ZWABO de top enkele m jaren naar I H Aktie Zwembad Helft van trein- thuis Fan de Martinytoer Onze vogelstand reizigers heeft auto John en Yoko - f 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeeh Uiti L DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 109e JAARGANG No. 11 verdieping doen het uitstekend Haakbek (foto L. K. Mol) Sterfte onder kieviten Eenden Canadaganzen Piet De kommissie: Tj. de J. SS<<<<<<VV Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag het Natuurbeschermingsjaar 1970 iets in deze richting te bereiken. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (b(j vooruitbetaling) Giro 887928 Een waar meubelparadijs (foto L. K. Mol) Interessante waarnemingen waren o.a. een groep Canadaganzen, samen met de sneeuwgans in Canada en Noord-Ame rika een zeer talrijke soort. Van de sneeuwgans werd deze herfst een ex. bij de talrijke kleine rietganzen opgemerkt. Bij deze soorten betreft het in de regel uit een waterwildcollectie ontsnapte (of losgelaten) exemplaren. De Canadagan zen zijn de nazaten van een in Zwe den uitgezette en in vrijheid broedende populatie. De waarneming van een grote groep kraanvogels in Gaasterland was zeker opmerkelijk. De normale trekroute van deze vogels ligt aan onze oostgrens. Dooi de toen aanhoudende harde en langdu rige oostenwind zijn deze vogels waar schijnlijk zo ver uit de koers geraakt. Ook flamingo’s worden de laatste tijd regelmatig waargenomen. Het betrof, bij die vogels welke konden worden bestu deerd, steeds de Zuid-Amerikaanse vorm en het waren zonder twijfel ontsnapte exemplaren. Autobezit en treingebruik sluiten elkaar helemaal niet uit. Recente onderzoekin gen tonen aan dat de helft van de trein reizigers een auto thuis heeft. Uit die enquêtes blijkt voorts dat ruim 30 pet. van de totale „treinbevolking” de auto ook werkelijk kan gebruiken en dus be wust kiest voor de trein. In totaal reizen over één km weg bui ten de bebouwde kom gemiddeld 560.000 autoredzigers per jaar. Over één km spoorweg 3.000.000 reizigers per jaar. Een vergelijking van het gebruik van een 16-tal parallel lopende weg- en rail- wegvakken leidt tot de conclusie, dat het aantal treinreizigers in vergelijking tot het aantal autoreizigers gemiddeld ruim 60 pet. bedraagt. 't Sensationele paar John Lennon Yoko Ono treedt graag in ’t openbaar want ze zien de kans schoon zo voer hun vermaardheid op, ze weten 't uit te kienen, excentriek, aan de kop en dat betekent -r- dienen met als wapen ’t protest, 't Slaagde tot dusver best. Zulk haar gaat niet voor niks Kom op gemeenschap bouwer Hoera z Michael Promotor van „Black-power” Zeg neem jij ‘t haargeld mee Wij kregen als beloning de broek van Cassius Clay Een hoge gunstbetoning Alweer een goede les Zo’n broek waarborgt succes. ’t Sensationele paar blijft aardig in de gratie Hen omwolkt hier en daar publieke adoratie. Ze zien hun ideaal bestendig omhoog wieken. Hen spreekt de jeugd een taal leve de excentrieken! Aanbid de opgaande zon Yoko Ono John Lennon. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een nieuwe wereld-wet. Geen ouderwetse banden. Leuk kijkspel saam in bed De kiek haalt alle kranten. Eerst deed het lange haar veel tot publiek bekoren Later ’t gebruik der schaar. Ja keurig kaal geschoren. Alweer zo’n fraaie stunt Wel een paar dat uitmunt. mevr. J. M. C. Hlemstrav. d. Klei mevr. J. SwierstraZweverink P. A. C. Brandsma A. Brinksma H. G. Ploum N. C. v. Slooten, sekr.-penn., Brigade Irenel. 19, Bolsward, tel. 05157-3159 in 1967 het pand van de vroegere por- seleinzaak van Van den Oever aan de Grote Dijlakker huren. Dit was echt wat voor deze grote handelsman. Zijn vrouw hielp heel vlug met het behalen van 't vakdiplcma kleinhandel voor meu belen. Inmiddels waren al de tweedehands goe deren eruit gegaan en alles vervangen door uitstekende kwaliteitsmeubelen en kwam de handelsnaam ZWABO. Voor dat de heer Zwaagstra met de verbouw begon heeft hij eerst nog het pand ge kocht. De maandags na St. Nicolaas werd met de verbouw begonnen. Tijdens de ver bouw werd nog een steen in de muur ge vonden van Van den Oever met de da tum 1871. Op de bovenste verdieping heeft men de gebogen balken in zijn oorspronkelijke staat gelaten. Dit geeft een schitterend effect. Op de eerste verdieping vindt men vele gezelli ge hoekjes. Men voelt zich direct thuis. Op de begane grond is het een waar paradijs op meubelgebied. Geheel ach ter vindt men slaapkamerameubelemen- ten. De koper kan meteen zijn keus maken, men behoeft niet meer op af beeldingen af te gaan. De heer Zwaagstra verzekerde ons, dat dit de mooiste dag van zijn leven was, net één dag voor zijn verjaardag zo’n waar meubelparadijs te openen, waar men te kust en te keur kan gaan. Van moderne tot klassieke meubelen, ja zelfs tot volledige woninginrichting. Zwabo levert niet alleen in Bolsward, maar door geheel Nederland, ja zelfs naar Canada, Suriname, Califomië en Venezuela gaan zijn meubelen. Men zou kunnen zeggen Zwabo is over geheel de wereld bekend. Zwaagstra zijn devies blijft ook na de verbouwing: Zwabo blijft voordeliger. Dit komt door de grote omzet en de kleine winst. Wij wensen de familie Zwaagstra heel veel succes met deze prachtige zaak voor je, dat wy mei eardere tiden neat to krijen hawwe en dat de hiele ynventa- ris it béste yn ien kear oan de fodde- keapman meijown wurde koe, sadat men op alle gebiet mei in skjinne laei bigjin- ne koe. It is wier, dat de earsten mear by de Alderein en de oaren mear by de jon- gerean foun wurde, mar dat leit ek foar de han. Ommers salang de libbenserfa- ring üntbrekt, sjocht men tsjin hiel hwat dingen oars oan as letter. Ik leau per- soanlik, dat men djipper grave moat en dat der mear efter sit as in kwestje fan leeftiid. It is tige minsklik dat men hechtet oan dingen dy’t jo med folie wurk en striid birikt hawwe. Mar it is net minder minsklik, dat jo net folie each hawwe foar dingen, hwert jo part noch diel oan hawn hawwe. En sa stiet it mei folie Alderen en folie jongeren. Lit üs in praktysk foarbyld nimme. Wy, Alderen, hawwe de tiid meimakke, doe’t de hierdeboer en de boerearbeider beide de slaef wiene fan it grounbisit. Hja hlene gjin inkeld rjocht en waerden misbrükt op in minskünweardige wize. Nei tsientallen jierren fan striid en ak sje is it einlings slagge de Pachtwet (1938) yn it steatsblêd to krijén en via Pacht en Grounkeamer dizze ta ütfiering to bringen. Foar de hierdeboer hat dit de wlchtichste dei west yn syn hiele ieuwenlange bistean. De striid om de boerearbeider üt syn pariabistean to fortossen is oars forroun Een soort welke voor de eerste maal met zekerheid kon worden vastgesteld was de Haakbek. Deze tot de vinken be horende soort is afkomstig uit Oost- Europa en zijn aanwezigheid is slechts een enkele maal met zekerheid in ons land vastgesteld. Vrijdagavond j.l. om zeven uur opende Corry Brinksma, een nichtje van G. Zwaagstra, de geheel verbouwde en uit gebreide meubelzaak aan de Grote Dijl akker. De heer G. Zwaagstra, welke op 7 febru ari ’23 in Burgwerd werd geboren kwam op 14-jarige leeftijd als magazijnbedien de bij de fa. Plantinga in Bolsward. Zijn vader werkte toen als letterzetter bij Osinga. Bij de fa. Plantinga heeft de heer Zwaagstra 10 jaar gewerkt. Na de oorlog werd hij fabrieksarbeider bij de HMS. Dit is hij 6 jaar geweest en hier na was hij nog 2 jaar laborant. Van laborant kwam de heer Zwaagstra bij dezelfde fabriek op het kantoor als be- drijfsadministrateur. Dit is hij 13 jaar geweest. In deze tijd kwam de handels- geest naar boven. In zijn vrije tijd ging de heer Zwaagstra handelen in tweede hands goederen. Als men wat moest ge bruiken ging men naar Zwaagstra toe en het kwam tip-top in orde. Men kon het niet zo gek bedenken of Zwaagstra wist raad. Zijn eerste „pakhuis” voor twee dehands goederen kreeg hij in november 1963 in de garage van Sieperda aan de Nieuwmarkt. Van hier ging de heer Zwaagstra naar de Wipstraat in de ou de fabriek van Steensma. Daar heeft hij tot 1965 zijn intrek gehad. In deze tijd moest de heer Zwaagstra bij de Ka mer van Koophandel in Leeuwarden ko men omdat hij zogenaamd geen midden standsdiploma had. Maar wie schetst de verbazing van de heren daar, toen de heer Zwaagstra met twee middenstands diploma’s aan kwam. Deze had hij ook reeds in de avond uren behaald. Van 1965 tot 1967 kwam de heer Zwaag stra in het pand van slagerij Greyda- nus aan de Grote Dijlakker. Hier kwa men ook al nieuwe goederen tussen de tweedehandse. Dit pand was de heer Zwaagstra niet naar zijn zin en hij kon Bolsward en zijn wijde omgeving. Rest ons nog te vermelden dat fa. D. D. v. d. Berg voor de electrische instal- latie zorgde, S. Dijkstra het schilders- werk voor zijn rekening nam en de ver- zz: bouw in handen was van aanniemersbe- drijf O. D. v. d. Zee. wei to reagjen omt de sprekker in jon gere is. Okkerwyks hat ir. L. Eringa in referaet halden oer bilangrike argraryske kwest- jes op it gebiet fan groun en hier. Hja binne wurdich om fan alderein en jon- gerein oertocht to wurden. Net omdat de hear Eringa skriuwer is fan de Frys- ke CBTB of steatelid of noch folie mear, mar omt hy mei arguminten dingen for- digent, dy’t bilangryk binne. Dy arguminten moatte bisjoen wurde, oan alle kanten hifke en as hja dan krekt binne, moatte wy dy kant ütgean. Sa wol alderen as jongeren! De fragen, dy’t ir. Eringa stelt oangean- de de grounpolityk en de billikheit fan de hiemoarmen, wurde mei rjocht oan üs foarlein. Hja sjogge üt nei de takomst en dat moat mei alle klam sein wurde, dat diz ze takomstfragen prioriteit ha moatte, al hoe dierber it forline ek wêze mei. De kearnfrage is: bouwe wy mei de tsjintwurdige groun- en hierpolityk oan in forantwurde posysje fan de agra riërs yn de takomst of keare wy dy op. En dizze frage moat de alderein like goed oansprekke as dat hja it de jon- gerein docht, al sil har de holle dan seis net mear sear dwaen. Wy wolle de oare kear dizze fragen ris neijer bi- sjen en soene graech sjen, dat alderen en jongeren dit mei üs dwaen woene. it etskiplik iibben meastentiids lêstich roerich. Oan de iene kant binne dat Bij de eenden is de kuifeend nog steeds als broedvogel in opmars. Op enige nieu we plaatsen werd deze soort als broed vogel vastgesteld en is nu vrij talrijk. Ook de tafeleend gaat iets vooruit in aantal. Deze is echter veel sterker aan een bepaald biotoop gebonden en onder vindt veel hinder van de recreatie te wa ter. Hierdoor kan de soort zich op eni ge plaatsen met moeite handhaven. De broedtijd valt vrij laat in het seizoen wanneer de drukte op het water al weer groot is. Ook het nestelen in de uiterste rand van de oevervegetatie is ’n ongun stige factor. Waarnemingen over het broeden van onze eendensoorten zijn zeer gewenst. BERICHT 4 In de Bolswarder kranten van resp. 30-1, 3-2 en 6-2 hebt u enkele berichtjes kunnen lezen ondertekend met A. Z. Wat deze afkorting betekent is u uit bovenstaande betiteling nu wel duidelijk. U vraagt zich wellicht af: Wat wil Aktie-Zwembad Kort en goed: alles ondernemen om Bolsward en wijde omgeving in zo kort mogelijke tijd een zwembad te geven. Met ons zult u zich afvragen: Hoe staat het met de plannen? Waar is het bijeen gebrachte geld? Waarom heeft er nog geen aan besteding plaats gehad? Wanneer kunnen we in het water duiken? Hoe lang blijft die kale plek naast ons sportveldenkomplex nog liggen? Waarom is er na het bekend worden van de subsidie niets meer gebeurd? Vragen die ook ons beklemmen en die wij, en naar we aannemen, ook u gaarne beantwoord zouden willen zien. Daarom nodigen wij allen, die met ons ruime informatie wensen, uit om bijelkaar te komen op dinsdag 17 februari, ’s avonds om 8 uur in de aula-kantine van de Technische School. Wij roepen op: afgevaardigden van verenigingen, organisaties en instellingen, personeel van fabrieken, kantoren, scholen en bedrijven; burgers uit Bolsward en wijde omgeving; pers en radio. Deze dinsdagavond moet een manifestatie worden van grote be zorgdheid. Hopelijk zullen de informaties zodanig zijn, dat deze be zorgdheid zal omslaan in vertrouwen. Wij rekenen op uw steun. f In het jaarverslag van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten le zen we o.a.: Voorbeelden van de angstwekkende non chalance waarmee met onze natuur wordt omgesprongen zijn voor het opra pen. Als voorbeeld o.a. een de grootst mo gelijke vuiligheid spuiende pijpleiding naar de Waddenzee, plannen om door de bouw van een electrische centrale en aanleg van een groot recreatie-eiland twee van onze, nog steeds mooie meren te vernielen, aanleg van wegen en pick- nickplaatsen binnen weidevogelgebieden en ganzenpleisterplaatsen. Voor de laat ste soorten kunnen op deze wijze be langrijke gebieden verloren gaan. Mede door de steeds beter wordende waterbe heersing, komen voor de ganzen belang rijke gebieden droog te staan en wordt het areaal, waar deze vogels nog on gestoord kunnen verkeren, steeds kleiner. Wat betreft de jacht is nu na enige ja ren van besprekingen een regeling ge troffen. Het resultaat is een drastische inkorting van de tijdsduur. Mochten wil de ganzen voorheen gedurende de gehe le dag worden bejaagd, nu nog maar tot tien uur ’s morgens. De hierop volgende discussie in de jagerstijdschnften toon de onverbloemd de kwaliteit van de schrijvers. Anonimiteit is nu niet be paald een teken dat men in zijn recht staat. Wél dat de nu getroffen regeling geen overbodige luxe voor de ganzen is. Het instellen van een jachtexamen is nu volgende stap. Mogelijk is in I I lilting tusken de posysje fan him yn de tweintiger jierren en nou is hast net mear mooglik. Hwat leit nou mear foar de hén, dan dat de lju, dy’t dit allegear meimakke hawwe en oan dy maetskiplike striid dielnommen hawwe tige wiis binne mei Pachtwet en kollektive arbeidkontrak- ten. En ek, dat hja mëastentiids mei in skalk each sjogge nei dyjingen, dy’t hjir krityk op hawwe. Der komt dan noch by, dat it bisteande by party minsken in pré hat, omt hja dit nou ien kear wend binne. Dit is it eigenlike konserva- tisme en dat spilet op it hiele libbens- terrein grif mei. As nou in nij geslacht, dy’t fan dit al les neat meimakke hat, soms seis sa goed as neat fan wit, mei dizze dingen konfronteard wurdt, dan stean de eagen hiel oars. Dy bigjinne, dêr’t de measten fan de alderen mienden, dat in punt stie. En skerper as de Alderen ünderkenne hja tokoarten omt hja gjin persoanlike bining mei it forline hawwe. Mar hja misse ek de ünderfining en dat makket harren swak. Foar in fruchtbere maetskiplike aksje moatte de beide groepen mekoar bigri- pe en forstean wolle, hja moatte ear- lik oertsjüge wêze, dat hja mekoar net misse kinne. In twadde eask is, dat it de arguminten binne, dy’t de troch- slach jaen moatte en net de leeftiid of de posysje. As de argumentaesje forsmi- ten wurdt, omt hja komt fan alderein, dan is dat mis. Like forkeard is, dizze LIT IT RIS YN JIN OMGEAN! Twa soarten fan minsken meitsje mae en 1 de lju, dy’t de bisteande situaesje mei har oiganen en foarmen sa hAlde wolle, omt hja miene dat se sa goed mooglik binne en dér oan fêsthAlde, omt hja fa- kentiids der oan me'wurke hawwe om se sa to krijen. Oan de oare kant steane hja, dy’t miene, dat it bisteande fuort moat, hoe dan ek. dat it allegear oars moat; dat wy Als gevolg van een koudeinval in maart had een massale sterfte van kieviten plaats. Ook bij andere soorten, zoals lijsters, vielen slachtoffers. Bij velen kwam de vrees naar voren dat dit on ze broedvogelpopulatie zodanig zou deci meren dat van eierzoeken niets zou kun nen komen. De vogels welke hier als slachtoffer vielen behoorden echter tot een buitenlandse populatie en van een achteruitgang was dan ook geen spra ke. Uit de resultaten van de wachtge- bieden bleek wel dat op de meeste plaat sen zelfs een vooruitgang viel te consta teren, Het mooie weer werkte daar ook aan mee. Het aantal ontvangen lijsten was iets geringer dan in het voorgaan de jaar en afgaande op het groter aan tal gete’de hectares is het aantal broed- vogels zeer waarschijnlijk hoger. Zeker bij de grutto die zich zeer goed kan handhaven en samen met de kievit op vele plaatsen vooruitgang. De veel kwets baarder soorten zoals kemphaan en kwartelkoning (beiden geven de voor keur aan een vochtig biothoop wat steeds schaarser wordt) kunnen zich nog re delijk goed handhaven. Bolswards Nieuwsblad i r I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1