Bolsward te Barneveld ondanks fietsenpech derde i GaDeShroar 1 I I f I I I I I 1 Acht bussen supporters zorgden voor enthousiaste begeleiding I Voorspoedige groei F.B.T.O. Fan de Marlinytoer Opbrengst collecte Mevr. Attje Keulen- Deelstra wijde omgeving Geslaagd Aan Bolsward en Meer dan vijftig inzendingen voor prijsvraag t llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 2 1 i Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradeeL -- t DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 109e JAARGANG No. 9 fietsr. 401 331 361 Bij Bolsward bleef HET BEGIN... tentelling was HET EINDE... üs hjoed to slzzen Inderdaad werd de slotrace J.S. Tj. de .1. Bericht 2 Advertentieprijs: 17 ct. per nun Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2336 (05157) 43 51 51 48 35 38 Alphen Assen Bolsward Hoogland Stadskanaal Wieringei'w. Plaats Alphen Assen Bolsward Hoogland Stadskanaal Wieringerw. 43+14-2 46 51 6+4 61 51+2 3 56 48 3 6 57 35+4+5 44 38+5+1 44 4 5 8 3 2 6 Goes 39 35 45 36 45 44 40 42 totaal 64 79 71 65 53 53 Ex-Heakeneginne, nu scoremelsje mej. M. Keyzer staat nog bjj een blanko scorebord. Alle mogelijkheden staan nog open. Zij reden mee Met hun gedachten Hun spontaniteit Verschafte haar krachten. Daar op de baan Van „Tialf” Heerenveesn lieten de fans Hun ster niet alleen. Lof voor ons landje Dat land aan zee. Het stemt ons als Friezen Zo innig tevree. Aantal borden 29 30 29 45 34 25 Vorige stand Alphen Assen Bolsward Hoogland Stadskanaal Wieringerw. samen 53 66 59 60 47 45 Dronten 39 56 51 56 51 57 47 44 6 5 2 1 4 3 Hun favoriet De eenvoud gelijk Groot in haar wezen Gaf daarvan blijk. Inunen, dy’t haest hat is net hie lendal biskaefd. Vorige stand Alphen Assen Bolsward Hoogland Stadskanaal Wieringerw. Onderd. Affiche Reclame Film Koor fepraakw. Toneel Mode Orkest Bolsward 44 48 49 42 45 38 46 49 theorie 58 72 68 64 48 50 theorie 1 58 1 72 1 68 1 6-1 1 48 1 50 BOERELAN VN BOERE HAN OF NET Men sil op it heden fier sykje moatte om hjir of der in pleats keapje to kin nen, dy’t fiks yn oarder is. Dus mei goe de moderne gebouwen en goede groun en dêrby frij fan hier. As der eame soks t0 keap is, dan soe it nijsgjimch wêze om ris to sjen, hwat sa'n pleats opbrin- ge soe. Lit üs sizze, dat it in spul is fan sa’n tachtidh pounsmiet, dus 30 h.a. As dan it wenhüs en de bidriuwsgebouwen goed yn oaider binne, komt de priis fan T. Ferwerda en J. Kooistra op de loop fiets. Het spannende moment waarin de Bolswarders na pech de rit moesten overdoen. Op de voorgrond B. Nieuwen huis. (foto L. K. Mol) Het is zaterdag weer eens gebleken, de dubbel zeskamp is een harde zaak. Een raak op lange adem. Wat de zeskampsport betreft staat Bolsward nu In het eind klassement op de 2e plaats, maar dit wil zeggen tweede van zes ploegen die het spel hebben gespeeld. Over vier weken treden weer zes ploegen aan en kïin Bols ward van zijn tweede plaats worden gedrongen. Dat Bolsward bjj de eerste zes zal eindigen zit ar echter dik in. Assen is wel de sterke favoriet, die bljjkbaar met militaire strengheid wordt getraind en een bijzonder goede begeleiding heeft. Een provinciale hoofdstad heeft op dit gebied nu eenmaal meer in de melk te brokkelen, dan Bolsward normaliter kan opbrengen. Toch is het meeleven van Bolsward enorm, gezien alleen al het aantal supporters, dat de hardwerkende Bolswardse ploeg begeleidde. trijekwart fan de keapsom fan de pleats op to nimmen tsjin de ünmooglik hege rinte, wylst de oare hjir neat mei to krijen hat. Foar beide komt dan de yn- ventarisoemame der oertrinne. It is my altyd dwers, dat de ütkomsten fan de boerebidriuwen, sa’t dy altomets troch it L.E.I. publiseard wurde, ütgea- ne fan foriiierde bidriuwen. Dat stiet der dan mei lytse letterkes by. Mar yn Ne- deriên binne de helft fan de bidriuwen pachtbidraiwen en de oare helt net. En dat makket sa't wy seagen in tige great fors kil. Sa haw ik hjir foar my lizzen de üt komsten fan greidebddriuwen, op de klaei hjirre, fan it jier: 1967’68. Ge middeld sizze dan de LJE.I. mannen haw- we dizze bidriuwen in winst makke fan 306 goune de h.a. Dat is dus foar 30 h.a. goed 9.000 gounc. Dat liket net gek, siz ze de minsken en hja hawwe gelyk. Mar soe men de eigen bidriuwen der ek by nimme, dan hiene hja in forties Int fan likernóch 10.000 goune. Mar der wurdt nea oer kikt. Wie men reëel en naem it gemiddelde fan beide, der binne am- mers fan beide likefolle dan wie der hielendal gjin winst makke. De L.E.I.- sifers jowe dêrtroch in hiel forkeard byld fan de echte situaesje en bringe de bütensteander yn de waen, dat dy boe ren mar fiks fortsjinje. Mar net allinnich de bütensteander hat fakemtóids in forkeard byld fan de üt- komsten fan it boerebidriuw. Ek in diel fan de boeren seis is der skuld mei oan. geeft het aantal punten aan): stond Bolsward dus bovenaan Montage 2.08.7 m 1.55.4 m 2.04.4 m 2.03. 2.02. werd Bolsward vierde. Alphen, Assen en Stadsknaaal toonden zich sterker; resp. met 1,48,5 m„ 1.52,3 min. en 1.53,5 min. Pechvogel Hoogland, die m. minder dan 3.14,min. tijd nodig had, terwijl Wierlngermeer su per pechvogel was, doordat een aantal deelnemers in het water terecht kwam. De ploeg van Wieringermeer gaf de in druk dat op dit punt niet voldoende was geoefend. Hier ziet u de consequenties van theorie en touwklimwedstrijd in pun ten uitgedrukt. Zij reed haar banen In baanbrekende tijd Was voor haar Friesland Tot het uiterst bereid. m m 2.01.6 m marathon 53 66 59 60 47 45 Alpihen Assen Bolsward Hoogland Stadskanaal Wieringerw. Binammen de lytse bidriuwen ünder de 15 h.a. sa’t wy dy yn de Wélden safollie fine, meitsje har seis wins, dat it net sa min giet. Dit komt cant hja faken it ei gen jild en fé en ark net rekkenje en foar winst oansjogge, hwat neat oars is as arbeidslean. Hiene se in krekt byld fan har bidriu wen, dan soene de measten bliid wêze as hja by in ruilforkiaiveling der goed öf- komme koene, it jild fan it spul tsjin hege rinte ütsette en der in goede dei- hier by fortsjinje. Hja koene dan profi- teare fan de soasiale wetten ek. Mar as men dan heart, dat de ruilfortoveling yn Achtkarspclen net troclh gean kin am ’t al dy lytse boerkes net fan ophhlden witte wolle, dan brekt jin de klomp. Sjogge hja dan net, dat dy spultsjes fan 10-12 kij it alle jierren jit swierder krije? Of miene hja dat de saneamde Boerepartij harren dy takomst ofnimme kin? Binne hja sa blyn, dat hja net sjen kinne, dat allinnich de bidriuwen mei minimael 30 luj jit takomst hawwe? Bn krekt de foarming fan soksoart bi driuwen, troch in ruilforkavelinig, soe sokke kontrijen bihoedzje kinne foar in aigemiene earmoede en forbittering. Nou stean hja tsjin harsels en smite de skuld op regearing en orgairisa,esjes, to- wyl har straks neat oars oerbliuwt as in Boerepartij om der har wrok en rüz- jes üt to fjuchtsjen. En dat moat jin deare om de minsken en de maetskippij bedde. touwtr. 6 5 3 2 4 De affiches konden Bolsward dus niet evenaren. In de film werd Bolsward ge slagen door Dronten. Beide films waren documentair, maar die van Dronten in derdaad iets pittiger. Beide koren zongen „Yesterday”, dat van Dronten aangevuld met ballet. De polderbewoners versloegen de Zeeuwen met meer dan 20 pntn. en daarmee ook Bolsward. Evenals dit de vorige maal het geval was, hadden we sterk de indruk, dat de spraakwaterspuiende vertegenwoordiger van O. Flevoland profiteerde van ’t feit, dat de handicap werd herhaald en hij er dus op bedacht was, wat er ging ge beuren. De Swiebertje-scènes werden o.l. te hoog gewaardeerd, vooral die van Dronten. Toen de taart was binnenge bracht wist ieder van de 4 miljoen Ne derlanders die zaten te kijken meteen, dat Bromsnor als de eeuwige verliezer, deze in z’n gezicht zou krijgen. De mo de van Dronten was in zoverre origi neel, dat de ruimtevaarders een zachte landing gingen maken. Overigens is me nigeen al uitgekeken op de glimmende pakken met ingebouwde instrumenten en warmteregelaars. Beide orkesten kwa men niet boven dat van Bolsward uit. Daar Dronten in het totaal Rheden (384) royaal versloeg (dank zij het beste koor en de hoge Swiebertje score) werd Bols ward in de show met nog vier van de 12 deelnemers voor de boeg verscho ven naar de vierde plaats. De presenta tie geschiedde ditmaal (op vlotte wij ze) door Tanja Koen. sa’n spul grif tusken 400.000500.000 goune. Gean wy fan it leechste sifer üt, dan moat de njjboer allinnich oan rinte al 34.000 goune opbringe foar de pleats. Foar it jüd foar it bislach en de ynven- taris komt der noch 10.000 goune oer- hiirme. Dêmeist stean dan de lésten en it ünderhald, sadat hy büten de óflossing en êfskriuwing al op 46.000 goune sit. Wurdt dyselde pleats forhierd, dan docht dit tige goede lan 30 x 250 is 7500 goune, it wenhüs 1500 en de bidriuws- gebouwen 15 x 140 is 2100 en 10 x 125 is 1250 en 5 x 105 is 525. Meiinoar 12.875 goune. Dan is de lïierder frij fan lésten, tntelüet die heale premy foar de assurênsje en de helt fan it ünderhüld. Hy hat gjin ófskriuwing en gjin óflos sing. Wol moat hy de rinte foar it ark en it fé like goed bitelje, dus dy 10.000 goune komt er oerhinne. Lett men de beide pleatsen neistmekoar, dan bitellet die iene twa kear safolle as de oare, wylst har ynkomsten deselde binne. Diz ze situaesje is foar de jonge boer, dy’t in eigen spul oemimme of keapje moat, omt hy neame hwat to hier krije kin, ünmónstklik swier. Ek as hy seis in part fan de keapsom bitelje kin, bliuwt hy op swiere lésten sitten. It liket op it earste gesicht hwat frjemd, mar feit is, dat de soan fan de hierdeboer, dy’t it spul fan heit aerkrjje kin, en dat is better üt is as de soan fan de eigen boer. Tominsen as der mear bem binne. Hwant stel, dat der fjouwet bern binne lan is de jonge boer dochs forplichte om Bolsward moest dus even de 2e plaats afstaan aan Hoogland en zakte naar de 3e plaats. Wat werd er meegeleefd, zo wel op de tribunes als in de huiskamers! Bij de eerste theoriequiz (een belang rijk onderdeel, waarin Bolsward nooit erg sterk is geweest) verdienden Alphen, Hoogland en Wieringermeer elk 1 punt, terwijl Stadskanaal er een kostbaar puntje verloor. Door n.l. een antwoord te vlug te geven (voordat men de ge hele vraag had beluisterd) kon men in deze enerverende wedstrijd domme din gen doen, iets waaraan Bolsward zich gelukkig niet heeft gewaagd. De heer S. Kingma deed het behoedzaam en ver speelde geen enkele punt. Spectaculair was de klimpartij in een touw, dat boven (verwarmd) water hing, waarna men al tastend zijn weg langs een horizontale ladder moest gaan. Hier De collecte ten bate van Biafra heeft in Hennaarderadeel f 6.789,50 opge bracht, als volgt verdeeld: Roodhuis f 411,—, Baijum f 189,—, Welsrijp f 1063,75, Oosterend f 1700,Itens, Rien, Hennaard, Lutkewierum f980, Wommels f 2410,75, Spannum f 35, In de dorpen Kubaard-Spannum werd bovendien een kerkcollecte gehouden. De opbrengst hiervan bedroeg f 483,81. Ook in Wommels werd nog een kerk collecte gehouden. De opbrengst hiervan bedroeg f 752,50. Assen nam direkt met de montagerace al een voorsprong, die het niet zou ver liezen. Deelnemende zeskampploegen wa ren ditmaal de volgende, die resp. met de montage- en de daaropvolgende ser- vies-serveerwedstrijd respectievelijk de volgende tijden en aantal barden be taalden: (Het getal vóór de plaatsnaam reeds eerder behaalde de beginstand met Assen bovenaan (tenminste wat deze zes ploegen betreft). De montage (het omzetten van een autowiel) ging niet erg vlot. Slechts Alphen had nog 4 sec. langer werk. Een niet al te best begin, waardoor Bolsward zich allerminst liet ontmoedigen. Uitgedrukt in de pum dit: niet alleen spannend, maar zelfs spectaculair, zo niet dramatisch. Doordat Bolsward de loopfietsrace uitreed met kapotte fiets (die tenslotte maar in paniek werd ge dragen.) moest worden besloten de wel Hebt u de belangrijke dag geno teerd 7 U weet wel: Dinsdag 17 februa ri, 's avonds om 8 uur. Waar? Het bestuur van de Technische school achtte het beleggen van deze avond zo belangrijk, dat zij spontaan de nieuwe aula-cantine van de school ter beschikking stelde. Er is plaats voor 400 mensen. Ook u moet er zijn. met een totaal van 59 dus ook hier nog derde. Op de marathon heeft Bolsward reeds eerder triomphen gevierd. Het was vermoedelijk de zwaar ste van alle en zoals gewoonlijk kan hier maximaal 8 punten mee worden ver diend, de daaraanvolgende kreeg 6 pun ten enz., terwijl de laagstgeikwalificeer- de nog altijd 2 punten kreeg. Groot steeg de spanning toen Arends als Bolswards vertegenwoordiger als eerste de arena binnen stoof. Zijn ploegmaat werd 5e, maar samen gaf dit de eerste plaats met 8 punten. Dit gaf voor Bolsward de door slag! Toen Kingma ook nog een punt scoorde in de quiz zat Bolsward behoor lijk goed, al zou de laatste wedstrijd nog voor de nodige debacle kunnen zor gen. Het heeft er even op geleken, maar hier is eerst de tussenstand. Assen blijkt dus een flinke voorsprong te hebben behaald. Het zal voor Dron ten een hele toer worden hier boven uit te komen. Dat het zijn best doet, is on getwijfeld het geval, want in de show gooide ’s middags „het nieuwe hart van Nederland hoge ogen. We geven hier de puntenwaardering vergeleken met die van Bolsward. theorie 46 1 61 56 57+1 44 1 44 1 zeer vermoeide Jongens het zware tra ject te laten overdoen. Dit heeft te veel parten gespeeld. Zij eindigden spor tlef aangevuurd door de hele tribune op de 5e plaats met nog geen seconde verschil. Het was toen al uitgesloten op de le plaats te eindigen, maar het werd dan toch de tweede plaats. Dit wil zeggen de beginstand meegerekend. In deze Zeskamp al zodanig was Bolsward derde. Hier tenslotte de Cijfers, waarbij die van de laatste theorievrajgen. Te Leeuwarden slaagde dezer dagen de heer Sj. Twijnstra, voor het diploma M.B.A. Aan de Horeca Hotelschool te Utrecht, slaagde voor restaurant-kok de heer O. Visser uit Workum. Geslaagd voor het praktijkdiploma boek houden de heer KI. M. Eisma te Wom mels. Geslaagd voor het doctoraal examen psychologie aan de Gem. Universiteit te Amsterdam S. de Jong afkomstig van Bolsward. De Onderl. Verzekeringsmaatschappij FBTO te Leeuwarden maakt een zeer voorspoedige ontwikkeling door. Dezer dagen is n.l. het 20.000ste lid in geschreven en wel de heer U. de Boer, veehouder, wonende Gerritswijk 10 te Drachtster Compagnie. Vrijdagmorgen 30 januari 1970 om 9.30 uur hebben bestuur en directie van de FBTO tijdens een reeds eerder geplan de ledenraadsvergadering in verband met een statutenwijziging, de heer De Boer in de kantine van haar nieuwe re presentatieve kantoorgebouw a. d. Lan- gemarktstraat 28 te Leeuwarden ont vangen. De voorzitter, de heer J. R. Wallinga te Wolvega heeft bij deze gelegenheid de aangenaam verraste heer D Boer een wandklok aangeboden. Bolswards Nieuwsblad Meer dan 'vijftig inzendingen zijn bij het provinciaal bestuur van Friesland binnengekomen op de proza, en poëzie prijsvraag, uitgeschreven ter gelegen heid van de komende 25-jarige bevrij- dingsherdenking. De inzending is zater dag gesloten. Zoals gemeld zijn er voor poëzie prijzen fan f.300, f200 en f 100 en voor proza f 1000, f 750 en f 500. De jury bestaande uit drs. J. Pop, Sneek, M. J. de Haan, Veen wouden en dr. Y. Poortinga te Leeuwarden. Het is de be doeling de uitslag medio April bekend te maken. M„,.i k.l Z-X ■fc

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1