Foto van de week oplossing Israël lonkt naar een in het Midden Oosten Gade Skroar Van den Doel - ministeriële scherp- trof geen doel rechter I Bolsward - Hanzestad- Slulmersiad? i 8 g I f Zuiveringen in Tsjecho-Slowakije iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiii Minister Roolvink moeilijkheden met eigen fractie I Benoemd Fries (uit Wons) Geslaagd naar de Philippijnen dl lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Hwat haf 8 bericht 3 S s STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, ■■o Mi VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 109e JAARGANG No. 10 Nixon contra democraten Zuiveringen in Tsjecho-Slovvaklje dat üs hjoed to sizzen Sociale regelingen ,4 bewindsman. Mej. Van Leeuwen stelde, dat deze premieverhoging moet passen Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Takt sjit to koart op it stuit, dat dy opmurken wurdt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uiig. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) O o o o o o o o o o o o In Praag heeft 't centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische par tij op zijn jongste bijeenkomst de laat ste hervormingsgezinden uit de periode- Dubcek weggezuiverd. De belangrijkste van de lange serie mutaties is de ver vanging van de federale premier Cemik door de harde conservatief Strougal, die als plaatsvervangend partijsecretaris lei ding had gegeven aan de zuivering van pers en partijapparaat. Dat Cemik, die op het hoogtepunt van de hervormings- campagne premier werd, zich zo lang als zodanig heeft kunnen handhaven en ook nu nog, in een andere functie, lid van de federale regering is gebleven, is ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat hij, anders dan Dubceck, zijn .fouten' heeft bekend en tijdig naar het andere kamp is overgelopen. De benoeming van Strougal, een extreem-linkse conserva tief, die bekend staat als een fervent aan- Benoemd bij Koninklijk Besluit tot dijk graaf van het zeewerend waterschap De Vijfdelen Zeedijken Buitendijks de heer J. L. Hilarides te Arum, die voorheen ook reeds deze functie behaalde. De heer D. E. H. Kiestra, onderwijzer aan de O.L. school te Arum is benoemd tot hoofd aan de O.L.school te Sijbran- daburen. soneel beschikbaar zullen hebben. Er is evenwel nog een derde punt. Al heeft Egypte dan in het openbaar heftige kri tiek geleverd op de vredesvoorstellen van Rogers, daar staat tegenover, dat Jor danië 'n zekere belangstelling heeft ge toond voor zijn plannen voor een Jor- daans-Israëlische regeling, naar verluidt met goedvinden van president Nasser van Egypte. En tenslotte is er dan nog Nassers recente geheime reis naar Mos kou. Het is mogelijk, dat Nasser bij die gelegenheid zijn Russische gastheren om zeer moderne wapens heeft gevraagd om beter te kunnen reageren op de steeds vermeteler wordende raids van de Is raëliërs. In Washington meent men ech ter te weten, dat Nasser van de Rus sen te horen heeft gekregen dat zij er weinig voor voelen het risico te lopen, dat nog meer Russisch militair materi aal zoals complete radarstations in Is raëlische en daarmee wellicht in Westelijke handen komt. Dit alles lijkt reden genoeg voor de Amerikanen om thans niet overhaast te werk te gaan. te en de Soedan een verregaande inte gratie van de respectieve stijdkrachten is overeengekomen. Na Nixons bood schap tot de Joodse organisaties is in Israël de hoop toegenomen, dat Was hington spoedig zal instemmen met het herfst vorig jaar tot Amerika gerichte Israëlische verzoek tot levering van een aantal gevechtsvliegtuigen en bommen werpers. Het is echter de vraag of Nixon nu op korte termijn dat verzoek zal in willigen. Om te beginnen zou een derge lijke Amerikaanse stap de bewapenings wedloop in het Midden-Oosten nog weer verder versnellen. (Jordanië, dat tot dus verre steeds door het Westen van wa pens is voorzien, heeft al laten dóór schemeren waarschijnlijk om het Wes ten onder druk te zetten dat het overweegt het Oostblok met verzoeken om wapenleveranties te benadern). In de tweede plaats is men er in Washing ton van doordrongen, dat Israël nog altijd het overwicht in de lucht bezit en dat Libië en Egypte voor de Franse vlieg tuigen, die overigens pas in de loop van de komende jaren geleverd zullen worden, voorlopig nog geen getraind per- Nu heeft president Nixon inmiddels in een boodschap aan een congres van Ame rikaanse Joodse organisaties laten we ten, dat de Amerikanen Israël extra wa pens zullen leveren zodra zij menen, dat het bewapeningsevenwicht in het Mid den Oosten verbroken wordt een op merking, die kennlijk slaat op de ko mende Franse wapenleveranties aan Li bië. Zowel in Israël als in Washington is men er nu wel van overtuigd, dat die honderd of meer Mirages uiteindelijk de Egyptische luchtmacht ten goede zul len komen. Frankrijk heeft weliswaar aan levering de voorwaarde verbonden, dat de Libiërs de Mirages met zullen doorleveren aan andere landen, maar Li bië zal die voorwaarde gemakkelijk kun nen omzeilen nu het onlangs met Egyp- in het loon- en prijsbeleid van de re gering. Haar fractiegenoot, de heer Boer- sma, betwijfelde of dit zo was. De pre miebetalers zullen dit jaar met z’n al len 400 tot 500 miljoen extra moeten betalen. De geplande stijging van het werkelijk besteedbaar inkomen wordt v. dit jaar geraamd op 2,5 procent. De pre mieverhoging van 0,8 procent slokt daar gelijk éénderde van op. De heer Boersma vreesde dat de werknemers hierdoor nog meer salarisverhogingen gaan eisen, wat in strijd is met het loonbeleid. Minister Roolvink deelde mede, dat door de premieverhoging in juli van dit jaar volgend jaar geen nieuwe verhoging no dig is. Hij moest erkennen, dat de in voering van een arbeidsongeschiktheids verzekering voor zelfstandigen niet kan doorgaan althans niet in deze kabi netsperiode omdat er geen ruimte is voor de premies, die hiervoor noodza kelijk zijn. Mej. Van Leeuwen deed daar nogal boos over. Deze verzekering staat in het verkiezingsprogramma van de ARP. Nu wij een ARP-minister op So ciale Zaken hebben had deze toch min stens dit punt kunnen realiseren, meen de mej. Van Leeuwen. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Minister Schut (Volkshuisvesting) heeft een van de zwaarste debatten, die hij ooit heeft moeten doorniaken, vorige week heelhuids overleefd. Dit dankzij de steun van de regeringsi»artijen en van D’66, die bereid bleken hun vertrouwen in de minister te handhaven ondanks het achterblijven van de woningbouw in Neder land. In 1969 zijn welgeteld 123.117 huizen gebouwd, terwijl de minister er 125 duizend op zijn minimum-verlangljjstje liad staan. Reden genoeg voor de woord voerder van de socialistische oppositie, de heer v. d. Doel, om een Interpellatie te houden en daarbij zo snel mogelijk een motie van wantrouwen In te dienen. Als de motie was aangenomen had minister Schut onverwijld moeten vertrekken. Maar de enige voorstemmers waren PvdA, PSP, PPR en Boerenpartij. Nauwelijks een verrassing voor wie de interpellatie had gevolgd. B saris ervan te overtuigen dat er S S een zwembad moet komen. En hoe sidentiële veto te doorbreken. Zij schreeuwen nu moord en brand, Nixon belangrijke sociale programma’s verwaarloost, maar de handige Nixon speculeert er, waarschijnlijk niet ten on rechte. op dat tegen de tijd, dat de ver kiezingscampagne begint, zijn strijd te gen de inflatie op de meeste kiezers vol doende indruk zal hebben gemaakt. Minister Roolvink (sociale zaken) dreigt moeilijkheden in de Tweede Kamer te krijgen met zijn eigen ARP-fractie. Tij dens het debat over zijn begroting bleek vorige week verschil van mening te bestaan tussen de minister en mej. Van Leeuwen van de ARP over de financie ring van de AOW (Algemene Ouder domswet) en AWW (Algem. Weduwen en Wezenwet). De minister wilde uit keringen volgens beide wetten met terug werkende kracht tot 1 januari verhogen met drie procent. Dit betekent voor ge huwden 160 gulden per jaar (bruto) meer en voor ongehuwden 113 gulden. Ook wil de regering dit jaar een va- kantiepremie geven van drie procent vol gend jaar van zes procent. Om de ho gere uitkeringen te financieren zal een premieverhoging met 0,8 procent in ju- februari te maken met ons zwem bad? A.Z. hanger van het standpunt van Moskou, en de benoemingen van vele andere fel le tegenstanders van Dubcek, vormen ontegenzeggelijk een bedreiging voor de politieke toekomst van de gematigd con servatieve partijleider Husak, door wiens toedoen ook deze jongste zuiverin gen nog met zijn ontaard in wraakzoe kende pol tieke showprocessen. Intussen heeft zijn voorganger Dubcek, sinds kort ambassadeur in Turkije, nu ook zijn laatste restant directe invloed op de par tijpolitiek verloren door vlak voor zijn vertrek naar Ankara af te treden als lid van het centrale partijcomité. Geble ken is, dat deze ontslagaanvrage het eni. ge alternatief was als hij niet wilde toe geven aan conservatieve druk om zelf kritiek te oefenen en „fouten” te erken nen. hier in dit interpellatiedebat om gezichts verlies en om de grootspraak van de minister, die duidelijk heeft laten zien geen oog te hebben voor de realiteit en die met zijn hoofd in de wolken loopt.” De vraag is wat er dit jaar met de wo ningbouw zal gebeuren. Minister Schut vertelde, dat hij goede hoop heeft dat zijn plan voor 125 duizend nieuwe hulzen gerealiseerd kan worden. Misschien wor den zelfs iets meer huizen gebouwd. Be kend is, dat minister Schut bij het ka binet het verzoek heeft ingediend om twee- tot drieduizend extra bouwvergun ningen te mogen afgeven. De bewinds man zei hierover weinig in de Kamer. Hij kon niet anders want het kabinet moet nog over zijn aanvrage beslis sen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat bijvoorbeeld minister Witteveen (finan ciën) een verzoek van de bouwminister afwijst omdat hij geen geld meent te hebben. Nu minister Witteveen onlangs heeft medegedeeld, dat de opbrengst van de BTW een paar honderd miljoen gul den minder is dan hij had verwacht lijkt de kans op extra geld voor de woning bouw niet groter te zijn geworden. minister Schut naar huis te sturen. Vol gend jaar krast het kabinet toch op als nieuwe verkiezingen worden gehouden. Waarom zou men de zaak nu dan over haasten Minister Schut, die aanvankelijk nogal zenuwachtig was en zich verstopte ach ter een haag van ondoorzichtige cijfers, kreeg, zodra hij merkte dat zijn positie veilig was, steeds meer moed. Hij be gon zijn belangrijkste tegenstander, de heer Van den Doel, zelfs verwijten te maken over diens jeugdige leeftijd. „Ik zou mijn portefeuille ter beschikking stellen als ik niet wist hoe moeilijk 1969 voor de woningbouw is geweest. Het uit eindelijk resultaat betekent voor mij nog een opluchting. Ik zal dan ook niet in gaan op de uitnodiging van de heer Van den Doel die, hoe jong hij ook is, meent ministeriële scherprechter te moeten zijn”. Een argument, dat in flauwheid het ekskuus van de heer Aantjes nog overtreft. Het is eigenlijk onbegrijpe lijk, dat Kamervoorzitter Van Thiel niet reageerde. Voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bestaat een nini- mumleeftijd. Wie eenmaal is gekozen wordt door de kiezers oud genoeg geacht om hun belangen te verdedigen. Ook al kan hij misschien naar leeftijd de zoon 11 van dit jaar nodig zijn, vertelde de van een minister zijn. De heer Van den Doel anlwoorde niet onaardig: „Het gaat In Israël wacht men op het ogenblik met spanning af of de Amerikaanse regering nieuwe stappen zal ondernemen ten aanzien van het konflikt in het Midden-Oosten na de afsluiting van het Frans-Libische akkoord inzake de levering van honderd Miragevliegtuigen aan het jonge, revolutionaire Libische, bewind. De Israëliërs heblien indertijd Nixons uitlating, dat zijn regering zou gaan streven naar een evenwichtiger beleid ten aanzien van het Midden-Oosten met argwaan ontvangen, en die argwaan is nog versterkt toen de Amerikaanse minister van buitenlandse taken, Rogers, herfst vorig jaar in het kader van het overleg tussen de Grote Vier met twee plannen kwam die moesten dienen als basis voor een regeling van het Egyptisch-Israëlische en het Jordaans-Israëlische konflikt. Volgens die plannen die grotendeels voorbijgingen aan Israëls eis inzake rechtstreekse Israëlisch- Arabische vredesbesprekingen, zou Israël vrijwel alle tijdens de juni-oorlog van 1967 veroverde Arabische gebieden moeten ontruimen, zodat er bijna geen ruimte zou blyven voor het Israëlische streven om veilige, natuurlijke grenzen te scheppen De heren A. Bosch en W. Offringa te Arum slaagden voor het doctoraal exa men voor elec. techn. ingenieur. Het ging er maar om of één van de regeringspartijen ook duidelijk ontevre den was over de onder de maat geble ven prestaties van de bouwminister. Een bewindsman die de pech heeft, dat hij de opvolger is van een van de meest stug ge doordouwers (Bogaers), die ooit in een Nederlands kabinet is verschenen. De meeste belangstelling ging uit naar de houding van de Anti Revolutionaire Partij, die al eens eerder een woning- bouwminister naar huis had gestuurd (Aartsen) omdat hij te weinig huizen liet bouwen. De heer Aantjes van de ARP liet er geen twijfel over bestaan. Ook hij vond dat de produktiecijfers teleurstellend zijn, maar volgens hem „schuift men te eenzijdig de schuld op deze ene minister”. Volgens de ARP is iedereen medeschuldig: de bouwvakkers, de werknemers, de werkgevers. Zelfs het gehele Nederlands volk, dat volgens de ARP te weinig spaart om de woning bouw te financieren. Een aardige rede nering. Zo kan je rustig zeggen, wan neer een anti-inflatiebeleid van een re gering volstrekt mislukt, „je moet niet zo flauw zijn en het kabinet de schuld geven, het is als je het goed bekijkt de schuld van het gehele Nederlandse volk”. Dhr. Aantjes moest wel een eks- 'ruus vinden. De ARP was evenmin a’s de andere regeringspartijen, bereid om ra spontaan staken niet alle Bols- warders de vlag uit bij het bekend worden van de f 500.000 subsidie tweederden te verzamelen om het pre- De fotograaf van bovenstaande prent moet wel over een vooruitziende blik beschikken. Toen Sint Nicolaas in aan tocht was zond hij ons een foto van Bolsward in vogelvlucht en nog voor dat het voorstel van afbraak van de kleine gashouder in de raad kwam, be reikte ons reeds deze fraaie foto. Door een technisch foutje gelukte het niet de foto eerder af te drukken, maar toch is hij nog voldoende actueel om er even op in te haken, maar ook zonder dat is de foto wel waard te worden ge plaatst. U herkent de plaats waar de fotograaf zich opstelde. Dit is de St. Jansbrug. De stadsgracht is door onze middeleeuwse voorouders niet met pas ser en liniaal Uitgezet. Planologie was nog een onbekend begrip en Bolsward had toen nog geen professor als stede- bouwkundige aangesteld. Resultaat: De stadsgracht slingert zich zo heerlijk los jes en als op natuurlijke wijze ontstaan rond de stad. Overigens: met romantiek had deze stadsgracht destijds weinig uit te staan. Het was bittere ernst. De gracht was verdedigingswerk en eens was ook hier de stadswal, een „hoog” bol werk. De gashouder, die zich nu nog zo sier lijk in het water spiegelt, zal dus wor den afgebroken. De St. Franciscuskerk, die er nu bijna achter verscholen ligt, komt dan beter in zicht. Aan de overkant heeft u de fabriek van de HMS, die als eerste in Bolsward, nu Turkse gast arbeiders in dienst heeft genomen. Deze foto is gemaakt door de heer J. Boeke- ma, dr. Obe Postmastraat 17, Bolsward. Hij krijgt dus het tientje van de week. Binnen enkele dagen, want het „uitbe talen” willen we voortaan iedere week doen en er niet mee wachten tot het kwartaal om is. Het zou voor ons erg gemakkelijk zijn als wij het eventueel gironummer van de inzenders wisten. E er 1 s Of heeft de avond van dinsdag 17 V Bolswards Nieuwsblad Verleden week is er op deze plaats op gewezen, dat de Amerikanen in novem ber naai- de stembus gaan om het gehele huis van afgevaardigden en een derde deel van de Senaat te kiezen, en dat president Nixon zich ongetwijfeld ten zeerste zal inspannen om de Democrati sche meerderheid in het Congres te doen verkeren In een Republikeinse meerder heid. Er is toen ook op gewezen, dat Nixon bij zijn streven om de begroting sluitend te houden (als onderdeel van zijn strijd tegen inflatie) bezuinigingen zou moeten toepassen die hem stemmen zouden kunnen gaan kosten. Zo’n bezui niging heeft Nixon nu aangebracht door zijn veto uit te spreken over een door de Democraten doorgedrukt wetsvoorstel om de tot 1 juli geldende begroting voor gezondheid, onderwijs en sociale zaken, tegen Nixons wil, met ruim een mil jard dollar te veriiogen. Nixon sprak zijn veto uit in een dramatische televisiere- de, waarin hij zei, dat hij handelde „ten behoeve van miljoenen Amerikanen voor wie de stijging van de levenskosten tot stilstand moest worden gebracht”. De democraten zijn er vervolgens niet in geslaagd de vereiste meerderheid van Wis en waarachtig niet. gi Bolsward leeftB Er wordt gebouwd. De ene opening g na de andere vindt plaats. De mid- S denstand is nijver. Zij houdt koop- avonden en gooit er zelfs een auto A tegen aan. Er is een prachtig K H sportveldencomplex. Sommige bur- ra gers genieten tot ver buiten ons gj eigen stadje bekendheid door de ra wijze waarop zij de pen hanteren, ij Hoe spontaan verliep met de Bia- f ra-aktie En wie herinnert zich niet de de monstratieve tocht van naar het stadhuis om de kommis- f| saris ervan te overtuigen dat er K A ■j A voor dit te bouwen zwembad. V t Over zwembad gesproken. Wordt 7 toch ergens gesluimerd De heer Jacob Leijenaar, oudste zoon van de heer Klaas Leijenaar en echtge note uit Winchester Springs, is benoemd tot landbouwdeskundige bij de „Gospel Crusade” van het Verre Oosten (FEGC) Deze organisatie is een evangelische en internationaal werkende hulpverlenen de vereniging, waarbij mensen in dienst zijn, die de bijbel verspreiden en (ker kelijke) gemeenten stichten, voorname lijk in de Filippijnen en Azië. Jacob Leijenaar is de eerste landbouwdeskun dige, die met een „Evangelie-Kruistocht” meeg-aat. Hij heeft zich vermoedelijk in middels reeds aangesloten bij een groep, die werkt op het eiland Marinduque, dat tot de republiek de Pilippen be hoort. De heer Leijenaar is afgestu deerd aan de universiteit van Gullph en wel aan de afdeling Landbouweconomie. In 1967 deed hij zijn kandidaatsexamen, waarvoor hij zich specialiseerde in de groenteteelt. Zijn praktijk in de land bouw deed hij op in het bedrjjf van zijn vader te Winchester Springs. In de af gelopen zomer volgde hij een bijbelstu die aan het Moody Bible Institute te Chicago. Jacob Leijenaar gaat voorlo pig twee jaar naar de Philippijnen. Hij hoopt daar een varkensmesterjj op te zetten en te helpen bij de groenteteelt door het introduceren van nieuwe metho den. De inwoners van Marinduque zijn vaak ondervoed en velen van hen lij den aan t.b.c. De heer Leijenaar zijn familie komt van Wons is van me ning, dat zijn landbouwkundige werk het zendingswerk aanvult. Door betere ma teriële omstandigheden te creëeren zal er meer plaats ingeruimd kunnen worden voor het geestelijk leven, zodat de stof felijke welvaart door hen wordt gezien a's een voorwaa'de, wa» d^or het gees trijk leven zich beter kan ontplooien f de jeugd S W '1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1