Moskou bezorgd escalatie in over het Midden=Oosten de week Foto van Regering financiële problemen n lelie iieeMeen uitdaging voor Bolsuiard en wilde omgeving Het aktiekomité zwembad heeft op dinsdag 17 februari 1970 des avond 8 uur in de aula van de nieuw-verbouwde L.T.S. een grote openbare bijeenkomst belegd over ons toekomstig zwembad. Het is een uitdagingen natuurlijk, b. en w. en zwembadbestuur nemen die uitdaging aan en komen! Wij zijn bereid alles op tafel te leggen en open kaart te spelen. Neemt u, Bolswarder ingezetenen deze uit daging ook aan en bent u ook present? 6ahe Skroar Weinig incidenten in Vietnam Verkiezingen werpen schaduwen vooruit r 4 E' The Bethel Singers 1 II M '"••w t llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll □DE llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 3C 3E L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i Hwat haf rw* ■ft-’'— VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 109e JAARGANG No. 12 Wymbriiseradeel, Vietnam wie de door de heer De Goede (D’66). Hij zei te Wapenembargo Verkiezingen KVP J, M. A. Mulder, burgemeester van Bolsward As jo tofoile nei goede rie harkje, forfalle jo allicht yn oannans fla ters. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Van de antwoorden die de Westelijke Grote Drie Kosygin hebben gestuurd is dat van Washington uiteraard ’t belang rijkste. President Nixon heeft in zijn ant woord duidelijk gemaakt dat hij ondanks Russische bezwaren Israël meer wapens zal leveren als dat nodig blijkt te zijn en dat de Russen zelf in aanzienlijke mate kunnen bijdragen tot een ontspan ning in het Midden-Oosten door Nas ser ertoe te bewegen zijn uitputtingsoor- log tegen Israël te staken en het na de oorlog van 1967 overeengekomen be stand weer na te leven. Washington heeft Moskou verder nog eens voorgesteld te komen tot een algeheel wapenembargo tegenover de landen in het Midden-Oos ten. Het is echter uiterst onwaarschijn lijk dat de Russen, in tegenstelling tot het verleden, nu wel op deze suggestie De KVP heeft een aardig initiatief ge nomen. Eenmaal in de maand kunnen verslaggevers bij de Tweede Kamerfrac tie van de KVP op de koffie komen. Het was vorige week al direkt interessant. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ll Bolswards Nieuwsblad En wat doet u, bewoners uit de omgeving? Het zwembad is hiet alleen voor Bolsward, maar ook voor u en uw kinderen! Wij verwachten ook u, want het is ook üw belang! We zullen de mouwen moeten oprollen, maar wat stad èn platteland gezamenlijk kunnen, heeft de zeskamp wel bewezen! Daarom is deze uitdaging ook voor u! Van harte welkom! Het deelnemen aan verkiezingen is in Nederland nog altijd een plicht. Dat wil zeggen, men moet zijn gezicht laten zien, wat men verder met het stembiljet doet moet men zelf weten. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil die zgn. op- komstplicht afschaffen. Dit bleek vori ge week bij een debat, aangespannen door de oppositie. Mej. Goudsmlt van D’66 stelde voor om zo snel mogelijk te vergaderen over een afschaffing van de wet. De Tweede Kamer zal nu volgende week dinsdag beslissen. Mocht dit niet meer snel genoeg zijn om de opkomst- pllcht al bij de komende Statenverkie zingen (volgende maand) te laten val len dan wil men voorstellen om de 1de- üs hjoed to sizzen zers, die niet opkomen, toch niet te straf fen, hoewel men formeel nog de be voegdheid geeft een boete op te leggen. Het is niet zo vreemd, dat vooral de op positie op snelle behandeling aandringt. Men geeft graag toe, dat men hoopt dat de wegblijvers, de aarzelende kiezers, vooral te vinden zijn in de aanhang van de traditionele partijen als KVP, VVD, ARP en CHU. Zodat deze partijen de meeste nadelen van het wegvallen van de opkomstplicht zouden ondervinden. Maar ook de regeringspartijen blijken vol vertrouwen. Hun woordvoerders ble ken vorige week ook niet afkerig van afschaffing. Wel stelden zij de formele behandeling uit naar 17 februari. Het maakt echter weinig Uit, zei bijvoor beeld de heer Geertsma van de VVD. „Niemand zal het in zijn hoofd halen niet verscheidene kiezers in maart te achtervolgen als de Tweede Kamer voor die tijd heeft besloten om de opkomst plicht te laten vallen,” zei de liberale Woordvoerder. Officieel is niets bekend gemaakt over de inhoud van de boodschap over het Midden-Oosten, die de Russische premier, Kosygin, aan Washington, Parjjs en Londen heeft gericht. Uit wat inmiddels in het Westen is uitgelekt kan evenwel worden opgemaakt, dat de aanvankelijke geruchten als zou Kosygin met militair ingrijpen hebben gedreigd sterk overdreven z(jn. Wel heeft de Russische premier zijn ongerustheid uitgesproken over de toenemende Israëlische luchtaanvallen diep In Egypte en heeft hij een beroep gedaan op de Westelijke Grote Drie om druk uit te oefenen op Israël opdat aan deze escalatie in het Midden-Oosten een einde komt. Dat beroep gold met name Washington, dat tevens te verstaan is gegeven, dat mocht het gehoor geven aan het Israëlische verzoek om meer straaljagers te leveren. Rusland zich genoodzaakt zou kunnen zien op ztfn beurt meer wapens te verschaffen aan Egypte. Voorts schijnt Kosygin in zijn boodschap sterk de nadruk te hebben gelegd op de noodzaak om nu snel tot een politieke oplossing van het Arabisch-Israëlisch konflikt te komen. Binnen de KVP blijkt verschil van me ning te bestaan over de vraag wat nu eigenlijk de opstelling van de fractie moet zjjn tegenover het kabinet. De heer Schmelzer, de fractievoorzitter, vind dat zt)n groep de zittende regering zo veel mogelijk moet steunen. Hij meent, dat een kritische benadering van het rege ringsbeleid onduidelijkheid bij de kiezers zou veroorzaken. Partijvoorzitter Van der Stee is het daarmee niet eens. Hij vindt, dat de fractie voortdurend op druk het kabinet moet uitoefenen, al moet dat wel loyaal gebeuren. De heer Schmel zer ging ook in op de uitlatingen van de liberale aanvoerder, de heer Geertsema. Deze had gesteld, dat vervroegde ka merverkiezingen nodig ztjn als de uit slag van de Statenverkiezingen belang rijk afwijkt van de huidige politieke ver houdingen In de Tweede Kamer. Hij had er wel aan toegevoegd, dat er dan „een alternatief voor de huidige regering” moet zijn. Wel, zei de heer Schmelzer, er is géén alternatief, dus behoeven wij ook geen politieke betekenis te hechten aan de woorden van de heer Geertse ma. De fractievoorzitter van de KVP meent, dat aan de uitslag van de Sta tenverkiezingen geen gevolgen zijn ver bonden voor de huidige regeringskombi- natie. Hij schijnt ook nogal optimistisch te zijn over de Kamerverkiezingen van vol gend jaar. HU vertelde in elk geval, dat de KVP ook in de volgende regeringspe riode waarschijnlijk weer in de regering zal zitten. De KVP is niet In staat tot echte oppositie, dan moet de partij eerst worden omgeschoold, aldus de heer Schmelzer. Hij ziet ook heel weinig heil in de PvdA. De Partij van de Arbeid zal zich niet kunnen veroorloven om re geringsverantwoordelijkheid op zich te nemen, omdat zij dan echt moet kie zen en aan Innerlijke tweestrijd ten on der zal gaan, aldus de fractievoorzitter van de KVP. Zijn beeld voor na de Ka merverkiezingen wijkt niet af van het bestaande: een KVP in de regering en een PvdA in de oppositie. Er moet na tuurlijk nog wel worden gestemd. brengst over 1969 was 24,8 miljard gul den, nog altijd bijna drie miljard meer dan in 1969. Minister Witteveen had ech ter op méér gerekend. Niet alleen is de opbrengst van de BTW achtergebleven, ook de loonbelasting bracht met 5.988 miljoen gulden 87 miljoen minder op dan was verwacht. Ook de bijzondere ver bruiksbelasting op personenauto’s lever de 44 miljoen gulden minder op. In 1969 zijn minder nieuwe personenauto’s ver kocht dan de regering had verwacht. Minister Witteveen had ook meevallers. De dividendbelasting bracht in totaal 497 miljoen op, 77 miljoen meer dan de raming. De oorzaak lag vooral bij een aantal grote en bijzondere dividenduit keringen, die niet waren voorzien. Minister Witteveen heeft zich tijdens de debatten vorige week niet uitgelaten over de kansen op een extra belastingverho ging. Het lijkt ook wat pijnlijk voor een minister, die zo fel heeft gevochten om er juist een verlaging (van de loon- en inkomstenbelasting) door te slepen, om na korte tijd toe te moeten geven, dat hij er zonder verhogingen niet kan uit komen. De oppositie maakte vorige week toespelingen op het feit, dat het kabi net Cals destijds naar huis is gestuurd voor een tekort van nog geen honderd miljoen. Wat zou je nu dan niet moe ten doen met een regering, die mogelijk met een achterstand van een miljard om hoog zit Werkmansbloel, A. Mooy. Floridus Campuslaan, J. Wiersma. Snekerstraat, A. Mooy. St. Josephstraat, J. Wiersma. Snekerstraat, J. Wiersma. Gevelsteen, J. J. Wijma. Ververstuin, L. Wijnia. 3e Holl. straat, L. Wijnia. Haventje, F. J. Negerman. Ie Holl. straat, L. Wijnla. Werkmansbloel, J. J. Wijma. Wegaanleg, Th. de Boer. Paddestoel, F. J_. Negerman. KI. Dijlakker, Visser. Kerkstraat, J. J. Wijma. Kleine Hoogstraat, A. Mooy. Gortsteeg, Ph. H. Bangma. Contrast op Dijkstraat, J. J. Wijma. Heremastraat, T. Siemensma. St. Fransiscusbeeld, Ph. H. Bangma. ’t Hof, T. Siemonsma. Jodenpost, L. K. Mol. Workumertrekweg, S. Hollander. Grote Kampen, J. J. Wijma. Avondrust, J. J. Wijma. Daken Witherenstr. A. v. d. Werf. Grondwerk Equard Bolsward in vogelvlucht, J. Boekema. Brug in aanbouw, L. K. Mol. Stadsstreng, J. J. Wijma. Spiegelbeeld De Pólle, L. K. Mol. Gezicht op Martini, O. Leeverink. Kerststal, Joh. Elzinga. Sneeuwstorm, J. J. Wijma. Franekerstraat, L. K. Mol. Groot Equard, R. Hoekstra, Een geschikt moment is het om nog even het geheugen te raadplegen. Als foto’s van de week werden respec tievelijk geplaatst: Voormalige graanmolen: J. A. Agricola. Zonsondergang, J. J. Wijma. Broerestraat, L. K. Mol. Kruiswater, J. Hogervorst. Josephbuurt, L. Wijnia. Ijspret bij flats, L. Spijksma. Achter de ijsbaan, S. F. de Boer. Vladukt, Ph. H. Bangma. Plantsoen, J. J. Wijma. Martinikerk, L. K. Mol. Djjlakkers, Bootsma. Bruggetje en plantsoen, Ingrid Visser. Grote Kampen, Negerman. Bolswarderhembrug, Ph. H. Bangma. De Kleine Kampen, J. J. Wijma. Ingang Kerkhof, M. Kuipers. Helling, L. K. Mol. Groot- en Kleinzand, L. K. Mol. De reeks van bijzondere diensten in de baptistenkapel, Skilwyk 13 te Bolsward wordt zondagavond a.s. voortgezet met een dienst waarin ds. J. van Dam zal spreken over het onderwerp „Het aller grootste wonder”. Medewerking zal worden verleend door een jongeren mu ziek- en zanggroep The Bethel Singers uit Workum. Deze bijzondere evangeli- satie-diensten in de baptistenkapel trek ken tot nu toe steeds zeer grote belang stelling. Wanneer men van een goede plaats verzekerd wilt zijn dient men tij dig aanwezig te zijn. De dienst begint om 7.00 uur en is om ongeveer 8.00 uur beëindigd. De Russen zitten duidelijk in een moei lijk parket. Zij hebben na de zesdaagse oorlog van 1967 de Arabische landen, en met name Egypte, weer ’n groot aan tal wapens geleverd in een poging het militaire evenwicht in het Midden-Oos ten, dat na de klinkende overwinning in 1967 van Israël danig was verstoord, zoveel mogelijk te herstellen. Maar de Israëliërs, die doorgaans over iets be ter militair materieel beschikken en in ieder geval het oorlogstuig veel doeltref fender weten te gebruiken dan de Egyp- tenaren, hebben vooral de laatste tijd met hun vermetele luchtaanvallen tot vlak bij Kairo en andere huzarenstukjes zo als het aan de Egyptenaren ontfutselen van complete, door de Sowjetunie gele verde radarstations, Egypte en daar mee indirect ook Rusland zware mo rele klappen toegebracht. Die klappen zouden uiteindelijk kunnen lelden tot de val van president Nasser, en dat is iets wat de Russen niet kunnen toestaan, want het is vrijwel uitsluitend aan hem te danken dat zij hun invloed in het midden-Oosten de laatste jaren zo dras tisch hebben kunnen uitbreiden. Wil Egypte Israël enigszins in toom kun nen houden, dan zou het de beschik king moeten krijgen over Ruslands mo dernste Mig-straaljager, die superieur is aan de Amerikaanse Phantoms en de Franse Mirages, waarmee de Israëlische luchtmacht op het ogenblik een onaan tastbaar luchtaverwicht handhaaft, en wellicht ook krachtige Russische raket ten die, ver in Egypte geplaatst, een be dreiging zouden kunnen vormen voor de Israëlische bases en belangrijke civie le doelen zoals de grote steden. Dit mo derne oorlogsmateriaal zou evenwel vol ledig bediend moeten worden door de Russen zelf, aangezien de Egyptenaren daarmee zeker niet kunnen omgaan, en een dergelijke rechtstreekse Russische deelneming aan de strijd zou een uiterst gevaarlijke escalatie betekenen. Zo’n es calatie zou vroeg of laat onvermijde lijk moeten leiden tot een Russisch- Amerikaanse confrontatie, en men kan nauwelijks aannemen dat Moskou een dergelijk risico zou willen nemen. Van daar dat in het Westen de indruk over heerst, dat de Russen met hun jong ste stap enerzijds de verontruste Ara bieren hebben willen laten zien dat zij hen zullen blijven steunen, anderzijds een poging hebben ondernomen het vast gelopen overleg tussen de Grote Vier in New York weer op gang te brengen. zullen ingaan, aangezien een dergelijk embargo hun Invloed in het Midden-Oos ten, die zij juist te danken hebben aan hun omvangrijke militaire bijstand, sterk zou doen afnemen. Engeland, dat vroeger ook voor een embargo gepleit heeft, heeft nu dan ook de Russen slechts voorgesteld in te stemmen met een „beperking” van de wapenleveranties. Maar ook dit voorstel lijkt al moeilijk te verwezenlijken, aangezien de betrok ken partijen niet gemakkelijk tot over eenstemming zouden kunnen komen bij het bepalen van wat nu een eerlijk machtsevenwicht tussen Israël en het Arabische blok is. Bovendien is daar al tijd nog de moeilijkheid van het onder scheid dat Frankrijk maakt tussen de Arabische landen die rechtstreeks aan de juni-oorlog van 1967 hebben deelge nomen en die landen die zich erbuiten hebben gehouden. Parijs, dat in zijn antwoord aan Kosygin over een eventu eel wapenembargo schijnt te hebben ge zwegen, zou dat onderscheid stellig wil len handhaven, om de voorgenomen le vering van 110 Mirages aan Libië met alle economische en politieke voor delen die daar voor Frankrijk aan vast zitten niet in gevaar te brengen. De regering heeft financiële problemen. Ondanks het eeuwig zonnige gezicht van minister Witteveen (financiën) pakken zich donkere wolken samen boven de hoofden van diegenen, die met de schatkist te maken hebben. Minister Witteveen erkende vorige week In de Tweede Kamer, dat hjj zijn kollega-minlsters heeft laten weten dat volgend jaar de toename van de overheidsuitgaven moet worden af geremd. De voornaamste oorzaak is, dat in 1969 de opbrengst van de BTW (Belasting op de Toegevoegde Waarde) sterk is tegengevallen. De minister zei, dat de opbrengst zeker 600 miljoen gulden lager is dan werd verwacht. Het was volgens hem „oud nieuws”, waarover men rich niet al te druk behoefde te maken. Het achterblijven van de opbrengst in 1969 wil niet zeggen, dat het ook in de komende jaren slecht zal gaan en als er al nieuwe tegenvallers komen is het volgens minister Witteveen „uiterst onwaarschijnlijk'’ dat dit een half miljard zal zjjn. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In Vietnam hebben zich tijdens het be stand ter viering van het Boeddhistische Nieuwjaar, het Thetfeest, betrekkelijk weinig incidenten voorgedaan. De in sommige kringen geudte verwachting dat de communisten, evenals twee jaren ge leden, tijdens de Thetfeesten een serie verrassingsaanvallen zouden ondernemen Het bedrag van een half miljard gulden een tegenstander is van inflatoire fi- als blijvende tegenvaller was genoemd nanpiering (bijvoorbeeld wanneer minis ter Witteveen gaten opvult door nieu- vrezen, dat forse belastingverhogingen we leningen). De totale belastingop- nodig zou zijn om de wankelende ba lans tussen inkomsten en uitgaven van het rjjk weer in evenwicht te brengen. Ook de regeringspartijen bleken vorige week, bij de debatten over de begroting van Financiën, rekening te houden met belastingverhogingen. De heer Scholten van de CHU zei, dat de kans was toe genomen op grote financiële tegenval lers, die niet door bezuinigingen kunnen worden opgevangen. De heer Kieft (ARP) waarschuwde alvast, dat de ARP Ditmaal een foto die voor zichzelf spreekt. Een merkwaardige boom in Bolsward. Een boom met een taal. De grillig gevormde takken lopen uit in naar de grond toe hangende twijgen. De dichter Perk schreef reeds: De popel streeft omhoog met trots verachten der aarde De treurwilg neigt én loot én loverlast Deze treurboom vindt u op het oude gedeelte van de begraafplaats te Bols ward. Na de oprijlaan het eerste pad rechts. De boerderjj op de achtergrond is die van mevr. Agricalo aan de Fra nekerstraat. Het winterzonnetje speelt door de kale takken en tekent vrij scher pe schaduwen op de licht besneeuwde grand. De sneeuw is ongerept, geen voet stap liet er een spoor achter, maar het dooit, de boom zelf is al bijna sneeuw loos. Een goede sfeerfoto gemaakt door de heer P. Bangma, De Klaverflat 28, die hiermee zijn tientje verdient. Hier nog even een recapitulatie van de foto's van de week die wij eerder plaatsten. U kunt dan meteen nagaan, hoogste score haalde: is dus niet .uitgekomen. Dit zou dan weer kunnen worden gezien als de be vestiging van een andere veronderstel ling, namelijk dat de Vietcong destijds met zijn Thetoffensief zoveel van zijn krachten heeft gevergd, dat hij niet lan ger tot massale aanvallen in staat is. Het is niet uitgesloten, dat er een ze kere samenhang is tussen dit alles en het feit, dat er thans een lichte ver schuiving is opgetreden in het standpunt van de communistische deelnemers aan het vredesoverleg in Parijs. Van die kant is nu namelijk opgemerkt dat het vol ledig vastgelopen vredesoverleg tot re sultaten zou kunnen leiden als de Ver enigde Staten het principe van een al gehele terugtrekking van alle troepen uit Zuid-Vietnam binnen zes maanden zouden aanvaarden. In het verleden werd niet dit principe, maar algehele en on- voorwaardelijk terugtrekking geëist. Een vertegenwoordiger van Hanoi heeft nu gezegd dat als Amerika deze principe- verklaring zou afleggen de „vredeskrach- ten” in Vietnam besprekingen zouden kunnen beginnen over een vorming van een voorlopige coalitieregeling in Sai gon. Deze berichten vallen samen met de behandeling in de Amerikaanse Senaat van een aantal resoluties over het Viet- nambeleid van de regering-Nixon. De meest vergaande van deze resoluties vraagt de volledige terugtrekking van alle Amerikaanse troepen ais de Zuid- vietnamese regering niet binnen zestig dagen de censuur opheft, de politieke gevangenen vrijlaat en een kabinet sa menstelt waarin de belangrijkste niet- communistische groeperingen zijn verte genwoordigd. Druk op de Zuidvietnamese regerng om concessies te doen komt ook tot uiting in een andere resolutie, waar in wordt voorgesteld de troepen terug te trekken vóór 1 december van dit jaar. Volgens de indiener van deze re solutie zou het vaststellen van een da tum voor de troepenterugtrekking een schokeffect hebben op de Zuidvietname se regering, waardoor hervormingen, noodzakelijk voor een duurzame vrede, sneller zouden worden ingevoerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1