De eerste klap een meer daalder waard Klinkende start A (die) Z(wembad) Een zwembad Moet met de zwarte kat zelf Test u 80.000 gulden is dit ónmogelijk Ballade van de dame er komen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 109e JAARGANG No. 14 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 W ymbritseradeel. Ondergetekende Wonende bij te dragen voor het zwembad. kunnen ook in 2 of 3 jaarlijkse Ondertekening en I Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Er woonde in de Hanzestad Een dame met een zwarte kat Die altijd op een stoeltje zat. Ze stopten steeds iets in hun mond van de ochtend tot de avondstond Ze werden beiden dik en rond O hemel, dat is niet gezond. X X X X Ze at altijd een heleboel De kat at bij haar op de stoel Met een grijnslach op z’n kattesmoel. Bolswards Nieuwsblad Het is alweer enige maanden geleden, dat vanaf het bordes van het stadhuis bekend werd gemaakt, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van het zwembad is afgekomen. Sedertdieneen stilzwijgen en allerlei veronderstellingen, o.a. „Waar is het geld gebleven?” „Het geld is op”, e.d. opmerkingen. Wij kunnen u echter mededelen dat het geld niet op is. Wel zult u kunnen begrijpen, dat toen 5 jaar geleden een plan voor de bouw werd opgezet, de financiële konsekwenties daarvan anders lagen dan nu. Neem alleen al de toevoeging van de BTW op een dergelijk bedrag, de inmiddels gestegen lonen en salarissen. Het lag dan ook voor de hand, dat toen de goedkeuring afkwam een heel andere financiële opzet moest worden gemaakt. Dank zij de aktiviteit van ons gemeentebestuur kan thans met uw financiële medewerking een zwembad worden gebouwd, dat uniek is in Nederland en zo u er geen tweede in Friesland zult vinden. Naast een open, verwarmd bad, zult u nog een overdekt instruktie- bad vinden, waarin reeds rond de jaarwisseling 1970-1971 zal kunnen worden gezwommen en instruktle kan worden gegeven. Dit alles is in Bolsward te verwezenlijken, zodra het gemeente bestuur ook hiervoor de nodige goedkeuring heeft kunnen verkrijgen. Thans doet het komité nu een beroep op alle ingezetenen van Bols ward en haar wijde omgeving. Het. komité is zich daarbij bewust, dat vooral de laatste tijd, meermalen een beroep werd gedaan op uw offervaardigheid. Het gaat thans voor onze eigen kinderen, de kin deren uit onze stad en haar wijde omgeving. Er moet nog een belangrijk bedrag op tafel komen, willen wij voren- omschreven plannen kunnen verwezenlijken. Het woord is thans aan u! Het aktiekomité doet dan ook een ekstra beroep op uw financiële bijdrage, om deze naar draagkracht, zo hoog mogelijk te doen zijn. Wij leven in een gemeenschap van 9000 mensen. Het streefbedrag is f 10.per gezinslid. Het comité is zich bewust, dat dit, vooral voor grote gezinnen met een iaag inkomen te bezwaarlijk is en daarom doet het komité, een beroep op de gezinnen zonder kinderen, de werkende jeugd en op hen voor wie een ekstra bijdrage minder bezwaarlijk is, een ekstra tientje te willen offeren. Mocht een bedrag ineens voor u te bezwaarlijk zijn, zo stellen wij U gaarne in de gelegenheid dit bedrag in termijnen te voldoen. De stand wordt op het podium boven de gracht regelmatig bijge houden, zodat u op de hoogte blijft. Doe allen mee om deze stand zo hoog mogelijk te doen zijn. Het gaat om een behoorlijke zwemgelegenheid voor u en voor uw kinderen waaraan Bolsward reeds tal van jaren zo’n dringende behoefte heeft. Aktiekomité Zwembad, mevr. Hiemstrav. d. Klei Mevr. Swierstra-Zweverink P. A. C. Brandsma wenst een bedrag van f Dit bedrag gaat hierbij Wenst in 2 of 3 maandelijkse termijnen te betalen Wenst per giro te betalen Wenst per bank over te maken Toezeggingen boven de f 200, termijnen betaald worden. X doorhalen wat niet gewenst wordt. A. Brinksma H. G. Ploum N. C. van Slooten hierlangs afscheuren Alleen de kat moet men nog steeds bij ’t eten remmen Maar ja, zij houdt ook niet van zwemmen. JAS gelglasverzekering had nog ’n potje van f 7500, Bloemkamp schonk f 1000, de koffiebar voor elke kindertekening f 0,60 (duizend tekeningen wordt dus f 600) en tal van ideeën kwamen ter tafel. De eerste f 20.000 was dus meteen al bin nen. Aan het wegwerken van het reste rende tekort van f 60.000 kimt u mee werken! Totdat op een mooie voorjaarsdag De zwemkrant in hun brievenbus lag: „Stort fluks en vlot een groot bedrag Dan komt er een zwembad, dat er wezen mag!’ Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en deelte de kleedruimten en in het hoge gedeelte het instructiebad van 8x20 m. en de vcrwarmingsinstallatie. Aan de voorzijde hiervan de parkeer ruimte en links het kleuterbasin van 10x10 m. met een toiletgebouwtje. Vlak achter het gebouw het ondiepe bad van '17x25 m. en daarachter het L-vormige diepe 50 m. bad. In het linker gedeelte dat de afmetin gen heeft van een polobad, bevindt zich ook de duikkuil. Tussen het diepe en ondiepe bad de bad- meestercabine. Rondom de basins rui me terrassen en zonneweiden met twee terreintoiletten. Links op de voorgrond de stadsgracht en het Hoog Bolwerk. Rechts boven het sportveldencomplex en rechtsonder de autobussen garage. Totale oppervlakte zwembadplan 22000 m2. Slechts heel weinigen zullen zich de his torische avond herinneren, waarop bij Boermans werd besloten het zwembad aan de Snekervaart maar te sluiten. Nu was er weer een historisch moment: Het openbaar maken van de plannen. En wét voor plannen. Wedden dat er nu jaren nog over gesproken zal worden. Hoe bar en boos het weer was. Hoe men bijna tot aan de knieën toe door de sneeuw moest waden om de aula van de Technische School te bereiken. Maar ook hoe hier een warm enthousiasme heerste. Na het openingswoord van de heer Ploum namens het actiecomité en een inleidend praatje van dokter Staver- man werd door burgemeester J. M. A. Mulder uit de doeken gedaan, waarom er na de subsidietoewijzing van een half miljoen gulden zo’n stilzwijgen bleef heersen. Na heroriëntatie en rondkijken elders (tot in het buitenland) bleek het n.l. mogelijk onder bepaalde voorwaar den het geplande openluchtbad (dat in de praktijk slechts 4% a 5 maand bruik baar zal zijn) uit te breiden met een overdekt instructiebad, waardoor het mogelijk zal worden en 's zomers en 's winters te zwemmen en aan het zwem onderwijs alle aandacht kon worden ge schonken. Die voorwaarden zijn: a. Er zal een beroep op de bevolking gedaan moeten worden nog ongeveer f80.000 bijeen te brengen (Gezien de eerste reakties lijkt dit een haalbare zaak). b. De instanties zullen het nieuwe plan moeten goedkeuren (zal wel geen be zwaar opleveren omdat het een verbe tering betreft). c. de aannemerssom mag niet te zeer tegenvallen (de wal keert nu eenmaal het schip). Maar dan krijgt Bolsward oak het neus je van de zalm, een combinatiebad zo als er in Nederland wel een paar in wor ding zijn, maar dat momentelijk zijn weerga nog niet heeft. Het wordt een groot complex met een 50 m. verwarmd buitenbad, een half ondiep bad, een kleu- terbad, een 1,6 ha speel- en zonnewei de, een terras, een overdekt instructie bad, parkeerterrein voor 60 auto's. 400 fietsen en brommers enz. De architekt, de heer Klein Meulenkamp lichtte aan de hand van een door de Technische School vervaardigde afbeelding een en ander toe. Zo komen er 15 wisselcabi- nes voo. dames en 13 voor heren (da mes hebben altijd langer werk zich aan te kledengemeenschappelijke bleedka- bme voor de jeugd, een kassa, douches, toiletten, garderobe, kiosk. Het bad is ja-neen Ziet het bedrijfsleven de mogelijkheid om f15.000 op tafel te leggen? Eerst kwamen de kinderen De een met een spaarpot de andere met een oud blikje met opgespaard geld. Jantje van 4 met een kleverig kwartje in de hand. Froukje met de paardestaart parmantig stappend met een blinkende rijksdaal- der. Toen een lange rij huismoeders. Het leek wel een ouderwetse uitver koop. Of een aanbieding voor één cent. Zc wilden geven. Liever onze kinderen zwemmen dan angst, en mooi speel goed! Toen kwamen de mannen. Geweldig wat puilden die zakken uit met geld. Rook- geld, drinkgeld, kaartpotje, vakantie- kousen. Ieder gaf naar vermogen. In de verte nadere een stofwolk. „Het Be kwam in gestrekte draf Zijn er in Bolsward 10 mensen te vin den die f 1000 geven ja-neen. Zijn er 20 gezinnen die goed zijn voor f 500,ja-neen Zijn er wel houders die met f 100 over de brug komen? ja-neen Zijn er duizend gezinnen die f 25, of misschien f 10,geven ja-neen Ja betekent een fantastisch zwembad en gemeenschapszin Neen betekent onzekerheid. Veel x neen betekent fooien Geen offers. voorzien van een 3.55 m. diepe spring- kuil, twee springplanken. In het grote bad kunnen 4 wedstrijdbanen worden uit gezet, een poloveld worden gecreëerd enz. Dit alles kost natuurlijk wel de nodige duiten. Vroegere acties hebben een f 50.000 opgebracht, met wat er nog was en de rentes werd dit f 71.000. De ge meente zal jaarlijks f 62.000 bijdragen in het tekort en de grond voor een groot gedeelte gratis of gereduceerde prijs be schikbaar stellen (behoudens goedkeu ring van de raad). Toch zal de bevol king een 10 pct. van de stichtingskos- ten moeten bijeenbrengen. Deze zijn uit de aard der zaak niet bekend, want dit hangt samen met de aanneemsom. Uit gegaan mag echter worden van een 1% miljoen. De burgerij moet dus f 150.000 bijeen brengen. Bijeengebracht werd reeds ruim f 70.000, zodat er nog f 80.000 te kort is. Het is echter niet zo dat er nog f 70.000 in kas is, want de plannenmakerij heeft reeds een f 52.000 gekost. Natuurlijk waren er veel vragen. Sta pels kwamen er schriftelijk binnen. Ze werden vlot beantwoord. Wanneer gaat de le spade in de grond? De Grontmij heeft het plan 6 maart be- steksklaar. Dan moet de aanbesteding plus gunning en goedkeuring volgen. De aanvang van het werk wordt geschat op eind april. Het eerst wordt het over dekte bad gebouwd. In jan. 1971 hoopt men dit gereed te hebben. In de zomer van 1971 zou dus het geheel kunnen wor. den op geleverd. Over de toegangsprijs valt nog niets de finitiefs te zeggen. Er wordt van uit gegaan dat het subisidie bedoeld is de entree’s zo laag mogelijk te houden. Met gehandikapten is in het bouwplan re kening gehouden. In het enthousiasme werd ook wel eens in geheimtaal gespro ken. Dokter Staverman hield b.v. een vurig betoog over het nut van „de puist” De puist biedt vele voordelen! riep hij uit. Voor niet ingewijden was het ech ter niet duidelijk waarover hij sprak en menigeen vond het maar vreemd dat een dokter zo pro-puist was. Maar deze kleine communicatiestoornis mocht niet hinderen. Ook wilde iemand weten of er wel genoeg schaduw op de zonne weide was. „Ik dacht dat u er kwam om te zonnen”, aldus antwoordde de heer Klein Meulenkamp lakoniek. De heer Ploum lanceerde diverse acties en met een brandde men los. De WAC droeg f 8000 aan, overgehouden van de St. Ni- colaasactie. De Rotery Klub schonk f 3500, de opgeheven onderlinge spie- drijfsleven” aanhollen. Letterlijk vermoeide gezichten na een marathonzitting van 24 uur. Deden zij hun duit in het zakje. De geldgraat- meter sloeg trillend door en gaf de geest, maar het bedrag was er. Einde aktie, begin zwembad. Badend in werd ik wakker. De dame dacht: „Dat is wat voor mij” De kat deed er ook een tientje bij Zodat, als u deze winter naar het zwemmen kijkt De dame heel wat dunner lijkt. Dit intekenbiljet en het door u toegezegde bedrag, gelieve in ge sloten enveloppe, waarop vermeld „Aktie Zwembad” klaar te willen leggen. Deze enveloppe wordt binnen 2 dagen door een inwoner(ster) van uw straat bij u afgehaald. Bij voorbaat onze dank Bolsward vecht voor overdekt zwembad In het midden op dit overzlchtsperspec- AAN DE BURGERIJ VAN BOLSWARD EN WIJDE OMGEVING

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1