgen plekje snoep of een doos met beschuit met muisjes opgeslagen. Hoe dan ook, toen de klokken gingen luiden, brak de feestvreugde los. Nu, na ruim 30 jaar, hangt het voortbestaan van het oranjehuis niet meer aan een zijden draad. Zelfs de geboorte van een prins is niet meer het gesprek van de dag. Het prinsesje van toen is echter opgegroeid tot vrouw en moeder. Zy heeft zich een plaats verworven in de harten van ons volk. Ook wij wensen huize Drakensteyn veel geluk op de dag van morgen. (Foto Max Koot) log won. Nu Frankrijk zijn leveranties gaat verdubbelen lijkt het nog waar schijnlijke dan voorheen, dat een groot deel van de in naam voor Libië bestem de vliegtu gen uiteindelijk hun weg zul len vinden naar Egypte. Deze jongste wa- pentransa' tie in het Midden-Oosten zal vrijwel ze':er leiden tot een Israëlisch verzoek a m Amerika om nog meer ge vechtsvliegtuigen. Een van de redenen waarom de Sowjetunie de laatste tijd wat meer bereidheid toont om met de Verenigde Staten tot een modus vivendi te komen Is de vrees, dat de moeilijkheden met China tot een hete Russisch-Chinese oorlog zullen uit groeien. De Russen willen zich zo veel mogelijk garanties verschaffen dat, mocht het tot een omvangrijk gewapend konflikt met Peking komen, zij niet door het westen in de rug aangevallen zullen worden. In het kader om tot een betere verstandhouding met het westen te komen passen de SALT-besprekingen met de Ver. Staten over beperking van strategische wapens, die in het voorjaar in Wenen zullen beginnen. Maar ook een van Moskou’s bondgeno ten heeft nogal wat bedenkingen tegen het Russische voorstel, en wel Oost- Duitsland, dat vreest, dat een eventue le ontspanning tussen de militaire blok ken van Oost en West ten koste zal gaan van de Oostduitse belangen. En die Oost- duitse bedenkingen zijn toegenomen sinds Moskou is ingegaan op het voorstel van Bonn besprekingen te beginnen over een verdrag waarin wordt afgezien van het gebruik maken van of dreigen met ge weld, en vooral ook sinds Warschau belangstelling heeft getoond voor het Westduitse streven om te komen tot een normalisering van de Westduits-Poolse betrekkingen. Vandaar dat de Oostduit se leider Ulbricht eind vorig jaar Bonn voorstellen heeft gedaan die in feite neer komen op volledige diplomatieke erken ning door Bonn van het Oostduitse re gime. Ulbricht wist, dat geen enkele verantwoordelijke Westduitse politicus ook de realist Brandt niet zo ver zou kunnen gaan, hij hoopte dat met de te verwachten afwijzing door Bonn alle blaam voor een mislukking van po gingen om tot een ontspanning tussen Oost en West te komen op West-Duits- land zouden kunnen worden afgewen teld. Minister Roolvink (Sociale Zaken) is niet bereid ook maar enige concessies te doen inzake zijn nieuwe Loonwet, die binnenkort door de Eerste Kamer moet worden behandeld. De nieuwe Loonwet geeft de minister de bevoegdheid in in dividuele c.a.o.’s in te grijpen. Vooral de vakbonden zijn hiertegen hevig in ver zet gekomen. Zij weigeren zelfs elke ver dere deelname aan het georganiseerd overleg. In de Tweede Kamer werd de nieuwe wet vorig jaar op het nippertje aangenomen, nadat premier De Jong de monstratief kwamen vertellen, dat de re gering zou aftreden als de Kamer de wet weigerde. De Eerste Kamer, die de wet op 11 februari bespreekt, stribbelt ook tegen. De minister is eerst gevraagd nog herfst was ook mooi en rustig. In ok tober scheen de zon 15 dagen en regen de het 9 dagen. De andere dagen was het mistig. De hoogste temperatuur was 20 graden en de laagste 11 graden en het stormde éénmaal. November hield zich ook goed, ’t Storm de maar 6 dagen, dat is zeer weinig in november. De zon scheen maar op 5 dagen en het regende 13 dagen en er wa ren 5 dagen met onweer. De eerste nachtvorst in deze winter was in de nacht van 6 op 7 november. Het sneeuw de op 3 dagen, het eerst op 25 novem ber. December was een maand met winter. Het vroor 19 dagen en 26 nachten. De zon scheen 12 dagen en het regende 7 dagen en het sneeuwde 7 dagen. Dit was 'n weer overzicht van het afgelopen jaar. Ik houd vanaf 21 juni 1965 het weer en temperatuur bij maar er is niemand die het weer in Nederland ook maar een week vooruit kan bepalen laat staan een strenge of zachte winter kan voorspel len of een mooie of slechte zomer. Wij zitten hier in Nederland steeds tussen twee druksystemen in. n.l. een hoge en een lage druk en die bepalen hier het weer. Bolsward Voor de Verenigde Staten is 1970 'n ver kiezingsjaar. In november moet het ge hele Huis van Afgevaardigden en een derde deel van de Senaat opnieuw wor den gekozen. In beide Kamers van het Congres wordt president Nixon op het ogenblik geconfronteerd met een Demo cratische meerderheid, en men mag ver wachten, dat Nixon zich ten zeerste zal inspannen om die meerderheid te verklei nen en zo mogelijk zelfs om te zetten in een Republikeinse meerderheid. Dit streven is vorige week al duidelijk tot uiting gekomen in zijn rede over de Sta te of the Union voor het Congres, die niet alleen vrijwel uitsluitend over bin nenlandse problemen handelde, maar dan ook nog in hoofdzaak over die on derwerpen waarbij de Amerikanen zich direct betrokken voelen, zoals de ver vuiling van water en lucht en het le vensvatbaar maken van de steden. Nixon kan met zijn aangekondigde plan om het leefmilieu te verbeteren vele stemmen trekken, maar zijn streven om de be groting sluitend te houden waartoe niet alleen bezuinigingen maar ook in cidentele belastingverhogingen noodzake lijk zouden zijn zou de electorale kansen van de Republikeinen weer kun nen doen verminderen. stuit. Op de Haagse topconferentie van begin december waren de regeringslei ders van de zes landen van de Gemeen schappen in beginsel overeengekomen, dat de begrotingsbevoegdheden van het Europese Parlement dienden te worden versterkt, en op die uitspraak voortbor durend had de Ministerraad eind decem ber bepaald, dat het Parlement het recht moest worden toegekend om de door de Ministerraad vastgestelde begroting eventueel te verhogen. Inmiddels is ge bleken, dat Frankrijk, dat altijd al ge kant is geweest tegen elke vergroting De Westduitse bondskanselier Brandt heeft m zijn recente regeringsverklaring die eis tot volledige diplomatieke erken ning inderdaad moeten afwijzen. Hij heeft evenwel op zeer bekwame wijze de bal aan de Oostduitsers teruggespeeld door niet alleen ook hen besprekingen over net wederzijds afzien van geweld aan te bieden, maar tevens de eventuele deelneming van West-Duitsland aan het Europese veiligheidsconferentie afhan kelijk te stellen van het positieve ver loop van dit inter-Duitse overleg, dat, naar Brandt zei, ook over allerlei pun ten van samenwerking zou kunnen han delen. Brandts verklaring is daarmee een indirecte uitnodiging aan de Russen ge worden om Oost-Duatsland onder druk te zetten. En het lijkt lang niet uitgeslo ten, dat het laatste stalinistische bewind in Oost-Europa inderdaad onder Russi sche druk zal komen te staan, want de Russen zijn er zich terdege van bewust, dat de voortdurende strubbelingen tussen Oost, en West-Duitsland de voornaam ste oorzaak vormen der spanningen in Midden-Europa. Dit alles zou wel eens kunnen betekenen dat Ulbricht gedwon gen wordt tot onderhandelingen met Bonn, die gericht zijn op het tot stand brengen van een zekere mate van libe ralisering in Oost-Duitsland, zonder dat ze tiem de zo fel begeerde Westduitse erkenning zullen opleveren. De regering maakt zich zorgen over de politieke ontwikkelingen op de Neder landse Antillen. Minister Bakker (als vice-premier verantwoordelijk voor het beleid ten aanzien van de konlnkrjjkpartners) heeft deze week een bliksembezoek aan Willemstad gebracht om een oplossing te zoeken. De moeilijkheden doen zich voor rond de persoon van de nieuw benoemde gouverneur van de Nederlandse Antillen, dr. E. Jonckheer. Deze benoemln gstond al vast vóór in mei vorig Jaar ernstige onlusten uitbraken in Willemstad. Onlusten waarbij Nederlandse mari niers moesten worden ingezet om de orde te herstellen. De Nederlandse regering voelt niets voor een herhaling van deze ernstige incidenten en het daarmee ge paard gaande rlsiko, dat opnieuw Nederlandse soldaten moeten worden ingezet. Bevrijdingsfeest 1970, hoe gaan we het dit jaar weer vieren? Met grote optoch ten? Met veel bier en knakworstjes, of gaan we dit jaar eens nadenken. Naden ken of we dus iedereen wel wer kelijk bevrfld zijn. Vrijheid ook voor de ander, juist dit thema is genomen voor een provinciale wedstrijd die uitgeschre ven is, omdat we dit jaar 25 jaar „vrU” zijn. Natuurlijk mag je blij zijn dat we doen en laten kunnen wat we willen tenminste!!! maar moeten we dit jaar niet eens over de grenzen van ons land je zien? Bevrijding, ook voor anderen, bevrijding van het steeds groter wordende ver schil tussen onze en de derde wereld. Bevrijding uit het door ons zelf ont worpen systeem, dat die verschillen niet wegneemt. Ook bevrijding van de lan den die nog steeds in oorlog zijn. Be- vrjjding, ook voor anderen, dus van ons zelf!!! Het bevrijdingsfeest van 1970, moet een protest vormen tegen de nog steeds ver keerde verdeling van welvaart, vrede, vrijheid op deze aardbol. Door aan de uitgeschreven wedstrijd deel te nemen, vorm je een protest tegen het hierboven beschreven onrecht. De werk stukken komen in het Beursgebouw in Leeuwarden te hangen, waar in dezelf de zaal een oorlogstuig-tentoonstelling zal worden gehouden. Dat oorlogstuig moet onze trots tonen dat we het in 1940 „gered” hebben, de werkstukken echter moeten tonen dat we er nog lang niet zijn; Vrijheid ook voor de ander. Hoe kan je meedoen? Het is een wedstrijd voor jongeren ouder dan 15 jaar. Er kan individueel en in groepsverband meegedaan warden. Je maakt een: Tekening, collage, affiche, foto, klank beeld, kort verhaal, of een gedicht, en stuurt dit vóór 15 maart naar: RA JA (Raad voor Jcugdaangelegenheden), Spanjaardslaan 147, Leeuwarden. Voor de mensen die het nog niet ge noeg vinden dat ze zo een protest kun nen vormen; voor de beste, origineelste, mooiste werkstukken, zijn flinke prijzen beschikbaar gesteld. De beste werkstuk ken worden trouwens ook afgedrukt in Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradecL Verolme heeft nog eens 130 miljoen gulden van de regering nodig om zijn be drijf overeind te houden. Aldus de kon- klusie van mr. Biesheuvel en prof. Lang- man in een rapport aan de minister van Economische Zaken. De bewindsman heeft het rapport vorige week aan de Tweede Kamer gestuurd. Volgens het rapport zou de staat voor 40 miljoen gulden aandelen moeten nemen, 'n lang lopende lening moeten verstrekken van 40 miljoen, een overbruggingskrediet van 25 miljoen en een apart kredit van even eens 25 miljoen voor de oprichting van een speciale NV, die het mammoetdok moet beheren. Minister Nelissen (Eco nomische Zaken) liet doorschemeren, dat hij naar middelen zoekt om het be drag wat te verminderen. Hij vertelde, dat hij een integratie tót stand tracht te brengen van de Nederlandse scheeps bouw. „Mede als gevolg daarvan kan de overheidshulp aan Verolme wellicht wat beperkt blijven”, aldus de bewinds man. Bekend is, dat de minister streeft naar een nauwe samenwerking tussen de oude konkurrenten Verolme en de Rijn-Schelde groep. Het zou een van de belangrijkste middelen zijn om de scheepsbouwindustrie in Nederland te behouden. Het rapport Biesheuvel-Langman advi- een nog uit te geven bevrijdingskrant seert de minister én Verolme maatre- die gratis over de gehele provincie ver gelen te nemen om meer en beter ge- spreid zal worden. mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1