Actie Zwembad Gemeentebegroting Bolsward sluitend nauw Bale SKroap Bibliotheek Exmorra-Allinga- wier opgeknapt 1 I Belangrijke werken opgenomen in vijfjarenplan iiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHüiiiiiiiiiiiEiiiii Fan de Martinytoer S&41 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND BiW O ■I*. He JAARGANG No. 13 DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 Wymbritseradeel. 'L<i Arbeidsmarkt Cultuur en recreatie Bericht 5 Financieringsperikelen Hwat hal De cijfers Woningen Industrieterrein (Vervolg zie pag. 2) MOAT IT OARS MEI DE KIEREN? Tj. de J. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Mannich bern makket langer wurk- dagen as syn heit. O O o o o o o len bij lange na niet dekken de tot en met 1970 gedane uitgaven.. Een discre pantie tussen de kapitaalsuitgaven en -inkomsten voor dit project, die er niet om zal liegen, moet in de loop van dit jaar reeds opgevangen worden door consolidatie van vlottende schuld. Het beeld dat b. en w. geven voor 1970 ten aanzien van nieuw uit te voeren pro jecten is niet bepaald optimistisch, maar toch moeten zij met een voorzichtig beleid doorgaan, waarbij zij zich voor 1970 in hoofdzaak moeten bepalen bij de een vorig jaar goedkeurde werken. slagen van het plan afhankelijk is van de marktvoorwaarden grootte van de hypotheek en rentetype daar de huur prijs van deze woningen is gebonden aan een limiet. Samen met de woningstichting en, zO mogelijk, het bedrijfsleven trachten b. en w. al het mogelijke te doen voor verruim ng van de woningvoorraad. Ten behoeve van verantwoorde huisvesting van bejaarden is door de woningstich ting, een aanvraag voor de bouw van een veertigtal kleine woningen, waarvan de financiering verzekerd is, in overweging. Verder is de subsidieregeling voor wo ningverbetering gunstiger geworden. Het is te hopen, dat in het belang van het behoud van de bestaande woningvoor raad een nuttig gebruik zal worden ge maakt van deze regeling. Na de vier voorafgaande berichten heb ben wij van vele kanten positieve reac ties gehad op ons initiatief. Velen zul len de bijeenkomst van hedenavond 17 februari willen bijwonen. Toezeggingen ontvingen we van burge meester en wethouders, van het zwem- school-bestuur en van de architect. Dat betekent dat we niet alleen ant woord zullen krijgen op onze vragen, maar ook ruime informatie over de plan nen. Deze zouden wel eens van zodani- Van deze verhoging komt slechts in de beleidssfeer een bedrag van f 58.000. Aan verhogingen salarissen, sociale zorg enz. valt niet te dokteren. Wel is de ver hoging mede veroorzaakt door hogere uitgaven in de sector volkshuisvesting, sport en recreatie. De begroting begint knellend te worden als er geen behoorlijke verbetering komt in de periodieke inkomsten der gemeen- I i Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) Bolswards Nieuwsblad De laatste weken is er in Exmorra in de bibliotheek onder hoogspanning gewerkt, om alles voor zaterdag jl. klaar te krijgen. Inwendig is er veel veranderd, „am bachtslieden”, elektricien, stukadoor en stoffeerder hebben van het bestaande gebouw een knus geheel gemaakt. De ouderen zouden misschien voor het schilder werk een ander kleurtje hebben uitgezocht, maar het zijn toch meest de jongeren die hier hun tijd doorbrengen. Veel werk is ook geweest het registreren van de boeken. De romans zijn voorzien van een rose bandje en de kinderboeken van een geel. Alles wat geen roman en geen kinderboek is herkent mén aan een rood rugbandje. Officieel geopend is de bibliotheek van Exmorra-Allingawier zaterdag niet, omdat hij ook tijdens de opknapbeurt nooit gesloten is geweest. Bij de foto: een kijkje in de opgeknapte bibliotheek te Exmorra. (foto L. Spijksma) o o o o o o o o o o o o o o c o o o o In Bolsward is geen noemenswaardige arbeidsreserve aanwezig. Het aantal in geschreven werkzoekenden varieert het gehele jaar van 12 pet. Wel is er vraag naar arbeidskrachten door het be drijfsleven. Voor het aantrekken van me- dewekers van elders zal primair voor huisvesting moeten warden gezorgd. Het actief blijven op het gebied van de wo ningbouw is daarom een eerste vereiste om te voldoen aan de bezetting van de bedrijven, nu en voor de naaste toekomst. complex van 97 woningen in Noord II gereed gekomen. Bij de afbouw van de 80 woningen in het Parkplan is enige stagnatie opge treden, waardoor de eerste woningen niet meer in 1969 bewoond konden warden. Met bekwame spoed wordt thans aan de afbouw gewerkt. De belangstelling voor de particuliere bouw is het vorig jaar afgenomen. De oorzaak hiervan kan zijn de stijgende rente van de kapitaalmarkt, alsook het niet voorhanden zijn van voldoende bouwterreinen voor dit type woningen. Wanneer het alleen dit laatste is geweest dan zal de belangstelling kunnen toene men nu in de loop van dit jaar in het bestemmingplan Eekwerd voldoende ter reinen bouwrijp zullen zijn, terwijl de bouwers ook rekening zullen houden met de fiscale faciliteiten. Voor het Parkplan is een beschikking van de minister ontvangen voor de bouw van 16 premiehuurwoningen door de op te richten stichting „Woningbouw Bols ward.” Met nog een aanvraag voor 8 premie huurwoningen, die onlangs is ingediend en een aanvraag voor de bouw 8 eigen woningen in de premiesector zal het 2e deel van het Parkplan zijn volgebouwd. Zonder tegenslagen hopen b. en w., dat in dit begrotingsjaar 168 woningen aan de woningmarkt zullen worden toege voegd. De stichting „Woningbouw Bolsward” i.o., toont zich actief; zij heeft voor het restant aan de gemeente voor 1970 toe gewezen contingent zg. woningwetwonin gen (24 stuks) reeds een aanvraag in gediend. Dit zullen dan de eerste woningen zijn in het bestemmingsplan Eekwerd. Met deze goede activiteiten is het woningte kort op korte termijn niet opgeheven en zal dit ook voor de naaste toekomst niet het geval kunnen zijn. Het aantal ingeschreven woningzoekenden, dat nu ingeschreven staat is zeker niet gering. Het is van het grootste belang zo snel mogelijk de woningmarkt te verruimen in het economisch belang van de ge meente en het sociale belang van de ingezetenen. Met het jaarlijks aan on ze gemeente toe te kennen contingent woningwetwoningen zal het nauwelijks mogelijk zijn de regelmatige stijging van het aantal woningzoekenden bij te hou den. Er zullen dus andere wegen moe ten worden gezocht, wat mogelijk zal zijn in de sector van de premiehuurwonin- gen. Hiervoor zal een beroep moeten war den gedaan op de kapitaalmarkt voor fi nanciering van de stichtingskosten. De gemeente kan zelf dit soort woningen niet bouwen, wij kunnen in deze enkel stimuleren, waartoe b. en w. reeds de nodige contacten hebben gelegd. Een derde mogelijkheid is zander ge bruik te maken van het contingent, pre- miewoningen te bouwen. De gemeente zal hieraan in geen enke le vorm financiële medewerking mo gen verlenen, ook geen garantie voor ren te en aflossing mogen verstrekken. Voor dit soort woningen zal de initiatiefne mer een beroep moeten doen op de vrije kapitaalmarkt, waarbij het al of niet De gemeentebegroting van Bolsward is voor het jaar 1970 sluitend. Het geraamde batig saldo is evenwel aanmerkelijk lager dan het vorig jaar, wat voor een groot deel zijn oorzaak vindt in de toenemende taken van de gemeente. Behalve door de sterk toegenomen overheidstaak in het algemeen en van de gemeente in het bij zonder komt dit door de gewijzigde bewegingsruimte van de mens, welke in ver gelijking tot vroeger sterk is vergroot, en de daaruit voortvloeiende hogere eisen voor de voorzieningen in eigen omgeving. De overheidstaak krijgt in tegen stelling tot vroeger meer en meer een dienstverlenend karakter, gericht op het welzjjn van de plaatselijke gemeenschap, wat de gemeentelijke overheid voor specifieke problemen stelt. De gewijzigde bewegingsruimte doet o.a. de zorg voor goede verkeersaders binnen het gemeentelijk gebied en naar buiten, in verband met het openbaar vervoer, toenemen. Ook rijst sterk de vraag naar voorzieningen van allerlei aard voor de gemeenschap. De haast onbegrensde wensen, o.a. voort vloeiende uit de sterk gestegen welvaart, die op vervulling wachten tegenover de sterk begrensde middelen maken het noodzakelijk prioriteiten te stellen. Het streven naar een optimale verzorgingstaak door de lokale overheid vraagt van het bestuur een uiterste doelmatigheid, zorgvuldigheid en efficiency. Voor een goed voorzieningspeil zal in sommige gevallen een draagvlak nodig zijn, dat de omvang van de eigen gemeente te boven gaat. Gemeenschappelijke regelin gen, waarvan er door de gemeente Bolsward op verschillend terrein, reeds een aantal zjjn vastgesteld, kunnen hier een zekere oplossing brengen. Nu in vele gemeenten het vraagstuk van herindeling van gemeenten, gewest- vorming e.d. bij de begroting ter sprake is geweest willen b. en w. stellen, dat gemeentegrenzen geen absoluut gegeven meer zijn, maar dat aantasting van gemeentegrenzen niet dan met grote zorgvuldigheid moet gebeuren, waarvoor een uitgebreide studie van alle facetten, welke hieraan verbonden zijn, noodzakelyk is. De tijd achten zij nog niet rijp om liierover een weloverwogen antwoord te geven Wel staan zij op het standpunt, dat het resultaat van de studies door de daartoe geëigende gemeentelijke organen zal moeten worden beoordeeld voor het tot po sitieve adviezen komt over deze zaak. Met de besturen van enkele omliggende gemeenten is intussen een afspraak gemaakt om gezamenlijk de problemen ver bonden aan dit onderwerp te bestuderen. Bij de vorige begroting schreven b. en w. reeds dat zij plannen voor een j bale cijfers f 488.000 hoger dan het nieuw industrieterrein overwogen. Daar rig jaar. Het batig saldo van de begroting 1970 is ongunstiger dan dat van de begro ting 1969. Was op laatstgenoemde begro ting, inclusief het bedrag van f 1,50 per inwoner voor mogelijke tegenvallers in de loop van het dienstjaar op de post voor onvoorziene uitgaven geraamd f 93.362,39 thans is die raming f 32.962,13 Voor investeringslasten of andere uitga ven op langere termijn is dit dienstjaar beschikbaar f 19.093,13. Met dit bedrag kunnen juist gedekt worden de inves teringslasten voor een aantal geringe kapitaalsuitgaven, die wij voor een goe de uitvoering van de diensten nodig ach ten. Voor grotere werken is er thans geen ruimte in het budget. Het toaaalbedrag van de begroting thans bedragende ruim 5% miljoen ligt in glo- vo- de be- mi nis op de vrije kapitaalmarkt, maar zullen voor hun investeringen via gedeputeerde Sta ten bij de minister van binnenlandse zaken goedkeuring moeten vragen voor een geldlening ter voorziening in de ka pitaalbehoefte, welke bij een gunstige beschikking wordt verstrekt uit de „centrale financiering” (NV Bank Ne derlandse Gemeenten). Voor de financiering van de kosten voor de bouw van 2 bruggen met daartus sen gelegen straat (Plantsoen) werd een lening ontvangen aan de hand van de toen bestaande kapitaalbehoefte (kosten verminderd met bedrag van beschik bare eigen financieringsmiddelen). De begrotingswijziging voor het bouw rijp maken van het eerste deel van het bestemmingsplan Eekwerd is het vorig jaar goedgekeurd. De Inkomsten uit de verkoop van bouwterreinen zullen dit jaar geleidelijk binnen komen, maar zul- Lit üs earst mar ris sizze, dat wy net prate oer heger of leger hieren. mar oer it systeem fan hierbipaling. Dat skynt noadich to wezen, hwant de hear Zui- dema fan de Ljouwerter krante wit al wer to fortellen, dat ik pleitsje foar he- gere hieren. Dat is net wier, dat lycht er, mar op dy wize komt er oan syn for- halen. Ir. Eringa hat him óffrege, oft it wol yn oarder is. dat de hieren fan lan per ha deseld° binne by in lyts of in great spul. Moat der, freget hy gjin rekken Het voorzieningspeil Is te Bolsward op dit gebied de laatste janen aanmerkelijk verbeterd sportveldencamplex, tennis banen, muziekschool, het binnenkort aan te besteden zwembad en de toenemende activiteiten van de openbare leeszaal). Deze toenemende ontwikkeling vraagt van de gemeente de nodige zorgen en fi nanciële offers. In enkele Jaren zijn de gemeentelijke bijdragen voor deze nutti ge instellingen opgelopen tot ruim f200.000 per jaar. Er blijven zeker nog wensen over. Een sporthal voor de beoefening van binnen sporten is zeer zeker van belang. De sportbeoefening zal met gebruikma king van een dergelijke hal veel inten siever zijn, een veel groter om vang be reiken, een groter aantal ingezetenen zal hot gehele jaar door sport zijn li chamelijke conditie kunnen verbeteren. De tnvesterings- en exploitatielasten van een sporthal zullen volgens berekenin gen bij lange na niet gedekt kunnen wor den uit de inkomsten, zelfs al zou de hal gedurende een volle week voor li chamelijke oefening voor de lagere scho len worden benut. Zoals wij in het begin reeds aangaven noodzaken de inkomsten tot het stel len van prioriteiten. Vervolgens hebben b. en w. gemeend de commissie voor het sportveldencomplex te moeten Volgen in haar begroting, die een groter exploitatietekort aanwijst als gevolg van ’n intensiever onderhoud van de velden. In de begroting hebben zij verder een zekere prioriteit menen te moeten ge ven aan het onderhoud der straten ten nutte van de totale bevolking. Met de ze hogere uitgaven achten b. en w. het niet verantwoord voorstellen voor sport hal of subsidieverhoging voor de sport aan te doen daar dit zou leiden tot een niet sluitende begroting met alle gevol gen van dien. Het afgelopen jaar heeft zich geken merkt door een vrij grote activiteit op het gebied van de woningbouw. Het is n.l. gelukt een 80-tal woningen in de woningwetsector aan te besteden. Door het verkrijgen van een burgerzinslening was het mogelijk 56 flatwoningen aan te besteden in het tweede deel van het Parkplan. In 1969 is het laatste gedeelte van het as men harren freegje soe oft hja net leaver in fêst wykjild hawwe woene op Hollandia of de molksükerfabryk, dan wit ik it antwurd wol. Dat liket har op fleainen. Hiel oars leit it yn streken, dêr’t folie lytse bidriuwen binne. Dêr moat troch ruilforkaveling in reedlike bisteansbasis makke wurde, oars komme der üngelokken. Mar ir. Eringa hat wol gelyk, dat grea- tere bidriuwen mear kansen jowe en it dus net sa frjemd wêze soe, dat hjir op del komme, dat dan de greatere boeren mear hier jaen koene as de lytseren, sadat dy lésten gjin kans mear krigen om har bidriuw to forgreatsjen. Stel, dat der hjir of dêr in stik lan to hier frij komt, dan soe de greate boer 100 gou- ne hier mear jaen meije as de lytse. Hoe soe de lytse boer dan èa kans haw we? Ir. Eringa hat noch folie mear biswier tsjin de noarmen foar de gebouwen. Sa’t men wit wurdt derfoar per ha bitelle. Mar net gelyk, sa as by it lan, mar yn fjouwer klassen al nel gelang de greatte fan it bidriuw. Foar goede gebouwen bitellet men 120 goune de ha as it bidriuw lytser is as 15 ha. Fan 1525 komt der 105 goune by per ha. Fan 2535 komt der 90 gou ne by de ha en as it bdiriuw noch grea ter is. dan mei foar dy léste ha’s 70 goune rekkene wurde. De bidriuwsgebou- wen wiu-de dus foar de lytse boer he ger birekkene as foar de greatere. De reden is, dat de boukosten fan lytse bi driuwen navenant heger binne per kou. Fan dy kant bisjoen, see it wol reed- lik wêze. Mar as men ütgiet fan de bi- steanskansen fan lyts en great, dan soe it oarsom wêze moatte, seit ir. Eringa. Hwant bidriuwstechnysk sitte yn fikse bidriuwen mear winstmooglikheden en it liket him billik, dat de hierder fan sa’n bidriuw ek mear hier jowt. Dêrby komt noch, soit er, dat in eigner fan in lyts bidriuw, dat hy forhiert, as regel minder êfskriuwe kin omt hy dochs net oan nijbou tinke sil. Dy lytse spultsjes stean der noch, mar yn de takomst wurde hja net wer nij boud. Ir. Eringa hat ek biswier tsjin de for- skillen tusken minne en goede gebou wen. Dy binne neffens him, fierst to lyts. In nije, moderne pleats jowt in greate bisparring fan arbeidskosten, seit hy. Dat skilt mei in alderwetsk spul wol 75 üren per ha. En as jo dan 5 goune de üre rekkenje, soe dat 375 goune per ha skele, towyl it yn de hier mar 100 goune forskil makket. Der sit in bulte wierheit yn. Mar hjir sitte jo fêst op de wetlike hiernoarmen, dy’t op dizze hichte soks net mooglik meitsje. Hwant hwat Eringa seit fan de gebouwen, jildt noch folie mear foar it lan. It béste lan en it minste soe ek folie mear for skil jaen moatte, it moai forkavele en it min forkavele krektsa en de lytse hoeken en hoarnen forgelike mei fikse kante stikken ek. Mar jo kinne dy for- skillen net ta har rjocht bringe, om dat jo boun binne oan de hichte fan de noarmen, dy’t de minister fêststelt. Dêr sit de knoop! hélden wurde mei it feit, dat de üt- komsten biwize, dat op in fiks bidriuw folie mear mooglikheden binne en dêr- troch bettere ütkomsten. Bidriuwen ünder de 15 ha wurkje yn de feanhoeke mei forlies en op de klaei is mar yn lytse winst, wylst de bidriuwen tusken 25 en 30 ha in reedlike winst opsmite. Hy achtet dizze omstannich- heit fan sa'n great bilang, dat hy seit foar in bidriuw fan 50 ha wol 100 goune de ha heger hier forantwurde to finen as it forgelike wurdt mei in bidriuw fan 10 ha. Of er dan fan it léste 100 gou ne óf moat, of by it earste 100 goune by, dêr lit er him net oer üt. Nou is it wier, dat in winstforgeliking tusken dy twa soarten bidriuwen grif yn it foar- diel fan it greate bidriuw ütfait en fan dy kant sjoen hat er dus gelyk. Mar der is ek in oare kant oan de saek. Lytse bidriuwen ünder de 15 ha sille net folie winst opsmite, mar hja jowe oan de lyt se boer wol in bistean. Hja kinne yn sa’n bidriuw op har manear as selsstannige libje. En hwa’t it libben fan dizze lyt se selsstannigen ken, wit dat hja mei sober libjen fakentiids ek noch foarüt- buorkje. Binammen yn streken lyk as hjir, hwer’t it tal lytse boeren mar bi- skieden is, rédde de measten har goed, soms troch dér by nou en dan hwat by to fortsjinjen, soms mei in molkrit of in mounie bitsjinjen, mar ek troch op sa’n bidriuw mear kij to hélden as nor maal. Mei sa’n 16 oant 25 kij witte hja yn folie gefallen har skoan to rédden. Hjir ticht by en om de stêd binne düd- like foarbyldon fan dizze minsken. En De gemeenten mogen volgens schikking van vorengenoemde ters niet zelfstandig opereren Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en üs hjoed to slzzen 1 i thans alle terreinen zijn uitgegeven zal hierover, zo mogelijk, in dit begrotings jaar een beslissing moeten worden ge nomen. De grote moeilijkheid is om voor deze terreinen te komen tot een aan vaardbare verkoopprijs. ge aa.d kunnen zyn, dat wj, burgers voor een keus komen te staan. Hoe dan ook, wij brachten het zwem bad weer onder de aandacht. Wij ho pen dat wij dinsdagavond niet alleen zullen staan. Komt allen. Dinsdagavond, om 8 uur in de aula- cantine van de Technische School. En tree: hoofdingang van de school. Br zijn 500 zitplaatsen, er is koffie en wat dies meer zij, er is een microfoon om te praten. Wij rekenen op u. Het actie-comité ÜL

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1